Prof. Kuinwe zijn voor selectieve groei, maar zijn er nog niet achter eoeo Comité voor hulp aan Tsjechoslowaken dagpecept Kritiek op bezuiniging defensie Correspondent van De Telegraaf hoofd van 'Accent' ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KV.AJITET VRIJDAG 7 JUNI 1974 Haalbaarheid zal problemen geven HILVERSUM 'We zijn er helemaal vóór, maar we zijn er nog niet helemaal achter'. Zo vatte prof. dr. P. Kuin een middagje discussie samen over theorie en praktijk van de selectieve groei, onderwerp van de jaarvergadering van de Nederlandsche maatschappij voor njj verheid en handel. De doeleinden war^n inderdaad duide lijker uit de verf gekomen dan de wegen daarheen. De bedoeling is, over te schakelen naar een vorm van eco nomische groei die niet in toenemend tempo grondstoffen en energiebron nen er door draait en de kwaliteit van ons milieu doet groeien als een koeiestaart. In de eerste plaats hebben we richtlij nen en instrumenten nodig, aldus prof. Kuin. Dat er geen rem- en stuurmechanisme bestaat voor onze industriële bedrijvigheid berust voor een deel op gebrek aan kennis en inzicht. Hij haalde als mogelij' 1 richtlijn de gedachte aan uit het door hem 'baanbrekend' genoemde pre-ad- vies van dr. W. J. Beek, om bedrijven die meer energie gebruiken dan zes kilowatt per werknemer, niet langer welkom te heten. Over de pre-advie- zen werd in deze krant vorige week dinsdag en woensdag bericht. Haalbaarheid De vraag of de ingrijpende ordenings maatregelen die voor het omschakelen naar een selectieve groei nodig zullen zijn, binnen de bestaande politieke dr. ir. W. J. BEEK verhoudingen (en in het algemeen in een democratisch land) ook haalbaar tiek hebben we duidelijk ook zijn, werd door forumlid K. Fibbe herstructureringspolitiek nodig', optimistisch benaderd. Dit er een pro bleem is, staat na de discussies van de PrikkplendG Vraaff afgelopen jaren duidelijk vast en dat vond hij al een geweldig winstpunt. Het is niet alleen noodzakelijk, maar ('na veel gekrakeel') ook mogelijk om op basis van die erkenning tot nieuwe gemeenschappelijke doelstellingen te komen. Het zal wel zaak zijn om tijdens de moeizame aanpassingsperio de de democratie even zorgzaam te koesteren als het milieu. Het bedrijfsleven, aldus de heer Fib be, zal wel degelijk piepen, maar de overgrote meerderheid zal zich aan de nieuws eisen en doelstellingen aan passen. 'Helaas zal daarbij een brede laag in moeilijkheden komen. Dat brengt ons bij het probleem van de rechtvaardige verdeling der lasten. De aanpassing zal zo min mogelijk schade in de sociale sector moeten aanrich ten. Naast een nieuwe industriepoli- Op de prikkelende vraag van dr. W. Drees jr. of het hele proces nu echt wel vastzat op een gebrek aan beleids instrumenten en doelstellingen, of toch op een gebrek aan wil en macht, kwam forumlid prof. dr. J. H. P. Paelinck (directeur van het Neder lands economisch instituut) met een opmerkelijke oplossing: versterkte in vloed van de bureaucratie, of, zoals hij het noemde, uitschakelen van de politieke wispelturigheid. Als voorbeeld, maar toch maar niet ter navolging, voerde hij het Frank rijk van na de oorlog aan, waar economisch heel opmerkelijke dingen gebeurden, terwijl er 'meer regerin gen vielen dan er geboren werdc Dat de zaken toch doorgingen lag aan de kracht van de Franse administra- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Omdat de toestand in Tsjeclioslowakije ruim vijf jaar na de ingreep van troepen van Warschaupactlanden voor zeer velen in dat land nog altijd zorgwekkend is, heeft men in ons land een comité opgericht. Het wil financiële steun verlenen aan de ge zinnen die het slachtoffer zijn geworden van de harde maatregelen van de afgelopen vijf jaren. Om deze taak zo goed mogelijk te kunnen vervullen wil het comité via een speciaal bulletin regelmatig infor matie verstrekken over de toestand, waarin politieke gevangenen en ande re slachtoffers zich bevinden. Het eer ste nummer is in de loop van april verschenen. Daarin is de tekst opge nomen van de brief, die Aleksander Doebtsek aan de weduwe van de enke le maanden geleden overleden Josef Smarkowsky heeft geschreven en waar mee hij vijf jaren van stilzwijgen heeft verbroken. Het eerste bulletin vermeldt als leden van het comité van aanbeveling prof. dr. J. de Graaf, prof. dr. G. E. Langemeijer en prof. dr. B. A. S. Sijes en wijdt voorts aandacht aan de 'normalisering' in Tsjechoslowakije, een brief van Pawel Kohout, verbo den boeken, de positie van Tsjechoslc- waakse historici, ,de gevangenschap van Hubert Stein, een brief van ge vangenen aan het wereldvredescon gres en een brief van Jaroslaw Sabata aan Goestav Hoesak. Financiële bijdragen voor het steun fonds voor Tsjechoslowaken, die door de maatregelen van het huidige regi me in hun land in materiële nood verkeren, kunnen worden gestort op girorekening 28.55.98 ten name van A. de Bruijn, Bussum, onder vermelding van: Tsjechoslowakije-Bulletin. Het adres van het Tsjechoslowakije-Bulle tin is Postbus 5767. Amterdam-Zuid. Mary Perkins BT DAM MOCT IK IKMOGTUW6SR pSAAPrecBSTREM TiLEORSreiXO' OFDeBUftÊNMÉ I K.J]< BflJNENLAND/RADIO EN TV T4A4^0 U Kuor VAAJ. tie, het 'mandarinaat'. Ook de geregel de uitwisseling van die uitstekend opgeleide 'mandarijnen', tussen de toppen van ministeries en bedrijfsle ven werkte zijns inziens vruchtbaar. Er werd ook heel wat gelachen in Hilversum. Dr. L: de Jong: Van een verslaggever AMSTERDAM De directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, dr. L. de Jong, heeft giste ren kritiek geuit op de plannen van de regering om de taak van het leger te beperken. Hij deed dat bij het in ontvangst nemen van een oorlogson derscheiding, aan hem uitgereikt door de vereniging 'Ons Leger.' 'Waar komen we in ons deel van de wereld terecht wanneer elke bond genoot door factoren die te maken hebben met de internationale situatie, als het ware op een achtermiddag besluit, zijn aandeel in de gemeen schappelijke verdediging gevoelig te beperken?', aldus dr. De Jong. De heer De Jong herinnerde aan de gerchtmakende rede die hij vier jaar geleden over de defensie heeft gehou den in Delft. Hij waarschuwde toen tegen de geleidelijke afbraak van i het defensie-apparaat, en veroorzaakte daarmee heel wat deining. Dr. De Jong betoogde nu dat hij van dat betoog nog steeds geen woord wil terugnemen. AMSTERDAM De correspondent in Brussel van het dagblad De Telegraaf, Hans Knoop, is met ingang van 1 juni benoemd tot waarnemend hoofdredac teur van het weekblad Accent. Zijn benoeming tot hoofdredacteur moet nog worden bekrachtigd door de raad van commissarissen van het Uitge vers- en Publiciteitsbedrijf De Lage Landen, dat Accent uitgeeft. Hans Knoop is de opvolger van de heer C. Bauer, die zijn functie heeft neerge legd nadat de Holdingmaatschappij De Telegraaf vijftig procent van de aan delen van De Lage Landen had overge nomen. i In het deze week verschenen nummer van Accent schrijft de directie dat Hans Knoop bekendstaat 'als een zeer bekwaam journalist, die niet ge bonden is aan welke politieke groepe ring dan ook'. Voordat hij in dienst trad van De Telegraaf was de heer Knoop hoofdredacteur van het Nieuw Israëlitische Weekblad. De redactie van Accent zal in de komende maanden worden, uitgebreid met Jaap Deltenre, gewezen hoofdredacteur van het recla mevakblad Kontekst, Maarten de Vos, redacteur van het dagblad De Tijd, en Arnold Burlage, redacteur van het Algemeen Dagblad. Na de transactie met De Telegraaf namen behalve hoofdredacteur Bauer nog twee redac teuren optslag bij Accent. Nietes, welles Professor dr. C. Brenninkmeijer die wegens het nog altijd ontbreken van mede-commissieleden het beheer over 'Dennendal' in zijn eentje moet zien te klaren, sprak zich in 'Hier en Nu' zeer omzichtig uit over het lot van deze inrichting. Een soort laveren tussen nietes en welles. Maar zoveel werd wel duidelijk, dat aan een gedeeltelijke of gehele sluiting waarschijnlijk niet valt te ontkomen, als niet binnen veertien dagen een andere instelling onder de betrokkenen merkbaar wordt Het kwam er eigenlijk op neer, dat hij nog wel een kleine mogelijkheid zag op wat langere termijn, maar dat het niet verantwoord is de zaak verder te rekken. Uithuilen en opnieuw beginnen, zong Wim Kan, maar dat gaat in een cabaretliedje makkelijker dan met een instelling waar zoveel gehandicapten, hun ouders en verzorgers bij betrok ken zijn. De actualiteitenrubriek van de NCRV besteedde uitvoerig aandacht aan de ramp met de chemische fabriek in Flixborough. Onder de medewerkers van het Limburgse zusterbedrijf werd met een zekere hardnekkigheid geboord naar sporen van onzekerheid en angst. Die Limburgers straélden echter één en al rust uit. Omdat zij vertrouwen op de vérgaande veilig heidsmaatregelen. Minister Boersma werd aan de tand gevoeld over mogelijke consequenties. De bewindsman begon met te wijzen op het bestaan van een goed toe gerust controle-apparaat. Toch schijnt de regering aan te sturen op de verscherping van het toezicht. Volgens de Nederlandse voorzitter van de commissie die zoekt naar de oor zaak van de explosie in de Engelse fabriek, is de mens een ding. Op een gegeven moment zei hij ongeveer: 'Niet alleen jammer voor de mensen en dergelijke dingen Hij zal het niet onpersoonlijk bedoeld hebben, hoop ik. Ik heb niet gepresteerd, de Tsjechisch-Russische film 'De Speler' van begin tot eind te volgen. De traagheid was slaapverwekkend en er stond te weinig groot acteertalent tegenover om de ogen desondanks open te houden. Bovendien waren de kleuren niet fraai. Dat ik na overschakelen op de EO onmiddellijk aan het genieten ben geslagen, kan ik niet zeggen. Het optreden van de Zweedse musicerende en zingende jongeren kwam mij zo gestroomlijnd voor. Dan vind ik een willekeurige groep Nederlandse Heilsoldaten heel wat spontaner en echter in hun blijmoedige lofprijzing. Zo kon ik ook helemaal geloven in het enthousiasme en de vervoering van de Bantoe-evangelist Sadrach Maloka, die in de documentaire van Meindert Leerling vaak aan het woord kwam. Maar deze film over de Doro- thea-zending ging wel voorbij aan een aantal brandende tegenstellingen in Zuid-Afrika. Een te zonnig beeld bij voorbeeld van hèt stadje Soweto, zonder de mededeling dat de negers daar bij elkaar zijn gebracht en tot dagelijks vermoeiend pendelen zijn gedwongen, omdat zij domweg niet in Johannesburg mogen wonen. Verder vraag ik me af, of het wel zo lekker is om in dat klimaat te huizen onder een dak van golfplaten. Misschien valt het onder het hoofdstuk 'politiek'. En daar houdt hij zich buiten, zei de oude evangelist Hans von Staden. 40. Smidje Verholen verspilde niet al te veel tijd met gepeins. Na korte tijd schudde hij zijn hoofd en zei hij: 'Hoe het ook zij, heer Hertog, ik ga er nu vandoor. Ik zit hier al zolang te praten, dat de nacht wel grotendeels voorbij moet zijn. Ik verdwijn dus vóór de bewoners van het slot mij snappen. U kunt er in ieder geval van op aan, dat ik u niet im de steek zal laten. Ik moet alleen nog eens goed bedenken wat mij nu te doen staat. Daarom zeg ik: het beste met U en met Uw bediende en tot kijk dan maar'. Toen wandelde de smid de cel van de echte hertog uit, doch veiligheidshal ve sloot hij de deur weer goed af, want niemand behoefde te weten, dat hij daar geweest was. Zoiets kon je beter geheimhouden. Toen hij weer in de nis was aangekomen, dacht hij: 'Als ik er nu van door zou gaan, zouden ze lont ruiken. Dan doen ze die arme hertog en zijn zieke bedien- FERDINAND de misschien wel kwaad. Als ik echter rustig hier blijf, dan weet ik nu een gelegenheid om er desnoods iedere nacht op uit te trekken. De boeven krijgen dan vast geen argwaan en ik zou ze door de politie kunnen laten betrappen. Jadét doe ik! Ik blijf gewoon hier en ik ga morgennacht naar de stad om de politie in te lichten. Haha! Dót kon nog wel eens een verrassing worden voor de schurk achtige hertog en z'n vriendje, die nu voor Jodocus speelt'. Intussen had de smid de celsleutel van de hertog weer opgehangen en juist, toen hij zich door het gat wilde laten zakken om de vluchtgang weer binnen te gaan, schoot hem te bin nen, dat het héél verstandig zou zijn, als hij de sleutel van de voetboelen meenam. Dan hoefdg hij ook nooit meer zo te hannesen met dat kunst been. 'Zonde van het werk', grijnsde hij, toen hij de sleutel bekeek Terwijl smiidje Verholen daar zo bezig was, geviel het dat de wekker afliep}/ op het .nachtkastje van de kleine F schurk, die voor Jodocus speelde. Geeuwend rekte de dwerg zich uit, r zich in het geheel niet bewust van het feit, dat hij zo zonder deftig staartpruikje eigenlijk maar een af- f zichtelijk kopje had. 'Bah alweer een nieuwe saai j dag in dat eenzame L stinkslot', gromde hij ontevreden. 'Hadden we dat goud maar vast. Dat zou héél wat beter zijn. Maar kom i aan, de plicht roept'. Vastbesloten e sprong de kleine schavuit uit zijn ledikant en in zijn kinderachtige j nachtponnetje begaf hij zich naar de j badkamer om daar de slaap uit zijn onfrisse ogen te wassen. Doch in de J gang trof hem een vreemd gerucht. Zenuwachtig keek hij over de balus trade heen en toen schrok hij vrese lijk, want het gordijn van de opberg- nis bewoog, er lachte iemand op holle toon en tussen de kieren van het gordijn door was duidelijk een vreemd lichtschijnsel te zien Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (S> Dag met een gaatje, met 8 00 Nws. 8 11 Radiojournaal en 8.30 Groenteman. 9.00 'Si Radiophilh. ork.: klass. rpuz. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. AVRO: 9.40 <S) Klass. mui. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Ra- Beide Hilversums zenden zwakker inf. 12.30 Overheidsvoorl.: Ultz. v.d. landb. 12.40 Wo der Ball rollt: progr. over steden waar zich W.K. Voetbal afspeelt. 13.00 Nws. VARA: 13,11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Relgie: mui. en nws van onze zuiderburen. 13.50 (S) Intern. Spectrum AD INTERIM 30 Bllk °P de 30 wereld: inf. progr. 14.45 Bilk op Eur.: inf. progr. 15 00 Zoeklicht op Nederl. met 16 00 Nws. HUMAN. VERB.: 16.45 Laat Je niks wijsmaken. VPRO: 17.00 VPRO-VrlJdag: rechtstr. magazine over poU- tieke, soc. en andere zaken. 17.55 Med. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag O morgen dat. PP: 18.20 Uitz. v.d. K.V. dit. HILVERSUM Vanaf maandag 10 juni zullen de uitzendingen van Hil versum I en II met verminderd ver mogen plaatsvinden. In plaats van de normale sterkte 120 kw, 10 kw. Dit als gevolg van onderhoudswerkzaam heden aan de middengolfantennemas ten in Lopik. Het onderhoud omvat in hoofdzaak het schilderen van de masten. Er wordt gewerkt van 8.30 tot 17.45 uur, buiten deze uren zal met het normale vermogen worden uitgezonden. VPRO: 18.30 VPRO-VrlJdag: komm. en analy ses. KRO: 19.00 (S) Springplank: Jonge artiesten. 19.30 Instemmen met velen: gezon gen woord in de liturgie. 20.00 (S) In/ antw. op uw schrijven: verzoekpl.progr. 22.00 Reis- progr. 22.25 Overweg. Hits. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.07 (S) Badirierle: klass. muz. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Over weg. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8 45 Moeders wil ls wet. 9,40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klass. muz. (10.30 Nws.) 11.00 Gebakjes en een beter leven - verh. van wel en wee. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.22 WIJ v.h. land; 12.26 Med.: 12.30 Nws: 12.41 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Schoolradio. 14.30 (S) Inter lokaal op vrijdag, met 15.30 Nws, 17.00 Zonder grenzen: rubr. over missie en zend. 17.10 (S) Country and Western muz. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Gramm.pl.progr. 18.30 Nws 18.41 Echo. 18.50 Verkenn.: nws, feiten en achtergr. op soc.-maatsch. terrein. 18.58 Marktber. l.s.m. KNBTB, VPRO: 19.00 <S> Tahiti FM: leugens, verwarr., strijd en goed nws. (20.00 Nws; 20.05-20.15 Vandaag dit, morgen dat.) NOS: 20.50 Den Haag vandaag. VARA: 21.00 (S) Radiophilh. ork. met solist: klass. muz. In de pauze: ca, 21.30-21.40 Roekennws. 22.40 (S) Staalkaart. 23.30 <S) Muz. van deze eeuw. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM .III EO: 7.02 (S) Gospelsound: muz. spec, voor Jonge mensen. 8.02 (S) Tussen thee en koffie. 10.02 (S) Muzikale fruitmand: ver zoekpl. van en voor zieken. NCRV: 1103 Drie draalt op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Op de Holl. toer, 13.03 (S) Drie tussen de middag: Ontroer, goed. NOS: 14.03 Popkontakt I: Meurders Methode. AVRO: 15 03 Popkontakt II, 16.03 Hltmeesters, metj n.a. Soul time U.S.A. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter: Rock and roll methode 20.02 (S> Gevolmachtigd: gevar. licht e muz. en plaatbespr. VPRO: 21.00 VPRO-VrlJdagavond Show: pop, Jazz en blues. (22.55 Med.) KRO: 2 02 (P)laatwerk. 4 00-7.00 Vincent van Enge len Show. BELGIE 324 m NED. 12 00 Nws, med. en SOS-ber. 12 08 Swing en Soul. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 Nws, akt., weerber. en toneelagenda.) 14 UO Nws. 14.30 Folksongs. (15.00 Nws.) 16 00 Nws. 16.10 Licht klass. namiddagconc. 17 uo Nws en med. 17.10 Big Band Battle, 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws, 18.05 Ultz. v.d. sold 19.30 Wegwijs wezen, 19.45 Sportprogr. 18.55 Taai- wenken. 18.57 Ork.muz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte, muz. 19.40 Keurig Engels, 19 45 Boekbespr, 20,00 Vrijdagavondvarlete. (20.30 Nws en 21.00 SpUnternws.) 22.00 Nws. 22.05 Jeugd 74. 23.00 Nws. 23.10 Jazz. 23.40-23.45 Nws. Televisie vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Waltons Horizontaal: 1. duw, 4. korzelig, bijbels figuur, 11. nobel, 12. van de zelfde soort, 16. geest van de rijstcul tuur, 17. muzieknoot, 18. puntige uit was, 21. meisjesnaam, 22. doortocht- geld, 23. trant, 25. voegwoord 27. masker 28. wedde, 31. meisjesnaam, 32. teken dat in de psalmen voorkomt, 34. populair, 35. aantal. Verticaal: 1. familielid, 2. lied, 3. rugtas, 5. opstootje, 6. lusthof, 7. scheepstouw, 8. oude lengtemaat 10. kenteken. 13. gordel. 14. ros 15. bloem 17. watering, 19. houten vat, 20. schaapkameel. 21. uiterste grens. 24. bars 26. vreemde munt, 28. tennis- tefm, 29. stuk stof, 30. groente, 31. pefs. voornaamw., 33. reeds. OPLOSSING: 1. roemer, 2. mergel, 3. dégout, 4." elegie, 5. ellens, 6. snedig 7. lering, 8. stekel 9. staket. 111 De Bristol Britannia is op de lan dingsbaan van Heathrow geland. 'Tot ziens!' Onze Britse vrienden verlaten ons hier. Ook Peter Jeschke verlaat ons hier, want hij zal naar Duitsland verder reizen. In het luchthavengebouw heerst groot gedrang. De mensen, waar de hele wereld over spreekt, zijn er! Fotover- slagge-vers dringen op. Overal kijk ik in blitzende fototoestellen. Er worden schijnwerpers op ons gericht. TV-ka- mera's zoemen. Verslaggevers klim men op schouders van anderen. Zp houden me tegen. 'Hoe heet u?' 'Hoe bent u bevrijd?' 'Hoe werd u door de Palestijnen be handeld?' 'Wat is uw afschuwelijkste ervaring?' Ik baan me met geweld een weg. Wat een meute! Kunnen ze ons eindelijk niet met rust laten? We worden bijeengebracht in een kleine kamer van de vertrekhal. Ver tegenwoordigers van Swissair wachten ons op. 'Welkom! Het vliegtuig staat klaar. We zullen geen tijd meer verliezen!' Ik merk nauwelijks hoe onze machine zich van de bodem verheft. Ik zie niet hoe we Engeland verlaten en over Frankrijk heen vliegen. Onder ons is het nacht. In ons vliegtuig wordt gefeest. Steeds weer vullen de stewardessen onze gla zen met schuimende champagne. Over enkele minuten zullen we in ZUrich zijn. Daar staat mijn gezin me op te wachten, veel mensen staan er op ons te wachten. Mensen, die lang over ons in angst gezeten hebben. Om 22.40 uur rolt onze Coronado HB- ICE 'Waadt' met een symbolische wa penspreuk 'Liberté et Patrie' over de landingsbaan van de luchthaven ZUrich-Kloten. 'HMEX Als ik de trap af kom word ik ver blind door schijnwerpers. Aan beide kanten staan de stewardessen van de in de lucht geblazen 'Nidwalden'. Zij glimlachen en wij omhelzen elkaar. 'Welkom in het vaderland!' Onder aan de trap staat mijn vrouw met een reusachtig boeket rode rozen, te wachten. Zij is in gezelschap van de vrouw van mijn hoogste chef, de directeur-generaal van de PTT. Is het werkelijkheid of droom? Ik ben te rug! Alles is weer goed! 'Welkom!' Direkteur-generaal Locher steekt me de hand toe. Na hem komt Bondsraad Bonvin. Ben ik dan een zo belangrijk mens geworden, dat mijn hoogste chef en de regering komt om me te ontvan gen? Als een dronken man wankel ik tussen de beide vrouwen naar het gebouw van de luchthaven. Het perso neel van Swissair vormt een haag. De uniformen zijn stralend blauw in het licht der schijnwerpers. Op het pano rama-terras staan de persmensen dicht opeen. Schijnwerpers flitsen aan. Ka mera's klikken en zoemen. Het is een sprookje. En het is alle maal bedoeld voor ons, de gijzelaars van het Volksfront, die paar mannen, die gisteren nog in het elledigste gat van Amman zaten, stijf van het vuil, en geloofden, dat de hele wereld hen verlaten had. Mijn zoons komen uit een kamer naast de ingang van het luchthavengebouw aanstormen. 'Hoe is het geweest?' 'Heb je gezien, hoe ze de vliegtuigen in de lucht lieten vliegen?' 'Heb je in de oorlog gezeten?' We worden naar voren gedrongen. Er wachten nog veel mensen op ons: chefs, kollega's, kennissen. Men trekt ons het restaurant binnen. 'U moet wat eten en drinken!' de terugkerenden worden uit elkaar ge haald. Om ieder van ons heeft zich een groepje gevormd. Op de eerste verdieping wachten de verslaggevers van de televisie, van de radir en de pers. Captain Schreiber, Ernst Vollenwei- der, Hans Stlcher en Attila Janosfia zijn de slachtoffers. Ik blijf bij mijn gezin. Alles is zo vreemd. Is dit de wereld, waarin ik tot vier weken terug geleefd heb? De gebeurtenissen van de laatste dagen laten me niet los. In een onophoudelijke stroom komen de woorden over mijn tong. Ik vergeet het eten en zie nauwelijks nog wat er rondom me gebeurt, ik merk niet, dat het lokaal langzaam leegloopt.. Zondag, 27 september 1970 'We moeten nu opbreken', maant de chauffeur 'Het is al voorbij midder nacht en het zicht is slecht.' Hij brengt ons door een dienstuitgang naar de wagen. De overigen verlaten het gebouw door de hoofdingang, waar zij ,dw verslaggevers met de kamera's recht in de armen lopen. We rijden in dichte mist. De wagen komt slechts langzaam vooruit. Maar hij rijdt naar huis. 'Eindelijk', zegt mijn vrouw. 'Einde lijk is die verschrikkelijke tijd voor bij.' Haar gespannenheid wordt iets minder. 'Pas nu kan ik het geloven. We zullen God danken, dat alles weer in orde is gekomen.' De mist trekt op en de chaffeur versnelt zijn vaart. Naar huis. Het is twee uur in de ochtend. Het is zon dag. De chauffeur heeft afscheid genomen en zijn wagen gedraaid. Voor de ingang van het huis wacht me een enorme bloemenruiker. 'Welkom thuis', staat er op een kaartje. Het hele huis is doortrokken van de scherpe geur van bonte chrysanten, het éne boeket naast het andere. Kaarten. Brieven, elegrammen. Alles doet me aan een begrafenis denken. Ik ben dood geweest, maar nu ben ik wedergeboren. Ik heb het leven op nieuw geschonken gekregen en ik mag weer gelukkig zijn. (Wordt vervolgd) NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Op losse groeven 21.15 Bewogen leven van Baron v.d. Trenck NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Wie v.d. drie 19.30 MASH NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Columbo 21.50 Dukd Ellington - we love youmadly 23.05 Praten met de Min. President NOS 23.15 Uit de kunst 23.40 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Seewolf. 11 35 Stads portret. 12.05 Kult. magazine. 12.50 Perso verz. 13.00-13.20 Journaal. 15.50 Journaal. 15 55 Muz.progr. 16.40 Klnderprogr. 17.10 Ultz. voor scholieren en leerlingen. 17.55- 18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Sportjournaal 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau- magazlne. 19.26 TV-serie. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.20-12.15 TV-kursussen. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 TV-serle. 18.40 Akt. 19 20 Klein TV-spel). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Voetballen. 20.30 Splonaee- film. 21.40 Politietips. 21.45 Rep. uit Bonn. 22.10 Journaal en weerber. 22.25 Herlemanns Traum oder das andere Leben. 23.50 Jour naal. DUITSLAND II 16.30 Sportlnf. 17.00 Journaal. 17.10 Jeugd- progr. Aansl.: Mainzelmannchen. 17.40 Voet- ^18*25 TVf-llm. 19.00 Journaal. 19.30 Buitenl. Journaal. 20.15 Polltie-progr. 21,15 Journaal. 21.30 Drelfache Echo. 23.00 Polltle-progr. 23.10 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 en 16.30 t«.m. 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Scholleren- en stud.magazine. 19.00 TV-cursus. 19.30 TV- cursus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Serle-ultz. 21.00-22.25 Muz.-recltal. DUITSLAND III WDR 8.20 en 8.55 Schooltelevisie. 9.30 TV-kursus. 10.30 t.e.m. 11.45 Schooltelevisie. 16.00 Sesa me Street. 17.00 en 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Taalkursus. 18.30 TV-kursus. 19.00 andmann. 19.05 Progr. voor Joegosl. gast- arb. 19.15 Landsforum. 19.45 Nws uit Noord r.-Westf. 19.55 Komra. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Dok. 21.05 Disk.progr. BELGIE NEDERLANDS 18.00 Fabeltjeskr.l 18.05 TV-kursus. 18.11 W.K. Voetbal 1974: dok. 18.50 Showprogr. 19.20 Progr.ovegz. 19.33 Kortweg. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.20 Familie Ashton. 21.00 Enquete. 21.45 Journaal. 21.55- 23 35 Days and nights In the forest. BELGIE FRANS 18.10 Klnderprogr. 18.30 Artist, akt. 19.OP Socialist, gedachte. 19.30 Reg. magazine, 19.40 Weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Magazi ne met rep. 22.00 Jason King. 22 50 Jour naal. Paling van moeder 1000 gr. paling zout, peper bloem, boter olijfolie 12 sjalotjes 1 eetl. petersell 1 witte boterham 2 teentjes knoflook De paling in moten van tien centime ter snijden, zouten en peperen en ze door de bloem rollen. Bak ze in een mengsel van boter en olie tot ze mooi bruin zijn. Doe de gehakte sjalotjes, peterselie, geperste knoflook en broodkruim erbij en vervolgens nog wat doorbakken. Menutip* Paling van moeder, aardap pelpuree, komkommersla, flensjes met room.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4