Jaap van de Merwe schreef willekeurig brok geschiedenis Commentaar Pleidooi voor inpoldering Marker waard Grondwetsrevisie 1 Grondwetsrevisie 2 Grondwetsrevisie 3 Gij zijt kanalje! Heeft men ons verweten Schaapjes op het droge? Zuid-Nederland krijgt crematorium Lessen in werkelijkheid lijken bijna smartlappen Minimumloon ook voor vakantiewerk het weer Mei droog weerrapporten Strandverwachting Dagra voetpoederspray Voetklachten? IBOUiW/KWAlKIWr DONDERDAG 6 J1UHNI 1974 BIMWINIlAWD/COMMEWTAlAR T5/K7 Er is niets onoirbaars of oneerbaars aan dat ook de nota grondwetsherzie ning van het kabinet-Den Üyl een vat vol compromissen is. Het stuk is er het zoveelste bewijs van dat ook na de progressiefste dromen het ontwaken en dikwijls ook een koude douche moeten volgen. Het stempel van het vergelijk heeft zwaar op het stuk gedrukt. Dat heeft de nota de glans van nieuwheid en originaliteit ontnomen, maar het heeft ons er tevens voor behoed dat er gevaarlijke of ondoordachte oplossin gen in worden aanbevolen. Zo moet minister De Gaay Fortman er zeer voor worden geprezen dat hij de figuur van de rechtstreeks gekozen formateur heeft ontdaan van zijn gaul- liaanse (of erger nog: nixoniaanse) trekken door hem te binden aan de parlementaire vertrouwensnorm. Dat is een aanmerkelijke verbetering in vergelijking met het idee van de for mateur die uitsluitend door een kie zersvotum zou zijn gelegitimeerd en als gevolg daarvan vier jaar lang een onaantastbare positie zou hebben. Tegen de gekozen formateur in de conceptie van De Gaay Fortman kun nen dezelfde, inmiddels klassiek ge worden, bezwaren worden aangevoerd die al zo vaak zijn geopperd tegen de gekozen formateur die onafzetbaar is. De meerderheid van de Raad van State meet die bezwaren nog eens breed uit. Het belangrijkste is dat de formateur, tenminste in theorie, een figuur zou kunnen zijn die niet klopt met 'n meerderheid in het tegelijkertijd verkozen parlement. Maar in de opzet van de kabinetsnota zou een dergelijke formateur terstond door de Tweede Kamer aan de kant kunnen worden gezet. Dat alles is een hele geruststelling, maar de vraag is nu natuurlijk wel welk probleem er eigenlijk met de oplossing van minister De Gaay Fort man uit de wereld wordt geholpen. Volgens de lijnen van de thans gelden de politieke kaart zou er bij algemene I verkiezingen drie formateurskandida- ten optreden: een socialistische, een I christen-democratische en een liberale. Zij zouden geen van drieën kans maken op een volstrekte meerderheid, maar het is duidelijk dat de man (vrouw) die de gewone meerderheid zou krijgen, zou moeten proberen, een meerderheidskabinet te vormen. Hoe zou hij (zij) dat anders kunnen doen dan op dezelfde manier waarop het bij ons al sinds jaar en dag gebeurt? Er zou vrijwel niets veranderen. Maar dat is op dit punt misschien wel precies hetgeen minister De Gaay -Fortman heeft beoogd. Dieper ingrijpend in de politieke en parlementaire verhoudingen is het voornemen van het kabinet, een al dan niet aan de gekozen formateur gekoppeld beperkt districtenstelsel voor te stellen. Hoe gematigd of be perkt zo'n stelsel ook wordt gehouden, hoezeer men ook de evenredige verte genwoordigingen in de kiesgebieden wenst te handhaven, het zal onaf wendbaar leiden tot versplintering van de aanhang der kleine en bijna mid delgrote partijen, die dan ook zullen worden weggevaagd. Het aantal fracties in de Tweede Kamer zal erdoor worden beperkt, maar naar te vrezen valt niet de dreun van flodderig, oeverloos sprekende afgevaardigden. Het zijn ze ker niet de woordvoerders van de kleine fracties die zich het minst - kernachtig uitdrukken. Winst zou wel zijn dat er van het districtenstelsel, ook in de gematigde vorm die het kabinet voorstaat, een prikkel tot sa- nenwerking tussen partijen uitgaat, maar aan de andere kant is het in deze tijd van politieke blokvorming de vraag of die prikkel niet kan worden gemist. De beknotting van de rechten van de Eerste Kamer tenslotte zal minder veranderen in de parlementaire prak tijk dan de rechtstreekse in plaats van de getrapte verkiezing van haar leden die het kabinet wil voor stellen. Van de rechten die het kabinet de Senaat wil ontnemen heeft hij toch - al een zeer spaarzaam wij mogen wel zeggen: wijs gebruik gemaakt. Wat in de opzet van het kabinet voor de Eerste Kamer overblijft is het recht van heroverweging en daarmee ook: verwerping van wetsontwer pen. Maar de vierjaarlijkse recht- - streekse verkiezing garandeert niet dat de Senaat een 'heroverwegend' karak ter zal krijgen. Van het voorstel van het kabinet naar de rechtstreekse ver kiezing van Eerste en Tweede-Kamer leden in één assemblee lijkt ons maar een kleine stap. Wij vrezen dat de nota van het kabinet op dit punt niet zozeer het perspectief opent op ver nieuwing van de Senaat als wel op de komst van het één-kamer-stclsel. door Ber Huising 'Gij zijt kanalje! lieeft men ons verweten' is de eerste refreinregel van het Kanalliecl, dat de Vlaming Rik van Offel in 1869 schreef, voor en over arbeiders. Die nog maar pas in beweging kwamen. En die beweging, van de 'rooien', is mede bewogen door honderden liederen. Illustratie van Jordaan in Van de Merwes boek. ADVERTENTIE Veel Nederlanders voelen nattigheid ais het om beleggen gaat. Door det wol geverfde mensen richten hun blikken buitenslands. Jammer, want dank zij de leyens- verzekering-projekten van E&L zijn Juist in Nederland forse resultaten haalbaar. Ook in 1974. Da flskua ten spijt. Want de rente op onze Staats- en Gemeenteleningen zal dan hoog zijn. Uw verzekeringadviseur weet precies hoe dat, op'n veiiige manier, kan. Raadpleeg hem vóór u onder de wol gaat. De goede verzekeringadviseur kent E&L Als de beste. E&LE' Van een verslaggever HEEZE Dinsdag gaat burgemeester A. M. C. M. van Agt de eerste paal slaan voor een crematorium am Heeze. Daarmee wordt een begin gemaakt met de bouw van het eerste cremato rium in Nederland beneden de rivie ren. Het zal worden geëxploiteerd door de Stichting crematorium agglo meratie Eindhoven, die begin 1970 werd opgericht. Steeds meer mensen beginnen de voorkeur te geven aan crematies bo ven begrafenissen. In 1955 werd iets meer dan drie procent van alle over ledenen in ons land gecremeerd, in 1970 13.5 en dn 1973 al bijna 22 procent. In 1970 bedroeg het percenta ge echter 2.45 in Brabant en 1.54 in Limburg. Twee jaar later waren deze cijfers gestegen tot resp. 3.55 en 3.04 pot. Daarbij dient te worden bedacht, dat de dichtstbijzijnde crematoria zich bevonden in Dieren, Rotterdam en Utrecht. Strijdliederen vol toekomstverwach tingen, die tezamen gezongen de zan gers verbonden, en hoopvol, bemoedi gend of voor anderen zelfs drei gend klonken bij betogingen. En ballades die in vele coupletten de proletarische ellende bezongen, het sloven, de armoe, de werkloosheid, de onderdrukking en het onrecht, met de klemmende vraag 'hoe lang nog?' Les sen in werkelijkheid, die nu bijna smartlappen lijken voor wie niet meer weet hoe het was. Oproerige uitdagende, schrikaanjagende liederen ook, fel gericht tegen de vijanden van die beweging. Wel eens samengevat als de vier K's: Kapitaal uiteraard; Koningsschap, toen verbonden, zelfs als symbool, met de heersende klasse; de Kroeg, waarin de arbeiders werden uitbetaald en na een werkweek van honderd uren zichzelf verloren in hun enige, slopende, ontspanning; en de Kerk ook, omdat die, met het preken van gehoorzaamheid en berusting, de strijd om een beter bestaan toen te genhield. Al waren de kerkelijke ar beiders er even slecht aan toe. Bekende deuntjes Die liederen werden gezongen door, of voor, arbeiders, meestal op beken de deuntjes, want componisten waren schaars in hun rijen. Dichters niet. Al waren zij zelden dichter in literaire zin. Die waren er ook wel, maar Henriëtte Roland Holst, Herman Gor ter, Adama van Scheltema.of later DEN HAAG Scholieren en studen ten die in de vakantie normale arbeid verrichten, kunnen aanspraak maken op het minimum jeugdloon. Het mi nisterie van sociale zaken heeft daar in een publicatie op gewezen. De arbeidsbureaus zullen de komende maanden weer bemiddelen bij vakan tiewerk. Vorig jaar werden 11.300 scholieren aan een vakantiebaantje ge holpen. De vakantieweirkers zijn ook verze kerd krachtens de sociale wetten. Als ze dus ziek worden kunnen ze aan spraak maken op ziekengeld. De va kantiewerker moet van zijn loon ook belasting betalen. Teruggave van loon belasting over vakantiewerk is echter mogelijk. De inspectie geeft daar in- fllidhitlnigen over. Speenhoff in de jaren dertig Freek van Leeu wen, Jef Last, Willem van Iependaal, werden toch niet gezongen. Al deed Van Iependaal dat wel zelf. Evenals vroeger de Gentse cafézanger Karei Waeri, de Jordaner Piet C. de Ruij- ter, die nog politie-agent is geweest, Klaas Driehuis de humorist, enDu- mont, die met hun liedjes van verga dering tot vergadering trokken. Om hun opstandige hart uit te storten en medestrijders te winnen. Behalve die voordragers en de spontane samen zang van de bekende liederen, waren er ook nog dp koren en de jeugd. Maar de koren werden te goed en te plechtig, en de jeugd werd te neu traal volksliedachtig om op de duur dat proletarische voort te zetten. Dat is dan ook, wat het zingen be treft, geschiedenis geworden. Wat vroeger verontrustte kan al geen kwaad meer. En vele van die liede ren, toch behorend bij een stuk ge schiedenis van het volk, althans het linkse deel daarvan, nog net te vin den in oude blaadjes, pamfletten of sterke geheugens, zouden verloren gaan als ze niet nog bijtijds waren verzameld en gebundeld- Een bijzonder boek Ze staan vierhonderd ervan, hon derdvijftig met de wijs erbij in een fors en best verzorgd boek, dat er nog een bijzondere waarde bijkreeg door de honderdvijftig oude foto's, documenten en prenten, waarbij veel van Albert Hahn, Jordaan, George van Raemsdonck, Frans Masereel, Jan Toorop, Fumke Klipper, en Opland. Illustraties die het boek niet alleen mooi verlevendigen, maar die ook de sfeer van toen kernachtig oproepen. De uitstekende vormgeving is van Paul Groenendaal. De samensteller is Jaap van de Merwe, die daar duidelijk voor uit komt. Buitenop al prijkt hij, voor en achter, ietwat verongelijkt op een grote kleurenfoto als plakker en kalker voor de SDAP. Binnenin is het al Jaap van de Merwe die over oproer kraait. Vlot leesbaar, maar oppervlak kig op een gewild, gemeenzaam, steke lig toontje. Die vroegere arbeiderslie- deren hadden vaak iets verhevens, want zij wilden zich verheffen. Bij Van de Merwe gaat dat andersom. 'Ontwaakt, verworpenen der aarde. Ontwaakt verdoemden in hongersfeer' (trouw naar het Frans door Henriëtte Roland Holst) werd in zijn nieuwe vertaling 'Hé joh, ze houen je d'r onder, Hé joh! Ze houen je tekort', alsof het lied geen Internationale meer is, maar een inspraakhit voor tieners. In zo'n zelfde stijl haalt hij hier en daar achtergronden van de verzamelde liederen op. Een duidelijk beeld van de arbeidersbeweging en haar roerige ontwikkeling, over hon derd jaren, is het niet geworden. En betrouwbaar evenmin, want wat nogal van de SDAP, nu PvdA, verschilde, maar wel proletarischer en oproeriger was, en ook zong, drukt hij nogal naar achteren. Alsof hij en zijn be paald niet socialistische uitgever de koude oorlog niet kwijt willen. Maar Jacques van Tol, die van 1928 welis waar, en de fascistische Rapaillepartij kregen vriendelijke aandacht. Geen goed woord Onze grote cabaretiers daarentegen niet. Voor Jacobs, Pisuisse, Dirk Wit te, Speenhoff.tot Kan en Hoving, heeft de cabaretier Van de Merwe geen goed woord over. Hij bewerkt ze grimmig, zegt hij zelf, met 'scheuten azijn' omdat zij, 'om stinkend rijk te worden' niet aan het proletariërslied hebben meegedaan. Hij had ze dus rustig buiten zijn boek kunnen laten. Anderzijds beweert hij dat er na de oorlog behalve hij niemand meer aan het lied voor arbeiders deed. En hij weet, zoals ik van hemzelf weet, dat er wel degelijk, en jarenlang nog voor arbeiders (en een paar jaar voor zijn VARA) is opgetreden, door mensen die, ook met liedjes, hetzelfde deden als hij nu. Maar hij verzweeg ze. Misschien omdat hij zo erg graag de enige, en daarmee dan de beste wil zijn. Jaap van de Merwe is meer met zichzelf dan met de arbeidersbeweging geëngageerd en dat maakte hem tot een onbetrouwbare geschiedschrijver van het proletariërslied. Maar met wat hij dan toch van anderen bijeen wilde brengen is een best boek ge maakt. Een boek dat er nog niet was en dat er, al is het maar als ee.n willekeurig brok historie, wel moest komen. Gij zijn kanalje! heeft men ons verwe ten. Het proletariërslied in Nederland en Vlaanderen, uitg. A. W. Bruna Zoon, Utrecht/Antwerpen, 400 hlz., 150 ill. Prijs tot. 1 juli f 19.75, daarna f29.75. Van onze weerkundige medewerker Mei is aan de koude kantgemiddeld te droog en iets te somber geweest. De gemiddelde etmaaltemperatuur in de Bilt bedroeg 11.6 graden Celsius tegen 12.4 normaal. 34 van alle bloeimaanden xvas kouder en (dus) 66 warmer in de voorafgaande 2^ eeuw. De gemiddelde dagelijkse maxi mum- en minimum temperatuur waren respectievelijk 16.3 graden Celsius (17.7) en 6.6 gr. C. (7.1), Het aantal uren zonneschijn werd in de Bilt 185 tegen 211 normaal Regen viel er meer dan in april, maar gemiddeld bleef de maand met landelijk bijna 40 mm tegen 49 normaal aan de zuinige kant. In de Bilt regende het 27 uren, tegen 35 normaal. Het landelijke overzicht geeft het vol gende te zien: Zierikzee 18, Fijnaart en Heiningen, 19 mm, Maastricht 25, Amsterdam, Poortugal en Schevenin- gen 28, Almkerk 29, Alkmaar 31, Sant poort 33, Oud Beijerland 38, Nijmegen 45, Wochnum 49, Apeldoorn 61, Arn hem 64, Bussum 69, Deventer 84 en Hoog Soeren 93 mm. neerslag. Vooral de 41 mm van de 14e en de 27 mm van de 27 mei hebben op laatst genoemd station bijgedragen tot de oge uitslag. Verder nog een paar buitenlandse waarden: Straatsburg 26 mm, (60), Parijs 40 mm (52), Brest 62 (68), Toulouse 55 (75), Nice 35 (75), Ajaccio 31 (50), Madrid 19 (44), Mal- lorca 14 (14), Sevilla 4 (36), Oran 1 (19). Het storingsfront uit Engeland, dat zich gistermiddag al met hoge bewol king in een kring om de zon aankon digde, zal met enige regen en wat buien passeren. Daarna ivordt het ivat koeler in uit westelijke richtingen aangevoerde zeelucht. In midden-Eu ropa, onder meer in Zwitserland, Oost-Frankrijk en Italië (niet hogerop dan 48 gr. noorderbreedte) kwam het gistermiddag en gisteravond tot on weer. Clairmont Ferrand meldde 12 mm, Dyon 13 mm, Kvikkjokk in noord- Zweden 18 mm bij maximaal 5 graden Celsius tegenover 19 gr. in Stockholm en Turijn met 15 mm onweersregen. minder warm Eerst zwaar bewolkt met regen, daarna opklaringen, maar plaatselijk nog een bui mogelijk. Matige tot vrij krachti ge wind ruimend naar zuid-west tot west, koeler dan gisteren, lucht 15 tot 16, zeeioater 12 tot 13 graden Celsius. Verdere vooruitzichten: vrij koel, een plaatselijke bui, later meer zon. Amsterdam onbewolkt 17 0 De Bilt onbewolkt 18 0 Eelde onbewolkt 17 0 Eindhoven onbewolkt 20 0 Den Helder onbewolkt 14 0 Luchth. R'dani onbewolkt 16 0 Twente onbewolkt 18 0 Vlissingen onbewolkt 17 0 Zuid Limburg mist 19 Aberdeen motregen Athene onbewolkt 24 3 Barcelona half bew. 26 0 Berlijn licht bew. 17 0 Bordeaux mist 28 0 Brussel onbewolkt 20 0 Frankfort onbewolkt 21 0 Genève zwaar bew. 25 0 Helsinki onbewolkt Inmsbirück half bew. 27 0 Kopenhagen zwaar bew. Lissabon zwaar bew. 31 0 Locarno zwaar bew. Londen licht beiv. 22 0 Luxemburg onbewolkt 21 0 Madrid onbewolkt 30 9 Malaga onbewolkt 20 0 Majorca licht bew. 30 0 Milnehen zwaar bew. 21 0 Nice zwaar bew. 22 0 Oslo licht bew. Parijs onbewolkt 23 0 Rome onbewolkt Split onbewolkt 27 0 Stockholm onbewolkt Wenen half bew. 22 0 Zürich onbewolkt 26 0 Casa Blanca geheel bew. 23 0 Istanboel mist Las Palmas zwaar bew. 24 0 New York licht bew. Tunis zwaar bew. 28 0 Illustratie van Hahn in Gij zijt kanalje! Van een verslaggever AMSTERDAM De Koninklij ke Nederlandse akademie van wetenschappen is voor inpolde ring van de Markerwaard. De akademie heeft dit in een gisteren verschenen brochure uitgespro ken. gen dan maximaal tien gulden en doet Academische Raad mr. Ch. M. J. A. De verstedelijking van de kop van Noord Holland en de bebouwing van hel 'groene hart' van Holland wordt tegengegaan als de Markerwaard wordt ingepolderd. De academie is van me ning dat de definitieve bestemming van de polder een zaak is van later ge wicht. Het gaat nu vooidopig om de principebeslissing: inpolderen of niet. meen dat de biologische betekenis Overigens noemt de brochure wel en kele mogelijkheden voor de nieuwe polder. Zo zou de Markerwaard een geschikte plaats zijn voor de aanleg van een tweede nationale luchthaven (om het uit zijn voegen barstende Schiphol te ontlasen), maar de acade mie wil er niet voor pleiten die luchthaven inderdaad aan te leggen. Andere mogelijke bestemmingen: in richten als woon- en werkgebied, ter reinen voor recreatie en natuurgebie den, en gebruik als landbouwgebied, dat laatste in verband met de te verwachten tekorten aan agrarische produkten in de wereld. De academie meen dat de bioogische betekenis van het in te polderen gebied niet opweegt tegen de voordelen die bij een goed beheer van de polder zijn te verwezenlijken. Maurice Sendak Uitgeverij Bert Bakker bracht twee opvallende kinderboeken op de markt: lggeltje Piggeltje Pop of Het leven moet meer waard zijn van Maurice Sendak 8.90) en Basta het toverko- nijn van Remco Campert met tekenin gen van Franka van der Loo 6.90). Het eerste boekje is het mooiste- Sendak in ons land al lang geen onbekende meer (Blok-hoekjes), treedt niet alleen als illustrator op, maar schreef ook het verhaaltje. Het is geïnspireerd op een versje van Moeder de Gans. Het gaat allemaal om de hond Jennie, die haar zekere bestaan bij haar baasje opgeeft en de wereld intrekt. Ze moet zich bewijzen, ervaring opdoen om als hoofdrolspeel ster te worden gekozen in het Wereld Gezelschap van Moeder de Gans. Met veel flair doet het beestje dat. De schitterende tekeningen van Sendak vormen een opvallend wonderlijk con trast met het verhaal. Het boekje van Remco Campert bevat vier verhaaltjes die bij de dieren in het bos spelen. Sprookjesachtig met een soort humor die, naar ik hoop, niet alleen aan vader of moeder be steed is. Camperts verhaaltjes zijn zonder meer op de grote mensenwe reld te projecteren, wat ze een extra dimensie geeft. Erg subtiele humor. Een ander beestje dat al jaren mee loopt in de kinderliteratuur is Bruin tje Beer. In de serie De avonturen van Bruintje Beer verscheen de twintig ste, de een en twintigste, de twee en twintigste en de drie en twintigste serie. Bij elkaar elf verhalen in strip vorm in de beproefde uitgave van Ef en Ef Thorn (L). Per deeltje 3.50. (ADVERTENTIE) Max. neerslag temp. 24 uur HOOG WATER 7 Juni Vlissingen: 3.16— 15.35, Haringvlietslulzen: 5.01—17.26, Rotter, dain: 6.12—18.24, Schevenlngcn: 4.3116.58, IJmulden: 5.05—17.30. Den Helder: 9.00— 21.17, Harllngen: 11.16—23.43, Delfzijl: 1.20— 13.31. 'Hoe leg je dit straks aan dc eigenaar uit?' Branderige voeten-Transpirerende voeten-Voeten die moe zijn.... U zit er mee, u staat er op! Dagra voetpoederspray geef t uw voeten hun frisheid terug. Is lekker koel en drogend. Koopt u bij apotheek en drogist. DAGRA N.V. DIEMEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7