Spinola: koloniën mogen zelf kiezen INDEX onthult wat elders moet worden verzwegen Sadat wil Kremlin spreken Labour blijft Europees Parlement nog mijden Zelfbeschikking is echter voorwaardelijk Wilson 'corrigeert' Berkhouwer MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Kissinger krijgt nieuw onderzoek Breznjew wellicht naar Caïro Sekte wil Israël laten opnemen in VS Protest tegen Franse proeven groeit weer Italië op zoek mn! naar regering 'Nixon onthoudt oud-medewerker eerlijk proces' TROUW/KWARTET WOENSDAG 12 JUNI 1974 BUTTENiLATvD T7/D®L| LISSABON (AP, Reuter, UPI) De Portugese president Antonio de Spino la heeft gisteren de Portugees-Afrikaanse gebieden zelfbeschikking aange boden. In deze zelfbeschikking is het recht op politieke onafhankelijkheid op gesloten, aldus de Spinola. D Portugese president voegde er ech ter aan toe dat 'in de moderne we reld, werkelijke politieke onafhanke lijkheid slechts bestaat als zij voort vloeit uit werkelijke zelfbeschikking. En zeflfbeschikfcmg is alleen mogelijk in een klimaat van een vrij en vol- maaflct functioneren van de democraiti- sdhe instellingen'. De Spinola zei dit tijdens een plech tigheid waarbij nieuwe gouverneurs van Angola en Mozambique werden beëdigd. Het was de eerste keer sinds de Spinola aan de macht kwam dat hij zich uitsprak over zelfbeschikking voor de Portugese Afrikaanse gebie den. De Spiinola verklaarde dat hij met zijn opmerkingen een omschrij ving gaf van 'de nieuwe koers van de President de Spinola heeft in zijn rede het concept van zelfbeschikking de hoeksteen genoemd van een program ma van vier punten: 1) herstel van de vrede; 2) bespoediging van de wederopbouw en ontwikkeling; 3) democratische deelneming door middel van versnelde regionalisatie van politiek, economische en so ciale structuren, waarbij Afrikaan se nationalistische leiders een rol spelen; en 4) raadpleging van de bevolking. Alleen de bevolking van de Portugese Afrikaanse gebieden zou moeten uit maken of zij een federatie, confedera tie of eenvoudig een vreedzaam naast- eikaar-bestaan met Portugal van de drie geheel onafhankelijke staten (An gola, Mozambique en Gulnee-Bissau) wensen, aldus de Spinola. Portugese natie in haar overzees be- leid", die een richtlijn zou zijn voor het bededd van de nieuwe, voorlopige regering van zijn land. Antonio de Almeida Santos, de Portu gese minister van overzeese gebiedsde len, heeft gisteren meegedeeld dat president de Spinola zijn voorgeno men bezoek aan Angola en Mozambi que later deze maand zal brengen, 'mogelijk binnen de komende twee weiken'. In een maandag uitgesproken rede, President Spinola die door de regering is gepubliceerd, heeft de Spinola de Portugese strijd krachten opgeroepen op hun hoede te zijn voor het gevaar dat zij zouden worden gebruikt 'om politieke belan gen te dienen'. Ook waarschuwde de president tegen verraders. Maar hij zei niet waar dezen zich ophielden. Politieke zegslieden in Lissabon heb ben gemeld dat onenigheid is gerezen tussen de 64-jarige Spinola en enkele leden van de militaire beweging, die hem aan de macht heeft gebracht. Maar van de kant van de regering zijn deze berichten met nadruk tegen gesproken. In zijn rede van maandag, bij het uitreiken van onderscheidingen aan luchtmachtofficieren, zei de Spinola: 'Portugal leeft nu in een nieuw tijd perk. Wij zijn begonnen met de op bouw van een nieuw Portugal. Wij, de strijdkrachten, moeten blijven wa- LONDEN, BONN (AP, Reuter, UPI) De Britse premier Harold Wilson heeft mr. Kees Berkhouwer, de voorzitter van het Europese Parlement gevoelig op de tenen getrapt. Wilson heeft gisteren naar aanleiding van uitlatingen van Berkhouwer laten weten dat de con clusie van de Europese parlementsvoorzitter onjuist is dat de Britse Labour partij waarschijnlijk al tegen het einde van dit jaar haar boy cot van het Europees Parlement zal opheffen. Berkbouwer had maandag, naar hij zei 'een hartelijk en open' gesprek met Wilson gehad. Volgens Berkhou wer sad Wilson hem gezegd dat de Labourboycot tegen het Europarle ment waarschijnlijk zou worden opge heven als de nieuwe onderhandelin gen over nieuwe voorwaarden van het Britse EEG-lidmaatschap met succes zijn afgesloten. Berkhouwer meende hieruit te kun nen concluderen dat de boycot al tegen het eind van dit jaar zou wor den opgeheven, omdat hij verwachtte dat de onderhandelingen met Enge land tegen die tijd tot een goed einde gebracht zullen zijn. 'Zij (de Labour- regering) komt nu beter op de hoogte van de gang van zaken in de Europe se Gemeenschap. Zij worden zich er steeds meer van bewust dat zij deel uitmaken van een club waarin de internationale goodwill overheerst', aldus Berkhouwer. In de verklaring die Wilson gisteren liet uitgeven wees hij op 'tegenstrijdi ge berichten' over de ontmoeting die hij met Berkhouwer had gehad. De Britse premier zei dat de kwestie van de opheffing van de boycot een zaak is voor de Labour-fractie in het La gerhuis. 'Als de resultaten van de nieuwe onderhandelingen aanvaard baar zouden worden beschouwd en het Britse volk zou stemmen dat Eng land onder die voorwaarden (EEG)- lid zou blijven dan was de heer Wilson van mening dat de Labour partij in het (Europese) parlement vertegenwoordigd zou zijn', aldus de verklaring. Het is de tweede keer dat Berkhou wer en de Britse Labour regering el kaar figuurlijk te lijf gaan. Enige tijd geleden weigerde de Britse minister van buitenlandse zaken James Callag- han Berfchouwer te ontmoeten, wat de Europese parlementsvoorzitter woe dende opmerkingen ontlokte. Later zou de zaak weer zijn gesust. Volgens waarnemers in Londen heeft Wilson zich gehaast Benkhouwers op merkingen te corrigeren omdat linkse Labourparlementsleden woedend zijn over de volgens hen de zachte aanpak van de nieuwe onderhandelingen over de EEG-toetredingsvoorwaardenDoor Caliaghans' gematigde houding tijdens de EEG-zitting in Luxemburg van vorige week zou het wantrouwen zijn toegenomen dat Wilson weer een loopje gaat nemen met zijn beloftes dat de EEG hard wordt aangepakt en dat de Britse kiezers uiteindelijk via een referendum zullen beslissen over de vraag of Engeland in de EEG zal blijven. Berkhouwer had verklaard dat tijdens zijn gesprek met Wilson niet over het referendum was gepraat en dat de nieuwe onderhandelingen zouden kun nen worden afgesloten, zonder dat daan-oor een verandering van het (EEG-)Verdrag van Rome nodig zou zijn. ADVERTENTIE In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdcling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. ken opdat het verleden niet wordt herhaald en opdat niemand zich de grill kan veroorloven de strijdkrachten op te offeren om politieke belangen te dienen'- Censuur Medewerkers van de Portugese staats televisie hebben gisteren het ontslag geëist van de regeringsafgevaardigdc, majoor Mariz Fernandes, omdat deze had ingegrepen in een omstreden tv- uitzendlmg. Maandagavond word een tv-uitzending onderbroken en ver scheen twintig minuten lang een me dedeling op het scherm dat hot pro gramma 'op last van hogerhand was stopgezet'. Het bewuste programma het een toneelgroep zien de toonde hoe de oude, geheime politie (PIDE) de zegen kreeg van de rooms-kathobc- ke patriarch van Lissabon, dom Manu el Goncalves Cerejeira De Portugese minister van voorlichting Raul Rego, hoeft bevestigd dat hot programma moest worden afgebroken omdat de toneelgroep 'De commune' had gewei gerd de scène met de patriarch uit hun stuk te halen. Vorige week heeft de Portugese rege ring ail de hoofdredacteur van een linkse krant laten arresteren, omdat clit blatd de Portugese militairen in de Afrikaanse koloniën had aangespoord te deserteren en de wapens mee te nemen. Mario Soares, de Portugese minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren meegedeeld dat hij akkoord gaat met voortzetting van de onderhandelingen met leiders van Guinee-Bissau in Al giers De eerste gespreksronde was in Londen gehouden. Morgen gaat de tweede ronde van start. Vervolg van pagina 1. de feiten wel voor zichzelf zullen spreken', aldus afgevaardigde Eilberg. Kissinger toonde zich na zijn opzien barende persconferentie in Salzburg, die ruim een uur duurde, een stuk rustiger. Hij vertrok kort daarna naar West-Duitsland voor een ontmoeting met zijn Westduitse ambtgenoot Hans Dietrich Genscher in Bad Reichen- hall. Toen hij daar de pers te woord stond had hij weer de bekende brede glimlach op het gezicht. Hij zei er op te rekenen, dat hij Nixons gehele reis door het Midden-Oosten zal kunnen meemaken. In Salzburg had hij ge zegd, bereid te zijn direct naar Washington terug te keren om te ge tuigen als de Senaat dat zou vragen. Egypte zal president Nixon vandaag met veel vertoon ontvangen. Langs de route van het vliegveld naar het regeringscentrum in Cairo zijn grote borden met de geschilderde portretten van Nixon en Sadat opgericht. Alle lantaarnpalen zijn in de kleuren van de Amerikanen geverfd. GAIRlO, BEIROET (UPI, Reuter, AP) De Egyptische president Anwar Sadat, die vandaag de gastheer is van president Nixon, hoopt op korte termijn een ontmoeting te hebben met de leiders van de Sowj et-Unie. Zijn minister van buitenlandse zaken Ismail Fachmi zal zeer spoedig naar Moskou gaan om de Egyp- tisch-Riissische top-ontmoeting voor te bereiden. Dit is door de Egyptische regeringswoordvoerder mi nister Kamal Aboel Magd, bekendgemaakt. Hij zei niet waar het gesprek zal plaatsvinden, in Cairo of in Moskou. Volgens diplomatieke kringen in Cai ro en de Lilbamese hoofdstad Beiroet zal president Sadat het komend najaar naar de Verenigde Staten gaan. Hij zou dan de algemene vergadering van de Verenigde Nafiiec willen bijwonen en tevens een officieel bezoek aan president Nixon willen brengen. Al geruime tijd doen geruchten de ronde dat de SowjeLpamtijleidieT Leonid Breznjew binnenkort naar Cairo zal komen om wat tegenwicht te bieden aan Nixons bezoek aan Egypte, dat vandaag begint. De Amerikaanse president kan op een feestelijk onthaal 'rekenen, maar zal al diLreot na zijn aankomst in de Egypti sche hoofdstad beginnen aan een ge sprek met president Sadat. Hij heeft zich gisteren in Salzupg over het Mid den-Oosten laten inlichten door onder andere de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky, diie dit gebied vorige maand bezocht Palestijnen President Sadat ontving begin deze week de nieuw gekozen leiding van de overkoepelende Palestijnse organi satie. Hij verzekerde de Palestijnse delegatie met Jassar Arafat aan het hoofd, dat Egypte de zaak van de Palestijnen volledig blijft steunen. Volgens het Egyptische dagblad Al Adhram heeft hij de Palestijnen ver der gezegd, dat Jordanië betrokken moet zijn bij de besprekingen over de Palestijnse kwestie. Hij toonde begrip voor de gevoelens van bitterheid die de Palestijnen jegens koning Hoessein van Jordanië koesteren, maar maakte JERUZALEM (Reuter) —Rabbi Am- ram Baloe, leider van een kleine zeer orthodoxe joodse sekte, wil president Nixon vragen om Israël op te nemen als 51ste staat van de Verenigde Sta ten. Hij hoopt de Amerikaanse presi dent persoonlijk te spreken bij diens bezoek aan Israël, eind deze week. Kunstenaars en geleerden ijveren voor persvrijheid door Koos van Weringh In dit dagblad stond enige tijd geleden te lezen, dat er op de hele wereld nauwelijks 25 lan den voorkomen, waar men van persvrijheid kan spreken. De di recteur van het Internationale Persinstituut deelde dit mee op de eerste dag van de 23e alge mene vergadering van het insti tuut, gehouden in de Japanse stad Kyoto. Hoewel het bericht niet verrpeldde wat precies on der persvrijheid verstaan wordt en ook niet om welke landen het gaat, is het een weinig opbeu rende mededeling. De publiikatie van het bericht biedt een goede gelegenheid eens Ln te gaan op de activiteiten van een organisatie, die zich met een ver schijnsel als de persvrijheid en meer in het algemeen met de (onderdruk king van de) vrijheid van menings uiting bezighoudt. In 1972 werd in Londen opgericht de 'Writers and Scholars Internatio nal', een organisatie van kunste naars en geleerden, die de aandacht wil vestigen op wit als één van de meest urgente problemen van deze tijd wordt beschouwd: de onderdruk king van de vrije meningsuiting. De initiatiefnemers constateerden, dat over de hele wereld censuur wordt gebruikt als een instrument van re geringen om de vrije uitwisseling van ideeën tegen te gaan en allerlei beperkingen op te leggen aan kun stenaars en wetenschaopers. Een aantal lanoen wordt in 1972 met name genoemd: Portugal, de Sowjet- Unie, Brazilië, Spanje, Zuid-Afrika, Griekenland, het grootste deel van Oost-Europa, China, Indonesië en sommige in opbouw verkerende A- frikaanse staten. Ook in de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en andere westerse landen worden ge vaarlijke ontwikkelingen waargeno men. De organisatie acht het een paradoxale situatie, dat met de ver beteringen in de massacommunica tie-media de behoefte toeneemt om de vrije uitwisseling van ideeën te gen te gdan. Informatie Om het publiek bij voortduur op deze ongewenste ontwikkelingen te kunnen attenderen, is deze organisa tie opgericht. Het doel is in de eerste plaats om informatie te verza melen en te publiceren met betrek king tot de vrijheid van meningsui ting. Men wil daarbij de discrepan tie laten zien tussen de werkelijke omstandigheden en datgene, wat in de Universele Verklaring van de rechten van de mens is omschreven. Het belangrijkste middel hierbij is de uitgave van een tijdschrift 'In dex' genaamd: 'Index on censorship.' Het tijdschrift verschijnt sinds be gin 1972 en komt vier keer per jaar uit. Elke aflevering telt ongeveer 125 bladzijden. De hoeveelheid mate riaal in elk nummer is indrukwek kend. Veel feitelijke informatie wordt verschaft over de beperkin gen, die de vrijheid van meningsui ting waar ook ter werdld worden opgelegd. Elke aflevering telt een groot aantal gekleurde bladzijden van de rubriek Index index. Daarin wordt, alfabetisch per land, een overzicht gegeven van wat er het afgelopen kwartaa; is gebeurd. Dat betreft berichten over journalisten en schrijvers, die een publikatiever- bod opgelegd krijgen, over kranten en boeken, die worden verboden, over beperkende wetgeving, die er gens wordt ingevoerd enz. enz. De landen, die steeds het uitvoerigst aan de orde komen, zijn de Sowj et- Unie en de Republiek van Zuid- Af rika. Ook Portugal neemt sn de tot dusver verschenen afleveringen een belangrijke plaats in. Nederland niet Ter illustratie volgen hier de lan den, die genoemd worden in het meest recente nummer (voorjaar 1974): Argentinië, Bangdadesj, Boli via, Brazilië, Chili, Cyprus, Tsje- choslowakije, Ierland, Egypte, Frank rijk, Ghana, Groot-Brittaniië, Grie kenland, Iran, Israël, Italië, Liba non, Malawi, Marokko, Nepal, Paki stan, Peru,'de Filippijnen, Portugal, Rhodesië, Singapore, Zuid-Afrika, Zuid-Korea, de Sowjet-Unie, Spanje, Sri Lanka (voorheen Ceylon), Zwe den, Thailand, Turkije, Urugay, West-Duiteland en Joegoslavië. Als de landen die in de voorgaande nummer- voorkomen, hier ook opge somd zouden warden, dan zou blij ken, dat er in de meeste landen ter wereld kleinere of grotere inbreuken op de vrije meningsuiting te melden zijn. Nederland komt geen enkele keer voor. In verschillende afleveringen treffen we bladzijden-lange lijsten aan van geschriften, die in een bepaald land zijn verboden, zoals in Chili, Zuid- Afrika en Tsjechoslowakije. Dat biedt de mogelijkheid een indruk te krijgen van wat de regeringen van die landen als gevaarlijk of onder mijnend beschouwen. Ander belang rijk materiaal, dat gepresenteerd wordt, bestaat uit de letterlijke tekst van perswetten, die ergens van kracht worden, zoals op de Filippij nen en op Sri Lanka. Sowjet-Unie Naast deze feitelijke berichten, die de lezer droevig stemmen, staat er nog veel meer waardevols in Index. Het blad geeft ook de mogelijkheid van publicatie aan auteurs, die hun werk niet mogen uitbrengen. In el ke aflevering komen artikelen en gedichten voor van publicisten, die de mond gesnoerd is. Daarbij wordt nogal wat aandacht besteed aan de Sowjet-Unie en de strijd van de dJissadentën tegen het regiem. Veel authentiek materiaal wordt afge drukt, zoals verklaringen, manifes ten e.d. Van groot belang zijn eveneens de stukken, waarin verslag wordt ge daan over hoe het is om te leven in een land, waar de vrijheid van me ningsuiting wordt onderdrukt. Index is een totaal'^tijdschrift op dit ge bied. Het houdt zich niet alleen bezig met het geschregen woord, maar ook met radio en televisie. Dat een omvangrijk tijdschrift als dit moet worden uitgegeven, is een treurige zaak. Niettemin is het noodzakelijk, dat zoveel mogelijk mensen kennisnemen van de ontwik kelingen, die op dit gebied gaande zijn. Dat Portugal in de komende afleveringen minder aan bod zal ko men, is verheugend, maar een scha mele troont. Er blijven nog genoeg landen over. Het adres van Index is: 35 Bow Street, London WC2R7AU. De prijs van één jaargang bedraagt 3. Men kan zich ook abonneren via Van Gelderen of Swets, beide te Amsterdam. Dr. Van Weringh is hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Amsterdam. Ned ten WELLINGTON, PARIJS (AFI r Reuter, UPI) Na Australiiwr heeft ook Nieuw-Zeeland *-=*ver Frankrijk geprotesteerd t het besluit de kernproeven in de1"' atmosfeer boven de Stille Oceaai voort te zetten. elf Frankrijk heeft gisteren het koraalei .ob land Moeroeroa gesloten ter voorbt )uii reiding van de negende en laatsti reeks bovengrondse kernproeven u® dit gebied. Volgend jaar zullen op eei in de buurt gelegen eieland de eersttpm ondergrondse proeven worden geno men. en Nieuw-Zeeland heeft gisteren tegen di laatste reeks bovengrondse proeveu^ geprotesteerd via een nota van pre mier Norman Kirk. In de nota stas1^ dat Nieiw-Zeeland sterk tegen d ot proefnemingen is en de Franse B>ew| idnl ringen niet aanvaard dat deze proevei \er onschadelijk zijn. Ion In het próefgebied zijn inmiddeli foei Franse marineschepen en vliegtuigej^an aangekomen. Volgens regeringszegsle; den in Parijs is het mogelijk dat dea&Ml1 week al met de proef-explosies woraben begonnen. De hervatting van de keraifunc proeven heeft in Frankrijk zelf al tivj0]( het ontslag geleid van de ministe van hervormingen, Jean-Jacques Se,waa v an-Schreiber, een fervent tegensta»vog< der van deze proeven. J>ur< De Franse regering heeft maandi een wetsontwerp goedgekeurd voi ie amnestie, waarvan vooral politiemai *Jed nen en militairen zullen profitertijon die tijdens en na de oorlog in Al°£ rije zijn veroordeeld. De betrokken<£en zullen hun rang terugkrijgen en Hard recht om eerder verleende onderschttpian dingen weer te dragen. JOBERT De Franse oud-iminister van buite Ieb' landse zaken Michel Jobert heeft aaivogi gekondigd dat hij een nieuwe ce£jg£ truan-linkse partij wil oprichten. (W£ een persconferentie zei Jobert gisl F. ren dat hij zich vooral op de binn( [8e landse politiek wil richten. duidelijk dat de Palestijnen en de Jordariiërs elkaar toch zullen moeten zien te vinden, aldus Ai Achram van gisteren. Kritiek van links De linkse Arabische kringen doen uiterst kritisch over Nixons reds door het Miidden-Oosten. Het Libanese blad Al Moharrer verwelkomde de Ameri kaanse president gisteren als 'een wolf in schaapsbleeren' en 'een vos in de Arabische kippenren'. Het blad gaf toe, dat de Arabieren Nixon wellicht kunnen gebruiken nu hij zo zwak staat dn zijn eigen land door het Watergate-schandaal. 'De Arabische diplomatie zou Nixon, indien zij zorg vuldig te werk gaat, tot haar gevange ne kunnen maken', aldus het Libane se blad. Een ander blad, An Nahar, waarschuwde, dat de Palestijnen nooit veilig zuilen zijn voordat hun identi teit en hun rechten erkend zijn. 'Als de Verenigde Staten dat niet kunnen verwezenlijken, rest de Palestijn niets dan zijn geweer', aldus An Nahar. J v?at< een ROME (Reuter, UPI)' De Italia: president Giovanni Leone is gistei met spoed begonnen aan een pogï gen een nieuwe regering bij elkaar krijgen om het hoofd te bieden a de zwaarste economische crisis in It lië sinds de Tweede Wereldoorlog Leone heeft gisteren de eerste leidt van politieke partijen bij zich roepen. Volgens waarnemers moet r-ekeni? njet worden gehouden met de mogeli,i held dat de drie-partijencoalitie wotf uat vervangen door een minderheidsbk kerf net, waarin alleen christen-demi» $Ioo ten zitting zullen nemen. Als kanölv^ ten voor het premierschap worde genoemd Emilio Colombo, de chrarial ten-democratische minister voor schi kistzaken in het oude kabinet. (II hadd daarnaast nog een minister v. financiën en een voor begrotinj ken) en Antonio Fanfani, de set tris-generaal van de christen-demt tische partij. De Bank van Italië heeft inmidc gemeld dat de nationale reserves april met 247 miljard lire (ruim miljard gulden) zijn afgenomen dat de betalingsbalans over april tekort van 505 miljard lire (r twee miljard gulden) vertoont inflatie besloopt thans een record] centage van 20 pet. per jaar. Antonio Giolitti, de afgetreden si listische minister van begrotinj ken, heeft gewaarschuwd dat het l£ dit maar enkele maanden zo kan vc. houden. 'Wij hebben ontdekt dat «SMt situatie niet in de hand kan worde l gehouden en dat wij zelf niet mefoe het hoofd boven water kunnen hoi den', aldus Giolitti. :ha feeld isteu: tvollf WASHINGTON (UPI, Reuter) Rechter Gerhard Gesell heeft pi sident Nixon verweten, dat 1 zijn vroegere medewerker Jol Ehrlichman het recht op een lijk proces ontneemt. De rechter vindt het onaanvaardbs over dat de president de advocaten (chc Ehrlichman geen toestemming wil soor ven de dossiers van hun cliënt in* Witte Huis in te zien. Ehrlichia*^ ter verli nam j kal j.naar sl "eIi tot verleden jaar de tweede man tot Nixons staf, moet zich voor reel bat Gesell verantwoorden voor zijn al Lc] deel in de inbraak bij de psychiar van Daniel Ellsberg. Ellsberg w. het doelwit van acties van het WiJ'erk Huis nadat hij belangrijke documi Die ten van het ministerie van oorlog Mper laten uitlekken. Ehrlichman zegt, dat hij en zijn ad rc„e caten voor zijn verdediging inte rnneten hebben in zijn dossiers in Witte Huis. Rechter Gesell is IWea daarmee eens, en heeft het W rust Huis opgedragen het gevraagde n» riaal te overhandigen. Nixons advofj. ten hebben hem laten weten, Ehrlichman de stukken mag in» maar zijn advocaten niet Rechter «Dat sell heeft dit compromis als on«! Kjn vaardbaar van de hand gewezen. Hij heeft de rechtzaak tegen Ehrli man nu voor onbepaalde tijd ui» steld en overweegt maatregelen om vooi president te dwinfen de gevraa laat stukken aan Ehrllchmans verdedig een te overhandigen. Diens advocaat vo de aan, dat Nixons houding in sW "1 is met de grondwet, die iedere jUad dachte het recht opxeen goede ver bezc diging garandeert. Gesell was met daarmee eens. De rdchtzaken Ehrlichmans vier medeverdachten or' 'e zaak-Ellsberg zullen maandag ">rn ginnen. ging

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6