Strijd om Nieuw Dennendal is een poging om het isolement te doorbreken *7 Patiënten uit Lusaka exposeren in Amsterdam Vijf groepsleiders van Dennendal beschouwen zich niet als ontslagen Gevangenen kouw. V er tegen woordigers «verheid in nieuwe toto-organisatie Actie tegen abortuskliniek Al 45 Nederlandse vrachtwagens in Italië gestolen 'Jeugdloon leidt onder jongeren tot meer werkloosheid' Waterstaat rukt brievenbussen PTT uit grond PSP toegetreden tot overlegorgaan progressieve drie Elf burgemeesters kregen ontslag Groene haring voor de Koningin BBK: Boersma moet toegezegde betere regeling nakomen Vrouw verongelukt Mansholt: voorlopig niet beslissen over kerncentrales ..wawTnMGimL- Toneel om te lachen favoriet OCT'/KiWuiHiTET VRIJDAG 7 JUNI 1974 BINNBNIjAiND/KUNIST T9/K11 Prof. Peeters bij ambtsaanvaarding Van een onzer verslaggevers jlTTmmC 'De strijd om een nieuw Dennendal is een poging om een oud isolement op te lieffen. Dit lijkt pas in onze dagen mogelijk door een ander dan alleen een medisch weten en door de ruimte, die nu bijna iedereen heeft om ook een beetje a-sociaal te zijn. Het succes zal afhangen van de wijze, waarop men juiste opvattingen presenteert en wie dat doet.' Dit zei gisteren prof. dr. H. F. M. Peeters bij het aanvaarden van zijn benoeming tot buitengewoon hoogle raar in de psychologische geschiedenis de katholieke hogeschool in Til burg. Belangrijker achtte hij eventueel de vraag of onze maatschappij werkelijk bereid is of nog in staat is, mensen mei een ander dan het normale of uniforme gedrag op te nemen. 'De teruglopende gezinsverpleging en de nog steeds voortgaande isolering van oude mensen wijzen wellicht in een andere richting1, aldus prof. Peeters. Hij had opgemerkt, dat de isolering van de gestoorden in asiels de bin nenkomst betekende van de medicus in het rijk der waanzin. De medicus als mens is in deze tehuizen aanwezig als juridische en morele garantie. Dan begint de zegetocht van de psychia trie, die van mensen met gedragsaf wijkingen zieken maakte volgens het medisch model. Toch wel prof. Pee ters zich niet aansluiten bij de huidige anti-psychiatrische beweging. De mo derne aanklagers van de psychiatrie Van een onzer verslaggevers UTRECHT De vijf groepsleiders van de E-groep op paviljoen Lo- rentz, die met twaalf pupillen een zeilvakantie hebben ondernomen zonder voorkennis van de ex-beheerder R. W. Gay Balmaz, maar wel f[met instemming van de ouders en daarvoor werden ontslagen, heb- jben zich tot nu toe nooit als ontslagen beschouwd. Dit hebben zij gisteren de nieuwe beheerder van Dennendal, prof. dr. G. 41 Brenninkmeijer, laten weten in een reactie op diens voorstel van woens- dag, dat zij nog tot maandag 10 juni als vrijwilligers aan het werk mogen I blijven. De vijf zeggen dat ze 'uiteraard aan het werk blijven, zoals ze dat de vijftien dagen (sinds hun ontslag) hebben gedaan'. Ze handhaven hun protest tegen dat ontslag en hebben de beheerder meegedeeld, dat ze de mogelijkheid onderzoeken om daarte- igen juridische stappen te onderne- jmea. IProf. Brenninkmeijer heeft nog mee gedeeld, dat de E-groep bestaat uit (pupillen bij wier verzorging de ver trouwdheid met en de deskundigheid van degenen, die met hen omgaan, een grote rol spelen. Een ander punt. flat de beheerder heeft overwogen bij pijn besluit de groepsleiders nog tot paandag te laten blijven, is dat de {ouders van deze 12 pupillen, hun vertrouwen in de ontslagen grcepslei- Jdèrs hebben uitgesproken Te weinig personeel Binnen paviljoen Lorentz is volgens de beheerder sprake van een duidelij ke en ernstige onderbezetting, ook als de vijf groepsleiders wel aan het werk blijven. Als zij vertrekken blijft er nog maar tweederde van het aantal personeelsleden over, dat eigenlijk no dig zou zijn voor de verzorging van de pupillen. Daardoor leek de oplos sing, waaraan aanvankelijk gedacht was: het inzetten van andere groeps leiders uit het paviljoen voor de E- groep of het 'verdelen' van de 12 pupillen over de andere groepen, niet op korte termijn te.verwezenlijken. De beheerder ziet dan ook voorlopig geen enkele andere oplossing dan het vrijwillig aanblijven van de vijf ont slagen groepsleiders. Op hun reactie, dat zij zich nooit als ontslagen heb ben beschouwd, wilde hij niet ingaan. Hij kon ook nog niet zeggen of zij voor hun werk als vrijwilliger zullen worden betaald. Prof. Brenninkmeij er: 'Ik ben pas één dag in functie als beheerder en ik moet nog nagaan, of ir op Dennendal een financiële rege- ing bestaat voor vrijwilligers (vakan tiehelpers bijvoorbeeld)'. Sxtra gecompliceerd De E-groep bestaat uit betrekkelijk 'goede' pupillen. Prof. Brenninkmeij er noemde hen 'de voor de hele zaak meest gevoelige groep van Dennen dal', hetgeen alles extra geoompli- Gay Balmaz ceerd maakt. Het is volgens hem in ieder geval een gelukkig 'toeval', dat de ouders van deze pupillen vinden, dat de groepsleiding goed met hen omgaat. De beheerder zei nog, dat hij op Dennen dal is geconfronteerd met een 'geërfd probleem', dat direct om een oplossing vraagt, maar 'ik heb nog niet de nodige rust gehad om het geheel te kunnen bekijken'. De heer A. Rohof, voorzitter van de oudercommissie van de paviljoens De Hoeken op Dennendal vindt het on aanvaardbaar, dat de beheerder de vijf ontslagen groepsleiders heeft toe gezegd, dat ze in ieder geval tot maandag als vrijwilligers op paviljoen Lorentz megen blijven. Hij verzoekt prof. Brenninkmeijer binnen zeven dagen een duidelijk standpunt inzake het beleid naar buiten tP brengen. Van onze parlementsredactie )EN HAAG In het bestuur van de lieuwe organisatie voor de toto en otto zullen volgens plan vertegen woordigers van de overheid zitting hebben. Een motie van de VVD, waar in een bestuurssamenstelling wordt Voorgesteld zonder overheidsvertegen woordigers, werd gisteren in de Twee de Kamer met grote meerderheid ver- Worpen: alleen de VVD stemde voor de motie. Ook een tweede motie van de VVD. waarin wordt gesteld dat de opbrengst van de tolo en lotto niet mag leiden lot vermindering van de overheidsbij dragen op het gebied van de sport, het maatschappelijk werk, de cultuur en de volksgezondheid, werd verwor pen. Alleen de VVD en DS'70 stem den voor. Tijdens het eerder gehouden debat hierover had minister Van Doorn (CRM) zich afkeurend over deze mo tie uitgelaten. Hij verwonderde zich over het feit dat juist de VVD deze motie indiende, omdat toen de VVD'er Vonhoff in het vorige kabinet als staatssecretaris onder meer met de sport was belast, de overheidsbijdrage voor de sport met een kwart werd teruggebracht. MAASTRICHT In Maastricht is een actie op gang gekomen tegen de vestiging van een abortuskliniek van de Stichting Medisch verantwoorde zwangerschapsonderbreking (Stime zo). In een advertentie in de plaatse lijke pers heeft het actiecomité de bevolking opgeroepen de vestiging van de abortuskliniek in Maastricht te voorkomen. Onder de oproep staan de namen van ruim honderd artsen, raadsleden, kunstenaars, geestelijken, leraren en anderen. De abortuskliniek is deze week met haar werkzaamhe den in Maastricht begonnen. De kli niek staat onder leiding van dr. A. F Koomen uit Amsterdam. Er zijn zes assistenten aan verbonden. Stimezo is de kliniek begonnen omdat de bestaande klinieken in korte tijd ruim 2000 vrouwen uit Lmburg te behandelen kregen. Een teken, aldus Stimezo. dat de nood in Limburg erg groot is. Van een verslaggever DEN HAAG Wederom is een Ne derlandse vrachtwagen in Italië gesto len. Het is de 45ste sedert de NOB Wegtransport begin 1973 met de regi stratie begon. De wagen is gisternacht op de Via Brunetti in Milaan gestolen. Het ge vaarte was geladen met ruim 25 ton bier. De chauffeur had de auto, die aan de douanepost Concorezzo bij Mi laan zou worden ingeklaard, bij een benzinestation geparkeerd en afgeslo ten. Toen hij terugkwam was zijn wagen verdwenen. De vrachtauto, die alleen w.a. was verzekerd, was het eigendom van het transportbedrijf Abbas in Finsterwol- de. ROTTERDAM Het minimum jeugdloon zal, zoals de zaken er nu voorstaan, in de garagebedrijven én ook in andere branches leiden tot een toenemende jeugdwerkloosheid. Deze waarschuwing nchtte de heer J. W. Nefkens, voorzitter van de BOVAG, gisteren tijdens de ledenvergadering tot minister Boersma (Sociale Zaken). Hij meende, dat de minister onder druk handelde en weinig begrip heeft kunnen onbrengen voor de economi sche situatie van dat moment. WADDINXVEEN De laatste dagen zijn ambtenaren van de provincie Zuid-Holland druk in de weer om in Waddinxveen door dc PTT net ge plaatste brievenbussen uit de grond te trekken. De PTT zou van de provinci ale waterstaat voor het plaatsen van deze brievenbussen nog geen toestem ming hebben gdkregen. In Waddinx veen lopen de grenzen van de gron deigenaren zo grillig, dat de PTT deze brievenbussen niet anders dan op 'an dermans' grondgebied kan neerzetten. Omdat de directie van de Znid-Hol- landse provinciale waterstaat het been nog stijf houdt, brieven van de PTT over deze zaak niet worden beant woord en kortom provinciale water staat zich een moeilijke gesprekspart ner toont, wordt ministeriële hulp ingeroepen. In afwachting daarvan hebben de be trokken bewoners hun brievenbussen op eigen erf geplaatst, totdat het ambtelijke concllct zal zijn opgelost. AMSTERDAM Het permanent overlegoorgaan van de drie progressie ve partijen PvdA, PPR en D'66 is uitgebreid met een delegatie van de PSP. In een gistermiddag uitgegeven verklaring zeggen de vier partijen het overlegorgaan te beschouwen als 'een blijvend politiek platvorm, waarop zij elkaar zuLlen ontmoeten om gestalte te geven aan 'het veile dat hen politiek bindt'. De partijen zeggen elkaar blij vend te vinden in hun gericht zijn op het tot stand brengen van fundamen tele maatschappelijke veranderingen, in het bijzonder van een rechtvaardi ge spreiding van kennis, macht en welvaart, zowel nationaal als mondi aal. De toetreding van dc PSP tot het overlegorgaan moet nog goedgekeurd worden door de partijraad van de PSP. In een. verklaring van het PSP- bestuur wordt er met nadruk op ge wezen, dat de totstandkoming van permanent overleg met drie aan de regering deelnemende partijen niets verandert aan de opstelling van de PSP ten aanzien van het kabinet-Den Uyl. 'Dit mede, omdat deze regering wat samenstelling en program betreft niet als een regering van links gezien kan worden', aldus de PSP-verklaring. gaan naar zijn mening aan heel wat voorbij en hebben niet meer dan het gelijk van hun tijd. In zijn verhandeling over 'mensen veranderen' ging de hoogleraar uit van de stelling, dat psychologische processen met elkaar en met factoren uit de omgeving samenhangen. De behandeling van zogenaamde geestes zieken dient volgens hem afgestemd te zijn op heersende waarden, nor men, verhoudingen en gedragsvormen. Tussen therapeut en patiënt moet een gemeenschappelijk verwachtingspa troon zijn om succes in de behande ling te verkrijgen. Als men in onze dagen gestoord raakt door de kapita listische en hiërarchische maatschap pij, kan alleen de democratische the rapeut uitkomst bieden: een autoritai re psychiater maakt geen schijn van kans, aldus dr. Peeters. Prof. Peeters (41), studeerde in Nij megen en promoveerde in 1966 cum laude op het proefschrift 'Kind en jeugdige in het begin van de moderne tijd 1500-1650'. DEN HAAG Elf burgemeesters hebben op hun verzoek eervol ontslag gekregen. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken gisteren mee gedeeld. Acht burgemeesters vertrekken we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Het zijn: A. Admi raal van Bussum (per 1 oktober), mr. E. W. de Fielliettaz Goethart van Odoorn (per 1 augustus). W. J. Keile ners van Ohe en Laak en Steven- sweert (1 juni), mr. F. J. J. L. van Lanschot van Geldrop (1 september), H. Roelfsema van Schiedam (1 augus tus), jhr. L. E. D. S. van Bönninghau- sen tot Herinckhave (1 september), mr. P. F. G. A. Gerardts van Beunin- gen (1 juli) en mr. F. W. VAN Ketwich Verschuur van Haren (per 1 september). De overige drie vertrek kende burgemeesters zijn J. G. F. Verheijden van Heino (Per 1 mei), J. van Dijk van Capelle aan den IJssel (Per 1 juli) en H. G. I. Baron van Tuyll van Serooskerken van Utrecht (per 1 juni). Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk een kantje groene haring ontvangen uit de han den van mevrouw Pronk (links op de foto). Zij is de echtgenote van de schipper van de Schevenin- gen 121die de eerste haring binnenbracht. Tussen de vorstin en mevrouw Pronk in staat de Haag se wethouder B. Bol. Van een verslaggever DEN HAAG Een afvaardiging van de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars heeft gistermiddag een pe titie met duizend handtekeningen aan minister Boersma van sociale zaken overhandigd, waarin zij de minister vragen een aantal toegezegde verbete ringen voor beeldende kunstenaars, de BKR, bedoeld voor 75, nog in de loop van 1974 te laten beginnen. Verder herinnert de BBK in de petitie de minister aan het verzoek van de BBK om de door de minister aange brachte beperkende bepalingen in de BKR in te trekken. De BBK, die in Den Haag vergaderde, wil niet zoals twee jaar geleden ge confronteerd worden met een regeling waar zij huns inziens op achteruit gaat. Vandaar dat de vergadering de tekstvoorstellen van de centrale com missie, die momenteel bezig is met een advies voor de minister ter herziening van de BKR, behandeld heeft om zo doende tijdig haar kritiek hierop bij de minister kenbaar te kunnen maken. Over het algemeen vonden de aanwe zige BBK-leden de adviezen van de cen trale commissie te vaag. Eén der aan wezigen noemde het een welwillende poging van ambtenaren, die zich ein delijk eens voor deze problematiek gaan interesseren. APELDOORN De 27-jarige mevrouw M. H. Balster-Berenschot uit Klaren- beek is gisteren met de bromfiets tegecn een tractor met aanhanger gebotst en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk gebeurde omdat de vrouw geen voor rang gaf. Vervol gvan pagina 1 Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft in Tel Aviv gezegd dat hij niet rekent op een spoedige hervatting van de Ge- neef se vredesbesprekingen over het Mididen-0 asten. Volgens Waldheim zijn er ook geen besluiten genomen aangaande eventuele deelneming van Palestijnse verzetsbewegingen aan de conferentie te Genève. Over de bufferzone op de Golan-hoog- vlakte, zei Waldheim dat deze moeilij ker te bewaken zal zijn dan die tussen Egypte en Israël, aangezien er in de bufferzone tussen Syrië en Israël Syrische dorpen en Syrische burgers liggen. Waldheim, die een bezoek aan de Israëlische regering bracht en dit 'zeer opbouwend' noemde vloog daar na naar Jordanië, waar hij een ontmoe ting had met koning Hoessein, en ging vervolgens naar Cairo. Op uitnodiging Jasser Arafat, de belangrijkste leider van de Palestijnse verzetsorganisaties heeft in een rede voor de Palestijnse nationale raad, een soort parlement in ballingschap, gezegd dat hij bereid is deel te nemen aan de vredesbespre kingen te Genève als hij daarvoor wordt uitgenodigd. Arafat zei dit in antwoord op de meer extreme Pales- tijnen die tegen elke vredesregeling met Israël zijn. Arafat, die voor nauwe samenwerking met Syrië en Egypte is, pleitte voor een Palestijnse staat op de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever en de Gaza strook. De Pa lestijnse verzetsorganisaties zijn sinds zaterdag in Cairo bijeen De Egyptische president Anwar Sadat heeft op de laatste dag van zijn drie daagse rondreis door het gebied van het Suez-kanaal, plechtig belooft de bevrijding van de dcor Israël bezette Arabische gebieden te voltooien tegen juni van het volgend jaar. Verder beloofde Sadat de bewoners van de door de oorlog verwoeste stad, Port Said, dat hun stad tegen 6 oktober zal zijn herbouwd. Op die dag zal het een jaar geleden zijn dat de jongste oor log in het Midden-Oosten uitbrak. Het Russische partijblad Prawda heeft een vraagteken geplaatst achter het streven naar een permanente vrede in het Midden-Oosten door de Israëliërs Het blad citeerde de Israëlische pre mier, Rabin, die verklaarde dat zijn regering naar echte vrede streefde met de Arabische buurlanden maar tegelijkertijd niet van plan was terug te keren tot achter de grenzen van voor de oorlog van 1967. DEN HAAG De Nederlandse rege ring zou er verstandig aan doen, iede re beslissing over de bouw van nieu we kerncentrales voor minstens vijf jaar op te schorten, of in ieder geval tot er meer klaarheid is over de veiligheid en over de behoefte aan energie. Deze mening geeft dr. S. Mansholt, oud-voorzitter van de Europese Com missie, in een nummer van Econo- misch-statistische berichten, dat ge heel aan energieproblemen is gewijd. Dr. Mansholt vindt dat grotere ener giebesparingen mogelijk zijn dan wordt aangegeven in de recente stu die hierover van de stichting Toe komstbeeld der techniek. (Deze studie onderzocht mogelijkheden tot bespa ring bij handhaving van de bestaande economische structuur). Bij een beleid dat doelbewust gericht is op beperking van de economische groei, lijkt het dr. Mansholt mogelijk, de grootscheepse toepassing van ker nenergie over te slaan. We zouden dan met de bestaande energiebronnen toekunnen tot er nieuwe, veilige en schone beschikbaar zijn. Met de kweekreactor in Kalkar zou dan ge stopt kunnen worden. In hetzelfde nummer van ESB acht prof. dr. D. G. H. Latzko kernenergie toch onmisbaar, zelfs al zal de wereld nog in toenemende mate afhankelijk worden van Arabische olie. Hij ba seert zich op modellen van dr. A. A. de Boer en prof. dr. J. Tinbergen, waarin afremming van de economi sche groei op wereldniveau wordt ge combineerd met versnelde groei in de ontwikkelingslanden. H 'Zambia in tekening' door G. Kruis 'Zambia in tekening' tot 31 au gustus in het Tropenmuseum, Amsterdam is, juist omdat het niet in de eerste plaats een 'kuhst'-expositie is, een zeer bij zondere manifestatie, 't Gaat na melijk niet om het werk van pro fessionele. kunstenaars, het zijn tekeningen, die als arbeidsthera- pie gemaakt zijn door langdurig in het ziekenhuis van Lusaka ver- - blijvende patiënten. Het waren niet zozeer technische te kenlessen, die gegeven werden, de nadruk lag vooral op de vrije expres sie. waarbij het aanwezige talent zo veel mogelijk werd aangemoedigd. De aan de dag komende artisticiteit is vooral opmerkelijk omdat de makers van de tekeningen voor het grootste deel afkomstig zijn van het platte land, waar ze nauwelijks met kunst of afbeeldingen van welke aard ook in aanraking gekomen waren. Kolonisatie, christendom', trek naar de steden, veranderingen op vele terrei nen. allemaal zaken, die de traditione le (religieuze) kunst tot in de kern hebben aangetast. In ieder geval is het zo dat de nog overgebleven kun stenaars weinig meer te doen hebben voor de medicijnmannen of de gehei me genootschappen. Maar als je nu zo'n tentoonstelling ziet, blijkt dat de wonderbaarlijke aanleg die de Afri kaanse neger voor het kunstzinnige bezit, niet kapot te krijgen is. Traditie De vrije expressie namelijk bracht de tekenaars er toe vaak te putten uit.de Peter Kansenya: Tonga dorp, het bouwen van een hut. persoonlijke belevingswereld en emo ties en dan gingen ze vaak (weer) diep in op oude traditionele verhalen en hoewel volgens de gegevens nog maar 8 procent van de bevolking natuurreligies belijdt geloof in ma gie en de toverkracht van de medi cijnman. Allemaal zaken waarin tij dens het dagelijks gesprek een grote terughoudendheid in acht genomen wordt. Dat geldt ook voor aan de bijbel ontleende motieven, die dikwijls op een puur-Afrikaanse wijze verbeeld worden: de soldaten b.v. in de Hof van Gethsémane, zijn gekleed in lui- paardvellen en gewapend met speren en knotsen. Uiteraard ontbreken ook de emotio neel geladen gebeurtenissen uit het dagelijks leven niet: een man die door een leeuw wordt aangevallen, een dorp, dat door olifanten wordt ver woest of een sprinkhanenplaag. Maar eveneens: moderne gebouwen, het vliegveld en het werk bij landbouw en visvangst. Op bijna elke tekening komt een sterk gevoel voor detail naar voren: het kropgezwel een in Zambia veel voorkomend verschijnsel ontbreekt evenmin als de dieren, als ratten, eenden, kikvorsen, die als terloops, maar wel steeds aanwezig zijn. De expositie die door de onderdirec teur van het museum drs. D. Jaeger werd samengesteld uit de collectie van het Lingstone Museum in Zambi- a, is aangevuld met voorwerpen die op de tekeningen voorkomen. In een aparte ruimte wordt door middel van dia's, foto's, teksten en kaarten infor- maie gegeven over de algemene as pecten van Zambia. Boekowski welkom MAASTRICHT Het Nederlandse Pen-centrum heeft zich samen met de Vereniging van Letterkundigen en de Vereniging van toneel-, radio- en tv- schrijvers, bereid verklaard hun schrijvende Russische collega Wladi- mir Boekowski in Nederland te ont vangen. Het bestuur heeft dit aan de Russische autoriteiten laten weten. Eerder stelde de universiteit van Lei den zich garant voor de voortzetting van de biologiestudie van Boekowski. Deze 31-jarige auteur verblijft, na een gevangenisstraf van 2 jaar te hebben ondergaan, voor vijf jaar in een werk kamp, Zijn gezondheidstoestand wordt kritiek genoemd. Hij werd veroor deeld omdat hij bekend had gemaakt met welke middelen mensen in de Sowjet-Unie via artsen en psychiaters die in dienst zijn van de geheime dienst, uit de samenleving worden genomen. Rus Fainberg mag naar Israël MOSKOU De Russische dissident Viktor Fainberg, die vijf jaar met onderbrekingen heeft doorgebracht in een psychiatrische inrichting, mag deze maand naar Israël enrgreren, zo is uit joodse kringen in Moskou ver nomen. De kunstcriticus Fainiberg werd in een psychiatrisch ziekenhuis opgenomen nadat hij had deelgeno men aan een betoging tegen de inval van de troeper van het Warschaupact in 1968. Hij kwam vorige maand op vrije voeten en heeft toen te horen gekregen, dat hij het land moest verla ten, aldus de zegslieden. Eerder dit jaar vertrok een andere bekende dissi dent, Pavel Litninov, uit de Sowjet- Unie. Na aankomst in het westen zei hij, dat hem duidelijk was gemaakt dat er gerechtelijke actie tegen hem zou worden ondernomen als hij het land niet verliet. Circus Elleboog AMSTELVEEN Het kindercircus 'Elleboog' komt op woensdag 12 juni om half drie een voorstelling verzor gen in het Amstelveense Openlucht theater. Circus Elleboog, één van de beste kindercircussen van Nederland, bestaat uit zo'n dertig kinderen in leeftijd variërend van acht tot veer tien jaar die op een geweldige manier het publiek de hele tijd weten te boeien. Er zijn nagenoeg alle num mers te zien, die ook in een echt circus te zien zijn. Kaarten zijn vanaf 11.00 uur verkrijgbaar aan de kassa van het theater. Bij slecht weer wordt de voorstelling afgelast. AMSTERDAM Zeven van de tien Nederlanders gaan naar een toneel stuk kijken om te kunnen lachen. Dat heeft een nationale steekproef van het NIPO, gedaan onder 1049 Nederlan ders, uitgewezen. Maar tien procent van de ondervraagden voelde voor toneel met maatschappelijke proble men. Acht procent wilde een drama zien en negen procent noemde nog andere dingen. De lachgragen bleken gelijkmatig verdeeld over vrouwen, mannen, roomskatholieken en her vormden, in vrijwel alle leeftijdsgroe pen. Alleen van de boven-65-jarigen wilde maar 53 procent lichen. Overi gens ging van de ondervraagden maar 25 procent naar de schouwburg. Daar van had 15 procent voorkeur voor toneel, elf procent voor cabaret, acht procent voor musical of revue, zeven procent voor opera of operette en drie procent voor andere soorten voorstellingen. Het grootste aantal be zoekers zit onder de jongeren: 41 procent is tussen 18 en 24 jaar. Dan zakt het af tot 25 procent voor 25 tot 35 jaar, om bij de b v «n-65-jarigen nog maar 12 procent te rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11