Helft katholieken wil Brits Ulster Dreigende taal linkse Palestijnse extremisten Verkeer kan zijn energieverbruik met zestig procent terugdringen Nixon: niet bemoeien met binnenlandse zaken Sowjet-Unie Uw f4.917,60 wordt f10.000,- In SY4 jaar.Met'n ABN Kasbiljet. de ABN IRA ontvoert echtpaar in Ierland Watergate-man weggestemd door Republikeinen Sossi wellicht ontvoerd door neo-fascisten De Spinola snel naar Angola en Mozambique CDU wil onderzoek in spionagezaak Algemene Bank Nederland een goede grote bank Op korte termijn twintig procent haalbaar Frankrijk: geen aantasting van Verdrag van Rome TKOUW/KmRTET DONDERDAG 6 JIM 1974 BIHTENLAJNiD T7/DHL9 BELFAST (AP, Reuter, UPI) Meer dan de helft van de rooms-katholieke bevolking van Ulster is voor een samensmelting van Noord-Ierland met En geland. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek dat in het afgelopen weekeinde in Noord- Ierland is uitgevoerd door het instituut Opinion Research Centre (ORC). Uit de peilingsresulitaitem bleek dat 52 procent van de Noordlierse katholie ken voor Integratie van Ulster met Engeland ós, terwijl 83 pet. van de protestanten zich daarvoor uitsprak, 77 pet. van de katholieken zei op langere termijn wèl voor een vere nigd Ierland te zijn. 18 pot. van de protestanten was het daar mee eens. Blijkens resultaten van een opiiwiepei- tng zou een meerderheid van de Noordlierse bevolking voor een provin- oiaal bestuur zijn dat uit katholieken en protestanten bestaat. Slechts 24 pet. van de ondervraagden was daar tegen. De uliitkoanst van dlit onderzoek is een steun dn de rug van de Britse regering die opnieuw Wil pogen een gemengd Noordiers bestuur van de grond te krijgen, nu dit na massale acties van militante protestanten is getorpedeerd. De politie in de Ierse Republiek heeft gisteren drie mannen aangehouden en na verhoor losgelaten. Zij werden er van verdacht in de nacht van dinsdag op woensdag betrokken te zijn ge weest bij de ontvoering van de 71- janige graaf Donoughmore, en zijn vrouw. Het echtpaar behoort tot de Ierse protestantse aristocratie, zij zijn schatrijk en békende houders van ren paarden. Het paar werd 'in de nacht uit hun woning gehaald bij de Ierse plaats Clonmel op 130 km. ten zuid- De ontvoerde graaf Donoughmore westen van Dublin. De ontvoerders, van Wie er één een I^oordiers accent had, zijn met grote snelheid in de WASHINGTON, MOSKOU (UPI, Reuter) President Nixon heeft Amerikaanse politici voorgehouden, dat hij buiten de binnen landse zaken van de Sow]et-Unie wil blijven. Hij waarschuwde, dat door druk op Moskou de ont9panningspolitiek van de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie gemakkelijk schipbreuk kan lijden. De president sprak voor jonge mari ne-officieren maar zijn waarschuwing was duidelijk gericht tot de congresle den, die de Sowjet-Unie geen handels voordelen willen geven zolang dit land weigert een wat liberaler bin nenlands beleid te voeren. Zij hebben hun wens neergelegd in een voorstel om het Amerikaans-Rus sisch handelsverdrag pas goed te keu ren als de Sowjet-Unie vrije emigratie aan joden toestaat. Nixon, die over drie weken naar Mos kou vertrekt, gaf toe dat de VS 'nooit kunnen berusten in onderdrukking van de vrijheden van de mensen'. Maar er zijn grenzen, aldus de presi dent. 'Wij zouden niet akkoord gaan met inmenging van andere landen in onze binnenlandse zaken, en wij kun nen ook niet van anderen verwachten dat zij met ons willen samenwerken als wij ons rechtstreeks mengen in hun zaken'. Hij stelde de vraag of vertraging of mislukking van de ont- spanningspolitiek 'de positieve evolu tie van andere samenlevingen' niet zou schaden. De machtige Amerikaanse vakbonds leider George Meany waarschuwde op dezelfde dag, dat Nixons reis naar Moskou een ramp kan worden voor het Amerikaanse volk. Meany, eens een trouw supporter van de president maar nu één van zijn felste critici, vindt dat Nixons positie te zwak is om te onderhandelen met de Sowjet- leider. Nixon is er zo op gebrand een akkoord te ondertekenen, dat het ko mende topgesprek in Moskou wel eens een ramp voor de Amerikanen kan worden. Meany noemde Nixons reis naar de Sowjet-Unie een 'duidelijke poging' om de publieke aandacht van Watergate af te leiden. Van het schandalenfront werden woensdag twee nieuwe beschuldigin gen aan het adres van de president WASHINGTON (UPI) De Republi keinen hebben bij voorverkiezingen ln Californië een kandidaat, die bij het Watergate-schandaal betrokken was, een forse nederlaag bezorgd. Vi- ce-gouverneur Ed Reinecke, die kandi daat van de Republikeinse partij wil de zijn bij de gouverneursverkiezin gen in Californië, had bij de voorver kiezing geen kans tegen de 48-jarige ambtenaar Houston Flournoy, een nieuwkomer in de politiek. Reinecke ls door een grand jury beschuldigd van meineed. Hij was betrokken bij de onderhandelingen van de Republi keinse partij met bet ITT-concern over eventuele steun aan het herver kiezingsfonds van Nixon. Flurnoy moet het in november opne men tegen de jeugdige democraat Ed- mond Brown, een zoon van de vroege re Californische gouverneur Brown, die in 1962 Richard Nixon versloeg. In de staat Zuid-Dakota zal de voor malige presidentskandidaat George McGovern zijn scnaatszetel in novem ber moeten verdedigen tegen Viet- nam-veteraan Leo Thorsness, die zes Jaar als krijgsgevangene in Noord- Vietnam heeft vastgezeten. Bij zijn terugkeer Ln de VS heeft Thorsness gezworen dat hij een eind zal maken aan de politieke loopbaan van senator McGovern. Volgens hem heeft McGo vern de oorlog in Vietnam verlengd door zijn heftige kritiek op het Viet- nam-beieid van president Nixon. gemeld. Washington Post publiceerde een brief van een bekende vriend van Nixon, die namens een relatie 100.000 dollar aanbiedt voor Nixons herver kiezingsfonds. In ruil daarvoor zou het Witte Huis dan moeten helpen bij een procedure, die tegen de schenker was aangespannen. De briefschrijver is Elmer Bobst, directeur van een farmaceutische industrie en sinds lang een zeer goede vriend van de Nixons. Hij deed het aanbod waar schijnlijk namens een ander farma ceutisch bedrijf, dat in moeilijkheden kwam met de wet tegen de trustvor ming. De tweede beschuldiging heeft betrek king op de vergelijkbare zaak met het ITT-concern. Volgens getuigenverkla ringen voor de juridische congrescom missie heeft Nixon geweten, dat één van zijn medewerkers zich aan mein eed schuldig heeft gemaakt' tijdens het onderzoek naar deze ITT-zaak. Door hier niets aan te doen pleegde Nixon in feite een misdrijf. De mein edige medewerker was Richard Kleindienst, een vroegere officier van justitie. richting van de Ierse hoofdstad gere- 'den, aldus één der bedienden van het grafelijke en miu ontvoerde paar. Een politiewoordvoerder zei te vrezen dat de Domoughmores als gijzelaars zullen worden vastgehouden door de IRA om de vijf NoordJierse Republikeinen los te krijgen die in hongerstaking zijn im Engelse gevangenissen. De Ierse politie is een massale klopjacht be gonnen en heeft in een straal van 45 km rond het landhuis van de ontvoer den wegversperringen opgericht. Ook zijn alle lucht- en zeehavens gewaar schuwd. Bij de ontvoering is volgens de poli tie even hevig gevochten. Er is een schot gelost en er is een vers bloed spoor gevonden in de oprijlaan bij het huis van de graaf. Later is ten noorden van Dublin een gestolen auto gevonden, dat was uitgebrand en waarin de ontvoerders met hun ge vangenen mogelijk hebben gezeten. De ontvoerde graaf Donoughmore is van 1943 tot 1945 Conservatief lid van het Britse Hogerhuis geweest. Hij heeft zich later 'in Ieriand gevestigd, waar hij een van de leiders werd van die Vrijmetselaars in de Ierse Repu bliek. Militair gedood Het Britse leger in Ulster heeft giste ren een Engelse soldaat dood aange troffen dn de stad Dungamnon op 57 km, ten westen van Belfast. De man was neergeschoten door sluipschut ters. De IRA-provionals hebben ver klaard dal dé soldaat dor hun mensen is gedood. De Noordlierse politie heeft dinsdag twaalf mannen ondervraagd, die ervan worden verdacht leden van de IRA te zijn. Zij waren gearresteerd nadat de IRA had gedreigd met acties wegens het overtijden van de Ier Michael Gaughan in een Britse gevangenis na een langdurige hongerstaking. In een gevangenis in Zui'd-Engeland is opnieuw een Ierse hongerstaker ster vende. Het is Frank Stagg, die een straf van tien jaar uit zit in dezelfde gevangenis waar begin deze week het IRA-lid Michael Caughan overleed na een langdurige hongerstaking. Vol gens een zuster van Stagg zal hij het eind van de week niet meer halen. ROME (AFP) Waarschijnlijk zijn neo-fasdisten verantwoordelijk voor de geruchtmakende ontvoering van de Italiaanse officier van justitie Mario Sossi. Dit blijkt uit documenten die zijn gevonden op het lijk van een man, die om het leven kwam bij een vuurgevecht tussen politie en de ul tra-rechtse "brigade van Mussolini'. De stukken zijn gepubliceerd door het liberale dagblad 'Corriera Delia Sera'. Volgens deze krant hadden de neo fascisten een uitgewerkt plan voor de ontvoering van vier functionarissen van justitie. De rechtse groepen zou den met dergelijke acties links in Italië dn diskrediet willen brengen. Sossi is door zijn ontvoerders vrijgela ten, zonder dat de autoriteiten op hun eisen zijn ingegaan. LISSABON/LOESAKA (AP,Reuter,U- PI) De Portugese president De Spinola brengt volgende week een bezoek aan Angola en Mozambique. Het is het eerste bezoek van de 64- jarige generaal aan Afrika, sinds hij bij de coup van 25 april de macht in Portugal overnam. Waarschijnlijk zal De Spinola de nieuwe gouverneurs voor de twee ko loniën beëdigen, die dan wel binnen enkele dagen moeten worden be noemd. Waarnemers in Lissabon me nen dat De Spinola vooral zo snel op reis gaat, omdat hij haast wil zetten achter een oplossing van het koloniale vraagstuk. Inmiddels begonnen gisteren ln de Zambiaanse hoofdstad Loesaka bespre kingen tussen het bevrijdingsfront voor Mozambique, het Frelimo onder leiding van Machel, en een Portugese onder voorzitterschap van de minister van buitenlandse zaken, Soares. Presi dent Kaoenda van Zambia opende de zitting en zei dat twee onderhande lingspartners de hoop met zich meeb rachten dat kolonialisme en fascisme 'een beschamende nederlaag hebben geleden'. Vlak daarvoor had de Zam biaanse president de twee delegatielei ders in de balzaal van het regerings gebouw bij elkaar gebracht waarbij zich emotionele taferalen afspeelden. Soar es en Machel omarmden elkaar zeer hartelijk, en drukten niet alleen over de groene tafel de hand, zoals het protocol gebood. De besprekingen in Loesaka zullen waarschijnlijk maar een paar dagen duren. In ieder geval vertrekt Soares eind deze week naar Londen om de besprekingen met de bevrijdingsbeweging van een andere Portugese kolonie het PAIGC van Guinee Bissau voort te zetten. Dit overleg werd eind vorige week opge schort. Het Portugese blad O Seculo meldde gisteren dat onder de Portugese troe pen in Guinee-Bissau muiterij is uit gebroken. Bekend was wèl dat het moreel onder de soldaten, ook in de andere kolonieën Angola en Mozambi que, slecht was omdat zij vechten voor een 'verloren zaak". In Angola en Mozambique zouden zij zich beperken tot de verdediging van de meest stra tegische posten, terwijl in Guinee- Bissau troepen gisteren zonder bevel van hogerheid de garnizoensplaats Jamberen zouden hebben ontruimd. Volgens O Seculo zou dat ook in andere legerplaatsen het geval zijn en oefenen de soldaten zware druk uit op hun superieuren om een zo snel mogelijke terugkeer naar Portugal te maken. O Seculo schreef gisteren ook dat er een stilzwijgende overeenkomst bestaat tussen Portugal en het Freli mo om Mozambique binnen een jaar onafhankelijk te maken. BONN (AFP) De affaire Guollau- me krijgt een partementair vervolg in de Westduitse Bondsdag. De fractie van de christen-democraten (CDU/C SU) heeft unaniem besloten om de instelling te verzoeken van een parle mentaire enquête-commissie die volle dige opheldering moet verschaffen over het schandaal van de Oostduitse spion Günther Guillaume, adviseur van oud-kanselier Willy Brandt. De CDU/CSU is van mening dat de inlichtingen die door de regering zijn verstrekt in genen dele bevredigend zijn. Zo will men weten wie verant woordelijk was voor het handhaven van Guillaume in zijn funktie, terwijl men al wist dat hij voor de DDR spioneerde en hij toch nog toegang behield tot belangrijke, vertrouwelij ke documenten. (ADVEBJENT1E) U koopt op 6 juni een ABN Kasbiljet voor f4.917,60. Dat biljet heeft als vaste einddatum 1 september 1982, Op die dag ontvangt u voor datzelfde biljet f10.000.- van de ABN. Dan krijgt u dus zo'n f5.000,- meer. Dit forse verschil is de gegarandeerde 9% rente per jaar over de totale looptijd van het kasbiljet Voormensen die binnenkort met pensioen gaan is er een extra pluspunt Dank zü het opschuiven van de rente-inkomsten bieden de ABN Kasbiljetten aantrekkelijke fiscale voordelen. Niet alle kasbiljetten hebben een looptijd van 81 jaar. Ze zijn er ook met einddatum 1-9-76,1-9-78 en 1-3-80. De rente bedraagt dan respectievelijk 7/j,8'/j en9%.Naast ABNKasbiijettenmet een eindwaarde vanf10.000,-bestaan er ook coupures van f1.000,-. Hieronder vindt u een overzicht van de diverse mogelijkheden. Aankoopbedragen per 6 jnni 1974 rente 7Vi% 8'/2% 9% 9% einddatum 1-9-76 1-9-78 l-3-'80 l-9-'82 aankoopbedrag f 850,68 f 8.506,80 f 707,81 If 7.078,10 f 6094)9 If 6.099,90 f 491,76 f 44)17,60 eindwaarde f 1.000,- f 10.000,- f 1.000,- |f 10.000,- f 1.000,- |f 10.000,- f 1.000,- f 10.000,- Volksfront wil bijeenkomst Genève verstoren GENEVE, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) onder leiding van George Habasj heeft tijdens een zitting van de Palestijnse nationale raad in Cai ro, ongeroepen tot 'ernstige en vastbesloten' actie van de Pales tij nen om de Arabisch-Israëlische vredesbesprekingen in Genève te doen mislukken, zo heeft het front in een rapport aan de natio nale raad meegedeeld. Volgens dit rapport moet de Palestijn se bevrijdingsorganisatie zich afzijdig houden van door onderhandelingen verkregen regelingen met de 'Zionisti sche vijand', en is de enige manier van optreden tegen Israël de gewapen de strijd. Het PFLP, de meest linkse club on der de Palestijnen, zal uit de overkoe pelende organisatie van de Palestijnse bewegingen (PLO) treden en er zelfs tegen vechten wanneer dit zou beslui ten naar Genève te gaan, aldus het rapport. Verder riep het PFLP op tot de omverwerping van de regering van koning Hoessein van Jordanië. Woordvoerders van de nationale raad van de Palestijnen verklaarden echter dat het PFLP alleen haar standpunt bekend had willen maken, zonder dat dit direct een bedreiging van de een heid der Palestijnen inhoudt. De drie grootste guerrilla-organisaties van de Palestijnen, waaronder Al Fa- tach, waarin Jasser Arafat de belang rijkste man is, nemen een veel gema tigder standpunt in. Zij zijn voor deelneming aan de Geneefse conferen tie als er over de Palestijnen tenmin ste niet allen in termen van vluchte lingen gepraat wordt. Twee leden van de Palestijnse guerril labeweging hebben in een vraagge sprek met het Libanese blad 'Al Moe- hairir' verklaard dat men een aanslag op de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, had George Habasj Willen plegen tijdens diens laatste bezoek aan het Midden-Oosten. Eén van de raketten die men op 15 mei op de heuvels bij Jeruzalem heeft gevon den, zou gericht zijn op het hotel waar Kissinger verbleef. Het blad maakte niet békend waarom de aan slag niet is doorgegaan. Golan-front Syrische en Israëlische generaals heb ben woensdag' de laatste documenten over de troepenscheiding op de hoog vlakte van Golan ondertekend. Enige uren daarna kwamen de eerste 500 VN-soldaten, die in de smalle buffer zone zullen gaan patrouilleren, in de verwoeste stad Koeneitra aan, de oude hoofdplaats van het gebied van Golan. De twee delegaties, de Syrische onder leiding van brigade-generaal Adnan Tyara, en de Israëlische ondier gene- raaUmajoor Herzl Sjafir, negeerden Met een serie verstandige en redelijke maatregelen zouden we het aandeel van verkeer en vervoer in ons nationale energieverbruik op middellange termijn (25 jaar) ruimschoots kunnen halveren. Op kortere termijn (tot 1985) kan er al eenvijfde af. En dat dan zonder de bijl aan de wortels van de samenleving te leggen en iedereen met de fiets de hei op te sturen. Die toch wel verrassende conclusie wordt bereikt in het hoofdstuk over verkeer en vervoer van de grote stu die die de stichting Toekomstbeeld der techniek heeft gemaakt over mo gelijkheden voor energiebesparing. Toen die studie uitkwam konden we in de krant van 30 mei tussen de verkiezingsuitslagen door niet aan alle onderdelen aandacht besteden. Wat het verkeer betreft moeten we dat dus nodig inhalen. De auteurs beginnen bescheiden ge noeg: De sector vervoer is verant woordelijk voor maar tien procent van het Nederlandse energieverbruik. Elke besparing op dit terrein zal dus ook, bekeken in het totale nationale beeld, klein zijn. (Omgekeerd bete kent de zes procent nationale bespa ring die zij op langere termijn haal baar achten, dus wel een besparing van zestig procent op het verkeer als afzonderlijke sector). Van die zestig procent zijn er twintig vrij vlot verdiend onder het hoofd •technische verbeteringen'. De grote slag is hier de vervanging van benzi nemotoren in auto's door diesels, die per kilometer veertig procent minder brandstof gebruiken. Het is te ver wachten, aldus het rapport, dat er verhoudingsgewijs lichtere en kleine re dieselmotoren kunnen worden ont wikkeld, waardoor de huidige techni sche bezwaren voor toepassing in kleinere personenauto's geringer worden. De prijs zal een hinderpaal zijn, maar als je brandstof wilt bespa- Ven is het dè weg. Olie En dat zullen we wel móten willen, want het verkeer mag dan beslag leggen op slechts tien procent van onze energie, dat betekent wel twintig procent van onze olie. En olie, het kan niet genoeg herhaald worden, zal schaars zijn. En juist in de sector verkeer zou het enorme economische en technische inspanningen vereisen om op een andere energiebron over te gaan. Dat het verkeer op een indrukwek kende manier de pan uit gerezen is, wordt nog eens met wat cijfertjes neergezet. In de periode 1960-1970 werd het jaarlijks gereden aantal au to-kilometers ruim vier maal zo groot; het woon-werkverkeer per auto ver menigvuldigde zich zelfs met negen. Een grondoorzaak daarvan is het uit elkaar groeien van woon- en werkge bieden. Als we dat beter zouden aan pakken en in die woongebieden dertig huizen per hectare neerzetten in plaats van de gebruikelijke vijftien, zou volgens de oriënteringsnota ruim telijke ordening het aantal afgelegde kilometers met 25 procent kunnen dalen. Een heel ingewikkelde zaak, aldus de energiestudie. Experimenten in deze richting zouden heel waarde vol zijn, maar we kunnen Nederland niet herindelen en herbouwen. De te realiseren besparing bedraagt voorlo pig nuL Behoefte Er is nog een achtergebleven terrein van onderzoek. We weten nog bitter weinig van de maatschappelijke, psychologische en economische facto ren die de behoefte aan vervoer be heersen. Verkeer was gewoon iets wat gebeurde en groeide en je keek hoe hard het roeide en probeerde te voor spellen hoe hard het door zou groei en. Onderzoek naar het waarom is dringend noodzakelijk. De uitkomst is onbekend, de te realiseren besparing voorlopig nul. Wat we wel actief kunnen nastreven, is overstappen op vormen van vervoer die per kilometer minder energie kos ten. Het locale verkeer biedt daarvoor de beste mogelijkheden. Afgezien van het comfort benadert de fiets de mo gelijkheden van de auto. De gemiddel de autorit in een middelgrote stad is 2,4 kilometer lang, in een grote agglo meratie 4,6 kilometer. Dat zijn zeer redelijke afstanden om te fietsen. De besparing. Verminderd van het vrachtwagen vervoer over lange af stand met vijftig procent ten gunste van trein (25 procent) en binnenschip (25) levert twee procent besparing. Omschakeling van vliegtuig naar snel trein voor afstanden tot 600 kilometer levert nog eens één procent Het to taal van deze omschakelingen zou dan z e procent opleveren. Bestelwagen auteurs pleiten voor de aanleg van veilige, overdekte stedelijke fietspa den. Lopen Ook lopen kan bevorderd worden (parkeerbeleid, aantrekkelijke wandel routes). Openbaar vervoer kan aan trekkelijker worden gemaakt door vrije banen, hogere frequentie, meer comfort, gemakkelijk overstappen. Het moet op lange termijn haalbaar zijn om het locale gebruik van persone nauto's met vijftig procent terug te dringen ten gunste van lopen en fiet sen (30 procent), bromfietsen (10) en openbaar vervoer (10). Energiebespa ring op het totaal voor verkeer en vervoer: 12 procent. Interlocaal is de energiewinst moeiza mer te realiseren. Terugdringen van het personenvervoer per auto met 25 procent ten gunste van fiets (2,5 pro cent), bromfiets (5), bus (7,5) en trein (10) levert vier procent energie Een verrassend grote winst van tien procent is te behalen door de positie van de bestelwagen terug te dringen, die per ton en per kilometer twee maal zoveel energie gebruikt als een gemiddelde vrachtwagen. Handhaving van de nu geldende maxi mumsnelheden levert vijf procent bes paring op. Verdubbeling van de bezet tingsgraad van auto's in het woon werkverkeer van 1,2 naar 2,4 inzitten den zou eveneens vijf procent espa ren. 'In tegenstelling tot de ervaring in Nederland tijdens de oliecrisis, heeft samen-rijden in de Verenigde Staten plaatselijk treffende successen opgeleverd, met gemiddelde auto- bezzttingen tot 3,85 personen', aldus het rapport. En als we nu alles optellen komen we inderdaad aan die ongelooflijke zestig procent besparing zonder dat iemand nog een kilometer minder aflegt. Men stelt zich niet voor dat dat allemaal van vandaag op overmorgen gereali seerd kan worden. Die zestig procent is geprojecteerd voor het jaar 2000. Tegen1985 zou al twintig procent gerealiseerd kunnen zijn. elkaar volkomen, terwijl ze wel de andere aanwezigen begroetten, zoals de Amerikaanse ambassadeur, Ells worth Bunker en de Russische ambas sadeur, Wladimir Winognadow, die als waarnemers bij de plechtigheid aan wezig waren. Kort na het tekenen vertrok de Finse generaal SLilasvuo naar Syrië in ver band met het betrekken van de buf ferzone door zijn 1200 man sterke troepenmacht, die bestaan uit Perua nen, Oostenrijkers, Polen en Canade zen. Deze troepen zijn licht bewapend en krijgen alleen bevel tot schieten als het om zelfverdediging gaat. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, sprak in Jeruzalem de hoop uit dat de nieuwe bufferzone 200.000 doden CAIRO (UPI) De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gezegd dat ln het conflict met Israël de afgelopen zeven Jaar meer dan 200.000 Egyptenaren, Syriërs en Palestijnen zijn gedood. Arafat noemde het onthulende cijfer tijdens een besloten zitting van de Pa lestijnse Nationale Raad in Cairo. van Golan binnen een paar dagen tot stoand komt en niet binnen de twintig die het akkoord toestaat. Nu de laat ste documenten zijn ondertekend kan ook de rest van de krijgsgevangenen uitgewisseld worden. Het internatio nale Rode Kruis heeft bekend ge maakt dat vanmorgen 367 Syriërs, 10 Irakezen en 5 Marokkanen naar Da mascus worden gevlogen in ruil voor 56 Israëli's. Inmiddels zijn de Israëli sche strijdkrachten begonnen met het terugtrekken van hun zwaarste oor logstuig tot achter de nieuwe schei dingslijn. Ook hebben ze een aanvang gemaakt met het opblazen van Syri sche bunker en andere militaire in stallaties. De troepenscheiding moet op 26 juni zijn voltooid. Israël Gisteren, de zevende verjaardag van het begin van de zesdaagse oorlog in 1067, waren er uitgebreide veiligheids maatregelen van kracht in Israël om guerrilla-activiteiten te voorkomen. De Israëlische veiligheidspolitie heeft geen incidenten gerapporteerd. Mevrouw Golda Meir, die dinsdag werd vervangen als premier van de Israëlische regering, heeft officieel be kend gemaakt dat zij met ingang van vrijdag afstand zal doen van Ihaar zetel in de volksvertegenwoordiging. Waarnemers verwachten dat zij wel lid zal blijven van het centrale comité van de arbeiderspartij. Mevrouw Meirs zetel in de Knesset zal worden bezet door Jacques Amir, een lid van de arbeiderspartij uit Dimona, een stadje in de Negev woes tijn. PARIJS, BONN (Reuter, UPI) Frankrijk zal onder geen beding een aantasting van het verdrag van Rome toestaan. Ook niet om het economisch zo geplaagde Engeland te helpen. De nieuwe Franse premier Chirac heeft dit gisteren tijdens zijn eerste toe spraak in het parlement duidelijk ge maakt Zijn betoog hield de waarschuwing in dat Engeland niet al te zeer moet proberen zijn moeilijkheden op de partneirs af te wentelen. Dit zou ook niet in zijn eigen belang zijn, aldus Chirac, omdat het tot uittreding kan leiden. In een schriftelijke verklaring werd aan de woorden van Chirac later nog toegevoegd dat Frankrijk weliswaar akkoord is met een onderzoek naar de rechtvaardigheid van de Britse eisen (met name de eis om de Britse bij drage aan de EG) te verminderen, maar dit mag nimmer een aantasting van de uitgangspunten van de EG inhouden. In een uiteenzetting over de nieuwe buitenlandse politiek van Frankrijk zei Chirac dat zijn land een nauwere samenwerking zal zoeken met de Verenigde Staten en ook een betrouwbaar lid van de NAVO zal blijven. Ook zullen de banden met Oost-Europa en China worden aange haald en gaat Frankrijk verder met het uitbouwen van zijn atoommacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9