\Tiet alleen Nederland maar ook Jruguay nogal chaotisch voorbereid Polen neemt revanche voor de lange tijd waarin de ploeg niets betekende Argentinië heeft nog steeds moeite van kwalijke reputatie af te geraken faiti heeft zijn taak al volbracht lOndanks veel kritiek voert Valcareggi Italië steeds weer naar successen Wereldklasse voort meenemen. PHILIPS VI iOUW/ KWARTET DONDERDAG 13 JUTOT 1974 TH/'KW VII voorbereiding van Uruguay de WK-eindronde was enigs- s te vergelijken met die van derland. Vrij chaotisch, weinig irzichtelijk vanwege een aantal het buitenland spelende vcdet- a en geleid door een coach, die rst na de kwalificatie in actie am. Hoewel dat tegen Ecuador Columbia allerminst over tul- id gebeurde, leidde Hugo Bag- o Uruguay naar West-Duits- id. Daarna prefereerde hij •nwcl een contract bij Penarol, drie maal zo veel opleverde zijn werk bij het nationale tal. zestiger Roberto Porta nam leiding over. De voornaamste k, die Porta eerst moest uit eren, was een aantal spelers het buitenland los weken. De lgestelde zakenman, die tot q toe ook manager was bij rro Montevideo, slaagde er in ;en hoge bedragen de beste •Iers uit Brazilië, Argentinië Spanje vrij te krijgen. Een die hij van tevoren had ge ld. Zelf had hij er niet over dacht zonder zijn 'buitenlan- rs' naar West-Duitsland te in. inbreng van buiten Uruguay rtoevende spelers is dan ook oot. Ladislao Mazurkievickz, de ste keeper van 'Zuid-Amerika, blo Forlan, Pedro Rocha en Antillo Anchetta spelen allen in Brazilië, terwijl Ricardo Pavoni en Braulio Jauregui voor Argen tijnse clubs uitkomen. Voorts spelen Montero Castillo en Victor Esperrago voor Spaanse clubs. Zij allen vormen de basis voor de nationale ploeg, aangevuld met" een enkele 'echte' Uruguees, zo als verdediger De Simone, routi nier Cubilla en de jeugdige schutter Fernando Morena. De ideeën, die er dan ook momen teel rondom de kracht van Uru guay leven en voornamelijk ge grond zijn op de zwakke presta ties tijdens een toernee door Au stralië en Azië, zijn van weinig waarde. Uruguay speelde toen met spelers uit het eigen land in wezen; een B-keus. Wellicht zal de een heid van Uruguay tijdens het eindtoernooi één en ander te wensen overlaten, maar het land verschijnt wel met een aantal in vorige toernooien gelouterde spe lers. Het merendeel maakte deel uit van de ploeg, die vier jaar geleden in Mexico op de vierde plaats beslag legde. Een prestatie, die toendertijd tot gevolg had, dat op vier spelers na de comple te selectie naar het buitenland vertrok. De uiterst wankele fi nanciële positie van de clubs was er steeds weer oorzaak van, dat de meest getalenteerde spelers, een veel lucratiever contract el ders prefereerden. Een situatie, die voor het clubvoetbal in Uru guay bijna moordend werkte, maar tijdens een WK-toernooi verder weinig gevolgen hoeft te hebben. VERSCHIL Nederland, dat met Uruguay in groep drie is ingedeeld, heeft door dit alles geen idee van de ware kracht van de Zuidamerika nen. De speelwijze zal niet veel afwijken van de hier sinds enige weken bekende Argentijnse stijl. Het accent overduidelijk op de verdediging met slechts dan een keus voor de aanval, wanneer er geen andere mogelijkheid meer resteert. Toch een verschil tussen beide landen. Rinus Michels voorspelde dat reeds enige weken geleden. Hij vertelde toen voor de interland tegen Argentinië: 'Deze interland komt goed uit in verband met onze wedstrijd tegen Uruguay. Beide landen spelen een te vergelijken systeem. Ze intimideren ook tegenstander en scheidsrechter. Met dit verschil dat Argentinië bij een achter stand het hoofd kwijt raakt en Uruguay rustig blijft.' Hoewel in Nederland ongeveer dezelfde nogal negatieve gedachten over Argentijnse en Uruguese voetballers bestaan, be zit Uruguay een bepaald minder onbehoorlijke reputatie op het voetbalveld dan Argentinië. In Wereldbeker-verband zijn het vooral de Argentijnse clubs Estu- diantes dé la Plata, Racing Bue nos Aires en Independiente ge weest, die zich hebben misdra gen. Zo weigerde Ajax bijvoor beeld indertijd na de schandaal vertoning in Argentinië tegen In dependiente een jaar later naar Nacional in Uruguay te reizen. Hoewel Uruguay onlangs overi gens weer wel over de schreef ging in Australië. Het was toen Luis Garisto die de Australiër Ray Baartz dusdanig met een ka- rate-slag raakte, dat deze met. ver lammingsverschijnselen in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Uruguay geniet faam om de grote technische kwaliteit. Het koppelt dat aan een improvisatie vermogen, dat te vergelijken valt met het Braziliaanse. Uruguay, zoals het op dc WK gaat optre den, beschikt ook over erkende topvoetballers. De routinier Pe dro Rocha, die al drie WK-toer- nooien achter de rug heeft, geldt in Zuid-Amerika als de beste middenvelder. Terwijl hij bij het Braziliaanse Sao Paulo toch te maken had met een mede-ster op dat middenveld als Gerson. Ande re vedetten, die overigens al het eind van hun carrière in zicht hebben zijn Luis Cubilla eu de voor Sevilla uitkomende Esparra- go- Als in de talloze discussies over de voetballerij de naam van Po len valt, gaan de gedachten, steeds opnieuw, terug naar die historische wedstrijd Engeland Polen, in oktober '73 op Wem bley gespeeld. Engeland speelde op die onvergetelijke dag gelijk, met 11, en was daarmee, omdat de eerste wedstrijd met 20 werd verloren, uitgeschakeld voor deelname aan het wereld- toernooi. Engeland in de rouw, aangezwengeld door de chauvinis tische sportjournalisten, maar vooral: Polen in het nieuws. Met als meest bekende exponent Jan Tomaszewski, de doelman die de meest onmogelijke ballen uit zijn doel bokste. Sinds EngelandPolen is het gek gelopen met Tomaszweski. Bij zijn club, LKS Lodz, werd hij na een 70 nederlaag naar de reservebank verbannen, omdat successen-uit-het-verleden, te recht, geen garantie zijn voor een plaats in de basisopstelling. Ook in het nationale elftal is Tomas zewski, na langdurig getreiterd te zijn door een blessure, niet lan ger vaste keus. Tomaszweski krijgt de kans niet om te teren op die ene, fantastische, wed strijd, zoals heel Polen die wed strijd trouwens allang weer schijnt te zijn vergeten. Polen is terug in de realiteit, die de nati onale ploeg voor het eerst sinds 36 jaar (het wereldkampioen schap in Frankrijk) heeft terug gebracht tussen de 'groten van de wereld'. Polen verloor, destijds in Frank rijk, met 65 van Brazilië (schlemielig, naar de ouderen weten) en verdween vervolgens uit het internationale beeld tot na de Tweede Wereldoorlog. Po len heeft in de tussenliggende tijd een periode van dodelijke stilstand beleefd, getuige de 80 nederlaag tegen Denemarken, in de eerste hernieuwde confronta tie met het internationale voet bal. in mei '48. Daar in Kopenha gen speelde de bondscoach van dit moment. Kazimierz Gorski (53) zijn enige interland uit zijn carrière. Kazimierz Gorski is, daarna, trai ner geweest bij een groot aantal clubs waaronder Legia Warschau, Lublinianka en Gwardia War schau. Sinds 1971 voert Gorski als bondscoach het bewind over het nationale elftal. Gorski staat bekend als een man die tegelij kertijd autoritair en democra tisch werkt. 'Dat klinkt gek', zegt hijzelf, 'maar ik heb' geleerd, dat die twee dingen samen kunnen gaan.' Gorski heeft in zijn loop baan als bondscoach een storm van kritiek over zich heen moe ten laten gaan. Vooral ten aan zien van Jan Tomaszewski. Toen de fameuze keeper zijn internati onale debuut maakte, verloor Po len met 31 van Duitsland, in de strijd om het Europese kampi oenschap. Tomaszewski werd ge kraakt, maar Gorski heeft hem sindsdien net zo lang en nauw keurig begeleid tot Tomaszewski zijn revanche kreeg op Wembley, waar hij keepte als een jonge god. De triomf op Engeland is ei genlijk een logische voortzetting van een al eerder ingeslagen weg. Twee jaar geleden, in 1972, werd het Poolse elftal al zeer overtui gend Olympisch kampioen, daar mee ineens weer een plaatsje opeisend in het internationale 'voetbal-aanzien'. Het Olympisch kampioenschap en de unieke hap pening tegen Engeland op Wem bley vormen een tweetal bevesti gingen van de al eerder geuite suggestie dat Polen 'op-de-weg- terug* zou zijn. Polen, dat staat vast, is inderdaad hard bezig om revanche te nemen voor al de jaren dat de ploeg internationaal 'wegbleef'. De twee eclatante successen zijn, op verzoek van de nimmer versa gende Gorski, naar de achter grond verwezen. Ze zijn functio neel voor het zelfvertrouwen, maar, onder verwijzing' naar de terugval van Jan Tomaszewski, worden ze verder als 'geweest' beschouwd. Polen heeft in de afgelopen maanden al weer,ver der gewerkt, in de richting van een nieuw succes. Nérgens- is er, als men de voorbereiding van dc zestien landen vergelijkt, zó hard gezwoegd als juist in de Oostblok landen. Waarbij vooral Polen dan nog eens extra opvalt. De voorbereiding op West-Duitsland mag uitputtend worden genoemd, hoewel dat in zekere zin ook noodzakelijk was omdat Polen in de competitie^een vrij lange win terstop kent. Gorski heeft zich er regelmatig over beklaagd, dat zo weinig, clubs of landenteams tegen Polen wilden oefenen. 'Waar is de Eu ropese solidariteit', zo vroeg hij zich af, 'waarom wil iedereen nou opeens tegen Uruguay en Argentinië spelen?' Uiteindelijk hebben de Polen echter tóch een gigantisch aantal oefenwedstrij den afgewerkt. Daarin is al Vast geanticipeerd op de afwezigheid van Wlodimierz Lubanski, de stervoetballer die al maanden wordt gekweld door een zeer ern stige knieblessure. Lubanski wordt binnenkort wéér geope reerd en zal er in West-Duitsland daarom niet bij kunnen zijn. Polen troost zich met de gedach te dat Lubanski óók al ontbrak op Wembley. Bovendien is er teruggekeerd perspectief in de persoon van Robert Gadocha, de supersnelle linkerspits die even eens ernstig geblesseerd is ge weest, maar die nu weer volledig hersteld lijkt. 'Mijn droom', zegt Lubanski, 'is ruw verstoord. West-Duitsland had voor mij een hoogtepunt moeten worden. Maar ik heb vertrouwen in de selectie van dit moment. Het 'Polen van Wembley' kan héél ver kómen.' iti is ongetwijfeld een van de akkere landen in het eindtoer- oi. Nog niet eerder was het ddenamerikaanse land verte- nwoordigd in het eindtoernooi. wat de ploeg daarna heeft ten zien in oefenduels laat wei- g hoop over om nu eens fors uit kunnen pakken tegen landen Polen, Argentinië en Italië, liti bewees in Nederland :en onder meer Go Ahead en "67 (respectievelijk 2*1 winst 3-1 verlies) dat er nog heel it ontbreekt Technisch ziet het van een afstandje best leuk t Vooral het atletisch vermo- n van de spelers maakt het st aantrekkelijk om hen aan t werk te zien, maar taktisch ieft trainer Antoine Tassy zijn tal niet op het voor een wereld- mploenschap vereiste niveau nnen brengen. SLONING iet dat Haiti zwaar gebukt gaat ider die handicap. Het eindtoer- oi op zich is al beloning ge- [eg. Het grootste succes lag vo- jaar in de eigen hoofdstad ort au Prince. Daar werd name lijk de kwalificatie afgedwongen. Vraag niet hoe, want in het Mid- denamerikaanse eindtoernooi speelden de zes voorronde win naars een halve competitie waar in nogal wat zaken passeerden waar een luchtje aan zat. Scheids rechters bleken het niet zo begre pen te hebben op Mexico, zeker niet toen Mexico ook nog won van Haiti. De zaken keerden ech ter zodanig ten goede voor de Haitianen dat het land zich toch kon plaatsen voor het eindtoer nooi. Reden te over voor Port au Prince om dat eerste grote voetbalsucces zeer uitbundig te vieren. Presi dent Duvalier beloofde de spelers naar de maatstaven van het land die weer-anders liggen dan de maatstaven van Duvalier zelf forse sommen geld. Het land raakte in een WK-roes. REALITEIT Maar nadat Haiti naar Europa was afgereisd en daar wat oefen wedstrijden had gespeeld was er weer alle plaats voor realiteit. Haiti hoort niet bij de wereldtop. Is zoals een enkel ander land in het eindtoernooi verzeild geraakt door de geografische poule-inde ling die de FIFA hanteert. Daar om kan Tassy nu langzamerhand stellen: 'Het doel is in feite be reikt. We hebben vier keer deel genomen aan kwalificatietoer nooien voor het wereldkampioen schap. Dit is de eerste keer dat we het eindtoernooi bereiken. We hebben hard gewerkt en we blijven hard werken om er iets van te maken'. Haiti heeft zich in Nederland trachten aan te passen aan het Europese klimaat. En vooral na tuurlijk geprobeerd uit te vinden hoe het staat met het voetbalpeil in Europa waar zo hard over geroepen wordt. In de oefenduels zelfs tegen voor Nederlandse be grippen middelmatige ploegen, moest T&ssy concluderen dat het peil inderdaad erg hoog Ijgt. Dat Haiti nog niet aan zo'n soort voetbal toe is. 'Nederland be hoort tot de sterkste landen ter wereld' zegt Antoine Tassy. 'Het clubvoetbal behoort tot het sterk ste ter wereld, dat is een goede oefenbasis voor ons. Winnen in die wedstrijden is niet belangrijk voor ons geweest Er is maar één plaats waar gewonnen moet wor den: Duitsland'. Ip Haiti is voetbal sport nummer één. Maar mag het rond de vel den in Zuid- en Midden-Amerika nogal eens onrustig zijn, in Haiti valt een opmerkelijke zelfbeheer sing te constateren. Bij vreugde uit men zich zoals te verwachten is, maar bij verlies wept men dat te dragen. Toen dc Mexicanen tijdens het beslissende toernooi dan ook nogal tekeer gingen (en terecht want er werd een scheids rechter naar huis gestuurd die maar liefst vier zuivere doelpun ten van Trinidad afkeurde legen Haiti waardoor de Haitianen vrij wel zeker werden van plaatsing) liet het publiek duidelijk merken dit soort woede-uitbarstingen niet op prijs te stellen. In West-Duitsland zullen overi gens meer dan 600 Haitianen het nationale elftal volgen. De 'up- per-six-hunderd' zogezegd want de levensstandaard ligt er ook weer niet zo hoog. Maar meer dan drie keer zullen ze het elftal zeker niet in aktle zien. og vóór er in West-Duitsland >k maar een bal is geraakt, is erruccio Valcareggi, Italiaans idscoach, al weer ontelbare ma il belachelijk gemaakt in, el- iar in grofheid overtredende rltleken. Valcareggi, zo zegt heeft de spelers veel te ng in onzekerheid gelaten over un plaats bij de laatste 22. Toen e bondscoach dan eindelijk na- len ging noemen, werd de on- ist nóg groter. Noord-Italië ond zelfs op zijn kop van woe- Valcareggi heeft het namelijk «taan om Luciano Chiarughi, c onnavolgbare linksbuiten van :t doodgebloede AC Milan te isseren. Voorts -ontbreekt oberto Bettega, de gemakkelijk orendc spits van Juventus. Dat Hes ton gunste van Torino's 'itsspeler Paolini Pulici die, zo ►nstateerden dc geïrriteerde oorditalianen, wél mee mag naar et wereldkampioenschap, "ilcareggi (54) kan, kortom, een goed meer doen. Schertsend ordt gememoreerd aan de laat- interland die in februari ■gen West-Duitsland (0-0) werd gewerkt. Sindsdien is er, ithans in de ogen van de sup porters, 'niks' meer gebeurd. Pas op 8 juni, luttele dagen vóór de openingswedstrijd BraziliëJoego slavië, zullen de internationals nog éénmaal repeteren, tegen Oostenrijk. Hoe moet dat goed gaan, vragen de vurige tifosi zich af? En vooral: wat moet Italië klaarmaken met een man als Val careggi aan het hoofd? GLIMLACH Valcareggi zelf reageert slechts met een glimlach, even myste rieus als veelbetekenend. Hij wijst stilletjes op zijn selectie waarin de vier meest succesvolle schutters van het afgelopen sei zoen zijn opgenomen: Giorgio Chi- naglia van kampioen Lazio (24 goals), Roberto Boninsegna van Inter (eveneens 24 goals), Pietro Anastasi (16 goals) en Gigi Riva, het kanon van Cagliari (15 goals). Valcareggi vindt, dat hij daarmee de aanval van de woeste supporters voldoende heeft ge pareerd. Hij gelooft heilig in de beschikbare spelers. Zoals-ie ook zweert bij het nut van het ultra korte trainingskamp, het kortste van alle deelnemende landen. Maar de koele feiten stellen Val careggi (voorlopig) in het gelijk. Een giller, zeggen sommigen. Italië is al dertien interlands-op rij ongeslagen. In elf van die dertien wedstrijden werd zelfs geen tegendoelpunt geïncasseerd. Dino Zoff, de nationale doelman, is welgeteld 1007 minuten niét gepasseerd. Italië won van de 'kleintjes', zoals Zwitserland, Tur kije en Luxemburg, maar óók, overtuigend zelfs, van Brazilië, de heersende wereldkampioen (2- 0), Zweden (2-0-) en Engeland 0?' Wembley nota bene (1-0). In zes kwalificatieduels, zelfs al waren Luxemburg, Zwitserland en Tur kije dan geen ploegen-van-naam, kwam Italië zélf tot een respecta bele reeks van twaalf doelpunten. Ziedaar de argumenten die plei ten voor Valcareggi, de man die zich hardnekkig aan de gevestig de spelers vasthoudt (vandaar de hoge gemiddelde leeftijd: 28), die experimentenschuwt, maar die desondanks succesvol is. Onder Valcareggi is Ifalië een constant presterende ploeg geworden, zelfs al wordt dat alles verwezenlijkt via het, op zich, afzichtelijke ca- tenaccio; het superverdedigende voetbal waarbij een ploeg voor uitkomt- door 'achteruit' te voet ballen. Italië voorkomt primair de tegengoal. Alles wat daarbij komt is meegenomen. Er wordt wel eens 'gekat", dat Dino Zoff Italië's gevaarlijkste aanvaller is. Maar tóch blijven er die feiten, die een tegenstelling fokken met het Italië van vóór Valcareggi AFGANG Ooit, onder Valcareggi's voorgan ger, Edmundo Fabbri, beleefde Italië de afgang van dc eeuw, door tijdens het wereldkampioen schap van '66, in Engeland, met 1-0 van het volstrekt anonieme Noordkorea te verliezen. Aldus werd de wereldkampioen van '34 en '38 uitgeschakeld. Fabbri trad 'vrijwillig' terug en dc spelers werden bij hun thuiskomst be groet met een langdurig gepro longeerd rondje rondgeslingerde rotte tomaten. Zeven jaar is Val careggi sindsdien aan het bewind. In al die tijd leed Italië slechts vijf nederlagen, werd in '68 de Europese titel gewonnen en be reikte de ploeg in-"*70 de tweede plaats in het wereldkampioen schap, achter dor zalige machine Brazilië. in de oefenduels tot nu toe moe ten constateren dat de roem van Yazalde niet helemaal evenredig is aan zijn werkelijke kwalitei ten. Het ligt waarschijnlijk dan ook meer aan de zwakte van de overige clubs in Portugal dan aan Hector Yazalde zelf dat hij kon uitgroeien tot de absolute topscorer in Europa. Tegen Ne derland ging er van hem te wei nig uit. OMSCHAKELEN Misschien komt het echter ook omdat Yazalde moet omschake len. Van de strijdwijze van Spor ting Lissabon dat in Portugal samen met Benfica de toon aan geeft en dus ook voortdurend aanvallend voetbal speelt naar de typische Argentijnse strijdwijze, gebaseerd op een versterkte de fensie die het moet hebben van razendsnelle uitvallen. Dat maakt het WK 1974 voor Argentinië tot een zware opgave. Ook Vladislao Cap weet namelijk dat het toernooi in West Duits land waarschijnlijk gekenmerkt zal worden door het aanvallende voetbal dat West Duitsland, Bra zilië en Nederland propageren. Cap schrok dan ook van de con frontatie met de elf van Rinus Michels. Toen bleek hoeveel ge varen een afwachtende strijdwijze met zich meebrengt tegen de pu re aanvallers die golven van pres sie-voetbal loslaten. Hij haastte zich ook Nederland alsnog op te nemen in het rijtje kanshebbers dat hij had opgesteld voor het wereldkampioenschap. Voor Argentinië is er nog een tweede taaie weggelegd in West Duitsland. De FIFA heeft name lijk het volgende toernooi om de wereldtitel (in 1978) toegewezen aan dat land. Argentië kan zich dus nauwelijks veroorloven een slechte naam te krijgen tijdens de komende wedstrijden. 'Maar', zegt Cap, 'we zullen daarom onze strijdwijze niet veranderen. We hebben een elftal dat moet zien vanuit de verdediging met snelle aanvallen te scoren. Daar is liet geheel voor geknipt. We hebben immers ook spelers in het elftal die het ritme bij de tegenstander eruit kunnen lialcn.' Dat zal dan vooral op sportieve wijze moeten gebeuren. Argentinië heeft im mers de naam een elftal te zijn dat zich niet laat provoceren. De Argentijnen voorkomen dat door gewoon zelf te beginnen. ie enkele weken geleden Ar- ntinlë tegen Nederland heeft n spelen moet zich afvragen of voor de Zuidamerikanen in est Duitsland nog enige roem lt te vergaren. Coach Vladislao p had een elftal de wei inge- lurd dat op vele onderdelen n forse achterstand vertoonde vergelijking met de speelwijze Nederland. En toch is de gst voor Argentinië bij de toe- mstige tegenstanders gebleven, ituurlijk bij Italië, dat weet ge- ïfronteerd te zullen worden :t een elftal dat met dezelfde doelingen het veld in komt als Azurri zelf: de nadruk op de rdedlging leggen en een doel- nt maken via snelle uitvallen, i ontmoeting tussen die twee ams zal dan ook zeker niet geschreven kunnen worden in t rijtje exclusieve topwedstrij- EKTAKEL ektakel kan het wel worden, i dan vooral omdat Argentinië naam heeft met weinig mede- igen ten opzichte van de tegen- anders te opereren. Op dat mt wordt het elftal gevreesd, ngelands ex-coach sir Alf Ram sey vergeleek de Argentijnen tij dens een voorgaand toernooi met 'beesten'. Argentinië heeft inder daad nogal eens gebreken gecom penseerd met regelrecht intimida tievoetbal. De kans daarop lijkt echter tijdens het komende toer nooi kleiner. Daar zijn op de eerste plaats de arbiters. Zij krijgen zeer strengé instructies mee. Waarschijnlijk nog strenger dan tijdens het vori ge toernooi toen scheidsrechter Glöckner uit de DDR de opdracht had in de eerste wedstrijd voor- heeldig te fluiten. Dat gebeurde nok en er leek weinig mogelijk. Later in het toernooi bleek dat eerste arbitrale optreden vooral bedoeld te zijn geweest als een waarschuwing. Deze keer is er de kans op nog verder strekkende maatregelen waar Argentinië dankzij de in het verleden opge bouwde naam zeker sterk mee ge confronteerd zal worden. KENNIS Vladislao Cap kwam met zijn se lectie meer dan een maand voor het begin van het wereldkampi oenschap aan in Europa. Om te wennen aan de Europese omstan Voor Argentinië betekende de 41 nederlaag tegen Nederland (op de foto scoort Arie Haan het laatste doelpunt) zware domper tijdens de voorbereiding. digheden en om uiteraard kennis te nemen van de gevorderde Eu ropese strijdwijze. Hij kon van zijn vijf in Europa spelende voet ballers al veel kennis overnemen. De vijf zijn: Carnevali (Las Pal- mas, Spanje) Heredia en Ayala (Atletico Madrid, Spanje) Bargas (FC Nantes, Frankrijk) en Yazal de (Sporting Lissabon, Portugal). Alle vijf zijn rijp voor een vaste plaats in Caps elftal. Waarbij Vladislao Cap dan vooral hoopt op de kwaliteiten van Hector Ya zalde die Europees topscorer van het jaar werd met een straatleng te voorsprong. De trainer van de Argentijnen heeft met andere vooraanstaande Europese voetbaltrainers echter (ADVERTENTIE) Een ster met een onnavolgbare techniek, deze nieuwste draagbare „all transistor" van Philips. Alle akties van Johan Cruijff tijdens de wereldkampioenschappen voetbai volgt u, ook als u met vakantie bent, op de voet. Het haarscherpe 31 cm beeld maakt van kijkers enthousiaste supporters. Klasse herkent u ook aan de moderne vorm, aan het smaakvolle uiterlijk. Aan het heldere, volle geluid. Het afneembare daglichtscherm en de konstante beeldkwaliteit. Daar loopt u direkt mee weg. - Op vakantie gaan de wereldkampioen schappen voetbal mee naar boot, camping of andere buitenplaatsen. Want uit of thuis: die stootvaste meenemervan Philips speelt z'n wedstrijden overal. Royale 31 cm 1 io° direct vision beeldbuis. Haarscherpe kontrastrijke beelden. Rapidovision: binnen enige sekonden na inschakeling direkt beeld en geluid. Zes stations vooraf instelbaar mec-afzondcrlijke fijnrcgeling, veilig opgeborgen in dc „afstem-ladc". Llcktronischc kanaalkcuze met schuifrcgeiaar voor zes voorkcurstations. Drie regelaars voor geluid, helderheid en kontrast. „All transistor" voor een lange levensduur en rotsvaste beelden. Aansluiting voor 'lichtnet (220V) en accu (izV). Stevige, stootvaste meeneem-konstruktic. Prijs f 615,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23