'HAEEff eoeo Eindhoven wil snel hartchirurgie terug Herstel van stormschade in de bossen nog gaande Defensienota zal volgende maand komen Sensatie Oom van Britse koningin dood Girobetaalkaarten zijn erg populair Enige weken nodig voor kabinetsberaad NKV niet tegen 'herwaardering' kinderbijslag Wijn gratis bij Weense muziek ...OPROEP CODE WALTER JOST n I TROUW/KWARTET DINSDAG 11 JUNI 1974 BINNENLAND/RADIO-TV Anderhalf miljoen kubieke meter hout geveld Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij de zware stormen die in november 1972 en april 1973 hebben gewoed, is in de Nederlandse bossen in totaal ander half miljoen kubieke meter hout geveld. De opruimingswerkzaam heden en herstelmaatregelen in de bossen zijn nog steeds gaande. Mary Perkins Dit blijkt uit het jaarverslag over 1973 van het Staatsbosbeheer, dat van wege de aan die stormen bestede aandacht lijviger is dan in voorgaande jaren. Bij de storm in november 1972 ging in ruim een half uur bijna een mil- LONDEN (Reuter, UPI. AP) De 74-jarige hertog van Gloucester, de enige nog overgebleven broer van wij len koning George de zesde en oom van koningin Elizabeth van Engeland, is in de nacht van zondag op maandag na een langdurige ziekte overleden. Zijn echtgenote, de hertogin van Gloucester, was bij hem toen hij in zijn slaap op zijn landhuis Barnwell Manor bij Peterborough in midden- Engeland overleed. De hertog kreeg in 1969 een hartaanval en is nooit meer volledig hersteld. Sinds die tijd reed hij in een rolstoel en nadat hij in 1971 gedeeltelijk zijn spraak verlo ren had, heeft hij zich nauwelijks meer in het openbaar vertoond. Van een verslaggever DEN HAAG Het gebruik van de girobetaalkaarten is 'zeer bevredi gend', ook in vergelijking met de betaalcheques van de banken. Bij het gebruik van de betaalkaarten is nau welijks sprake van fraude. Dit heeft staatssecretaris Van Huiten meegedeeld aan de commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. In een overleg met de com missie deelde hij verder mee dat de bedrijfsleiding van de PTT geen ver dere vermindering van de dienstverle ning wil doorvoeren. joen kubieke meter hout verloren. De ramp van april 1973, waarbij de groot ste schade werd aangericht in de provincies Noord-Brabant, Utrecht en Gelderland, was volgens het verslag zo mogelijk nog groter dan de voor gaande. omdat toen de markt verza digd was met het hout van november. Ondanks de omvang van de beide stormen is de schade volgens het jaarverslag 'wel te boven te komen'. Overigens wordt in het verslag opge merkt 'dat de beheerder zich in ge- moede heeft af te vragen in hoeverre hij in de afgelopen decennia bij zijn al dan niet genomen beheersmaatrege len de aspecten van stormschade in voldoende mate heeft laten meespe len.' De stormen worden positief ge waardeerd inzoverre bij het herstel van de geleden schade en de herin richting van de ontboste terreinen uit het gebeurde lering zal kunnen wor den getrokken. In zijn woord vooraf bij het jaarverslag signaleert de direc teur van het Staatsbosbeheer, ir. J. Verkoren, nog een ander positief as pect van de stormen: de aandacht voor de bossen schrijft hij, is erdoor toegenomen. Waar 'Brandpunt' was opgehouden, nam AVRO's Televizier de draad op om uitvoerig verslag te doen van de staatsbegrafenis van Michael Gaughan. Er daarmee hebben dan ook wij de sensatie gevoeld rondom het verschei den van de in een Britse gevangenis aan zijn hongerstaking besweken jonge Ier. Ik neem niet aan, dat veel Neder landers door deze beeld verslagen de tragedie van Ulster beter hebben leren begrijpen. En voor de Ieren zelf ver andert er niets, en gaat de uitzicht loosheid gewoon verder. Terwijl hun meeste collega's in onze grote steden een ietwat kwijnend be staan leiden, doen de eigenaars van sexwinkels in Zeeuws-Vlaanderen steeds betere zaken. En dat voorname lijk omdat zij buitenlanders trekken, voor wi'e de uitstalling in eigen land verboden waar is. De gemeenteraad van Sluis wil deze erotische eruptie aan banden gaan leggen. Ik ben be nieuwd, hoe de middenstand op dit snijden in eigen vlees zal reageren. Want iedereen pikt natuurlijk een graantje mee van deze toeristische trekpleister. De door de NCRV aangekochte Duitse serie 'Politierapport' gaat mank aan een ingewikkelde constructie van de gebeurtenissen en een te talrijke bezetting. Als het zou leiden tot boei ende vertolkingen en het opvoeren van spanningen, zou je er graag wat denksport voor over hebben. Maar meestal kabbelt het verhaal voort als een soort uitstalling van wat Duitsers voor een dergelijke serie allemaal overhoop kunnen halen. Opnieuw was prof. dr. C. Brennink- meijer voor de camera's om in voor zichtige bewoordingen iets te vertel len over de jongste ontwikkelingen op 'Dennendal'. Ware hij beheerder van een porseleinwinkel, hij zou geen kopje of schaaltje breken. Of er echter in Den Dolder niets aan scherven zal gaan, moet worden afgewacht Jan Pieter Visser moet veel gevoel i hebben voor psychologie. Zijn film over de 86-jarige P. Hagoort en diens zieke vrouw verried een sterke betrokkenheid met deze twee oude mensen, met hun gedachtenleven en hun problemen. Dwars door die soms verrukkelijk naïeve en meestal kleurrijke schilderingen van Hagoorts verleden, werd duidelijk gemaakt hoe de omstandigheden een mens kunnen veranderen. Door het langdurige leed dat zijn vrouw te dragen heeft, is Hagoort in zijn ouderdom het geloof kwijt geraakt. Hij zei er weinig over te willen zeggen, ook al omdat hij begreep dat zijn mededeling goedgelovige kijkers zou kunnen kwetsen. Het is voor Hagoort te hopen dat hij op zijn beurt wat begrip zal ontmoeten in plaats van brieven te ontvangen van mensen die hem een slechterik vinden, misschien brieven met 'Ander nieuws'. TON HYDRA Droogte Uit het jaarverslag blijkt verder dat in de natuurreservaten de droogte van ingrijpender aard is geweest dan de storm, en dat die droogte vooral van invloed is geweest op de weidevo gels die vochtige terreinen prefereren. Van sommige soorten weidevogels, zo als de tureluur en kemphaan, liep de stand plaatselijk van dertig tot vijftig procent terug. Het jaarverslag van Staatsbosbeheer besteedt ook aandacht aan de bescher ming van natuurgebied door middel van gemeentelijke bestemmingsplan nen. Gesproken wordt van 'een moei zame weg', waarop zich 'een sluipend kwaliteitsverlies van verscheidene na tuurgebieden' heeft voorgedaan. De verzwaarde taak tot begeleiding van de gemeenten deed de behoefte voe len aan uitbreiding van het aantal natuurbeschermingsconsulenten en het aantrekken van op planologisch gebied gespecialiseerde medewerkers. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van defensie verwacht dat de defen sienota op 11 juli gepubliceerd kan worden, nadat de NAVO op 24 juni een afsluitend oordeel over de Nederlandse defensieplan nen zal hebben geveld. De tussentijd zal het kabinet gebruiken voor nader beraad over het NAVO-oordeel. De duur van dit beraad zal afhanke lijk zijn van de confessionele bewinds lieden in het kabinet, die hun ak koord met de defensieplannen in hoge mate door het NAVO-oordeel zullen laten beïnvloeden. Het afsluitende NAVO-beraad op 24 juni zal door de permanente vertegen woordigers van de NAVO-lidstaten in Brussel worden gevoerd en niet, zoals premier Den Uyl eerder meedeelde, door dc ministers van defensie zelf. De ministers hebben informeel con tact over de nota momenteel in Ber gen (Noorwegen) op de vergadering van Nucleair Planning Group en voor al op de vergaderingen van de Euro- groep en het Defence Planning Comit- tee die aanstaande donderdag en vrij dag in Brussel worden gehouden. Het overleg zal informeel zijn, omdat de Nederlandse defensienota officieel niet op de agenda van deze vergade ringen staat. UTRECHT Een herwaardering van de kinderbijslag hoeft niet op een veto te stuiten. Dit zegt het Neder lands Katholiek Vakverbond in het blad 'Ruim Zicht' in een commentaar op de sterke stiging van de sociale premies die noodzakelijk lijkt. De vakcentrale acht het moment aan gebroken voor een toetsing van de kinderbijslagregelingen aan de maat schappelijke ontwikkelingen van de laatste jaren. Voorwaarde daarbij is echter, aldus het NKV, dat het resul taat van die toetsing bijdraagt tot een rechtvaardiger inkomensverdeling: 'geen herwaardering dus die voorzie ningen afkapt, waar ze nog hard no dig zijn'. De vakbeweging is tegen aantasting van sociale zekerheid en rechtvaardige inkomensvorming die daarmee samen hangt. Maar dat hoeft niet te leiden tot verstarring in het stelsel van soci ale verzekeringen. Als maatschappe lijk gezien veranderingen wenselijk en verantwoord zijn, moeten die wor den aangebracht, aldus het NKV. Maar een beleid dat mensen, die in het algemeen toch al zwaar worden getroffen zoals werklozen en arbeid songeschikten, ook nog in hun inko men aanpakt, is voor het NKV onaan vaardbaar. Als belastingdruk en premiehoogte sa men de kritische grenzen dreigen te overschrijden, moet worden afgewo gen waar het bezuinigingsmes moet insnijden. Als wiolekeurige voorbeel den worden genoemd uitbreiding van tv-zendtijd tegenover oudedagsvoorzie ningen, halvering van het collegegeld tegenover uitkering bij arbeidsonge schiktheid, en de aanschaf van ge vechtsvliegtuigen tegenover voorzie ningen voor weduwen en weduwnaars. In de defensienota zal niet staan welk type straaljager, de Franse Mirage Fl, de Amerikaanse Cobra of de Zweedse Wiggen, de Starfighter moet gaan ver vangen. Een stuurgroep van militaire en burgerlijke deskundigen uit de vier landen, die een opvolger voor de Starfighter zoeken (Nederland, België, Denemarken en Noorwegen) gaat 24 juni naar de Verenigde Staten om geschikte toestellen te bekijken. Het gaat daarbij vooral om de Cobra-jager van Northrop en in mindere mate op de YF-16 jager van Genral Dynamics. De stuurgroep zal ook het Amerikaan se ministerie van defensie, het Penta gon, bezoeken. Daarna zal de stuur groep naar Zweden gaan om de Saab Viggen te bekijken, terwijl vorige week een uitgebreid bezoek aan Frank rijk is afgesloten waar de Mirage Fl in beschouwing is genomen. De Nederlandse luchtmacht heeft voorkeur voor de Franse Mirage, maar doorslaggevend voor de defini tieve beslissing zal zijn, welk type samenwerking met de andere landen bij aankoop en produktie mogelijk maakt. Beroep op staatssecretaris Hendriks EINDHOVEN Als in het Eindhovens Catliarina-ziekenhtiis niet op korte termijn hartoperaties kunnen worden verricht, zullen miljoenen guldens verloren gaan. Burgemeester mr. J. J. van der Lee van Eindhoven deed gistermorgen tijdens de officiële opening van het ziekenhuis een dringend beroep op staatssecretaris Hen driks om mee te werken aan de snelle hervatting van hartoperaties in Eindhoven. en operatiekamers. Hoewel het zieken huis volop in bedrijf is plukken we hiervan nauwelijks vruchten. Boven dien is er een afbrokkeling ami de gang van de op de hartoperaties ge richte infrastructuur van het zieken - huis. Specialisten verdwijnen naar el ders. Als we pas over een jaar zouden mogen starten betekent dat ongetwij feld grote investeringen' aldus drs. Van Stuyvenberg. Conflict Het Catharina-ziekenhuis dat 175 mil joen gulden heeft gekost, is de voort zetting van het oude Binnenzieken- huis. Aanvankeliik werden hier open hartoperaties verricht,maar na een ingrijpend conflict tussen hartspecia list dr P. van der Schaar en algemeen chirurg Q. Eijsbouts werden deze ope raties gestaakt. Ook de vorming van een onafhankelijk hartcentrum onder leiding van dr. Van der Schaar vond geen doorgang. Inmiddels betaalt het ziekenhuis een schade vergoeding aan dr. Van der Schaar van drie ton. 43. Dit twistgesprek en deze overwe gingen, alsmede het feit dat de kleine Jodocus besloten had eerst toilet te gaan maken, droegen er toe bij, dat smidje Verholen genoeg tijd kreeg om de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Eenmaal aangekomen in zijn cel maakte hij met rappe hand de voetboeien los van het kunstbeen, dat daar altijd nog zo luguber en eenzaam op het voddige bed zat. Vervolgens bracht hij het kunstbeen naar de ingang van de geheime tunnel, vlak achter de kantelende balk. Toen ont deed hij zich snel van zijn boven- kleren omdeze te vervangen door het werkpak. Vervolgens legde hij de elektrische zaklantaarn in de zelfde bergplaats neer tezamen met de sleu tel van de voetboeien. Natuurlijk had hij niet verzuimd de ketting en de kogel weer aanz ijn linkerbeen te FERDINAND bevestigen, hetegen op het plaatje dan ook duidelijk te zien is. 'Ziezo...' mompelde hij tevreden. 'Laat Jodocus nu maar komen'. Hij sloot de toegang tot de cluchtgang weer af en strompelde naar zijn bed, waar hij uitgeput op neerviel. Tot zijn grote verbazing en ook wel een beetje tot zijn geruststelling hoorde hij niet da delijk de alarmerende voetstappen van de kleine Jodocus. Maar veel verder kwam hij met zijn gedachten niet, want hij viel als een blok in slaap, en hij begon met zoveel vuur en overgave te snurken, dat iedereen gedacht zou hebben: Wel, wel! Kijk die Verholen eens! Die slaapt als en os! Doch toen knarste er een sleutel in het slot en de kleine Jodocus trad sluipend binnen. Even bleef de kleine schavuit staan, zich verbazend over het feit. dat de smid daar zo prins heerlijk lag te ronken. Maar dg schurk liet zien, dat hij ondanks allen niet voor één gaatje te vangen wasj Hij sloop in het stikkedonker op de tafel af en voelde eens aan het gl< van de petroleumlamp. 'Koud!' sist. hij. 'Koud! Hoe kan dat? Ik heb toch nde duidelijk licht gezien!' Nu ontstak de kleine duivel de petroleumlamp hij het licht daarvan kijk hij de heieaar kamer goed na om te zien of die sleuel en die zaklantaarn ook erger, te vinden waren. Doch zijn zoeken was tevergeefs. 'Verdraaid nog 'es au toe!' sakkerde Jodocus. 'Nergens is;terr iets te vinden! En die ellendeling ,m heeft de kogel gewoon aan zijn been^ net zoals ik hem eraan heb gedaanij» Hoe is dat toch allemaal mogelijk? Wat voor onbegrijpelijke dingen vin t den er toch plaats in dit kasteel?' pe a lanv De staatssecretaris neeft eerder laten weten dat hierop weinig kans is. Het ligt in de bedoeling eerst de hartcen- tra in de universitaire ziekenhuizen uit te bouwen en eerst daarna; als er nog behoefte aan bestaat,eventuele verdere uitbreidingen in andere zie kenhuizen toe te staan. Volgens drs. J. van Stuyvenberg voorzitter van het ziekenhuksbestuur, is de termiijn van een jaar diie de staatssecretaris daar bij op het oog heeft fnuikend voor e Eindhovense situatie. 'Wij staan wat het hartcentrum be treft helemaal in de startblokken. In het Catharinazaekenhuis zijn vele mil joenen geinvesteerd aan apparatuur Burgemeester Van der Lee van Eindhoven: Miljoenen guldens dreigen verloren te gaan AMSTERDAM Op het jaarlijkse RAI-concert door het Concertgebouw orkest, dat ditmaal als een van de slotmanifestaties van het Holland Fes tival wordt gegeven, zullen de bezoe kers gratis een glas wijn geserveerd krijgen. Het concert dat onder leiding staat van Josef Krips, heeft een twee ledig programma: voor de pauze wor den de ouverture De Verkochte Bruid van Snietana en het Vioolconcert van Tsjaikowski (solist Herman Krebbers)' gespeeld. HILVERSUM i AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.30 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijd. 9.00 (S) Romant. conc. (9.35 Waterst.) 10.00 (S) Kleutertje Luister. 10.10 (S-M) Arbeidsvita minen. (11.00 Nws.) (11.03-11.05 Radiojour naal.) 11.30 (S) Rondom twaalf, met Groen teman, Kwlspel-qutz en Paris vous parle en 11.55 Beursber. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. v.d. landb. 12.40 (S) Eur. muz.festival v.d. Jeugd, 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Dialog, werk v. Michael Vetter. 13.47 (S) Oude muz. EO: 14.00 Woord der Waarh. 14.15 (S) Over en weer. 15.15 (S) Licht en Uitzicht, progr. van gewijde muz. 16.00 Nws. 16.03 Klankbord, act., inf. en comm. 16.10 (S) Eigenwijs, v.d. kleuters. 16.30 (S) Jeugd- toer. v.d. jongeren. AVRO: 17.00 (S) Mobiel, 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18 11 Radiojournaal. 18.21 Mens en Politicus (III). 18.40 (S) Licht ork. met zang. 19.05 (S) Country en Wes- ternprogr. 19.30 (S) Vanavond: gevar. progr. ca. 19.30 Mijn dochter Muriel. 20.00 Kwispel. 20.05 Wat je verhaalt. 21.10 Met muz. op stap. 21.45 Herengracht 338. ca. 22.10 George van Renesse improviseert. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Louis Neefs zingt. 23.05 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55- 24.00 Nws. Televisie vandaag HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 LeVende woord. 7.07 (S) Baddnerie: klass. muz. (7.30 Nws: 7.41 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.38 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 Wereld om ons heen: inf. rubr. 10.20 (S) Aubade: klass. muz. met 10.30 Nws. 11.00 Gebakjes en een beter leven. 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: pauzeprogr. met 12.22 Wi V.H. LAND: 12.26 Med.; 12.30 Nws; 12.41 Echo: 13.00 Raden maar. 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op dins dag. met 15.30 Nws. 17.00 Overheidsvoorl.: Over zijn ervaringen in de Ned. Ant. spreekt Kees Brusse met Raymundo Debrot. 17.10 V.d. kleuters. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) KRO-muz. uit eigen prod. 18.19 PP: Uitz. v.d. C.P.N. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 (S) Lichte gramm.muz. 19.00 (S) Zin in muz.: amateurs geven de toon aan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweg. 20.15 (S) Viool, cello en piano: mod. en klass. muz. 21.15 Plaatsel. toestanden. 22.00 "(S) Klass. ork.muz. 22.25 (S) Viola da gamba en klavecimbel: oude muz. 23.00 Strip: dinsdagavondkrant over boeken. 23.15 (S) Planorecital: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 (S)ni, Pep op drie. 11.03 Tom Blom in uw radio,''v 12.03 (S) Drie tussen de middag -opvall. nd vrol. gevar. visite. 14.03 Pop-Kontakt. 15.01 nnr Pop-Kontakt- Drie-Draai. 16.03 (S) Mix. p NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA; 9, VC 19.02 Drie loopt achter: Popreconstr. 20.01 jk o (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.01 e)inf (S) (P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (S) Wach ten op middernacht. 0.02 (S) In de klein» ljara uren. 2.02 (S> Kees van Maasdam. 3.0J lgem Willem van Beusekom. 4.02 Alfred Lagard». 5.02-7.00 Hans Hamburger en Wim Bloemen' daal. H BELGIE 324 m NED. '0 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Licht» muz. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws, akt., weerber. en toneelagenda.) 13.55 BeurS' e ber. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15.01 e Nws.) 16.00 Nws en beursber. 16.10 Licht klass. namiddagconc. 17.00 Nws. 17.10 Uit!. J voor oudere luisteraars. 17,55 Weef schaal. i o..... 18.00 Nws. 18.05 Uitz. v.d. sold. 18.3! nrü t Wegwijs wezen. 18.45 Sportprogr. 18.55 Taai J wenken. 18.57 Ork. v.d. week. 1900 Nws e: n akt. 19.35 Vakbkron. 19.45 Lichte muz. 20.M o_ Carpenters. 204.5 Hoorspel 2120 Fil.mmm „.aao 2200 Nws 2205 Comedie. 2300 Nws 2311 °n- S ,c oort rouw i erd e dl oüti' Nachtvlinders 2340-2345 Nws NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Verschoppeling 19.30 Eilanden v.d. rode vogels NOS 20.00 Journaal 114 Diezelfde journalist, die zich als ver tegenwoordiger van een Vereniging voor Rechtsbescherming uitgaf, bood ons gijzelaars later ook aan een aan klacht tegen de luchtvaartmaatschap pij in te dienen en voor ons een genoegdoening voor morele schade van 75.000 dollar te eisen. Hij beweer de dat de kwestie voor ons zonder enig risiko was. Wij moesten hem alleen maar volmacht geven ons te vertegenwoordigen. Zijn bemoeiingen hadden geen succes. De aanklacht tegen de autoriteiten werd afgewezen met het argument, dat dit een noodsituatie was geweest. De klacht tegen de luchtvaartmaat schappij werd helemaal niet inge diend, omdat niemand van de 'moraal- beschadigden' uit het drama winst wilde slaan. Kort na de bevrijding van de Pales tijnse bedrijvers van de aanslag schreef een bekende Zwitserse krant: 'Bij nacht en nevel zijn de drie bedrijvers van de aanslag, die door de rechtbank van Ztlrich wegens hun misdadige aanslag op een vliegtuig van de nationale Israëlische luchtvaart maatschappij tot meerjarige gevange nisstraffen waren veroordeeld, door de organen, die de beëdigde hoeders van onze rechtsstaat zijn, in vrijheid gelaten. Ongetwijfeld zullen zij de komende dagen in de Arabische we reld als helden worden bejubeld. De autoriteiten bevonden zich in een dwangsituatie. Hun situatie was niet benijdenswaardig. Dat maakte hun be slissing ongetwijfeld niet gemakkelijk. Jij waren de gevangenen van zichzelf. Men had in het Bundeshaus al vroeg naar onze mening tè vroeg reeds de Palestijnen aangeboden het gekaap te vliegtuig van de Swissair, plus passagiers en bemann.ag in te ruilen voor de aanslagplegers op het El-Al vliegtuig. De Palestijnen hielden zich niet aan de eerder gemaakte afspraak en lieten het vliegtuig in de lucht vliegen. De als gijzelaars vastgehou den passagiers werden niet door de Palestijnen teruggegeven, maar moes ten door de Jordaanse troepen uit hun kerkers worden gehaald. De Bondsraad was niet vrij meer zelfstan dig te beslissen, nadat zij met Groot Brittannië cn de Bondsrepubliek Duits land en de Verenigde Staten in één boot was gaan zitten en de partners van deze coalitie openlijk en tegen alle begrijpelijke Israëlische bezwaren in op de vrijlating van de Palestijnen hadden aangedrongen. In het verloop van de parlementsde- batten, die de komende week in het Bondeshaus zullen plaatsvinden, heeft de landsregering de kans haar handel wijze, haar beslissingen voor de open baarheid te rechtvaardigen. Wij heb ben met onze onzichtbare, ongrijpbare en tot alles in staat zijnde tegenstan ders geen wapenstilstand gesloten. Wij hebben slechts onze overeen komst opgeschort, wat men van het Volksfront zeker niet kan beweren. De gangsters vn dr. Habasch hebben ondanks de militaire nederlaag der Palestijnen in Jordanië met de vlieg tuigkapingen een privé-overwlnning geboekt. Hun eindkonklusies zouden daarom heel eenvoudig kunnen zijn: waarom niet nu met dezelfde, zo voor delige methoden naar hogere, verdere doelen reiken? Hoe reageren wij als het Arabische fanatisme ons opnieuw treft, nu wij al niet meer de afzijdig staande neu tralen zijn? Wij zijn met de vrijlating van de gijzelaars met <if? teruggave van de aanslagplegers van Kloten niet eens meer of minder voordeliger er van afgekomen. Wij bevinden ons eer der middenin een zware crisis. Een vanzelfsprekende eis is daarom de onmiddellijke uitbouw van een per manente crisis-, resp. leidende staf in het Bundeshaus. Wij verwachten ech ter ook van dc Bundesraad, dat zij in haar verklaringen de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde duidelijk tot uiting brengt Deze verantwoorde lijkheid, die men niet kan weg-discus- siëren, ligt bij de regeringen der Ara bische staten. Zij motften moreel, zowel als materieel voor de vliegtuigkaping, voor de misdaden, die de Palestijnen tegenover ons bedreven, ter verant woording geroepen worden. De Zwit serse publieke mening, die men de onpopulaire maatregel van de vrijla ting der aanslagplegers van Kloten toeschrijft, verwacht anderzijds van de Bondsregering niet alleen protes ten, doch konkrete, moedige maatre gelen'. ('Der Bund' - Bern 4.10.1970) Voor de verzamelde nationale raad schilderde de vertegenwoordiger van de Bondsraad het verloop van de gebeurtenissen en trok daaruit lering voor Zwitserland: 'Wij hebben niet egloofd, dat wij plotseling in .buitenlandse, in verhou ding zelfs ver verwijderde konflikten verwikkeld konden worden. Konflik ten, waar we zelfs niets mee te maken hebben. Wij hebben nooit kunnen denken, dat op ons grondgebied bui tenlanders akties tegenover andere buitenlanders zouden ondernemen zoals dat in Kloten het geval was en de strijd zouden beginnen. Nog veel minder hebben wc kunnen ver onderstellen, dat een vliegtuig van de Swissair mèt bemanning en passagiers in een woestijn, die het middelpunt van een slagveld zou worden, werd vastgehouden en dat Zwitserse bur gers als gijzelaars zouden dienen en aan het vuur van beide partijen bloot gesteld zouden worden. De vliegtuigekapingen door de PFLP, de vernietiging der vliegtuigen en het in gijzeling nemen, zijn zowel schok kende als dramatische gebeurtenissen. Zij hadden bij ons tot gevolg, dat plotseling begrippen ter discussie wer den gesteld, dit tot dan toe onschend baar of in ieder geval in geen geval voor discussie vatbaar schenen. (Wordt vervolgd) VARA 20.20 Onödin Lijn 21.10 Ombudsman 21.35 Wie wat waar 22.05 Achter het nieuws 22.55 Uitz. v.d. Vrije Gedachte NOS 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 Voetbalkwis 19.30 Melchiors NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Levend ingemetseld 21.40 Dok. over de stadvernieuwing in Amersfoort NOS 22.30 Den Haag vandaag 22.45 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Grote detectives. 11.00 Dok. progr. 11.55 Parabel. 12.05 Re port: data - beelden - achtergr. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Jour naal. 16.20 Filmrep. 17.05 V.d. kinderen. 17.55-18.00 Journaal. (Rog. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Konzernchef als Schatzsucher. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-maga- zlne. 19.26 Moüv Liebe. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-8.50 en 8.55-9.15 TV-Cursussen. 9.30-10.00 Sesarastrasse. 10.30-11.00, 11.00- 11.30 cn 11.45-12.15 TV-kursussen. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Elefantenboy. 8.40 Journaal. 19.20 Motlv Liebe.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 W.K. Voetballen. 21.15 Antonlonl's China. 23.25 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II 16.30 Progr. voor oudere kijkers. 17.00 ournaal. 17.10 Kenfiy und seine Freunde. Aansl.: Malnzelmannchen. 17.40 Voetbalmaga zine. 18.25 Follyfoot-Farm. 19.00 Journaal. 19.30 Tot vom Sarntal. 21.00 Journaal. 21.15 Inf. en meningen n.a.v. akt. 22.00 Nachtstudio: Kamerafilms. 23.30 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 Schooltelevisie. 16.30 t.e.m. 17.30 Idem. 18.00 Sesarastrasse. 18.30 Zeilkursus. 18.45und dan steekt man sle in den Knast. 19.30 Relsewege zur Kunst. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Econ. magazine. 21.00-21.45 Pabio Neruda. DUITSLAND III WDR 8.20 t.e.m. 11.45 Scnooltelevlsie. 16.00 Sesa- - Street. 17.00 Schooltelevisie. 17.30 Taal- kursus. 18.00 Sesamstrassc. 18.30 Taalkursus. 18.50 TV-kursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Voor Griekse gastarb. 19.15 Weekalmanak. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.0J Journaal en weerber. 20.15 Dok. film. 21.00 Muz. progr. 21.45 Journaal. 22.05 Portnl van een Jazzmusicus. 22.35 Einde uitz. BF.LGIE NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Tekenfilm. 19,1! Tienerklanken. 19.40 Med. 19.45 Journaal 20.15 TV-serie. 21.20 Wetenseh. dok. 22.11 Audio-visuele fabel. 22.40-23.00 Journaal log i WI Horizontaal: 2. leed, 6. voorzetsel, 8. n_ ten name (afk.), 10. jongensnaam, U-kèuri echtgenoot, 12. water in Utrecht, 14 onde asbest, 16. kliniek, 17. nloembed, 18 voor i y leen men i). wat J' foutl v snde duw, 19. boom, 21. rood in de wapen kunde, 23. turks bevelhebber, 25. plaats in Gelderland, 26. reus, 27. insekt, 29. deel van een boom, 30. Myth, figuur ,31. een weinig, 33. mu zieknoot, 34. overblijfsel bij verbran ding, 35. rivier in Italië. Verticaal: 1. uitgestrekte grasvlakte, familielid, 4. papegaai, 5. plooi, 6. reservoir, 7. loot, 9. romeins keizer, 11. in het oog vallend, 13. zonne scherm, 15. Europeaan, 19. overleg, 20. maat, 22. eikenschors, 24. gdnoeg gekookt, 25. bloeiwijze, 27. een der Cycladen, 28. steensoort, 32. tangens (afk.). Oplossing: 1. belanda, 2. anemoon, 3. Norway, 4 abandon, 5. Amerika, 6. norsens. j l BANAAN ANANAS I De prijswinnaars van de weekendpu*j zei van 1 juni zijn: J. Bennlnk tel Dedemsvaart, J. Iluizer te Ridderkerk: ligt |- «ia) en J. J. Renout te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4