b jegelijk spel zonder uitblinkers js de succesformule van Buschner Vog nooit was er zoveel vertrouwen in de 'Mannschaft' als bij dit toernooi )e terugreis is al geboekt, maar tasic hoopt toch op een wonder Blagoje Vidinic slaat na Marokko nu met voetballers uit Zaire toe Chilibewijzen dat kwalificatie geen 'Russisch cadeautje' was VEKO JÈ Ifs al zóu Australië tijdens het ereldkampioenschap door elke ïenstander worden wegge- eeld, dan nóg blijft het een jstorisch feit dat dit immense ind ooit tot het eindtoernooi, *s: tot de zestien besten van de ireld, heeft kunnqn doordrin- 8». Alleen Australië's aanwezig- id in West-Duitsland is alom iniers al als een gigantische Trassing aangeprijsd. Australië t wars van profvoetbal, kent !n nationale competitie zoals die in Nederland hebben en ft zélfs geen organisatie die zich aandienende talent in "de banen zou moeten leiden. ROVISATIE fostralië bedrijft het voetballen uit de wetenschap dat die riballerij 'niet eens volkssport- imer-één is. Voetbal is zo- ADVERTENTIE) tijdschriften strips V., posters boeken .veel boeken boekhandel zijlstraat 98-100 (naast het stadhuis) HAARLEM telefoon: 023-310527 - 3\0495 maar een sport, maar niettemin een sport die hartstochtelijk wordt bedreven, zelfs al gebeurt dat dan stééds onder een maxi mum aan improvisatie. Improvi satie die de aan voetbal ver knochte Westeuropeaan koude rillingen zou bezorgen. Australië heeft zich vooral in de afgelopen twee jaar in de kijker gespeeld. Sinds twee jaar wordt de nationale selectie gecoacht door Zvonimir 'Rale' Rasic, gebo ren in Joegoslavië. Rasic, 38 jaar oud, zal in West-Duitsland de jongste zijn van alle coaches van de deelnemende landen. Maar on danks dat beangstigende gegeven, een zó jonge coach met een to taal onervaren ploeg, is Rasic nu al één van de meest gerespecteer de en geaccepteerde topfiguren. WANORDE Rasic is er, in de korte tijd dat hij Australië coacht, in geslaagd om onder zijn spelers een zekere discipline aan te kweken. 'Toen ik kwam,' zegt Rasic, 'was er wan orde. Uiteraard nadelig voor de prestatie. Nu mag ik bekennen, dat er discipline is. En dat moet zijn vruchten gaan afwerpen.' Het heeft Rasic niettemin veel moeite gekost om zijn spelers zover te brengen. In het allereer ste begin controleerde Rasic zijn spelers zelfs tot diep in de nacht, als de nationale équipe 'ergens' op reis was. Rasic was in die periode de man die sleutels had van Alle hotelkamers die een Au straliër huisvesting verschaften. Rasic kijkt nu. met tevredenheid, op die, zoals hij het zelf noemt 'militaire periode terug.' Het Australië van dit moment OU\V/k\VARÏET DONDERDAG 13 JUNI 1974 iral het eerste gedeelte van de encampagne van 'Oranje' heeft liet teken gestaan van een ital vedetten die van blessures beerden terug te komen: Jan iRfuli Beveren, Rinus Israël, Barry lshoff en Jan Mulder. Ook in r!-Duitsland lag het accent in aanloop naar het WK-toernooi ivankelijk of de aan 'ritme en werkende supersterren', ar véél rigoureuzer dan in Ne- Jand heeft bondscoach George schner uiteindelijk de doelstel- g van zijn oefencampagne gc- zigd. j Oost-Duitsland's elfde inter- d-overwinning-op-rij sprak schner een werkelijk vernieti- id oordeel uit over een tweetal utelfiguren in zijn ploeg: Pe- Ducke en Hans-Jürgen Krei- Zowel Ducke, de 32-jarige lord-international van Carl ss Jena, als Kreische, de spits- iler van Dynamo Dresden die 40 interlands maar liefst 27 ils maakte, faalde tegen het stige Noorwegen. Ducke is igdurig uit de running geweest r een knieblessure; Kreisch veel langer door een been- ;uk. De DDR won met slechs van Noorwegen. Een afgang Ducke en Kreische onmiddel- het hoofd kostte. 'Ik heb ze iden', zei bondscoach Busch- r', de kans gegeven. Maar het. is onvoldoende en ik kan niet chten. We moeten verder, met jongere garde'. schner heeft beschikt, dat zo- Peter Ducke als Kreische in est-Duitsland' nog hooguit wis- speler zullen zijn; hoewel die orden natuurlijk altijd een le- list kunnen betekenen. Oost- litsland heeft een nationale jeg die speelt zonder elegantie, zijn géén supersterren zoals 'westen' die kent in Johan iiyff, Franz Beckenbauer en, het wereldkampioenschap 1970 in Mexico van start spraken alle achttien trai- rs uit de 'Bundesliga' hun per- onlijke voorspelling uit. Der trainers tipten de uiteinde- ;e kampioen Brazilië als fina- Nu, vier jaar later, zijn de en trainers opnieuw aan het «•spellen geslagen; opnieuw op rzoek van de sportjournalisten, littien maal wordt het eigen nd, West-Duitsland, dit keer ge- t als finalist; met in dertien rallen Italië als tegenstander, drie gevallen Brazilië en in dc ee overgebleven situaties Polen I Nederland. RTROUWEN ig nóóit, de historie bevestigt is er zóveel vertrouwen ge- 'naleerd in de nationale 'Mann- ïaft' als juist deze keer, nu de litsers een 'thuistoernooi' spe- 'Ik heb alles ter beschik- heeft bondscoach Helmuth hön onlangs nog gezegd, 'om n fantastisch resultaat te berei- En Gèrd Müller, sleutelspits de Duitse voetbalmachine: 'We bben de juiste spelers, we heb- n de enig juiste motivatie en t alles voor eigen publiek. Als t nu niet lukt, dan zijn we woon geen wereldtitel waard.' s het wereldtoernooi van 1974 irdt geopend met de thriller aziliëJoegoslavië is het pre- twintig jaar geleden dat est-Duitsland op zijn kop stond, was het maar kort, doordat het ige wereldsucces uit de histo- werd behaald. Het was im- ;rs in '54, dat West-Duitsland Zwitserland wereldkampioen werd, door een 32 overwinning op Hongarije. West-Duitsland stond toen onder het bewind van Sepp Herberger, de man die anno '74 ondanks zijn hoge leeftijd (77) nog altijd een gigantische invloed heeft op de nationale 'Mannschaft' en vooról op bonds coach Helmuth Schön. VRIJAF Herberger is de man die 'ja' knikte, toen Schön hem van zijn plan vertelde om de internatio nals na afloop van de nationale competitie elf dagen vrij-af te geven. Zowel internationaal als op. clubniveau hebben de West duitsers een werkelijk slopend seizoen achter de rug. Met als beste voorbeeld Bayern Miinchen, dat, onlangs, binnen een tijdsbe stek van vier dagen drie zeer belangrijke duels moest spelen (tweemaal tegen Atletico Madrid; éénmaal tegen Borussia Mönchengladbach) en dat daarnó de uitputting nabij leek. Schön heeft in zijn voorbereiding rekening gehouden met de in spanningen die al geleverd waren en vooról met hetgeen nog ging komen. Al op 1 mei werd daarom de laatste echte oefeninterland (tegen Zweden) gespeeld;- sinds dien overheerst de stilte. De ve detten bundelen hun krachten in een sfeer van ontspanning. Een sfeer die qua publiciteit bijna onwezenlijk is. Alleen rondom Giinther Netzer zijn er actieve polemieken. Netzer, de man van wie Sepp Herberger zegt, dat hij als middenvelder naast Wolfgang Overath nóóit optimaal kan func tioneren. Maar toch óók de man heeft het nodige besef van disci pline. Maar tegelijkertijd ook het besef dat dat geen enkele garan tie biedt voor resultaten tijdens het wereldtoernooi. Australië overschat zijn kansen niet. Ster ker nog: in sommige gevallen lijkt men wat te bescheiden. Zo hebben de bondsbestuurders be sloten om al ver vóór het WK- toernooi de terugreis te boeken naar Sydney, let wel: onmiddel lijk na de vóórronden. De be stuurders hebben dus weinig ver trouwen in een goede afloop. Lijnrecht daartegenover staat Ra sic (wie anders?) die heeft uitge roepen dat 'alleen West-Duitsland ons misschien zal kunnen vernie tigen. En dan nóg alléén, als die ploeg in topvorm is.' Rasic heeft vooraf getekend voor een 30 nederlaag tegen West-Duitsland, maar in de andere wedstrijden ziet hij beslist perspectief. PRESTATIES Samen met Zaïre en Haïti wordt Australië beschouwd als een soort 'Calimero van de voetballe rij', maar tóch zijn er feiten die duiden op aanwezige mogelijkhe den. In Sydney heeft de ploeg, in de voorbereiding, met 20 van Uruguay gewonnen, na eerder al met 0—0 te hebben gelijkge speeld. Twee prestaties die dan wel geen maats'.:' zijn, maar toch zéker een indicatie voor wat mo gelijk is. Australië vormt een absolute mixture van nationaliteiten. De ploeg bevat Engelsen, Schotten, Joegoslaven, Hongaren en Duit sers, althans wat afkomst betreft. Zo is er Ray Richards, Australië's voetballer nummer één, die ooit in Londen woonde; Jimmy Roon- ey, de Schot die in Dundee gebo ren werd; Jimmy Mackay, de man van de beslissende goal te gen Zuid-Korea in de laatste kwa lificatiewedstrijd, ooit gevestigd in Edinburgh; en misschien wel één van de bekendsten: libero Peter Wilson, afomstig uit Man chester. VECHTLUST Australië, zo weten intimi, boogt meer op vechtlust en onverzette lijkheid dan op échte kwaliteit. Waarbij, steeds opnieuw, talrijke amateuristische trekjes in het oog springen. Bijna historisch is nu al het verhaal van keeper Jim Fraser, dc man die geselecteerd was voor West-Duitsland, maar dié uiteindelijk afschreef omdat- ie geen plaatsvervanger kon vin den voor zijn zaak. Eventjes was er paniek, maar vervolgens weer volop sfeer, omdat Rasic Jack Rcilly nog als keeper achter de hand had, die, zoals dat werd geannonceerd, 'enige ervaring heeft bij het Schotse Hibernian'. Het meest tot de verbeelding spreekt waarschijnlijk de situatie rondom de 'spits-positie'. Peter Ollerton zal straks die een zame rol vervullen, terwijl hij slechts twee echt gróte interlands op zijn naam heeft staan. Oller ton wordt niettemin dé man in de spits. Omdat het volk daar vrede mee heeft en omdat Rasic vertrouwen in hem heeft. 'Als Pe'.er faalt', aldus Rasic, 'dan kan ik alleen maar zeggen: we hadden niks beters. Voor de rest wachten we af. We zullen vechten zoals we dat steer.s hebben gedaan. Omdat Ik gelóóf in een wonder.' Voor één man zal het toernooi in West Duitsland vrijwel zeker een teleurstelling worden. Dat is pre sident Moboetoe van Zaire. Hij is de grootste fan van het nationale elftal van zijn land. Hij zorgde er ook voor dat de spelers die de kwalificatie voor het eindtoer nooi realiseerden een zeer vorste lijke beloning kregen. En hij heeft hen meer in het vooruit zicht gesteld als het in West Duitsland opnieuw een succesvol optreden wordt. Het team dat hij graag vergelijkt met Brazilië, moet voor successen kunnen zor gen gelooft Moboetoe. Hij is een van de weinigen. Want de afsluitende oefenperiode van de Afrikanen (Zaire is het vroe gere Congo-Kinshasa) heeft aan getoond dat Zaire nog veel te leren heeft. Technisch komt het elftal nog wel redelijk voor de dag en door het atletisch vermo gen van de spelers is het alle maal ook wel spektakulair, maar op taktisch gebied blijft de elf te ver achter om een werkelijke be dreiging te kunnen vormen voor poule-genoten Schotland, Joego slavië en Brazilië. OVERMOED Nu werd dat vier jaar geleden in Mexico ook gezegd van het nieti ge (voetbaltechnisch gesproken dan) Marokko. En toch zorgde Marokko voor opmerkelijke resul taten met als hoogtepunt de wed strijd tegen West Duitsland. In een overmoedige bui meenden de Europeanen wel even snel af te kunnen rekenen met de kleine Marokkanen. Het pakte allemaal anders uit en Duitsland moest zich na een 1-0 achterstand ver schrikkelijk inspannen om tot een 2-1 overwinning te geraken en zo toch de halve finales bin nen te kunnen stappen. Wat belangrijk daarbij is, de man die indertijd Marokko naar een succesvol optreden loodsde, staat nu aan het hoofd van de afvaardiging van Zaire: Blagoje Vidinic. De 39-jarige Joegoslaaf heeft in ieder geval al voor de opkomst van het voetbal in Zaire getekend. Onder zijn leiding werd de hegemonie van de Noordafrikaanse landen doorbro ken. Zaire schakelde niet alleen Marokko uit voor het wereldkam pioenschap, het land bevestigde zijn naam als beste Afrikaanse voetballand nog eens door ook het kampioenschap van Afrika te veroveren. BETREKKELIJKHEID Vidinic ziet de betrekkelijkheid van de successen ten volle in als hij zegt: 'We zullen ons best doen, maar we kennen onze be perkingen. We 2itten in een van de sterkste finale-poules. Joego slavië, Brazilië en Schotland heb ben uitstekende elftallen. Men zal ons niet horen roepen wat we misschien allemaal zullen berei ken'. Wel is Vidinic ervan over tuigd dat met de komst van Zaire de opkomst in de breedte van het Afrikaanse voetbal is getekend. 'Binnen vijf tot tien jaar kunnen we het Europese niveau berei ken'. Zaire kampt dgarbij nog met het probleem van de grote klimaats verschillen tussen Afrika en Eu ropa. De ploeg is al enkele we- Joseph Moboetoe ijdele hoop ken in Europa om te wennen. Bij de eerste oefenwedstrijden in Zwitserland bleek dat de over gang te snel was geweest. De ploeg verloor van de tweededivi- sieclub Luzern (4-1) en enkele dagen later van Aaru (2-1) dat bij Luzern in de klasse speelt. Daarbij bleek dat vooral conditio neel er nog hard gewerkt diende te worden. De Afrikanen werden op dat punt door hun toch wei nig betekenende tegenstanders volledig overklast. Vidinic die 26 keer optrad in het Joegoslavisch elftal als doelman noemde als excuus toen ook dat de ploeg opnieuw ingespeeld moest raken. 'We hadden twee maanden niet meer gespeeld, daarom was het resultaat van die wedstrijden niet helemaal reëel'. VERGELIJKINGEN Zaire beschikt over drie spelers die in Afrika worden beschouwd als werkelijke topvoetballers. De 26-jarige doelman Robert Kazadi is er een van. Hij heeft al 80 wedstrijden voor het nationale team gespeeld en hij wordt ge zien als de sterkste doelman van Afrika. Voetballer van het jaar in Afrika werd Tshimen Bwanga. Hij opereert in het hart van de verdediging. Zijn fans noemen hem 'de zwarte Beckenbauer*. In vergelijkingen met Europese voetballers is men toch sterk, want aanvaller Etepe Kakoko (23) wordt naar believen vergele ken met de Portugees Eusebio (vanwege zijn schotkracht) of met Johan Cruijff (vanwege Ka- koko's opmerkelijke passeer tech niek). Om een eenheid van het team te smeden hoeft Vidinic zich nu ook weer niet zo in te spannen. De selectie van Zaire bestaat voorna melijk uit spelers van twee clubs: Vita uit Kinshasa en 'Krachtig Mazembe' uit Lumumbashl. Het nadeel is echter dat het team niet is opgebouwd uit hele linies van deze elftallen, maar dat er nogal wat door elkaar gehusseld is. De aanpassingsperiode in Eu ropa heeft dat probleem lang zaam verholpen. Er blijft slechts over dat ''rire nog teveel klasse mist om Mohoetoe's dromen ook waarheid te doen worden. vroeger, in AC Milan's Gianni Rivera. Oost-Duitsland is syno niem voor degelijkheid. Degelijk heid zónder absolute uitblinkers en weergaloze technici. De kracht van de Oostduitsers ligt in de tactische discipline, de fysieke fitheid die op het 'westen' steeds een werkelijk perfecte indruk maakt, en vooral in de voorbeel dige strijdlust die met het woord 'onverzettelijk' eigenlijk nog te zwak is uitgedrukt. Als de Oostduitsers In de strijd om de wereldtitel historie moch ten gaan schrijven, dan zijn het die eigenschappen die daarvoor als basis hebben gefungeerd. 'Technisch', heeft de Belgische bondscoach Raymond Goethels onlangs gezegd, 'technisch is het allemaal verre van groots. Maar tóch speelt Oost-Duitsland zéér indrukwekkend. Er is constant beweging. Op alle posities'. De beweging en de daarvoor be nodigde tactische discipline zijn bij Oost-Dutsland inderdaad frappant. Zo is bekend dat Peter Ducke een groot deel van zijn doelpuntenproduktie te danken heeft aan de manier waarop hij zich. grote delen van de wed strijd, ver naar achteren liet te rugzakken; daardoor opkomende mensen de kans biedend om in het gat te duiken. Aldus is het mogelijk geworden, dat Hans- Jürgen Kreische, de spelmaker die tot voetballer van het jaar is verkozen, topscorer werd. Aldus is ook linksbuiten Joachim Streich tot een respectabel aantal doelpunten gekomen, waarvan hij er maar liefst zeven produ ceerde in de zes kwalificatiewed strijden voor het WK-toernooi. De DDR heet te werken met staatsamateurs, maar in feite zijn dat, minimaal, semi-profs. Type rend blijft toch echter de kloof met de poenige sfeer waarin an dere deelnemers aan het eind- GEORG BUSCHNER, de trainer~van de DDR. toernooi voetbal bedrijven. Alles zeggend is ook de opmerking van Jürgen Sparwasser, na afloop van FC Magdenburg-AC Milan, de door de Oostduitsers gewonnen Europa CupII-finale, gemaakt: 'Dit was voor ons een overwin ning op de overbetaalde profs'. Het verschil in salariëring kan tijdens het wereldkampioenschap voor de DDR als een extra prik kel werken. Laat trouwens voor op staan, dat de Oostduitsers zélf toch ook heel wat in het werk stellen om in 'West-Duitsland' een goed figuur te slaan. Met als mooiste voorbeeld de verwikke lingen rondom aanvoerder Bransch, de man die meer dan 50 interlands speelde en die het hart vormt van de DDR-defensie. Bransch speelt eigenlijk voor Chemie Halle maar is door de bond (tijdelijk) overgeschreven naar Carl Zeiss Jena, om vóór het eindtoernooi in optimale vorm te kunnen komen. Ook Bransch heeft dat echter niet als garantie mogen ervaren voor een vaste plaats in het elftal van Buschner. Bransch zal erbij zijn, in West-Duitsland, maar, net als alle anderen, alléén omdat de vorm er is. Vedetten zijn in de DDR alleen verdetten als ze zich elke wedstrijd waarmaken. 'Mijn elftal', zegt Buschner, 'heeft hele maal niets aan prestaties uit het verleden. We moeten steeds op nieuw presteren. Zeker omdat er stééds meer mensen op ons gaan letten'. die 'op reputatie' geselecteerd is. Netzer is sinds hij bij Real Ma drid speelt, uit vorm geraakt. Zijn conditie bleek in de 'laatste' wedstrijd tegen Zweden beneden alle peil. Maar Netzer, de super voetballer, heeft in stilte ge traind, onder toezicht van Borus- sia's hulptrainer Karl-Heinz Drygalsky. Luttele dagen vóór de strijd ontbrandt, blijkt Netzer (zeker conditioneel) terug op het niveau dat hem onmisbaar maakt in het nationale elftal. KLAPPER De strategie van Helmuth Schön is daarmee gered. Franz Becken bauer (28), Günther Netzer (29) en Gerd Müller (29) vormen de ruggegraat van het elftal. Samen kwamen ze tot meer dan 160 interlands. Samen ook willen ze nu de laatste grote 'klapper' ma ken, in de vorm van een impone rende prestatie voor eigen pu bliek. Rondom Franz Beckenbau er zijn er geen twijfels mogelijk; rondom Netzer en Müller lijken ze (voorlopig?) weggenomen. Netzer heeft in Spanje niet kun nen imponeren, omdat hij om ringd werd door voetballers die onvoldoende niveau hebben om op het juiste moment te bewe gen. Terug onder de Duitse su persterren zal Netzer opleven, zal zijn spel weer die dimensie krij gen die hem tot een voetballer van grote klasse maakt. Müller heeft in het afgelopen seizoen eveneens problemen ge had. De man met de korte poot jes, ogenschijnlijk te corpulent voor topvoetbal, heeft zich in de Europa Cup-finale tegen Atletico Gerd Müller vestigde zijn internationale reputatie als 'goaltjesdief' tijdens de vorige wereldkampioenschappen onder meer met dit beslissende doelpunttegen Engeland. De vergeefs graaiende doelman is Peter Bonetti. Madrid over zijn depressie heen gewerkt. Müller die in 54 inter lands 64 goals maakte, kwam tegen Atletico tot twee schitte rende goals en speelde, voor het eerst sinds tijden, weer met het zelfvertrouwen waarmee hij zich zelf tot een 'levensgevaarlijk type' promoveert. Aldus is de situatie ontstaan die Schön al maanden eerder had willen zien. De basis van zijn eiftal is intact, vol zelfvertrou wen. Daarmee ls voor 'de ande ren' de mogelijkheid ontstaan om zich aan de gouden driedooier op te trekken. Spelers als Uli Hoe ness (22 jaar oud, de absolute revelatie van het afgelopen sei zoen), Paul Breitner (22), Rainer Bonhof (22) en Bernd Cullmann (24) kunnen zich In het nationa le elftal losmaken van wat bij de clubs zo frustrerend voor ze werkt. De zwakke plekken, zoals bijvoorbeeld Bayern München die 'ondanks alles' tegen-Atletico ver toonde, ontbreken; zo niet, dan worden ze verdoezeld door de vedetten. Daarom zullen juist de jonge talenten, die bij hun clubs vaak in de nivellering dreigen te worden meegezogen, tijdens het wereldkampioenschap alleen maar 'beter' kunnen. TR/KW V de finale opnemen tegen het be kende Independiente. Drie duels en een rits arbitrale blunders waren ervoor nodig om Indepen diente aan de beker te helpen. Maar het respect, dat werd volle dig geclaimd door Colo Colo. Datzelfde Colo Colo vormt In de nationale competitie, samen met de huidige kampioen Union Es- panola, een soort Ajax-Feyenoord- tandem-uit-vroeger-jaren. Beide clubs leveren gemiddeld vijf spe lers aan de nationale selectie. Bij de groep van '22' voor West- Duitsland zitten maar liefst acht spelers van Colo Colo en zes van Union Espanola. Slechts drie van de 22 uitverkore nen hebben eerder aan een we reldkampioenschap meegedaan. Dat zijn Guillermo Yavar, de middenvelder die in het afgelo pen seizoen topscorer was in de nationale competitie, aanvoerder- middenvelder Francisco Valdés en doelman Juan Olivares. Val dés en Olivares zijn voor Chili sleutelfiguren. Valdés, bijge naamd 'Chico' (De Kleine), is 31 jaar, maar nog altijd de lieveling van het Chileense publiek. Sinds Leonel Sanchez, de beroemde goal- getter van het WK-toernooi van 1962, van het toneel is verdwe nen, is Valdés tot de nationale voetbalheld verkozen; of hij wel of geen fouten maakt, telt daar bij minder. Juan Olivares werd de 'held van Moskou' genoemd toen Chili daar Rusland met 00 bedwong. Zoals bekend de laatste kwalificatiewedstrijd, omdat de Russen in Chili na de machts overname door de miiltairen niet kwamen opdagen. Chili zal. uit vrees voor terreur acties, in West-Duitsland zwaar worden bewaakt. Maar datzelfde Chili zal zich in West-Duitsland óók willen waarmaken, dat de zo bejubelde kwalificatie, ondanks de houding van Rusland, géén cadeautje is geweest. Wie de nationale selecties van Chili en Nederland met elkaar vergelijkt, stuit op een opvallen de overeenkomst. Zo goed als 'on ze' supervisor Rinus Michels ge bonden is aan de Spaanse kampi- oensploeg CF de Barcelona, zo goed vervult ook Luis Alamos, bijgenaamd 'Lucho', de bonds coach van Chili, een heuse dubbel rol. Alamos is niet alleen opper hoofd over het nationale elftal, maar bovenal trainer van top- ploeg Colo Colo, de dit jaar ont troonde kampioen. Het was in maart 1974 dat Ala mos zijn dubbelrol begon, onmid dellijk nadat de Duitse trainer en levensgenieter Rudi Gutendorf als leider van het Chileense elf tal was afgevoerd. Alleen al het feit, dat ooit een Duitse oefen- meester naar Zuid-Amerika werd gehaald om daar het nationale elftal naar hoog niveau te bren gen, mag een indicatie zijn voor de internationale ambities die Chili, steeds nadrukkelijker, is gaan koesteren. In 1962 doorbrak Chili zélf de stilte die rondom de nationale selectie hing (althans internationaal) door tijdens het in eigen land georganiseerde we reldkampioenschap derde te wor den; een nóóit verwachte triomf. Chili heeft vanaf dat moment alles in het werk gesteld om niet langer beschouwd te worden als een onderontwikkelde voetbalna tie. In dat kader is de aanwezig heid van de sluwe 'Lucho' Ala mos gemakkelijk te verklaren. Alamos is de man die weer be trekkelijke orde heeft geschapen in het chaotische oerwoud vol voetbaltalent. De aanwas van nieuwe sterren wordt weer lang zaam geanaliseerd, al gebeurt dat nog altijd in een sfeer van mysterieuze stilte. Vooral in West-Europa weet men nauwe lijks, wat er in West-Duitsland van Chili kan worden verwacht. Chili mag dan de kwalificatie den, dit doelpunt was wel een Maar de tot dusverre géregi- streerde feiten mogen als waar schuwing dienen. In de aanloop naar 'West-Duitsland' heeft Chili bijvoorbeeld afgerekend met Pe ru. Het leek erop dat Chili, nadat de eerste wedstrijd met 2—0 was verloren, het wereldkampioen schap wel kon vergeten. Maar tot veler verrassing kwam de ploeg in de tweede wedstrijd terug, met dezelfde cijfers. De beslissen de derde wedstrijd is, daarna, wekenlang voer geweest voor de volksmond. Chili won met 21, waarmee Peru, de ploeg die tij dens de wereldkampioenschappen in Mexico alles en iedereen door zijn prestaties verraste, sensatio neel was uitgeschakeld. Ziedaar de eerste waarschuwing voor de geen cadeau van Rusland vin- 'weggevertje' van de Russen. drie andere ploegen uit Groep I, straks in West-Duitsland, de DDR, Australië en West-Duits land zélf. Chili, dat is gebleken, is internationaal onberekenbaar, zelfs al voetbalt een groot aantal vedetten dan buiten het eigen land, met name in Brazilië en in Mexico. Méér nog dan de prestaties van het nationale elftal, kunnen de prestaties van de Chileense clubs als maatstaf dienen voor wat straks tijdens het wereldkampi oenschap mag worden verwacht. Voor het eerst in veertien jaar is er een Chileense club geweest, Colo Colo, die doordrong tot de eindstrijd om de Zuidamerikaan- se beker, de Copa Libertadores. Colo Colo Santiago moest het in

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21