Berkhout' geeft Lisse aantrekkelijker vorm Spaarrente tot Raad opende discussie over gemeentelijke organisatie Rechtbank verhuist Bollenstreek niet voor stad in Haarl.meer Bibliotheek Voorschoten wil naar Oranjeschool 'oelpolder is vrijwel volgebouwd lyacintengrond tempre Crescendo opgebloeid Negen maanden in gevangenis voor messteek Kunstijsbaan Daklozen in Minnehuis Burgerlijke stand Familieberichten Nu ook actie pro- Landscheidingsweg Werkbezoek de Gaay Fortman aan Den Haag Voorvervolg van regionaal nieuws zie pagina 12 Grote tennishal in wijk Meerzicht OUW/KWARTET DONDERDAG 13 JUXI 1974 STAD EN REGIO L3 ,ISSE Tot nu toe is de ontwikkeling van Lisse steeds ten oosten van de Heereweg geweest. De plannen voor verdere uitbreiding gaan in irestelijke richting. Niet alleen om Lisse geografisch een aantrekkelijker beeld te geven, maar ook omdat de westelijke omleidingsweg hier- oe noopt. De aanleg van deze weg kwam overigens al in 1934 ter sprake en is nu in het nieuwe bestemmingsplan 'Berkhout' opgenomen, jerkhout' omvat het gebied ten westen van de. Heereweg vanaf de V uursteeglaan tot de Van Bönninghausenlaan .M fr zijn nogal wat bezwaarschriften [gediend naar aanleiding van de jannen. Ondermeer ten aanzien van e geluidshinder. Uit metingen is ko- jèn vast te staan dat op de meest ngunstige plaats slechts een geringe verschrijding van het geluidsniveau i te verwachten. De geluidshinder eordt voor een belangrijk deel wegge- oraen door de wijze van beplanting an de strook tussen de weg en de ebouwing. Berkhout' zal voorzien in nieuwe louwmogelijkheden, waarom Lisse zit mg te springen, nu de Poelpolder vrijwel is volgebouwd. Tussen de nieuwe om leidingsweg en de Westerdreef komen gronden vrij die afgesloten zullen zijn van het overige agrarische woonge bied. In verschillende bezwaarschrif ten werd naar voren gebracht dat het hier om kostbare hyacintengrond gaat die aan de woningbouw wordt opgeof ferd. B. en W. merken in een nota op dat de hyacintenteelt wel een mono poliepositie heeft, wat echter niet be tékent dat deze grond onaangetast moet blijven. Op de gronden kunnen ook andere, rechtmatige aanspraken worden gedaan. 'Berkhout' blijkt een aantrekkelijke jEIDEN Het Studenten Muziekge- :elschap Sempre Crescendo heeft in :ijn langdurig bestaan ups en downs lekend en, helaas, vooral de laatste aren weinig overtuigend gemusi- eerd. Daarom was het des te verheu lender, dat men, in een repetitietijd an 8 weken, onder een nieuwe diri- >ent. zo'n éclatant succes wist te be- lalen. iastiaan Blomhert, oud-student musi- lologie uit Utrecht, altist en leerling roor koordirectie aan het Conservato rium, liet ons vanaf de eerste maat •an Schuberts 3e symfonie voelen, dat hij niet slechts zelf een duidelijke usie op dit (en de andere) werk)en) ïad, maar dat hij deze ist te laten leien door alle orkestleden, geschoold if niet. Het resultaat was verbluffend; :r zaten misschien meer kleine fouten in de vertolking dan bij voorgangers, maar de sfeer werd zo tot in de rleinste nuances getroffen, dat men ach direct gewonnen gaf, er klonk échte muziek, geen vage parodie. Soms stuit men bij amateurconcerten verrassingen en na die van het ipgeleefde en herboren Sempre kwam een tweede, in de vorm van het m kllround optreden van de hoornist Ab jv Koster in het Hoornconcert in Es van f| i Richard Strauss: rijp van -interpreta- ie, edel van toon, geheel evenwichtig, ook als er wat zelden gebeurde een onzekerheid bij de orkestleden optrad, kwam deze partij haast ideaal over. En het orkest, geïnspireerd door zijn enthousiaste dirigent, trachtte zich aan alle tempowisselingen, versie ringen, kortom de hele partituur, ex- pressief aan te passen. |Na c\e pauze kon men nog geniten van Prokofjefs kindersprookje Peter en de Wolf, goed, maar niet steeds verstaanbaar, verteld door Pierre Bos, iie vooral op de uitspraak van Academische examens LEIDEN Geslaagd: Doet. ex. not. studier de heren R C Kammeraad Den Haag, H J M latthijsen Weert. mevr. J C Haak-de Putter Hazerswoude: doet. ex. Franse taal- en ettèrkunde de dames M Kruiswijk Santpoort. IV Kuiper-Bierman Amsterdan en S C Versteeg Leiden; Doet. ex IJ Gen. de heren M Blom Rijnsburg. H A Bijlmer ter. E M Oidtman Maastricht; semi- artsex. de heren P M A v d Brugh Leiden, iil E Drost Leiden, J' M B Hoenderdaal Jetstgeest, mevr. L L Lankhorst-Hulshoff Oen Haag. de heer M C Th F M de Krom Den Haag; artsex, de heren J D Amaro Oegstgeest. A J Verbout Leiden. S Zanen -eidén en mevr. M A Shadid-Sammy Leiden; Doet. ex. not. studier. de heer SMC van Beek Oegstgeest, mevr. H F C Riedijk- Rorabouts Enschede. zijn r zal moeten létten. Dat hier geestdrift soms de plaats moest inne men van vakmanschap (elke 'persoon' is instrumentaal, vaak solo, geken schetst) spreekt vanzelf; het begin was te nerveus en de strijkers die Peter symboliseerden vormden soms een zwakke stee, maar alles welbe schouwd kan men na acht weken ook niet het onmogelijke verwachten. Jammer, dat het zo leeg was in de Lutherse kerk, dat had Sempre niet verdiend. Misschien is er meer be langstelling als de uitvoering zondag in de Gehoorzaal wordt herhaald?. In elk geval hoop ik, dat Sempre voorlo pig zijn koers heeft hervonden. Drs. A. van der Veen-Wiersma. DEN HAAG Een 41-jarige ambte naar heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij in de ochtend van 25 februari op het kruis punt Raamweg-Javabrug, zijn vrouw een messteek in de rug toebracht. Hij had de vrouw die op weg was naar kantoor, opgewacht teneinde over huwelijksproblemen te praten en de hangende echtscheidingsprocedure. 'Toen ik zag, dat mijn vrouw geen trouwring meer droeg, verloor ik mijn zelfbeheersing', aldus verdachte. De officier van justitie eiste wegens toebrengen van zwaar lichamelijk let sel, twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank heeft dinsdag uitspraak gedaan en verdachte overeenkomstig de eis veroordeeld. Promoties te Leiden LEIDEN De heer C. A. M. v. d. Klein te Muenchen is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op proefschrift getiteld 'Flux pinning in type-li superconductors'. De promotor, was dr. D. de Klerk. De heer A. J. Verbout te Lelden is gepromo veerd tot doctor In de faculteit der genees kunde op proefschrift getiteld 'De vroeg- embryonale ontwikkeling van de wervelkolom van het schaap, met een kritische toetsing van de theorie der 'Neugliededung'. De promotor was dr. A. Huson. woonwijk te worden'. Langs de noord zijde van de Vuursteeglaan komen tien woningen, in hoefijzervorm, op de grond die is vrijgekomen door de afbraak van de bollenschuur van Tromp. Het caravanbedrijf Van Weeg hel gaat verdwijnen en op deze plaats komen drie woningen, terwijl aan de overkant eveneens bebouwing moge lijk wordt tussen de Vuursteeglaan en de westelijke omleidingsweg, die ter hoogte van de Laan van Rijckevorsel op de Heereweg zal uitkomen. Bij de Westerdreef zijn al bejaarden- complexen gerealiseerd. In zuidelijke richting komen '150 tot 200 (on)gesub sidieerde woningen. Ook wordt een aantal woningwetwoningen in het plan opgenomen. Aan de andere kant van de Westerdreef, tegen de achter zijde van de Heereweg aan, zijn moge lijkheden voor uitbreiding van de be drijven. Het bollenbedrijf vap Harry LEIDEN B. en W. vragen de raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenheden in principe ermee in te stemmen, dat het Leger des Heils de plannen voor een opvangcentrum voor daklozen in het vroegere Minne huis verder uitwerkt en dat te zijner tijd de. voor de realisatie van de plannen nodige geldleningen zulleri worden gegarandeerd. Eerst zou de Wittepoortkazerne als opvangcentrum voor daklozen worden ingericht maat \>mdat de investeringskosten erg hoog lagen, voorla gelet op het aantal ter beschikking komende plaatsen, zijn die plannen opgegeven. Het Minne huis, dat door de Hervormde Diaconie aan het Leger des Heils is aangebo den. bleek veel geschikter te zijn. Het Leger, dat het gebouw heeft gehuurd, is bereid het beheer en de exploitatie van het daklozencentrum op zich te nemen LEIDEN Geboren; Bas zv W Luykx en A Hoogevcen, Nicolaas zv N Schroten en F van der Straaten. Overleden: A C Bon 1305 echtgenote v G Ve riool j, A Bekcriüam 1309 echtgenote v P Pijper. OVERLEDEN: WUleke Hogewoning, 9 jaar. Collegiantcnstraat 129 Rijnsburg. Rouwdienst zaterdag 1 uur in herv. kerk Rijnsburg. waarna begrafenis op de begraafplaats van de herv. gemeente. Gijsbertus van der Post, 52 jaar. Haven 1» Illllegom. Uitvaart vrijdag 10.30 uur In Jozefkerk Illllegom, waarna begrafenis op het kerkhof. Elisabeth Boudewijns. 76 jaar. Lokhorst 129 Leiderdorp. Begrafenis vrijdag 12 uur op Rhijnliof Lelden. Adriana Nlevaart.de Jong. 99 jaar. Leiden. Lorentzhof. Rouwdienst vrijdag 10 uur in aula Lorentzhof, waarna begrafenis om 11 uur op Rhljnhof. Jan Bekooi, 59 Jaar, Van Banchcmhof 2 Leiden. Begrafenis vrijdag 12.45 op Rhijnhof Leiden. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 14 juni: hoog water 9.40-22.11 uur; laag water 5.05-17.38 uur. Vreeburg kan de plannen voor een kunstijsbaan verwezenlijken, 's Win ters kan er worden geschaatst en zomers wordt de hal voor de bollenex- port gebruikt. Bij het kruispunt Veldhorststraat- Heereweg komt een belangrijke verbe tering van de verkeerssituatie. Panden zullen worden gesloopt om vanaf de Heereweg een glooiende toegang te realiseren naar de Westerdreef. Druk kerij Reeuwijk zal een nieuw pand bouwen. De Nassaustraat zal de Heere weg kruisen en aansluiting geven op de westelijke omleidingsweg. De gron den tussen de dan verlengde Nassau straat en de achterzijde van de Von Bönninghausenlaan worden ook voor bebouwing bestemd. Hier is de uitbreiding van Lisse geprojecteerd. ADVERTENTIE m. De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot io% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7-9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK LEIDEN Tijdens cle eerste raadszitting, dinsdagavond, die werd gewijd aan de toekomstige structur en fimktioneriiig van de ge meentelijke organisatie, werden vooral door de heer Driessen (KVP) kritische kanttekeningen gemaakt. Hij was bevreesd voor de technokratische tendens, die uil de voorstellen spreekt. Ambtenaren en deskundigen, die geen politieke verantwoording hoeven af te leggen zien hun positie versterkt en dit vindt Driessen in samenhang met hun warsheid van politieke strubbe lingen een gevaar. In 't Veld (PvdA) bracht hiertegen in, dat technocratische machtsuitoefe ning juist minder kansen krijgt in een gemeentelijke organisatie, waarin de beleidsvoorbereiding in de toe komst steeds meer (open en geïnte greerd van onderaf en met inspraak van alle partijen en belanghebbende groepen) zal gaan plaatshebben, en waarin de competitie tussen ambtena ren vervangen zal worden door betere coördinatie van hun werk. Over de vrees van Driessen, dat de raadscom missies door de uitbreiding met amb tenaren en deskundigen te groot en daardoor onwerkbaar zouden worden merkte hij op, dat die uitbreiding qua omvang gevarieerd kan worden al naar gelang de behoefte aan deskundi ge informatie. Verder deelde hij de opvatting van Driessen, dat in de voorwaarden voor de toekomstige gemeentelijke organi satie een verhoging van het tempo in de besluitvorming node gemist wordt. Dat in de rapporten van de BOO Begeleidingscommissie Organisatie- Onderzoeken) te weinig echte alterna tieven worden gesteld, zoals Driessen opmerkte, vond hij wel begrijpelijk omdat immers al eerder de principe besluiten van geïntegreerde beleids voorbereiding en gedecentraliseerde besluitvorming zijn aangenomen, en binnen de smalle marges van deze besluiten is de variatie in de alterna tieven beperkt. Scheidsrechtersrol Van Dam (PvdA) bracht in zijn be toog vooral de toekomstige positie van de burgemeester ter sprake. Hij ziet de scheidsrechtersrol als de voor naamste taak van burgemeesters van grote gemeenten; de burgemeester zal er volgens hem vooral op moeten letten, dat alles volgens de juiste procedures verloopt en hij zal minder geneigd moeten zijn zelf allerlei be leidsinitiatieven te nemen. Mej. Kappeijne van de Coppello (VVD) stond vrij positief tegenover de voorstellen maar wel plaatste ze vraagtekens bij de financiële haalbaar heid. Ook was zij bang, dat het raads werk sterk zou toenemen en dat de lange weg tussen beleidsvoorbereiding en besluitvorming te veel vertraging gaat opleveren. Ten slotte vreesde ze dat door de toeneming van delegatie ook binnen B. en W. er te weinig onderlinge controle mogelijk zou zijn. In 't Veld vond echter, dat ook bij delegatie de verantwoordelijkheid blijft bestaan. Verder zag hij ook mogelijkheden tot besparingen zowel in tijd als geld. Systematische toet sing van besluiten aan het algemeen beleid bij voorbeeld werkt sneller dan incidentele toetsing en bovendien ver hoogt het de kwaliteit van al het werk sterk. De heer Lamers (Prot.-Chr.) zag graag het onafhankelijke particuliere karakter van de functionele raden (zoals de Leidse Jeugd Aktie en de Sportstichting) sterker beklemtoond. Hij verwees in dit verband naar de gedachte van de soevereiniteit in ei gen kring. Fura's zijn niet afgeleid van de overheid maar komen voorl uit het particuliere initiatief. DEN HAAG Naast de inmiddels al bekende actiegroep 'Weg Landschei- dingsweg' heeft zich nu ook een groep Hagenaars gepresenteerd, die niets liever willen dan dat de Landschei- dingsweg er komt. De groep bestaat uit bewoners van de Van Alkemadelaan. Volgens hen zal door de aanleg van de verlengde Landscheidingsweg de Van Alkemade laan een stuk minder druk worden. Actievoerster mevrouw Van Nispen: 'Momenteel is de laan een racebaan, waar van 's morgens vroeg tot 's nachts toe het verkeer met veel lawaai en grote snelheid langsdendert. We kunnen niet eens een raam open hebben want dan versta je elkaar nauwelijks. Een aantal leveranciers wil niet meer bij ons langskomen vanwege de drukte. En' dan heb ik het nog niet eens gehad over de gevaren voor de kinderen uit de buurt'. Dezer dagen wordt op de Van Alke madelaan in de straten die er op uitkomen en op de Laan van Nieuw Oost Indië een actie pro-LandSchei- dingsweg gehouden. Getracht zal wor den een groot aantal handtekeningen te verzamelen en die zo spoedig moge lijk aan het gemeentebestuur te over handigen. Inmiddels is bekend geworden, dat de voorlichtingsavond die Rijkswaterstaat over de aanleg van Rijksweg 14 voor dc bewoners van Mariahoeve wil hou den, zal plaatsvinden op 17 juni om 20 uur in. het wijk- en dienstencen trum aan het Ivoorhorst. worden afgebroken om ruimte te ma ken voor uitbreiding van het gemeen tehuis. Nog voor de raadsvergadering van eind juni zal een gecombineerde ver gadering worden gehouden van onder wijs en openbare werken en vertegen woordigers van de bibliotheek. VOORSCHOTEN De openbare bi bliotheek heeft geen goede huisves ting meer. Het bestuur van de Stich ting Prot.-Ohrst. Scholen is bereid de Oranjeschool aan de Wijngaardenlaan af te stoten en de leerlingen onder te brengen in de Gevers Deynootschool. De Oranjeschool komt per 1 augustus leeg. Het bestuur van de bibliotheek heeft nu een bouwplan samengesteld. De totale kosten voor de verbouwing .worden geraamd op 481.625. Aan de gemeente wordt gevraagd 0111 een garantie voor een geldlening van 400.000 en een aanvullend exploita tie-subsidie van 3000. De leden van de commissie van onderwijs iietten zich voorlichten door raadslid mr. Begeer, die het een dubieuze zaak vond dat de beste school van Voor schoten (Oranjeschool) zou worden opgeofferd aan huisvesting van de bibliotheek. De Oranjeschool zou, als vervanging dienst kunnen doen van de Parkschool. Bovendien geeft het bestuur een schoolgebouw weg en gaat het de leerlingen onderbrengen in een gebouw (Gevers Deynoot school) dat is afgekeurd. Wethouder Esselaar verdedigde het standpunt van B. en W. en vond de Oranjeschool een goede oplossing voor de bibliotheek. Er komen bin nenkort meer schoolgebouwen leeg. Vast staat dat de Parkschool te wei nig ruimte biedt voor een bibliotheek, terwijl de school mogelijk zal moeten BOLLENSTREEK Het Samenwer kingsorgaan Bollenstreekgemeenten heeft de stichting van een stad in de Bollenstreek of in de aangrenzende gemeente Haarlemmermeer afgewezen. Tijdens een bijeenkomst in Hillegom werd een discussie hierover uitgelokt en al spoedig bleek dat een dergelijke "stad er niet moet komen. Burgemeester Berends van Lisse: 'Als wij zeggen niet in de Bollenstreek, dan betekent dat niet dat die stad dan maar in Haarlemmermeer moet ko men (er zijn plannen bij het rijk voor een Schipholstad in Haarlemmer meer-zuid, of directe omgeving), want ook dóór zijn wij niet voor'. Burge- meester Bonnike van Noordwijk merkte op dat alle omliggende ge meenten een tekort aan woningen hebben. Volgens burgemeester Bosma van Noördwijkerbout vallen Noord- wijk, Lisse en Hillegom onder de zgn. B.cGEMEENTEN, WAT WIL ZEG GEN DAT DAAR NOG MAG WOR DEN GEBOUWD. !!K VOOR MEN SEN VAN BUITEN DE GEMEENTE. Vastgesteld werd dat de bollenstreek- gemeenten zich niet zullen uitspreken voor een 'Bollenstad' meer. in Haarlenimer- DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken, mr. W. F. de Gaay Fortman, staatssecretaris W. Polak en de secretaris-generaal van het ministe rie mr. P. van Dijkc, zullen vandaag een werkbezoek aan Den Haag bren gen. 's Ochtends wordt het gezelschap door het College van Burgemeester en Wet houders ontvangen in het Oude Stad huis op de Groenmarkt, waar een gesprek zal plaatsvinden over actuele Haagse zaken. Daarbij zal onder meer de financiële positie van de gemeente Den Haag aan de orde komen. 's Middags zal een bezoek worden ge- braehi aan de Haagse politie. LEIDEN De Morsweg tussen de Lage Morsweg en het viaduct Gordelweg (naar de Diamantbuurt) wordt geasfalteerd. Lands het trottoir is een parkeerstrook aangelegd. De vroegere Hoge Morsweg heeft Jj door déze reconstructie als verbinding met het nieuwe deel van de Mors aan betekenis gewonnen. Effi- 0gi ciënt gebruik yan deze weg betekent een ontlasting voor de Lage Morsweg en het kruispunt Vondellaan- Damlaan (bij de Maranathakerk) ZOETERMEER De indeling van bet nieuwe recreatiegebied-West zal blijven zoals al eerder is vastgesteld. Zo werd in de commissie voor sport en recreatie besloten. Werkgroepen uit de bevolking zullen zich gaan bezighouden met de nadere detaille ring van de plannen. Mevrouw Molen kamp (D'66) had liever gezien dat de werkgroepen een vrije start hadden gekregen en niet moesten werken aan iets dat al in grote lijnen vóststaat. maar wethouder Van der Wouw zei* 'We hebben te maken met harde gege vens. de plaats van de velden en de rondleidingswegen ligt vast, de be grenzing van het gebied is bekend. We kunnen er niet meer vanaf' De werkgroepen zijn maandagavond tijdens de hoorzitting van het Orgaan voor Samenlevingsopbouw, gevormd. De commissie verenigde zich ook met de aanleg van een tenniscomplex in Meerzicht aan de noordzijde van de 'bossenbuurt'. Er komt een tennishal naar een ontwerp van de Hongaarse architecte E. Delikat Felkai. De hal wordt 36 bij 50 meter groot en 8,5 meter hoog. Met de bouw in op- d-acht van de Kok-bouwgroep zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. De hal krijgt een stalen prefab-con structie. DEN HAAG Dinsdag is in het gebouw van de Haagse arrondisse mentsrechtbank een begin gemaakt met de verhuizing naar het nieu we Paleis van Justitie aan de Theresiastraat. Het wordt een karwei, dat in gedeelten wordt uitgevoerd en ongeveer twee maanden in be slag zal nemen. Het eerst komt het archief van de rechtbank aan de beurt, dat wordt overgebracht naar een speciaal gedeelte in de kel derverdieping van het nieuwe gebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3