ANJER- CHRYSAL Eant eoeo Kamerlid Lamberts breekt met NVV Uit de weekbladen Discriminatie V) Verkiezingen Boycot schepen CDA van wie? Suriname Theo Koomen Twee Japanse coureurs gedood Brush Out Hahspray Pant bomt als bést debus. euit ...OPROEP CODE Milieuprijs voor ontdekker van smog TROUW/KWiARTET DONDERDAG 6 JUNI 1974 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Lamberts (PvdA) heeft na bij na dertig jaar zijn nauwe samenwerking met liet NVV verbroken. Aanleiding tot het besluit van de Rotterdamse arts is de publikatie in twee NW-organen (de Zuidwester en de Vakbeweging) over een ver meende verkeerde berekening van tarieven voor particuliere patiën ten door de Rotterdamse groepspraktijk 'Ommoord'. BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K4 Mary Perkins Het Kamerlid, dat niet namens de fractie van de PvdA optreedt, noemt deze berichten uit de lucht gegrepen leugens en uit democratisch oogpunt gezien ontoelaatbaar. Het conflict ont stond toen een particuliere patiënte, de echtgenote van een NV Ver, een vrij langdurige behandeling opvatte als een verrichting, waarvoor twee keer het tarief werd berekend. De heer Lamberts, die gezien kan worden zorg gestalte gegeven, heeft de groeps praktijk, heeft na publikatie in het blad 'De Zuidwester' van het NVV- district zuid-west Nederland tever geefs geprobeerd contact met het NW op te nemen. Toen later in het officieel orgaan 'De Vakbeweging" de beschuldiging werd herhaald, voelde hij zich zo gegriefd dat hij besloot met het NVV, ondanks mogelijke schade voor die bond, te breken. In een open brief aan het NW vraagt hij zich af waar het NW de rechtvaardiging vandaan haalt zo glas hard een leugen te herhalen tegen een groepspraktijk, waar de te gerin ge bijdrage van de kant van de parti culiere patiënten tot financiële pro blemen van de huisartsen heeft ge leid. Volgens de heer Lamberts heeft de groepspraktijk Ommoord de laatste jaren een stuk integrale gezondheids zorg gestalte gegeven, heeft de groep- praktijk in ongekende omvang de leefproblematiek van de mensen dui delijk gemaakt en is in 1972 al ruim één miljoen gulden bespaard op zie kenhuisopnames. Het NW heeft, aldus de heer Lam berts, in zes jaar nooit enig teken van belangstelling gegeven. Inzicht in de moderne gezondheidszorg is niet een van de sterkste punten van het NW en de heer Lamberts vraagt zich af wie voorlopig de inbreng van het NVV op het terrein van de gezond heidszorg nog serieus zal nemen. Ik, zo schrijft hij, zal daar In ieder geval niet toe behoren. De film 'Papieren Nederlandertjes' van de Surinaamse cineast Frank Sichem, woensdagavond door de KRO uitgezonden, is de zoveelste afreke ning met het sprookje dat rassen discriminatie bij ons onbestaanbaar is. Want het tegendeel is maar al te waar. De vooroordelen vliegen als het ware de pan uit Van beide kanten overigens. En een goedwillend mens zit een beetje vertwijfeld naar die botsing tussen twee totaal verschil lende leefwerelden te kijken. Vraagt zich af, hoe dat nou allemaal kan, hoe het begonnen is en wie de schuldigen zijn. Maar een eerlijk en bevredigend antwoord weet hij zelf niet te bedenken. Er rest een gevoel van machteloos heid. als je geconfronteerd wordt met tegenstellingen, waardoor zelfs het leven van heel jonge kinderen al wordt vergiftigd. Jacques Grijpink, chef van de informatieve programma's van de KRO, heeft gezegd, te hopen dat deze film zal bijdragen aan een klimaat, dat verbetering van de situatie mogelijk kan maken. Als je je echter realiseert, hoe diep de splijtzwam reeds is doorgevreten, ga je twijfelen aan een kans op verbete ring. Ik wil niet beweren, dat deze film over Surinaamse kinderen in Neder land voor honderd procent objectief is. En wat is dat wèl? Dat een donker kindje geen hand krijgt van Sinter klaas en het eigen knuistje terug trekt, levert natuurlijk een aandoen lijk plaatje op. Maar je moet wel bedenken, dat er op diezelfde plek tientallen andere kinderen, van welk ras dan ook, net zo teleurgesteld zijn. Omgekeerd mogen wij niet het falen van één Surinamer alle Surinamers aanwrijven. En ik heb het gevoel, dat we juist daar een handje van hebben. Ik preek geen Apartheid, maar zou ik Surinamer zijn, dan gaf ik zonder bedenken de voorkeur aan het leven op die plek, waar ik mijzelf zou kunnen zijn. In het klimaat, waar ik mij thuis voel. Op die plek behoeft niet per sé je wieg te hebben gestaan, maar meestal is dat wel het geval. De terugkeer van 'De Wrekers' zal vooral door jongere kijkers en iets oudere verslinders van science fiction met vreugde zijn begroet. Al behoorde de eerste aflevering van deze come-back niet tot de uitschieters. Niet alleen het aantal herhalingen wijst op het naderen van de zomer; ook de waar gebeurde belevenissen vertonen de sporen van de komkommertijd. Een groot deel van dit programma was eigenlijk te onbeduidend om voor uitzending in aanmerking te komen. AD INTERIM SMIDJE VERHOLEN De Groene In een commentaar, maar ook elders in een artikel komen de weekbladen nog even terug op de gemeenteraads verkiezingen van vorige week. De Groene meent: Terwijl D'66 nu echt begraven kan worden, de PPR een onzekere politieke toekomst tegemoet gaat, de PSP toch niet veel verder komt dan zeer incidentele succesjes, en de CPN duidelijk een periode van stagnatie doormaakt, is het nu vooral de PvdA, die concreet moet bewijzen, dat zij macht van boven kan en wil breken en macht van onderen kan en wil spreiden.' Het blad heeft verder een gesprek met Arie Groenevelt van de Industrie- bond-NW over de federatiediscussie binnen deze bond Groenevelt: 'Als het om strategie en taktlek gaat, komt bij de confessionele bonden de eigen identiteit om de hoek kijken.' Franz Janzen (van het Angola-comité) doet op de middenpagina's verslag van zijn bezoek aan Guinee-Bissau, waar 'ze het wel zullen redden' en Koen Wes- sing zorgde voor de foto's. Kees Los tot slot gaat nog even in op Studio Sport en de reportage over de finale voor de UEFA-cup In Rotter dam, waarbij geheel voorbij werd ge gaan aan de slag, die op de tribunes woedde. 'Een conservatiever nieuws rubriek dan Studio Sport ls er bij mijn weten niet' (ADVERTENTIE) Verdubbelt het leven van uw anjers en chrysanten. Laat de bloemen mooier uitgroeien. Het vaaswater blijft helder en reukloos. Water verversen overbodig. Vraag bil elke bos een zakje. Anjer-Chrysal is ideaal voor anjers, chrysanten en tuinbloemen. BENDIEN - N AARDEN - HOLLAND De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie zegt in een commen taar op de verkiezingen, dat 'het link se blok (PvdA, PSP, CPN, PPR en D'66) sinds de Kamerverkiezingen van 1972 niet alleen bij de statenverkie zingen, maar ook bij de gemeente raadsverkiezingen van woensdag als geheel licht verzwakt is. Een zorgelij ke ontwikkeling ondanks alle relati veringen die aangebracht kunnen wor den.' Ben Herbergs zet op de voorpagina uiteen, dat Nederland een boycot van Griekse schepen schuwt en vraagt zich af, waarom? Dr. H. Bouman geeft een onthullend relaas van mejuffrouw J. Kok, die in ambtelijke molens is geraakt en nergens meer recht dreigt te kunnen halen. DNL besteedt ver der aandacht aan het Vrouwenhuis in Amsterdam, dat een jaar bestaat en zich steeds meer ontwikkelt tot actie centrum voor feministen, die zich van bestaande organisaties hebben losge maakt Vrij Nederland Hans Smits constateert ln Vrij Neder land in een verhaal over de verkiezin gen, dat de Socialistische Partij (die voor het eerst in dertien gemeenten meedeed) nu al groter is dan D'66 en DS'70. Dit dankzij sociale acties, waar door ze met name in de arbeiderswij ken duizenden stemmen kregen. Hij schrijft verder: 'De confessionele lei ders mogen best benadrukken, dat het CDA voorlopig een niet onbelangrijke rol kan blijven spelen in de Neder landse politiek naast PvdA-PPR en WD. Maar dan moeten zij wel eerst duidelijk maken welk CDA. Het CDA van Aantjes, Andriessen, Boersma en Van Agt. Of het CDA van Steenkamp, Biesheuvel, Kruisinga en Schmelzer.' Jan Rogier vindt dat dr. L. de Jong de hoofdredactie van De Telegraaf (ten onrechte) alsnog heeft gerehabi liteerd en hij noemt hem dan ook een 'realhistoriker'. VN publiceert verder een pagina met reacties op het VA- RA-programma 'Open en Bloot', waar bij kreten als vuile jood, viezerik, ze moesten Jullie doodschieten of verzui pen niet van de lucht zijn. Elseviers Magazine Elseviers Magazine, het blad, dat zo veel enquêtes in haar kolommen doet, heeft weer opnieuw het Nederlandse volk aan een onderzoek onderworpen. Deze keer gaat het over Surinamers en wat 'wij ervan denken'. Daar gaat- ie dan: 78 procent is voor onafhanke lijkheid van Suriname en 79 procent wenst afspraken over immigratie naar Nederland. Over dat laatste schrijft trouwens ook Cees Labeur, die 'Met de onafhankelijkheid in zicht de grote uittocht een keer meemaakte.' Drs. C. J. Smeekes, directèur van de STER, die ook op zondag reclame de ether in wil slingeren, noemt de 'schrijvende pers mijn grootste tegenstander.' De Haagse Post Op de omslag van de Haagse Post prijkt Theo Koomen, een roepende op de tribune. Cherry Duyns sprak met hem en noteerde ondermeer uit zijn mond: 'Ik geloof niet meer. Ik heb wel een soort nostalgie, wat dat be treft heb ik veel gemeen met Luc Lutz, die ik een keer per maand in het Feyenoord-stadion zie en dan moeten we altijd even Gregoriaans zingen.ik heb hier een altaarschel staan.De heer Koomen schrijdt met schel door de kamer en spreekt al rinkelend op zalvende toon: 'Tel op tel, klinkt het geluid van d'altaar- schel Ook in een gesprek, dat A. J. Heerma van Voss had met Piet Reckman, omverwerper in Nederland, komt het geloof ter sprake. Reckman: 'Nee, ka tholiek ben ik niet meer. Sinds '63 toch al zeker niet meer. Christen voel ik me wel, in de zin dat ik een stuk van mijn inspiratie uit het Oude en Nieuwe Testament wil halen; bij mij dan vooral het Oude, omdat dat zo aards en sociaal is. De kerk is voor mij de formule van 'energie geven' aan het menselijk maken van de we reld nou, als dat instituut energie gaat vragen in plaats van geven moet je er niet meer aan meedoen.' KRO viert 25 jaar 'De Zonnebloem' DEN HAAG In verband met het 25-jarig bestaan van de Nationale ver eniging 'De Zonnebloem', die zich be zighoudt met het welzijn van zieken en gehandicapten, zendt de KRO za terdagavond op Nederland 1 een spe ciale versie uit van het programma 'Piste'. Het programma, waarin Berend Bou- dewijn en een zestal variètè-artiesten zullen optreden, vraagt bijzondere aandacht voor de jaarlijkse vakantie actie 'Harten-vijf' van de Zonnebloem. Deze nationale actie onder het motto 'geef vijf piek van uw vakantiegeld voor een piekfijne vakantie' wordt dit jaar voor de twaalfde maal georgani seerd. Dit jaar organiseert de Zonne bloem 25 vakantieweken voor langdu rig bedlegerigen. GOTEMBA (SID) Hiroshi Kazato en Seichi Suzuki, twee van de bekend ste Japanse coureurs, zijn verongelukt op de Fuji-racebaan. Kazato, die dit weekeinde op Hockenheim in een for- mule-II race zou starten, maakte kort na de start van een sportwagenrace een pirouette. 39. Nadat de hertog van Zwiebelbeisse zu Heisserwursten de kussens van de zieke Jodocus eens lekker had opge schud, ging hij met smidje Verholen terug naar zijn eigen kale vertrekje. 'Hoe is die arme Jodocus zo ziek geworden, hertog?', vroeg de smid. 'Ik zei U immers al, dat de namaak- hertog de goudschat wilde stelen, nietwaar? zei de hertog Egoneel. 'Welnu, dat schandelijke feit is de regelrechte oorzaak van de ziekte van mijn arme Jodocus. O, o, o, als het maar geen longontsteking wordt!' 'Dat begrijp ik niet goed', merkte de smid op. 'Is dat een gewoonte van Uw Jodocus om ziek te worden als andere mensen een goudschat willen stelen?' 'Ge zijt toch minder vlug van begrip dan ik aanvankelijk veronderstelde', zei de hertog hoofdschuddend. 'De -ERDINAND schurkachtige namaakhertog wil de goudschat stelen, die eenmaal per jaar van Klagenbrtlck naar de Nationale Bank van Siebenfurt wordt gereden. Hij heeft zijn plannen tot het stelen van die goudschat uiterst nauwkeurig voorbereid. Hoe hij het precies wil doen, weet ik niet, maar ik weet wèl, dat hij de postkoets met paarden en koetsier en al spoorloos van de aard bodem wil laten verdwijnen. Er komt van alles aan te pas. Zelf heb ik noodgedwongen allerlei smeedwerk voor hem moeten uitvoeren en mijn arme Jodocus heeft treinrails moeten aanleggen voor een smalspoor in een kille onderaardse tunnel. Dat heeft de arme sukkelaar helemaal op zijn dooie eentje moeten doen en daarvan is hij zo ziek geworden. Hij was dat zware werk nu eenmaal niet gewend als eerste bediende van een edelman. Om dan verder kort te gaan. De spoorrails zijn klaar en ook mijn smeerwerk is gereed. Nu was het wachten nog slechts op U'. 'Wat? op mij!? vroeg smidje Verholen verbaasd. 'Ja zeker, op U', zei de hertog. 'Ik kom hem niet verder meer helpen, want mijn technische kennis reikte niet ver geno om de grote draai bank te bedienen, die de schurk in de werkplaats had doen opstellen. Ik ben wel een aardige smi'1, al zeg ik het zelf, maar ik ben en blijf een ama teur. Met zo'n grote draaibank kan ik niet veel beginnen'. 'Juistik heb het door', zei de smid peinzend. 'Daarom kon hij mij nu goed gebruiken. Maar hoe kon die namaakherjog weten, dat ik smid was Radio vandaag (ADVERTENTIE) Waarom zou u teveel betalen? y HILVERSUM I i Nws. 7,lt Ochtendgymn. 7.20 een plaatje. (8.00 Nws: 8 11-8.21 9 0(J Top_ ■mBNHïo.oo V.d. kleuters. 10,10 Arbeidsvitaminen (11.00 Nws: 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom twaalf, met Groenteman en 11.55 Beursber 12.30 Mod. plattel. 12.35 (S) Sport- revue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Muz. rondom 1900 (II). 14.00 (S) Eln Walzer- traum. 15.00 (S) Aspecten: kunstrubr. 18.00 Nws. 16 03 Radiojournaal. 16.05 (S) Jumbo- Set: muz. en lnf. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 lied. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP. 19.20 Ultz. v.d. C.H.U. IKOR: 18.30 Kleur. Inf. en komm over zaken van kerk en samenlev NCRV: 19.00 Leger des Heilskwart. 19.15 Kerk vandaag: nws en comm. 19.35 (S) Veel gevr. gewijde muz. 20.00 (S) Zo maar zomers. 11.55 (S) Kerkorgelconc.. klass. en mod muz. 21.20 Avondoverdenk. 22.30 Nws. 22 40 (S) Hier en nu. 22.50 Radio VU- Magazlne. 23.05 (S) Radio Kamerork klass. muz. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levend ewoord. 7 08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7 41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: progr.overz. 8.00 (S) Te Deum laudamus: gewijde muz. 8.24 Op de man af: evangel, comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymn v.d. hulsvr. 8.45 (S) Podium v.d. vrouw. 9.20 (S) V.d. zieken. 10 00 schoolradio. 10.30 Nws. 10.33 (S) Se lect: nwe gramm.pl. met klass. muz. 11.10 (S) Resldentieork mod. muz. 11.30 Hier en nu - special. 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 (S) Kinderliedjes. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.53 (S) Herv. mlddagpauzedst. 13.13 (S) Draaischijf: lichte gramm.muz. (14.05-14.25 Schoolradio.) 15.00 (S) Planorecital: klass. muz. 15.30 Nws. 15.33 (S) Alt-mezzo en plano: klass. liederen. 16 00 Een uur natuur. 17.00 Kindervisie. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. tn vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Boekbespr. AVRO: 19 00 (S) Muz. uit Oost-Eur. 19.30 (S) Radio kaïnerork.: klass. en mod. muz. NOS: 19.50 Den Haag vandaag AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 (Si Kwart eeuw Faso: keuze uit het gehou den feestconc. met klass. en mod. muz. 22.10 Dat zit goed fout: korte ludleke-cult. hap pen. 22.30 (S) Arnold Schonberg. 22*55 (S> Dichter bij de muz.: nwe liedjes, chansons Televisie vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie 14.00-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 110 uur ging Om de cijfers, bij en in de richting van de pijltjes, woorden Invullen die betekenen: 1. groot wijnglas, 2. grond soort, 3. tegenzin, 4. klaagzang, 5. maat van Noors hout, 6. gevat, 7. onderrichting. 8. puntige uitwas, 9. hekwerk. Oplossing Hor. 1. nok. 5. Est, 8. parabel, 10. omen. 12. rite. 14. 1-an. 15. ter, 17. 22. leges, 24. pet, 26. nee, 27. ana, 29. etre. 31. erts. 32. evident, 33. Ada, 34. tsa. Vert. 2. open, 3. kan, 4. dadel, 5. eer, 6. slim, 7. dop, 9. net, 11. marmiet, 13. torment. 15. talen. 16. risee, 18. bel, 19. ets. 23. Gerda, 24. pek, 25. tred, 27. arts. 28. ast, 30. eva, 31. ENT. Tegen 14.00 uur ging de telefoon weer 'Hier Swissair", zei een mannenstem. 'Het spijt ons u weer een onheils boodschap te moeten brengen. Maar uw man is niet onder de geredden. Wij hopen Ik had het vermoed, maar het niet voor waar willen aannemen. Ik ging de stad in. Onze oudste zoon zou maandag naar de catechisatie gaan en hij had nog wat kleren nodig. Ik zelf moest nog naar de kapster. Tot dan toe was ik thuisgebleven om maar geen telefoontjes te missen. Maar van daag had ik het gevoel dat er alleen maar slechte berichten konden ko men. Bij de kapster ging de telefoon. In- stinktief stond ik op. 'Het zal voor mij zijn'. Het wés voor mij. Mijn schoonzuster vertelde me dat er een dame van Radio Lausanne had opge beld. Zij had goed nieuws. Jij was in de een of andere ambassade in Bei roet. Waarschijnlijk kon ik nog vana vond met je spreken. Ik moest direkt Radio Lausanne opbellen. Ze hadden me door de hele stad gezocht. Het was een fata morgana. Men deelde mij mee dat je naam op een lijst van journalisten stond. 'Maar waarom komt mijn man dan niet voor op de lijst van Swissair?' De dame beloofde dat ze bij het Rode Kruis zou informeren en dat ze mij avonds nog eens zou opbellen. Ik had het gevoel dat je je in groot gevaai bevond. Mijn keel was dichtgeknepen. Tot half acht zwierf ik in de stad rond. Thuis wachtten mij hoopvolle gezich ten. 'Vanavond zullen we met pappier kunnen spreken!' De zozeer verlangde oproep kwam echter niet. Ook uit Lausanne kwam reen nieuws meer. In plaats daarvan kwamen er wel veel andere telefoontjes Tegen 21.00 uur belde een van je chefs op. In het Bundeshaus had men je telegram van 12 september gevon den. Tot nu toe had men slechts bij geruchten van een dergelijk telegram gehoord. Het stuk was alleen door Jou ondertekend. Waarschijnlijk hadden HMEV' WALTER JOST ze je apart van de anderen gevangen gehouden. Ik had vergeten de hoorn weer op de haak te leggen. Dat merkte ik pas tegen 22.00 uur. Laat in de nachi werd er weer opgebeld. Het was de vrouw van je hoogste chef. Bundesrat Bonvin had vergeefs geprobeerd me op te bellen. Van het Rode Kruis was zojuist een goed bericht binnengeko men. Jij had je op eigen kracht bevrijd. Was het echt waar? De radio bevestigde het in de laatste nieuwsbe richten. Onze jongens begonnen te juichen en te springen. Ik kon het nog steeds niet geloven. Ik was als verlamd. Geen van ons deed een oog dicht. Al om 6.00 uur rinkelde de telefoon weer. Heeft u al nader nieuws? Is h tj werkelijk bevrijd?' De deurbel ging. Buren brachten bloemen. Tegen 8.00 uur kwam het telefoontje van de Swissair. Men be vestigde het bericht van je bevrijding en deelde mij mee, dat je waarschijn lijk vandaag, zaterdag, naar Zwitser land zou terugkeren. Zo gauw men de aankomsttijd wist, zou men mij weer opbellen. Onophoudelijk werd er aan de deur gebeld. Bloemen en nog eens bloe men. Mensen van de gemeente. Kolle ga's. Buren. Ze kwamen allemaal bloe men en gelukwensen brengen. Onze jongens bestelden een taart. 'En het moet een reuzentaart zijn!' zeiden ze. De vrouw van generaal-directeur Locher vroeg me telefonisch haar di rekt te bellen als ik wist wanneer je zou aankomen. Nog steeds beleefde ik alles als in een droom. Ik hoopte maar, dat ik er niet uit zou ontwa ken! Vroeg in de middag kwam de domi nee. 'Eindelijk een lichtpuntje', zei hij. 'Alles komt weer goed'. Ik vroeg hem of hij al degenen, die zo harte lijk met ons hadden meegeleefd, de volgende dag in zijn preek hartelijk zou willen bedanken. Nauwelijks had ik de deur achter hem gesloten of mijn schoonzuster belde op. De Swissair had haar maar opgebeld, omdat onze telefoon voort durend bezet was. Weer had ik verge ten de hoorn erop te leggen. Ik belde Swissair op. Jouw machine was op weg van Cyprus naar Londen. Men verwachtte je tegen 23.00 uur in Zllrich. deelde men mij mee. Om 16.00 uur schakelden onze jon gens de radio in. 'Het vliegtuig met de vijftien bevrijde gijzelaars is tegen 14.00 uur op Cyprus geland', meldde de n;euwsle- zer. 'Van de zestiende gijzelaar, de Zwitser Walter Jost uit Bern, ont breekt nog steeds elk spoor. Een koude rilling liep me over de rug. Dat kon niet waar zijn! We keken elkaar verschrikt aan. Niemand waagde het de stilte te verbreken. De telefoon ging weer. Ik hoorde het als vanuit de verte. De droom was uitge- droomd! Tenslotte nam ik hem op. Er werd van Swissair gebeld. Het bericht was vals, beweerde de man. De Swissair had van de Zwitserse ambassade in Londen bericht gekrengen, dat jij wel degelijk bij de geredden was en licha melijk en geestelijk helemaal gezond bleek. Wat moest ik geloven? Opnieuw begon de stormloop op de telefoon. En ik moest uitleggen en uitleggen. Tegen 19.00 uur meldde de Swissair, dat een Coronado met alle bevrijde gijzelaans tegen 23.00 uur op ZUrich- Kloten zou landen. Een uur later reed er een grote Cadillac voor. 'Bondsraad Bonvin heeft me de opdracht gegeven u alleen naar het vliegveld te bren gen'. zei de chauffeur. 'We vertrekken direkt'. De zon neigt naar de westelijke hori zon. Onder ons ligt land. Italië! De kale heuvels werpen lange schaduwen. Onze machine vliegt rustig verder. In de schemering zien we Zuid-Frankrijk al liggen. Daar wonen aardige men sen. Mensen, wier taal me vertrouwd is. Parijs glijdt als een reusachtig meer van licht onder ons voorbij. Zullen we vandaag nog naar Zwitser land terugkeren? Captain Schreiber heeft in de cockpit radiokontakt met ZUrich gehad en stralend kondigt hij aan: 'In Londen staat een Coronado van de Swissair op ons te wachten. We zijn vanavond nog in ZUrich!' Onze machine begint al te daien. We bevinden ons boven het Kanaal. Hoe ik ook kijk, de krijtrotsen van de Engelse kust blij ven in het donker gehuld. Maar de lichten die nu verschijnen, beduiden ons: we zijn boven Engeland! Over enkele minuten zullen we landen! Onze redding is eindelijk werkelijk heid geworden. (Wordt vervolgd) EO 19.05 EO-Kinderkrant NOS 20.00 Journaal EO 20.20 Hallo, hier is IBRA-radio 20.55 Teletournee 21.15 Ek het nie gdweet nie VPRO 22.00 Stukjes v.h. Gat NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Verschoppeling 19.30 Zo vader zo zoon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 De speler 21.50 Hier en nu 22.30 Familie Gottschick musiceert NOS 22.40 Den Haag vandaag 22.55 Journaal DUITSLAND 1 10.00 Journaal. 10.05 Koor-progr. 11-05 Kommissar. 12.05 Econ. progr. 12.50 Perso ven. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Vrouwenprogr. 17.05 Trucfilm voor kinderen. 17.20 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Akt. 18.45 progr. 19.59 Progr.overx. WDR: 8.05-12.15 TV- kursussen. (9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 TV-serle. 18.40 Akt.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Voetbal WK. 20.30 Dlsk.progr. 21.15 Der Chef. 22.00 Kult. rubr. 22.45 Journaal, komm. en weerber. DUITSLAND II 16.15 Doe. 17.00 Journaal. 17.10 Tekenfilm- «erle. 17.40 Voetbalmagaxlne. 18.25 Hier kocht der Chef. 19.00 Heute. 19.30 Trefpunt van Intern, artiesten. 21.00 Journaal. 21.15 Kult. progr. 22.00 Opleid, magazine. 22.45 Sportprogr. 23.30 'Jour naal. DUITSLAND III NDR 8.05-12.45 en 16.30-17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Scholleren en stud.magazine. 19.00 TV-cursus. 19.30 TV- cursus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Serle-ultz. 21.00-22.25 Muz.-recital. DUITSLAND III WDR 8.05 t.e.m. 11.45 Schooltelevisie. (9.30 Se samstrasse.) 16 00 Sesame Street. 17.00 Schooltelevisie. 17.30 Jongerenmagazine. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19 oo Zandmann. 19 05 Progr. voor Turkse gastarb. 19.15 Akt. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19 55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Tv- komposlile. 21 05 Amusem.progr. 21.50 Jour naal. 22.10-22.20 Voordracht. BELG IE NEDERLANDS 18.00 Fabelljeskr. 18.05 Black Beauty. 18 30 Tienerklanken. 19.10 Dok. 19.3 5 Kortweg. 19.43 Med. 19.4 SJournaal. 20 20 Spelprogr. 20.50 TV-spel. 22.20 Fragm uit nwe films. 23.00 Journaal. 23 20-23.30 Yoga. .50 Radio journaal. 23.55-24 00 Nws HILVERSUM III TROS: 7.00 Drie op Je boterham, met Vaak 's ochtends, waarin o m. verkeerslnf. KRO: 9 03 Pep op drie. 11.03 (S> Drie draalt op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag, met 13.03 Raden maar 14.03 Popkontakt: Theo Stokkink-Show. NOS: 16.03 Hitmeesters: Da verende dertig op Drie. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 (S) Poster. 21.02 (S) Sesjun: Jazz en pop. 22.02 (S) Hugo van Gelderen Show. met o.a. Neder landstalige top tien. 22.55 Med. 23.02 (S) T S T sport en muz. 0.02 Aktua. 0.10 (S) Jazz-Slr. 1.02 Nachtwacht. NOS: 5.02 Satesausshow. EO: 6.02-700 (S) Matinata BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws. 12.08 Lichte muz. (13.00 Nws, weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15.00 Nws.) 16 00 Nws. 16.10 Licht klass. namlddagconc. 17.00 Nws. 18.00 Nws. 18.57 Ork. v.d. week. 19.00 Nws. 19.45 Lichte muz. 20.00 Lichte muz. (20.30 Nws.) 22.00 Nws. 22.05 Amusem.progr. (23.00 NWS.) 23.40-23.45 Nws. BELGIE FRANS 14.00, 14.25, 14.40 en 15.10 Schooltelevi- en Festivalagenda. 19.45 Journaal. 20.15 Tips voor verkeersveltlgh. 20.20 Farachutlstes ar- rlvent. 22.05 Filmtips. 22.50 Journaal. Ham a l'orange 2 dikke plakken ham 300 gr. 2 teentjes knoflook 20 kruidnagelen 4 eetlepels boter 2 eetlepels witte wijn 4 eetlepels oranjemarmalade V2 eetlepel gehakte peterselie peper, paneermeel De vetranden om de ham insnijden. Smeer ze in het uitgeperste knoflook en leg ze in een vuurvaste schaal. Prik in iedere plak tien kruidnagelen. Smelt de boter en vermeng deze met de wijn. Bedruip de ham met dit mengsel. Smeer er de marmalde over en bestrooi ze met peterselie. Tot slot wat paneermeel er over strooien. De schaal in een matig warme oven doen en bakken tot ze mooi bruin zijn. Menutip: toastje haring, gekookte krieltjes, ham l'orange, snijbonen, ijs. KEULEN (DPA) De Amerikaanse professor Arie J. Haagen-Smit uit Pa sadena, Califomië, kreeg gisteren in Keulen de Rijnlandprijs voor milieu bescherming. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 mark verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4