gratis tandenborstel PRODENT personeelsstop ziekenhuizen ongegrond Verbrugh wil niet tot najaar wachten met defensiedebat isij3extra voordelige tuben samen l\ slechts Personalia Voorzitter Unie van Ziekenfondsen meent: Oudercomité Dennen dal wijst voorstellen af Ex-Sufa directeur nog voortvluchtig; DC-10 verliest stuk van vleugel 0 UW/KAVAKTET DONDERDAG 13 JUjNI 1974 BDNINENiLAiND Kll lamer twijfelt over int erpellatieverzoek onze pairlementsredactie f HAiAG Vandaag beslist de Tweede Kamer of dr. Verbrugli i het GPV de ministers van defensie en financiën mag interpel- i over de bezuinigingen op defensie. De Kamer moest gister- deze beslissing al nemen, maar kwam er toen niet uit. ïgend voorzitter Weijters id namelijk voorgesteld het kamer- d niet de gelegenheid te geven de duister te ondervragen, omdat alles at de heer Verbrugh zou vragen in lang beloofde defensienota zou n. 'De ministers', aldus de kamer- .jatter, 'kunnen in alle redelijk- aid het antwoord niet geven. In het r tussen Kamer en regering oet die redelijkheid worden be- radhf. r. Verbrugh stelde hier echter tegen- dat zijn verlangde informaties direct betrekking hebben op de sfensienota. De kranten staan vol rer de defensie. De radio heeft het teeds over. Kamerleden en minis- leggen verklaringen af. Dan moet een discussie in de Tweede Ka ler mogelijk zijn, was de redenering an dr. Verbrugh. Hij had in zoverre ces dat de Kamer de afwijzing van interpellatie niet aandurfde en op instel van de PvdA-fraotievoorzitter d van Thijn besloot nog 24 uur over et verzoek van dr. Verbrugh na ta pnken. 'elegram voorgeschiedenis van het interpel- everzoek van dr. Verbrugh is, dat zaterdag bij de griffie van de treede Kamer een reeks vragen bl ende, ie hij deze week donderdag de ministers wilde stellen. Dezelf- e dag kreeg hij van griffier Koops en telegram, waarin werd gesteld dat ezien de komende defensienota de zich niet voor mondelinge be- andeling leende. In dit telegram perd geadviseerd een interpellatie te vragen. Dr. Verbrugh volgde it advies op, maar gisteren bleek het residium van de Kamer de redelijk- van het verzoek niet in te zien. reid, dat een dergelijke indruk niet naar buiten zou ontstaan. Zoals bekend krijgt de Tweede Kamer de defensienota half juli. In het na jaar zou dan pas het defensiedebat kunnen worden gehouden. Het wil er bij dr. Verbrugh niet in, dat al die tijd niets over defensie in de Kamer mag worden gezegd. van Verbrugh: 'Het is al te gek, dat in deze situatie liet in de Kamer gepraat kan worden iver defensie. Iedereen heeft het er ver. Voor mijn vragen heeft de mi- 'iter de nota niet nodig. t kamerlid van het GPV wil ge- on weten of Nederland nu echt zo geldnood zit, dat er bezuinigd moet irden op defensie. Is het een finan- lel probleem, of wordt er bezuinigd, jmromdat de slagkraaht van de defensie jp| moet verminderen? De GPV-er is er niet gerust op. De jbariieleider van de PPR heeft bij- ^voorbeeld gezegd, dat het idee van een afschrikkingseffect van de defen sie moet worden losgelaten. [AVO ok zou Verbrugh van de ministers rillen vernemen of het juist is, dat et kabinet zijn defensiebeleid in be- tngrijke mate zou willen wijzigen 2 mder invloed van de NAVO-instan- 1 i es. Dit zou weinig bij dragen'tot het inzien van Nederland binnen het AVO-bondgenootschap. In ieder ge- al moet het beleid zo worden voorbe- ASL PERSONALIA HEE Burgemeester Burgemeester mr. H. A. C. Middelweerd van Montfoort is per 1 juli benoemd tot burgemees ter van Vleuten-De Meern. Hij volgt de enige maanden vervroegd met pen sioen gegane burgemeester Van der Heiden op. In oktober 1966 werd mr. Middelweerd burgemeester, van Mont foort en Willeskop. Hij had van 1962 tot eind mei voor de KVP zitting in de provinciale staten van Utrecht. Mr. Middelweerd (53) was van 1958 tot 1966 wethouder in de .gemeente Co- then. Overleden Op 55-jarige leeftijd is in Utrecht overleden de keel-, neus- en oorarts dr. R. M. Versteegh, die van 1970 tot 18 med jl. voorzitter was van de landelijke specialistenvereni ging. Van 1948 af was hij als stafspe cialist verbonden aan het St. Antond- usziekenhuis in Utrecht, waar hij in 1955 de eidiing van de KNO-afdeling van zijn vader overnam. In Utrecht was hij de grote promotor van het invoeren van een stafreglement en het direct betrekken van de medische staf in 'het totaal van het ziekenhuis- gebeuren. In 1965 werd hij liiid van het centraal bestuur van de specialisterrvereniging. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De voorzitter van de Unie van Ziekenfondsen, de heer H. J. Anbeek, begrijpt niet ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat de 34-jarige ex-directeur Albert B. van de SUFA (stichting uitvoe ringsorgaan financiële actie) in Rot terdam, die acht mille van deze stich ting verduisterd heeft, vanmorgen bij verstek veroordeeld zal worden. Mr. L. Janssen, officier van justitie in Rotterdam, zei gisteravond er vrij wel zeker van te zijn, dat de man, die voortvluchtig is, niet voor de Rotter damse rechtbank zou verschijnen. Het zou dan al voor de tweede keer zijn, dat Albert B. bij de rechtbank ver stek laat gaan. De ex-directeur zou eerst enige tijd met vrouw en kind in Spanje hebben doorgebracht, waarna hij op Ibiza een hotel zou hebben ge kocht waarom er 'zoveel kabaal' wordt gemaakt over de personeelsstop voor de ziekenhuizen. Hij zed gisteren op de algemene verga dering van de Unie in Utrecht dat deze maatregel niet ds gericht op inkrimping van het personeelsbestand, maar op een tijdelijke bevriezing er van gedurende één jaar. De vervul ling van vacatures is mogelijk, aan personeelsbehoeften die voortvloeien uit het gereedkomen van nieuwe voorzieningen mag worden voldaan en zelfs personeelsuitbreiding is toege staan ais een instelling qua salariskos ten ruim binnen de bestaande richtlij nen blijft. Bovendien vertoont het bezettingspercentage van de zieken huizen een aanzienlijke daling. 20 I363 I690 )949 1969 1969 1867 8671 tre ■ij bi tore voo: lodea tigdfj AMSTERDAM Een DC-10 van de KLM heeft „in de landing een stuk van de voortand van de linkervleugel verloren. De DC-10 was op een les vlucht. Het incident gebeurde tijdens de landing boven het Amsterdamse bos. Het stuk vleugel is vijf meter lang en zestig centimeter breed maar behoorde niet tot de z.g. flaps (dat zijn verstelbare kleppen die dienen om het oppervlak van de vleugel bij landingsprocedures te vergroten). Het toestel kon overigens normaal landen. Vliegers van de KLM konden later hun oren niet geloven. Een van hen noemde het incident onbegrijpe lijk. Deze machines worden voor de aflevering onderworpen aan de zwaar ste proeven, zei hij. 'Kleinere omvang' De heer Anbeek: 'De omvang van het werk wordt minder, ailithans wat de verpleging en de verzorging betreft, terwijl het personeelsbestand gelijk mag blijven'. Hij sprak het vermoe den uit dat er zo luid wordt geprotes teerd 'omdat er voor de eerste maal een maatregel Is getroffen die de ongebreidelde groei in de gezond heidszorg en de werkers daarin als een vreemd element ervaren'. De Unie-voorzitter vindt het zeer te recht, dat de beddennorm (het aantal bedden per 1000 inwoners) uiterst kritisch wordt bekeken. De stellingna- me van de Nationale Ziekenhuisraad, die in de verlaging van de bedden norm een aantasting van de rechtsze kerheid ziet, wijst hij af. Het is de heer Anbeek niet duidelijk wat een dergelijke tijdelijke pas op de plaats in afwachting van definitieve normen voor de toekomst, te maken heeft met de rechtszekerheid van inrichtingen. Hij liet in dit verband een waarschu wing horen tegen een ontwikkeling, waarbij de georganiseerde inrichtings- weredd, verenigd in de Ziekenhuis raad, het conflict niet langer zal schu wen. De Unie-voorzitter meent dat het be leid van de Ziekenhuisraad de afgelo pen maanden een scherpe koerswijzi ging heeft ondergaan. Hij betreurt dat. 'De inrichtingen zijn er namelijk niet voor zichzelf. Men moet het kun nen opbrengen dat wijziging in de behoeften leidt tot wijziging in de dienstverlening'. Het begrip rechtsze kerheid mag volgens de heer Anbeek niet zo worden uitgelegd dat er in het inrichtinigswezen wat omvang en ves tigingsplaats betreft niets mag veran deren. 'Wilde uitspraken' Verschillende actiegroepen, zoals het Landelijk Aktie Komitee Gezondheids zorg, verweet hij dat ze 'wilde uit spraken' doen, zonder dat ze een schijn van bewijs aanvoeren voor hun stellingen. De heer Anbeek bepleitte een goede samenwerking tussen alle instanties die werkzaam zijn op het gebied van de gezondheidszorg. Een te geringe medewerking van die kant van de ziekenhuizen zou volgens hem wel eens kunnen uitlokken dat aan de overheid de bevoegdheid wordt toege kend om in dé gezondheidszorg in te grijpen. De voorzitter van de Unie constateer de verder dat de wetgeving de ont wikkelingen op het terrein van de gezondheidszorg niet kan bijbenen. Daardoor heeft de staatssecretaris vol gens hem niet alleen onvoldoende bevoegdheden maar zij komen als re gel ook te laat. Hij vroeg zich af of in het algemeen niet moet worden aan gedrongen op een veel snellere proce dure, met name'ook op het vlak van de ziekenfondsverstrekkingen Sprekend over de kostenontwikkelin gen in de gezondheidszorg herhaalde de heer Anbeek dat er in feite nog geen wettelijke maatregelen zijn om ingrijpen mogelijk te maken teneinde te voorkomen dat de premiestijging ook de komende jaren ongeremd door zal gaan. Kritiek uitte hij op de gebrekkige coördinatie tussen de ver schillende ministeries. De contacten tussen de staatssecretarissen van on derwijs en wetenschappen en van volksgezondheid (over de academische ziekenhuizen) bieden nu uitziaht op een regeling. Maar tussen volksge zondheid en CRM bestaan volgens hem nog 'waterdichte schotten, die hoog nodig moetan verdwijnen'. Tenslotte merkte hij op geen bezwaar te hebben tegen de invoering van een ziektekosten in jaren mits het doel goed voor ogen wordt gehouden. Hij pleitte voor het opzetten van een sche ma voor de komende jaren waarin wordt vastgelegd in welk tempo en in welke volgorde de verschillende maat regelen op het terrein van de volks gezondheid zulen worden ontwikkeld. 'Al te zeer hebben de maatregelen tot heden het karakter van paniekvoetbal gehad, zo besloot hij. UTRECHT Het bestuur van bet oudercomité van Dennendal, dat beboort tot de tegenstanders van Nieuw-Dennendal, lieeft met overgrote meerderheid de voorstellen van beheerder prof. dr. G. Rrenninkmeijer verworpen. Het bestuur meent, dat de ouders van pupillen niet bekwaam zijn om een oordeel te geven over de sa menstelling van de groepen op Dennendal. Dit beeft de secretaris van het oudórcomité ,de heer P. Snoey bekend gemaakt. Het bestuur kwam dinsdagavond bij- gemeijer en staatssecretaris^ Hendriks een om op verzoek van prof. Bren- ninkmeijer een visie te geven over zijn voorstellen. De vraag aan de ouders om een oordeel te geven over de samenstelling acht het bestuur te zwaar. Een minderheid van de be stuursleden vindt, dat de ouders van de pupillen wel gerechtigd zijn om deze vraag te beantwoorden. Als het oordeel van de meerderheid van het bestuur van het oudercomité bijval zal vinden, volgt daaruit, dat een gedeeltelijke evacuatie van pupil- JJertlelnan aitten dubben len zal moeten plaats vinden. Volgens weelye ga?n ?'"_en_a.UDDeP- de heer Snoey betreft dat dan met name de paviljoens, die zich niet houden aan de gestelde gedragsregels. Het bestuur van het oudercomité, dat zich distancieert van de uitlatingen van de zeventig ouders, die zich zater dag tegenover de beheerder wel heb ben uitgesproken voor een 'zachte sanering^, wacht af wat prof. Bren- ninkmeijer gaat doen. Deze wil eerst overleg plegen met de commissie-Lan- van volksgezondheid over de jongste ontwikkelingen. De beheerder noemde het verwerpen van zijn voorstellen door de meerder heid van het bestuur van het ouderco mité gistermorgen 'wel een tegenslag.' Hij wist nog niet of hij zal doorgaan met zijn plan per groep de ouders van de pupillen te polsen over de manier, waarop zij de groepsleiding samengesteld willen zien. Wel wil prof. Brenninkmeijer snel tot een be sluit komen. 'Ik kan niet meer een Mevrouw G. J. C. Schoonheim-Klomp, bestuurslid van het ouderberaad mo derne zwakzinnigenzorg, zei gisteren, dat uit het niet-akkoord gaan van de ouders van Oud-Dennendal met het voorstel-Brenninkmeijer blijkt, dat de ze ouders alleen aan zichzelf denken en niet aan het geluk van de kinde ren. Mevrouw Schoonheim vindt, dat de beheerder zijn voorstel toch moet uitvoeren. 'Evacifatie zou bij onze kin deren een heleboel leed veroorzaken'. 0p Simon kun e rekenen Ires, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11