Almere houdt rekening met spelende kinderen Langste aardgas leiding van Europa in bedrijf Commentaar 0°k grote verscheidenheid in woontypes Invloed van buiten-1 Invloed van buiten-2 Bejaard echtpaar gedood bij ongeluk het weer Buien en zon Strandverwachting weerrapporten MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post K mOOW/KiWiMBIBT VRIJDAG 7 JONI 1974 BINNEfdiAINDA^OMMKNTlAiAE T5/K7 Kennelijk om zijn entree in het Krem lin, waar hij binnenkort op bezoek gaat, wat te vergemakkelijken, heeft president Nixon een betoog gehouden tegen Amerikaanse bemoeienis met de Russische emigratiepolitiek. De eer, dit betoog rechtstreeks te mogen aan horen, had de Amerikaanse president te beurt laten vallen aan een groep pas afgestudeerde adelborsten. De i groep was helaas incompleet, want er j ontbraken een aantal marine-kadetten j die bedrog hadden gepleegd bij hun eindexamen en tegen wie nu een on derzoek loopt. Er zou een ironische opmerking over te maken zijn, dat Nixon zich hierdoor niet van zijn bezoek aan de marine-academie in Annapolis had laten weerhouden, maar aan de verleiding daartoe dient weerstand geboden. Nixon heeft het al moeilijk genoeg met de Amerikaanse pers. Hoezeer het Witte Huis die als een aartsvijand beschouwt, verraadt een grap die een commentator van de New York Times in de omgeving van de president heeft opgevangen. Als Nixon straks bij zijn reis in het Midden-Oosten door de Rode Zee 1 loopt zo heeft een^ olijkerd in het Witte Huis bedacht dan zal de pers dat wonder ongetwijfeld aanvoe ren als een bewijs, dat de president j niet zwemmen kan. Maar nu in ernst. In zijn toespraak in j Annapolis keerde de president zich j tegen de meerderheid in het Ameri kaanse Congres, die Nixons voorstel len om de handel met Amerika aan- l trekkelijker te niakèn, .voor de Sowjet- Unie, pas wil aanvaarden, als de Sowjet-Unie haar emigratiebeleid aan trekkelijker maakt voor haar eigen burgers, met name voor de Joden onder hen. Voor deze koppeling voelt Nixon niets. Hij verdedigde zijn stand punt met een verhaal dat zich als volgt laat samenvatten. De emigratie van Joden is een binnenlandse aange legenheid van dé Sowjet-Unie en met de binnenlandse zaken van andere landen moeten wij óns niet inlaten. Zouden wij het nemen, als anderen zich met cfe1 toestand bij ons bemoei den? En bovendien: zelfs al zouden we dat willen, we kunnen de binnen landse situatie èlders niet veranderen: 'Onze buitenlandse politiek kan er niet op gericht zijn, andere samenlevingen te hervormen'. Proberen we het toch, dan is het enige dat we bereiken, een vermindering van de ontspanning in de Wereld'. De CIA en de Vietnam-veteranen, om maar twee voorbeelden te noemen, zullen er vast en zeker van hebben opgehoord, dat hun regering zich niet in de binnenlandse situatie van de andere landen kan mengen. Maar dit terzijde. Het gaat ons er ditmaal niet om, de argumentatie van de Ameri- l kaanse president te bestrijden. Wat ons vooral getroffen heeft, is, dat hij er juist ,nu zo'n ophef over maakt, dat 1 Amerika niet mag proberén, ander- mans binnenlandse zaken te beïnvloe den. Dat is niet erg consequent, nu het hele diplomatieke apparaat van de Verenigde Staten, met Kissinger voor op, in dc weer lijkt te zijn om het buitenland ertoe te brengen, de bin nenlandse zaken van Amerika te beïn vloeden. Schuilt achter Kissingers vol hardend ijveren in het Midden-Oosten, en achter Nixons komende trip naar Moskou, niet mede de begeerte om, met buitenlandse hulp, de binnenland se positie van de Amerikaanse presi dent te verstevigen? Sommige Ameri kaanse politici vrezen zelfs, dat Nixon zich straks bij de bewapeningsbespre kingen in Moskou knollen voor citroe- j nen zal laten verkopen, omdat toch j maar vooral thuis te kunnen vertellen, dat zijn overleg met de Russen vruch- I! ten heeft opgeleverd. De kans op zo'n transactie zulleh de Russische leiders als ze haar krijgen) j< niet laten passeren. Met veel vpn wat Nixon in Annapolis gezegd heeft, stemmen ze ongetwijfeld hartelijk in. I Maar hun instemming zal vermoede- lijk niet zo ver gaan, dat zf princi- I pieel zullen weigeren, dè Amerikaanse 1 binnenlandse politiek te beïnvloeden door Nixon aan een goedkoop succes te helpen. Angst om daardoor de betrekkelijk ontspannen verhouding met Amerika te bederven, zouden de Russische lei ders Overigens niet behoeven te koes teren. Heeft de Amerikaanse veteraan- diplomaaf Averell Harriman deze week niet aan Breznjew verzekerd, dat, wat er ook met Nixon gebeurt, Kissinger in elk geval aanblijft? Van een verslaggever NOORDELOOS Bij een verkeerson geluk op de provinciale weg 36 in het Zuidhollandse Noordeloos is gister morgen een bejaard echtpaar om het leven gekomen. De auto waarin het echtpaar zat botste tegen een boom. De man, de 79-jarige L. Rosseel uit Dordrecht was op slag dood. Zijn vrouw die de auto bestuurde de 70- jarige H. Rosseel-Stouthamer werd met zware verwondingen naar het streek ziekenhuis in Gorkum gebracht waar zij in de loop van de ochtend is overleden. door Piet Hagen AMSTERDAM Steden worden niet gebouwd voor spelende kinderen. In de met auto's volgesta- pelde straten van oude stadswijken ontstaat pas weer enige ruimte voor kinderen, wanneer de af braak begint en de daardoor ontstane gaten opge vuld worden met klimrekken. In de nieuwbouw is er voor kinderen ook weinig te beleven. Behalve het verplichte klimrek en de door struikjes en prikkel draad omgeven zandbak, is er weinig dat doet ver moeden, dat de royaal met ruimte bedeelde auto bezitters ook kinderen hebben. Wanneer het in die nieuwe stad Al mere in Zuidelijk Flevoland, waarvan de bouw volgend jaar begint anders wordt, zou dat een hoopvolle uitzon dering op de nog bijna overal gelden de regel zijn. Het rapport 'Woonomge ving Almere, 'n typologie richtlij nen' heeft tenminste de verdienste, dat het aandacht heeft voor spelende kinderen. Trouwens niet alleen voor kinderen maar ook voor wandelende' bejaarden, fietsende arbeiders, winke lende moeders, vrouwen met part time banen, verdwaalde Surinamers. brommende scholieren, en al dan niet schapen roosterende gastarbeiders moet volgens de rapporten Al mere een paradijs worden. We helpen het hopen. Het rapport over de woonomgeving in Almere gaat vooral over het wonen. Het kinderspel is daarvan een onder deel. Omdat dit detail vaak zo weinig aandacht krijgt citeren we hier maar overvloedig. Het motto van de rappor teurs is: 'Overal moet gespeeld kun nen worden, dus geen geïsoleerde speelplaatsen'. Snelheden Om dat mogelijk te maken is ver keersveiligheid een eerste vereiste. Dat betekent dat zelfs snelheden van 50 kilometer per uur voor het woon gebied te hoog zijn. Soms is 30 km al teveel en lijkt 15 km per uur het maximum. Zoiets bereik je niet alleen door juridische maatregelen, maar moet zichtbaar worden gemaakt door het stratenplan (scherpe bochten, wegversmallingen, drempels, bomen, uithollingen, T-kruisingen). En ver der natuurlijk geheel autovrije zones. Tussen de autowegen en huizen ligt dan de ruimte, waar kinderen buiten spelen. Het rapport heeft het over een 'doorgaand micromilieu dat jong en oud aanleiding geeft om erin te spe len en eraan verder te bouwen'. Dat spelen gebeurt voor een belangrijk deel onderweg van en naar school. Verder op per leeftijd ingerichte speelterreinen. Volgens het 'rapport moet het speellandschap een variëteit van 'texturen' en landschapselemen ten' in zich bergen. Er zijn harde en zachte 'texturen'. De gladstenige oppervlakte (asfalt, te gels) is geschikt voor rolschaatsen, fietsjes, hinkelen, skelteren. Een ruw- stenig oppervlak (klinkers, keitjes, grind, grote keien) om overheen te hobbelen, om figuren te maken, om op en af te springen. Glad, hard ingestampt zand is geschikt voor knik keren, jeu de boule, slippen, landje pik en sport. Mul zand is lekker om in te crossen, om een partijtje te knokken, om te springen; zand en modder nodigen uit om te graven en te kliederen. Geschoren gras leent zich voor sporten, vliegeren, cricket, tent opzetten: ongeschoren gras en hoogopstaand riet is om door te slui pen en om je in te verstoppen. Hoog, dicht struikgewas (zonder doornen, 1 laat staan prikkeldraad) is het do mein van avonturenzoekers en hutten- bouwers. Er moeten bomen zijn om in te klimmen. Water (grachten, plas sen, vijvers, steigers, greppels) om te zwemmen, schaatsen, varen. Functies Zoals er een grote (in veel buurten nauwelijks benutte) variëteit in textu ren is, zo is er ook verscheidenheid naar elementen. Sommige van die ele menten kunnen meer dan één functie vervullen: een klim-toestand kan heel goed een hut verbergen en een uit kijkpunt verschaffen. Belangrijk is dat deze elementen uitnodigen om erop, erin, eronder, erover en erdoor te kruipen. Dus: klimtuigen, heuvels, klimbomen, trappen, muren kullen hagen daken, galerijen, wallen, brug getjes stegen, tunnels, gaten en ho len en dat alles in een afwisseling van voi^n, maat en kleur. De moeilijkheid met dit soort filoso fieën is dat ze bijna te mooi klinken. De wat sceptische lezer zal eerst het resultaat wllen afwachten. Overal waar nieuwbouw verrijst worden mooie idealen gepreekt. Maar wat komt ervan terecht? Inderdaad, dat is afwachten, maar dat betekent niet dat de filosofie er niet toe doet. De Bijlmer is een aardig voorbeeld waar de verkeersvrije speelruimte geen fi losofie gebleven is. Dat de Bijlmer desondanks toch veel kritiek ontmoet, ligt meer aan andere oorzaken. Van uit het (jonge) kind gezien zou het voornaamste bezwaar kunnen zijn dat de woningen te ver van de begane grond verwijderd zijn. Gelukkig wordt dat in Almere anders: negentig pro cent van de woningen wordt laag bouw. Maar in een stad wonen niet alleen kinderen er wonen ook volwassenen: vaders, moeders, alleenstaanden, jon geren, ouderen, mensen die willen samenwonen, mensen die graag wat meer op zichzelf wonen. Het is moei lijk een stad te ontwerpen zonder dat je weet wie de toekomstige bewoners ziin. Je kunt natuurlijk enquêtes hou den onder mensen die misschien naar Speelruimte voor kinderen in een Utrechtse nieuwbouwwijk. Almere willen verhuizen, maar bij zulke onderzoeken blijft het een pro bleem dat mensen zich vanuit het flat waarin ze wonen moeilijk andere woonvormen kunnen voorstellen. Trouwens, wat hebben mensen te kie zen? Veel mensen zijn financieel zelfs niet in staat om de keus tussen de vierkamerflat en de doorzonwoning te maken. Betaalbaar In Almere hoopt men dat laatste probleem de wereld uit te helpen door het bouwen van betaalbare hui zen: zeventig procent van de huizen zou een huur kunnen hebben van tweehonderd gulden of minder. Als dat gelukt begint de keuzevrijheid voor meer mensen werkelijkheid te worden. Tenminste: als er alternatie ven zijn. In het 'werkdocument' over de woon omgeving in Almere is een poging gedaan de verschillende mogelijkhe den in kaart te brengen. Er worden veertien 'milieutypen' onderscheiden. Eigenlijk zijn het zeven typen, maar elk type kan zowel in hoogbouw als in laagbouw worden uitgevoerd. Zo kunnen los van elkaar staande huizen gebouwd wordenals eengezinshuizen (eventueel twee onder een kap) en als torenflats (de huizen zijn wel op elkaar gestapeld, maar zijn in het horizontale vlak niet aan elkaar ge schakeld). Wanneer de huizen aan elkaar gebouwd worden kan dat op verschillende manieren: in clusters om een hofje (hoog en laag), in banden (rijen huizen of flats langs de straat), in losse rijen (bijvoorbeeld achter elkaar), van eengezinshuizen of flats, aaneengesloten rijen (hoog en laag), in straatblokken (hoog en laag) en in de wat grilliger aaneenschake ling van een bungalowtapijt (laag) of het kashbah-type (zoals in Hengelo). Zichtbaar Als je dat zo onder elkaar ziet begint de diversiteit al enigszins zichtbaar te worden. Toch is daarmee de kous nog niet af, want bij elk mileutype kun je weer varëren naar dichtheid (aan tal woningen per hectare, verhouding tussen bebouwd en niet-bebouwd op pervlak, de gemiddelde bouwhoogte), naar de graad van beschutting (beslo ten-open, concentratie of spreiding van auto's, concentratie of spreiding van bebouwing), naar de mate van naar binnen- en buitengerichtheid (meer geïsoleerd of meer op contact met buren ingesteld, verhouding pri vé en collectief terrein, collectief of individueel wonen), en tenslotte naar een drietal algemene kenmerken (de omvang van het woongebied, de mate van veranderbaarheid en de mate van ordening). Op die manier wordt de keuzevrijheid al bijna eindeloos. Wanneer je daar nog de mogelijke variatie van de binnenarchitectuur, van tuinen en verdere omgeving aan toe voegt, be gint het duidelijk te worden dat er meer te kiezen is dan de veelal mono tone bebouwing van na de oorlog zou doen vermoeden. Het klint allemaal een beetje schema tisch, maar het kan geen kwaad om al die mogelijkheden eens op een rijtje te zetten. Al was het alleen maar om de toekomstige bewoners het besef bij te brengen dat er meer tussen hemel en aarde is dan zij gewend zijn. Of het ook zal lukken (wat het project bureau Almere hoopt) dat de bewo ners bij elkaar kruipen op grond van een gezamenlijke voorkeur voor een bepaald woontype en niet in eerste instantie op grond van hun economi sche welstand, is dan een volgend verhaal. Van onze weerkundige medewerker De zuidwestelijke wind wakkerde gis teren sterk aan, plaatselijk met harde, stormachtige vlagen en bovendien vie len er buien. Na de passage van een randstoring stroomde namelijk koude re lucht in de hogere niveaus binnen. Sommige buien gaven hagel en don der. De onstabiliteit deed zich vooral in de late namiddag en vooravond gel den. Er bevond zich toen hoogreiken- de comulonimbi over onze omgeving. Veel boeren zitten op dit ogenblik te springen om regenwater. Na het oog sten van de eerste snede moet het gras een flinke groeistimulans krij gen. 0} die buien wel die algemene neerslagvoorziening tot stand kunnen brengen, moet worden betwijfeld. Daarvoor is een omvangrijker regen- gebied nodig, liefst geactiveerd door één of meer golfstoringen. De vakan tiegangers zien natuurlijk zo'n ont wikkeling niet graag komen, maar de belangen lopen nu eenmaal niet pa rallel. Vandaag zit er een kleine verbetering in het weer, vooral aan zee. Aan de kust met name, breken de zonnige opklaringen los. Maar hei binnenland dient nog wel rekening te houden mei enkele buien, speciaal in de namid dag. In het weekend blijft het weer onbestendig in verband met nieuwe eceaanstodngen. Het blijft koel met maxima van 15 of 16 graden Celsius. In Israël zat men gisterm niet om warmte verlegen: Tel Aviv, Hamat David en Eilat hadden respectievelijk 25, 27 en 33 gr. C. Jeruzalem hield zich wat op de vlakte met 21 gr C. In het Joegoslavische Demir Kapija vlak bij de Albanese grens wees de ther mometer gistermiddag om één uur 31 gr. C. De mei-neerslag in de DDR is zeer uiteenlopend geweest. Terwijl Greijs- wals in het noorden met slechts vier millimeter (normaal 49) een nieuw droogterekord boekte over tenminste 30 jaar, viel er nabij Dresden 114 mm, Grlitz 129 en op de Fichtelberg 121 mm neerslag (normaal 94). Vandaag meer zonneschijn dan giste ren. Plaatselijk is nog wel een bui mogelijk. Koude tot matige westelijke wind. Koel met circa 15 gr. C. lucht temperatuur, zeewater 12 a 13 gr. C. langs de Wadden tot 13 a 14 gr. C. In Holland en Zeeland. Verdere voor uitzichten onbestendig en koel. lokale bul Amsterdam regenbui 23 0.1 De Bilt half bew. 22 0 Deelen onbewolkt 23 0 Eelde zwaar bew. 23 0 Eindhoven licht bew. 24 1 Den Helder zwaar bew. 20 0 Luchth. R'dam licht bew. 22 0 Twente half bew. 21 0.1 Vlissingen half bew. 21 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 23 1 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona zwaar bew. 26 0 Berlijn zwaar bew. 20 0 Bordeaux half bew. 25 0 Brussel zwaar bew. 25 3 Frankfort zwaar bew. 24 1 Genève regenbui 24 15 Helsinki zwaar bew. 17 2 Kopenhagen zwaar bew. 18 0 Lissabon licht bew. 21 0 Loparno half bew. 24 2 Londen regen 24 0.6 Luxemburg zwaar bew. 25 2 Madrid onbewolkt 31 0 Malaga onbewolkt 26 0 Mallorca onbewolkt 32 0 München regen 22 4 Nice licht bew. 22 0 Oslo geheel bew. 19 0 Parijs half bew. 26 2 Rome zwaar bew. 25 0 Stockholm half bew. 19 0 Zürich zwaar bew. 25 0 Istanboel mist 25 0 Las Palmas geheel bew. 24 0 Tunis licht bew. 32 0.3 ZONNIG SNEEUW S OPKLARINGEN Z MIST bREGEN Twee uiterstende overbekende flats in rijtjes en de experimentele kashba in Hengelo. Het projectbureau Almere wil een zo groot mo gelijke variëteit. Tussen Nederland en Italië AMSTERDAM Met het nodige uiterlijk vertoon zal het komende weekeinde minister-president Rumor van Italië de langste aardgas leiding van Europa officieel in bedrijf stellen. Een nieuwe etappe op de weg naar eën Europese samenwerking op energiegebied zal daar mede zijn afgelegd. Met deze leiding, waar doorheen dit jaar al 1,6 miljard m3 en vanaf 1977 jaarlijks 6 miljard m3 aardgas zal stromen, worden tal van records ge broken. In de eerste plaats wat de lengte betreft: 816 kilometer, waarme de de afstand tussen het Nederlandse aardgasveld in Drenthe (de leveran cier van het gas) en de Italiaanse plaats Mortara nabij Pavia wordt overbrugd. Maar ook de kosten vorm den een record: meer dan 1 miljard gulden. De Transeuropa Naturgas Pipeline (TENP), zoals de aardgasleiding offi cieel heet, is een technische prestatie van de eerste orde. Zo moest bijv. in Duitsland driemaal de loop van een rivier worden gekruist, nl. éénmaal de Moezel en tweemcal de Rijn. Nog groter waren de problemen, die in Zwitserland en Italië moesten worden overwonnen. Onder meer was het noodzakelijk om door de Alphen heen te komen een drietal tunnels te boren door de ber gen van in totaal 6 kilometer lengte. Het hoogste punt bereikt de leiding aan de Zwitsers-Italiaanse grens, t.w. 2400 meter. Ondanks alle moeilijkhe den gelukte het de aardgasleiding in twee jaar tijds klaar te krijgen. De aanleg van de leiding werd nodig in verband met de overeenkomst, die eind 1970 tot stand kwam tussen aard gasdochter SNAM van de Italiaanse ENI-groep en de Nederlandse NAM- GASEXPORT. In het kader van deze overeenkomst zal Nederland 6,5 mil jard m3 aardgas leveren, 6 miljanj m3 aan Italië en 0,5 miljard m3 aan Zwitserland. Reeds sedert 1971 betrekt Italië op grond van een met de Exxon afgeslo ten verdrag jaarlijks 3 miljard m3 aardgas uit Libië. Van 1978 af zullen ook de levenranties in het kader van een voor 25 jaar met Algerije afgeslo ten contract, dat voorziet in de jaar lijkse leverantie van 11 miljard m3 aardgas, op gang komen. Voor het transport van dit aardgas zal voor het eerst een aardgasleiding op een diepte van 500 meter worden aangelegd in zee en wel tussen Tunis en Sicilië. Vandaar zal het aardgas door een leiding, dwars door de straat van Messina, het Italiaanse vasteland be reiken nabij La Spezia. Met deze aansluiting zal straks het aardgasnet in Europa in grote lijnen voltooid zijn. Uit Rusland lopen reeds twee leidingen via Tsjechoslowakije naar Oostenrijk, Italië en naar de Bondsrepubliek. Vanuit het noorden gaat een gasleiding via Emden het Roergebied met gas uit het Noorse Ekofisk-veld voorzien, terwijl uit het westen een leiding aardgas uit het Nederlandse vasteland en uit de aard gasvoorkomens in zee vóór de Neder landse kust naar Duitsland zal tran sporteren. Tenslotte is er dan ook nog de aardgasleiding, die van Foss nabij Marseille naar België loopt met een aftakking naar het Saargebied. Max. temp. van gisteren en neerslag In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. BEWOLKING MAX TE MP. MIN. TEMP. WINDRICHTING den: 5.42-18.06; Den Helder: 9-35-21.45; Har- llngen: 11.53DelfziU: 1.58-14.03. 'Je moet eerst leren er niet bij in te ademen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7