Toerisme Proef met witte fietsen in Hoge Veluwe succes Eenden jaarmarkt in Utrecht-Laagraven Geef voor vertrek familie machtiging tot geldopname Kastelenroute door de Auvergne Dit resultaat van 8 eigenschappen vieren we, met 3 verrassingen voor u, tijdelijk: Passat, da's pas autorijden Goedkoop winkelen in Oostenrijk Ministerie buitenlandse zaken raadt aan: Geen controle op groene kaart Barbecuen op de Maas Goedkope hotels in Zweden TROCTT/SCiWiAiRi'IKr VRIJDAG 7 JLTNÏ 1974 T8/K8 Nu al de10.000ste Passat Zijn 8 eigenschappen Zijn styling. De Passat is een Italiaans mees terstukje in vormgeving. Zijn sublieme rijgedrag en wegligging.Onder alle weg- en weersomstandigheden. Zijn temperament. Het spreekt o.a. uit zijn hoge top/kruissnelheid en felle accele ratie. Zijn economische eigenschappen. Met 1 op 14,3 bij 100 km/u constant is de Passat de zuinigste auto in zijn klassel Service beurten om de 15.000 km. Voor velen is dat 1 keer per jaar. Zijn gulheid met ruimte en comfort voor 5 volwassenen. Mèt hun bagage. Zijn veiligheid. Hij biedt u niet alleen alle mogelijkebescherming, maar stelt u ook in staat zelf uiterst veilig te rijden, i rijke keus in typen. Waaronder de uit voering als combinatiewagen, de Passat Variant. Een luxe limousine met grenze loos veel ruimte voor zaken, hobbies en vakantie. Zijn „verzorgers": de VW-Service. Met o.a. de VW-Computer-Diagnose. Waterdich te zekerheid en groeiend Financieel voordeel voor u hoe langer u uw Passat bezit. Extra hoge inruilwaarde van uw auto Bij aankoop van een Passat doet de VW-dealer een extra hoog feestbod op uw huidige auto. Feestelijk boeket icadeau Een boeket feestelijke bloemen voor u, als u naar de Passat komt kijken. f 588,- korting op de Passat Automatic/ Een Passat met automatische versnel ling maakt het rijden nóg ontspan- nender, nóg veiliger. Nu doet zich de gelegenheid voor extra voordelig in 't bezit van een Passat Automatic te komen. Maak er gebruik van. Ga dus naar de VW-dealer in uw buurt en maak een feestelijk ererondje in een Passat. Om 'm te leren kennen. Dan zegt u, net als de vele anderen vóór u: brief (kosten: 20 gulden voor leden) ook de zekerheid dait men gratis naar huis wordt gesleept als de bestuurder gehandicapt raakt of de auto zodanig defect raakt, dat hij niet in korte tijd gerepareerd kan wordne. Drugs Realiseer u, dat het in bezit hebben, aanschaffer of verhandelen van verdovende middelen dn het bui tenland veel Strenger wondt gestraft dan in Nederland. Gevangenisstraffen van vijf of meer jaren zijn geen uitzondering. Zo'n honderd landgeno ten zitten in buitenlandse gevange nissen wegens het in bezft hebben van drugs. Dit geldt ook voor porno grafische lectuur of pornofilms. Wees voorzichtig met het mee nemen van lifters. Wanneer bij controle blijkt, dat zij drugs of porno grafische léotuur in hun bezit hebben, raakt ook u in moeilijkheden en loopt u grote kans, dat uw auto verbeurd wordt verklaard. Bewaar uw paspoort met grote zorg, en geef het niet uit handen. Raakt u het kwijt, dan kan het erg veel moeite kosten een nieuw terug te krijgen. Neem an geval van ernstige moei lijkheden contact op met een Neder landse ambassade of consulaat. De adressen vindt u in het telefoonboek of krijgt u van de politie. isdorf Paifendotf mgen rembt telnjtraii i "eP tzweiler door Dick Ringlever up ae jieis over ae noge v eiuwe Het experiment met de witte fietsen in het nationale park De Hoge Velu we, dat vorige maand werd begonnen, is nu al een succes gebleken. Zeker in de weekeinden zijn de vijftig fietsen vrijwel voortdurend dn gebruik. Zoals bekend, staan de (witgeschilder de) fietsen bij het restaurant De Koperen Kop en kunnen zij door iedereen gratis worden gebruikt voor een tocht door het park op plaatsen waar de auto verboden is. Daar voor is een kleine vijftig kilometer rijwiel pad beschikbaar. Enige voorwaarde is, dat men de tweewieler na gebruik weer netjes in de rekken bij het restaurant achterlaat. Volgens de directie heeft dit initiatief de belangstelling voor een 'dagje Ho ge Veluwe' aanzienlijk gestimuleerd: op hoogtijdagen is er een stijging met tien procent van het aantal bezoekers door bewerkstelligd. Gezien deze resultaten wordt dan ook overwogen het aantal fietsen volgend seizoen uit te breiden. Er wordt overigens wél een beroep gedaan op de gebruikers de rijwielen in goede staat achter te laten. Geble ken is, dat in sommige gevallen ron duit vernielzuchtig met de rijwielen werd omgegaan: bij enkele ervan werd al na enkele weken geconsta teerd, dat het loopvlak van de banden tot aan het canvas was versleten. Een woordvoerder van het park: 'wij schenken de mensen ons vertrouwen, we hopen, dat ze dat waard zullen blijken te zijn'. Nederlanders, die in Oostenrijk gaan winkelen, kunnen goedkoper uitzijn dan de Oostenrijkers zelf omdat ze voor verscheidene artikelen (om. sie raden, klederdrachten, lederwaren) recht hebben op terugbetaling van de BTW. Ze moeten dan wél kunnen aantonen, dat ze buiten Oostenrijk wonen en in de winkel een formulier 'AusfÜhrbescheiniigung U 34' vragen, waarop de aankoop wordt vermeld. Dit papier moet bij de douane van een stempel •worden voorzien, waarna deze het terugstuurt naar de winke lier. Met de verkoper moet een duide lijke afspraak worden gemaakt hoe hij later de BTW via de bank of op andere wijze terugbetaalt Zaterdag wordt in de veiling Utrecht-Laagraven weer de jaarlijkse Citroën-folklore gecentraliseerd. Op deze Eenden-jaarmarkt komen de 'grote versierders' van 2 CV's en Dyanes bijeen in de hoop een prijs te winnen met hun kleurrijk opgeluisterde voertuigen. Het sier lijke schouwspel wordt verder nog luister bijgezet door historische Citroëns van de Traction Avant-club, vertoning van reis- en rally films, slapstick en poppenkast en-de aankomst van de toeristische 'kijk- maar-rond-tocht' voor Citroën-rijders uit heel het land. Behalve rond kijken kan men er ook nog praten en eten: zaterdagmiddag tussen e(e)n(d)en en vijven te Laagraven, vlak bij de snelweg Utrecht- Arnhem. Controle aan de grens op het bezit van het internationaal verzekerings bewijs, de zgn. groene kaart, is met ingang van vorige maand afgeschaft in alle EEG-landen plus Finland, Noorwegen, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland. De nieuwe regeling is gebaseerd op een richtlijn van de ministerraad van de EG, waarin onder meer is vastgesteld, dat wanneer een motor rijtuig niét of onvoldoende ver ongeluk veroorzaakt op het grondge bied van een ander land het bureau van motorri jtuigenverzekeraaxs van het eerstgenoemde land voor de af wikkeling van de vergoeding zorgt. Dit gebeurt ook wanneer het motor rijtuig niet of onvoldoende ver zekerd zou zijn. De regeling geldt al enige tijd voor het verkeer tussen Nederland en België. Het ministerie van justitie adviseert echter wél, de kaart ook naar deze landen mee te nemen. In samenwerking met het restaurant Maaspaviljoen in Maastricht organi seert de Limburgse rederij Stiphout dit zomerseizoen elke donder dagavond barbecue-boottochten over Maas. Twee van haar schepen zijn daartoe uitgerust met houtskool-bar becue's. Voor 20 gulden per persoon kan men al varend (langs de Pie tersberg naar de grens en terug) het gespiesde vlees roosteren. Inlichtingen verstrekt de VW in Maastricht (tel. 043-19363). Zweden heeft komende zomer voor hen, die er tenminste 8 en ten hoogste 18 dagen verblijven, een aantal voordelige hotelaanbiedingen. Ruim veertig hotels in midden- en zuid-Zweden vragen voor het over nachten plus ontbijten niet meer dan 23 gulden. Voorwaarde is dan wel, dat men per Torline (Amster dam-Gothenburg) of Stena-Line (Kiel-Gotenburg) reist. Een 14-daag- se hotelreis per Tor Line komt dan op 450 gulden, terwijl een zelfde reis vanaf Kiel 314 gulden kost Bij de Torline gaat de auto, als men met vier personen reist gratis mee (met minder personen kost een re tour 130 gulden). De Stena-Line vraagt in alle gevallen 78 gulden. Kinderen tot en met 11 jaar logeren gratis als zij in de kamer van de ouders slapen (meer inlichtingen bij Bureau Zweden in Amsterdam, tel. 020-23.73.41). Met de grote vakantie-uittocht in het directe vooruitzicht heeft het ministerie van buitenlandse zaken feen aantal adviezen op papier gezet voor hen, die de grens overgaan Het kasteel Busset in Allier: een van de 200 in Auvergne. Auvergne, het toeristische nog maar nauwelijks ontdekte hart van Frankrijk, itaat deze zomer ln het teken van de kastelen. De landstreek heeft er zo'n tweehonderd, waarvan de helft ook van binnen is te bezichtigen. Deze zomer iljn er voor het eerst 67 voor het publiek geopend. Behalve die kastelen bezit de streek ruim 70 historische dorpen en en 50-tal monumenten. Dat allemaal In een gebied, dat zich uitstrekt over acht depar tementen: Hante-Loire, Cantal, Puy-de-Dóme, Aveyron, Lozère, Ardèche, Loire en Allier. Een streek, die deels vulkanisch woest is, maar ook groene land schappen, meertjes, beken en rivieren kent. Attractie van dc streek is, dat er nog rust heerst en dat de prijzen voor on derdak en maaltijden matig zijn. De Auvergne is nooit een van Frankrijks rijke gebieden geweest. De weelderige luister van de kastelen langs de Loire of die in de Bourgogne vind men er nauwelijks. De Auvergne is eenvoudig. Wie geen luxe eist, maar zich alleen maar wat in alle rust en eenvoud wil ontspannen, krijgt daar in deze streek alle kans voor. Meer inlichtingen (en folders) verstrekt het Frans verkeersbureau in Amster dam (Prinsengracht 670, tel. 020—247534). Verstrek voor vertrek familieleden of kermissen een opgave van de naam van uw ziekenfonds of de maatschap pij waar u tegen ziektekosten is ver zekerd (met polis- en registratienum mer), het nummer van uw bank- of gironummer met een machtiging tot het opnemen van gelden, de naam van de maatschappij, waar u een reis- ongevallen-verzekering afsloot, de naam van uw huisarts en uw reisrou te. Als u onder medische behandeling bent, 'is het raadzaam uw huisarts te vragen of het gewenst is een verkla ring in het Duits, Frans of Engels mee te nemen voorvhet geval u in het buitenland medische hulp moet in roepen. Neem het grootste deel van uw vakantiegeld mee dn de vorm van reiSCheques. Dait voorkomst, dat u bij diefstal gelijk om het hand komt te ailtten. Worden de cheques gestolen, waarschuw dan wel direct de politie en de bank, die ze heeft afgegeven. Deze laatste kan dan de rekening gelijk blokkeren. Ziekte Verplicht verzekerden en dn het algemeen ook bejaarden en vrijwillig verzekerden hébben dn de EEG4amden dezelfde rechten op medische hulp als de eigen inwoners. Zij dienen echter een E IH-verklaring aan him zieken fonds (of maatschappij) te vragen (met uitzondering voor Engeland). Hetzelfde is het geval met ver zekerden, die tijdelijk in Spanje ver blijven. Verplicht verzekerden hebben aanspraak op dezelfde regelingen in Griekenland, Marokko, Portugal, Tur kije en Joegoslavië. Wie er alles over wil weten moet even bij het voorlich tingscentrum sociale verzekeringen (Rhijnspoorplein 1, Amsterdam) vra gen naar de brochure "vakantie en sociale verzekering*. Daarnaast wordt iedereen aanbe volen een reisongevalien-verzekering af te sluiten om de kosten te dekken, die niet door het ziekenfonds worden vergoed. Deze verzekering vergoedt bij eventueel overlijden ook de kosten van het overbrengen van het stoffe lijk overschot Dat is belangrijk om dat deze kosten vrij hoog kunnen zijn (in Spanje vraagt men er bijvoorbeeld 6000 gulden voor). Nederlandse ambassades en consu laten in het buitenland zijn geen Sinterklazen. In noodgevallen kunnen zij een voorschot geven voor de reis naar huis, maar nooit voor het voortzetten van de vakantie. Vandaar 'het advies een familielid machtiging tot opname van gelden van uw bank- (of girorekening) te geven. Koop voor vertrék bij de ANWB of KNAC een reis- en credietbrief. Behalve voorschottencoupons voor on verwachte tegenvallers geeft deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8