eoeo Uit de weekbladen Een hysterisch drama over Baader Meinhof dsgpecepl Wapenhandel Abortus Kolenhok Ierland Hans Knoop Compliment Prijs betalen Applausje Exposities waar muziek in zit ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KWARTET DONDERO \G Ui JUNI IM74 BINNENLAND RADIO-TV T'i/K Mary Perkins 'De Groene Amsterdammer': 'Onder de kop 'Waarin een klein land groot kan zijn', schrijft Paul Brill in De Groene over 'België Wapenland', waarbij met name het stille haven plaatsje Zeebrugge een hoofdrol speelt Het 'Komité tegen de Wapen transporten in België' heeft het alle maal haarfijn uitgezocht en zijn be vindingen neergelegd in het zojuist verschenen rapport 'Wapenhandel en wapenindustrie in België'. Daaruit blijkt bijvoorbeeld, dat in 1972 alleen al vanuit Zeebrugge 92.800 ton explo sieven werden verscheept De wapen- brug naar Portugal wordt voorname lijk onderhouden door het Nederland se schip 'Deo Gloria', hoewel eigenaar H. Boll uit Heiloo zegt van niets te weten en verder de hoorn op de haak gooit Jaap Zander tekent een portret van de Socialistiese Partij in Oss, die bij de gemeenteraadsverkiezingen drie ze tels wist te behalen en waarvan een KVP-raadslid zegt: 'Veel erger dan het verlies van het CDA acht ik de winst van de SP'. Op de middenpagi na's van dit weekblad wordt stilge staan bij minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking en de hulpverle ning aan het generaalsregiem in Indo nesië. Het Komité Indonesië vindt dat de Nederlandse ontwikkelingshulp aan dit Indonesië het beste onmiddel lijk kan worden beëindigd. Haagse Post: met 'Toen ze haar begroeven in het zelfde graf als waarin de Zonen van Usnach rustten, viel haar arm om de nek van Iasi, en haar mond op de mond van Naisi. En alle mensen van Ulster, die dat zagen, weenden luid'. Michiel Berkel sprak met zakenman/ schrijver Lambert Fokkema, die het boekje 'Het Geld ligt op straat' schreef. Fokkema: 'Er is maar één ding, dat u pakken moet, vandaag en morfeen en overmorgen en altijd weer: 'DE WINST'. Frans Nypels interviewde wielrenner Fedor den Hertog, de mentale self- kicker, voor wie het 'zwart moet zien voor zijn ogen'. Maar zonder doping, want 'als ik betrapt word op doping, dan zaag ik m'n fiets in 28 stukjes. Vóór 20 april waren het nog 27 stukjes. Voor elk jaar een stukje'. Hervormd Nederland: cent, althans zo belangrijk, dat dit blad zo aankondigt op het titelblad. Exclusief: 'Het ware levensverhaal van de mysterieuze Henry Kissinger' en verder (iets minder exclusief blijk baar): 'Nederlands elftal afgebeuld en op krediet naar WK"74', wat voor een beetje ingewijde op voetbalgebied niets nieuws meer is. Wat Kissinger betreft noemen we al leen de tussenkoppen: 'Filosoferen tussen de granaten', 'De man die nooit slaapt' en 'Beginnen met niets'. Kortom: een boeiend man. Hans Knoop, de van De Telegraaf overgeko men nieuwe hoofdredacteur van dit weekblad, schrijft deze week zijn eer ste commentaren, die gaan over Ge weld' en 'Sowjet-joden'. De Nieuwe Linie: Op het omslag van de Haagse Post 'Ierland, gebed zonder end'. Jos Schneider was elf dagen temidden van de Ieren en schreef een boeiende reisreportage, afgewisseld met frag- Usnach', zoals verteld door Eoin Nee- son in The first book of Irish Myths on in 'The first book of Irish Myths and Legends'. Hij eindigt zijn verslag Hervormd Nederland besteedt ook nu weer veel aandacht aan zaken van het kerkelijke erf. Op de voorpagina een beschouwing over een rapport van een vanwege de hervormde synode benoemde commissie over abortus, dat 'Leven en laten leven' heet en door Lenie van Reijendam-Beek van kriti sche kanttekeningen wordt voorzien. Kees Waagmeester sprak met ds. R. J. van der Veen, net terug uit Loesaka, waar de Afrikaanse Raad van Kerken .bijeen was. Zijn conclusie is, dat de 'Afrikaanse kerken zich ontworstelen aan de zending'. Cees Veltman schrijft over het BUMA, dat 'steeds meer begrip ondervindt bij de uitoe fening van zijn werk' en Hans-Dirk van Hoogstraten vindt, dat de kerk een belangrijke functie zou kunnen vervullen met betrekking tot de rela tievorming. Accent: Twee belangrijke onderwerpen in Ac- De Heldring' Stichtingen in Zetten vormen een autoritair bestierd bastil- jon, gerund volgens het aloude op voedkundig principe: ben je stout ge weest, ga je naar het kolenhok. Dit zegt de ontslagen jeugdleidster Anne- go Strumphler (29 jaar en dochter van de ex-VVD-voorzitter in Bloemen- daal) in De Nieuwe Linie. In Zetten, zegt zij, is onder het mom van kinder bescherming nu eenmaal heel wat mogelijk. De deur van de isoleercel blijft open staan voor elk meisje dat zich ongezeggelijk gedraagt. Koude douches, kneveling in een dwangbuis of Injecties met kalmerende middelen zijn de alternatieven, zegt ze. Op de voorpagina schrijft het Tweede Kamerlid voor de PSP A. G. van der Spek, dat Vredeling Nederland nog vaster aan de NAVO bipdt. Ten aan zien van de kosten van het defensie apparaat wordt opgemerkt dat ook vorige kabinetten, relatief gezien, al bezuinigd hebben op de 'defensiepot: met name de kabinetten De Jong en Biesheuvel. Vrij Nederland: De mezzo-sopraan Lucia Kerstens, Meeuwsen die nog druk aan het repe teren is op 'Canto de Chili', een melancholiek en. opstandig stuk van Peter Schat bij een gedicht van Pablo. Neruda dat in het kader van het Holland Festival 18 juni in première gaat, vindt het een compliment te horen dat ze weinig ster-allures heeft. Ze heeft tegen haar man gezegd ('ik heb zijn naam aangenomen, het geeft mij iets van bescherming en dat vind ik toch wel fijn') te waarschuwen als ze diva-neigingen begint te krijgen. 'Je moet er wat tussenin blijven; ook niet zo gewoon worden dat ze zeggen ze is zo gewoon gebleven', zegt ze tegen Tessel Pollmann in Vrij Neder land. Over zingen zegt ze: 'Je legt je toch helemaal bloot als je zingt; je gaat je schamen'. Elseviers Magazine: 'Als wij prijs blijven stellen op goede sociale voorzieningen, is dit alleen mogelijk als wij daarvoor ook de prijs willen betalen, die dit alles waard is'. Dit zegt de heer Roolvink tegen H. J. Looman in Elseviers Magazine. De ex- minister van sociale zaken tekent hierbij aan dat dit alleen te bereiken is. als ons hele volk gaat beseffen dat alle kosten daarvan uit de grotere produktiviteit (meer produktie per man) en ten koste van het besteed baar inkomen betaald zullen moeten worden. Het omslagverhaal is een re portage van Onno Reitsma over Mo zambique; een artikel dat de moeite van het lezen waard is. Cees Labeur schrijft een (vervolgver haal over Suriname, .dat nog volstrekt afhankelijk is van de goede gaven uit het 'koude kikkerland', en waarin de eerste tientallen jaren geen enkele verandering komt. n AMSTERDAM Medewerkers van het Schauspielhaus Bochum zijn in Amsterdams Mickery, tot 18 juni, met Das 'Erste' Baader-Meinhof- Stück, dat zij zelf 'ein hysterisches Melodrama' noemen, en naar hun opvatting dan ook flink hysterisch, melodramatisch, en bovendien nog zwaar duits sarcastisch spelen. door Ber Huising Zij hebben het 'stuk' meer een collage naar ideeën van Pip Sim mons, de regisseur en van de Neder lander Ruud Engelander, met aanvul lingen van Peter Koliek, zelf samen gesteld uit berichten en citaten, voor namelijk uit de pers, naar ik meen, en die wordt weer overheerst door de Springer-bladen. Een van de spelers, de conferencier zou je kunnen zeggen, vertegenwoordigt dan ook Die Welt cn dc Berliner Morgenpost, bladen die het Baader-Meinhof-nieuws rechts sensationeel en aangedikt opdienden. De moeilijkheid is dan meteen al dat zulke ariti-Baader-Meinhof-uitspraken, hoe sarcastisch ook uitgeschreeuwd, toch anti blijven als er niets stevigs tegenover staat. En de lang vervolgde, en allang gevangen gezette groep die gewapend en met geweld met bank roven om. een nogal wilde revo lutionaire stadsguerrilla voerde had meer leuzen en 'idealen' dan voor ieder aanneembaare grondslagen. Als de leden van de groep in dit - 'stuk' aan het woord zijn klinken hun kreten even hysterisch als die van de verontruste burgers. En lijken ze ook sarcastisch. Zodat ik me lang heb zitten afvragen: wat willen die Bo- chqmmers hier nu mee?, waar staan ze zelf? Pas aan het slot pleiten ze voor vrijlating van de gevangenen, en willen ze daar zelfs een spreekkoortje van maken. Maar dat lukt dan niet met Nederlanders, die er nauwelijks bij betrokken waren. In Duitsland is het trouwens ook niet gelukt. Meer dan een keer of tien is deze voorstel ling daar niet gegeven. Het aangepakte probleem is te ingewik keld en die van Bochum hebben het onoverzichtelijk gelaten, zonder de verschijnselen te ontleden en zonder het verdiepen en verduidelijken van de gronden. Zodat wij eigenlijk alleen maar een melodramatisch opge schroefd overzicht van Baader-Mein- hof-opwindingen voorgespeeld kregen, met veel geschreeuw en geweld en geschiet en bloedrode schmlnck, zon der dat er verder wat van uitging. De Baader-Meinhof-revolutionalren stonden daar zeer onevenwichtig tus senin, als gekken bovendien, en de tegenstanders politiemannen bij voorbeeld kwamen in het sarcasme veel sterker uit de verf. Toegegeven moet worden dat de negen medewer kers er met al hun kracht en vermo gen tegenaan gingen. Alsof ze veel meer te brengen hadden dan ze brach ten. En dan nog.. Het Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum, beter bekend als het Museum van het Boek, in Den Haag, zal na de ingrijpende verbouwing die een jaar of vijf geduurd heeft op 2 juli door minister Van Doorn (CRM).- officieel heropend worden. Onrust naar Tros Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Ha.nk Onrust, die zich een zekere faam verwierf met het Avro-televisieprogramma 'De Ivoren Toren', gaat naar de Tros. Hij zal daaij zodra de Tros de A- status en de daarbij behorende zend tijd heeft, een vierwekelijks kunstpro gramma maken als regisseur/produ- De omroep die in de tijd van her halingen en zomeraankopen op één avond met drie eigen programma's voor de dag komt, verdient al direct een applausje. Van deze drie AVRO- aanbiedingen ging mijn voorkeur uit naar 'Ik heb m'n portie wel gehad'. Het is een tragische bijzonderheid, dat deze tot meedenken dwingende documentaire over oudere werk nemers, die naar de eindstreep ver langen, het laatste werkstuk is van een actieve, midden in het leven staande vrouw. Adelheid van der Most stierf 12 april jongstleden; zij was 38 jaar. Het is verleidelijk achteraf aan een DEN HAAG Drie tentoonstellingen over muziek in het Haags Gemeente- museu. 'Honneur aux Dames' toont door middel van composities, hand schriften, portretten en allerlei docu menten aan, dat componeren geen typisch mannenberoep is. De muziek geschiedenis heeft in de ioop der tijden talrijke vrouwelijke componis ten opgeleverd en in Nederland wa ren dat o.a. Dina Apeldoorn, Henriëtto Bosmans. Anna Lambrechts- Vos, Ca- tharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek. In de gang naar de studiezaal worden tegelijkertijd dat is tot 2. septem ber caricaturen getoond uit de prentencollectie van de muziekafde ling. Het zijn in hoofdzaak prenten uit de vroeger erg populaire Franse tijdschriften La Charivari, La Lune en l'Eclipse. Naast portret-caricaturen zijn er ook voorbeelden van tekeningen, waarin er nogal dol wordt omgesprongen met het beroep van musicus. En om volledig te zijn is er nog de al eerder aangekondigde expositie van de collectie-Carel van Leeuwen Boom kamp: muziekinstrumenten uit de pe riode van de 17e tot de 19e eeuw. Die loopt al vanaf begin april, maar is nog geruime tijd, tot 7 oktober, te zien. zekere inlegkunde te gaan doen. Was Adelheid van der Most begaan met het lot van mensen die bang zijn de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar niet te halen, omdat ook zijzelf daarover piekerde? Zij heeft in elk geval op pregnante wijze het probleem gevisualiseerd. Suggestiever dan met. stapels rapporten mogelijk is, pleit deze film voor sociale voor zieningen die meer rekening houden met de geestesgesteldheid van mensen, die in het arbeidsproces aan hun laatste ronde toe zijn. Er wordt over veel problemen wel druk gepraat, maar of er net zoveel over wordt nagedacht, valt wel eens te betwijfelen. Tussen woorden en werkelijkheid ligt vaak een diepe kloof. Een personeelschef gaf daar onbewust een voorbeeld van. Hij sprak over het op oudere leeftijd overstappen op aangepaste, maar nog altijd zinvolle arbeid. De camera toonde op dat moment echter een paar arbeiders, die zichtbaar tegen heug en meug de tijd zaten vol te maken met het dichtnieten van zakjes. Iedereen kdn iets zinvollers bedenken. Het programma 'Lucifers' van Hank Onrust vond ik wel informatief, maar het beloofde amusement bleef be neden mijn verwachtingen. De man achter 'De Ivoren Toren' experimen teert niet onverdienstelijk met een combinatie van kennisoverdracht, cultuur en ontspanning en daar moet af en toe ook iets bij zitten, dat minder goed aanslaat. De vraag is echter, of Onrust zelf alles wèl geslaagd vindt. Enfin, daarover krijgen we waarschijnlijk meer zekerheid, als hij in het najaar bij de TROS zijn vleugels kan uitslaan. De speciale bril waardoor Huub Matron blijkens de aankondiging Nederland heeft bekeken, is een beetje beslagen. Wij hebben heel wat betere observators onder onze cineasten; scherper waarnemend en met meer gevoel voor humor en ironie. In samenwerking met de NOS heeft de NCRV geweldig uitgepakt voor het 'Spel zonder Grenzen'. De décor bouwers hebben er waarschijnlijk slapeloze nachten aan beleefd, maar het resultaat was een bont kijkspel. Zandvoort won vóór Engeland en Duitsland en maakt een mooie kans op de finale, die 18 september in Leiden wordt gespeeld. TON HYDRA ''netlij \j 45. De sukkel ls bang voor spoken!' stelde smidje Verholen vast en hij besloot onmiddellijk een dankbaar en nuttig gebruik te maken van deze kennis. 'Ja.misschien zijn het wel spoken geweest', zei hij nogmaals. 'Ik heb zelf ook al een enkele maal iets heel griezeligs gezien. Vannacht nog, bijvoorbeeld'. Tets héél griezeligs? W..wat was d't d..dan?' vroeg Jodocus, terwijl hij stond te bib beren van angst. 'Z..zag je soms ook iets in een donkere hoek en hoorde je een holle lach?' 'O.schei uit. wat ik allemaal niet zag", vervolgde de smid met een doodernstig gezicht. 'Ik hoorde de meest holle lach, die je je maar kunt voorstellen. Maar dat was nog niet alles. O. nee. Het ergste kwam nog.'O.kreunde Jodocus FERDINAND en hij keek zenuwachtig rond of er misschien spoken in de buurt waren. 'W..wat gebeurde er dan nog meer?' Koortsachtig werkten de hersens van smidje Verholen om een bij deze gelegenheid passend spookverhaal te vinden en ja, hoor, plotseling, als bij ingeving wist hij wat het moest zijn. Hij dacht aan dat oude harnas, dat hij in de vluchtkamer had zien staan en vertelde: 'Toen ik die hole lach had gehoord. Jodocus. vulde 't vertrek zich plotseling met een vaal, zwavelig koud licht, dat luguber op de dingen scheen. Toen kwam plotseling een zekere Diederic dwars door de stenen muur naar binnen, zomaar.dwars door de muur. Hij was gekleed in een oud. roestig harnas en de flarden schimmelig spinrag hingen van ,zijn helm naar beneden. Met zijn holl dode ogen keek hij mij kwaadaardl aan en hij zei, dat hij de Bloedela Diederic was, Diederic, de Man zonde Graf, die ook wel bekend stond ondt de naam van Diederic, de Radeloï Ridder van de Lijkkist in de Wijnki der. Hij zei toen, dat hij gekomen w om mij de kop af te hakken.Ve der behoefde smidje Verholen n» zijn verhaal niet te gaan, want kleine Jodocus had de gruwelijl strijd tegen de verlammende angst opgegeven. Diederic.z..zond grafstamelde hij nog, en zakte hij als een mislukte griesma pudding in elkaar, volkomen van z' stokje. 'Slaap wel, Jodocus', grijns de smid en hij draaide zich ook m eens lekker om. Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje. 8.00 Nws. 8.-11 Radiojournaal. 8.21 (S) Verv. dag met een plaatje. 8.50 Morgenwijd. 9.00 Toppers van toen. 9 35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Kleutertje luister, v.d. kleuters. 10.10 (S- M) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Ra diojournaal) 11.30 (S) Rondom Twaalf, met Groenteman en 11.55 Beurspl. 5. 12.30 (S) AVRO's Wekel. sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Muz. rondom 1900 (III). 14.00 (S) Operaconc. 15.00 (S) Aspec ten. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med. AVRO- 18.00 Nws. 13,11 Radiojournaal. PP: 18.20 Uitz. v.d. R.K.P.N. JKOR: 18.30 Kleur, inf. en komm. over kerk en samenlev. NCRV: 19.(S) Leger des Hellskwart. 19.15 Kerk vandaag. 19.35 (S) Veel gevr. gewijde muz. 20.00 (S) Zo maar zomers. 21.55 (S) Orgel- conc. 22.20 Avondoverdenk. 22.30 Nws. 22.40 (S> Hier en Nu. 22.50 Wadden bedreigd (I). 23.05 (S) Muz. van Mozart. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: progr.- overz. 8.00 (S) Te Deum laudamus: gewijde muz. 9.20 (S) Onder de hoogtezon: progr. v.d. zieken. 10.00 Schoolradio. 10.30 Nws. Televisie vandaag 10.33 (S) Radiophllh. ork.: klass. muz. 11.30 Hier en nu - special. 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 (S) Kinderliedjes. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.53 (S) Herv. mlddagpauzedst. 13.13 (S) Draai schijf: lichte gramm.muz. (14.05-14.25 School radio.) 15.00 Planorecital: klass. muz. 15.30 Nws. 15.33 (S) Cello en piano: klass. muz. 16.00 Uur natuur. (16.30 (S) Hier en nu.) 17.00 Kindervisie: progr. door, voor en met kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrlf voor muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Boekbespr. AVRO: 19.00 Trefpunt: expe rimenten rondom zonneenergle. 19.30 (S) Strijkkwintet: klass. muz. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 (S) Resld. ork.: hedend. muz. 21.30 (S) Alert! - op het vlak van muz. en maatsch. 22.05 (S) Jazz Spectrum Extra: hedend. jazz. 22.35 Zeshoog houdt de lift weer tegen, muzikale strip. 22.55 Cabaret- Profiel. 23.20 (S) Essay - progr. waarin over kunst wordt doorgepr. 23.50 Radiojournaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op Je boterham, met Vaak 's ochtends waarin o.m. verkeersinf. KRO: 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag, met 13.03 Raden maar 14.03 Pop.-Kon\^; Theo Stokkink Show. NOS: Tussen 16.03 18.50 Flitsen v.h. W.K. Voetbal '74: BrazlW Joegosl. In Frankfurt. 16.03 Hltmeestra Daverende dertig op Drie. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TRO 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 (S) Posti 21.02 (S) Sesjun: jazz en pop live. 22.02 Hugo van Gelderen Show, met ó.a.Nedf landstalige Top Tien en Kwiswijs. 22.55 Me 23.02 NOS: W.K. Voetbaljournaal. 23 TROS: T S ,T Sport en muz. 0 Aktua. 0.10 Jazz-Sir. 1.02 Nachtwad NOS: 5.02 Satésaus Show. EO: 6.02-7.0F Matlnata: gevar. ljchte muz. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Tlk-Te lichte muz. (12.50 Bultenl. persoverz. 11 Nws. akt., weerber. en toneelagenda.) II. Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Lichte ma (15.00 Nws.) 16.00 Nws en beursber. 1* Li At klass. namlddagconc. 17.00 Nws. ll Uitz. voor oudere luisteraars. 17.55 Wei schaal. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. sold. (Tusa door voetbalflitsen.) 18.45 Sportprogr. 11 Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. 11 Nws. 19.30 Intermezzo. 19.35 Polit. tribui 19.45 Lichte muz. 20.00 Lichte muz. (21 Nws. 21.00 Splihternws.l 22.00 Nws. 21 Jeugdprogr. 23.00 Nws. 23.40-23.45 Nws, NEDERLAND I NOS NOT 14.25-14.50 Schooltelevisie NOS 14.50 W.K. Voetbal '74 openingsceremonie in Frankfort 16.50 Verslag openings wedstrijd Brazilië- Joegoslavië NOS 18.45 Fabeltjeskrant Koffiebar Zomaar een dag 18.55 EO 19.05 19.25 NOS 20.00 Journaal EO 20.21 21.10 Kleine land Muziek uit studio 4 Nader bekeken Zo ver van huis Looft den Heere KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. bontjas, 5. verzoek, 9. vaarwel, 10. vlaktemaat, 11. honing drank, 12. schuintoelopende strook, 14. durf, 15. geheugen, 19. ketting, 21, uitruster van schepen, 22. spijker, 23. naar omlaag. 26. berustend, 29. flink, 31. kraam, 33. vlaktemaat, 34. plechti ge gelofte, 35. lof. 36. zeer brandbaar koord, 37. selderij. Verticaal: 1. edelknaap, 2. plaats in Gelderland. 3. grondsoort, 4. biet, 6. drietenige struis. 7. rivier in Enge land. 8. plaats in Zeeland, 13. cijferen, 14. slank torentje bij een moskee. 16. zangvogel, 17. soort appel, 18. snij- werktuig, 20. huid, 24. zuidvrucht, 25. foefje (Ind 26. niet een. 27. kneep. 28. vervelend wezen. 30. berg, 32. bedrog (barg). Oplossing 1-2 krats. 2-3 sampang. 1-4 klapper, 3-4 gaper, 3-6 genegen, 4-5 redelijk, 5-6 kelen. 116 Wij hebben voor u gebeden en we hebben voor u gebeefd.Dat schreef mij een Zwitserse, die met een Egyp tenaar is getrouwd. Een jonge lerares schreef me: 'Er is immers toch één die boven ons staan en in wiens handen wij allen zijn'. 'Wij hebben God gedankt dat het u vergund is geweest naar uw gezin terug te keren', stond in een brief van een groep manneJijke en vrou welijke kollega's. 'Wij vragen je in de Goddelijke voor zienigheid te vertrouwen, waarheen wij onze gebeden richten', troostte een bevriende familie mijn vrouw. 'Ik kan u verzekeren, dat ik in ge dachten en in gebed bij u was', schreef een kollega uit Amerika. Gelukwensen en ontroerende getuige nissen van deelneming van bekenden en onbekenden, van mensen, die ik slechts vluchtig kende of van wie lk geloofde, dat zij mij allang vergeten waren. Mensen uit de hele wereld, uit Duitsland. Frankrijk, Italië, Oostenrijk. Denemarken, GrootBrittannië, Polen, Spanje, Libanon, de Verenigde Staten, ja zelfs uit Japan, met wie ik vaktech nische betrekkingen onderhield, bewe zen dat zij behulpzame, oprechte vrienden waren. Hee' bijzonder verheugde ik me over de brief van een dominee uit Genève: 'Overigens zou ik er nog het volgende aan toe willen voegen: op 13 septem ber heb ik een preek gehouden. Wij hebben voor u en uw kameraden gebeden, zonder overigens uw namen te kennen. De volgenoc dag, de'dank- bnete- en gebedsdag der Eedgenoten, verzamelde zich na de oreek een groepje van ongeveer twintig perso nen om werkelijk te vasten en te bidden. Zij baden voor ons volk en baden God om hulp voor de bevrij ding van de gijzelaars'. L>e dagen en weken gingen voorbij. In Jordanië keerde de rust langzaam te rug. Men maakte de balans op: grote delen van Amman lagen in puin. Het ene graf rijde zich naast het andere. Wie kent precies het aantal doden? De berichten hierover spreken elkaar tegen. Men noemde aantallen van 20.000 en dan weer van 'slechts' 700. De Rode Halve Maan schatte tenslotte het aantal doden in Amman op 3500. Misschien klopt dit aantal, misschien is het te laag. Wie weet immers hoeveel mensen er onder de puinho pen rusten? 'De kommando's zijn sterk! De kora- mando's zijn onoverwinnelijk!' had Achmed, de soldaat, op het vliegveld in de woestijn geschreeuwd toen het Volksfront er ook nog in geslaagd was een Brits vliegtuig te kapen. In hun overwinningsroes hebben de komman- do's liet aangedurfd uit 'het onder grondse' naar boven te treden en het leger van koning Hoessein het hoofd te bieden. Zij hebben de steen opge heven doch zoals het door Mao Tsc-toeng geciteerde clvnese spreek woord luidt hij viel op hun eigen voeten. Koning Hoessein won. De kommando's in Jordanië werden ver slagen, verstrooid, zonder dat zij hun eigenlijke doel, de herovering van hun Palestijnse vaderland, ook maar één stap dichterbij hadden zien ko men. Integendeel, zij waren er verder van verwijderd dan ooit tevoren. Nieuwe haat, nieuw wantrouwen was onder de Arabische volkeren gezaaid. De nood van de Palestijnse vluchte lingen is groter dan ooit tevoeren. Een journalist, die Amman in novem ber 1970 bezocht, beschreef de toe stand als volgt: 'Het ergste hebben ongetwijfeld de vluchtelingen-buurten geleden. Het beroemde Wahdat-kamp, waar de Pa- lestijnen al sinds jaren hun hoofd kwartier en hun munitiedepots had den ingericht, heeft bezoek gehad van de tanks. Zij reden over de straat, die langs de rand van het kamp loopt en beschoten de krotten der vluchtelin gen. De direkt aan de straat liggende onderkomens hebben het zwaarst gele den. Hun_ muren uit riet en cement gemaakt, zijn vaak gewoon omgeval len Zij hebben de kogels en de granaten van de tanks weinig verzet geboden. Ongeveer éénderde van de hutten van het kamp werd vernield of zwaar beschadigd. Er zijn plaatsen, waar de strijd het hevigst woedde, die men inmiddels met bulldozers met de grond gelijk heeft gemaakt en waar nu grote lege plekken zijn. Aan de rand van het kamp laat men nog een pas opgeworpen heuvel zien, waaronder het massagraf van 500 do den moet liggen. De Palestijnen heb ben er een gedenkzuil opgericht. Het stevigste gebouw in Wajdat was een school in het midden van het kamp. Die school staat nog overeind, behalve dat alle vensters zijn stukgeschoten en de artillerie hier en daar grote gaten in de muren heeft geschoten. Het zijn altijd scholen geweest, waar in de Palestijnen zich verdedigden, omdat zij veruit het stevigst gebouwd zijn en omdat zij in de vluchtelingen kampen zoiets als een gemeenschaps huis betekenen, waarbinnen het open bare leven, zowel als de activiteiten van de Palestijnen zich koncentreer den. De meeste van deze scholen zijn door de UNRWA, de hulporganisatie voor vluchtelingen van de UNO, opge richt en bestuurd. De UNRWA be vindt zich nu, na meer dan twintig jaar activiteit in een dermate financië le en politieke crisis, dat volgens de uitspraken van de leidende figuren een voortbestaan onzeker is geworden. Het gebruik van de scholen voor onderwijs is tijdelijk opgeheven. In een van de lege lokalen heeft het Palestijnse Rode Kruis een kliniek geopend, waar dagelijks enkele hon derden mensen behandeld worden. Er zijn veel ontstoken schotwonden, die in de eerste dagen niet behandeld konden worden. Ook nu nog komen dagelijks nieuwe patiënten tevoor schijn, die nog niet naar een dokter geweest zijn, omdat zij uit angst voor represaillemaatregelen in hun huizen en krotten verborgen hebben gezeten. (Wordt vervolgd) 21.50 22.30 21.55 NOS 23.20 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Rock concert 19.45 Popeye NOS 20.00 Journaal VPRO 20.15 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the Family 21.00 Toearegs 21.55 Sleeping Tiger NOS 23.15 Den Haag vandaag 23.30 Journaal DUITSLAND 1 10.00 Journaal. 10.05 Thalias Tochter. 10.20 Don Pasquale. 12.05 ZDF-Magazine. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 14.30 Jour naal. 14.35 Tiger von Eschnapur. 16.15 Jour naal. 16.20 Inf. progr. 17.05 Tekenfilm. 17.20 V.d. kinderen. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Cult.splegel - magazine. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazlne. 19.26 Sportprogr. 19.59 Progr.overz.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Kult. magazine. 21.00 Cannon. 21.45 TV-<ilsk. 22.30 Journaal met komm. en weer ber. 22.50 Die Strasse. an der keln Brot wachst. DUITSLAND II 12.00 Klass. conc. 12.50 Sturmwind und Dornroschen. 13.15 Walt Dlsney-fllm. 14.00 Voetbalmagazine. 14.50 Openingsfeest 10e W.K. Voetballen. 16.50 Voetbalrep. v.d. Ie fin. van groep 2: Braztllë-Joegosl. 18.45 Muzikaal Intermezzo. 19.00 Journaal. 19.15 Dann reden die Stelne. 19.30 Amuseni.- progr. 20.30 Liedjesprogr. 21.00 Journaal. 21.15 Kult. magazine. 22.00 Voetbalmagazine. 23.00 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 Schooltelevisie. 16.30 t.e.m. 17.30 Idem. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Disk.progr. 19.00 Inf. progr. 19.30 TV-kursus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Inf. progr. 21.00 Natuur- wetonsch. progr. 21.30 Wetensch. progr. 22.00 Einde v.d. uit? DUITSLAND III WDR 16.00 Sesame Street. 17.00 Schoollelevi sie. 18.00 Kerk en openlijkh. 18.30 Beroepski ze. 19.00 Zandmann. 19.05 Voor Turt gastarb. 19.15 Rep. 20.00 Journaal en T ber. 20.15 TV-spel. 21.55 Rep. BELGIE NEDERLANDS 15.00 W.K. Voetbal: openlngsceremoti 16.50-18.50 W.K. Voetbal: BrazlliëJoegosl. 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Black Beauty. 11 Komische film. 19.40 Med. 19.45 Journi 20.15 Receptie. 21.40 Standpunten. 2! Kortweg. 22.10 Fllmfragm. 22.50 W.K. V» bal: samenvatt. Brazilië - Joegosl. II Journaal. 23.30-23.45 Yoga. BELGIE FRANS 16.50 W.K. Voetbal: Brazilië - Joegosl# 18.45 Kleuterprogr. 19.00 Feulll. 19.30 uit Wallonië en Brussel. 19.45 Journaal weerber. 20.15 Tips voor weggebruik. La flevre monte a El Pau. 21.55 Fllmfi 23.05 Journaal. Aubergines met tomatensaus 2 aubergines zout 750 gr. tomaten 25 gr. boter 1 grote ul zout, peterselie selderij, peper De ui schoonmaken, fijnsnijden i fruiten in de boter. Peterselie en derij wassen en fijnhakken. De toffl ten wassen en halveren. Voeg tom ten, peterselie, selderij, peper en toe aan de uien. Kook de maS ongeveer een half uur en zeef de saus. Kook ze in tien minuten g*1 in weinig water met zout. Vermei de aubergines met de tomatensaus Menu tip: Kippesoep, aubergines O tomatensaus, gemengde sla, gebaklu aaidappelcn, kwark niet vruchten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4