Joao Havelange volgt Stanley Rous op Arie van Gemert goed roorbereid Rinus Israel mogelijk toch niet mee naar eindtoernooi Ongeluk Petterson op circuit Zandvoort l/VIM 74 Onvoldoende meerderheid op FIFA-congres om de Volksrupubliek China toe te laten en Taiwan uit te stoten Laatste oefening van Oranje op Zeist: 9-0 winst Ruud Krol tekent vijfjarig contract O tOÜWVKWAKTET WOENSDAG 12 JUNI 1974 SPORT Tll/Kll Sir Stanley Rous Clinks,) feliciteert de nieuwe president van de FIFA, de Braziliaan Joao Havelange. FRANKFURT De 58-jarige miljo nair Joao Havelange is gisteren op 3 het congres van de FIFA (internati- i. onale voetbal federatie) in Frank- i furt gekozen tot voorzitter. Hij volgt a de Brit sir Stanley Rous op. Er waren twee verkiezingen nodig om Havelange die een intensieve cam- pagne heeft gevoerd, toe nieuwe voorzitter te kiezen. De eerste keer haalde hij niet de vereiste tweeder de meerderheid. Onmiddellijk nadat !t de tweede uitslag bekend was gewor- s- den omarmden Havelange en Rous g elkaar op het rostrum. De aanwezige n afgevaardigden applaudiseerden n langdurig, il p Met Joao Havelange heeft de FIFA Ie voor het eerst een niet-Europeaan e- als president gekregen, ofschoon hij e- wel van Europese afkomst is. Have- in lange is namelijk de zoon van Vlaamse iimmiiigranten, geboren op 8 mei 1916. Havelange bereikte zijn doel: het presidentschap van de in ternationale voetbalorganisatie, na een drie jaar durende campagne, die hem .over de gehele wereld voerde en waarbij hij kosten noch moeite spaarde. De beslissing viel tenslotte in Frankfurt, waar hij de 79-jarige ^sir Sanley Rous, die sinds 1961 aan de macht was en zich voor een nieu we ambtstermijn van vier jaar we derom verkiesbaar had gesteld, ver sloeg met 68 tegen 52 stemmen bij de tweede verkiezing, nadat hij bij de eerste toen een twee-derde meerderheid was vereist reeds in het voordeed was met 62 tegen 56 stemmen. ERE PRESIDENT Havelange is de zevende president van de FIFA, sinds deze in 1904 werd opgericht en waarvan sir San ley Rous thans ere-president is, hier toe bij acclamtie op het congres te Frankfurt gekozen op initiatief van de Russische vice-president Valery Granatin. De nieuwe president is groot gewor den in de sport Tweemaal nam hij deel aan de Olympische Spelen in 1936 in Berlijn als zwemmer, in 1952 te Helsinki als waterpolospeler. Sinds elf jaar is hij lid van het Internationaal Olympisch Comité en sinds 1958 voorzitter van de Brazili aanse sportfederatie. Zoals in de sport heeft hij ook maatschappelijk carrière gemaakt De jurist en za kenman maakte fortuin in de verze keringen en in transportonderne mingen. Bovendien is hij financieel betrokken bij de chemische indus trie en het hotelbedrijf. Om zich fysiek tegen de grote inspanningen, die zijn activiteiten vragen, te wape nen zwemt hij veel en zal ook slechts in hotels met een zwembad vertoeven. 'Want', zo zegt Havelan ge, 'zwemmen is de beste methode om fit te blijven'. SUCCES Havelange, die nadat de uitslag be kend was gemaakt werd bestormd door afgevaardigden en journalisten, waarbij hij zijn bril verloor en bijna onder de voet werd gelopen, ver klaarde: 'Mijn grote succes dank ik aan het gezamenlijk Latijns-Ameri kaanse voetbal. Niettegenstaande dat zal ik geen Braziliaanse president, ook geen president van het Ameri kaanse continent, maar uitsluitend en alleen een president van de we reldbond zijn. Ik hoop dat ik de voetstappen van sir Stanley Rous kan volgen met evenveel succes als hij voor het wereldvoetbal heeft ge werkt'. Sir Stanley Rous feliciteerde Joao Havelange waarna hij zijn medebe stuursleden bedankte voor de jaren lange samenwerking. Rous: 'Havelan ge heeft mijn beste wensen voor een succesvolle periode. Dit is mijn per soonlijk afscheid, maar het werk moet doorgaan'. Dat gebeurde op de vergadering nog tot de agenda was afgewerkt. Met kalme stem en zon der blijk van emotie reikte Stanley Rous aan enkele FIFA-leden ereme dailles uit. POLITIEK Bij het verlaten van het congresge bouw werd Sir Stanley Rous be stormd door journalisten. 'Het is moeilijk voor te stellen, dat ik niet langer meer president van de FIFA ben', aldus Rous. 'Het zal wel enige tijd vragen voor ilk met de nieuwe situatie ben verzoend'. Op de vraag, hoe naar zijn idee het voetbal zich zonder hem als president zou ont wikkelen, antwoordde Rous: 'Ik denk, dat het bijzonder moeilijk zal worden om de FIFA te leiden. Er zijn nu al verscheidene stromingen, die niet prettig zijn'. Het gisteren gehouden congres beschreef sir Stanley als 'het meest politieke con gres, dat hij nooit meegemaakt had. Sommige opmenkanigen, die gemaakt zijn in verband met China, waren ronduit gelogen'. CHINA Die zaak was eerder op de dag behandeld. De vergadering besloot tenslotte Taiwan in de organisatie te laten en de lidmaatschapsaanvrage van China af te wijzen. Moties van Ethiopië en Koeweit het lidmaat schap te ontnemen en tegelijkertijd de Volksrepubliek China als lid toe te laten, kregen bij het congres van de FIFA weliswaar een meerder heid, maar niet de benodigde 75 procent. De stemmenverhouding was 5748 voor het voorstel van Ethiopië en 5947 voor het voorstel van Koe weit. Koeweit heeft met steun van Irak, Jamaica, Albanië, Algerije de Kon go en indirect ook van de Brazili aanse voorzitter Havelange gepro beerd te bereiken dat een eenvoudi ge meerderheid voldoende zou zijn om Taiwan als lid te wippen. De meerderheid van de vergadering was het echter niet het bestuur eens, dat hiervoor een driekwart meerderheid bentofdiiigd wais. 67 landen stemden voor de opvaitting van het bestuur, 50 waren tegen en drie onthielden zich van stemming. Voor de Volksrepubliek, dat met de ping-pong diplomatie de laatste ja ren veel heeft bereikt, betekent het besluit van de FIFA een flinke teleurstelling. De Volksrepubliek is inmiddels lid van zes internationale sportfederaties: schermen, gewicht heffen, ijshockey, roeden, sdhaatsen en volleybal. Dit aantal maakt het de Volksrepubliek mogelijk een ei gen Olympisch comité te vormen, waardoor de wog vrij zou zijn om deel te nemen aan de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. Maar toelating tot de FIFA ös altijd één van de belangrijkste doelstellingen van de Volksrepubliek geweest en de uitspraak van gisteren zal onder meer tot gevolg hebben dat Ghöma niet zal kunnen deelnemen aan voet- balaocnpettttiie bij de Aziatische Spe len, die dn september dn Theheran worden gehouden. Voorts besloot het congres dat de organisatoren van de komende eind ronden om het wereldkampioen schap (1976 Argentinië, 1980 Spanje en 1984 Columbia zelf kunnen be slissen, of zij zestien dan wel twin tig ploegen zullen laten deelnemen. Dit besluit werd genomen met 96 stemmen voor en zeven stemmen tegen. Het dagelijks bestuur van de FIFA behoudt het recht voor te laten onderzoeken of een wereld kampioenschap met twintig landen technisch tot de mogelijkheden be hoort. Het voorstel tot de statuten wijziging in dit opzicht was afkom stig van Ecuador en werd onder steund door Paraguay, Chili en Pe ru. discriminatie De internationale voetbalfederatie besloot ook ermee In te stemmen elke nationale federatie, die zich schuldig maakt aan rassendiscrimi natie, als lid ijit te slultea Het Ethiopische voorstel hiertoe werd aangenomen niet 76 stemmen voor en 10 tegen. Het voorstel, dat maandag werd aanvaard door de Afrikaanse voetbalfederatie, is speci aal gericht tegen Zuld-Afrika en Rhodesië, twee leden van de FIFA, die momenteel geschorst zijn. De Afrikaanse landen zijn er voorstan der van de voetbalfederaties van Zuid-Afrika en Rhodesië uit te sto ten en te vervangen door rivalise rende organisaties: de Zuidafrikaan- se Voetbal Federatie en de Nationa le Voetbal Associatie van Rhodesië. Rond het hotel in Hiltrup waar het Nederlands elftal tijdens de eer ste ronde van het eindtoernooi verblijft, wordt door specialisten van de Duitse politie de laatste hand gelegd aan de veiligheidsmaatrege len. Daarbij behoort ook een prikkeldraadversperring in de bossen. ZEIST Rinus Israel gaat misschien toch niet mee naar de wereldkampi oenschappen voetbal in Duitsland. Gistermorgen overleed zijn 60-jarige vader ten gevolge van een hartinfarct en Israel is meteen uit Zeist afge reisd. Het was nog niet bekend wat de Feyenoorder de komende dagen zou gaan doen. De lieer Akeman, administrateur van de WK-commissie kon over de beslissing van de Rotter damse Ausputzer niets mededelen. 'Wij hopen snel uitsluitsel te verkrij gen', aldus de heer Akeman. Hat Nederlands elftal nam gistermid dag met een zege van 90 voorlopig afscheid van het vaderland. Het gewil lige slachtoffer was de amateur twee de klasser Vaassen, dat voor rust versterkt aantrad met de Oranjedefen sie Jongbloed, Suurbier, Haan, Rijs- bergen en Krol. Dit vijftal gaf de Oranje aanval Rep, Cruyff, Rense- brink bijzonder goed partij en alleen RansanJbrink silaaigde erin Jongbloed een maal te passeren. In de tweede helft zette Michels deze achterhoede, waarin alleen Jongbloed werd vervangen door Treytel in bij Oranje maar verving in de aanval het gehele trio voor René van de Kerk hof, Geels en Keizer. Het lukte nu aanvallend veel beter en door vier treffers van Geels, drie van de zeer snelle René van de Kerkhof en een van Keizer werd de eindstand van' 9-0 bereikt. Miiohals probeerde zijn totale selectie, uiteraard met uitzondering van Israel. MALENTE De trainer van het Westduitse team, Helmuth Schön heeft gistermorgen zijn spelers meegedeeld, wie er vrijdag tegen Chili zal spelen. Het enige probleem voor Schön was de derde man op het middenveld, maar algemeen wordt aangenomen, dat Heinz Flohe van 1. FC Köln de grootste kans maakt naast Overath en Hoeness te staan. 'Als het team tegen de Ohilenen goed speelt zie ik mij niet genoodzaakt het elftal voor de andere wedstrijden te veranderen', zei Schön. Hij waarschuwde nogmaals voor de Zuidamerikanen. 'Wij moeten deze ploeg niet onderschatten. Het is voor mij een nadeel, dat de hele Bondsrepubliek dat wel doet. Chili kan zeer gedisciplineerd voetballen. Wij zullen het moeilijker krijgen dan iedereen vermoedt. Ik heb GhiM in Moskou tegen de Russen een uitste kende wedstrijd zien spelen. Rusland viel constant aan, maar kon de verde diging niet passeren. Chilii verdiende het gelijke spel van 00' "verklaarde Schön, die het volste vertrouwen in zijn spelers heeft Ook 'Kaïiser Franz* Beckenbauer vreest, dat het Duitse publiek te opti mistisch is. 'Verwacht van ons geen wonderen. Als wij iedere wedstrijd met minimaal verschil winnen zijn wij al dik tevreden. Wij krijgen het zwaar", aldus de aanvoerder van de 'Mannsohaft LUDWIGSBURG In het Italiaanse kamp is onrust ontstaan door uitspra ken van middenvelder Luciano Recec- coni. Deze speler van kampioen Lazio Roma zou in een interview hebben gezegd beter te zijn dan Mazzola en Rivera samen. Dit heeft kwaad bloed gezet buj deze twee gevestigde vedet ten. De zwaarlijvige Rececconi echter zegt, dat het interview verkeerd is overgekomen. 'Zo sterk heb ik niet gezegd', aldus de man, die overigens nog geen enkele keer het blauwe nationale shirt om de schouders heeft gehad. Gianni Rivera, de 'golden boy' van AC Milan: TVIazzola en ik zijn nog altijd goed genoeg voor een plaats in het elftal. Ik kan bijna nieit geloven, dat Rececconi dit gezegd zou hebben. Mocht ik er tegen Haïti niet bij zijn, dan kan dat wei eens een reden zijn om naar huis te gaan'. Sanidro Mazzola, de besnorde aanvoer der van Internazzionale Milan: 'Ik ben het met Gianni roerend eens. Je zou toch zeggen, dat een man als Rececco ni, die toch 26 jaar is, bij interviews zijn woord en nauwkeurig afweegt'. De spelers van Italië hebben overi gens te horen gekregen dat zij zater dag na afloop van de wedstrijd tegen Haïti de pers niet te woord mogen staan. Pas op maandag wordt de pers in de gelegenheid gesteld vragen over het duel te stellen. Deze vragen zul len echter worden beantwoord door de voorzitter van de Italiaanse voetbal bond, Artemio Francbi en liga-voorzit ter Franco Carraro. Een reden voor het spreekverbod van de spelers is niet opgegeven. STUTTGART Polen en Argentinië, die elkaar op zaterdag in het Neokar- stadion van Stuttgart zullen ontmoe ten, hebben hun opstelling reeds vrij gegeven. Argentinië komt met de vol gende spelers in het veld: CaroavaLi; Laria (Wolff), Perfumo, Bargas, Sa; Brindisd, Hereaia, Babington; Balbue- na, Kempes, Ayala. Het elftal van Polen ziet er als volgt uit: Toanaszewski; Szymanowskd, Gor gon, Bulzacke, Musical; Cmifciewicz, Deyna, Kasparckzak; Lato, Szarmach, Gadocha. FRANKFURT het Oustduitse elf tal, dat als voorlaatste (het laatste team in Nederland) in West Duits land arriveerde, heeft voor enige com plicaties gezorgd. De Oostdudtse offici als en spelers weigerden plaats te nemen in de door van organisatie- wege beschikbaar gestelde bus. Ze namen er geen genoegen mee dal de voor en de achterzijde van de bus beschilderd waren in de Westduitse kleuren: zwart, rood en geel en dat het hamer-sikkel-embleem alleen voor kwam op de zijkanten. Met een neu trale bus zijn ze uiteindelijk naar hun onderkooien in Wutickborn ver trokken. Het organisatie-comité heeft al laten weten dat de meerkosten voor het huren van de 'neutrale' bus voor rekening van de Oostduitsers komen. De coach van de Ojstduitsers, Georg Buschner, liet bij de aankomst weten, dat zijn ploeg uitstekend voorbereid aan het toernooi zal beginnen. Hij liet zich echter alleen uit over het duel tegen de Australiërs en wenste niet in te gaan op de confrontatie met het gastland. Verder zed hij, dat hij met het trainingskamp ende hoel- accomodatie tevreden was. Over de opstelling was hij evenmin geheimzinnig. 'In principe komt het zelfde team, dat vorige week in Leip zig tegen Engeland speelde op de mat. Het team ziet er dan als volgt uit: Croy; Fnitsche, Weise, Bransch, Watzlich; Sparwasser, Irmscher, Poan- merkenke; Loewe, Streich, Vogel. WIELRENNEN Do Nederlander Bert Scheuneman won gisteren do vfde etap pe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs. De Tsjech Marek die tweede werd behoudt de leiding ln het algemeen klassement. Cees van Dongen en Jacob Langen staat in dezelfdo tijd als Marek op do vijfde en zesde plaats. VOLLEYBAL Voor het Nederlands te am dat zondag ln Zevenaar tegen Polen speelt ztjn de volgende spelers geselec teerd: Fred Blangér (Blokkeer), Evert van Dijk (EAW). Onno Kalf (SFC). Rob Kampman (Zaan '69), Peter Kool (Corbu- lo). Gerard♦Ottens-Schreuder (Lycurgus), Frank van Overeem (Corbulo), Bert Re- paron (Radius MVC), Wim Thewlssen (VC Maastricht), Wim Uytorschoten (VCH), Ad van der Velden (Brevok en Peter van Velzen (AMVJ). VOETBAL Het Jong amateurelftal heeft In Wezep met 4p0 gewonnen van een elftal van studenten uit Uruguay. TENNIS Tijdens het toernooi van Bee kenham is Elly Appel door een 6-3, 5-7, 6-4 winst op de Australische Stlrton, doorgedrongen tot de tweede ronde. Nel- lemleke Brouwer verloor echter met 5-7. 1-6 van de Russin Krosjina. Bij de heren werd Jan Hordijk door de Brit Lewis uitgeschakeld: 6-3, 5-7, 5-7. TENNIS De Tsjech Jan Kodes heeft gisteren verzocht een doplngsoraderzoek in te stellen bij de Fransman Jean Jauffret waarvan hij een avond tevoren had verloren. Jauffret die voor de wed strijd volgens artsen ernstig geblesseerd was bleek echter geen stimulerende mid delen te hebben gebruikt. Ook Kodea niet. want de organisatoren vonden het biUljk als hij ook een dopingstest zou ondergaan. VOETBAL Do Nederlander Willy IJp- pens heeft zijn contract met de Westduit se' Bundesllgaclub Rot Wels Essen met twee Jaar verlengd. SCHAKEN In de vierde ronde van de Olympiade in Nice heeft Nederland met 4-o gewonnen vin de Bahama's. De gedetailleerde uitslagen: Antonas-Donne (Ned) 0-1, Sosonko (Ned-Thompson 1-0, Rolle-Ree (Ned 0-1, Kuypers (Ned)-Ad- derley 1-0. WIELRENNEN —Omdat de wielerbaan ln Leeds waarschijnlijk niet op UJd gereed is heeft Engeland het aanbod om in 1977 daar de wereldkampioenschappen te houden ingetrokken. Mocht de baan toch tijdig gereed zijn dan zal Engeland met een nieuw bod komen. Van onze sportredactie AMSTERDAM De Ajax-verdediger Ruud Krol heeft gisteravond een con tract getekend dat hem voor nog eers vijf jaar bindt aan Ajax. Krol kwam even over uit het trainingskamp in Zeist om in het Ajax-stadion zijn hand tekening onder het contract te zetten. Eerder was er langdurig sprake van dat Krol zou gaan spelen voor het Spaanse Real Madrid. De leden van de arbitragecommissie van de KNVB hebben een vergadering gehouden over de kwestie-Johan Nees- kens. De Ajacied wil komend seizoen uitkomen voor de Spaanse kampioens club CF Barcelona, mar het bestuur van Ajax houdt vast aan de langjarige verbintenis met de international. De arbitragecommissie makte geen nadere bijzonderheden over de bijeenkomst bekend. Men zal hedenmorgen uit spraak doen. ZANDVOORT De Zweedse autocoureur Ronnie Peterson heeft gisteren tij dens de training voor de Grote Prijs van Nederland (op zondag 23 Juni) een ongeluk gehad. Omstreeks half vier reed de stalgenoot van de Belg Jackie Ickx door nog onbekende oorzaak (men vermoedt dat de voorwielen blokkeerden) in de Pararanu bocht rechtuit door vier hekken en kwam vervolgens tegen do vangrail tot stilstand. Peterson, die in de strijd om het wereldkampioenschap tien punten heeft en met Beltolsc de zesde plaats deelt, werd in bewusteloze toestand uit de vernielde bolide, die geen vlam vatte gehaald. Door de scherpe veiligheidsmaatregelen was er snel een ziekenwagen aanwezig waarmee hij near het Elisabeth Gasthuis in Haarlem werd vervoerd. De arts van het circuit vermoedde een hersenschudding, maar de behandelende arts In het.ziekenhuis deelde slechts mee dat de toestand van de coureur bevredigend 1&. Direkt na het ongeluk werd de training gestaakt. FRANKFURT Ver verwijderd van het lokkende vertier in het fintrum van Frankfurt, bereidt ook de arbitrale wereldtop zich voor op het morgen startende wereldkampioenschap voetbal. Vlak achter het Wald-stadion, waar Brazilië en Joegoslavië de •peningswedstrijd zullen spelen, racht de FIFA nu nog uniformi teit inzake de leiding te kweken. In het Esso-Motor Hotel worden de eselecteerde scheidsrechters reeds da len achtereen geïnstrueerd. De 30 De 30 rechtsprekers worden vooral on- erwezen waar het tackels betreft Via ilmbeelden wordt aangetoond wat wèl •n niet moet worden toegestaan. Be langrijk onderwijs, aangezien steeds weer is gebleken dat Europese scheids rechters een veelal andere opvatting an de dag leggen dan bijvoorbeeld e zuid-Amerikaanse, jubbeldammer Arie van Gemert is de •ederlandse uitverkorene binnen het electe gezelschap. Sinds verleden week rijdag werkt hij onder leiding van de Vestduitse bondscoach Helmut Schön an die conditie. Tijdens andere uren eemt hij kennis van de verstrekte uitlijnen. Van Gemert over dat laat- 'c: 'De instructies zijn van die aard ■at je een strenge leiding kunt ver- jachten. Zeg maar zoals in Mexico. Vooral de eerste twintig minuten zal r niets worden getolereerd. Dat komt ri)or mij goed uit, want het is ook mijn ;crkwijze in Nederland. Voor het ove- i&e kan ik niet zeggen dat de FIFA 'e leiding in een bepaalde richting wil 'ebben. Zowel de Europeanen als de nderen worden op het hart gebonden, "oral de spelregels volgens het boek- !ete hanteren.'En zo'n boek hebben 'o tenslotte allemaal'. 'clangrijk voor een ordentelijk ver- MP van de wedstrijden zal de arbi- [age in het openingsduel zijn. Even- is m Mexico vier jaar geleden, zal de «rokken scheidsrechter ongetwijfeld e opdracht krijgen tijdens dat eer- fe duel een voorbeeld te stellen. Ove- |gens zal een strakke leiding, gezien ot doorgaans provocerend optreden an de bij die wedstrijd betrokken tegoslaven en Brazilianen so wie so J nodig zijn geweest. 'et-was in 1970 de Westduitser Kurt acnenscher, die het openingstreffen nssen Mexico en Rusland dusdanig •trak controleerde, dat de andere deel leners meteen wisten waar ze aan toe 'aren. De aanpak van Tschenscher oendertijd oogstte in eerste instantie eei kritiek. Inderdaad was er bij dat ""el sprake van een autoritaire wijze jan fluiten, die een werkelijke wed- Jr'Jd zelden toeliet; als kijkspel was »exicoRusland dan ook een regel rechte flop. Maar later rees de waar- e['ng voor Tschenscher toen bleek at zijn leiding een schokeffect teweeg 'ad gebracht. tie door hem in Mexico geïntroduceer- gele kaarten, bleken bijvoorbeeld «Wentief te werken. In tegenstelling de eindronde in Chili '62 en Enge rd '66, was er zelfs sprake van een Tijwei vlekkeloos lopend toernooi. Aru. van Gemert venvacht ook nu Arie van Gemert als een rots in de branding tijdens een Nederland se competitiewedstrijd. door Matty Verkamman weer een openingswedstrijd die zo disciplinair als maar enigszins moge lijk is, zal worden geleid: 'In alles merk je dat het zal moeten toegaan als in Mexico'. Het ligt derhalve in de lijn der ver wachting dat BraziliëJoegoslavië geen spectakel stuk van de eerste or de zal worden. Afgezien dan nog van de verwachting die lijkt op de WK van 1974, voornamelijk defensief in gestelde landen te zullen zien. Zelfs Brazilië, dat in Mexi-o nog van de positieve gedachte uitging om zo veel mogelijk doelpunten zelf te maken, lijkt nu een minder aantrekkelijke speelwijze te hebben meegebracht. Een eerste indicatie in die richting was de verleden jaar gespeelde inter land tegen West-Duitsland, die van wege de afwachtende houding van de Brazilianen zelden of nooit boeide. Bovendien paarden de Zuidamerikanen dat spel aan ritsen overtredingen. Wie het openingsduel gaat leiden is op dit moment nog onbekend. Arie van Gemert gisteren daarover: 'Mor gen wordt dat beeknd. Het is opval lend dat daar onderling vrijwel niet over gesproken wordt. Niemand heeft een idee wie het wordt'. Hoewel van Gemert zelf niet de min ste illusie koestert om voor die wed strijd in aanmerking te komen, stelt hij: 'Ik vind dat het allemaal nogal laat bekend wordt. Niet alleen voor die eerste wedstrijd. Persoonlijk vind ik het altijd fijn, wanneer ik me goed op een wedstrijd kan voorbereiden'. Overigens wordt wel verwacht dat één van de drie Westduitse scheidsrechters Weyland, Tachenacher, of Schulenberg, met die taak zal worden belast Maar wellicht om ook omkopingsschandalen te voorkomen, wacht de FIFA zo lang mogelijk met het bekendmaken van de namen. Hoewel er zeker scheidsrechters zul- .en zijn, die tijdens het wereldkam pioenschap slechts als grensrechter zul len fungeren, ziet het er voor Arie van Gemert redelijkerwijs meer in. Van Gemert, die in eigen land niet direkt als de absolute topper wordt ge zien, heeft met name tijdens zijn meer dan 40 buitenlandse beurten, steeds een goede indruk achtergela ten. De laatste kandidatuur voor één of meerdere wedstrijden stelde hij on langs nog bij de Europa Cup II finale tussen Magdenburg en AC Milan. Hij leidde die wedstrijd voortreffelijk. Maar van Gemert gevraagd naar zijn kansen: 'Nogmaals, we hebben hier geen enkel idee. Natuurlijk hoop ik wel ergens op. Ik heb me in ieder ge val goed voorbereid. Na 12 mei ben ik in Zeist hard bezig geweest Eerder dan die datum heb ik niet zozeer aan de WK gedacht. Toen ik die trip naar Azië maakte om AustraliëZuid-Korea te leiden, had ik uiteraard goede hoop om geselec teerd te worden, maar toen ik op 9 februari definitief te horen kreeg dat ik ging, was voor mij de competitie in Nederland nog het belangrijkste. Pas na de competitie is het voor mij echt gaan leven.' Wellicht zit er nog een andere taak voor Van Gemert in, nu de FIFA be sloten heeft bij.de WK bekerwedstrij den een arbitraal kwartet te laten aantreden, inplaats van het gebruike lijke trio. Die vierde man is in eerste instantie bedoeld als eventuele ver vanger bij blessures, maar krijgt te vens de taak om lajigs de lijn aan een tafeltje te gaan zitten. Hij zal toezicht moeten houden op beiden coaches en tevens met een grappig werkje ver- den belast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11