Weer stijging in woningbouw Buitenlandse zaken zwakt visie Pronk af Opnieuw emoties bij aankomst van krijgsgevangenen Hypotheek garantie overal 100 procent In deze krant Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Klacht over procedure bij stemmen Zaak Wiersinga werd geschorst Troepen van VS blijven in Europa Zogezegd Zonnige perioden Liever naakt dan auto te verliezen 'Voorkomen goedkoper dan genezen' Vermoord meisje gevonden op strand van Terschelling Grote schade door windhoos boven Westland Dieven ontsnappen zwemmend aan politie Eon zeer seleoto groei Nieuwe Lekke Coraramit CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam VRIJDAG 7 JUNI 1974 55ste jaargang no. 54 ..Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ^/ÊÊÊÊÊÊKtlÊlÊÊÊÊM iCadier en Keer Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de Limburg- 2 se gemeente Cadier en Keer 3 moet een herstemming van de raadsverkiezingen worden ge houden, vinden de PvdA-Kamer- m leden mr. P. R. van Stoffeien en M. J. Konings. In schriftelijke vragen aan mi- j nister De Gaay Fortman (Bin- nenlandse zaken) merken beidp y Tweede Kamerleden op, dat de B voorgeschreven procedure voor i<j het tellen van de stemmen en het vaststellen van de verkie- i zingsuitslag 'met voeten is ge- d treden.' De Kamerleden hebben e vastgesteld dat in strijd met de gs kieswet: om zeven uur de stembus Ij; uit het stembureau werd over- -'1 gebracht naar de gemeentesecre- tarie; ambtenaren ieder een sta- peltje stembiljetten meenamen i naar hun eigen bureau om te U tellen: een raadslid, die bij het tellen aanwezig wilde zijn, de toegang werd geweigerd; in tegenstelling tot de voor re geschreven procedure het tellen I niet toegenakelijk was voor het publiek; j; de voorzitter en waarne- J mend voorzitter van het stem- bureau verscheidene malen het teilokaal verlieten; i de ruim 2500 kiesgerechtig- i den tellende gemeente slechts S een stembureau had, terwijl er L bij 1200 kiesgerechtigden al meer stembureaus dienen te I zijn. dj Burgemeester H. J. R. van Laar, van Cadier en Keer zei in '4 een commentaar op de sclirifte- lijke vragen van de Kamerle- den, dat hem niets van genoem- de feiten bekend is. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde sy node heeft zich gisteren de hele dag bezig gehouden met de zaak-Wiersinga. Halfelf 's avonds werd de bespreking op voorstel van prof. dr. D. Nauta ge schorst om de commissie opnieuw de gelegenheid te geven met een eenparig voorstel te komen. Vanmorgen zou de discussie worden voortgezet Zie ook pag. 2 WASHINGTON (AP, Reuter) De regering-Nixon heeft donderdag haar eerste overwinning geboekt in de se naat inzake de in het buitenland gele gerde Amerikaanse troepen. De senaat keurde met 54 tegen 35 stemmen een amendement af van senator Mike Mansfield om van de 433.000 man schappen overzee (leger en lucht macht) 125.000 *e laten repatriëren. Mansfield is er lang voorstander van dat zulks gebeurt en vooral dat in Europa gelegerde militairen terugke ren naar hun eigen land. Senator Mansfield zei dat 6 juni 1974, de 30ste verjaardag van D-day (de lan dingen in Normandië) een goed mo ment was wettelijk een vermindering der troepen overzee te gaan vastleg gen, en niet alleen om de grote kosten die zulks zou besparen. Ik heb mijn leven gewijd aan de natie. Welke grotere eer kan een Portugees wachten dan te sterven voor zijn volk. Generaal De Spinola in een toespraak tot een juichende menigte. Zonnige perioden met voorna melijk in het binnenland nog enkele buien. Vrij krachtige tot harde, aan de kust nu en dan stormachtige wind uit zuidwest tot west, later afnemend tot ma tige westelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 17 gr. MORGEN EN OVERMORGEN: nu en dan buien en tamelijk koud. Morgen zon op: 04.22 onder: 20.57 maan op: 23.15 onder: 07.38 DAMASCUS, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI. AP) Op de vliegvelden van Tel Aviv en Damascus speelden zicli opnieuw emo tionele tafrelen af toen daar de laatste krijgsgevangenen uit de Arabisch-Israëlische oorlog aankwamen. De 56 Israëlische krijgsgevangenen, die met een speciaal Rode Kruis vliegtuig van Damascus naar Tel Aviv gevlogen waren, werden op het 'Ben Goerion' vliegveld door een uitbundige menig te van duizenden Israëli's begroet. De officiële welkomstceremonie moest worden afgeschaft toen de enthousias te Israëli's door de polatieafzetting heenbraken en de ex-gevangenen op hun schouders namen. De vrijgelaten gevangenen, waarvan de meeste in een redelijk goede lichamelijke condi tie verkeerden, verklaarden dat ze in het begin van hun gevangenschap slecht behandeld waren ze zouden vaak geslagen zijn maar dat later de behandeling beter werd. De Israëlische minister van defensie. Shimon Peres, sprak de hoop uit, dat het troepenscheidingsakkoord met Syrië zou leiden tot vrede in het Midden-Oosten. Op het vliegveld was ook de Israëlische stafchef, Mordechai Gur, aanwezig. Hij hoopte dat ook spoedig met Libanon krijgsgevange nen uitgewisseld zouden kunnen wor den. Verder waren op het vliegveld ex- premier Golda Meir en premier Jitzak Rabin aanwezig, die echter beiden in het feestgedrang verdwenen. Ook in Damascus liep de officiële ont vangst in het honderd, toen duizen den mensen door de dranghekken bra ken en de landingsbaan opstormden nog voor het eerste toestel met de krijgsgevangenen geland was. De poli- Dolle vreugde, opgeheven armen, vrolijke gezichten, nauwelijks on derdrukte emoties bij de aan komst van de Israëlische krijgs gevangenen. tie heeft nog geprobeerd met waterka nonnen de mensen van de landingsba nen te spuiten. Mishandeld De eerste van de 382 Arabische krijgs gevangenen die het vliegtuig verliet was majoor Ali Kaltoum, die aan verslaggevers vertelde dat hij en zijn medegevangenen door de Israëlisch militairen mishandeld waren. Dit werd in Tel Aviv door Israëlische militaire woordvoerders tegengespro ken, die verklaarden dat het Rode Kruis de gevangenen in Israël meerde re malen bezocht had en nooit over de behandeling geklaagd had. Na een emotioneel welkom door eer ste minister Mahmoed Al-Ayoebi en de minister van defensie, Moestafa Tlas gingen de ex-gevangenen per bus naar Damascus, gevolgd door de dui zenden die hen verwelkomd hadden. Ook acht Syrische en achttien Israëli sche stoffelijke overschotten werden uitgewisseld. Zie verder pag. 11 Na boze reactie uit Indonesië Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Bij de verstrekking van de Nederlandse bilaterale hulp, wordt de mate waarin de ontwikkelingslanden werkelijk trach ten de situatie in eigen land te verbeteren, in aanmerking genomen'. Naar deze uitspraak van de memorie van toelichting op de begroting van buitenlandse zaken voor het jaar 1974, werd gisteren verwezen door het ministerie van buitenlandse zaken. Het ministerie reageerde op de uitla ting van de Indonesische minister van economie en financiën, prof. Widjojo RIDDERKERK Een woedende man heeft gistermiddag in het centrum van Ridderkerk voor de nodige opschud ding gezorgd. De 25-jarige man uit Rotterdam was door de politie aange houden, omdat zijn auto enige techni sche gebreken vertoonde. Toen hij te horen kreeg dat zijn wa gen voor nader onderzoek naar het bu reau gebracht moest worden, wond hij zich zo op dat hij, tot stomme verba zing van de omstanders, demonstratief zijn kleren uittrok. Naakt rende de Rotterdammer weg, maar de politie wist hem figuurlijk gesproken in de kraag te grijpen. Een verhelde rend gesprek op het bureau bracht de man weer tot bedaren. Hij mocht naar huis, zijn auto bleef echter ach ter. Van een verslaggever UTRECHT We zullen niet in de eerste plaats aan het eind moe ten beginnen en vragen welke on derdelen uit het verzorgingspakket moeten worden gehaald, maar ons veel meer moeten richten op de beginvraag hoe, meer dan nu, ziek ten en ongelukken te voorkomen. Dit schrijft het officiële blad van het NVV, De Vakbeweging' in een cominintaar op de verwachte forse «tijgin0 van de premiedruk voor sociale verzekeringen. In ziekten en ongelukken ligt de kern van het probleem van het terugdringen van de kostenstijgin gen en daar ligt de mogelijkheid tot het voorkomen van een hoop Nitisastro, die woensdag zei dat zijn regering niet van plan is 'inmenging in haar binnenlandse aangelegenhe den te tolereren'. Minister Nitisastro gaf hiermee com mentaar op de uitspraken van de Nederlandse minister voor ontwikke lingssamenwerking, drs. J. P. Pronk. Hij noemde zaterdag ontwikkelings hulp een 'instrument om in Indonesië iets te veranderen op politiek en sociaal vlak'. De minister zei verder (in het VARA-radioprogramma 'In de rooie haan') dat ontwikkelingshulp aan Indonesië aan drie maatstaven moet voldoen: zij moet eén minder kapitalistische ontwikkeling bevorde ren, direct ten goede komen aan de mensen die de hulp het meest nodig hebben en er moet een verband be staan tussen de sociaal-economische en politieke ontwikkeling. In de verklaring die de voorlichtings dienst ontwikkelingssamenwerking van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren heeft uitgegeven, wordt opgemerkt dat het geenszins in de bedoeling ligt van de Nederlandse NVV over premiedruk menselijk leed, dat achter de kille premiecijfertjes schuilgaat, aldus het NVV. De vakcentrale is ook bezorgd avcr cli-* stijging. Wie die cijfers nagaat, zo wordt gezegd, zal tot de conclu sie komen dal de oorzaak hoofdza- kelijk moet worden gezocht in de ifeer van de gezondheidszorg: A- O, AWBZ. ziektewet cn zieken fondswet. De belangrijkste kosten- bronnen iri Jeze sector, bijvoor beeld bij de wet op de arbeidson geschiktheid, zijn psychische geval len, ziekten aan bewegingsorganen ei. inwendige ziekten. Dat maakt besnoeien niet zo eenvoudig, con cludeert het NVV. Opgemerkt wordt nog, dat natuur lijk serieus over het totale pakket van de sociale verzekeringen ge praat moet kunnen worden. 'Maar niet in de sfeer van het wordt te duur en dus daarom wat minder. Dat is het oude verhaal van de dertiger jaren', aldus het iit/7. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het dieptepunt, dat de Woningbouw begin dit jaar bereikte, is achter de rug. Sinds maart is er sprake van een opgaan de lijn en wanneer de stijging zich handhaaft ziet het er naar uit dat het woningbouwprogramma van de regering (tussen de 135.000 en 140.000 woningen) toch nog kan worden gerealiseerd. Minister Gruijters die dit gisteren in de Tweede Kamer zei tijdens de inter pellatie van de VVD-er De Beer, kon digde ook aan, dat met onmiddellijke ingang de regeling voro hypotheekga ranties door de overheid voor het gehele land tot 100 procent zullen worden opgevoerd. Tot nu toe gold de regeling slechts in het noorden van het land. De minister deed deze toe zegging na een verzoek van het ka merlid Nypels (D'66), die hierover een motie had ingediend, maar deze later weer introk. Minister Gruijters zei, dat het er aanvankelijk niet naar uitzag dat het woningbouwprogramma van de rege ring zou worden gehaald, maar dat zich in maart een verbetering aankon digde: er werden toen 11.000 nieuwe woningen in aanbouw genomen. In april waren dat er 400 minder, maar in mei weer ongeveer 1600 meer. Waarom begin dit jaar de woning bouw zo terugliep, kon minister Gruijters niet zeggen. Als een van de factoren die een rol kunnen hebben ge speeld, noemde hij het vrij grote aanval hoogbouwplannen dat is inge trokken en vervangen door laagbouw. suburbanisatie rechtvaardigt dit, aldus minister Gruijters, niet. Ook wilde hij er niet toe overgaan de gemeenten te verplichten de verleen de motie van de heer De Beer, waarin de de beunhazerij tegen te gaan. Dit zou volgens de minister een inbreuk betekenen op het recht van privacy Wel zal de regering het controle apparaat versterken. Tenslotte zei mi nister Gruijters dat het niet in de bedoeling ligt liet huidige fiscale be leid te herzien. Er is sprake van dat de onderhoudskosten weer aftrekbaar worden gemaakt. Premiesector De opleving in de bouw is het grootst in de premie-sector, waar sprake is van een van maand tot maand oplo pend programma. Voor de maand mei zijn 7.500 beschikkingen afgegeven. Het totaal tot 1 juli bedraagt reeds 29.300 Hiervan is ongeveer 60 procent premie-koop-woningen en 40 procent premie-huurwoningen. Minder gunstig is de situatie in de woningwetsector, hoewel er ten op zichte van januari-februari een verbe- rering is opgetreden en de 5.000 extra gesubsidieerde woningen ook zullen Van een onzer verslaggevers TERSCHELLING De achttienjarige D. M. N., de dochter van een agent van de rijkspolitie uit de omgeving van Leeuwarden, blijkt te zijn vermoord. Het lijk van het meisje, van wie de volle naam gisteravond nog niet werd vrijgegeven, werd gistermiddag gevon den op het strand van Terschelling. Zij was gedeeltelijk ontkleed en is ver moedelijk gewurgd. Het meisje was met vakantie op het eiland. Recher cheurs van de rijkspolitie begaven zich gistermiddag naar Terschelling om klaarheid te brengen in de moord. L. M. de Beer worden gerealiseerd, zal volgens mi nister Gruijters het programma voor 1974 waarschijnlijk niet worden ge haald. Hetzelfde geldt voor de vrije sector, waar de minister het rode licht ziet knipperen. Ook de vernieuwbouw, het ingrijpend opknappen van oude woningen heeft volgens minister Gruijters een bevre digend verloop. Op 1 april waren in deze sector 12.100 arbeiders werkzaam, hetgeen 1100 meer is dan een jaar te voren. Deze toename van het aantal arbeidersplaatsen is echter, aldus mi nister Gruijters, niet voldoende om de werkloosheid in de bouw te compen seren. Niet extra Minister Gruijters voelde weinig voor de maatregelen waar interpellant De Beer om vroeg. Het verzoek van de heer De Beer, neergelegd in een mo tie, om dit jaar nog achtduizend pre- miewoningen extra uit te geven, acht te hij onaanvaardbaar. Hetzelfde geldt voor het aanpassen van de subsidieta bellen voor het eigen woningbezit aan de gestegen rentevoet. Ook een twee de motie van de heer De Beer,waar in wordt gevraagd ook woningbouw tij delijk mogelijk te maken in andere plaatsen dan de aangewezen groeiker nen. wees hij van de hand. Hoe zwaar de belangen van de werkgelegenheid ook wegen, een verdere versterking van de verwoestende werking van de 'S-GRAVENZANDE Tijdens een zware onweersbui welke zich gister avond omstreeks acht uur boven het Westland ontlastte, heeft een windhoos aanzienlijke schade veroorzaakt op een aantal tuindersbedrijven voornamelijk in de omgeving van de Groeneweg te s-Gravenzande. Er zijn bedrijven waar voor ruim 30.000 gulden schade werd veroorzaakt. Kassen en warenhuizen werden geheel of gedeeltelijk vernield. In totaal is er aan glasschade volgens eerste indruk ruim 100.000 gulden schade, welke evenwel hoger zal wor den als gevolg van schade aan de ge wassen en aan de bedrijven. NUENEN De rijkspolitie van Nuenen heeft na een wilde achtervol ging een gestolen auto aangehouden, waarin voor 25.000 gulden zadels za ten die dezelfde nacht uit een manege in Nuenen waren gestolen. De auto reed door een weiland, en werd toen opgemerkt door een sur veillancewagen. Ondanks een waar schuwingsschot reed de auto weg. Bij het Wilhelminakanaal tussen Son en Lieshout sprongen de twee inzitten den uit de auto en ontsnapten. Binnenland Vrouwen moeteu in CDA- bestuur 5 Minister Nitisastro regering zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van de ont wikkelingslanden. Maar: het ontwikke lingsbeleid zoals dat in de meest uit gebreide zin van het woord door de regering van een ontwikkelingsland wordt gevoerd, vormt voor de Neder landse regering wel een belangrijke factor bij het nemen van beslissingen over de omvang en de richting van de hulp'. Voor wat betreft de hulp aan Indonesië betekent dit evenzeer als" dit het geval is voor alle overige 'concentratielanden' dat in het ko mende meerjarenplan de normen zul len worden toegepast gesteld in de begroting van buitenlandse zaken voor 1974. Pleidooien voor selectieve groei doen het bij ons goed. Wij willen best nog wat groeien. Omdat wij niet de allergrootste verbruikers zijn is dat voor het milieu ook redelijk verant woord. En voor de selectie zorgt u wel. Inderdaad. Abonnneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Brochure 'Ondernemingsraden' door prof. dr. IL J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraafmap briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig. Schrijf op de envelop: De Die betalen wij. Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Mr. Houtert niet gelukkig met mediabeleid5 Almere en de kinderen7 Buitenland Lenins werkkampen 9 Krijgt SPD nog kans? 9 Kerk Ark of proefpolder? 2 Sport Na-competitie nog niet be slist 13 Economie Automarkt in 1990 verza digd 16 Meuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio cn Iv 4 Puzzel 4 Familieberichten 6 Commentaar 7 Autonieuws, films 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1