Ellende in het jaar 2022 Veiligheidsauto nu Europese zaak - - - - -autobiografie Frankrijk ^en zijn vuile oorlog \utojachten en rerlepte treurigheid in Autokeus Matra Simca Bagheera NAM boort volgend jaar in Achterhoek Varhols Amerikanen n Parijs aan bod Offensief van Outspan via kruideniersblad FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Parallellen met duister stuk Nederlandse geschiedenis Onderzoek regels politieregisters 12 KOW/KiTOAIRfrBT YEI.IDAC 7 JUNI 1974 FMiS/lAOTOJNIEiLWS T11/K13 door W. Wielek-Berg )e Franse regisseur Yves Boisset egt zich de laatste jaren toe op iet maken van films met een loog werkelijkheidsgehalte. We ebben (eveneens in City 3, waar angzamerhand goede films ko- ïen) zijn TAttentat' gezien, de loedige ontrafeling van de af- aire Ben Barka, nu draait daar l.A.S. (Rien signaler oftewel iets te melden) waarin Boisset a de Algerijnse oorlog duikt, de jorlog van het slechte geweten'. t film is vorig jaar in Frankrijk itgebracht, in augustus, de vakantie land. Aangezien het allerminst een akantiefilm is, zullen een zekere ngst en gêne niet vreemd zijn ge- eest aan die ongunstige inzet. In iAS' (de titel wekt associaties aan lash' en aan 'Van het westelijk front een nieuws', maar de film heeft daar jenlijk weinig mee gemeen) wordt an ook flink wat vuile was buiten 'hangen. en reserve-onderdeel van lastige sol- aten (ze zijn pacifist of communist ze moeten die oorlog gewoon niet) ordt in 1956 naar Algerije gestuurd i komt daar terecht in een officieel iet bestaand strafbataljon onder een Scène uit R.A.S. luitenant die, niet toevallig, een Duit se naam heeft. Draven met volle be pakking door de woestijn, straf-exerce- ren tot ze erbij neervallen, sadistische straffen.het is geen onder dat een der onwrillige soldaten amok maakt en eerst de luitenant en dan zichzelf overhoop schiet. Het lijkt een verademing als ze in een ander onder deel komen, met een officier die streng is doch rechtvaardig. Maar dan begint de echte oorlog pas, ze moeten vechten of ze willen of niet, ze moe ten dorpen platbranden, vijanden ma ken. Het 'die smeerlappen hebben mijn kameraad vermoord nu moet ik hem wreken'-syndroom doet zijn intrede. Er worden ook gevangenen gefolterd, natuurlijk alleen om levens van Fran se soldaten te redden, aan meer of minder intelligente smoesjes geen ge brek. Boisset laaf ons duidelijk en onbarmhartig zien, hoe al die brave soldaten, die walgen van de vuile oorlog, één voor één worden meege sleurd door de machine van het ge weld. Ze gaan alles gewoon vinden en noodzakelijk, ze doen mee voor ze er erg in hebben. Alleen de kleine kor poraal die aan het begin van de film werd gedegradeerd omdat hij zijn meisje kuste op het perron.die gooit zijn geweer weg als hij zijn ioylent Green De nieuwe sience fiction-litera- tuur is vaak zo moeilijk, er wor den zulke filosofische kronkelpa den in bewandeld, dat de film er naar liever verre van blijft. Die oudt zich bij de oude toekomst- sioenen: binnen afzienbare of ïinder afzienbare tijd is de aarde f woest en ledig (na een atoom- irlog) öf zo vergeven van de ensen, dat het individu niet iel anders kan doen dan rade- os de handen ten hemel heffen, ingezien er ter weerszijden voor jn armen geen plaats is. Is we 'Soylent Green' van Richard leischer moeten geloven, krijgen de gste milieu-pessimisten gelijk. In it jaar 2022 heeft de bevolking van i steden zich verhonderdvoudigd, de nerderijen zijn versterkte forten ge- orden, de mensen, die al blij zijn als nachts een plaatsje kunnen vero ren ergens op een trap voeden zich et synthetische rommel. Onder an- :re met 'Soylent Green', koekjes die 'g goed in de markt liggen, aar de grote bazen, de 'captains of idustry', die hebben het nog steeds ist: ze wonen in grote huizen voor- en van een soort slavenmeisjes die j het interieur behoren en in hun skast kun je nog wel eens een en man met lef Charlton Heston in Soylent Green. blaadje sla of een stukje vlees vinden, gemoord in 2022, er is ook politie, die Zélfs een potje aardbeienjam, maar kan het werk vanzelf nog minder dat is zo onbetaalbaar, dat het belang- goed aan dan nu en fatsoenlijker zijn rijk bewijsmateriaal vormt in een de agenten er ook niet op geworden, moordzaak. O ja, er wordt nog steeds ze pikken in wat ze krijgen kunnen. Charlton Heston met zijn Michelange- lo-profiel wordt erop uit gestuurd om de geheimzinnige dood van een der directeuren van 'Soylent Green' na te pluizen. Hij wordt terzijde gestaan door een oude assistent (Edward G. Robinson, die speelt in 'Soylent Green' zijn laatste rol, kort na de opnamen is hij gestorven). Dat vertederende mannetje heeft nog lammetjes gezien en bloeiende kerse bomen, hij weet heel goed hoe abriko zen smaken en verse vis. Samen ko men ze, via die moord, achter de afschuwelijke waarheid: 'Soylent Green' wordt niet van plankton ge maakt maar van mensen! 'tls jammer dat in die science fiction-films altijd zoveel onlogisch is en ongeloofwaar dig. Dat Grote Geheim bijvoorbeeld, daar is zo gemakkelijk achter te ko men dat er waarachtig geen twee door de waarheid bezeten politiemannen voor nodig zijn. Enfin, de film heeft twee mooie scè nes, allebei met Edward G. Robinson. Eenmaal als hij raad komt halen bij een symposium van oude bibliotheca ressen, de wijze vrouwen van het land, en dan nog eens als hij sterft en op cinerama en in multicolor de glo rie ziet van de oude aarde. Het zou gemakkelijk gruwelijke kitsch kunnen zijn, maar het is warempel erg aan grijpend, als je niet oppast schieten de tranen je erbij in de ogen. W. Wielek-Berg Amsterdam-Saskia. 18 jr. filde auto-achtervolgingen in een actiefilm met genadeloze afloop" wordt er in i advertentie voor Michelc Lupo's 'Een man met lef' beloofd. Nu, dat klopt eel aardig, alleen is er nog enige verlepte treurigheid aan toegevoegd. Daar- oor zorgt Kirk Douglas als een oude inbreker die het kraken maarniet kan ten. Hoewel hij net een paar jaartjes heeft opgeknapt en zijn mooie, jonge, ouwe vrouw node miste wil hij best weer eventjes de gevangenis in als het 'mslag te slaan. Te dien einde broedt hij een vernuftig plan i"JJ Plkt anderhalf miljoen uit een super-beveiligde banksafe en Iaat zich ak daarna door de politie pakken in een gammel pandjeshuis waar hij zoge- amd heeft ingebroken. Alibi verzekerd, maar hij heeft er wel een tweede man lor nodig. En die deugt niet, helaas. Wel een stralende glimlach en een on- rstoorbaar humeur, die Jongen, maar onderwijl naar andermans vrouw loeren i met messen steken, dat kan niet goed gaan. 'Genadeloze afloop', ja hoor, lemaal doden, 't lijkt Shakespeare wel. Maar eerst nog de meedogenloze auto- ntervolgingen. Die zijn inderdaad singulier, auto's rijden trappen op en trap- in af, ze springen over het water zonder merkbaar ongemak hoe zou het en komen dat er zoveel ongelukken in onze straten gebeuren terwijl die Blo s zo sterk zijn? Ach, gewone mensen kunnen niet rijden. W. W.-B. Amsterdam City, 14 jr. 'opo l'Amour lies wat ex-undergroundfilmer Andy Warhol en zijn regisseur Paul Morrissey «ten, krijgen we hier te zien, ook de tussendoortjes zoals l'Amour uit 1972. liggen blijkbaar goed in de markt. Waarom die film in Nederland Popo oet heten is raadselachtig, de titel biedt weinig aanknopingspunten aan het maal. et filmpaar is niet wars van afgezaagde thema's, die zij op hun 'way-out'- anier behandelen. In 'l'Amour' zijn Amerikanen in Parijs aan bod. Vreemde 'Bels: twee domme meisjes die worden getrimd als fotomodel (de vrouwen omen er bij Warhol nooit zo best af) en twee homosexuele mannen, die om Karre redenen mei de meisjes willen trouwen, onder andere omdat de een de ''der dan als zoon lean adopteren. Van alles komt overigens niets. De vertede- "O. die de drop-outs in Flesh en Trash wekten, ontbreekt hier, evenals de We acteur Joe Dallessandro. Wat we zien zijn karikaturen, die een parodie boeren van de Amerikaanse wijze van leven. Je kunt. er soms wel om lachen. 4 W.W.-B. oisterdam Leidsepleintheater, 18 jaar. Boycotactie ook dit jaar Yan een onzer verslaggevers LEIDEN Hoewel enkele groot-winkelbedrijven als Albert Heijn, Edah en De Gruyter al besloten hebben dit jaar geen Outspan-si naasappelen te verkopen, heeft de Boycot-Outspanaotie (BOA) de vele actiegroepen en wereldwinkels opgeroepen ook dit jaar weer actie te voeren tegen de verkoop vain Outspan-sinaasappelen. Een eerste scliip met deze 'bloed'-sinaasappelen is dezer dagen in Rot terdam weer gelost. Dc Outspan-verkooporganisatie heeft fruit geïmporteerd te krijgen zonder een grote advertentie geplaatst in het het stempel 'Outspan' erop zijn inmid- weekblad Food Magazine (officieel or- dels mislukt. De Zuidafrikaanse ex- gaan van de vereniging van levens- porteurs wilden daar niets van weten middelenhandelaren ANKB, 'het Ne- en wensten vast te houden aan hun derlandse Katholieke Kruideniersver- merknaam, bond en de Christelijke Kruideniers- bond), waarin winkeliers kostbare prijzen worden aangeboden ter bevor dering van de verkoop van Outspan- vruchten. Die prijzen bestaan onder meer uit kleuren-televisietoestellem, hifi-stereo-imstallaties en cassette-re corders. De advertentie wordt bege leid door een serie van vier artikelen van de hoofdredacteur van Food Ma gazine, de heer W. H. Kruiderink, die Zuid-Afrika heeft bezocht en daarin zijn mening over dit land weergeeft. 'Misleidend' In deze artikelen wordt ontkend dat er in dit land sprake is van discrimi natie en apartheid. 'En dat heeft ons de overtuiging geschonken, dat de Outspan-boycot een misdaad is, die met kracht moet worden bestreden', aldus een citaat uit het Food Magazi ne. De BOA is zeer verontwaardigd over deze voorlichting, die men erg misleidend acht. In kruidenierskringen is inmiddels een discussie gaande over de te vol gen gedragslijn. Pogingen om het Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheud om regels te geven voor normalisatie van de politieregisters. Daarbij wordt na gegaan of een mechanisering of auto matisering kan leiden tot verbetering. Uit het antwoord op vragen van het PSP-kamerlid Van der Lek blijkt, dat aan banken, particuliere veiligheids diensten of particuliere recherchebu reaus inlichtingen uit de politieregis ters worden verstrekt. De mogelijk heid om rechtstreeks te bellen met de antecedentenregistratie in Amsterdam is afgesneden. p$Ü eerste 'fellaga' heeft gedood, en trekt alleen de woestijn in. Daarmee zorgt hij voor een triest-gelukkig slot. De Algerijnse oorlog is al weer lang geleden uitgevochten en lag boven dien ver van ons bed: wij hadden er part noch deel aan. Maar parallellen met een duister stuk Nederlandse ge schiedenis, de politiële actijs in Indo nesië, liggen voor het grijpen. Mis schien een reden te meer om deze uitstekende film te gaan zien. Wij mogen niet nalaten te signaleren, dat Boisset erin is geslaagd niet alleen een politiek verhelderende, maar ook een zeer spannende film te maken. Amsterdam-City 3, 18 Jr. LONDEN Niet meer da<n één halve Amerikaanse auto staat op de ESV-tentoonstelling, die deze week te Crowthorne in Engeland gehouden wordt. Wel zijn er twaalf nieuwe veiligheidsauto's uit Europa en vier uit Japan te zien. Maar daarbij vormen niet langer de letterlijk en figuurlijk topzware ESV-eisen van de Ame rikaanse overheid uitgangspunt voor het ontwerp, al is Washing ton nog altijd sponsor van de ex positie en de ESV-conferentie te Londen. De 'EVS's' of Experimental Safety Vehicles zijn oorspronkelijk een uit vinding van het Amerikaanse ministe rie van Transport dat de autofabri kanten wilde aansporen absoluut vei lige auto's te bouwen. Dit wilde zeg gen: auto's, waarvan de inzittenden ook bij hevige botsingen ongedeerd zouden blijven. Bij zulke stevige wa gens is een botsing met 50 km per uur tegen een betonnen muur zonder verwondingen een haalbare eis, maar datzelfde blijkt bij 80 km per uur al een grensgeval. Verder worden die ESV's logge gevaarten, dus vrijwel onbetaalbaar door de vele extra mate rialen en het hogere benzineverbruik. Een andere zaaik is dat in Europa de helft van de weggebruikers buiten de de auto om het leven komt. In Amerika, waar 'slechts5 een kwart van de verkeersdoden geen automobilist is, werd aan de voetganger niet ge dacht. Alles bijeen leidden de internationale ESV-conferenties, die de Amerikaanse autoriteiten belegden Parijs 1971, Stuttgart 1971, Washington 1972 en Kyoto 1973 tot veel kritiek van Europeanen en Japanners. Een kri tiek, die nu zeer positief uitvalt. Want op de vijfde ESV-conferentie in het Londense Hilton Hotel kwamen de afgevaardigden uit Europese lan den en Japan met goede, meer realis tische alternatieven. Deze alternatie ven hebben gestalte gekregen in nieu we experimentele veiligheidsauto's, de geen ESV's meer zijn in de oor spronkelijke opzet, maar waartoe dan toch de Amerikanen een grote stimu lans gegeven hebben. De British Leyland SRV 2 op basis van de Morris Marina: het aflo pende front en de ingebouwde koplampen moeten voetgangers be schermen. Engelsen De Engelsen leverden de meest uit voerige bijdrage tot de veiligheidsau- tonexpositie op het terrein van het Transport and Road Research Labora tory TRRL te Crowthorne, 60 km ten westen van Londen. Britisch Leyland heeft op basis van contracten met de Britse regering, in samenwerking met het TRRL, een vijftal ontwerpen ge maakt, waarvan er vier moderne ESV's of voor de Britten SRV's (Sa fety Research Vehicles) zijn. De vijf de is de met een 'voetganger-vanger* uitgeruste Austin 1300, die al eerder werd onthuld. Maar ook de andere vier hebben lage bumpers om het overrijden van kinderen tegen te gaan. De SRV's 1 en 2 zijn Morris Marina's. De eerste heeft bumpers, die bestand zijn tegen botsingen met 16 km per uur zonder te beschadigen. Het is verder een klassieke, met stralen fra mes versterkte, veiligheidsauto. De tweede borduurt hierop voort, maar met een overal zacht interieur, een zeer veilig opgestelde en beschermde benzinetank en een front, dat ook moeilijk voetgangers kan verwonden. Soortgelijke wijzigingen zijn ook toe gepast op de Austin 1800 en de Mini, waardoor de SRV's 3 en 4 ontstonden. De SRV's van British Leyland mun ten uit in veel details, zoals veiliger banden en wielen, een voorrut van geavanceerd gelaaed glas en verzon ken koplampen, die in werking ge makkelijk afbreken. Renault heeft eveneens voor het eerst een veiligheidsauto gepresenteerd, de BRV of Basic Research Vehicle. Ook hierbij is het tegengaan van verwon dingen bij voetgangers een punt, terwijl de BRV verder een soort bumper rondom heeft, talrijke 'stijvere' delen, en opnieuw een zadht interieur met een door plastic afge schermde voorruit en tevens zijrui ten van gelaagd glas. Duitsland Uit Duitsland worden ln Londen ESV's getoond op basis van de jong ste Opel Kadett, de nieuwe VW Golf en de grote Mercedes, resp. OSV, ESVW II en ESF 24 genaamd. Fiat exposeert er drie reeds eerder ontwor pen veiligheidsauto's. Uit Japan zijn er de eveneens vorig jaar al te Kyoto getoonde ESV's van Honda, Nissan en Toyota, maar Nissan-Datsun heeft nu bovendien een NSV op basis van de Datsun 140 J Violet met dubbelka- mer-banden, een alcoholmeetapparaat dat starten verhindert bij te veel drankgebruik en een automatische, computerbestuurde afstandhouder, die op de remmen werkt. Ford stelt dat niet alles tegelijk ver wezenlijkt kan worden en heeft diver se voorzieningen op verschillende se riemodellen aangebracht. Het eerste, dat vastgesteld moet worden, is wat het allemaal kost en opbrengt, waar bij voortdurend op de gordel geha merd wordt, ook van de zijde van de Britse regering. Al staat de halve Amerikaanse auto een demonstra tiemodel er weer met een 'lucht zak'. Maar de research gaat in elk geval op vele gebieden snel voort. Een juweel van een auto. De Matra Simca Bagheera houdt absoluut het record van bekijks, dat we de afgelo pen jaren met testwagens hebben ge had. De helgele polyester carrosserie met drie stoelen naast elkaar onder de fraaie stroomlijn, dat doet het wel. Het is en blijft met z'n drie zit- plaatsfn en daarachter de middenmo tor een exclusiviteit. Met het imago van een Ferrari of Maserati, maar met een prijs ruim onder de twintig mille is deze Bagheera toch wel een (verkoopbare auto. Voor wie van zoi ets houdt. Het kleine merk Matra, zelfstandig maar op autogebied nauw gelieerd aan de Franse ChryslerSimca organi- satie, heeft naam gemaakt in autora ces. Die naam straalt nu af op de fraaie coupé, waarbij het zeker met de tegenwoordige maximum-snelheden ongewoon veilig rijden is. De weg- ligging is 'magnifique'; de remmen zijn subliem. Alleen, wat vreemd mag klinken met ee~ door de fabriek opge geven topsnelheid van 185 km. per uur; de motor is eigenlijk alleen nog wat te klein. De auto vré&gt om n!g meer trekkracht en het overigens voortreffelijke comfort zou met min der motorgeruis gediend zijn. De krachtbron tussen de stoelen en de achteras is die van de Simca 1100 TI: 1300 cc, dubbele carburateur en 84 DIN-pk vermogen. Nu hebben de in genieurs van Matra en Simca ook al een uitvoering met twee van deze motoren: Bagheera U 8, oftewel acht in plaats van vier cilinders en dan opgesteld in U-vorm. Dat loopt dan geruisarm en biedt meer acceleratie, maar kost aan de andere kant ook meer geld: vooral aan benzine. Want de aardigheid is dat de 1300 cc Bag heera abnormaal zuinig is: 1 op 13 haalt men tegenwoordig zó; men moet er wel mee op de Duitse autobanen gaan spurten om onder de 1 op 10 te komen, maar ook daar geldt toch het vrijwillige parool; 130 km per uur maximaal. De 140-grens in Frankrijk is ongeveer de lawaaigrens voor de Matra, die daaronder rustig toeren maakt, maar waarvan we toch bovenal de koers vastheid en het comfort bewonderen. Geen achterbank, maar dan wel veel beenruimte, aardig wat bergplaats voor bagage onder de automatisch te openen (uiteraard verwarmde) achter n'it, en prettige zittingen met hoofd steunen. Alleen de bestuurdersstoel is ruim en verstelbaar; de anddere twee zitten aan elkaar en zijn iets krapper. Je zit erg laag, maar dat hoort bij zo'n sportwagen. Eén nadeel nog: ach- teruitkijken gaat, zoals bij menige coupé, moeilijk bij het parkeren door de grote dode hoek. Een extra zijspie gel kan dat verhelpen. De auto stuurt even formidabel als hij remt. Het stuurwiel, voor een smaakvol dasbbord, heeft een afge- plette onderzijde en ligt prettig in de hand. Het veercomfort is reden voor de zoveelste loftuiting. Onder de Bag heera hadden we brede ZXbanden van Michelin om alle goede eigen schappen nog eens te bevestigen. Nog maals: een juweeL In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1294 cc; maximum-vermo gen: 84 DIN-pk; pk per 100 kg.: 9,5; topsnelheid (fabrieksopgave): 185 km. per uur; benzineverbruik: 1 op 11 1 op 13; inhoud benzinetank: 60 liter; remmen: schijfremmen rondom, servo- bekrachtiging; gordels: meegevende driepunts-gordels met drukknopslui ting; leeg gewicht: 885 kg.; lengte: 3,97 meter; breedte: 1,73 meter; hoog te: 1,18 meter; prijs incl. BTW: 18.995,-. Minister verlengt vergunning ARNHEM De Nederlandse Aardolie Maatschappij gaat in de loop van 1975 proefboren naar olie en aardgas in het oostelijk deel van de Gelderse Achter hoek. Men wil nog niet meedelen in welke gemeente geboord zal worden, om-, dat eerst het betrokken gemeentebestuur op de hoogte moet worden gesteld. De NAM was al in het bezit van een vergunning voor een periode van twee jaar om in de Achterhoek te boren. De vergunning loopt echter op 3 juli af. Voor die datum konden geen proefboringen worden gedaan in verband met de ingewikkeldheid van het bodemonderzoek. Daarom heeft minister Lubbers de vergunning verlengd, aldus een woordvoerder van de NAM. Hij zei: Het gaat hier om een moeilijk in beeld te brengen onderzoek. Uit eindelijk gaat het erom met redelijke zekerheid te bepalen of een proefboring succes- zou kunnen hebben'. De minister heeft bij zijn besluit ook overwogen dat de resultaten van de geofysische onderzoekingen hebben geleid tot vastom lijnde plannen voor in ieder geval een proefboring in dc Achterhoek. De mi nister vindt eventuele verdere boorwerkzaamheden in de Achterhoek wenselijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13