TUINMAN/ HOVE'IR verborgen kleinood in Roemeense Karpaten Volksrepubliek koestert haar kunstschatten 'BL0EMENDAAL' door Jan Roelfs Wedijver Stephan met sleutel lift Honderd handschriften Burchtsteden Contact met Arnhem Goedkoopte-eiland Toerisme groeit TROUW /KWARTET ZATERDAG 8 JUNI 1974 K8 SIBIEL: Iedere vroege morgen is er uit de dorpen de uittocht van mensen, die deelnemen aan de technisch-economi- sche produktieslag van deze volksre publiek. In Sibiel is dat niet anders. Dagelijks wacht na de voettocht de autobus en overdag schijnen de dor pen een verstilde gemeenschap, met niet zelden het beeld van brokkelige, verweerde, maar vooral historische openluchtmusea. Uiterlijk heeft de nieuwe tijd de Roemeense dorpen nog nauwelijks beroerd. Vele decors heb ben er evoluties en revoluties over leefd. Wie de moeite heeft genomen zich enigermate in de roerige geschie denis van dit in vele opzichten fasci nerende Balkanland te verdiepen, kan zich voorstellen, dat de historie van Romania verbonden was met het veel vuldig weerkerende geweld van de Turken, eeuwenlang de belagers van het Roemeense volk. De bastion-ker ken maar dat is een ander hoofd stuk vormen daarvan een sprekend bewijs. Sibiel spreek uit Sibi-ël ligt verscholen op één van de berghellin gen van de Karpaten, sinds een tien tal jaren de toeristische tegenhanger van de Zwarte Zeekust der Roemenen. In dit opzicht zijn er twee grote toeristische trekpleisters in Roemenië. Veel schapen links en weg van de slinger, die tenslotte het dorpje als uit het niet doet oprijzen. Waarom dit verhaal over Sibiel in Transsylva- nië, het voormalige Zevenburgen? De nederzetting, waar kippen in de mod- speurwerk ontdekte ik enkele kinde ren, die het bezoek nieuwsgierig opna men. Mijn tolk, Marina, lerares En gels aan een middelbare school in Boekarest zij was nog nimmer in een Engels-sprekend land geweest stuurde een jongen, Stephan, erop uit om de kosteres van de kleine, op een terp staande, Griekse-Orthodoxe kerk te gaan zoeken. Stephan kwam met de sleutel, weinige minuten later verscheen de kosteres, met kinderen in haar kielzog. Nu is iedere dorps kerk, van welke religie dan ook, ook die van de Lutherse kerk, een waar droombeeld van historie, zij het dat de protestantse kerken uiteraard van een minder uitbundig interieur van schittering zilver en goud zijn voorzien. Ik laat de fresco's, de hand- geweven wandtapijten, de schilder stukken, de herdersstaven en wat dies meer zij onbesproken. Maar niet de wijze, waarop men de dorpsvlijt van generaties bewaart. Marina bewerkstelligde, dat de koste res een werkmanskistje te voorschijn haalde, een soort verweerde doos: vol met beschilderde plankjes: ikonen! Ze werden stuk voor stuk uit het kistje gehaald, waar ze gescheiden door rafe lige velletjes krantepapier waren op geborgen. Stuk voor stuk werden ze uitgestald; voedsel voor ikonografen! Een dergelijke presentatie is teke nend. Als je de voorbeelden bekijkt, de voorstellingen van een mengeling van religieuze mystiek, de creativiteit van vermoedelijk ongeletterden, de der van de dorpsstraat rondscharre len, is één van die vele ongedachte schatkamers, waaraan dit land zo rijk Er is sprake van een merkwaardige wedijver. Roemenië, een Oostblok land. met vele kenmerken van dien, heeft de industrialisatie hoog in de rode vaan geschreven. Ik zag een voorbeeld er twee keer het avond- télevisiejournaal, waarin telkens veel aandacht werd besteed aan de produk tieslag, aan industrie en industrialisa tie, aan het proces dat het eeuwenou de agrarische beeld met kracht heeft doorbroken. Daarnaast, zo niet op de derde dan wel vierde plaats, is er in de loop van de kwart eeuw van het bestaan van Roemenie als volksrepu bliek de bewuste herontdekking gaan de van het naar westerse begrip pen omvangrijke cultuurbezit, dat vooral lokaal, tot in de gehuchten toe, aanwezig is. Het cultiveren, restaure ren en propageren van wat mensen en tijd hebben achtergelaten, wordt in Boekarest als een opgave en een uit daging gezien. Wat zeer verspreid en niet zelden versluierd aanwezig was men denke inzonderheid aan het handwerk der plattelanders wordt, bij wijze van spreken, meer en meer van onder het stof der eeuwen te voorschijn gehaald. Het is een streven, dat niet alleen de eigenwaarde van volk en natie voedt, maar dat als even zovele verlokkende, kleurrijke vensters dient voor de w-eemdeling. Daarom valt er in Roeme nië een wedijver te constateren op het gebied van de 'culturele open heid'. Wat de vreemdeling, de toerist betreft, is dit alles bewust ingebouwd in de strategie, die te maken heeft met de toverstaf van het toerisme, waarvan bijvoorbeeld Italië, Spanje en Griekenland zich al enkele decennia bedienen. Zo er sprake is van een verlegging van de toeristenstromen, althans een zekere aftakking van zuid naar oost in ons oude werelddeel, wil Roemenië daarin delen door in toene mende mate aandacht te vestigen op z'n historische schoonheid, die een wonder op zich bij alle invasies van vijandige volkeren grotendeels be houden is gebleven. Sibiel, op 23 kilometer afstand van het oude Hermannstadt. het huidige Sibiu, gelegen op een afstand van een kleine tweehonderd kilometer van de hoofdstad, is een schoolvoorbeeld van zo'n schatkamer van onder meer boe- renhuisvlijt uit tijden, waarin de be volking op lange winteravonden bij ojielamp en kaarslicht met onvoorstel baar monnikenwerk dp religieuze kunst beoefende. Cp die winderige namiddag leek Si biel volkomen verlaten. Na enig De flauw klimmende weg, meer een breed looppad, naar het boerendorp Sibiel, is bijna middeleeuws. Mannen en vrouwen gaan in de ochtend en de na middag te voet over de vijf kilometer lange land weg, die aan de voet van de heuvel uitmondt op een provinciale verbinding in de richting van Sibiu. Roemenië is al lang niet meer een land van over wegend boeren, die er eeuwenlang in sterke beslo tenheid in de laagvlakten of op berghellingen rond om de kerk een hard leven hebben geleefd. De Zivarte - Lutherse - kerk van Brasov. fantasie van geslachten, die sinds de veertiende eeuw de kleine gemeen schap van ongeveer tweehonderd zie len in dit verborgen dorp vormden, dan is dit verbazingwekkend. Het kos tersdochtertje Anastasia schikte later de papieren tussen de plankjes, die verweerd en afgebrokkeld het geschil ferde schilderswerk tonen. Alles weer in het kistje, dat op een plank werd weggezet. Ik vernam, dat bewoners van Sibiel in 1963, toen het culturele offensief in Roemenië een aanvang nam, gehoor gaven aan de oproep van hun dorps priester om ikonen ook glasiko- nen en ander kunstbezit naar de kerk te brengen, omdat Sibiel tot nationaal monument was verklaard. Er ontstond aldus een schatkamer, vooral ook op het gebied van de etnografie (volkenkunde). Voor een onooglijk dorp als Sibiel, dat alleen maar op detailkaarten voorkomt, is het bezit aan glasikonen sinds 1965 gegroeid van acht tot liefst 350, het aantal houtikonen bedraagt zestig stuks. Anastasia trok een la van een pronk- tafeltje open en haalde er met een achteloos gebaar een boek uit. Een handgeschreven document. De ouder dom? De conservatrice van het minis terie voor cultuur en geschiedenis, die iedere dag een uur loopt naar de bushalte en naar het dorp, en die ik later sprak, dacht: drie eeuwen min stens. Sibiel. een vlek op een Karpa tenhelling, heeft honderd van deze handschriften. Het verrassende is, dat ze er voor het grijpen liggen, aan vitrines is men nog niet toe. Het ordenen en inventariseren van een dergelijke schatkamer verkeert nog in de beginfase. In 1970 begon men, in een bijgebouw van het kerkje, een museum in te richten. Kerk en staat in dit geval het orthodoxe patriar chaat delen de kosten. Die ikonen en die handschriften leken mij, tij dens het onvermijdelijk vluchtige be zoek, splinters van een geheel. Bij confrontaties in elke kerk van Roe menië ook, krijg je het gevoel, dat je nog veel minder dan de helft is aangezegd. Wie het oude Zevenburgen land schappelijk bijzonder mooi door kruist, moet eens acht slaan op Sibiel, een schrijn vol Moldavische kunst schatten van de naamlozen, die rusten onder de witte kruizen van het dorps- kerkhofje. Alleen al voor dit facet van Roemenië zou een tocht van 1700 km de afstand van de Nederlandse naar de Roemeense grens de moei te lonen. 'Bescherm u goed' dat is immer de leus geweest van de Roemenen, vanwege de roof- en veroveringstoch ten van anderen, eeuw in eeuw uit. Men bemerkt dat bij rondwandelingen in de Karpatensteden als Brasov en Sibiu. Plaatsen met beduidend meer historisch karakter dan 's lands hoofd stad, waar grote boulevards een ruim tewerking veroorzaken, waar tuinste den (flats) zijn verrezen en waar de oude geschiedenis minder zichtbaar leeft, dan in de genoemde Zevenburg- se provincieplaatsen. 'U kunt binnenkomen, maar dan moet u wel de dienst bijwonen', zei een jongeman in het Duits, toen ik mij bij de beroemde Zwarte Kerk van Brasov vervoegde, de Evangelisch Lu therse kerk. De dienst was er tien minuten tevoren begonnen. De twee predikanten van de gemeente gingen er tezamen voor. Een godsdienstoefe ning met veel oudere mensen (vrou wen) in het monumentale gebouw, met prachtige wandschilderingen in het schemerduister en kostbare drape rieën. De orde van dienst verschilde weinig van die in onze vaderlandse Lutherse kerken. Men zong wat slepend bekende kerkliederen. Bij alle soberheid, die de dienst van een uur pretendeerde, is dit gebouw als bijna alle Roemeense kerken een museum tevens tegelijkertijd. De gotische kerk stamt uit de veer tiende eeuw. Een uur later was ik in de slotburcht Bran, die heeft dienst gedaan als sleutelpost in een vallei, die onder deel was van de karavaanweg van oost naar west. Een tolhuis én een waarne mingspost, ook een vorstelijke resi dentie van weleer. Een verrassende bouwkundige miniatuur, waar men viltpantoffels krijgt aangereikt opdat een voorzichtige rondgang gewaar borgd worde. Bran beheerst een dal, dat karavanen, op weg naar Wenen, heeft zien komen en gaan. (In Boeka rest is een karavanserail omgebouwd tot hotel-restaurant: Hanul Manuc. Men moet niet verzuimen dit te be zoeken: een belevenis!) Brasov, met zijn moderne, schilder achtige wintersportcentrum, hoog in de Karpaten, is in dit opzicht een twee-eenheid in de toeristische sector. Sibiu, de zusterstad uit de twaalfde eeuw, is historisch aantrekkelijker, meer geconserveerd. Het Bruckentha- ler-museum aan het Marktplein heeft allure. Zoals bij ons, ten aanzien van het rijksmuseum in Amsterdam, ko men er busladingen met Roemenen, vooral scholieren. Cornel Iremie, de meer dan enthousi aste directeur van genoemd museum, hield voor mij in zijn werkkamer een privé-voordracht over volkskunst en verzocht de groeten over te brengen aan zijn Nederlandse collega, prof. Bernard Kempers. Hij behoort tot die Roemenen, die vrijelijk museale con- gresse.. 'all over the world' bezoeken en bleek gefascineerd door ons open luchtmuseum in Arnhem. Sibiu heeft dan geen wintersportpara- dijs, maar wel op tien minuten af stand een groot folkloristisch-sociolo- gisch natuurpark, een reservaat waar in handwerk, woon- en werkwijze, van de visserij in de Donaudelta tot het herdersbedrijf aanschouwelijk zijn uitgebeeld. Het heet en dat is vermoedelijk de Roemeense sfeer van vandaag Technisch nationaal park. Een gigantisch openluchtmuseum, dat kan wedijveren met een soortgelijke presentatie in Boekarest, met streek- paviljoens, waar men destijds Nixon heen bracht, tijdens zijn vriendschaps- bezoek. Wie echter de kunstzin van dit Bal kanland, met z'n onmiskenbare Russi sche invloeden, toen en nu, enigerma te wil doorgronden, moet zich steeds voor ogen houden, dat menige oud heidkamer in een dorp, waar de stra ten om plaveisel schreeuwen, is uitge groeid tot een pronkjuweel \'an een museumpje. Dan heb ik het nog niet gehad over de kloosters, de klooster kerken, de romantiek van het Roe meense Neckardal, en de rivier de Od, afwisselend, majestueus en lieflijk, goed voor een romantische dagtour vanuit Boekarest. Tenslotte nog een greep déze bezienswaardigheid: de Episcopale kerk van Curtea de Arges op de route SibiuBoekarest, niet ver van de stad Pitesu. De afbeelding van dit monu ment, waar dagelijks gelovigen kaar sen komen branden, toont de stijl: in de sfeer van een kopie van de Aya Is Roemenië een aantrekkelijk vakan tieland? Wie materialistisch denkt, vindt er een prijspeil, dat min of meer vergelijkbaar is met de periode, toen Spanje begon aan de ontwikke ling van zijn zonnekusten en Oosten rijk nog de faam had een der verdwij nende goedkoopte-eilanden van Euro pa te zijn. Misschien zijn twee voor- Sofia. beelden illustratief: ik kocht op een markt een kilo schapenkaas en die is peperduur in ons land voor ongeveer vijf gulden en een langspeel plaat voor dezelfde prijs. Men eet er in een eerste klas restaurant (twee personen) voor om en nabij de twin tig gulden. Het is een land met volop ruimte, zeker voor kampeerders, men zit er bijna nooit in verkeersopstop pingen, het gemotoriseerd verkeer is er weldadig gering, zeker in de pro vincie. Men hoeft op de parkeerterrei nen niet naar aanvaardbare vierkante meters te speuren en men kan 's a- vonds de weliswaar georganiseerde folklore, volksdansen bij het genot van goede en goedkope Roemeense wijn beleven. Met inbegrip van een weelde aan klederdrachten, die jon gens en meisjes wervelend tonen. Wie dan een servet in de handen wordt gedrukt, aarzele niet voor een Roe meense schone neer te knielen op dat servet, zij haast zich dan hetzelfde te doen, een ceremonie, die met wang kussen wordt bezegeld. Roemenië wil volop meedoen in de vaart der toeristische volkeren. Als vluchti ge bezoeker, die uiteraard alleen de buitenkant ervaart, is het politieke klimaat niet weg te denken. Men is nu eenmaal in een Oostblokland, maar men geniet er alle vrijheid, zij het dan dat men bij vertrek en aan komst wat scherp wordt bekeken. Geld meenemen in dollars verdient aanbeveling. In 1973 waren er in Roemenië drie miljoen toeristen. Voor de oorlog wa ren er 5000 toeristenbedden, ten dele voor hen die de kuuroorden- de baden zijn er wat de sauna voer Finland is bezochten. Men streeft naar een uitbouw in de hotellerie van 175.000 bedden. De service is de grootste kopzorg van de Roemeense regering. Terwijl in de westerse lan den dienstbetoon in de hotelsector op de terugtocht lijkt, moet men in dit Balkanland nog naar het hoogtepunt toe. In West-Europa is de belangstelling voor het land, dat de Romaanse legi oenen (Roma - Romania - Roemenië) als kraamheren had en Frankrijk lan ge tijd als culturele pleegvader, snel groeiende. Ruim 600.000 toeristen uit Westeuropese landen trokken vorig jaar, hetzij naar de Karpaten, dan wel naar de Zwarte Zeekust. Roemenië heeft in dertig landen een toeristische vestiging. Voor Nederland is het in formatiecentrum: Nationaal Roemeens Verkeersbureau, Kleine Gartmanplant- soen 17-19 Amsterdam. Telefoon 020- 239044 of 233489. (Bij het Leidse- plein). Roemenië: 20 miljoen inwoners. De laatste volkstelling (1966) heeft uitgewezen, dat de bevolking voor ruim 87 procent uit Roemenen bestaat en het overige deel uit overwegend Hongaren en Duitsers. Dit Zuidoost- europese land. met een oppervlakte van ruim 237.000 vierkante kilometer strekt zich in het noorden uit aan beide zijden van de Karpaten, een middelhoge bergketen, in het zuiden van het Donaubekken tot aan de Zwarte Zee. De Roemeense luchtvaart maatschappij Tarom vliegt in twee en een half uur rechtstreeks van Schip hol naar dc luchthaven van Boeka rest. Roemenië beschouwt zich als één van de tien grootste vakantielanden van de wereld. Zaterdag 15 juni 1974 is het 25 jaar geleden dat onze Ouders en Grootouders N. J. Dol en M. Dol-Houwaart in het huwelijk zijn getreden. Marjo en Claud Marga en Joop Ton Petra Edwin en Majanka Receptie op zaterdag 15 juni van 16.30-18.30 u. in Hotel „Het Witte Huis", Oegstgeest. „Wie God zoekt, vindt het leven". P. Verhoef vervroegd gepensioneerd Hoofdinspecteur van politie, en H. Verhoef-van der Stoep zijn door Gods goedheid op maandag 10 juni 1974 vijf en dertig jaar getrouwd. We zijn die dag met de gehele familie bij elkaar en houden van 7 tot 8 uur receptie voor vrienden en bekenden in het Palace Hotel te Noordwijk. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. IN PLAATS VAN KAARTEN Op 11 juni 1974 hopen onze Ouders en Grootouders H. W. Muhl&taff en C. M. J. Mulilstaff-van Loo de dag te herdenken, dat zij 11 juni 1919 in het huwelijk traden. Het 55-jarige huwelijksfeest zal gevierd worden op zater dag 15 juni 1974. Hun kinderen en kleinkinderen. Leiden, Kersenstraat 23. Receptie: zaterdag 15 juni 1974 van 17.3019.00 uur in Café-Ren 't Karrewiel, Steenstraat 55, Leiden. Psalm 116: 12 onber. Op 20 juni hopen onze geliefde Ouders en Grootouders L. van der Toorn en L. Pronk de dag te herdenken dat zij 40 jaar geleden in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen: Leo en Jopie, Laura, Leo, Marcel, Caterina Wout en Dikkie, Ronny, Freddy Coby en Jan Gerda en Piet, Pieter, Leny Leen en Eefje, Evelyntje, Leendert, Dennis Nora en Martin, Leunardia. Scheveningen, 8 juni 1974. Wesfcduinweg 122d. ALGEMENE KENNISGEVING Tot onze diepe droefheid geven wij u kennis dat door een noodlottig ongeval van ons is heenge gaan mijn lieve Man, onze zorgzame Pappa, Schoonzoon, Broer, Zwager en Oom Gerrit Aalbregt echtgenoot van Florida Ottolina Roza op de leeftijd van 43 jaai. F. D. Aalbregt-Roza Marco Cora en verdere familie. Ilcek van Holland, 6 juni 1974. Van Ilpcndamstraat 23. De begrafenis zal op een nader te bepalen datum plaatsvinden. De lieflijkheid van den Here, onze God, zij over ons, en bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja, het werk onzer handen, bevestig dat. Ps. 9017. God heeft voor ons onverwacht tot Zich geroepen, mijn lieve Man en onze zorgzame Vader en Grootvader, Broer, Zwager en Oom Abraham van Vliet Hij werd 76 jaar oud. J. van Vliet-Smink Kinderen, kleinkinderen en verdere familie. Alphen aan den Rijn, 6 juni 1974, Van Brakelstraat 48. Aan huis geen bezoek. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer naast wijkgebouw „Bethel"', Jan Nieuwenhuijzen- straat 1 te Alphen aan den Rijn, alwaar gelegen heid is tot condoleren maandag van 6.45 tot 7.45 uur 's avonds. Er zal D.V. een rouwdienst worden gehouden dinsdag 11 juni in de Salvatori Kerk, welke aan vangt om 12.45 uur, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden op de Oosterbegraafplaats te Alphen aan den Rijn. Aankomst aan de aula 2.00 n.m. ENIGE KENNISGEVING Zijn plek is leeg, zijn stem is stil, wij zwijgen Heer, het is Uw Wil. In Heerlijkheid opgenomen mijn innig geliefde Man en onze zorgvolle Vader, Schoonvader en Opa Sietse Dirk Sietses op de leeftijd van 63 jaar. Zijn lievelingsvers was: „Ga niet alleen door 't leven". Enkhuizen: Leusden: Baarn: Enkhuizen: Mevr. J. Sietses-Groot F. Sietses W. Sietses-van den Tooren Mar ja Janine M. Sietses W. Sietses E. Sietses-Vis Paul Amsterdam: C. Faber-Sietses G. Faber Enkhuizen, 6 juni 1974, Noorderboerenvaart 61. Naar de wens van de overledene zal de begrafe nis in stilte plaatsvinden. Geen bezoek Geen bloemen. Op Zijn tijd, maar voor ons onverwacht, heeft de Here tot Zich genomen onze lieve Vrouw, Moeder en Oma, Zuster, Schoonzuster en Tante Jacoba Hagens-van der Sluijs op de leeftijd van 70 jaar. Psalm 23. P. Hagens A. Hagens A. A. Vos-Hagens M. J. Vos Erika en Maurits J. Hagens C. Jansen-Hagens E. Jansen Evert en Caroline B. Hagens J. M. A. Hagens-Wijte Roland en Peter P. G. A. Hagens J. Hagens-Rietveld Pieter en verdere familie Rotterdam, 6 juni 1974, Madernastraat 146. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren in de Immanuelkerk, Berlagestraat 96 op zaterdag a.s. van 19.30-20.00 uur en na afloop van de teraardebestelling in de kapel op de begraafplaats. De rouwdienst zal gehouden worden in de Im- nuelkerk op maandag 10 juni a.s. om 14.00 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Ned. Herv. begraafplaats „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334 omstreeks 15.00 uur. Rotterdams© Begrafenis Onderneming I W.H. J.van den TOORN b.v. Rouwkamer "SILENTIUM" Sinds 1867 Mathenesserlaan486 Rotterdam Telefoon (010) 233317 I Goed nieuws voor mensen met aambeien. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen Pijn Kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. De wetenschap kent tegen woordig een middel dat da bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen 'wegdrogen'. De pijn stopt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Sperti Preparation H* Met Sperti PreparatlonHver- schrompelen ook hardnekkig® aambeien. Sperti Preparation H is mild en ontsmettend. Voor direkte, snelle, «afdoende behandeling van aambeien is er maar één middel: Sperti PreparationH zalf en zetpillen-«Handelsmerk Zo ik niet had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou; Mijn God, waar was mijn hoop, mijn moed ge bleven? Ik was vergaan in al mijn smart en rouw. Wacht op de Heer, godvruchte schaar, houd moed Hij is getrouw, de bron van alle goed; Zo daalt Zijn kracht op u in zwakheid neer; Wacht dan, ja wacht; verlaat u op de Heer. Psalm 27: 7 Heden heeft de Heere geheel onverwacht van ons genomen mijn innig geliefde Man, onze lieve, zorgzame Vader, Schoonvader, Grootvader, Broer, Zwager en Oom Zacbarias de Jong op de leeftijd van 78 jaar. Mede namens verdere familie: M. de Jong-de Keijzer M. de Jong K. de Ruijter-de Jong A. C. J. de Ruijter Wim A. C. de Jong Scheveningen, 7 juni 1974 Westduinweg 86 Gelegenheid tot condoleren zaterdag 8 juni van 2-4 en van 7-9 uur. Geen bloemen De teraardebestelling zal plaatshebben D.V. dins dag 11 juni om 1 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van huis om 12.30 uur. Prol Christelijk Psych. Ziekenhuis Den Haag - Loosduinen Voor onze tuin- en plantsoenendienst zoeken wij een Naast een praktische ervaring, waarbij wij o.a. den ken aan het hanteren van mechanische gereedschap pen, het snoeien van heesters e.d., stellen wij het be zit van of studie voor een hoveniersdiploma op prijs. Uw schriftelijke sollicitatie kunt U zenden aan het Hoofd Personeelszaken, Monsterseweg 93, Den Haag- Loosduinen. Telefonisch kunt U inlichtingen vragen onder no. 070 - 687270 toestel 140.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8