Lenin begon al met werkkampen §1 Jonge Bols ifSjÉ Gesprek Portugal en Mozambique is maand verdaagd Krijgt de SPD nog een kans onder Schmidt? Amin wil de Britten uit Oeganda zetten WWrW ïSl#* Afrika presenteert Arabieren rekening In Nedersaksen valt belangrijke beslissing jolzjenitsin in vervolg Goelag Archipel: DitisNeerlands zachtste borrel D«l? f|> - -vjtgt SqwjÊ :jF8B8 k hsfw yw^il ilpH Twaalf doden bij raketaanvallen op Pnom Penh Opgravingen in Florence Grand Jury: Nixon was samenzweerder Losgeld aangeboden voor Donoughmores [OLW/KlWuWRfllBT VRUDlAjG 7 JUNI 1974 BUiTIv\liA>'D T7/K.9 'ARIJS (UPI, AP, Reuter) De weerkkampen in de Sowjet-Unie zijn on- liddellijk na de revolutie van 1917 door Lenin ingesteld. Later zijn ze door Italin uitgebreid om het hoofd te kunnen bieden aan de enorme economische roblemen van het communistische systeem. it schrijft de verbannen Russische ihrijver Aleksandr Solzjenitsin in rt tweede deel van zijn trilogie Goe- g Archipel (650 pagina's), dat vol- nde week in Parijs zal verschijnen, et is een vervolg van de gedetail- erde documentaire over het werk- amp-systeem, dat de schrijver 8 jaar ng aan den lijve heeft ondervonden. Ie drie de delen werden voor 1968 schreven en de Sowjet-Unie uit ge- lokkeld lang voordat Solzjenitsin in bruari in gedwongen ballingschap ng. Hij woont nu in Zwitserland, llzjenitsin zegt dat de kampen onder min werden gevuld met politieke vangenen, die als vijanden van het wjet-systeem werden beschouwd, alin maakte de kampen tot een erktuig om de instortende Sowjet- onomie met een minimum aan bui- ïlandse hulp op de been te houden, et was daarom nodig om gratis ankracht te verkrijgen, die geen sen zou stellen en bij gebrek aan iderdak, keukens of wasgelegenheid i hoogste drie maanden in leven houden zou kunnen worden.' linberg tussen heeft de Russische dissident kort Fainberg, die vijf jaar in een ychiatrische inrincting heeft geze- toestemming gekregen, de Sowjet- nie te verlaten. Hij kreeg een uit- lisvlsum voor Israël, unstcriticus Fainberg werd in 1968 BoekOWSttl arresteerd nadat hij had deelgeno- en aan een demonstratie tegen de val in Tjsecholslowakije. Hij werd |f jaar vast gehouden in een psychi- rische inrichting. Vorig jaar kwam vrij, maar enkele maanden gele- n werd hij weer opgepakt omdat hij hongerstaking was gegaan om te rotesten tegen de behandeling van Solsjeiiitsin de politieke gevangene Wladimir Boe- kowski. Deze zit een straf uit van twee jaar gevangenis en vijf jaar werkkamp. Volgens zijn moeder leeft hij op de rand van de dood. Boekowski is ern stig ziek en volkomen uitgeput door de slechte behandeling dn de kampen. Zijn moeder schrijft dit in een open brief aan het Rode Kruis, waarin zij lAMPALA (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft gedreigd It hij alle Britse staatsburgers de komende dagen het land uit zal tten. Igens Amin zit de Britse regering iter de publicatie van een rapport, rder deze week, door de Internatio- le commissie van juristen. Daarin rdt Amin zoals gemeld be- luldigd van de instelling van een rreurbewind in Oeganda, dat aan izenden mensen het leven heeft EOSt. Oegandese president heeft een ef gestuurd aan de Britse ambassa- ur in Kampala met het dreigement ambassade te sluiten en alle Britse atsburgers 'twee dagen de tijd te ven om te vertrekken, als de Britse ering en de BBC doorgaan met het iliceren van propaganda over Oe- nda. Uit de bewoordingen van de rklaring blijkt niet duidelijk of nin vastbesloten is de Britten eruit zetten of daar alleen mee dreigt. In iganda wonen nog ongeveer duizend titters van een Brits paspoort. (ADVERTENTIE) BL; 'T i r t;' deze organisatie dringend om hulp vraagt. Verscheidene groepen 'buiten de Sow jet-Unie hebben al geprobeerd iets voor hem te doen. De universiteit van Leiden heeft de Sowjet-autoriteiten gevraagd Boekowski daar zijn studie te laten voltooien. Het Nederlandse PEN-centrum (een organisatie van schrijvers) heeft zich nu bereid ver klaard hem te ontvangen. Manuscripten De Russische schrijver Wladimir Ma- ranzime heeft kopieën ter publikatie naar het buitenland gestuurd van ma nuscripten die in april door de Russi sche geheime politie (KGB) in zijn wo ning in beslag werden genomen. In een communiqué dat hij aan westerse correspondenten beschikbaar heeft ge steld zegt Maranzime dat de manu scripten bestaan uit persoonlijke wer ken en een dichtbundel van Josef Brodsky. Brodsky verliet in 1972 on der druk van de KGB de Sowjet-Unie en is momenteel werkzaam aan de uni versiteit van Michigan. Nadat ongeveer 10.000 pagina's manu script op 1 april door de KGB in be slag waren genomen heeft Maranzime kopieën ervan verzameld die vrienden hadden bewaard, en ze naar het bui tenland gestuurd. Hij is ermee ak koord gegaan dat de documenten in het buitenland worden gepubliceerd. Agenten van de KGB hebben de laatste tijd rondgesnuffeld in appartementen van schrijvers die bevriend waren met Brodsky en Solzjenitsin, zo melden dis sidente kringen. PNOM PENH (AP, Reuter) Bij ra ketaanvallen zijn in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh gisteren twaalf doden gevallen. Er worden de laatste weken weer zeer regelmatig raketten op de stad afgeschoten door de opstan dige beweging de Rode Khmer. Het oorlogstuig kwam gisteren neer in het midden van de stad en werd afgevuurd van de oostelijke oever van de rivier de Mekong en vanuit een gebied ten zuidoosten van de stad. De geschiedenis van Florence wordt opgegraven. Tot nu toe ivas hij zonder weinig bekend over de historie van de stadmaar recente opgravingen in het centrum liehhen een veel duidelijker beeld ge geven hoe Florence er in de Romeise tijd moet hebben uitgezien. OAE in Somcili bijeen MOGADISJOE (iAlP) De ministers vain buitenlandse zaken van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid is gisteren begonnen met de bespreking van vraagstukken die de eenheid der Afrikaanse lan den betreffen, tegen een achtergrond van anti-Israëlische en anti- imperialistische lenzen. Generaal De Spinola bedreigd LOESAKA/LISSiABQN (AP, DPA, Reuter, UPI) Het gesprek tusseu de bevrijdingsbeweging voor Mozambique, het Frelimo, en de Portugese regering over de toekomst van Mozambique is een maand verdaagd tot begin juli. De gesprekspartners zijn niet tot overeenstemming gekomen over een staakt het vuren, dat afhanke lijk was gesteld van een akkoord vóóraf over algemene politieke beginselen. NZO Ekangak, de aftredende secreta ris-generaal van de OAE zei tegenover verslaggevers: 'Het continent heeft nog niet de begeerde vooruitgang op de weg naar de eenheid gemaakt, maar ik verwacht dat onze organisatie nog voor 1980 effectieve stappen zal nemen welke de Afrikaanse eenheid zullen bewerkstelligen'. Afrikaanse politieke leiders spreken hierover niet graag in het openbaar maar onder vier ogen geven zij ge woonlijk top dat dit op dit moment, tien jaren nadat het kolonalialisme voor het grootste deel verdwenen is uit Afrika. De organisatie van Afri kaanse Eenheid nog altijd kampt met politieke en ethnische verschillen. De conferentie werd geopend door presi dent Mohammed Siad Barre van So mali. die vijf jaar geleden na een socialistische militaire staatsgreep aan de macht kwam. De Arabische delegaties, die in recen te OAE-vergaderingen grote diploma tieke successen hebben geboekt in hun streven de Afrikaanse landen achter zich te krijgen in de strijd tegen Israël, zullen het naar wordt verwacht de komende dagen moeilijk krijgen. Vele Afrikaanse landen zul len geneigd zijn aan de Arabische landen de rekening te presenteren voor hun bereidheid de banden met Israël te verbreken. Totdusver zijn de Afrikaanse landen er niet in geslaagd lagere olieprijzen te verkrijgen van de Arabische olie producerende landen en klagen dat de Arabische hulp ook weinig ruim is geweest. Volgens waarnemers zullen de Arabie ren in Mogadisjoe grote economische concessies aankondigden om daarmee de Afrikaanse kritiek te smoren. Tot de belangrijkste zaken die de ministers zullen bespreken behoren de toekomst van de Portugese kolo niën in Afrika en het kiezen van een opvolger van Ekangaki, die vorige maand zijn ontslag heeft aangeboden. De ministers zijn in Mogadsjoe Soma li bijeen gekomen ter voorbereiding van de topconferentie van de OAE, die hier van 12 tot 15 juni zal worden gehouden De Portugese delegatie onder leiding van minister van buitenlandse zaken Soares is inmiddels al weer naar Lis sabon vertrokken, Soares vliegt van daag of morgen vandaar uit door voor het voortgezette overleg met de West- afrikaanse kolonie Guinee Bissau. Het verdagen van de woensdag begon nen besprekingen stond in een com muniqué dat voorgelezen werd door de Zambiaanse president Kaoenda. De leider van de Frelimo delegatie, Sa- mora Machel, en Soares waren de aanwezig. De Portugese president De Spinola heeft gisteren gezegd dat anonieme extremistische bewegingen hem meer malen met de dood hebben bedreigd sinds hij de nieuwe Portugese presi dent werd. 'Ik heb mijn leven gewijd aan de natie. Welke grotere eer kan een Portugees wachten dan te sterven voor zijn volk', hield De Spinola ech ter een juichende menigte in de stad Evora voor. Het was zijn vierde grote toespraak sinds hij de macht over nam. De Spinola roep de Portugezen verder op weer aan het werk te gaan, na de talrijke stakingen van de afge lopen week, die overigens voor een groot deel al verlopen zijn. 'We heb ben een zware last geërfd, we hebben een ziek Portugal geërfd, een arm Portugal dat nu weer jong en rijk moet worden', aldus De Spinola. Hij sprak alleen over binnenlandse pro blemen en niet over de besprekingen met de bevrijdingsbewegingen van Mozambique en Guinee Bissau. Waarschuwing De Portugese liberale partij heeft donderdag gewaarschuwd voor de overdracht zonder meer van de Portu gese overzeese gebiedsdelen aan de guerrillabewegingen. In een verkla ring zegt de partij dat dit weliswaar de eenvoudigste oplossing voor Portu gal is, maar dat men op deze wijze in strijd handelt met het program van de strijdkrachten, dat uitdrukkelijk voorziet in een vrije beslissing van de bevolking over haar lot. Wanneer men het proces van de dekolonisatie terugbrengt tot een simpele overgave en de bevolking verder maar aan haar lot overlaat, aldus de verklaring, dan Amin heeft een afgezant naar Kenia gestuurd pm een exemplaar op te halen van het juristenrapport. Elke diplomaat mag de gevangenissen in Oeganda bezoeken en dan zullen ze zien dat er niet één politieke gevange ne vast zit, zo beloofde de president. Hij zei ook dat hij onlangs een com missie van onderzoek had ingesteld om na te gaan wat er is gebeurd met de duizenden mensen die sinds hij aan de macht kwam, zijn verdwenen 'De Britten publiceren ongegronde propaganda tegen Oeganda, omdat ze geïrriteerd zijn over de grote econo mische problemen die mijn economi sche oorlog in Oeganda vóór Enge land heeft veroorzaakt', aldus Amin. In het kader van zijn zogenaamde economische oorlog heeft Amin vorig jaar rond 40.000 Aziaten het land uitgezet. Een grootdeel van hen heeft zich in Engeland gevestigd. door Jaap den Boef De parlementsverkiezingen in de Westduitse deelstaat Nedersaksen zullen op 9 juni een eerste aanwijzing te zien geven van de wijze, waarop men in de Bondsrepubliek heeft gereageerd op de vervanging van Willy Brandt door Helmut Schmidt als bondskanselier. Het gaat er om of de Sociaal-democra tische partij van Brandt en Schmidt zich zal herstellen van de enorme neder lagen, die zij sinds maart in de stadstaat Hamburg, Sleeswijk-Holstein, Rijn land Palts en Noord-Hessen te verwerken kreeg. Al voordat Willy Brandt zich genood zaakt zag het kanseliersohap uit han den te geven, werd gevreesd dat de SPD ook in Nedersaksen rake klappen zou krijgen. Om een afgang te voorko men had de SPD nog onder leiding van Brandt grootscheepse plannen ge maakt om het prestige van kanselier en partij weer op te vijzelen. Een nederlaag in Nedersaksen zou nl. niet alleen ernstige gevolgen hebben voor de SPD in de Bondsrepubliek en haar regeringscoalitie met de liberale Vrije democratische partij (FDP). Zij zou ook kunnen leiden tot versterking van de positie van de oppositionele christen-democratische partijen CDU en CSU (Beieren) in de Bondsraad. Een vergrote meerderheid van deze partijen in de (met onze Eerste Kamer •te vergelijken) Bondsraad kan het regeren in Bonn door de SPD-FDP- coalitie vrijwel onmogelijk maken. Doorkruist De plannen van Brandt en de SPD werden doorkruist door de affaire Guillaume, welke leidde tot het aftre den als kanselier van Willy Brandt, wiens prestige in het voorjaar reeds als sneeuw voor de zon leek te ver dwijnen. Voor de SPD was het besluit van Brandt, het kanselierschap neer te leggen, een slag die de toekomst van de partij nog ongewisser leek te maken. Na enkele dagen bleek echter dat dreigend verlies in winst kon worden omgezet. Minister van finan ciën Helmut Schmidt, stralend van zelfvertrouwen, had al geruime tijd openlijk de rol gespeeld van de man, die gereed was de leiding van Brandt over te nemen. Achteraf mocht de SPD van geluk spi-eken dat zij de ambitieuze Schmidt met diens enorme dadendrang bij de hand had, toen Brandt binnen enkele dagen tot het definitieve besluit kwam, het kanse lierschap neer te leggen. De zeer zakelijke instelling van Schmidt maakte het hem mogelijk zich niet al te zeer te laten meeslepen door gevoelens van solidariteit met de van zijn voetstuk gevallen Brandt. Schmidt besloot met een schone lei te beginnen, maakte de balans op van hetgeen sinds de Bondsdagverkiezin gen van 19 november 1972 onder leiding en verantwoordelijkheid van zijn voorganger al dan niet werd verwezenlijkt en gaf aan, wat men van hem mag venvachten in de resterende zittingsperiode van de Bondsdag tot eind 1976. Om zijn ko mende beleid in een duidelijk kader te plaatsen, maakte hij al vrij snel bekend dat ongeveer elf miljard marken uitgetrokken zouden worden om belastingverlagingen mogelijk te maken voor de minder bedeelden. Toppunt Bij opiniepeilingen is vastgesteld dat de ondervraagden vrij gunstig hebben gereageerd op de machtswisseling in Bonn. Bovendien gaat men er in SPD- kringen in Nedersaksen van uit dat de omstandigheden waaronder Willy Brandt de leiding uit handen moest geven niet nadelig zullen uitwerken op de positie van de partij bij de komende verkiezingen. Men gelooft dat de snelheid waarmee Schmidt de zaken in Bonn overnam, door poten tiële SPD-kiezers positief gewaardeerd zal worden. En men hoopt op een volledig herstel van de positie van de SPD zoals die was bij de Bondsdag verkiezingen van 1972, toen Brandt nog op het toppunt van zijn populari teit stond. Bij de verkiezingen was het resultaat voor Nedersaksen: SPD 48,1, CDU 42.7 en FDP 8.5 procent. Deze cijfers staken voor de SPD gun stig af vergeleken met die van de Landdagverki©zingen van 1970, toen zij wel 46.3 procent van het aantal uitgebrachte stemmen behaalde, maar dicht op de hielen werd gevolgd door de CHU, die op 45.7 procent kwam en daarmee slechts 1 zetel verwijderd bleef van de meerderheid. De FDP verdween in 1970 uit de Landdag van Nedersaksen omdat zij niet het vereis te minimum van 5 procent der stem men behaalde. Het wordt echter als vrijwel zeker beschouwd, dat de FDP dit jaar zal terugkeren. Of deze ont- wikkeling door de sociaal-democraten moet worden toegejuicht valt echter nog te bezien. De mogelijkheid is nl. niet uitgesloten dat de stemmen die naar de FDP zullen gaan dit jaar niet zoals in 1972 voor een groot gedeelte bij de CDU vandaan gehaald zullen worden, maar de SPD, die daardoor behalve haar kleine meer derheid ook een groot aantal zetels zou verliezen aan de CDU. Schoolwet Ook onder de tot de rechtervleugel van de SPD behorende Schmidt blijft de betrekkelijk kleine, maar bijzonder actieve linkervleugel van de partij een levensgroot probleem. De invlo.d van deze groepering kan men terug vinden in de Nedersaksische school wet, die kort geleden door het parlement van de deelstaat werd aan vaard. Deze wet maakt het mogelijk dat onderricht wordt gegeven in de 'problematiek van het bezit', het 'me debeslissingsrecht' en de 'marxistische theorie' en dat leerlingen van 14 jaar af groepen vormen, waarin zij zich sterk maken voor een 'politieke, gods dienstige of wereldbeschouwelijke richtingen'. Hoewel dit onderwijs niet verplicht wordt gesteld, zien velen in Nedersaksen er een poging in om het zo geruisloos mogelijk in te voeren Helmut Schmidt via jonge leraren die er belangstelling voor hebben. De burgerlijke elementen die zich sinds 1969 na twintig jaar van onafge broken heerschappij van de christen democraten geleidelijk aan tot de SPD van Brandt gingen wenden, om dat zij als 'een betere CDU' werd beschouwd, hebben haar sinds eind vorig jaar de rug toegekeerd. In 1972 stemden velen ook in Nedersaksen op Willy Brandt omdat zij meen den dat hij de enige was die aan de naar hun oordeel te grote invloed van de Jusos (Jong-socialisten) paal en perk kon stellen. Aangezien de Jusos zich gedurende de verkiezingscampag ne vrij rustig hadden gehouden, leek er geen reden tot argwaan. Eenzelfde situatie doet zich in de Bondsrepu bliek voor nu Nedersaksen zondag naar de stembus gaat en de Jusos ook vrij kalm hebben gereageerd op Schmidts benoeming tot kanselier. Crisis Van de uitslag in Nedersaksen (waar in steden zijn gelegen als Hannover, Bronswijk, Minden, Osnabrück, Wil helmshaven, Emden, Oldenburg en Salzgitter zijn gelegen) kan veel af hangen. Niet alleen voor de SPD, maar ook vóór de coalitie in Bonn, die bepaald niet versterkt uit de jongste crisis tevoorschijn is getreden. Generaal De Spinola betekent dit dat de situatie in de overzeese gebiedsdelen moeilijker wordt. De Portugese liberale partij behoort tot de rechtervleugel van het centrum. Hoeveel leden en aanhan gers de partij heeft, valt nog niet te zeggen. Bij Inhaminga, de voornaamste plaats aan de spoorweg door Mozambique tussen Beira en Malawi, hebben guer rillastrijders een blanke boer en zijn bedrijfsleider een neger doodge schoten. De boer reed met zijn be drijfsleider als duopassagier op een motorfiets toen de guerrillastrijders het vuur openden. De guerrillastrij ders zijn dit jaar vanuit het nooden het centale deel van Mozambique binnengedrongen. Sindsdien is hun ac tiviteit hier toegenomen. Zij hebben het vooral gemunt op het gebied van Inhaminga. Een groep Mozambikanen in Kenia heeft Portugal gevraagd de bevrij dingsbeweging Frelimo niet te erken nen als de enige vertegenwoordiger van het Mozambikaanse volk. De groep, die zich FUMO (verenigd front van Mozambique) noemt, is in 1971 gevormd door afgescheiden leden van het Frelimo. In hun oprpep staat dat de organisatie van Afrikaanse Eenheid Frelimo weliswaar heeft erkend als de enige bevrijdingsbeweging in Mozam bique, maar 'dat betekent niet dat het volk van Mozambique als geheel zijn leiders kan laten kiezen door buiten staanders'. FUMO zegt 750 ex-Frelimo- leden in Nairobi te vertegenwoordi gen en nog anderen in Zambia cn Malawi. WASHINGTON (Reuter, AP) James St. Clair, de advocaat van president Nixon, heeft be vestigd dat een federale grand jury eerder dit jaar besloten heeft president Nixon te be schouwen als een 'medesamen zweerder' bij de pogingen het Watergate-schandaal in de doof- po* te stoppen, maar er van afgezien heeft hem als verdach te te noemen. St. Clair verklaarde dat hij drie, vier weken geleden door de speciale aanklager in de Wa- tergate-zaak Leon Jaworski van de beslissing van de grond jury op de hoogte is gesteld. Op de vraag hoe de president op het bericht had gereageerd, ant woordde St. Clair 'Hij is uiter aard van mening dat zij eenvou digweg niet beschikken over al le gegevens. Ik geloof dat hij van mening was dat hun besluit ongepast was. Hij was vol ver trouwen dat de ware feiten te juister tijd bekend zouden wor den en dat hij zou worden vrij gepleit'. Niet als verdacht genoemde 'medesamenzweerder' worden niet wegens misdrijf aange klaagd en kunnen niet worden vervolgd in de zaak waarin zij genoemd zijn. De Washington Post heeeft be richt dat de uitslag van de stemming over de vraag of Nixon al dan niet als samen zweerder bij Watergate was be trokken 19 tegen 0 bedroeg; vier juryleden waren afwezig. DUBLIN (AP) De familie van de graaf, die woensdag uit hun landhuis note, die woensdag uit hun landhuis in de republiek Erland werden ontvoerd, heeft laten weten bereid te zijn een losgeld te betalen. Het echtpaar werd overvallen door drie gemaskerde mannen en raakte in een korte vechtpartij betrokken waar bij een schot is gelost. De politie vreest dat de 'U-jarige graaf gewond is ge raakt. Tot dusver is nog geen eis om losgeld ontvangen, maar de politie ver wacht binnen 24 uur iets van de ont voerders te horen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9