Nixon negeert weer dwangbevel Kerk en staat werkten samen in Mozambique Giscard: JJ-SS moest weg wegens 'onjuis te' kritiek Een goede bank voor mensen die graag een financiële reserve hebben. de ABN Nixon begonnen aan 'nieuwe vredesreis' Nieuwe beschuldigingen in pers Kissinger naar West-Duitsland Drie negers dood bij rel in Z.-Afrika CDU naar rechter met abortuswet Lissabon en Moskou akkoord over diplomatieke banden Algemene Bank Nederland een goede grote bank Nu ook Walen in Belgische regering Withelaw eerste manna Heath Moskou laat Panows naar Israël gaan Frankrijk zal één kernproef minier nemen Pater Hastings kritiseert concordaat in boek over 'Wiriyamu' SPD en FDP samen aan de macht in Neder-Saksen TROUW/KWARTET DINSDAG 11 JUNI 1974 BUITENLAND T7/if WASHINGTON (UPI, Reuter) De vierde weigering van Nixon om geluids bandjes af te staan en twee nieuwe beschuldigingen in de pers hielden water- gate volop in de belangstelling op de dag van Nixons vertrek naar het Mid den-Oosten. (ADVERTENTIE) De juridisdhe commissie van het Huis van Afgevaardigden kreeg gisteren voor de vierde keer te horen, dat zij niet hoeft te rekenen op meer docu menten en geluidsbanden van het Witte Huis. Deze mededeling kwam niet onverwacht Enkele weken gele den schreef Nixon al aan de commis sie, die moet nagaan of hij kan wor den afgezet, dat hij op geen enkel verzoek om materiaal voor het onder zoek meer zou ingaan. Toch stuurde de commissie de president 30 mei een nieuw dwangbevel, waarin om 45 bandjes werd gevraagd. In zijn ant woord zegt Nixon nu, dat er ergens een grens getrokken moet worden, omdat de commissie anders maar door zal blijven vragen. Hij voert het staatsrechtelijk argument aan, dat hij als uitvoerende maaht niet 'voor al tijd onderhorig' wil worden gemaakt aan het congres als wetgevende macht Het evenwicht in het staatsbe stel zou daarmee zijn verstoord, zo voert de president gewichtig aan. Hij spreekt de hoop uit, dat het congres 'geen verkeerde conclusies' zal trek ken uit zijn weigering. Hij doelt daar mee kennelijk op het gevaar, dat de commissie zich steeds meer in haar geheel tegen de president zal keren en deze stedds weigert om met haar samen te werken. Het dwangbevel, dat Nixon naast zich neer heeft ge legd, was door dè commissie met 33 tegen één stem aangènomèn. Nixon beroept er Ziah op dat hij van het begin af aan geprobeerd heeft met de oommissie samen te werken. Totnutoe heeft hij alle vier dwangbe velen naast ziah neergelegd. Eén keer gaf hij in plaats van de gevraagde geluidsbandjes de gedeelte lijke tekst van de gesprekken, die erop stonden. Overheidsgeld SALZBURG, CAIRO, JERUZALEM (UPI, Reuter, AP) President Nixon arriveerde gisteravond op het zwaar bewaakte vliegveld van Salzburg, de stad waar hij zich vandaag voorbereidt op zijn histori sche reis door het Midden-Oosten, die woensdag in Egypte begint. De president zal de hele dag op het met tientallen velighigheidagenten omringde kasteel Klesheim blijven om uit te rusten en met zijn advi seurs te praten. Zijn minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, die hem vergezelt, zal vandaag een uitstapje naar West-Duitsland maken om er te overleggen met zijn West- duitse ambtgenoot Hans Dietrich Gen- saher. Het zal de eerste keer zijn, dat Kissinger de nieuwe Westduitse mi nister van buitenlandse zaken ont moet Genscher is nog maar een maand in functie. Bij zijn vertrek uit Washington zei Nixon, dat hij van zijn bezoek aan het Midden-Oosten geen spectaculaire resultaten verwacht Eén reis lost geen problemen op die erg diep gaan, en jaren terug gaan, in sommige ge vallen zelfs eeuwen.' Hij hoopte en vertrouwde, dat hij 'wwn nieuwe vre desreis' ging maken. Medewerkers van het Witte Huls voorspelden, dat Nixon wellicht enkele overeenkom sten voor economisahe samenwerking kan sluiten met de landen, die hij bezoekt Op zijn programma staan: Egypte, Saoedi-Arabië. Syrië, Israël en Jordanië. Kritiek van Irak Terwijl met name Egypte en Syrië een groots onthaal voor de president voorbereiden, gaf Irak bitter commen taar op de verzoenende houding van zijn Arabische broeders tegenover de VS. Het regeringsblad Al Gomhoeria schreef: 'Nixons bezoek aan het Mid den-Oosten markeert het begin van een nieuwe fase in de pogingen van de VS om een opgelegde oplossing aan de Arabieren op te dringen'. Het Wad beschuldigde de Arabische lan den, die Nixon nu ontvangen, ervan dar zij zichzelf hebben verlaagd tot 'siippendragers van Amerika', terwijl de VS hun steun aan Israël hebben uitgebreid. Over minister Kissinger zei het Iraakse regeringsblad, dat hij wel Amerika's rol in het Midden- Oosten heeft veranderd, maar niet Amerika's sterke binden met de 'zio nistische staat Israël. Irak, dat net als Syrië en Egypte de diplomatieke betrekkingen met de VS verbnjk in de Arabisch-Israëlische oorlog van 1967, heeft zich fel gekant tegen de regeling voor troepenschei- WELKOM (AFP, Reuter) Bij on lusten in een wijk in Welkom in de Zuidafrikaanse Oranjevrijstaat zijn zondag in totaal drie neger-arbeiders van de goudmijn Harmony gedood en minstens zeven personen gewond ge raakt De onlusten deden zich voor in een buurt waar ongeveer 5000 neger- werknemers, voornamelijk uit Lesotho en Transkei afkomstig, wonen. De oorzaak van de ongeregeldheden is volgens de directie van de Harmony- goudmijn niet bekend. In de afgelo pen maanden is het herhaaldelijk tot uitbarstingen gekomen in Zuidafri kaanse goudmijnen, soms in verband met looneisen, soms wegens tegenstel lingen tussen de Basoeto's uit Lesotho en de Xhosa uit Transkei. Zondag brak in Welkom een massale vecht partij uit in de wijk en werden verscheidene gebouwen in brand ge stoken. De politie omsingelde het ter rein en greep in met traangas en brandspuiten. De woonwijk van de hegerwerknemer* ligt od een terrein van de goudmijn- BONN (DPA) De fractie van CDU/ CSU in het Westduitse parlement wil van het Hof voor Grondwetszaken in Karlsruhe een uitspraak over de nieu we abortuswet van de bondsrepubliek. Deze wet is met een krappe meerder heid door de Bondsdag aangenomen en maakt abortus binnen de eerste drie maanden van de zwangerschap mogelijk. De christen-democraten, die zich met kracht tegen deze wet heb ben verzet, menen dat de nieuwe re geling in strijd is met artikel twee van de Westduitse grondwet, waarin staat dat iedereen recht heeft op bescher ming van zijn leven. ding zoals Egypte etn Syrië die met Israël hebben gesloten. Jordanië heeft een concreet voorstel ingediend voor een soheiding van de Jordaanse en Israëlische troepen. Ko ning Hoessein, zei dit in een inter- vieuw met het Amerikaanse weekblad Newsweek. Hij heeft voorgestéW dat de Israëlische troepen zich gemiddeld tot tien kilometer van de Jordaan terugtrekken. Volgens de Jordaanse koning is een regeling tussen Jorda nië en Israël een logisahe volgende stap op de weg naar een definitieve vredesregeling in het Midden-Oosten. LISSABON (AP, Reuter, UPI) De nieuwe Portugese regering en de Sow- jet-Unie hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Dit heeft de regering in Lissabon gisteren be kendgemaakt In een gezamenlijk Rus- sisch-Portugees communiqué wordt gezegd dat is besloten tot deze betrek kingen Volgens het beginsel van vreedzame coëxistentie en met inacht neming van de principes van de Vere nigde Naties.' De nieuwe Portugese regering heeft ook besloten relaties aan te knopen met Joegoslavië en Roemenië. ">ok m^t andere Oosteuro- pese landen zouden de diplomatieke banden spoedig worden hersteld. Een woordvoerder vanhet Portugese ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de leiders van Guinee^Bissau, waarmee in Londen wordt onderhandeld, hebben voorge steld de besprekingen in Algiers voort te zetten» Lissabon zal spoedig op het voorstel reageren, zo is bekendge maakt Het dagblad New York Times kwam gisteren met de beschuldiging, dat de regering van Nixon betrokken was bij een omvangrijk complot om over heidsgeld te gebruiken voor zijn her- verkiezingscampagnè in 1973. Het dag blad haalde diit uit een ontwerp-rap- port dat vrijdag was toegezonden aan de leden van de speciale senaatscom missie voor Watergate. De New York Times had de hand weten te leggen op een copie van dit nog vertrouwelij ke rapport. RegerimgsfiHïcüionarissen zóuden geld hebben overgemaakt naar groepen, die ijverden voor Nixons herverkie zing. Anderen, die geld van de rege ring ontvingen, zou 'dringend ge vraagd' zijn een bijdrage te storten in Nixons henverkiezingsfonds. Verder zouden regerimgisfaoiliteiten en tal van ambtenaren ingeschakeld zijn voor de herverkiezimgscampagne. Volgens de New York Times is het ontwerp- rapport samengesteld op grond van gesprekken met meer dan 150 mensen en duizenden documenten van het Witte Huis en de commissie voor de herverkiezing vam de president Eén van de leiders van het hélé complot was Frederick Malik, een oud-mede werker van het Witte Huis. Deze zou in een memorandum hebben gezegd, dat president Nixon het plan volledig steunde. Oftewel het ABN Plan-Krediet. U krijgt bij wjjze van spreken een ABN-portemonnee. Samen met u bepalen we de inhoud daarvan. U kunt dat geld (of een gedeelte daarvan) gebruiken waar en wanneer u maar wilt. Zolang u niets gebruikt hoeft u ook niets te betalen. Dus u hebt doorlopend geld achter de hand, zonder dat het u iets kost. Een prettig idee. (en niet alléén voor mensen die geld nodig hebben) BRUSSEL (AP, ANP, Reuter) 4 De Belgische premier Leo Tindij mans is erin geslaagd zijn miij derheidsregering om te zetten ij een meerderheidskabinet. Tindemans kreeg voor elkaar doori Waalse taaipartij, de Rassembleme Wallon, over te halen zitting te tó men in zijn regering van christó democraten en liberalen. Deze kleit coalitie fcyvam an de Belgische Kami van Afgevaardigden (Tweede Kamei vijf zetels tekort voor een meerdt heid. Met de Walen erbij kan premier nu rekenen op een meerdd heid van acht zetels in het parlemt; (115 van de 212). Tegenover de regeringscoalitie b%tj de socialisten met de Vlaamse taalpij tij, de Vlaamse volksunie en het rail tante Brusselse Front Democratise Francophone in de oppositie. De Vlaamse volksunie heeft na afloc- van de tweedaagse onderhandeling tussen Tindemans en de Waalse tai partij verklaard niet tevreden te zij over het akkoord met de Walen, j een verklaring zegt de Volksunie li te betreuren dat Tindemans heeft toj gegeven aan de eisen van Frango! Perin, de voorzitter van de Waalt partij. Door de weigering van de Volksunj en het Brusselse Front in te gaan q Tindemans uitnodiging ook tot i regering toe te treden krijgt de Bek sche premier niet de tweederde mei; derheid van het parlement mee, ij nodig is, om tot een'nieuwe gewest! lijke indeling van België te koma Het was de bedoeling van de huidig regering Vlaanderen en Wallonië et grotere mate van bestuurlijke zeij standigheid te geven en een regelie' te treffen voor het Brusselse gebief dat steeds een heet hangijzer tusse! Walen en Vlamingen is geweest. 1 MAATREGELEN Aangenomen wordt dat Tindemai toch met wetsvoorstellen zal en zal trachten de oppositie voor zi reorganisatieplannen te winnen. I Tindemans een meerderheidskabto heeft gesmeed, zo wordt in Belg gehoopt, zal hij in elk geval in sta zijn de inflatie aan te pakken en i groeiende sociale onrust te bestrijde: Charles Colson Volgens het weekblad Time heeft Nixons vroegere top-medewetker Charte Colson inmiddels verklaringen afgelegd, die lang niet kloppen met verklaringen van Nixon. Colson was nauw betrokken bij de pogingen om het Watergate-schandaal in de doofpot te stoppen en is voor zijn aandeel in deze zaak formeel aangeklaagd. Vorige week verklaarde hij zichzelf schuldig aan obstructie van de justi tie. Hij zou tegenover de onderzoekers hebben verklaard dat hij vörig jaar in januari en februari de president al verteld had van de pogingen om de Watergate-zaak te verdonkeremanen. Nixon heeft tot nu toe altijd verkl aard, dat hij pas 21 maart van derge lijke pogingen op de hoogte werd gebracht. Charles Colson wordt beschouwd als iemand, die van het begin af aan goed op de hoogte is geweest van de be moeienissen van het Witte Huis met acbies tegen Nixons politieke tegen standers, zoals de inbraak in het Wa- tergate-gebouw. Hij is de tweede oud medewerker van Nixon, die schuld heeft bekend en bereid is mee te werken aan het onderzoek naar Wa tergate. John Dean was de eerste. LONDEN (Reuter) —William White- law, oud-minister voor Noord-Ierland in het vorige Britse kabinet, wordt binnenkort benoemd tot nieuwe voor zitter van de Conservatieve partij ter voorbereiding van de eerstvolgende parlementsverkiezingen. Dit is in goe- d-ingelichte kringen in Londen verno men. Whitelaws benoeming door oppositie leider Edward Heath zal de oud staatssecretaris tot de op één na machtigste man maken in de Tory Party met de meeste aanspraken op opvolging van Heath. MOSKOU (AFP, UPI) De Russi- sche balletdanser Valery Panow heeft meegedeeld dat hij vrijdag met zijn vrouw de Sowjet-Unie mag verlaten en naar Israël emigreren. De Panows hebben visa gekregen, nadat zij na eerdere aanvragen in ernstige moei lijkheden met de autoriteiten waren gekomen. De Panows zijn joodse Rus sen. PARIJS (AP, Reuter, UPI) De Franse president Valéry Giscard d'Estaing heeft laten weten dat hij zijn minister van hervormingen Jean-Jacques Servan-Schreiber de bons heeft gegeven wegens 'on juiste' kritiek op het starten van een nieuwe reeks kernproeven in de Stille Oceaan. .Giscard heeft aangekondigd dat het aantal kernproeven uit zuinigheidso verwegingen met één wordt vermin derd. De Franse regering heeft giste ren ook bepaald dat nog in dit jaar een wetsontwerp wordt ingediend om de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar te verlagen. Zegslieden bij de Franse regering hebben meege deeld dat het Franse kabinet deze week met een reeks drastische maat regelen zal komen om de inflatie en het tekort op de betalingsbalans te bestrijden» De Franse minister van binnenlandse zaken Michel Poniatowski, die nauw met Giscard bevriend is, heeft namens de president, meegedeeld dat Servan- Schreiber, wiens ontslag in Frankrijk als een bom is ingeslagen, naar huis is gestuurd omdat hij ten onrechte heeft beweerd dat de Franse militaire autoriteiten de president met het oog op de kernproeven naar hun hand hadden gezet Poniatowski zei dat Gi scard Servan-Schreiber niet heeft ont slagen omdat deze tegen de proeven was, maar wegens de manier waarop hij zijn kritiek kenbaar had gemaakt. Zowel de president als premier Jac ques Chirac hadden de kritiek van JJ- SS uit de pers, radio en tv moeten vernemen. Onder de omstandigheden was het ontslag van de minister 'on- door Nico Kussendrager Vorige week begon een commissie van de Verenigde Naties in Dar es Salaam- de hoofdstad van Tanzania, een onderzoek naar de wreedheden die Portugese troepen hebben begaan bij "Wiriyamu. Een jongen, Antonio Michioni, vertelde de commissieleden wat zich bij de slachtpartij bad afgespeeld en boe bij gewond naar Spaanse priesters was gevlucht, die zijn relaas doorgaven aan een Britse pater. ;i> lljllflll' Tenslotte kwam zijn verhaal tezamen met andere getuigenissen terecht in Britse kranten. Sindsdien had Anto nio zich herborgen gehouden, bang voor wraak van de Portugezen. De pater dde zijn relaas in de publici teit bracht heet Adrian Hastings. Over het bloedbad van Wiriyamu heeft hij nu een boek geschreven *),om 'te voorkomen dat de gebeurte nissen voorgoed vergeten worden'. Bij lezing vallen een paar dingen op zoals de 'medeplichtigheid' van de autori teiten in de rooms-katholieke kerk aan de krijg in Mozambique. Lissabon en Rome waren sinds 1940 door een concordaat aan elkaar geklonken: bis schoppen werden door Portugal be taald, zij moesten Portugees zijn en de Portugezen hadden het recht van veto bij hun benoeming. Ook sprin gen de strijd tussen de hogere en de lagere geestelijkheid in het oog en het uitzichtloze, zinloze en verkramp te van het Portugese optreden in Mozambique. Zij probeerden de kolonie te 'behou den' door het platbranden van dor pen, door het marteler van dorpelin gen, door het doden met staven en stokken om vervolgens de lijken in stukken te snijden, door het afsnijden van handen en voeten alleen omdat een zoon, een neef voor het Frelimo vocht, of omdat de dorpsbewoners voedsel hadden verstrekt aan de vrij heidsstrijders. De hogere geestelijkheid en de burge- lijke autoriteiten bleven echter doof voor de protesten van de missionaris sen 'in het veld', 'als uw maag niet sterk genoeg is voor dit soort dingen kunt u beter weg gaan'. 'U moet zich niet met politiek bemoeien. Uw werk is het evangelie prediken'. 'God meer gehoorzamen' Pater Hastings over dit alles: 'De kerk neemt geen standpunt in, wat hetzelfde is als aan de kant staan van de onderdrukkers van wie we alle maal geld krijgen om in ons onder houd te voorzien'. En over het niet zwijgen van de lagere geestelijkheid: 'We moeten God meer gehoorzaam zijn dan de mensen'. Trieste mijlpaal hl de serie gruwelen en wreedheden van de Portugese troe pen was de slachting in Wiriyamu, als wraak voor het beschieten van een vliegtuig door vrijheidstrijders in de buurt van het dorp. Soldaten omsin gelden de plaats en trokken er bin nen. De meeste mensen werden dood geschoten, anderen werden hun huizen binnengejaagd die vervolgens in brand werden gestoken, terwijl som mige kinderen letterlijk werden dood geschopt. Daarna gingen de soldaten naar andere dorpen en gehuchten en de omgeving. In het dorp Chawola waar ze kennelijk in tijdnood verkeer den werden de msnen eenvoudigweg op een rij gezet, verzocht om in de handen te klappen waarop ze werden doodgeschoten. De gebeurtenissen werden door de weinige vluchtelingen aan Burgos-paters doorgegeven die de verhalen neerlegden in twee rappor ten. Bij toeval in handen Het Wiriyamu rapport kreeg pater Hastings min of meer bij toeval in Madrid in handen, tijdens een bezoek aan de Burgos-paters. Hij besloot de zaak in de publiciteit te brengen via de gezaghebbende en achtenswaardige Times. Hier zit de zwakke stee voor hen dde het verhaal van Hastings willen betwijfelen: hij heeft het bloedbad in Wiriyamu uiteraard niet meegemaakt en het verelag van de gebeurtenissen ook met rechtstreeks gehoord. Op dit punt werd hij dan ook met liefde aangevallen door de Portugezen en bijvoorbeeld ook door de conservatieve Daily Telegraph. Er is echter weinig reden om aan het verhaal van Hastings te twijfelen: al lereerst niet omdat het van Burgos- paters afkomstig is die de ervaringen wèl uit de eerste hand hebben en bovendien niet omdat later Portugese autoriteiten het impliciet hebben toe gegeven. Alleen over de aantallen slachtoffers zijn de meningen verdeeld, het zijn er waarschijnlijk minder geweest dan de aanvankelijk genoemde vierhonderd. Een onafhankelijk onderzoek van de Ver. Naties waar ook het nieuwe Portugese regiem aan zal meewerken zal de waarheid aan het licht moe ten brengen, voor zover dat althans nog mogelijk is. Dit onderzoek zal ook moeten aantonen wat de vrijheid strijders van het Frelimo op hun geweten hebben want ook daar zijn bijna zonder twijfel misdaden be gaan, maar ze zullen aanmerkelijk minder blijken dan de gruweldaden van de Portugezen, die vaak zonder militaire noodzaak, alleen uit wraak en represaille handelden. Bovendien zal Frelimo altijd het onrecht minder aan haar kant hebben dan de Portuge zen. Toch is het ook niet reeël de gebeur tenissen als een unicum te beschou wen. In My Lai, tijdens de politionele acties in feite hetzelfde gebeurd. Het zijn de wreedheden en gruweldaden van iedere zeker guerilla oor log. De grete verdiensté van Hastings is daarom niet in de eerste plaats het opnieuw aan de orde stellen van het bloedbad van Wiriyamu, maar wat hij schrijft over de gevolgen van een concordaat en over de rol van de hogere geestelijkheid. Als de bespre kingen die vorige week in Loesaka begonnen tussen het bevrijdingsfront ontbeerlijk geweest voor een goe? samenwerking en samenhang in. :s- regering' aldus Poniatowski. Servan-Schreiber, die ook eerder li actie heeft gevoerd tegen de Frans kernproeven in de atmosfeer, had zfl dag het besluit de bovengrondse ker proeven te hervatten scherp geheke - en laten weten dat hij het eveiun eens was met Giscards plannen proefexplosies na september 19i slechts ondergronds te laten plaatsvi den. GAULLISTEN Waarnemers in Parijs menen dat scard zijn minister, na een ambtspe: ode van 12 dagen de laan heeft uit£ stuurd om ernstige moeilijkheden voorkomen met de gaullisten van UDR-partij, wier steun in het pai ment hij onmogelijk kan missen. UDR had bij monde van haar secret ris-generaal Alexandre Sanguinetti o middellijk om het ontslag van Servs Schreiber gevraagd. De UDR had j dreigd haar steun aan Giscard in trekken, mits de dwarsliggende Se van-Schreiber aan de kant zou worde gezet. Het risico voor Giscard van ee weglopen van andere centrum-mini ters en terugkeer van de Mouveme: Reformatuer (hervormers) in de positie zou ondanks het vertrek vi de Reformateur Servan-Schreiber ring zijn, omdat de 'hervormers' derling al lange tijd op gespanne voet verkeren. Zo hadden de Reform teurs Jean Lecanuet en Pierre Abeli die thans ministers zijn, destijds m teen steun verleend aan Giscard, tt wijl Servan-Schreiber pas bij de tw# de ronde van de presidentsverkiezi gen aarzelend voor Giscard had gek: zen. Maar ook wat de politieke pr gramma's betreft bestond er een br de kloof tussen de hervormers acht: Lecanuet en die achter Servan-Schrt ber, wiens aanhang de laatste tij bovendien aanzienlijk was geslonken voor Mozambique, het Frelimo, en de Portugezen uiteindelijk leiden tot on afhankelijkheid van' de kolonie zal de katholieke kerk nog moeite genoeg hebben haar geloofwaardigheid te her stellen. Min of meer bij toéval komt het boekje van Hastings uit op het mo ment dat het einde van het laatste koloniale rijk nabij lijkt Afgezien dan van het neo-kolonialisme waarvan het einde nog niet in zicht is en dat zich niet zozeer kenmerkt door poli tiek - militaire als wel door economi sche misgrepen. Hastings: Wiriyamu, het verslag van de massamoord in Mozambique. Uitgave: Zomer Keuning, Wagenin- gen. Vertaling: C. J. Los. Voorwoord: Bas de Gaay Fortman. Prijs 12,50. HANNVER (AP, Reuter. UPI) De sociaal-democraten en liberale hebben gezamenlijk de meerderhe: behaald in de Landdag van de We? duitse deelstaat Neder-Saksen. christen-democraten blijven er in oppositie. Dit blijkt uit de definitieve uitsl: van de zondag gehouden verkiezinge in deze deelstaat. De sociaal-democr tische SPD kreeg 43 pet (46.2 bij vorige verkiezingen) van de stemme: De liberale FDP verwierf 7.1 proce: (was 4.4) en de christen-democral sche CDU 48.9 pet (was 45.8). Deze uitslag betekent dat de CDU v< 74 naar 77 zetels is gestegen. De SK is van 75 naar 67 gedaald, terwijl FDP die bij de vorige verkiezinge geen enkele zetel haalde omdat zij vijf procents-kiesdrempel niet haald' van 0 naar 11 zetels is gestegen, De SPD heeft in de afgelopen jare steeds alleen in Neder-Daksen gr geerd. Zij is nu gedwongen met FDP in zee te gaan, terwijl de CD1; in de oppositie blijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6