Politiek in padvinderij niet (meer) te omzeilen eoeo I\ Hidalgo Student in scriptie: Identiteitsonderzoek nodig Danspaar Panov welkom in Israël Opvallend Indonesisch orkest met zelfgemaakte instrumenten after-shave scheercrème badschuim ...OPROEP CODE WALTER JOST V; TROUW/KWARTET WOENSDAG 12 JUiNI 1974 BINNEN! AND/RADIO-TV T4/K4R( Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Scouting Nederland (de padvindersbeweging) zal zich wel moeten realiseren, dat het in feite afstand heeft ge daan van de gedachten van de stichter Baden Powell, die het nim mer op een duidelijke politieke keuze heeft laten aankomen. Scou ting zal zich moeten richten op de maatschappelijke problemen van deze tijd. Het zal zich als vrije jeugdorganisatie onafhankelijk moeten opstellen, steeds keuzen moeten doen, bijval moeten betui gen of afkeuring moeten uitspreken.' Dit zegt Leendert van der Jagt stu dent aan de sociale academie te Rotterdam in zijn scriptie onder de titel 'Verandering in Scouting'. Hij tekent hierbij in de verantwoording ai aan, dat er naar rijn mening nog heel wat moet gebeuren voordat gezegd kan worden dat scouting (ruim 100.000 leden) midden in de wereld staat en er ook veranderend op inwerkt Hij stelt intussen met instemming vast, dat op de dag van de fusie tussen de vier partners op 6 januari vorig jaar Scouting Nederland een politieke daad werd verricht, door bijval te betuigen aan het verzoek tot topzetting van de bombardementen van de Amerikanen op Noord-Viemam. Uitgesproken standpunten klinken ook door in de conclusies en adviezen die Van der Jagt (stafmedewerker bij 'de padvinderij' sinds 1969) Scouting Nederland voorlegt Identiteitscrisis Van der Jagt stelt vast dat Scouting Nederland zich in een Identiteitscrisis bevindt en dat zodoende een identi teitsonderzoek zal moeten plaats hebben. 'Het is voor de padvinderij niet overbodig zich de vraag te stel len: wie zijn we nu eigenlijk en wat staat ons voor ogen. Waarbij het niet de bedoeling is dat Scouting Neder land een politieke club moet worden'. Volgens Van der Jagt komt het daar bij wel aan op politisering; de over heid trotseren en maatschappij-kritiek hebben. Naar rijn mening heeft Scou ting Nederland hetzelfde lot onder gaan als zovele spontane bewegingen; de organisatie is meer veranderd in een vastgeroeste organisatie, in plaats van een bewegende. Open kaart Aan die politisering wijdt Van der Jagt relatief de meeste ruimte van zijn scriptie (die door Scouting Nederland werd toegezonden)'. Daarbij stelt hij voorop, dat in dat proces open kaart moet worden gespeeld. 'Er rijn ouders', zegt hij, 'die de schrik in de benen krijgen als ze horen dat er in de padvinderij aan politiek wordt gedaan. Er dreigt besmettingsgevaar voor hun kind, want wat voor politiek zal dat dan wel rijn; links of rechts. Maar het geëngageerd bezig zijn is geen ondergeschoven verantwoorde lijkheid of achterbaks gedoe. De ou ders hebben er recht op te weten, dat de verkennerij midden in de wereld wil staan. Zijn ze het hiermee niet eens, dan zullen rij de consequenties moeten trekken'. Het gaat volgens Van der Jagt vooral om solidariteit (niet beperkt tot padvinders onder elkaar, maar uitge breid tot alle mensen), het evangelie (uit de hoek van leiders en leidsters mogen we wat meer dan tot nu toe verwachten) en gerechtigheid (con- flicsituaties kunnen nuttig zijn om dat proces te versnellen). Bewust veranderen Volgens Van der Jagt moet de padvin derij ge&n politieke maar een jeugdor ganisatie rijn. Maar als die plezierige vrijetijdsbesteding zou betekenen dat de jongen of het meisje door het spel een stukje in het karakter wordt gevormd, vindt hij dat te weinig. Juist de onderlinge realtie tussen alle geledingen van de padvinderij is be langrijk. 'Het gaat er niet om politiserende zaken door te drukken, maar in voor lichting en door samenspraak tot het inzicht te komen, dat Scouting aan haar wezen verplicht is met de mens en de wereld bezig te zijn. Daarbij heeft Scouting ook een injectie nodig van het evangelie'. TEL AVIV De Batsheva Dance Company heeft meegedeeld dat zij voorbereidingen treft om het Russi sche dans-echtpaar Valery en Galina Panov te ontvangen. De 35-jarige voormalige ster-danser van het Kirov- ballet Valery Panov, die met zijn zwangere vrouw onlangs toestemming kreeg de Sovjet Unie te verlaten, heeft twee jaar op zijn uitreisvisum moeten wachten. Een zegsman van het Israëlische dansgezelschap zei dat de Panovs zelf maar moeten beslissen wat zij zulten gaan doen. Wij hebben hen laten weten dat ze hier welkom zijn en we menen dat Israël een ideale basis zou zijn van waaruit zij ook buitenlandse toemees kunnen ma ken. Reactie hoogleraar: 'Suiker in appels, maar wie eet er twintig oer dag?' UTRECHT/AMSTERDAM Aantas ting van tanden en kiezen wordt, behalve door persoonlijke aanleg, vooral bepaald door het aantal malen per dag dat men suiker gebruikt 'Om dc gedachten te bepalen: niet snoepen en niet tandenpoetsen is minder be zwaarlijk dan wél snoepen en wél tandenpoetsen'. Deze reactie gaf de Utrechtse hoogle raar O. Backer Dirks (preventieve tandheelkunde) op de klacht van een snoepjesfabrikant dat de slagzin 'Snoep verstandig, eet een appel' on eerlijk zou zijn. 'Een appel bevat meer suiker dan een rol drop', be toogde directeur ir. Ch. Jager op de jaarvergadering van Klene's suiker werken fabrieken n.v. in Amsterdam. Prof. Backer Dirks was daarvan dus niet onder de indruk. 'Men eet wel makkelijk twintig snoepejes op een dag, maar niet twintig appels'. Overi gens is drop in vergelijking met zoete en kleverige versnaperingen nog be trekkelijk onschuldig. Zijn opmerking over het beperkte nut van tandenpoet sen om de door suiker opgeroepen schade te voorkomen maakt duidelijk waarom lang niet alle gezondheids- voorlichters blij zijn met de nieuwe regeling voor televisiereclame die de aanprijzers van snoep verplicht, ook een tandenborstel in beeld te bren gen. Medewerkers van Vara's actualiteiten rubriek Achter het Nieuws waren op vallend nadrukkelijk in hun voor spelling dat zich politieke stapelwol ken aan het vormen rijn. Kern daar van is Nederlands plan tot bezuini ging op de defensie. De heer Volten van het in Londen gevestigde Insti tuut voor Strategische Studie, vertelde dat de Haagse ideeën afkomstig uit 'Keerpunt' op een zeer ongunstig tijdstip zijn gelanceerd. Elke reductie veroorzaakt een gat in de verdediging van West-Europa, en doet, zo zei hij, waarschijnlijk eerder grijpen naar atoomwapens. Nog een andere kanttekening van de heer Volten frappeerde mij. Populair 'geformuleerd komt het hier op neer: het lijkt heel wat ais jc de nucliaire wapens van je eiigen grondgebied ver wijderd, maar je moet wel bedenken dat je dan nog altijd door die atoom- dingen verdedigd wordt Omdat je deel uitmaakt van een defensieve ge meenschap. Ik ben nieuwsgierig naar de commentaren van de verschillende politici op dit aspect van bezuinigen. In zijn laaste uitzending van dit sei zoen probeerde ombudsman Hans Ouwerkerk een aantal eerder aan gesneden onderwerpen af te ronden. De mogelijkheid tot het adopteren van een Surinaams kindje lijkt nu wel tot nul gereduceerd. De regering van dit weldra onafhankelijk land maakt ernst met het doppen van eigen peulen op eigen grond. Er is alle reden om een deel van de ont wikkelingshulp aan te wenden voor een effectieve opvang van de ver waarloosde jeugd in Suriname. Want het moet tot de grote problemen worden gerekend. Ouwerkerk kon in zijn rubriek terecht pronken met een succesje. De suggestie, mondhygiënisten een deel van de taak van overbelaste tand artsen te laten overnemen, wordt op beperkte schaal werkelijkheid. Aan de afdeling tandheelkunde van de Amsterdamse universiteit wordt een experimentele opleiding verbonden. De grote schare bewonderaars van de Onedin Lijn zal met een beetje weemoed naar de laatste aflevering hebben gekeken. Om maar meteen alle herinneringen uit te wissen, is de VARA rigoureus van het zilte nat op het droge overgestapt. De volgende serie bepaalt de kijkers namelijk bij het 'Landleven'. Joop Reinboud kon zich in de wetenschappelijke rubriek Gamma van de KRO uitleven op een onderwerp dat hem dierbaar is: de historie en het behoud van wat uit het verleden waardevol is. Voor de problematiek van oude binnensteden (over de hele wereld een bron van kopzorgen) koos hij Amersfoort als voorbeeld. Hij had natuurlijk elke andere oude stad kunnen pakken, maar het leef gebied van de 'Keientrekkers' heeft rijn voorliefde omdat hij er geboren en getogen is. Afgezien daarvan blijft Amersfoort een goed voorbeeld. Het gemeentebestuur maakt zich enerzijds verdienstelijk door kunstige en fraaie restauraties en blundert anderzijds door stijlloze moderne mis baksels het oude stadsschoon te laten ontsieren. En diezelfde fout wordt vrijwel overal gemaakt Zou cultuurgeschiedenis geen onderdeel meer zijn van de architectenopleiding? TON HYDRA (ADVERTENTIE) Mary Perkins AMSTERDAM Een gezelschap van ongeveer dertig jonge mensen (om streeks 20 jaar)' uit Indonesië heeft een muziek-ensemble gevormd dat on der de naam Nafiri Tuhan optreedt. Oprichter is Benjamin Tanutama. De betrekkLijk eenvoudige instrumenten worden door de bespelers zelf ver vaardigd. Een ervan is de 'angkloeng', een Ja vaans bamboe-instrument dat een toon produceert wanneer het geschud wordt In groepsverband bespeeld kunnen met deze angkloegs melodieën 44. Nu was de kleine Jodocus er de man met naar om het zomaar op té geven. Hij hield niet van al die knellende en kwellende vragen. Hij had daar liever een antwoord op. Daarom rukte hij de slapende smidje Verholen eens stevig aan zijn schou ders en hij gaf deze werkzaamheden pas op, toen de smid kreunend wak ker werd. J..ja.w..wat is er?' zei deze suf, waarbij we in het oog gelieven te houden, dat hij beslist geen toneel speelde. We hebben dat namelijk al verteld: toen hij eenmaal op zijn strozak lag, was hij als een blok in slaap gevallen, doodmoe van al de doorstane gebeurtenissen. Geen- wonder dus, dat Jodocus zich door de echtheid van Verholen's slaap liet overtuigen. Vragend keek de kleine schavuit de nog slaapdronken smid aan. 'Heb jij vannacht door het kas teel lopen te dwalen?' siste hij kwaad aardig. 'Ik...??!! Man, ik wou, dat het wéér was!' riep de smid uit. 'Dacht jij soms dat ik hier zou blij ven, als ik rustig door het kasteel kon lopen? Dan was ik hem heus wel gesmeerd hoor!' 'Tjaa..je zou wel wel gek zijn geweest, als je dan weer naar de cel was teruggegaan.merk te Jodocus peinzend op. 'Trouwens ik zie ook niet in hoa je uit deze cel had moeten ontsnappen zonder sleutels'. 'Och.dat moet niet zo moeilijk zijn, beste Jodocus', merkte de smid lachend op. 'Je neemt gewoon die zware kogel onder je arm en je kruipt dan rustig door het sleutelgat naar buiten..Onderzoekend keek de kleine Jodocus de smid aan. 'Die kogel had je misschien wel kunnen afdoen', zei hij toen. 'Ik ben namelijk de sleutel kwijt. Gisteravond heb ik de kogel van je rechter aan je linker- been gedaan. Misschien heb ik de sleutel toen wel hier verloren'. 'O ja.dét zal het zijn', lachte de smid. 'Je blies toen de petroleumlamp uit en je ging er vandoor. Ik kon die sleutel toen gemakkelijk zien liggen in het Btikkedonker en ik heb hem gauw opgegeten.'Hoe op met die flauwe konkelefoesjes!' brulde Jodocus woest. 'Er is hier iets vreemds aan de hand in dit kasteel!' Tets vreemds? Wel. misschien zijn het wel spoken!' merk te smidje Verholen minzaam op. Als door een adder gebeten sprong Jodo cus op. 'Sp.spóken.gilde hij angstig. Radio vandaag worden gevormd. Dan is er de koelin- tang, die uit Celebes afkomstig is en die enigszins op een xylofoon lijkt. Daarmee brengt Nmafiri Tuhan een programma van Indonesische volks muziek, gospel-songs en volksdansen. In 1970 maakte het gezelschap rijn eerste toemee naar Singapore. In 1971 ging de groep naar Australië In Ne derland waren zij - onder auspiciën van Salam Aleikum, stichting voor Indonesië-utzending in 1972. Nu komt Nafiri Tuhan weer naar Nederland tijdens een toemee die over Duits land, Zwitserland, Denemarken, Noor wegen en Zweden loopt. Er wordt in ruim twintig steden gespeeld, te be ginnen met Den Haag op zondag 9 juni. De Nederlandse toemee wordt besloten op donderdag 4 juli in En schede. voor hem HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Akt.show met 7.45 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 (S) Akt.show-verv., met 9.00 Van alle markten thuis. 9.55 Waterst. 9.40 Nederl. schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad11.00 Nws. 11.03 Olleke Bolleke, v.d. kleuters. 11 15 (S) Melodieënboeket, licht muz.progr. 12.10 Ach Jade Jaren 50. 13.00 Nws. 13.11 Hingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje Stoomradio. (14.00 Operette, 14.30 Mijn fijn ste boek. 14.45 Grote namen van toen 15.05 Oudere luisteraars. 15.15 Twintig minuten oude schooüedjes. 15.45 In de ochtend van het leven.) 16.00 Nws. 16.03 BambocsnIJder en het maanmelsje. 17.10 (S) Melodlen Expres, licht muz.progr. 17.30 (S) VARA- dansork VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 Ultz. v.d. V.V.D. 18.30 (S) Tony van Verre heeft ontmoeting metEO: 19 00 Klankbord. 19.10 Schijnwerper 19.15 <S) Wij hebben een woord v.d. wereld. 19.43 Bijbelstudie. 20.00 (S) Orgelbespel. 20.22 Nws uit België. 20.30 (S) Geslacht van Garderen. 21.05 (S) Platen. 21.15 Avond-sluit. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte (klass.) 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 22.50 't is duur om niet dood te gaan. 23.35 Lichte platen, 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos, met 7.30 Nws; 7.41-8.00 Aktua; 8.30 Nws; 8.36-8.45 Gymn. v.d. hulsvr. 10.00 <S) Kaboutertljd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.26 Med.; 12.30 Nws; 1241 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Huisbezoek. NOS: 14.10 Vonken onder de as: Nederl. volksverh. en - gebr. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Duitsland. 16.00 Meer over minder: stem v.d. sprekende mlnderh. 17.00 (S) Eurollght: Dansork. 17.20 Overheidsvoorl.: Mens en samenlev., uitz. v.h. min. van C.R.M. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 <S> Hier en nu. NOS: 18.00 Jazz uit het Hist. Arch. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Brttt. 19 00 Openb. Kunstbezit. 19.10 R.V.U.: En waarom zou ik stille staan. Ik heb van mijn leven geen kwaad gedaan progr. over het kind In onze samenlev. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdaga- vond-Muz.magazine. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. S.02-8.05 Radiojournaal.) 9.03 SPep-op-drie: Ar beidsvitaminen met oopul verz.pl. 11 03 Drie draalt op verz.: Postbus 700. 12.03 Radiojour- Televisie vandaag del idie total naai. 12.06 (S) Drie tussen de middag. 15.01 ;eldi Pop-Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 jaa) Hitmeesters I. met o.a. Araerik. top-twintlg. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Hitmeesters II.an met o.a. Engelse top-twlntlg. e NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 'SI gt Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III: licht» platen, sport en akt. (22.55 Med.) 0.02 (S> *'e Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Take it Ma easy. 2.02 Donker lacht. 4.02-7.00 Meuders'i Methode. BELGIE 324 m NED. iar 12.00 Nws en med. 12.08 Swing en soul. lp (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws, akt., ojg weerber. en toneelagenda). 13.50 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Popmuz. (15.00 Nws.) 15.30 w Wedstrijd voor schoolkoren. 16.00 Nws beursber. 16.10 Intermezzo. 16.15 Ultz. v.a. Ja kinderen. 17.00 Nws en med. 17.10 Licht» muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Ultz. v.d. sold. lS.lSpCilt I.ekenmoraal en filosofie. 18,45 Sportprogr-rins 18.55 Taalwenken. 18.57 Ork. v.d. week. 19.Of..],, Nws en akt. 19.30 Lichte muz. (19,40 Keurlj Engels). 19.45 Jonge Kerken. 20.00 Good Folk. (20 30 Nws.) 21.00 Splinternws. 21.U e f Losjes in de blues. 22.00 Nws en uitslag Nationale loterij. 22.15 Jeugd 74. (22.15 Jan en Alleman.) (23.00 Nws. 23.10 Liedje».) hod 23.40-23.45 Nws. ams iedi Mg( p NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie AVRO 17.00 Prof. Balthazar 17.10 Dierentuinen v.d. wereld 400 gr. kalfsgehakt 100 gr. kwark i el, 1 ul 100 gr. worteltjes zout, peper tijm, worcestersaus paprikapoeder Het gehakt aanmaken met- de losge klopte kwark, een ei, fijngesneden ui, geraspte wortel en kruiden naar smaak. Beboter een cakevorm en vorm van het gehakt een soort brood en leg dit in de vorm. De cakevorm onge veer een uur in een warme oven zetten. Voorzichtig, opdat het vlees aan de bovenkant niet verbrandt. Eventu eel wat aluminiumfolie erop leggen. Menutip: Gehakt van Greet, komkom mersalade, mararoni met tomaat, fruit 115 Door het optreden van de PFLP moesten wij ons afvragen of de eer bied voor het recht vóór de eerbied voor het leven ging, of de rechtsorde voorrang had boven het lot van men sen. Voor ons rijn het juist het recht, de grondwettelijke ordening, het af wijzen van geweld, welke de rechten van de mens, de eerbied voor het individu en de vrijheid van de burger waarborgen. De Palestijnse terroristen zetten ons voor het blok met een vorm van afpersing, waardoor wij om onschuldi- gen te redden juist het systeem moes ten aantasten, dat de eigenwaarde van heft individu waarborgt. Zij hebben ons in een situatie gemanoeuvreerd, waarin het recht van de staat in botsing kwam met de vrijheid en zelfs met het leven van honderden mensen, die er toevallig bij betrokken werden en die niet de geringste band hebben met de oorlog in het Nabije Oosten. Onze verplichtingen tegenover zoveel onschuldigen waren net zo dwingend als onze plichten tegenover het recht Doch omdat wij tot een beslissing gedwongen weren, moesten wij in ons besluit de mogelijke slachtoffers en de grootte van het gevaar wel dege lijk meetellen. Het dynamiet onder de door mannen, vrouwen en kinderen bezette vliegtuigen liet ons slechts een kleine marge wat betreft onze beslissing. Kan men nu echter zeggen, dat er een precedent geschapen is en dat het van nu af aan voor terroristen, of nóg erger, voor bandieten voldoende is enkele gijzelaars in handen te krijgen om daarmee alles af te dwingen? Op die vraag antwoordt de Bundesrat kategorisch met: Nee! De chantage in Zerqa schept geen precedent. Wij zul len nooit toelaten, dat men zich daar op beroept om ons onder druk te zetten. Wij hebben toegeven, omdat een ket- tingreaktie van omstandigheden een andere houding onmogelijk maakte en omdat de aantasting van de rechtsor de, die men van ons eiste, beperkt TIMER. bleef tot de voortijdige vrijlating- van drie buitenlanders en omdat daardoor onze rechterlijke, politieke en econo mische ordening in wezen niet werd aangetast Als er echter fundamentele waarden in het geding geweest waren, hadden wij nooit op de chantage kunnen ingaan en dan had de verantwoorde lijkheid voor eventueel vergoten bloed ons geweten nimmer belast maar was het allemaal voor rekening gekomen van degenen en uitslui tend en alleen degenen, die de aan stichters waren van de misdaad. Ove rigens is de vraag over de gerechtelij ke en diplomatieke gevolgen van deze aangelegenheid nog niet opgelost Er zijn enkele slotconclusies te trek ken. Ons land en zijn instellingen heb ben ver boven het normale een be proeving doorstaan. Zwitserland heeft andere en vaak moeilijker, doch nim mer vergelijkbare beproevingen door staan. Deze beproeving had ons land nooit alleen tegemoet kunnen treden, doch wel in samenwerking met ande re staten, die meer gewend zijn crisis situaties of zelfs oorlogstoestanden het hoofd te bieden en die bovendien over sterkere middelen beschikken. Men moet er zich bij neerleggen, dat men voor geweld moest wijken, omdat het geweld op een plaats en onder voorwaarden plaatsvond, die het gebruik van machtsmiddelen en handhaving van het recht uitsloten. Als de oplossing van deze droeve zaak op menselijk niveau een wezen lijke en gerechtvaardigde verlichting bewerkstelligde, dan is niet te ontken nen, dat die oplossing altijd nog geba seerd is op het succes van geweld en afpersing. Niemand heeft enige reden om daarover te jubelen. Van de eerste dag af was de Bondsraad, er zich van bewust tegeno ver een harde werkelijkheid te staan, die geen bevredigende uitweg toeliet De Bondsraad moest het verlies van een groot aantal mensenlevens, waar voor zij de verantwoording had, riske ren, óf onze rechtsorde een zware slag toebrengen. Zij bleef er volledig van overtuigd, dat haar principiële keuze de enig mogelijke was. Als de Bondsraad dan een ondank bare taak te vervullen had, moest zij die ongetwijfeld evenals de andere betrokken regeringen met een deel van haar populariteit betalen; doch 418 mensenlevenswerden gered, het leven van mannen, vrouwen en kinde ren van allerlei nationaliteit, ras en godsdienst. Wij weten wel, dat dit niet alleen onze verdienste is, maar wij zijn verheugd ertoe bijgedragen te hebben. Heit is eveneens goed om vast te stellen, dat het systeem van kollegiali- teit tegen de moeilijkheden opgewas sen is gebleken. De zeven leden van de regering waren van het eerste ogenblik af bereid de nodige tijd en moeite te geven zich gezamenlijk in te spannen om zich te informeren, te overlegggen en alles te bevorderen dat naar een volledige overeenstem ming van de inrichten en dus naar een besluitvorming leidde. Hun een stemmigheid was nimmer oppervlak kig of kunstmatig. Over het feit, dat bedreigingen met geweld en terreur verder blijven bestaan. De Bondsraad ziet het als haar taak met medewerking van ver schillende staten alles in het werk te stellen om het gebruik van methoden te verhinderen, die het leven van onschuldigen en daarmee ook de fundamentele principes van de be schaafde wereld bedreigen. Zij zal alles doen wat in haar macht is om de heerschappij van het recht te her stellen'. Naast de deels scherpe kritiek, die op de verantwoordelijke autoriteiten werd uitgeoefend, naast de uiteenzet tingen over recht en onrecht, naast de hier en daar geuite haatgevoelens te genover volksgroepen en hele volke ren, naast de eis om genadeloze ver gelding, gingen toch de stemmen der menselijkheid en de christelijke naas tenliefde niet teloor. Deze stemmen kwamen echter niet zozeer in brede kringen in de openbaarheid. Zij uit ten zich vooral in de brieven en sympathiebetuigingen, die de zwaar beproefde gezinnen bij honderden te gelijk uit alle delen van de wereld werden toegezonden. Zij getuigden al len van het diepe geloof, dat ook vandaag nog als dragende kracht de mens bezielt en dat in staat is het kwaad te overwinnen en het kwaad te veranderen in het zaad voor het goe de. In bijna alle brieven stond: 'Wij hebben voor u gebeden.Wij hebben veel aan u, gegijzelden, gedacht. (Wordt vervolgd) NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van gewdst tot gewest SOCUTERA 19.50 Filmpje van Caritas Neerlandica NOS 20.00 Journaal PP 20.20 A.R.P. NOS 20.30 Staatsloterij 20.35 Studio Sport I 21.05 Spel zonder grenzen 22.30 Den Haag vandaag 22.45 Studio Sport II 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Walvissen, dolfijnen en mensen NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Ik heb m'n portie wel gehad 21.05 Lucifers 21.30 Ik heb u lief IKOR 21.50 Kenmerk NOS 22.15 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Parabel. 10.15 Cult, magazine. 11.00 Thallas Tochter. 11.20 Hallo - Hotel Sacher Partlerl 12.20 Akt. maga zine. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16 20 Dok. 17.05 V.d. kinde ren. 17.55-1800 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Dok. rep. 18.30 Akt. 18.45 Sandmann. 18,55 Nordschau-magazlne, 19 26 Gehelmakte SF2. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05 t.e.m 11.30 TV-kursussen. 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Unser Dorf: Der St. Martin. 18.40 Journaal. 19.20 Algebra um acht.) 20.00 Journaal en weer ber. 20.15 Inf. progr. 21.05 Spel zonder grenzen. 22.30 Journaal met komm. en weer ber. 22.50 W.K. Voetbalrubr. DUITSLAND II 16.50 Zwemles. 17.00 Journaal. 17.10 Flip per. Aansl.: Malnzelmannchen. 17.40 W.K. Voetbalmagazine. 18.25 lm Auftrag von Madame. 19.00 Jour naal. 19.30 Te gast b| 16 naties. (21.OU Journaal.) 21.30 ZDF-magazlne. 22.15 Klein TV-spel. 22.50 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 Schooltelevisie. 16.30 t.e.m. 17.30 Idem. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Inf. progr. 19.00 Good morning America - How are you? 19 3U Gymn. v.d. vrouw. 19.45 Week]ournaal In het Engels. 20,00 Journaal en weerber. 20.11 Jazz - Rock - Pop etc. 21.00-21.45 Natuurw»- tensch. film. BELGIE NEDERLANDS 17.55 Jevanjong. 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 TV-serie. 19.11 Yoga. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Jour- 'an, naal 90 15 Alrtrnhr 91 OS Qr»lnrn<rr 00 M eslo Vul in: 1-2 prikje, 2-3 kustvaartuigje,iin 14 voetzoeker, 34 uithangteken, 34 J gunstig gezind, 4-5 billijk, 5-6 raapste len. Bij juiste invulling leest men in de dikomrande hokjes de naam van eenvrucht kei 11 Figuur-puzzel OPLOSSING: Horizontaal: 2 smart 6 te, 8 tn., 1" Ari, 11 man, 12 Eem, 14 amiant, l6 prak, 17 perk, 18 por, 19 berk, 21 keel, 23 aga, 25 Tiel, 26 enak, 2' krekel, 29 tak, 30 Eos, 31 iet, 33 re, as, 35 Adige. Verticaal: 1 steppe, 3 ma, 4 ara, rimpel, 6 tank, 7 ent, 9 Nero, li markant, 13 markies, 15 Ier, 19 beien 20 makker, 22 eek, 24 gaar, 25 tros, 2' Kea, 28 lei, 32 tg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4