Weer gevaar voor larbeidsonrust in 't Waterweggebied Goed nieuws: Hogere rente. Rijkspostspaarbank Veel opblaasbootjes niet veilig genoeg a Plangroep analyseert vijf mogelijke plaatsen voor nieuwe luchthaven uw nationale spaarinstelling Industriebond NW waarschuwt: 'Gretig gebruik van koppelbazen' Goed nieuws voor nieuwe spaarders: deRPS-rentevoor termijn sparen is verhoogd tot... Daar wilt u zeker het fijne van weten? Bel dan 0017 of gebruik de coupon! Limburgers worden vergiftigd door geneesmiddelen Minister: niet in het openbaar over kandidaten praten •Vanaf heden krijgt u,als nieuwe spaarder,6 tot 10% rente. Indien u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. Bij de RPS kunt u toch tussentijds over uw spaargeld beschikken. U leest alles over het gunstige termijn sparen bij de RPS in de folders. U krijgt die folders thuisgestuurd als u gratis 0017 belt, of gebruik maakt van de portvrije coupon. Of vraag informatie op het postkantoor. ^Coupon Advies tot 300 ontslagen Friki Suikerprijs mag acht cent omhoog Sommige hebben nauwelijks drijfvermogen of raken vrij snel lek Rijlessen duurder Gemakkelijk een prooi van de wind Meer dan helft van hotels zou niet renderen [/KfROUW/KWAHTET DONDERDAG 13 JUNI 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze sociaal-economische redactie «ROTTERDAM De Industriebond NW beeft de werkgevers gewaarschuwd voor een herhaling van ade gebeurtenissen in 1970 in het Waterweggebied, toen arbeidsonrust en de vierhonderd guldengolf 8 zich vanuit Rotterdam over het liele land verspreidde. ADVERTENTIE A 'Als de werkgevers de, winstgevend- heid van. hun bedrijven boven een jf behoorlijk sociaal gedrag blijven 1? stellen, dan zullen ze moeten rekenen op zware looneisen en grote stakin- gen', aldus het districtshoofd van de ïdustriebond in Rotterdam, de heer Schravemade, in WIK, het orgaan van deze 198.000 leden tellende NVV-' bond. Volgens de districtsbestuurder staat dit 'als een paal boven water", 'Op het ogenblik zien we de lo onver- schillen weer toenemen', zegt hij. Hij constateert ook 'steeds meer a-sociale omstandigheden in de ondernemin gen, ontduiking van de wetten op het gebied van de belastingen en van de sociale verzekeringen, het aantrekken van illegale buitenlandse werknemers, i spanningen in de bedrijven door het nt toenemend aantal buitenlanders', Schravemade wijst erop dat de vraag naar werknemers in het Waterwegge bied is gestegen tot drieduizend. Dat ls een tekort van bijna tien procent en dat betekent volgens hem dat de arbeidsmarkt in deze sector weer overspannen is. Hij herinnert aan voorspellingen van 'zogenaamde des kundigen', die bij het begin van de olieboycot spraken over 85.000 werklo zen extra in het Rijnmondgebied. Schravemade basseerde toen zijn opti misme op de stelling dat de oliemaat schappijen naar andere produktiemo- gelijkheden zouden uitkijken, bijvoor beeld olieboren op zee. Dat zou een toenemend aantal opdrachten beteke nen voor de scheepswerven, die boor eilanden moeten leveren en ook ande re toeleverende bedrijven gunstig beïnvloeden. Volgens de NW-bestuurder kijken de oliemaatschappijen momenteel bij het bestellen van booreilanden minder naar de prijs dan naar de levertijd.. De Nederlandse scheepswerven kun- g"0j Tien evenwel concurrerend optreden iraziw wat de levertijden betreft. 'In het aestcn Waterweggebied was men klaar die orders te pakken', zegt hij. POStf 5.02 A. Schravemade werknemers en koppelbazen de gaten in hun personeelbestand te dichten. 'Wij als vakbeweging blijven vasthou den dat een onderneming het aantal buitenlandse werknemers dat ze op 1 januari '74 in dienst had niet mag overschrijden', aldus het districts hoofd. In een waarschuwing aan de kaderle den van de bond wordt, aldus WIK, gezegd dat de verpaupering van wij ken, de ghettovorming, de rellen in de Afrikaanderwijk 'de ons allen be kende gevolgen zijn van het ongelimi teerde aantrekken van buitenlandse werknemers'. Vanuit België j Buitenlanders Ji M De werkgevers proberen nu volgens hem met behulp van buitenlandse epsk- Turb li w 'Koppelbazen, zo vervolgt het blad, bieden zich aan met de meest kleur rijke brieven, waarin zij zich erg eerlijk voordoen. Een groot aantal opereert vanuit België. Anderen wer ken onder vijf of meer verschillende namen op hetzelfde adres. En de werkgevers maken gretig gebruik van hun .diensten'. De bond heeft op de ondernemings raadsleden een dringend beroep ge daan om van de directies te eisen dat zij wekelijks worden geïnformeerd over werkzaamheden, die 'vreemde Eindrapport volgende maand verwacht de tweede nationale luchthaven. In een analyse kunnen bijvoorbeeld as pecten als het milieu en het psycholo gisch en sociologisch effect voor par ticulieren niet in geld worden uitge drukt Bovendien zal, voordat een be slissing valt, een uitvoerige inspraak procedure moeten worden gevolgd, die minstens een jaar zal vergen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgende maand zal, wordt verwacht, het eindrapport van de plangroep tweede nationale luchthaven worden uitgebracht. Het rapport bevat, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat, een uitgebreide analyse van de vijf plaatsen in Nedërland die even tueel voor de vestiging van een nieuwe luchthaven in aanmerking komen. De regering zal op basis van dit rap port een voorlopig standpunt bepalen over de vraag of er naast Schiphol een tweede nationale luchthaven moet komen en, zo ja, waar deze dan zal moeten komen. Volgens het ministerie is in Nederland (en waarschijnlijk ook daar buiten) een eventueel toekomstig project nog nooit zo vergaand geanaly seerd. De plangroep tweede nationale lucht haven (ingesteld op 8 februari 1972) ging ervan uit dat Nederland'behoef te heeft aan uitbreiding van de lucht vaart. Er werd echter ook nagegaan, wat de gevolgen zouden zijn bij een negatieve uitkomst van de analyse van de behoefte. Zo'n uitkomst heeft onder andere gevolgen voor de betalingsba lans, doordat reizigers gebruik gaan maken van buitenlandse luchthavens. De plangroep heeft zich geconcen treerd op vijf mogelijke vestigings plaatsen, zoals die uit een groep van zestien reeds eerder waren geselec teerd. De plaatsen zijn: de (toekom stige) Markerwaard, de Maasvlakte, het ondiepe kustgebied voor de kop van Goeree, Leerdam en Dinteloord. Bij de regio Leerdam/Steenbergen is reeds begonnen met een inventarisa tie. Volgens projectleider Ir. Segers is de keuze van Leerdam uitsluitend om technische redenen genomen. Het rapport geeft geen antwoord over werknemers' uitvoeren. 'Wij kunnen niet accepteren dat de werkgevers ongestraft op dezelfde a-sociale wijze hun gang gaan, zoals ze tot eind 1970 hebben gedaan. We moeten nu vooraf zeer hard tegen ongeoorloofde praktij ken optreden', aldus de heer Schrave made. De vereniging voor de metaal -en de elektrotechnische industrie FME heeft naar aanleiding van de mededelingen van de heer Schravemade meegedeeld dat in de Rotterdamse metaalindustrie géén koppelbazen werken. Indien op de bedrijven niet-eigen personeel werkt, zijn dit werknemers van onder aannemers, die zoals eerder afge sproken met medeweten van de on dernemingsraden bij het werk worden ingeschakeld. De FME ontkent dat er sprake is van een verslapping van de controle, die mede door de overheid op het niet- inschakelen' van de koppelbazen wordt uitgeoefend. De FME heeft de heer Schravemade gevraagd met feitelijke gegevens te komen, zodat deze na mel ding kunnen worden onderzocht. Van een verslaggever MAASTRICHT De Limburger ge bruikt gemiddeld veel meer medicij nen dan de andere Nederlanders. 'Het is eigenlijk om te huilen als je ziet hoe de mensen hier vergiftigd wor den', zo schrijft de arts J. J. Smit in het gisteren verschenen nummer van het blad 'Uw welzijn-. Dit blad wordt door de gezamenlijke Limburgse zie kenfondsen uitgegeven. In geld uitgedrukt worden in Lim burg tweemaal zoveel geneesmiddelen door ziekenfondspatiënten gebruikt als in Amsterdam. Het grote gebruik van kalmeringsmid delen in Zuid-Limburg zou volgens deze arts wel eens kunnen samenhan gen met het wegvallen van de mijnen. Uit gesprekken met collega's heeft hij de indruk gekregen dat bij de bevol king een aantal onlustgevoelens leeft als gevolg van de sociale narigheid. De zekerheid is in één klap weggeval len. Het is voorgekomen dat een Lim burgse arts met een niet eens zo grote praktijk over 1973 alleen al aan ziekenfondspatiënten voor een bedrag van anderhalf miljoen aan geneesmid delen voorschreef. DEN HAAG Commissarissen van de koningin hoeven geen verantwoor ding af te leggen aan de provinciale staten over hun aandeel in de benoe ming van een burgemeester. Minister De Gaay Fortman wil geen bepaling in de provinciewet over deze zaak opnemen. Dat is gistermorgen geble ken bij de voortgezette behandeling van het regeringsvoorstel. Dit voorstel beoogt de verantwoordingsplicht van de commissarissen en de colleges van gedeputeerde staten tegenover de pro vinciale staten uit te breiden. Tijdens het eerste Kamerdebat (veer tien dagen geleden) kwam er een amendement van mevrouw Goudsmit (D'66) en van de heren Stoffelen en Franssen (beiden PvdA)1. Volgens dit amendement zou de verantwoordings plicht van de comissarissen ook moeten gelden voor hetgeen zij doen als 'rijksorgaan'. Dit zou betekenen dat ook de voordrachten voor burge meestersbenoemingen aan de minister onder de verantwoordingsplicht valt. Stuur mij informatie over het termijn sparen bij de RPS Naam: Adres: Plaats: I (in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) /Cl Bonden diep geschokt Van een verslaggever ZEVENAAR De vakbonden zijn 'diep geschokt' over de conclusies van het efficiencybureau Berenschot, waarin de pluimveeslachterijen Friki geadviseerd wordt de bedrijven in Oostzaan en Twelloo te sluiten, waar door driehonderd ontslagen moeten vallen. 'Temeer, daar de directie in januari nog verzekerde dat er geen vuiltje aan de lucht was', aldus dis trictsbestuurder Dik van de voedings bond NW. De bestuurder sprak het vermoeden uit, dat de directie ernsti ge beleidsfouten heeft gemaakt. Het advies van het bureau komt neer op centralisatie van de produktie in Boxmeer, Wezep en Oosterwolde, nu een verwachte consumptiegroei uit blijft. Die groei was voor het bedrijf noodzakelijk, om een door fusies ont stane overcapaciteit op te vullen. Op het ogenblik beraadt de directie zich over het advies van Berenschot. De bonden hebben al meegedeeld niet nu al zonder meer met driehonderd ont slagen akkoord te gaan. Van een verslaggever DEN HAAG Met ingang van van daag mag voor suiker acht cent per kilo meer berekend worden. De maxi mumprijs is verhoogd van ƒ1,31 tot ƒ1,39. Bij dit besluit is rekening gehouden met de EEG-prijsmaatregelen en met de hogere kosten van importsuiker uit EEG-landen. Ook houdt de prijs verhoging verband met een aanpas sing van de handelsmarge en een vergoeding wegens gestegen verpak- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Lang niet alle opblaasboten geven die veiligheid, die ervan ver wacht wordt. Dit is de uitkomst van een onderzoek dat de ANWB in samenwerking met de consumentenbonden van Nederland, België en Engeland beeft gehouden naar de kwaliteit van opblaasboten. Verscheidene bootjes blijken zelfs nog nauwe lijks enig drijfvermogen te hebben na het lek raken van de hoofd (lucht) kamer en dat lek raken is bij bepaalde typen wegens de slechte kwaliteit van het materiaal al vrij snel mogelijk. ;n st Van een onzer verslaggeefster tom toni DEN HAAG Met ingang van van- n zo daag worden de rijlessen 1.15 per uur ma! duurder. De rijschoolhouders hebben laars hiervoor vergunning gekregen van het i ga ministerie van economische zaken. Dit rare: is <je tweede verhoging in enkele aus. maanden tijds. Vergeleken met sep- s m tember vorig jaar zijn de rijlessen nu akkf al 2.35 gulden per uur duurder ge worden. Het onderzoek heeft hoofdza kelijk betrekking gehad op de kunststof (PVC)-boten in de prijsklasse tuss m de vijftig en tweehonderd gulden. Daar naast zijn enkele duurdere meest rubberboten beke ken. In totaal waren daarbij vijfendertig rubber of kunst stof roeiboten, kano's en mo torboten betrokken. Alle speelboten zijn gemaakt van kunststof, terwijl bij ka no's en motorboten boten wor den aangetroffen die gemaakt zijn van textieldoek dat aan beide kanten met rubber 'be- bestreken' is. Twee buizen De bootwand is bij roeiboten meestal gevormd uit een dik ke opgeblazen buis rondom de boot Het veiligst is echter dat dze uit twee buizen rondom bestaat Dit blijkt het geval bij de 'Pacific V', de 'Pippo's' 160 (geschikt voor een. kind) en 240 (grotere speelboot) en de 'VIP 250'. Bestaat de boot- wand uit slechts één luchtka mer, dan blijft bij lekraken alleen de bodem over, die wei nig drijfvermogen heeft en slechts als drijfkussen dienst kan doen. Dit blijkt het geval bij de 'GT 170 special', 'Inter- sport 160' en 'Union 2'. Bij de kano's blijken de lin ker- en rechterzijde apart op blaasbaar en met uitzondering van de 'Delphine' ook de bo dem. Bij de motorboten heeft de 'Sevylor K 168' een lucht kamer rondom met links en rechts een hulpkamer, waar door de boot bij lekraken van de hoofdkamer goed drijvende wordt gehouden. Bij 'Capri', 'Devil' en 'Flipper' zijn de linker en rechterwand ge scheiden. Als een van beide lek raakt, bestaat het gevaar van kapseizen. Aandacht verdient verder het ventiel van de opblaasboot Een terugslagventiel met schroefdop is het veiligst Het dopjesventiel is gevaarlijker, want bij proeven bleek, dat de luchtkamer verschillende ke ren leeg liep omdat het dopje werd losgestoten. Normaal blijkt gezien de grootte van de boten, het drij vermogen door de diverse compartimenten ruimschoots voldoende. Maar heel anders wordt dit, wanneer de hoofd kamer is lek geraakt. Het meeste drijfvermogen houden in zo'n geval de 'Pacific V', Pippo 240', 'VIP 250', alsmede de kano's en motorboten. Wat de sterkte betreft, komen de 'Atlantic 2500', 'Intersport 235', 'Sevylor K 56' en 'Shark 280' het beste uit de bus. Vaareigenschap Van de vaareigenschappen van de (onderzochte) roeiboten moet men zich niet al te veel voorstellen, zo wordt gezegd. Ze drijven als een zeepbel op het water en worden gemakke lijk een prooi van de wind. Het ls bij een stevige bries vrijwel uitgesloten tegen de wind in enige vooruitgang te maken, terwijl dit bij aflandi ge wind betekent dat men het water wordt opgeblazen, zon der dat daar iets tegen te doen is. Door de geringe diep gang en lengte zijn ze roeiend bovendien moeilijk op koers te houden. Daarom, zo wordt gewaarschuwd, is de grootste voorzichtigheid geboden. Bij de kano's blijken goede vaareigenschappen en goede sterkte alleen samen te vallen In de 'Marsouin'. Bij de boten die geschikt zijn voor gebruik met buitenboordmotor, komt de 'Sevylor K 68' het meest in aanmerking, zo blijkt uit het onderzoek. In het algemeen wordt ge waarschuwd de zwemkunst van kinderen niet te over schatten. 'Neem liever het ze kere voor het onzekere en laat ze een redöingvest dragen. Vooral als het water koud is, want in koud water raakt men snel uitgeput'. ARNHEM Meer dan vijftig procent van de Nederlandse horecabedrijven is onrendabel. De totale rentabiliteit ligt lager dan één procent, zegt de directie van de Gelders VW in haar jaarverslag over 1973. Dit jaar gaven de buitenlandse toeris ten in Nederland meer dan twee en een half miljard gulden uit. Het be drag dat de Nederlanders, die in ei gen land vakantie hielden, hebben besteed, ligt naar schatting in dezelf de orde van grootte. 'De enorme vlucht die de vrijetijdsbesteding bui tenshuis heeft genomen, heeft niet geleid tot een welvarende toeristische bedrijfstak', aldus de directie van de Geldense VW, die roeent dat de be langstelling van de overheid voor het toerisme als welvaartsbron in ons land relatief gering is. Ondanks de sombere geluiden over de horecasector deelt de Gelderse VW mee dat de hotels in deze provincie in 1973 over het algemeen redelijke resultaten boekten, mede door het als gevolg van het mooie weer zeer lange seizoen. In universiteitsstad Nijmegen doet zich een tekort aan logiesaccom- modatie steeds sterker voelen. Op de Veluwe stabiliseert het kampeertoeris- me zich, maar de vraag naar vaste staanplaatsen voor caravans neemt nog altijd toe. In de Achterhoek steeg het kampeertoerisme met veertien procent. Rita 'Nee, ik kom heus niet te laat thuis voor het eten. Want het eten zit hier nog in deze tas

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5