BESLISSING IN SLOTDUEL Begin werel dtitelstrij d einde carrière Pele VMM 74 Haalde gratis voetbal folder! Eddy Merckx steeds sterker bedreigd door Italianen Slopend bestaan niet te zwaar voor Benen Vakantie lonkt in Arnhem Lot van FSC komt nu helemaal in handen van Vitesse te liggen Uitgeschakelde ploegen laten elkaar alle vrijheid in gezapig duel Stan Smith snel gewipt in Parijs Spijt na aanslag op Frans Derks Voetbal op t.v., Heineken doet mee! Winst Schotland mOUW/KiWAffiflPET VRIJDAG 7 JCTffl 1974 SP0RTT T13/KJ5 ADVERTENTIE Van onze speciale verslaggever SiTTARD Daags voor Fortuna SCWageningen ontstond in huize Benen een verwarde dialoog rondom zoon Jan. Teruggekeerd van een drieweekse vakantie kon moeder Benen haar ogen nauwelijks gelo ven, toen zij Jan Benen, haar zoon, de voorstopper van Fortuna SC, terugzag. Jan Benen oogde zo vermagerd en afgetraind, dat er pri mair werd gevraagd naar wat er in de 'voorgaande weken was ge beurd'. Vanmorgen om vijf uur is dezelfde Jan Benenwan-hierboven per auto Wesit-tDiiitsland ingereden; op weg naar zijn dagelijkse werk. Zo gaat het deze dag: en zo is het steeds gegaan, ook aJ. had de bouwvakker Benen in feite al zijn kraohten nodig in de voetballerij. Het zou geenszins be vreemding hebben gewekt, als Benen in deze fase van de na-competitie vermoeid op het voetbalveld zou rond lopen: bijna tenondergaand aan de serie onmenselijke inspanningen die hij de laatste weken heeft moeten leveren. Het zou ook puur logisch zijn, als Jan Benen, één van de marte laren uit de eerste divisie (lees: ons betaald voetbal) op dit moment niet meer de bezieling zcu hebben om nog voluit te vechten voor Fortuna SC's kansen op eén plaats in de ere-dmsie. Maar toch is Jan Benen nog steeds dezelfde van de eerste speeldag van de voorbije competitie. Van alle voor spelbare logica is op dit moment niets waarneembaar, hoe ongelooflijk dat ook klinkt. Jan Benen, de maatschap pelijke duizendpoot, was gisteravond in de sleutelwedstrijd tegen Wagenin gen totaal onverwacht (behalve voor wie hem echt kent) de ster van het veld. Bij gebrek aan een echte cen trumspits bij de tegenpartij Wagenin gen (Bobby Ponsen speelde terugge trokken op het middenveld)' was het Benen die zichzelf omtoverde tot een zwerfkat, alom aanwezig en vooral: alom functioneel. 'En dan te beden- PARIJS De eerste verrassing van de open tenniskampioenschappen van Frankrijk is een feit. Amerika's top man Stan Smith, die in Parijs zesde was geplaatst, 'overnachte' niet goed en verloor de na twee sets afgebroken partij uit de eerste ronde tegen de Japanner Juna Kamiwazumi met 3-6, 6-4, 8-6. Als service-volley-specialist heeft Smith op het trage gravel van Parijs nooit veel kunnen presteren. Toch won hij bijna. Hij nam in de derde set een voosprong van 3-1 met zijn eigen krachtige service achter de hand en had bij 6-5 een matchpoint. Maar de 26-jarige Kamiwazumi die sinds een jaar met vrouw en kind het internationale circuit afreist, passeer de hem met een flitsende forehand en greep de volgende drie games, waarbij hij op het vierd? matchpoint de partij uitmaakte. De 'grote drie' van deze kampioen schappen: Ilie Nastase, Björn Borg en Jan Kodes handhaafden zich. Nastase voelde zich op de winderige baan wonderwel thuis en haastte zich langs de weinig gerenommeerde Mau rice Claitte (6-0, 6-2). Kodes had nau welijks meer moeite met de Ameri kaan Bob Kreiss (6-2, 6-2). Björn Borg echter, die na zijn overwinning in Rome naar Zweden was terugge reisd en woensdag het feit dat hij achtttien jaar is geworden vierde in het vliegtuig, nam het aanvankelijk tegen Jean Francois Cuajolle wat ge makkelijk op en moest flink werken om die nonachalance goed te maken: 4-6, 6-0, 6-4. Naast Stan Smith werd nog een ge plaatste speler uitgeschakeld: nummer zeven: de Italiaan Adriano Panatta. Deze verloor met 5-7, 6-3, 6-0 van de Westduitse Hans Jiirgen Pohmann. In het damesveld, dat'door de activi teiten van World Team Tennis veel ernstiger is aangetast dan dat van de heren, vielen eveneens ■enkelë dikge- drukte namen weg. Allereerst van de nummer zes de Zuidafrikaanse Pat Pretorius, die zich teruggetrokken heeft en voorts van de nummer zeven Kazuko Sawamatsu. Het Japanse meis je werd met 7-6, 6-3 uitgeschakeld door de zeventienjarige Mama Jauso- vec. die vorig jaar het jeugdtoernooi heeft gewonnen. Marijke Schaar werd in de eerste ronde van het damesenkelspel uitge schakeld. De Nederlandse speelster verloor met 6-7, 3-6 van Maria Nasuel- li (It.). WAGENINGEN De man, die maandagmiddag tijdens de voet balwedstrijd Wageningen-SC Amersfoort scheidsrechter Frans Derks met een ierfles bewerkte heeft zijn spijt be tuigd. De dader, de 45-jarige A. van O. heeft inmiddels aan de KNVB, de voetbalvereniging Wageningen en arbiter Derks brieven geschreven, waarin hij zijn daad betreurt. Derks werd tevens met een fruitmand be dacht. ken', zei Hans van Huissteden, de ex- FC Utrechts-pel er die komend seizoen als amateur bij Fortuna komt voetbal len, 'dat dit voor Fortuna SC de drie en veertigste wedstrijd uit dit seizoen was. Nog los van alle vriendschappe lijke potjes Naarmate Fortuna-Wageningen tegen het eind liep, en naarmate Fortuna onder het motto 'als we niet winnen, vallen we af', onzuiverder ging zwoe gen om tot de noodzakelijke ene goal te komen, benadrukte Jan Benen, als geen ander, het verschil tussen hem zelf en 'de resf van Fortuna. De rest die veel te weinig bewoog (vooral zonder bal) en die zich alleen daar door al kansloos maakte tegen een VitesseSC Amersfoort 00 Fortuna SCWageningen00 Wageningen 5 2 3 0 7 115 Fortuna SC 5 2 2 1 6 5—3 SC Amersfoort 5 1 2 2 4 3—8 Vitesse 5 0 3 2 3 3—6 Voor zondag staan de laatste wedstrij den op het programma: SC Amersfoort Fortuna SC en WageningenVites- zelfbewust Wageningen, dat eigenlijk heel zelden echt in paniek werd ge bracht. Tegen het einde van de wed strijd was het Benen die schreeuwde tegen zijn medespelers Peter Prauser en Uwe Blotenberg: goedbedoeld en meer nog typerend voor het gebrek aan beweging bij dat tweetal. Voor de rust nog had Benen zelf het voorbeeld gegeven door (voorstop per!) tot tweemaal toe een kansrijk luchtduel aan te gaan met Wagenin- gens voortreffelijke keeper Bert van Geffen. De eerste bal ging over, dc 4 w"*, l UP »*-*>•' FSC had gisteravond de kans in eigen hand om de promotie naar de eredivisie binnen bereik te houden. Het lukte tegen Wageningen niet: 0-0. Op de foto mist de Limburgse formatie een van de vele kansen. tweede net naast. Een kwartier voor rust was het Benen (wie anders, zon der overigens iets af te doen aan de inzet van 'de anderen') die Hans Er- kems het pijlsnelle loopwonder van Fortuna, een beauty van een kans gaf om Fortuna op 1-0 te brengen. Erkens faalde echter voor een leeg doel, vol ledig vrij dtaand nog wel. Na de rust zou die onthutsende misser van Erkens zich op bijna identieke wijze herhalen. Opnieuw gaf Benen (het klinkt bijna vervelend, zo langza merhand) de 'assist', maar opnieuw vergat Erkëns de zaak af te maken; daarmee in feite nog eens duidelijk il lustrerend, hoezeer Fortuna is aange tast, begrijpelijk trouwens, door de in spanningen van de laatste weken. Oe kracht is lanugzaam weggeëbd (dat wil zeggen: bij de meesten) en dat proces is dan nog eens op gigantische manier versneld door de blessures van de on misbare figuren Wim Bohnen, de in ventieve linksbuiten, en de stuwende middenvelder Joop Titaley. Het werkt frustrerend om steeds weer aan dat tweetal te herinneren, maar het staat aan de andere kant gewoon vast, dat door hun aanwezigheid de 'rest' van de spelers een ongewenste berg extra werk heeft gekregen. Als mooiste voorbeeld fungeert in dat op zicht ongewild, de ai eerder genoemde Hans Erkens. Fortuna's sterspeler uit de eerste periode van de competitie, verslond deze wedstrqd vele, vele me ters, maar miste op het beslissende moment gewoon de concentratie om te scoren. Dat is nauwelijks een ver wijt, maar het werkt er natuurlijk niet minder frustrerend om. Fortuna had ontegenzeggelijk het na deel dat het zich 'thuis' tegen dit Wageningen moest waar maken. 'Zo als Wageningen deze keer kon voet ballen,' wist Hans van Huissteden, 'zo was het niet moeilijk. Eén punt voor staan en dan een ploeg tegenover je die alleen maar in de race blijft door te winnen. Wat wil je nog meer?' Juist omdat Fortuna alleen bij winst gebaat was, dreunden de geleverde in- SAO PAULO Het begin van het wereldkampioenschap voetbal 1974 zal tevens het einde markeren van de loopbaan van de Braziliaanse ster Pele. De 33-jarige Péle hoopt tenminste dat hij na de aftrap voor Brazilië-Joegoslavië die hij zal verrichten zijn afscheid van de voetbalsport officieel mag medede len. Aan die aiktie zitten enkele haken en ogen. Veroorzaakt door Pele's club Santos. Pele staat daar nog tot oktober onder contract maar hij hoopt vervroegd van zijn verplichtingen ontheven te wor den. Besprekingen hierover zijn nog aan de gang. Pele vervult bij de opening van •het voetbaltoernooi een vooraan staande rol. In Frankfurts Wald- stadion zal hij van de Duitse oud international Uwe Seeler een repli ca krijgen overhandigd van de Coup3 Jules Rimet. Dit was tot 1970 de officiële beker die werd uitgereikt aan de wereldkampioen. Omdat Brazilië in totaal drie keer had gewonnen werd de beker toen ook automatisch Braziliaans eigen dom. Pele toonde zich met de festivitei ten die West Duitsland rond zijn persoon worden georganiseerd zeer blij. 'Nadat ik onder de Are de Triomphe heb geparadeerd, en na dat ik ben ontvangen door prinsen, koningen, presidenten, ministers en de paus, beschouw ik dit als de grootste eer die ik in mijn hele leven heb gekregen'. Pele zal Uwe Seeler tijdens de opening een re plica aanbieden van de nieuwe we reldbeker. Pele die maandenlang onder druk stond van Braziliaanse voetbalauto riteiten om vooral toch maar deel te nemen aan de strijd om de wereldtitel maar bij zijn weigering bleef, zal zondag naar Europa vlie gen. Hij gaat eerst naar Joegosla vië waar hij -ontvangen zal worden door president Tito. Pele reist ver volgens als reisleider van een elf tal van jonge Joegoslavische voet ballers naar het eindtoernooi. Na het wereldkampioenschap maakt Pele nog een toernee langs Spanje, Zweden, Noorwegen, Griekenland, Turkije, Engeland en Frankrijk om m ieder land steeds prijzen uit te reiken aan jonge voetbalelftallen. In Sao Paulo is er enig pessimisme over de vraag of Pele werkelijk met de aftrap van Brazilië-Joego- lavië het einde van zijn carrière zal kunnen aankondigen. Verwacht wordt dat Santos niet bereid zal zijn de sterspeler vroegtijdig van zijn contractuele verplichtingen te ontheffen. Vooral ook omdat San tos voor augustus en september contraeten heeft afgesloten voor voetbalwedstrijden in Spanje en Afrika. Contracten waarin staat dat Pele in ieder geval zal spelen. i - Pele met de in 1970 veroverde Coupe Jules Rimet. HAITI BEDREIGD MUNCHEN De selectie van Haiti woont en traint in Grünwald (nabij MUnchen) met het gevoel bedreigd te zijn. Volgens Jean Baptiste, voorzitter van de Haiti- aan.se voetbalbond, was er enige tijd voor het vertrek naar-West- Duitsland een dreigbrief ontvan gen waarin stond: 'Dat zal Haiti duur komen te staan'. Baptiste ver moedt als oorzaak van de bedrei ging, die zeer ernstig wordt geno men, de uitgave van een speciale postzegel na de Arabische terreur daad in het Israëlische kamp tij dens de Olympische Spelen in München. Haiti had deze postzegel 'als teken van rouw' (Baptiste) uitgegeven. Haiti heeft speciale bewaking ge vraagd en gekregen. De voetballers worden voortdurend ook tijdens de training door politie met machinegeweren bewaakt. RAY BAARTZ SYDNEY Ray Baartz, de top- speler van Australië, die in de oefenwedstrijd van zijn land tegen Uruguay door een karateslag van een tegenstander een gedeeltelijke verlamming opliep, is weer zover hersteld dat hij ten minste als toeschouwer enkele wedstrijden in Duitsland zal kunrten bijwonen. Baartz, van Hongaarse afkomst, vliegt vandaag uit Sydney met de secretaris van de Australische bond Brian le Fèvre naar Ham burg. 'In juli. voegde hij er aan toe, 'zal ik mij opnieuw helemaal laten onderzoeken en slechgs wan neer blijkt dat er voor mij geen enkel gevaar bestaat, zal ik probe ren mijn carrière als voetballer voort te zetten'. BELONING MALENTE Het veroveren van de wereldtitel is de Westduitse voetbalbond (DFB) 2.090.000 mark (ongeveer 2.100.000 gulden) waard. Iedere speler krijgt in dat geval een premie van 60.000 mark. Een tweede plaats levert 50.000 mark op, een derde 40.000, een vierde 30.000 evenals het bereiken van de tweede finaleronde en het berei ken van de laatste zestien 150.000 mark, een premie waarvan zij dus al zeker zijn. Bij de in totaal 1.320.000 mark aan premies komt nog eens 770.000 mark als wed- strijdvergocding. Welk bedrag wordt uitbetaald aan de verenigin gen, die dat normaal gesproken weer aan hun speler(s) uitkeren. De regeling werd woensdagnacht overeengekomen tussen de DFB en de spelers, vertegenwoodigd door Beckenbauer, Netzer, Overath .en Höttges, die aanvankelijk meer wilden hebben. Ook mogen de spelers nog een premie verwachten van 10.000 mark van hun sponsor. Het hoog ste bedrag voor het behalen van een titel zullen eventueel de Italia nen krijgen. De 'vergoeding' ligt tegen de 130.000 gulden. BOOKMAKERS LONDEN Volgens vooraan staande Londense bookmakers is West-Duitsland met 9 tegen 4 de grootste favoriet voor de wereldti tel. Nederland komt op de vierde plaats met 8 tegen 1. De verwachtingen zijn: West-Duits land 9-4, Italië 5-1, Brazilië 11-2, Nederland 8-1, Joegoslavië 14-1, Oost-Duitsland 16-1, Argentinië 18- 1, Uruguay 20-1, Schotland 25-1. Polen 28-1, Zweden 33-1, Chili 40-1, Bulgarije 50-1. Haiti en Zaire 200- 1, Australië 250-1. spanningen van de laatste weken extra door. Want duidelijk is, dat vijf wed strijden binnen vijftien dagen tijds, gewoon te veel zijn voor een ploeg, die zich steeds opnieuw volledig moet waar maken, omdat in de eerste wed strijd (tegen SC Amersfoort) even triest als onverwacht werd verloren. Dat is het gegeven, dat er ook bij For tunaWageningen weer duidelijk uit sprong. Amersfoort heeft Fortuna's wandel in de na-competitie volledig bepaald. En het gekke is, dat de klein tjes (Amersfoort en Vitesse), aanstaan de zondag, nog eens defintief zullen gaan bepalen welke ploeg er volgend seizoen in de eredivisie mag spelen. Fortuna SC ligt één puntje achter op Wageningen, dat bovendine nog eens vier punten voordeel heeft in het doel saldo. Alleen als Fortuna zelf wint van Amersfoort en als Wageningen ver liest van Vitesse, dan zal de beste van de vier ploegen (want dat is Fortuna SC ondanks alles) promoveren. 'Als wij er tegen Amersfoort nou een stel indouwden,' rekende Hans Erkens voor, 'dan mag Wageningen voor mijn part gelijkspelen. En als Vitesse van Wageningen mocht winnen, dan staan de spelers van Fortuna de helft van hun premie af. Dat stéét!' FORTUNA SC—WAGENINGEN 0—0. Scheids rechter: J. Keizer. Toeschouwers: 12.500. Fortuna SC: Vogels: Stevens, Benen, Ernst. Aben; Pfennings (Jacobs), Roemgens, La- croix. Blotenberg: Prauser. Erkens. Wageningen: Van Geffen; Schoenmaker. Wel- lerdieck, Roelofs, Tomas; Van Osenbruggen, Ooms. Broecks, Hazelhekke; Van ViJIeyken, Ponsen. JAN VAN DER KROON Van onze speciale verslaggever ARNHEM Zowel Vitesse als SC Amersfoort lieten gisteravond duide lijk merken dat er dn hun onderlinge treffen voor de na-competitie niets meer op het spel stond. Beide ploegen zijn uitgeschakeld in de strijd om één plaats in de ere-divisie. In een duel dat zodoende alleen voor de statistie ken belangrijk was, bleek dat zowel Vitesse als SC Amersfoort hard aan vakantie toe zijn. Het gezapig spel was een duidelijke afspiegeling van het grote gebrek aan conditie. De lange competitie en de na-competi- tie heeft heel wat sloopwerk verricht zowel op het lichamelijke als op het geestelijk vlak. Moeizaam strompelend kwamen de 22 spelers het veld op. De 1500 toeschouwers die waarschijnlijk allemaal in het bezit waren van een passé partout, konden daarom dan ook nauwelijks enige geestdrift op brengen. Vitesse en SC Amersfoort deden dan ook hun best om het hun tegenstan ders het niet al te moeilijk te maken. Straffe mandekking bijvoorbeeld was geheel uit den boze. Veenendaal en De Neeling de gevaarlijkse spelers van Vitesse en SC Amersfoort krijgen alle vrijheid om hun kwaliteiten te tonen. Dat het toch nog een interes sante vertoning voor het publiek was, kwam omdat de enkele enthousiast spelende voetballer nog wel eens voor een gevaarlijk moment konden zor gen. Mark Rubrech was zo'n speler bij Vitesse. Toen hij in de eerste helft op het middenveld geposteerd was zorgde hij weieens voor een gevaarlijke rush. Omdat er veel gaten vielen konden zowel Charlie Bosveld maar ook Vleeming en Van Kerkhof schoten op het doel afvuren. Doelman Van Zog- hel was echter steeds op zijn plaats. Maar toen Rubrech in de tweede helft teruggetrokken werd vielen de gaten ook niet meer. Vitesse-trainer Frans de Minde: 'Het is nog een jonge speler, ik weet niet wat het geweest is, misschien had hij niet veel krachten mer over. Het is overigens opvallend dat we in 270 minuten voetbal tegen SC Amersfoort geen doelpunten gema'akt hebben en in deze na-competieie geen enkele overwinning'. Sportclub Amersfoort moest het voor al van jongere spelers hebben. De Neeling, Peeters en Kraak konden weieens voor gevaarlijke momenten zorgen. Het bleef echter 0-0. Vitesse—SC Amersfoort 00. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 1500. Vitesse: Beukhof; Van Doesburg (Ubblnk), Somer. Rubrech. Veenstra; Var. Kerkhof iBosina). Bosveld, Hols; Vleeming, Veenen daal; Hulshoff. SC Amersfoort: Van Zoghei: Van Loon, Van der Klift, Kraak, Ramselaar: Nieuwhof, Van Wilgenburg (Calot). Peters; Theunissen. Mid delkoop (Navest); De Neeiing. In de winkel ligt een gratis Heineken folder met informatie over het Wereldkampioenschap Voetbal 1974 en een spannende wedstrijd met maarliefst 1000 prijzen! Doe mee! Haal gauw die// gratis folder. De tijd dringt! OSLO (Reuter) In het kader van de voorbereidingen op het wereldkam pioenschap voetbal heeft Schotland gisteravond een benauwde 21 over winning behaald op Noorwegen. De Schotten stonden lange tijd achter toen Tom Lund (Ajax had vorig jaar veel belangstelling voor de gretig sco rende Noor) in de 17e minuut de thuisploeg op 10 bracht. Noorwegen dat in het voortoernooi uitgeschakeld werd door Nederland, verloor uiteinde lijk in de laatste twintig minuten. In de 73ste minuut was het Joe Jordan die de gelijkmaker scoorde, terwijl vijf minuten voor het einde de beslis sing werd geforceerd door .Kennie Dalglish: 21. TOTO Niemand van de deelnemers aan sporttoto nr. 48 (1/3 Juni) is er in geslaagd alle uit slagen goed te voorspellen. Het bedrag van deze prijs wordt daardoor gelijkelijk ver deeld over dc tweede en derde prijs. De veertien deelnemers die twaalf uitslagen goed voorzagen, ontvangen nu elk bruto 5.119.10. De cijlers van deze toto zijn: aantal deelne mers 216.301; inleg ƒ451.812; prijzenbedrag 191.116. Eerste prijs: geen winnaar. Het bedrag van deze prijs wordt gelijkelijk ver deeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 14 winnaars, die elk bruto 5.119,10 ontvangen. Derde prijs: 240 winnaars, die elk 298,60 ontvangen. Giambattista Baronclielli nog slechts twaalf seconden van Belg TE CIME Dl LAVAREDO De Belgische sterwielrenner Eddy Merckx lijkt het in de laatste etap pes van de Giro della Italia erg moeilijk te gaan krijgen. Zijn voorsprong op de naaste concur rent bedraagt na 20 etappes nog slechts 12 seconden. Tweede is zeer verrassend de Italiaan Giam battista Baronehelli die vorig jaar winnaar werd van de Tour de l'Avenir. Op 33 seconden is Felice Gimondi nummer drie. De zware bergettappe van gisteren, een rit over 163 kilometer van Porde- none naar Té Cime de Lavaredo. leverde opniieuw winst op voor de Spanjaard José Manuel Fuente. Hij raakte vorige week vrijdag de leiding kwijt aan Eddy Merckx diie hem op meer dan acht minuten zette. Dat verschil is inmiddels door het aanval lend rijden van Fuenite ingekrompen tot Slechts drie minuten en 22 secon den. José Manuel Fuente begon gisteren al vroeg me een ontsnapping. Toen de eerste bergen van de Dolomieten waar de toppen nog met sneeuw bedekt zijn in zicht kwamen verliet Fuente het peloton. Omgeven door een excor- te van de politie bereikte hij alleen als eerste de top van de hoogste berg van de Giro, de 2320 meter hoge Lavaredo, het eindpunt van de etappe. Toch is Fuenite niet tevreden. Hij had gisteren gehoopt nog dichter bij Eddy Merckx te komen. Teleurgesteld ver klaarde hij dan ook: 'Ik ben natuur lijk blij dat ik deze rit heb gewonnen, maar i'k was gekomen om de Giro te winnen.' Die kans zit er zeker nog in voor de twee Italianen die slechts op enkele seconden staan van MerCkx: Baron ehelli en wereldkampioen Gimondi. Vooral Baronehelli, door de Italianen de grote vedette van de toekomst genoemd, deed het gisteren weer uit stekend. Lange tijd leidde hij de ach tervolging van Fuente. Tenslotte ver liet hij hij de groep achtervolgers om alleen als tweede over de finish te gaan. Zoals gewoonlijk beperkte Gime- idi zich er voornamelijk toe het ach terwiel van Merckx in de gaten te houden. De beslissing in de Ronde van Italië kan vandaag vallen in een 194 kilome ter lanige bergetappe. Verwacht wordt dat Merckx opniieuw zwaar zal worden aangevallen. De Nederlander Hennie Kuiper staat in het algemeen klassement nu 17e op ruiim een kwartier van MerCkx. Kui per fis wat teruggevallen madat hij dinsdag samen met de Italiaan Paolini ten val was gekomen. Daarnaast ont breekt het de enige Nederlander aan voldoende steun om ver te reiken. Kuipers ploeg was incompleet bij het vertrek en ondertussen is hij het merendeel van zijn ploeggenoten al kwijtgeraakt Twintigste etappe: 1. Fuente' (Spa) 163 km van Pordenone naar Tre Clme dl Lavaredo in 5 uur 40 minuten en 53 seconden '2 Baronehelli (Ita) 5.42.11, 3. Conti <Ita) 5.42.34, 4. Merckx (Bel) 5.42.40. 5. Lopez Carrll (Spa) 5.42.40, 6. Gimondi (Ita) 5.42.40, 7. Battaglin (Ita) 5.42.51, 8. Bitossi (Ita) 5.43.02; 9. Galdos (Spa) 5.43.30. 10. Perlotto (Ita) 5.43.40: 45. Kuiper (Ned) 5.48.17. Algemeen klassement: 1. Merckx 100 uur 28 min en 46 sec. op 12 sec. 2. Baronehelli; op 0.33 3. Gimondi op 1.20 4. Battaglin; op 2.10 DAUPHINE L1BERE De De Fransman Bernard Coryet die woensdag dankzij eeoi lange solo die hem ruim vijf minuten voorsprong opleverde leider werd in de Daupbiné Liberé fis gisteren al weer van zijn troon gestoten. Groyet liep in de vierde etappe een achterstand van zo'n twintig minuten op op een grote groep van 76 renners. De Belg Frans van Looy won de eindsprint voor de Fransman Esclassan. Van Looy nam meteen ook de eerste positie in het algemeen klassement in. Hij heeft daarin een voorsprong van slechts twee seconden op de Nederlander Gerrie Kneteman. De Amsterdammer die rijdt voor de ploeg van Joop Zoetemelk was na twee etappe's leider. Voor Cees Bal was het gisteren een zwarte dag. De Zeeuw die na een sterk voorseizoen door een val in de Amstel Gold Race werd uitgeschakeld voor enkele weken, doet hardnekkige pogingen weer in zijn oude vorm te geraken. Aanvankelijk reed hij goed mee voorin, maar gisteren behoorde hij bij de renners diie ver achter het grote peloton op iets meer dan twin tig minuten in Lyon binnen kwamen. Vierde etappe: 1. Van Looy (Bel) 218 km van Lons Le Saunicr naar Lyon in 5 uur 13 min. en 8 sec. imet tijdsvergoeding 5.12.48)) 2. Esclassan (Fra) 5.13.OS (5.12.58) 3. Peru- ena (Spa) 5.13.08: 4. Van de Maele (Bel) 5. Van Stayen (Bel) 6. Teirlinck (Bel) 7. Coroller (Fra) 8. Van de Vijver (Bel) 9. Ducreux (Fra) 10. Vianen (Ned) en vervol gens nog 66 renners in dezelfde tijd als Perurena 88. Bal (Ned) 5.33.33. Algemeen klassement: 1. Van Looy 16. 18.24, 2. Knetemann (Ned) 16.18.26, 3. Esclassan 16.18.34, 4. Perurena 6.18.39; 5. Danguillaume (Fra) 16.18.39; 6. Pesarrodona (Spa) 16.18.44; 7. Largeau (Fra) 16.18.46: 8. Coroller 16.18.49: 9. Van Stayen 16.18.49; 10. Teirlinck 16.18.49. MILKRACE De Nederlander Roy Schuiten eerder winnaar van Olympia's Ronde van Nederland, is sinds gisteren ledder in de Ronde van Engeland, de zogenaam de Milkrace. Schuiten won de tiende etappe, nadat hij ook in de negende rit al als winnaar over de streep was gekomen. Schuiten onttroonde zo Jan Aiing die in de leiderstrui reed. Roy Schuiten deed de beslissende aan val gisteren op acht kilometer van de finish. Hij sprong weg uit een sterke groep waarbij de Pool Ryszard Szur kowski diie maar enkele seconden ach terstand had op Aiing. Met Schuiten ging de Pool Nowicki mee. Het duo pakte een voorsprong dlie op de finish 64 seconden bleek te bedragen. Vol doende om Schuiten aan de leiders trui te helpen. Tiende etappe: 1. Schuiten: (Ned) 160 km in 4 uur 16 min en 38 sec. 2. Nowicki (Pol) z.t. 3. Kondr (TsJ-Sl) 4.17.42; 4. Van der Hoek (Ned) 4.17.46: 5. Raas (Ned) 6. Johansson (Zwe): 7. Szurkowski (Pol); 8. Bonleckl (Pol) 9. Nilsson (Zwe) 10. Vandracek (TsJ- Sl) allen dezelfde tijd 4.17.46. 15. Snoeyink 4.24.06; 20. Dekkers 4.28.14: 21. Aiing 4.26.14. Algemeen klassement: 1. Schuiten (Ned) 32.35 43; 2. Szurkowski (Pol) 32.35.40; 3. Fillpsson (Zwe) 32.36 01; 4. Kondr (Tsjsl) 32.36.07; 5. Van den Hoek (Ned) 32.86.32 6, Johansson (Zwe) 32.37.45; 7., Nllsssoo (Zwe) 32.37.55; 8. Gornall (GB) en Wllmann (Noor) 32.38.40; 10. Singer (W-Dld) 32 39.13.; 14, Raas 32.43.38; 15 Aiing 32.44.16; 21. Dek kers 32.49.03; 35. Snoeyink 32.59.52.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15