Kabinet bepaalt nog in zomer standpunt over Oosterschelde Sluis bindt strijd aan tegen sexwinkels Militairen voor oude zaak voor krijgsraad Milieubeschermers weer in het geweer voor behoud van de Dollard Vragen over mogelijkheid sluiten abortusklinieken Vijftien miljoen voor Noord Vietnam Twee WD-moties over woningbouw verworpen TROUW/KWARTET WOENSDAG 12 JIMT 1974 T1O/K10 Groningse bioloog geïsoleerd Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Acht nationale en internationale natuur- en railieubeschermingsorganisaties hebben zich gedistantieerd van de Groningse bioloog dr. Fop I. Brouwer. De heer Brouwer is de enige deskundige op zijn terrein, die meent dat de Dollard niet ernstig zal worden aangetast als er een kanaal door heen wordt gegraven. Door deze mening maandagavond op nieuw publiekelijk uit te spreken op een protest-bij eenkomst in Winscho ten, heeft hij zich geïsoleerd van zijn vakgenoten en zich een misprijzende verklaring op de hals gehaald. De acht organisaties zeggen dat Brou wer als lid en begunstiger van de organisaties op de hoogte is van hun standpunt, dat hij ook het weten schappelijk materiaal kent waarop zij zich baseren en dat hij zich toch blijft baseren op gegevens van voor 1966. De verklaring, die gisteren door het Waddenhuis in Harlmgen is uitgege ven, is ondertekend door de Landelij ke Vereniging tot behoud van de Waddenzee, de Milieudefensie Gronin gen, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de Stichting Natuur en Milieu, de vereniging Mi lieubeheer Noord-Nederland, de Vere niging voor milieudefensie, de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland en het Wereld- natuurfonds. Nieuwe ontwikkeling Intussen is er een nieuwe ontwikke ling op provinciaal vlak in Groningen. Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten zegt voorlopig het standpunt van het oude te zullen handhaven (dat zich uitsprak voor het bestaande plan van een buitendijks kanaal door de Dollard). Het zal ziah pas defini tief uitspreken na een gesprek met de regering, die veel meer voelt voor een binnendijks kanaal om het milieu in de Dollard te beschermen. Deze maand zal dit gesprek plaats hebben na een nieuw onderzoek van het Bu reau voor Grondmechanica in Delft. Als de nieuwe gedeputeerden, eventu eel in meerderheid, zich voor behoud van de dollard (en dus voor een binnendijks kanaal) zou uitspreken wordt het voor de regering politiek een stuk gemakkelijker om aan de milieu-eisen tegemoet te komen. Het Groninger Statenlid en Kamerlid voor de WD, drs. Scherpenhuizen, heeft al gezegd dat de nieuwe gedepu teerde drs. L. J. Bartelds, blijkbaar bereid is tegen het eerder door pro vinciale staten genomen besluit in te gaan. Op de protest-bijeenkomst van maan dagavond is, behalve aan de regering, ook een telegram toegezonden aan het Europese parlement De Europese commissie gaat met Nederland praten omdat zij vreest dat aantasting van de Dollard internationale gevolgen zal hebben op het gebied van natuur en milieu. Het actiecomité Dollard-plan meent echter dat de commissie eenzijdig en niet objectief is voorgelicht. Afsluiten met 'doorlaatcaissons', vindt Raad van de Waterstaat Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het kabinet zal nog deze zomer een standpunt over het al of niet afsluiten van de Oosterschelde bepalen. Dit heeft minister Westerterp aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hij heeft tevens de Kamer alle adviezen die nu over de Ooster- schelde-kwestie zijn uitgebracht, toegezonden. Het laatste advies dat hij binnenkreeg was afkomstig van de Raad van Wa terstaat. Deze raad heeft instemming betuigd met het eindrapport van de commissie-Klaasesz. Dese commissie wilde de Oosterschelde afsluiten met een zgn. blokkendam, waardoor een zekere getijde-beweging in de zeearm zou blijven bestaan. De Raad van de Waterstaat heeft nu alleen een zekere voorkeur voor af sluiting met zgn. doorlaatcaissons een technische variant, die aan het principe van het advies van de com missie-Klaasesz niet zo veel afdoet. Anders dan de commissie-Klaasesz heeft de Raad van de Waterstaat ge kozen voor een sluiting van een deel van de Oosterschelde met een dam bij Wemeldinge en bij St Philipsland. De commissie-Klaasesz had een Ous ter- en Keetendam voorgesteld. Bij de keuze tussen beide mogelijkhe den zijn de belangsn van de scheep vaart afgewogen tegen die van de visserij en dan met name de schelp diercultures bij Yerseke. De Raad van de Waterstaat noemt de oplossing van de commissie-Klaasesz bijzonder on gunstig voor de scheepvaart, welke bij uitvoering van het plan-Klaasesz in het Kanaal door Zuid-Beveland twee sluizen meer zou moeten passe ren dan in het oorspronkelijke Delta plan. Hoe de afsluiting van de Oosterschel de ook gerealiseerd zou worden, elk werk betekent een niet geringe in greep in het bestaande milieu. De Kees van Dijk en Nico Bruystens maakten deel uit van een groep solda ten van de 116 Cadi-compagnie uit Ermelo, die op 22 maart tijdens een oefening in het Duitse Hohne in sta king ging. De aktie was gericht tegen het optreden van hun commandant, de tweede luitenant Borst Na acht uur staking volgde er, na bemiddeling van de marechaussee, een gesprek met hem, waarin hij zijn fouten toegaf. Er werd afgesproken, dat iedereen met een schone lei z«u beginnen. Teruggekeerd in Nederland werden de soldaten echter geconfronteerd met het optreden van brigade-generaal O'- Herne. Deze gelastte alsnog een on derzoek door de marechaussee. Dit leidde ertoe, dat op 26 en 29 april in het totaal zeventien soldaten werden veroordeeld tot tien en veertien da gen verzwaard arrest. De hoogste Zeer geconcentreerd luistert een Amsterdamse rechercheur of hij enig geluid kan opvangen uit een koffer, die gistermorgen door een onbekende man bij het Shell-hoofdkantoor werd achtergelaten. Na onderzoek bleek dat de koffer wat kleding bevatte, vermoedelijk af komstig van een diefstal. DEN HAAG Vier confessionele kamerleden hebben minister Van Agt en staatssecretaris Hendriks gevraagd of zij over voldoende mogelijkheden beschikken om de opening van abor tusklinieken te verbieden of ze te sluiten. De kamerleden Gerdeniers (KVP), Tilanus (CHU), Boertiien en Van Leeuwen (beiden AR) vragen dit naar aanleiding van de protesten die de plannen voor een Stimezo- abortuskliniek in Maastricht opgeroe pen hebben. Zij willen weten of het openbaar ministerie over eventuele strafvervolging overlegd heeft met het staatstoezicht op de volksgezondheid. Van een verslaggever DEN HAAG De regering heeft vijftien miljoen gulden geschonken aan Noord Vietnam. Met het geld zal constructiestaai worden gekocht voor de wederopbouw van gefbouwen die door oorlogshandelingen werden be- schaidgd of vernield. Dit zeggen de ministers Van der Stoel en Pronk op vragen van de liberale Kamerleden Kpster en Waalkens. De beide bewindslieden delen verder mee dat de Nederlandse pmibassadeur nog niet in de gelegenheid is gesteld zijn geloofsbrieven in Hanoi te overhandi gen. Nadeel voor middenstand? SLUIS De gemeenteraad van de grensgemeente Sluis in Zeeuws- Vlaanderen heeft tijdens een spoedvergadering unaniem geprote steerd tegen de ongehinderde uitbreiding van het aantal sexwinkels in Sluis. Dit toeristenplaatsje heeft 3.100 inwo ners en 9 sexshops. De tiende is op komst Alle winkeltjes zijn gevestigd in de binnenstad en hebben hun goe deren met lichtreclames uitgestald. Volgens de bevolking van Sluis groei en de boutiques de burgerij over het hoofd. Zij menen dat Sluis een lustob ject voor Belgische bezoekers wordt. De 'gewone' middenstand zou als ge volg van de sexwinkels een teruglo pende omzet hebben. De elf raadsle den hebben b en w eensgezind ge vraagd op korte termijn middelen te zoeken om deze ongewenste uitwas een halt toe te roepen. De raadsleden hebben een oproep tot het openbaar ministerie, het rijk en de provincie gericht om Sluis te steunen in de strijd tegen de sexboutiques. Zij heb ben b en w ook in overweging gege ven contact op te nemen met andere Zeeuwsvlaamse gemeenten die met de ze plaag te maken hebben, om samen de strijd aan te binden tegen de sexwinkels. Van een verslaggever OPSTERLAND Een nog maar net drie wéken getrouwd echtpaar is gis termorgen in het Friese Langezwaag verongelukt. De 21-jarige A. L van Wieringen uit Gorredijk reed op een kruispunt met zijn bromfiets frontaal tegen een personenauto. Hij was op slag dood. Zijn vrouw, die achterop de brommer zat, de 19-jarige J. van Wie- ringen-Kraayenveld, moest zwaar ge wond in een ziekenhuis in Heerenveen worden opgenomen. gevolgen daarvan kunnen niet geheel worden voorspeld, maar de raad meent dat ook bij het handhaven van een getijbeweging van 1.80 meter bij Yerseke toch rekening moet worden gehouden met het verdwijnen van de schelpdiercultures daar. Vandaar de voorkeur van de raad voor een beslis sing ten gunste van de scheepvaartbe- langen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren twee moties van de WD verworpen over de recente ont wikkeling in de woningbouw. De eer ste motie vroeg voor dit jaar achtdui zend prcmiewotiingen extra en een aanpassing van de subsidietabellen voor het eigen woningbezit aan de gestegen rentevoet. Vóór de motie stemden de VVD, RKPN, Boerenpar tij, DS'70, en de CHU met uitzonde ring var. Kruisinga en Tilanus. De tweede motie vroeg minister Gruyters het beleid desnoods tijdelijk te rich ten o.) kleine plaatsen die niet als groeikern zijn aangewezen. Vóór stem den de WD, CHU, DS'70, SGP, Boe- renpartijl GPV en RKPN. Hoofdbestuur VVDM protesteert Van een onzer verslaggevers ARNHEM De dienstplichtige militairen Kees van Dijk en Nico Bruystens zullen morgen voor de krijgsraad in Arnhem moeten verschijnen op beschuldiging van het aanzetten tot onkrijgstuch- telijke handelingen. straf, die op de aanklacht (militair oproer) stond. Daarnaast had dit on derzoek tot gevolg, dat Kees van Dijk en Nico Bruystens nu voor de krijgs raad moeten verschijnen. Protest De soldaten van de 116 Cadi hebben geprotesteerd tegen deze maatregelen. Ondanks dat aanvankelijk het conflict in Duitsland was opgelost, probeert de legerleiding nu nog twee soldaten aan te wijzen als 'de aanstichters'. Ook het hoofdbestuur van de WDM heeft protest aangetekend tegen het optre den van generaal O'Herne. Uit solida riteit met Nico en Kees zullen mor gen voor het gebouw van de krijgs raad, waar de zitting om 10 uur begint, enkele soldaten van de 116 Cadi-compagnie posten. Stoer T-shirt, met breed scliouderaccent in kontrasterende kleur. 116-140 5; Sterk chambray short, met rode stiksels. 116-14610? 2. Royaal regen- en wind jack van zomers polyester/katoen met lichte nylon voering. 116-17616- 3. Denim pak voor dametjes, jasje met schouderpas en ronde pandjes, broek met jukstuk, beiden beeldig geborduurd. 116-16740.-45?' 4. Trainingspak voor kampioenen, van katoen/helanca trikot, met "world-cup" embleem. 98-17640; 50? 5. Fleurig jeanspak van zacht brushed denim. Kleurige borduursels op jack en broek. 92-110 35? 6. Katoenen trikot strand jurkje grappig en kleurig bedrukt. 92-110 13?

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10