Twee Palestij nen krijgen vijf jaar Dagbladondernemers niet zo gelukkig met mediabeleid Van Doorn In bestuur moet aantal vrouwen zitten Toestand van Grieken zou verder verslechterd zijn Minimumloon naar f. 1.190,80 per maand Onenigheid in Europees parlement over voorstel uitbreiding bevoegdheid ■Hftr 'i Bezettingsgraad van ziekenhuizen loopt verder terug Vier Nederlanders in Frankrijk zwaar gewond bij botsing Verdachten van moord op boer nu aangehouden W. G. Tibben (59) overleden Geen militaire helikopters naar Curacao Dievenbende in Eindhoven opgerold Ontwerp-statuten CDA naar kiesverenigingen Bezetting na konflikt aan TH in Delft GPV-Kampen miste één stem voor zetel [OUW/TKWARlTSET VRIJDAG 7 JU1NI 1974 BEMENLAlNiD T3/K5 Van onze Haagse redactie I dEN HAAG Minister Van der I Stoel (Buitenlandse Zaken) zal on- j j derzoeken of berichten van politieke A i tegenstanders door het Griekse be- i wind juist zijn. i Via het Nederlandse comité Solidari- i teit Grieks Verzet heeft hij hierover een breif van een belangrijke Griek se ex-parlementariër gekregen. Vol- l gens deze ex-parlementariër, wiens naam miet bekend is gemaakt uit vrees voor repressailles van de Griekse autoriteiten, is de situatie in Griekenland de laatste zes maan den veel slechter geworden dan al onder het bewind van Papadopoulos het geval was. De brief bevat de Van der Stoel onderzoekt klachten namen van een aantal Grieken dat gemarteld is en nu in zeer slechte otestand verkeert. In de brief wordt ook een persoonlijk beroep op mi nister Van der Stoel gedaan zich voor deze mensen in te zetten, voor dat het te laat is. Minister Van der Stoel zal nu eerst intern laten uitzoeken, of de be schreven gevallen juist zijn. Daarna zal hij 'op gepaste wijze' proberen er wat aan te doen. Hiertoe staan hem verschillende wegen open zoals een protest via de diplomatieke ka nalen, een brief aan de Griekse regering of eem onderhoud met de Griekse ambassadeur in Nederland. De minister had de voorzitter van het committé Solidariteit Grieks verzet, drs. II. van den Bergh, verzocht de brief in afwachting van zijn onderzoekingen uit de publici teit te houden omdat er dan meer kans op succes zou zijn. Het commi- té stelt zich echter op het stand punt, dat de situatie zo ernstig is, dat brede publiciteit en internatio nale druk daarin alleen maar enige verandering kan brengen. 'Wij geloven hier allemaal, dat jul lie in Nederland erg veel kunnen doen. Wij bechouwen Nederland als een van de meest anti-junta gezinde landen in Europa. Publiceer deze brief want hoe kunnen wij anders aantonen dat er martelingen op gro te schaal plaatsvinden', aldus de ex- parlementariër in zijn brief aan mi nister Van der Stoel en het solidari- teitscommité. Vonnis kapers gelijk aan eis HAARLEM De rechtbank in Haarlem lieeft de twee Baiestijuen Adouan. Nuni en Sami Tamimah, die op 3 maart een vliegtuig vam British Airways kaapten en het op Schiphol in brand staken, bed den overeenkomstig de eis veroordeeld tot vijf jaar celstraf met af trek. Twijfel over visie op korte en langere termijn AMSTERDAM De Vereniging De Nederlandse Dagbladpers, waarbij de iagbladuitgevers zijn aangesloten, is niet erg gelukkig met het tot nog toe gevoerde mediabeleid van de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn. Op de gisteren in Amsterdam gehouden led envergadering zei de voorzitter, mr. C. J. Houwert, dat de minister weinig bereid is tot overleg met het NDP-bestuur over de dagbladproblematiek. In zijn rede sprak de heer Houwert er zijn wrevel over uit, dat minister Van Doorn pas in november met het NDP-bestuur heeft gesproken en dat het vooralsnog bij dat ene gesprek is gebleven. Ook een in januari jongstle- dn uitgebrachte nota van het NDP- bestuur over overheidssteun aan de pers, heeft de minister genegeerd. 'Het lijkt toch niet een te radicale verwachting', aldus de heer Houwert, 'dat de politiek eerstverantwoordelij ke voor het regeringsbeleid ten aan zien van de pers, de inzichten van de meest-betrokkenen bij zijn besluitvor ming in aanmerking neemt door mid del van overleg'. De NDP-voorzitter zei te betwijfelen, of de minister de belangen van de pers op korte en langere termijn voldoende in zijn overwegingen be trekt. Hij toonde er zich ongelukkig over, dat minister Van Doorn al een standpunt heeft ingenomen ten aan zien van individuele steunverlening aan persorganen, 'een onderwerp waaraan in een democratie toch wel enkele haken en ogen fitten'* Eerste De heer Houwert memoreerde in zijn 'toespraak, dat tussen de Nederlandse Vereniging van Journalisten en de Mr. C. J. Houtert NDP overeenstemming over een mo delstatuut voor hoofdredactie en re dactie is bereikt. Het akkoord, zei hij, Van onze Haagse redactie DEN HAAG Na de verhoging met 10,7 procent wordt het mini mumloon met ingang van 1 juli 1.190,80 per maand, 274,80 per week en 54,96 per dag. Als gevolg hiervan bedraagt het minimum jeugdloon voor werkne mers van 15 tot en met 22 jaar met ingang van 1 juli (in guldens) per maand per week De uitkeringen worden nu (in gul dens): per jaar per maand geh. bejaarden 10.356,863, ongeh. bejaarden 7.314,609,50 wed. met kind. 10.356,863, wed. zonder kind. 7.324,609,50 wezen tot 10 jr. 2.364,197, wezen 10 tot 16 jr. 3.474,289,50 wezen 16 tot 27 jr. 4.530,377,50 Kinderbijslag Kinderbijslagen gaan per 1 juli met 10,7 procent omhoog. Dit leidt tot de volgende kwartaalbedragen (in gul dens): voor een 2e en 3e kind 242,58 voor een 4e en 5e kind 323,70 voor een 6e en 7e kind 358,02 voor een 8e en elk daarop volgend kind' 22 jaar 1101,50 254,20 21 jaar 1012,20 233,60 20 jaar 922,90 213,— 19 jaar 833,60 192,40 18 jaar 744,30 171,80 17 jaar 654,90 151,10 1 dag leerpl. 523,92 120,88 16 jaar 565,60 130,50 1 dag leerpl. 452,48 104,40 15 jaar 476,30 109,90 1 dag leerpl. 381,04 87,92 2 dagen leerpl. 285,78 65,94 AOW en AWW De AOW- en AWW-uitkeringen zijn per 1 mei reeds bij wijze van voorschot met 3,5 procent verhoogd. Rekening houdend met dit voorschot stijgen de ze pensioenen met ingang van 1 juli ongeveer met 7 procent. Van een verslaggever UTRECHT De vezettingsgraad van algemene ziekenhuizen is in het eer ste kwartaal van dit jaar weer twee procent gedaald ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Als die trend doorzet komt het bezettingsper centage over heel 1974 uit op 86. tegen 88 in 1973. In 1969 was het nog bijna 93 procent. De daling is veroorzaakt door het opnieuw afnemen van de gemiddelde tijd die een patiënt in het ziekenhuis doorbrengt. Verder heeft het aantal bedden nog een geringe uitbreiding ondergaan, deelt het Nederlands Zie kenhuisinstituut mee als toelichting op zijn kwartaalcijfers. Het bezettingspercentage in de ver schillende soorten verpleeghuizen is in het eerste kwartaal licht gestegen ten opzichte van een jaar geleden (van 97,2 naar 98,0). Het aantal ver- pleegdagen in psychiatrische zieken huizen daalde ruim drie procent, een ontwikkeling die al sinds 1970 aan de gang is. Tegelijkertijd loopt het aan tal opgenomen en ontslagen psychia trische patiënten vrij sterk op. De gemiddelde verpleegduur in deze sec tor neemt dus snel af. 396,24 Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op 164,58 per kwartaal. geeft reden tot tevredenheid, 'vooral omdat Nederland het eerste land zou zijn waar in alle dagbladondernemin gen een redactiestatuut tot stand komt'. Bezorgd was de NDP-voorzitter over de schaarste aan papier op de wereld markt. Hij drong aan op duidelijkheid over continuïteit en hoeveelheid van de produktie van papierleverancier Van Gelder en merkte op dat de NDP ook meer zal moeten weten over de langere termijnplannen in Scandina vië. Over de verhouding tussen omroep en pers zei de heer Houwert, dat de positie van de radio-nieuwsdienst ANP, waarnaar NDP en NOS geza menlijk een onderzoek instellen, bin nenkort op bevredigende wijze zal worden geregeld. Debatten De als gastspreker optredende alge meen secretaris van de Raad voor de kunst, dr. J. van Riemsdijk, pleitte ervoor van de krant een forum van debatten over kunstbeleid te maken. De burger, zo betoogde hij, in zijn rede 'Kunst en krant' komt er bij het kunstbeleid eigenlijk niet aan te pas, en de krant zou de eenzijdig gevoerde machtsstrijd aan het beleidsfront kun nen doorbreken door duidelijk na mens die afwezige burger te spreken. Volgens de heer Van Riemsdijk houdt de krant zich op het ogenblik te veel bezig met de bespreking en beoorde ling van kunstprodukt.en en te weinig met het 'kunstgebeuren'. Hij voegde eraan toe, dat beoordelen van kunst- produkten weinig zinvol te vinden, omdat 'het kunstgebeuren', het voort durende proces, meer met de kunst van doen heeft dan het vereenzaamde produkt, het ding dat hangt, de voor stelling die staat', en omdat 'een voor barig oordeel van de krantenman al leen maar hinderlijk' is. De prijs voor de dagbladjournalistiek werd gisteren niet uitgereikt. Als on derwerp was vastgesteld 'De ontwikke ling van de Nederlandse film, in het bijzonder in het licht van de toegeno men produktie van speelfilms in 1973'. Volgens de jury kwam geen enkele inzending voor toekenning van de prijs in aanmerking. Van een verslaggever DIJON Bij een botsing tussen een personenauto met caravan en een vrachtauto op een kruispunt in Dijon in Frankrijk zijn gisterochtend vier Nederlandse toeristen ernstig gewond. De Nederlanders waren in hun Re nault met caravan op de terugweg naar Nederland, na hun vakantie te hebben voltooid. De vrachtwagen, bestuurd door een Fransman, kwam uit tegen gestelde richting aanrijden en wilde linksaf slaan. De botsing was onver mijdelijk. Uit de zwaar beschadigde personenauto werden vier gewonde personen gehaald. Het waren de be stuurder Droog (30) uit Zevenaar, diens 30-jarige echtgenote en hun twee kinderen. Allen bevinden zich in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis. Het gekaapte toestel VC-10 van de BEA wordt op Schiphol gedemonteerd en in onderdelen naar Enge land overgebracht. Onbruikbaar materiaal wordt verkocht. Dit type toestel wordt niet meer gemaakt en daarom hebben de gave onderdelen voor de BEA grote waarde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In het Europese parlement bestaat onenigheid over de voorstellen die de raad van ministers van de Europese Gemeen schap op 4 juni jongstleden heeft gedaan om de bevoegdheden van het Europese parlement uit te breiden. ADVERTENTIE Het gaat daarbij met name over de procedure die de ministers voorstellen ten aanzien van het parlement, te volgen indien besluiten met belang rijke financiële gevolgen moeten wor den genomen. De voorzitter van het Europese parlement, de Nederlandse liberaal dr. C. Berkhouwer zei een aanvankelijke voldoening over het voorgestelde samenspel tussen minis terraad en parlement te hebben. 'De wensen zijn niet ten volle ingewilligd er moet nog verder over gepraat wor den maar het is toch een eerste belangrijke stap om het parlement meer bevoegdheden te geven', aldus de heer Berkhouwer. In de socialistische fractie van het Europese parlement denkt men daar anders over. Het Nederlandse lid van het parlement, de socialist Patijn noemde de voorstellen volstrekt on voldoende gezien de wensen die het parlement eerder op tafel had gelegd. Met de andere leden van de socialisti- DEN HAAG De gemeentepolitie van Den Haag en de rijkspolitie te Oude Tonge hebben gisteren drie man nen aangehouden op verdenking van moord op de 72-jarige veehouder Gijs Leenheer in Moordrecht. De man werd half november vorig jaar met inge slagen schedel dood in zijn boerderij gevonden. Aangehouden zijn de 27-jarige strate- maker J. M. D. uit Voorburg, de 32- jarige koopman C. K. uit Den Haag en de 23-jarige koopman B. H. M., ook uit Den Haag. In verband met de stand van het onderzoek heeft de politie nog geen nadere mededelingen verstrekt. sche fractie van het Europese parle ment zal hij zich beraden of er nu een motie van wantrouwen moet wor den ingediend. Meer algemene tevredenheid heerst wel over de voorstellen van de minis terraad het parlement het recht te geven een begroting in zijn geheel te verwerpen, als men daar gewichtige redenen voor heeft en voorts een Europese rekenkamer in te stellen om de doelmatigheid van uitgaven te con troleren. Zowel de heer Berkhouwer als minister Van der Stoel (buiten landse zaken) die in de Tweede Ka mer sprak, zeiden optimistisch te zijn over de mogelijkheden de criss in de EEG op te lossen. 'Weliswaar maakt een zwaluw nog geen zomer, maar we hebben zo'n tijd helemaal geen zwalu wen in de EÉG gezien dat het toch een ppsitief teken is', aldus minister Van der Stoel. Van een onzer verslaggeefsters MAARN Vanmiddag wordt om twee uur op de algemene begraaf plaats in Maarn de heer W. G. Tibben begraven, diie zondag op 59-jarige leef tijd is overleden. De heer Tibben was sinds 1968 voorzitter van Pro Rege en sinds 1948 hoofdbestuurslid van de zelfde organisatie. Als hoofd van het bureau krijgsraadzaken van het minis terie van defensie was de heer Tibben verder sterk betrokken bij de recht spraak van militairen. Toen hij zelf als militair in Indonesië was (in de jaren 1946 tot 1949), waai- hij veel voor de jonge militairen heeft gedaan, werd zijn belangstelling gewekt voor de geestelijke verzorging van de mili tairen. DEN HAAG Minister Vredeling (Defensie) zal niet ingaan op de sug gestie van het Tweede Kamerlid Keu- niiaig (DS'70) om opnieuw een of meer militaire helikopters te statione ren op het militaire vliegveld op Curasao. Hij had hierom gevraagd in het bijzonder met het oog op de buirgerhuilpvenlening. Minister Vredeling wijst er op, dat in de toekomst ook de schepen van de marine, die dn de Antillen worden gestationeerd, uitgerust zullen zijn met helikopters, die in voorkomende gevallen hulp kunnen verlenen. EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft zes Eindhovenaren aange houden, die de laatste weken bij twin tig inbraken in Eindhoven en omge ving voor ruim 75.000 gulden aan goe deren hebben gestolen. De buit bestond uit kleding, geluidsapparatuur en naai machines. Leiders van de in verschillende groe pen opererende bende zijn de 19-jarige R. S. en de 17-jarige F. R. Volgens de politie hebben de inbrekers slechts voor 10 procent profijt gehad van de buit, waarvan zij flink feest hebben gevierd. Van de gestolen goederen kon slechts een klein deel worden achter haald. De rechtbank achtte Nuri schuldig aan kaping, brandstichting en het te weeg brengen van een ontploffing en verboden vuurwapenbezit. Ten aan zien van Tamimah achtte de recht bank kaping en verboden vuurwapen bezit bewezen, maar zij sprak hem vrij van brandstichting. De verdediging overweegt in hoger beroep te gaan. Van beide mannen was in ieder geval Nuri kennelijk weinig ingenomen met het vonnis. Met een gezicht dat inge houden woede verraadde verliet hij de rechtszaal en spuugde op weg naar de arrestantenwagen driftig op de grond. In een nog geen half uur durende zitting verwierp de rechtbank het ver weer van Tamimah's raadsman, dat hij niet strafbaar zou zijn omdat hij als militair een order zou hebben uitgevoerd. De rechtbank vindt, dat dit bevel nooit bevoegd gegeven kan zijn en ook niet door verdachte als bevoegd gegeven kon worden be schouwd. Ook het beroep op overmacht ver wierp de rechtbank omdat verdachte vrijwillig is toegetreden tot de verzets organisatie. De rechtbank noemt de kaping een feit van zeer ernstige aard. Er zijn niet alleen grote materiële belangen geschaad, maar er is ook een groot aantal mensenlevens in onmiddellijk gevaar gebracht. De verdachten hebben weliswaar verklaard de opdracht te hebben ge kregen mensenlevens te sparen, maar bij het uitvoeren van orders als deze kunnen zich onvoorziene omstandighe den voordoen, waarop geen invloed kan worden uitgeoefend. Anderzijds overwoog de rechtbank, dat de verantwoordelijkheid voor deze actie voor een groot deel bij anderen berust. Van een verslaggever DELFT Na de eerder dreigemen ten, deze week, hebben studenten gis teren de bestuursvleugel van de Tech nische Hogeschool Delft bezet om kracht bij te zetten aan hun eis alsnog de verkiezingen voor de afde lingsraden door te laten gaan. Eén van de groepen bezetters heeft op zich genomen met het college van bestuur, dat de stembiljetten achter hield na druk van staatssecretaris Klein, te gaan onderhandelen over de eisen. Een groep vooraanstaande le den van de hogeschoolgemeenschap zal trazhten in het conflict te bemid delen. Inmiddels heeft de burgemeester van Delft, dr. A. P. Oele, de bezetters laten weten, dat hij contact met hen zal opnemen voor hij besluit politie te sturen, als daar om verzocht wordt. Drs. Koenen, voorzitter van de hoge- schoolraad zag gistermiddag nog geen oplossing en veronderstelde dat de bezetting wel eens lang kon gaan duren. Staatssecretaris zlein heeft gisteren enkele hartige woorden over de lange reeks universitaire conflicten gespro ken. De onredelijkheid is doorgaans gelijkelijk over de strijdende partijen verdeeld, zei hij. Het is verrassend hoe gering het vermogen is om de dingen te relativeren. Men gaat al te gemakkelijk uit van de veronderstel ling dzt de uitkomst van eigen twis ten bepalend is voor het heil van het hele volk. Het zou beter zijn. aldus de staatsse cretaris, dat de gekozen vertegenwoor digingen (de reden) probeerden zelf deze netelige kwesties op te lossen in plaats van ze af te schuiven naar anderen. De universitaire gemeen schap zou dwars liggende minderhe den (hoogleraren zowel als studenten) duidelijk moeten maken dat ze zich dienden neer te leggen bij democra tisch genomen besluiten, aldus de heer Klein. KAMPEN Bij de hertelling van de stemmen voor de gemeenteraadsver kiezingen in Kampen is de PvdA met een raadslid meer uit de bus gekomen dan op 29 mei. Het aantal geldige stemmen bleek namelijk in totaal twee minder te zijn dan op 29 mei waren geteld. Het GPV kreeg een stem minder dan voldoende voor een zetel. Voor de PvdA resulteerde daar uit een restzetel, waardoor de PvdA in Kampen nu zes in plaats,van vijf zetels krijgt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In liet toekomstig bestuur en dagelijks bestuur van bet CDA (Chris ten-Democratisch Appel) moet een bepaald aantal vrouwen zijn opgenomen. Dit staat voorgeschreven in het ontwerp van de CDA-statuten, die over een paar we ken aan de kiesverenigingen van KVP, ARP en CHU worden toegezonden. De bepaling van een mini mum aantal vrouwen is in de statuten opgenomen op ver zoek van het vrouwenberaad van ARP, CHU en KVP. Men kan natuurlijk principiële be zwaren aanvoeren, aldus een toelichting op de statuten, maar de praktijk is nu een maal, dat de vrouwen in de besturen altijd ondervertegen woordigd zijn. Van de kiesverenigingen wordt verwacht, dat zij voor 15 oktober hun amendementen op de statuten indienen. Aan de hand van de bezwaren van de kiesverenigingen, wordt een definitief ontwerp ge maakt. Waarna de partijen aan het eind van het jaar de statuten van het CDA kunnen aanvaarden. In een toelichting op de ont werp-statuten schrijft de voor zitter van de ARP, drs. J. de Koning weer, dat het CDA niet meer is dan een samen-geredigeerd, dat het CDA van werkingsverband. In de sa menwerkingsvorm behouden de partijen volledig hun in vloed. ï)rs. De Koning ver volgt: 'Van opheffing van de ARP is geen sprake, tenzij de partij te zijner tijd in overgro te meerderheid daartoe zou besluiten'. Groei Overigens zijn de statuten zo Drs. J. de Koning: slechts samenwerkingsverband. een federatie van KVP, ARP en CHU groeit naar een chris ten-democratische partij. In het derde hoofdstuk van de statuten wordt dan ook aange geven hoe de nieuwe partij eruit zal zien. In de preambule van de voor gestelde statuten spreekt men zich uit voor het indienen van één CDA-lijst bij de eerstko mende verkiezingen voor de ÏHveede Kamer. Maar de for mulering is zo gekozen, dat de partijen er wel onderuit kun nen. Gezegd wordt namelijk, dat het CDA 'streeft' naar één lijst. Wanneer het CDA een echte politieke partij is geworden, berust de hoogste macht bij het congres, dat jaarlijks- ver gadert. Het congres bestaat uit 605 leden, van wie 280 aange wezen door de KVP, 185 door de ARP, 105 door de CHU en 35 of een veelvoud hiervan, aangewezen rechtstreeks door CDA-leden. De grondslag van het CDA wordt als volgt omschreven: het Christen-Democratisch Ap pel aanvaardt het Evangelie als richtsnoer van het politiek handelen. Het doel is het stre ven naar een maatschappij, waarin de bijbelse gerechtig heid meer gestalte krijgt, de mens zijn vrijheid en verant woordelijkheid beter kan bele ven en waarin het welzijn van illen wordt gediend. Rita 'Nu gaan we tegen je vader zeggen, dat we alle molshopen, die we zojuist maakten, weer willen opruimen voor een gul den de man.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5