r. Zijlstra: gevaar voor recessie thans geweken W erkgelegenheid verslechterd Commissie keurt stippen op pakjes sigaretten af Witlofkwekerij Zevenaar mag gebouwd Adspirant leraren kunnen tweede vak als bijvak doen Plan voor 'blokkendam in Oosterschelde zou niet uitvoerbaar zijn Dennendal Secretaresse bestookt met traangaskogels Diamantair na truc ruim een ton armer Industrie wil prijs pakje sigaretten Proef overdoen ,a wegens fouten in de opgaven Politie zou TH gaan ontruimen Vrachtwagen stremde weg Utrecht-Den Bosch MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Bezwaren tegen voorstel-Klaasesz Vondeling: werkwijze Kamer nogal rommelig Gruijters informeerde PvdA eerder dan gemeente en directie Ingewikkeld /KjtOUW/KmARmET DINISDAG 11 JUiNl 1974 BINNENLAJND T3/K5 L onze onderwijsredactie StaildpUllt minister: M HAAG Minister Van wil in de lerarenop- ig meer accent leggen op ■a^t hoofdvak. Toekomstige lera- zullen tijdens liun opleiding wel een tweede vak moeten ggtuderen, maar dat zal dan [teer het karakter van bijvak lebben. De minister zal dit landpunt dezer dagen aan de Hveede Kamer bekend maken. •t tweevakkensysteem is al jaren ji heet hangijzer. De nieuwe experi- sntele opleidingen hebben nu enige A ervaring hiermee opgedaan. Voor- de studenten hebben vaak ge- lagd, dat het ondoenlijk is geiijfctij- r twee vakken te bestuderen. Ook [muit het onderwijs kwam kritiek, lat men vreesde, dat zo geen van beide vakken op voldoende niveau gegeven kon worden. Om uit de moeilijkheden te geraken heeft toen de zg. commissie-Hansel- man geadviseerd voortaan alleen de combinatie van twee verwante vakken toe te staan. Studenten zouden bij voorbeeld niet meer Engels en wis kunde kunnen kiezen, maar nog wel Engels en Nederlands. Daardoor zou den dan de ergste bezwaren tegen het tweevakkansysteem opgeheven wor den. Tijdens de besloten vergadering van het centraal onderwijs overleg van twaalf dagen geleden heeft minister Van Kemaniade zijn voorlopige stand punt uiteengezet. Daarbij as gebleken dat hij ten dele tegemoet wil komen aan de kritiek die tegen het tweevak kansysteem en ook tegen de commis- sie-Hanselman is geuit. Eerst één vak De minister wil de studenten laten beginnen met één vak. In de eerste twee jaar van hun studie kunnen zij zich dan op dat hoofdvak concentre ren, pas in een latere fase beginnen zij aan een bijvak dat dan wel ver wantschap moet hebben met het hoofdvak. De pedagogisclvdidactische vorming zal dan zoveel mogelijk be perkt blijven tot het hoofdvak, omdat de hier geleerde principes zonder veel moeite vertaald kunnen worden naar het bijvak. Het is verder de bedoeling dat de instituten grotere vrijheid krijgen bij het inrichten van de studie. Binnen de hierboven aangegeven richting zou den zij zelf moeten uitmaken hoe zij de verhouding tussen hoofd- en bijvak regelen. ïnflatie neemt echter in vele landen nog toe AZEL De dreiging van een volledige recessie in de wereld -oct nder invloed van de oliecrisis is thans wel geweken. Er zijn geen anwijzingen, dat de economische teruggang in de loop van dit ïelepar zal voortduren. Integendeel, liet schijnt dat de bedrijvigheid oed op peil blijft. die e" it zei dr. J. Zijlstra in zijn hoedanig- I aD eid van president van de Bank voor 11 ternationale Betalingen tijdens de n* arvergadering van deze instelling. eenolgens dr. Zijlstra zou het een ver- ssing zijn om nu door middel van eleidsmaatregelen de totale vraag vin' n belangrijke stimulans te geven. )e aanpassing van ons bestedingspa- oon aan het nieuwe prijspeil voor lie schijnt zich, nu de eerste schok chter de rug is, zonder noemenswaar- ge moeilijkheden te voltrekken', /at de inflatie betreft noemde dr. ijlstra de situatie niet alleen in het fgelopen jaar verslechterd, de achter- itgang op dit gebied wordt op het lenblik in een aantal landen nog eeds ernstiger*. Een jaar geleden, >en de verbruikersprijzen in de voor- laraste industrielanden op jaarbasis ven k tien procent waren gestegen, nschreef men de situatie nog als larmerend'. Op het ogenblik kan een fegering, die zeker weet dat zij de iflatie in de komende twaalf maan- en binnen die grenzen kan houden, iggen dat zij het vrij goed doet. Dat geeft aan hoe ver wij sinds vorig jaar ■fijn gekomen', zei dr. Zijlstra. •f)e voortdurende stijging van de Widstoffenprijzen (niet alleen de -—rijs van olie) heeft veel met deze hflatie te maken. Het algemene peil fS),er grondstoffenprijzen was begin '74 ongeveer drie keer zo hoog als '•au nd 3971. Onlangs zijn de grondstof- i5,01 nprijzen iets gedaald. Het is derhal- ra: i, volgens dr. Zijlstra, alleszins rede- •o.oi ijk om te hopen dat de prijsontwik- :a2cJ' eling in de grondstoffensector zal ein» ijdragen tot een beperking van de 3.0! lgemene prijsstijgingen. ls dat gebeurt, komt er weer een oort situatie, 'waarmee wij ver- rouwd waren vóór de prijshausse op e grondstoffenmarkt'. De inflatie urs- erd toen in hoge mate bepaald door 5.M e druk aan het loonfront. De werke lijke moeilijkheid van een dergelijke eerloon- en prijsinflatie heeft meer een wlitiek dan een economisch karakter. hebben kunnen zien dat de loon- ec n prijsspiraal zijn kracht behoudt, :o.oi ok al is elk spoor van overmatige ÏÏjj raag verdwenen. Op dit gebied is hog helemaal geen werkelijke vooruit gang gehoekt*. Op het stuk van de wisselkoersen merkte dr. Zijlstra op, dat over het algemeen het 'zweven' van de wissel koersen het inflatie-pessimisme verder in de hand heeft gewerkt, doordat het vertrouwen in geld werd verzwakt. Het sinds maart 1973 in feite algeme ne stelsel van 'zwevende' munten, heeft volgens dr. Zijlstra, zowel zijn goede als zijn kwade kant Nadeel is dat er geen georganiseerd internatio naal geldstelsel meer is. Daar staat tegenover, dat de vrije koersontwikke ling ons heeft verlost van de druk, die de aanzienlijke verstoring van het evenwicht op het gebied van de inter nationale betalingen uitoefende. Volgens dr. Zijlstra dient er een zeke re mate van internationale overeen stemming te komen over de wissel koersstructuur. Verder moet er bij de wisselkoersverlagingen en handelsbe perking moet hierbij primair staan. Betalingsbalanstekort Dr. Zijlstra noemde het onmogelijk en evenmin wenselijk om internatio nale financiële steun beschikbaar te stellen voor ieder betalingsbalanste- kort, ongeacht de oorzaak daarvan. De tekorten die het gevolg zijn van de prijsstijging voor olie zijn al groot genoeg om de internatonale solidari teit op de proef te stellen. Alles moet dan ook in het werk worden gesteld om andere oorzaken van betalingsba lanstekorten weg te nemen. Het praktische beheer van 'zwevende' wiselkoersen op basis van overeen stemming over de betalingsbalans- structuur bij de olie-importerende KWRFLlG V0F li ft 2*011 P.ntee! het voornaamste J Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Opnieuw zijn er in de Rotterdamse wijk Katendrecht moeilijkheden ontstaan, die naar alle waarschijnlijkheid zijn veroorzaakt door sexclubexploitanten. Bij de secretaresse van het wijkor gaan, mevrouw L. Lembke-Hoes, wer den in de nacht van zondag op maan dag enkele traangaskogels door de brievenbus afgeschoten. Al eerder werd getracht het huls van mevrouw Lembke in brand te steken en onlangs nog werd brand gesticht in het nieuwe wijkgebouw. Het oude wijkgebouw was in het verleden al in de as gelegd. Volgens mevrouw Lembke is deze nieuwe actie zonder twijfel het werk van Katendrechtse bordeel- en/of sex- clubhouders. De verhouding tussen deze groep en het wijkorgaan is bij zonder gespannen door de strijd die de wijkbewoners voeren tegen de toe nemende prostitutie, het toenemend aantal sexclubs en de groeiende agres sie in Katendrecht. Het echtpaar Lembke heeft van de nachtelijke traangas-affaire keelpijn, tranende ogen en hoestbuien overge houden. AMSTERDAM Twee Engelsspre kende mannen hebben het afgelopen weekeinde een Amsterdamse diaman tair voor 117.000 gulden opgelicht. De mannen gaven voor een partij dia mant ter waarde van 120.000 gulden drie bundels bankbiljetten van elk 20.000 dollar als onderpand en zouden dit later ruilen voor het bedrag in Nederlands geld. Later bemerkte de diamantair dat alleen het bovenste en onderste biljet van de bundels van 100-dollar waren, er tussen zaten bil jetten van één dollar, zodat de man nen slechts 1188 dollar achterlieten. VAGEN IN GEN Vanavond moeten ingeveer 350 mensen die een oplei; Diing gevolgd hebben om leraar bij iet beroepsonderwijs te worden, een Dnderdeel van hun eindexamen over- loen. Het gaat om het vak 'warmte leer'. onderdeel van de afdeling wis- n natuurkunde. Dit vak wordt door oekomstige leraren aan lts-sen ge- olgd. n de examenopgaven waren fouten gemaakt, waardoor het voor de eind examenkandidaten onmogelijk was !e goede oplossing te vinden. De Pgaven worden elk jaar gemaakt door een speciale commissie, die aan- lesteld wordt door de centrale rege lingscommissie van het Nederlands ienootschap tot opleiding van leraren 'ij het beroepsonderwijs. 'at er fouten in de opgave zaten 'ebben de leden van deze commissie niet gemerkt, totdat tijdens en na het examen op 29 mei bleek dat de kandi daten er niet uit kwamen. In overleg met het ministerie van onderwijs is •nu besloten het eerste examen af te *2 teuren en een tweede examen op dit j* onderdeel af te nemen. Volgens een 1* woordvoerder van het Genootschap waren van de kandidaten daartegen frj Seen protesten aangetekend, omdat men hoopt dat de nieuwe opgaven JUi wat minder moeilijk en in ieder geval •1U' nutloos zijn. Dat er volgend jaar an" andere mensen in de examenopgaven- commissie benoemd zullen worden f ligt voor de hand. aldus het Genoot- *chap. DELFT Vanachtend vroeg zou de bestuursvleugel van de TH in Delft, die al een paar dagen bezet is door onge veer 900 studenten, ontruimd worden door de politie. oZ zag het er gister avond laat tenminste naar uit. De be zetters verklaarden toen, dat zij, wan neer de politie de zaak zou ontruimen, geen weerstand zouden bieden, maar rustig zouden meegaan met de ontrui- mers. Het college van bestuur heeft gister middag een ultimatum overhandigd aan de bezetters, waarin geëist werd, dat de bestuursvleugel om vijf uur ont ruimd zou zijn. De bezetters hebben toen geen gehoor gegeven aan deze oproep. Ook na een eventuele ontruiming zul len de bezetters doorgaan hun eisen naar voren te brengen, namelijk dat het college van bestuur ook de stem men van studenten die geen college geld betaald hebben, moeten laten meetellen voor de universiteitsverkie zingen. Gisteravond hebben de bezetters in een telefoongesprek met de burge meester van Delft te horen gekregen, dat er 's ochtends waarschijnlijk tot ontruiming zou worden overgegaan door de politie. Vanavond zal een bijeenkomst worden belegd voor studenten, personeel en mogeilijk ook met politieke partijen en andere organisaties, die solidair zijn met de actievoerende studenten. Van een verslaggever VIANEN Nadat een vrachtwagen na geslipt te zijn dwars over het wegdek van de Lekbrug, verbinding in de rijksweg Den Bosch-Utrecht, kwam te liggen is het verkeer in beide richtingen enkele uren ge stremd geweest. Enkele mensen lie: pen lichte verwondingen op. toen in de stremming nog een vrachtwagen slipte en enkele auto's op elkaar bot sten. Dr. J. Zijlstra grote landen een redelijk samenhan gend geheel van doelstellingen zijn met betrekking tot de betalingsbalans. Het voorkomen van concurrerende landen is momenteel het voornaamste vraagstuk op internationaal monetair terrein, zo zei dr. Zijlstra. Voorlopig is een algemene hervorming van het internationale geldstelsel op basis van stabiele (regelmatig aan te passen) wisselkoersen geen haalbare kaart. De president van de BIB tekende hier echter bij aan, dat het gevaar van nadelige gevolgen voor de wereldhan del kleiner wordt als het wisselkoers beleid van de diverse landen verenig baar blijft Men kan dan tevens begin nen aan de lange tocht naar een bestendig internationaal geldstelsel. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgelegen heidssituatie is de afgelopen maand opnieuw verslechterd. Hoewel het aantal werklozen met 8.400 daalde tot 117.730 is deze daling toch belangrijk minder dan van de maand mei verwacht mag worden, aldus staat in het gisteren gepubliceerde maandver slag van het ministerie van So ciale Zaken. Wanneer er geen rekening wordt ge houden met seizoensinvloeden, is er sprake van een stijging van de werk loosheid namelijk met 7.200 tot 139.000. Het nijpendst is de situatie in de bouwsector, waarin de arbeidsre serve eind mei nog bijna 25.000 be droeg. Vorig jaar bedroeg dit aantal 16.100. De voortdurend hoge werkloosheid in de bouw kan onder meer worden toegeschreven aan de krappe order portefeuille van veel bouwbedrijven en de geringe vraag naar de bouwvak arbeiders in West-Duitsland. De ge registreerde vraag naar bouwvakkers in Nederland steeg in mei slechts met 900 tot 5.800, maar daalde in Gronin gen, Drente en Zeeland. De arbeidsmarktsituatie in de metaal- secror is oko weinig gunstig. Hoewel de vraag naar metaalbewerkers de arbeidsresefve in deze beroepsgroep ruim overtreft (21.000 tegen 10.800) verloopt de daling van de werkloos heid zeer traag. Ongunstig ontwikke len zich ook de cijfers van het aantal langdurige werklozen, d.w.z. degenen die langer dan een half jaar staan ingeschreven. Sinds februari steeg het aantal met 4.600 tot 31.780 of 29 procent van het totale werklozenbe- stanq. De werkloosheid onder de jongeren is dit jaar groter dan vorig jaar. In mei 1973 bedroeg het aandeelpercentage van jongeren beneden de 25 jaar 25.8 procent en mei dit jaar 27.2 procent (ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Het voorstel van de commissie-KIaasesz om de Westerschelde af te sluiten met een zogenaamde blok kendam is waarschijnlijk technisch niet mogelijk. De bouw van een dergelijke dam roept beel wat problemen op, waar rijks waterstaat geen ervaring mee heeft. Dit rapporteert de deltadienst van rijkstwaterstaat in zijn nota over het plan -Klaasesz aan minister Westerterp. Minister Westerterp heeft in maart, nadat de commis sie-KIaasesz haar rapport had gepu bliceerd, het rapport om advies rondgestuurd langs een aantal in stanties als de provincialebesture n van Zeeland en Brabant en de deltadienst. De deltadienst is nu de eerste officiële instantie, die negatief oordeelt over het plan van de commissie-KIaasesz. Behalve technische bezwaren op pert de deltadienst ook milieu technische bezwaren. Zo vraagt de dienst zich af of de commissie- KIaasesz niet wat al te optimistisch is geweest over het bhoud van het milieu in een half open Oos terschelde. In het rapport van de deltadienst wordt twijfel uitgespro ken of een vermindering van het getij in de Oosterschelde geen in vloed zal hebben op, wat genoemd wordt' het gevoelige en fijnzinnige netwerk van ecologische relaties'. Op het ogenblik schuren door het getij grote hoeveelheden zand en grond weg uit de Oosterschelde. Dat zal straks veranderen: er zal een aanvoer van zand en slib zijn waarin zich giften en overmatige voedingsstoffen kunnen ophopen. De deltadienst gelooftook dat de commissie-KIaasesz de meerkosten van haar oplossing te laag heeft grschat. De commissie becijferde 2.9 miljard meerkosten; de delta dienst daarentegen komt op 4 mil jard gulden meer. De deltadienst draagt nu een alter natief voor (dat in maart door de commissie-KIaasesz zelf als de op één na de beste oplossing was voorgedragen) namelijk een com partimentering, dat wil zeggen: een indeling in een aantal vakken, van de Oosterschelde. Zo zou een compartimenteringsdam moeten worden aangelegd tussen Wemel- dinge en St. Maartensdijk en tus sen St. Philipsland en de Grevelin- gendam, waardoor er een veel klei ner zoutwaterbekken in de Oostwr- schelde overblijft Van een verslaggever DEN HAAG De sigarettenindustrie wil de prijs van een pakje sigaretten met een kwartje verhogen. Hiervoor is een aanvraag ingediend bij het ministerie van Economische Zaken. Alleen de allergoedkoopste sigaretten zullen iets minder in prijs omhoog gaan. De sigarettenindustrie zegt dat de verhoging nodig is wegens de kos tenstijgingen sinds de laatste prijsver hoging in 1968. Het ministerie van Economische Za ken houdt de aanvraag nog in beraad. Van onze parlementsrdactie DEN HAAG Dr. Vondeling, de voorzitter van de Tweede Kamer, vindt de werkwijze van de Tweede Kamer nogal rommelig. De schuld ligt bij de Kamer zelf, omdat ze niet op tijd de zaken afwerkt voor de behan deling in het openbaar en bij de regering die de stukken te laat toe zendt Daarentegen stelt de regering wel een prioriteitenlijst op van zaken, die voor het zomerreces moeten wor den behandeld. De Kamervoorzitter uitte gisteren zijn klacht voor de NOS-radio. i Fabrikant toont verontwaardiging Van een onzer verslaggeefsters GRONINGEN De raad van bestuur van de tabaksindustrie Theodo- rus Niemeyer B.V. in Groningen is zeer verontwaardigd over het feit dat de commissie-Meulblok (een ambtelijke commissie, die enige ja ren geleden is ingesteld om een studie te maken van het onderwerp: roken en gezondheid) in een rapport te kennen geeft tegenstander te zijn van het feit. dat Niemeyer op zijn pakjes sigaretten een stippen- aanduiding heeft, die het teer- en nicotinegehalte aangeeft. 'Wanneer een aiatrnbail Nederlandse fa brikanten kennelijk uit angst om be staande marktaandelen te verliezen geen melding wil maken van ter- en nicotinegehalten, mag dat nog niet leiden tot een ongenuanceerde veroor deling van een fabrikant die zulks wél doet', aldus Niemeyer B.V. in zijn commentaar op het - uitgelekte - rap port van de commissie MeuLblok. In dit rapport staat als belangrijkste mededeling dat de overheid een wet telijke regeling aan het voorbereiden is, die de fabrikanten van sigaretten en shag zal verplichten een waarschu wing op hun pakjes te zetten, dat roken schadelijk is voor de gezond heid en die verder de reclame voor tabaksartikelen eu andere 'schadelijke consumptieartikelen'' aan banden zal leggen. De werkgroep zegt dn het - nog gehei me - rapport dat men eraan twijfelt of een reclameverbod op zichzelf de gewenste teruggang dn het gebruik van sigaretten tot gevolg zal hebben. Men zoekt het meer in de 'educatieve waarde' van een waarschuwing op het pakje sigaretten. Over de bestaande waarschuwing, die de firma Niemeyer op zijn produkten zwt is de coanmissie-Meulblok niet tevreden, blijkens het rapport Men vindt de reclame van Niemeyer duide- vijk niet helemaal fatsoenlijk en ge tuigend van ooanmercieel eigenbelang. Het systeem van stippen, waarmee het teeer- en nicotinegehalte wordt aange geven door Niemeeyr. wijst de com missie af, evenals het gebruik van de term 'nicotine-arm'. De raad van bestuur van Niemeyer voelt zich door deze stellingname van de coanmissie-Meulblok ten zeerste in zijn goede naam aangetast. Men stelt dat het 'vreemd aandoet om eerst te onderhandelen met overheidsvertegen woordigers (de commissie-Meulblok), die geen relatie willen leggen tussen roken en mogelijke schadelijke gevol gen daarvan om vervolgens van die zelfde ambtemaren te vernemen dat zij wettelijke maatregelen overwegen om het roken te beperken'. Verder zegt de raad van bestuur, dat men het zeer vreemd vindt, dat de commiissde- Meulblok het informatieve etiket op de Ndemeyer-verpakkdngen afwijst, omdat zelfs de Europese commissie in principe positief op dit etiket heeft gereageerd na vragen in het Europese parlement van de PvdA-afgevaardiigde Oele (Onlangs maakten wij melding van wetenschappelijke aanwijzingen, dat andere bestanddelen dan teer en nico tine belangrijke oorzaken kunnen zijn van de schadelijke effecten van siga rettenrook. Omdat onderzoek hiernaar nog gaande is, kan de 'informatieve etikettering' hierover geen uitsluitsel geven - red.). kan de Vervolg van pagina 1 tegen beslissingen in beroep gaan. De beheerder stelt paviljoensstaven samen met betrokken oudere en groepsled- ding. De beheerder zal verder zonodig en indien mogelijk op grond van de door de ouders gewenste groepslei ding en paviljoensstaf overgaan tot een herindeling van de groepen over de paviljoens. Verandering in de personeelsbezetting kan het op non-actief stéllen van huidige personeelsleden en het aan stellen of 'lenen' van andere perso neelsleden noodzakelijk maken. De huidige leading moet de besluiten res pecteren en helpen met de loyale uitvoering ervan. Alle paviljoens staan onder eind-verantwoordelijkheid van de beheerder, van wie de be voegdheden blijven, zoals ze nu gere geld zijn. Op korte termijn zal verder worden voorzien in een versterking van de verpleegkundige verzorging en het toezicht daarop, waarbij prof. Brenmiinkmeijer nog aantekent, dat diit niets te maken heeft met de invoering van een "medisch model'. In zijn brief aan alle personeelsleden zegt prof. Brenninkmeijer nog, dat het instemmen met deze beleidsproce dures en beslissingen van geen enkele invloed is op hun rechtspositie ('rechtspositioneel kan deze instem ming als niet gegeven worden be schouwd'). Hij spreekt er verder zijn spijt over uit, dat hij geen tijd heeft voor nader overleg, maar belooft, dat hij bij de uitvoering van zijn plannen zoveel mogelijk overleg zal plegen en dat hij de vele belangen zo eeriijk mogelijk zal afwegen. Van een onzer verslaggevers ZEVENlAiAlR De gemeente Zevenaar en de directeur van de produktenmaat- scliappij De Wingerd BV aldaar, zullen vandaag met de post van minister Gruijters bericht ontvangen of de door de gemeente afgewezen witlofkwekerij van De Win gerd er al dan niet mag komen. Indien het koninklijk besluit inhoudt dat het raadsbesluit (waarbij een bouwvergunning werd geweigerd) door de Kroon is vernietigd, dan heeft de minister de afdeling Zeve naar van de PvdA nog eerder geïnformeerd dan de gemeente en de directie van witlofkwe kerij zelf. De direct belang hebbenden verbazen zich daar over. Ook de PvdA zelf doet dat trouwens. De PvdA-Zevenaar, die einde vorige week een brief van de heer Gruijters ontving heeft daaruit geconcludeerd, dat de Kroon het raadsbesluit inder daad heeft vernietigd. Ze gaf echter toe dat er ook een geringe kans is en dat dan vanwege een wellicht niet overduidelijke formulering dat de bewindsman alleen maar bedoelde te zeggen dat het koninklijk besluit inmid dels tot stand is gekomen. Zoals wij vorige week meld den, wordt in PvdA-kring te Zevenaar gewerkt aan een wit boek met betrekking tot een te stichten witlofkwekerij van De Wingerd, waarvoor een bunker* van een gebouw nabij ie oude stadskern nodig zou tij®. Dit witboek werd de mi nister aangekondigd om het in djn besluitvorming te betrek- ten. Gevraagd werd met een beslis sing te wachten tot het wit boek binnen zou zijn. Het schriftuur werd nodig geacht, omdat zo langzamerhand bijna niemand meer kop of staart aan deze ingewikkelde materie kon ontdekken. Op die brief van de PvdA nu heeft minister Gruijters geant woord. Uit zijn schrijven is in Zevenaar geconcludeerd, dat het raadsbesluit vernietigd is, zodat De Wingerd kan bou wen. De formulering, zoals die over komt bij een gewoon burger, wettigt die conclusie. Niet helemaal onmogelijk is echter, dat een ambtelijk in terpretator er niet meer uit zou lezen dan dat de beslis sing inmiddels gevallen is. Inmiddels heeft de PvdA-Ze venaar besloten de verschij ning van het witboek 'toch doorgang te laten vinden. Dit om de burgers alsnog duide lijkheid te verschaffen in de zaak van de witlofkwekerij en ook om via het parlement te proberen de bevoegdheden van de gemeenteraad inzake het afwijzen van niet passende bouwwerken vergroot te krij gen. In een verklaring, waarin men er vanuit gaat dat het raadsbe sluit inderdaad vernietigd wordt, wordt gezegd: 'conclu derend moeten we vaststellen, dat het in onze samenleving blijkbaar nog steeds mogelijk is de belangen van de gemeen schap ondergeschikt te doen zQn aan de belangen van een particuliere onderneming.' Rita "Geen zorgen, tante. Ik zal u wel een tube lijm opsturen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5