Titel maar nog meer geld T In wereldtoernooi nooit verloren' 'Nederland nog steeds een favoriet' ;Van Gemert leidt Schotland-Brazilië I/NIM74 Arie Haan laatste man tegen Uruguay Neeskens rasiliaanse coach Mario Zagalo aan vooravond van openings duel tegen Joegoslavië Hermens: record op 5000 meter Joop Zoetemelk uit ziekenhuis y/kwiar/TET DONDERDAG 13 JüiM 1974 sport T11/K13 3ei ie b, NKFURT De titel telt. Dat zeker. Maar ook, düv ielRbht meer en èercler nog het geld. Slechts de e outsiders in het enidtoernooi om het wereld- Jflpioenschap voetbal spreken alleen maar over de snsj in het streven 7.0 hoog mogelijk te eindigen. Maar Eurjwerd ook de p'oeg van Haïti financieel ruim be- dtoen de eindronden werden bereikt, luit USU! dent Jan Claude Duvalier, beter bekend als de 'Baby' w schonk de spelers een lapje grond van.zo'n duizend ,graj ante meter en een auto. Slechts het huis ontbrak nog. 2g daarvoor zouden de inkomsten uit West-Duitsland een aanbetaling kunnen vormen. De spelers van Haïti laten u gens een dag voor het begin van het toernooi in het 0 en hoe hun verdiensten zullen zijn. Zij vormen daarbij iwe! grote uitzondering. Van de 352 voetballers die de deel- jrslijst van het tiende wereldkampioenschap telt, hullen ts die van Haïti, Brazilië en Zaïre zich in een stilzwijgen. :f htwintig uur voordat in Frankfurt de bal aan het rollen j t gebracht zijn bij de Schotten en de mannen van juay de onderhandelingen nog niet eens afgesloten, rland, dat gisteravond als laatste deelnemer de orga- tren konden eindelijk opgelucht adenhalen - in West- nd arriveerde, had zijn overbekende problemen. Na de ^jal 65.000 gulden die de gulle voormalige schatbewaar- ir. Ben van Vloten kon toezeggen als de ploeg zich bij Zatste zestien had geschaard, kwam de joint venture van Zwikstra, die echter een zeer tijdelijk karakter bleek te Ten, toen de inkomsten tegenvielen. reigende staking van de 22 man van Oranje die enkele n geleden tenslotte boven de druipende dennenbossen F18 het KNVB-.sportcentrum in Zeist hing, werd pas op het te nippertje afgewend. Opnieuw hadden in de dagen er- 3de uitverkorenen die Nederland vertegenwoordigen bij ereldkampioenschap hün ongenoegen over de financiële ng tijdens dit toernooi kenbaar gemaakt. Een regeling die overigens reeds maanden geleden bekend was, toen ook al veel stof tot moeilijkheden heeft gegeven, maar die plots klaps plotseling niet meer werd aangeroerd toen bekend werd dat de magiër Michels belast was met de laatste voorbereidin gen van het Nederlands elftal. Nog even stak een begin van een stormpje op toen de tien Ajacieden zonder Neeskens zich niet wensten te verenigen met de gang van zaken, maar nadat de supervisor op aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende wijze had laten weten dat hij met recalcitran te spelers niet in zee wenste te gaan ging de storm even haastig liggen als hij was opgestaan. Het leek rustig té wor den rond de nationale formatie. Leek, want nadat het defini tief was wie er naar Duitsland zou reizen meende de groep opnieuw de tijd gekomen om weer eens hard op de trommel te slaan. En zij kregen steun van de supervisor, die zelfs liet doorschemeren dat, indien de omstandigheden zich niet wij zigden hij zich weieens zou kunnen terugtrekken. Koortsachtig werd onderhandeld, de clubs deden veel water bij de wijn door een gedeelte van hun inkomsten te laten val len en na overleg met raadsman Karei Jansen gingen de spe lers tenslotte wel accoord. Een soort chantagepolitiek van Oranje? Het wordt door Karei Jansen hardnekkig ontkend. 'Ik ben degene geweest die de jongens heeft ingelicht over de situatie. Ik zou een slechte zaakwaarnemer zijn geweest indien ik dat niet had gedaan. Het bedrag dat genoemd was (5.000 gulden) was veel te wei nig. Maar gelukkig is nu een oplossing gevonden, die allen tevreden heeft gestemd. Ik wil niet zeggen dat het volmaakt is, maar zoals de zaken nu liggen hebben we bereikt wat mogelijk was'. De 'minister van financiën' van het WK-bureau Ton Zwikstra, meende ook dat de eerste 5;000 gulden te wei nig waren geweest. 'Het compromis dat we nu hebben lijkt voldoende. Het was dinsdag slechts een kwestie van een kwar tier om de zaak met de ploeg rond te krijgen. Maar nu moet er gevoetbald worden' zegt hij. Aanvoerder Johan Cruijff, die namens de spelers het woord heeft gevoerd: 'Meer was er niet te bereiken.-We gaan nu vrijer naar Duitsland'. Voor de Oost-Duitsers, de Polen en Bulgaren bestaat het financiële probleem niet. Dat wil echter allerminst zeggen dat de spelers van die 'amateurploegen' geen materieel gewin te wachten staat. De Bulgaarse aanvoerder Bonev onthulde dat de staat de 'moeite zal belonen'. Op welke wijze wilde hij en de officials niet zeggen. Dat de Bulgaren niet alleen spelen om de eer en de gebruikelijke onderscheiding was overduide lijk. Volgens officieuze gegevens gaan de mogelijkheden van de Italianen het verst. De 'Azzuri' is een bedrag van rond de 120.000 gulden de man bij het behalen van de wereldtitel in het vooruitzicht ge steld. De West-WDuitsers worden in een dergelijk geval 60.000 mark rijker. Een zelfde bedrag kunnen de Joegosla- viërs toucheren. Zij zijn bij het overgaan naar de tweede eindronde zeker van 20.000 mark. Dat laatste geldt ook voor de Australiërs, al is de kans dat de nationale bond dat bedrag zal moeten uitkeren erg ge ring. De amateurs uit Australië zullen het wel van een onver wacht incidenteel succesje moeten hebben. Winst in een wed strijd levert hen 8.000 gulden op, een gelijkspel 4.000. De Chilenen en Argentijnen kijken van wedstijd naar wed strijd. Wanneer Chili vrijdag in West-Berlijn West-Duitsland mocht verslaan is die zege goed voor 1700 gulden. De Argen tijnen krijgen 900 gulden per behaald punt. Alsmede een pre mie van 7500 gulden als de ploeg in de eerste eindronde niet wordt uitgeschakeld. Uitermate zakelijk stellen de sterren zich op. Eerst waren het de Schotten, Argentijnen en spelers van Uruquay die betoog den dat tijd geld is en interviews moeilijk gratis konden wor den gegeven. De Chilenen hebben dat voorbeeld snel gevolgd. De eerste persconferentie in hun verblijf Glienicke in Berlijn verliep uiterst moeizaam. Snel kwamen de verslaggevers er achter wat de problemen waren. Zij zouden niet ontkomen aan de normen die de cracks hadden gesteld: 50 dollar (125 gulden) voor een vraaggesprek met een verslaggever van een krant of tijdschrift, het dubbele voor de man van de radio en 250 dollar voor het machtige medium dat televisie heet. onze speciale verslaggever ^NKFURT Het Wereldkamp:' 1 n Voetbal 1974. In West-Duitsland wordt er momenteel piee RS estaan en mee naar bed gegaan. Fi,v 'ijk en ook letterlijk, want zelfs WK-pyama's ontbreken niet et uitgebreide pakket artikelen, waar de commercie de gretige kopers mee overspoelt. Op het zotte EN wordt men in Frankfurt geconfronteerd met 'die Fussball-Weltmeisterschaft 1974' via het overbe- de vignet overal kort aangekondigd als W.M. '74 is is WM en iedereen heeft het over WM.De restaurants bedienen speciale WM-maaltijden, die enige itie met welke vorm van voetbal dan ook ontberen. De etalages schreeuwen de passanten toe in een lopte voetbalstijl. In een taxi vormt de WM het gesprek van de rit, waarbij dan de Westduitse Mann- ift centraal staat. Een aantal van de taxichauffeurs heeft al verkondigd, dat tijdens de wedstrijden West-Duitsland niet op al te veel service gerekend dient te worden. Anders dan bijvoorbeeld tot nu in Nederland het geval is, staat de Bondsrepubliek massaal achter de nationale ploeg. Kortom, het irtje is aanwezig en de gemiddelde Duitser laat zich er van harte in meeslepen. Frankfurt richt de belangstelling op dit moment uiteraard op de ïingswedstrijd, die Brazilië en Joe- »vië vandaag in. het Wald-stadion en spelen. Waar het de interesse r die wedstrijd betreft, heeft het van weg' dat in Frankfurtl zelfde aantal Braziliaanse journa- en en supporters verblijft, als de van alle andere deelnemende lan- tesamen op de been brengt. Het Braziliaanse persvertegen woordigers bewees gisteren de haast absurde belangstelling, die in het moederland voor de nationale voetbal ploeg en alle daanmede in verb.and staande zaken bestaat, toen ex-stefspe- ler Pele in Frankfurt arriveerde. Zijn entree in het voorname Intercontinen tal Hotel was voor de Braziliaanse pers een reden om niet alleen Edson Arantes do Nascimento (Pele) zelf zo ongeveer onder de voet te lopen, maar ook elk levend bf ander obstakel Ook grensrechter bij Australië-Chili IS JES RANKFURT Arie van Gemert, e enige Nederlandse scheidsrech- er in de eindronde voqr het we- eldkampioenschap voetbal, zal 18 juni de wedstrijd voor roep twee Schotland-Brazilië flui- Het duel wordt in Frankfurt jespeeld. Gemert zal voorts op 22 juni en van de grensrechters zijn bij e wedstrijd Australië-Chili voor poep één. >e arbitrale trio's bij de wedstrij- en van Nederland zijn: 15: juni: Hannover: .Nederland-Uru- uay, scheidsrechter: Karoly Palo- al (Hongarije). Grensrechters: Pa- el Kazakov (Rusland) en Nicolae tainea (Roemenië). ]9 Juni: Dortmund: Nederland-Zwe- scheidsrechter: Werner Win- emann (Canada), Grensrechters: fort Tschenscher (Wdld) cn Clive 'homas (Wales). 23 juni: Dortmund: Nederland-Bul- arije, scheidsrechter: Tony Bosko- 'lc (Australië), grensrechters Wal- er Eschweiler en Ferdinand Bi- fersi (W did.) >e openingswedstrijd tussen Brazi- ië en Joegoslavië zal vandaag in ■"rankfurt worden geleid door de iwitser Rudolf Scheurer. Grens rechters zijn dan de Belg Loraux en de Argentijn Pestarino. ■N Arie van Gemert toonde zich zeer ngenomen met de indeling. 'De wedstrijd Schotland-Brazilië is na- uurlijk heel interessant', aldus de Dordrechter. 'Het is een eervolle opdracht. Mijn grensrechters zijn dan de Oostenrijker Linemayer en ersJde Hongaar Palotal. Ik heb vorig jJaar in Berlijn ook al eens West» >IER Duitsland-Brazillë gefloten. De Bra zilianen wonnen toen niet 10. Het was geloof ik niet zo'n beste wedstrijd.' Dat Van Gemert pas dinsdag voor het eerst echt in actie hoeft te komen betekent niet dat hij tot dan vrijaf heeft. 'Vrijdag ben ik in Berlijn bij West Duitsland-Chili de vierde man. Dat houdt in dat ik in moet vallen als er Iemand ziek mocht worden. Anders moet ik aan een tafeltje zitten om spelerswisse- [togen en andere voorvallen bij te houden.' Mordy Maduro FRANKFUR'r De heer Mordy S. L. Maduro is tijdens het congres van de internationale voetbal fe deratie (FIFA) Id Frankfurt be noemd tot erelid van deze organi satie. De heer Maduro (49) kreeg deze onderscheiding omdat hij feeds tien jaar deel uitmaakt van het bestuur van de FIFA. De heer Maduro, die voorzitter is van de Antilliaanse voetbal bond, is de eerste Nederlander die tot erelid van de FIFA wordt benoemd. Demonstratie BERLIJN Het 'comité voor soli dariteit met Chili' heeft voor za terdag in West-Berlijn waar op die dag om 16.00 uur de wedstrijd West-Duitsland-Chili wordt ge speeld, een demonstratie aangekon digd. De demonstratie is volgens de regels bij de politie gemeld eu goedgekeurd. De slogan van het comité is: 'Stadion Berlijn: voetbal, stadion Chili: foltering en moord. Probleem FRANKFURT Roberto Telch, de Argentijnse international, die er van is beschuldigd een 17-jarig ka mermeisje in zijn hotel te hebben aangerand, blijft in West-Duits land. Roberto Cap, de trainer van Argentinië: 'Er is wel wat gebeurd tussen Telch en het meisje. Zij heeft zich overigens niet verzet, zodat er van aanranding geen spra ke Is. Voor mij is de zaak afge daan.' De officier van justitie in Frankfurt bij wie door de vader van het meisje een klacht was gedeponeerd, heeft bekend ge maakt, dat niet bewezen is dat Telch geweld heeft gebruikt. Ro berto Telch moet de komende da gen nog tenminste één probleem oplossen. Zijn vrouw is namelijk ln West Duitsland aangekomen om het wereldkampioenschap te vol gen. Terreurdreiging FRANKFURT Aan de voora vond van het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland is woensdag een nieuwe terreurdrei ging ontstaan. De Westduitse politie heeft een waarschuwing ontvangen dat een 'zelfmoordbrigade', bestaande uit zes Arabieren en twee Japanners, uit Turkije op weg is naar Frank furt. We hebben de waarschuwing onderzocht, maar tot dusver zonder resultaat. Niettemin hebben wij de grootste voorzorgsmaatregelen ge nomen, zo verklaarde een politie woordvoerder. Een woordvoerder van de regering in Bonn verklaarde naar aanlei ding van dit bericht dat er al talrijke bedreigingen waren ont vangen. Er zwerven hier zoveel psychopaten rond dat we met be dreigingen worden overstroomd, zei hij, eraan toevoegend: 'Men weet echter nooit wat er van waar is.' Boekmakers LONDEN BIJ de Londense bookmakers geldt West Duitsland met twee tegen één nog steeds als favoriet voor het komende wereld kampioenschap. Titelhouder Brazilië heeft een notering van 92 cn Italië 51. Nederland staat op de vierde plaats met 91, Joegoslavië met 141, Oost-Duitsland 16-^1, Argentini 201, Schotland 251, Uruguay 251, Polen 331, Zwe den 40—1, Bulgarije 66—1, Chili 66-1, Australië 2501, Zaïre 250 1, en Haiti 500^1. op de weg naar het Braziliaanse bezit, op een weinig zachtzinnige wijze opzij te zetten of omver te lopen. Hetgeen een in het gedrang geraakte Schot, de in die omstandigheden -niet van hu mor gespeende vraag ontlokte, of Pele dan toch zou spelen. Pele zelf, die samen met Uwe Seeler voor het begin van Brazilië-Joegoslavië, de 62.000 toe schouwers en een miljard tVHkijkers over de hele wereld, de nieuwe FIFA- bokaal zal tonen, bleef de kalmte zelf in de ontstane chaos. Kennelijk ge wend aan dergelijke taferelen, stond hij de samen met hem in een lift gepropte fotografen en radioreporters zelfs toe, hem naar zijn kamer te begeleiden. STEUN Ondanks dat grote aantal, in Frank furt aanwezige Brazilianeh die overi gens voor het grootste deel in Europa wonen, rekent de Joegoslavische coach Miljan Miljanic juist op de steun Mario Zaqalo (links) in het Braziliaanse trainingskamp in gesprek met Didi, ploeggenoot in de jaren '58 cn '62, dat Brazilië de wereldtitel veroverde. Zagalo is nu trainer van de Braziliaanse ploeg, Didi heeft het Turkse Fehnerbahce onder zijn. hoede. door Matty Verkam man van een nog grotere stroom Joegosla- ven. De na het toernooi naar Real Madrid vertrekkende Miljanic daaro ver: 'Toen wij ons in februari hier in Frankfurt tegen Spanje kwalificeer den, kwam de steun van het publiek ons goed van pas. Ik hoop weer op de in West-Duitsland in groten getale verblijvende Joegoslavische werkne mers'. Waarschijnlijk dus toch een voordeel voor de Joegoslaven. De Braziliaanse coach Mario Zagalo heeft dit inmid dels onderkend. Zagalo zegt dit in eerste instantie een eer te vinden, dat Brazilië de openingswedstrijd mag spe len, maar komt direct daarop met een nadeel aandragen: 'Iedereen kan ons spel nu van tevoren analyseren. Want geen enkel ander land speelt, maar', zo vervolgt hij, ^ik houd me voorlopig maar vast aan eenpositieve balans, die eruit bestaat, dat ik noch als speler, noch als trainer met het Brazi liaanse elftal ooit een wedstrijd in een wereldtoernooi heb verloren'. ZORGEN Inderdaad bleef Zagalo ongeslagen als speler van Brazilië, toen dat in 1958 en in 1962 wereldkampioen werd. En in Mexico werd er onder zijn leiding ook niet verloren. Toch ziet Brazilië het duel met Joego slavië bepaald niet zonder zorgen tege moet In de afgesloten voorbereidings periode vielen troeven als Clodoaldo (in Mexico al aanwezig) en Wendell wegens ernstige blessures definitief af. Het is tevens vrijwel zeker, dat Zé Maria vandaag niet in de basiself zal kunnen aantreden. Ook hij is gebles seerd. Bovendien, had Zagalo eerder al, om verschillende redenen, te ma ken met weggevallen krachten van kapitaal belang als Pele, Gerson en Tostao. Maar ook Joegoslavië zal niet op volle sterkte kunnen verschijnen. Holcer en Krivokuca zijn als gevolg van blessu res definitief niet van de partij. Twee afgevallen verdedigers, waardoor een plaats leek te zijn vrijgekomen voor Feyenoorder Mladen Ramljak. Maar zoals bekend heeft Miljanic op het laatste moment van Ramljak afgezien. Nog altijd verwijt de bondscoach Ramljak een gebrek aan hardheid. Een visie, waar men gezien de speel wijze van de Feyenoorder. in Neder land nogal vreemd van opkijkt. Overigens wordt verwacht dat Brazilië- Joegoslavië geen erg aantrekkelijk duel zal worden. Gisteren is in deze kolom men uiteengezet, dat de FIFA een strenge leiding wenst en dan vooral bij het ouverture-duel. Die wedstrijd zal geleid worden door de Zwitser Rudolf Scheurer. De sch e ids rechte rs- commïssie is daarmee voorbij gegaan aan de favorieten voor die taak, de drie Westduitsers Weyland, Tschen scher en Schulenburg. Samen met zijn assistenten Vital Loraux Loreaux (België) en Luis Pestarino (Arg.) zal Schreurer een voorbeeld moeten stel len. Nadat de twee uur durende openings ceremonie achter de rug zal zijn, worden Brazilië en Joegoslavië in de volgende opstellingen binnen de lij nen verwacht: Brazilië Leao; Luiz Pereira, Nelin- ho, Mario Marinho, Francisco Marin- ho; Piazza, Rivelinho, Paulo Cesar; Valdomiro, Jairzinho, Leivinho. Joegoslavië Maric; Katalinski, Bul jan, Muzinic, Hadziabdic; Bogicevic, Oblak, Acimovec; Petkovlc, Surjak, Dzajic. HILTRUP/ZEIST Arie Haan zal zaterdag in de eerste wedstrijd van het Nederlandse elftal voor het we reldkampioenschap als vrije verdedi ger moeten aantreden. Haan, die bij Ajax nog nooit op deze positie speel de, zal tegen Uruguay als Ausputzer spelen omdat Rinus Israel door het plotseling overlijden van zijn vader pas zaterdag naar Duitsland afreist. Arie Haan heeft de laatste weken pas onder Rinus Michels de laatste plaats in de verdediging ingenomen. Aan vankelijk als 'libero', de meer aanval lend ingestelde laatste man die voor de aansluiting met het middenveld moet zorgen wanneer Nederland ge dwongen zou zijn pressievoetbal te spelen. Dit ter afwisseling met de meer verdedigend ingestelde Rinus Is rael. Arie Haan gisteren bij het ver trek van de Nederlandse ploeg zonder Israel en ook zonder supervi sor Rinus Michels die weer eens naar Barcelona was gereisd om er zijn ploeg bij te staan in de tweede kwart finalewedstrijd om de Spaanse beker tegen stadgenoot Espanol met zijn optreden zaterdag in Hannover gecon fronteerd: 'Ik heb er wel vertrouwen in. Het is anders dan als middenvel der. Je moet als laatste man echter ook ontzettend veel lopen, al is het nu meer in de breedte dan in de diepte'. OOST-BERLIJN (ANP) Jos Her mens heeft woensdagavond zijn eigen Nederlandse record op de 5000 meter met bijna vier seconden verbeterd. Tij dens de zogenaamde Olympische wed strijden In Oost-Berlijn liep Hermens de 5000 meter in 13 minuten 27,3 se conden. Sinds 27 juni 1973 (Helsinki) was Hermens Nederlands recordhouder met 13.31.2. PARIJS Joop Zoetemelk, de Ne derlandse wielerkampioen op de weg, heeft woensdagavond het Foch-zieken- huis in Suresnes verlaten. Zoetemelk werd op 28 mei in het ziekenhuis op genomen nadat complicaties waren op getreden na zijn val in de eerste etap pe van de Midi Libre in Valras. Joop Zoetemelk zal gedurende de eerste pe riode vkn zijn verdere herstel in zijn huis in Germigny-Leveque blijven, waar hij nog een kuur met antibiotica zal moeten ondergaan. Vervolg van pagina 1 tussen Neeskens en Ajax. dat een looptijd had tot 30 juni 1976, gerecht vaardigd, omdait hier sprake is van een belangrijke positie-verbetering, zoals bedoeld in artikel 1639w van het burgerlijk wetboek. Daarbij spelen ook andere omstandigheden dan de financiële positie een rol. Dit if uit drukkelijk door de wetgever bedoeld bij de wetswijziging van 1953, waarbij de grondslagen voor ontbinding zijn verruimd. De commissie heeft uitein delijk zelf de vergoeding van S 2.250.000, die Neeskens aan Ajax moet betalen vastgesteld. Omdat hier internationaal geen criteria voor be staan, is men uitgegaan van het natio nale vergoediingenstolsel. Bij een jaar inkomen van 75.000 geldt hierbij de vermenigvuldigingsfactor tien. Vol gens gegevens van Ajax heeft Nees kens in 1973 een inkomen genoten van rond 150.000. Dit zou een ver- goediing van anderhalf miljoen opleve ren. De commissie acht het echter redelijk gezien de grote kwaliteiten van Neeskens en zijn inzetbaarheid op vele plaatsen, dit bedrag als erken ning van zg. extra kwaliteiten met vijftig procent te verhogen. Daarmee komt de commissie op het eindbedrag van 2.250.000. De uitspraak van de arbitragecommissie is bindend. Er is geen beroepsmogelijkheid. Ajax is niet bereid commentaar te geven op de uitspraak alvorens over leg is geweest tussen de Clubleiding en de juridische adviseurs. Oud-Feyenoorder Ove Kindvall ziet zijn beide voetballandenovergaan MONCHENGLADBACH (ANP) Als er iemand recht heeft zijn visie te geven op de ontwikkelin gen in voorrondengroep 3 van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal, is het' Ove Kindvall wel. Eh. om kort te gaan, van het kwartet Uruguay, Bulgarije, Nederland en Zweden ziet hij de laatste twee, zijn bei de voetbal-vaderlanden overgaan. Kindvall, 31 jaar nu: 'Normaal gesproken moeten Nederland en Zweden het redden. Nederland is trouwens voor mij nog steeds één der favorieten voor het wereld kampioenschap'. Wie denkt dat Kindvall, enkele jaren geleden een beurtelings verguisd en bejubeld Feyenoorder, onkundig is van de verwikkelingen rond Oranje heeft het mis. Toch echter de uit spraak: 'Ik geloof in. Nederland.' Maar Kindvall, sinds de zomer van 1971 terug bij IFK Norrköping, ge looft ook in Zweden. Zijn verhaal over de heus niet optimale voorberei ding maakt duidelijk dat er met het Skandinavische land ditmaal, wellicht meer dan ooit, rekening moet worden gehouden. De kern van zijn betoog: Mentaliteit en verantwoordelijkheids gevoel. Kindvall: 'Zo'n affaire als er nu in Nederland is geweest, zou bij ons niet mogelijk zijn. Ook wij heb ben dit keer over geld gepraat. De spelersraad (Hellström, Karlsson, Grip en ik), met de bond. Er is namelijk geld en we krijgen nu wat meer. Als we de finale winnen bijvoorbeeld een extraatje van 5000 gulden. Maar in feite vinden ze bij ons dat je amateur moet blijven. En wij hoewel we met de regeling niet helemaal tevreden zijn, laten het er dan bij. De gedachte aan een staking komt gewoon niet bij ons op." Ove Kindvall is ervan overtuigd dat de inzet van de 22 geselecteerden voor het wk., ondanks de lichte be wolking aan het zakelijke front, weer optimaal zal zijn. Ove Kimdvalil: 'We hebben een geweldige groep. We ken nen elkaar door en door, ondanks het feit dat er een paar jongens in het buitenland spelen, en iedereen is be reid te knokken. De sfeer is altijd goed.' Als Ove Kindvall dat zegt kan men ervcpi opaan. De tot middenvelder omgeschoolde doelpuntenjager: 'Alles gaat bij ons niet zo verschrikkelijk streng. We mogen bijvoorbeeld roken. Kindvall doet het tijdens het gesprek) en van een biertje bij het eten valt trainer Ericsson ook niet om. Verder wordt aangenomen dat je het 's avonds niet te gek maakt en dat gebeurt dan ook niet. We leven naar dit wereldkampi oenschap toe. Iedereen wil er wat van maken en verdere maatregelen zijn niet nodig.' Ove Kindvall barst in een smakelijk lachen uit als hij hoort dat Michels in kamp Hiltrup bepaalde telefoonlijnen heeft laten afsnijden en dat in kamp Zeist een absoluut rook verbod heerst, om van drank maar te zwijgen. De individuele vrijheid van de Zweed se spelers wordt trouwens geïllus treerd door het feit dat hij zijn middagrust onderbreekt voor een in terview, hoewel de veelbelovende con tacten met de enkele aanwezige Ne derlanders in eerste instantie ruw werden verbroken door een krachtig gebouwde waker. Ook Ralf Edström en Björn Nordqvlst vertonen zich op verzoek. Ove Kindvall beschouwt het toernooi om het wereldkampioenschap 1974 als het laatste hoogtepunt ln zijn interna tionale carrière. Nog eenmaal wil hij er het beste van maken. De Zweed die ln 1970 Feyenoord aan de Europa Cup hielp: 'Ik heb er extra voor getraind. De laatste weken misschien een beetje te hard. Zondag heb ik tegen Zwitser land (00) door een lichte enkelbles sure niet meegedaan:' Kindvall hoort overigens zeker bij de 'basisgroep', waaruit het elftal wordt genomen. Tegen West-Duitsland speelde hij op l mei een vlekkeloze eerste helft als middenvelder, zijn nieuwe 'stiel'. Kindvall: 'Ik ben minder snel gewor den, dus moest ik wat naar achteren. Het werk ln de spits, vooral het maken van doelpunten natuurlijk, vond ik eigenlijk fijner. Hoewel, een Ove Kindvall in het midden heeft een bal'nodig om Ralf Edström (links) en doelman Hellström in lengte te evenaren. goal voorbereiden heeft ook zijn vol doening/ Ove Kindvall is van mening dat Zwe den er momenteel beter voorstaat dan vier jaar geleden in Mexico. 'Daar', atdus de 39-voudig international, ging ln feite alles mis. Ik was moe van het seizoen, van de competitie en de Eu ropa Cup, en de aanpassing daar was veel moeilijker. We zaten geloof ik op het hoogste punt van Mexico. We wilden wel, maar het lukte niet.' Zweden, dat in het toernooi om het wereldkampioenschap een beslist gro tere reputatie heeft op tc houden dan Nederland, bleef in Mexico in zijn poule steken, zij het met eenzelfde puntenaantal als Uruguay, waarvan met 1—0 werd gewonnen. Dieptepunt was het gelijke spel tegen Israel: 1 l. In 1958 verrasten de Zweden met bet bereiken van de finale (4n eigen land), die tegen de virtuoze Brazilia nen vrij zwaar werd verloren: 25. 'Ik heb neg wel trek in het grote voetbal', zegt Kindvall, die moeite heeft spijt over zijn (te) vroege te rugkeer naar Zweden te verbergen. Hij ging in 1971 voornamelijk om zijn vrouw en kinderen en heeft daar op zich vrede mee. Kindvall kan nu luch tig melden eventuele mandekking door Neeskens 'wel leuk' te vinden, omdat, zoals hij zegt, voetbal voor mij niet meer het belangrijkste is. De komende drie weken weL Ik ben vrij en zal er alles aan doen. Maar verder kan ik mij niet meer voor honderd procent geven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13