Louis en de muziek, ze lieten elkaar niet los Busbanenplan voor vier jaren Agenda van Leiden Leegstand woningen verdubbeld Organist Drie koren Dirigentenprijs Zolang hetzelfde Grof vuil Leiden Foto Van der Horst Heel apart Veel inbraken opgelost Moeizaam overleg over de Voorschotense wethouders Orgelconcert Joop Brons Teruglopend resultaat bij Zaalberg Vermiste kleuter in Oude Rijn verdronken Tentoonstelling bij drukkerij De Bink Hazerswoude heeft nogal wat illegale bouwsels Alphenaar gedood Visserijberichten TRQUiW/jKmWTET DO^DiERlDiAG 6 JUiNI 197% SÏAJD EN REGIO L3 Hij wordt wel eens een beul genoemd WASSENAAR Louis van Wijngaarden, in zijn dagelijks leven hoofdadministrateur bij Garage Jansen aan de Rijksstraatweg, waar hij sinds 1938 werkzaam is. herdacht in februari j.L, dat hij vijf en twintig jaar geleden koordirigent werd. In besloten kring hebben zijn koorleden gezegd, hoe hoog zij hem als ar tistiek leider en mens waarderen. Omdat dit jubileum niet met uitbun dig feestvertoon was omgeven, ben ik. niet ter gelegenheid maar wel naar aanleiding daarvan, nu eens in alle rust met hem gaan praten. Louis van Wijngaarden, tegenwoordig dirigent van het Voorschotens Chris telijk Vakaal Ensemble, Looft den Heer (De Kaag), Advenido (Burger veen)! en de Voorburgse Stem (des Volks) en gelegenheids (maar wel vaste repetitor van de zingende Leid- se 'Semper Crescendo' (Minerva) stu denten, leidt een 'dubbel leven'. Toch overziet men in zulke gevallen vaak de diepere verwantschap. Nauw keurig systematisch rekenen, dus ook wiskunde, heeft zeer veel met muziek te maken. mannenzangers dirigeren van de Leid- sé Lichtfabrieken, de Militaire Kck- school, en 'Onderling Zanggenot' in Koudekerk, hier als opvolger van Van der Molen, die er later teruggekomen is. Verder van het Leidse 'Kunst na Arbeid', waar hij Van den Bos opvolg de en van 'Jubilate' in Katwijk. 'Ja, ik heb veel in de mannenkoren gezeten. Mijn eerste gemengde koor, in 1961, was 'Zang zij onze Leus', dat later in 'Voorschotens Christelijk Vo- kaal Ensemble werd omgedoopt. Ik kwam daar in de plaats van Tilly Stenz, had er vroeger al eens waarge nomen. Ik zag in Voorschoten mogelijkheden tot vernieuwing. Voor het koor was Louis (12-9-1920), zoon van een Kou- dekerkse zadelmaker, had al heel vroeg zin in muziek. Nu trof hij het, dat vader organist van de hervormde dorpskerk was. Vaak ging hij zater dags mee. Wanneer vader dan dn het orgel kroop om te stemmen, mocht Louis de toetsen vasthouden. Zo raak te hij met het materiaal en de klank vertrouwen. Een pianolerares bracht hem al op z'n achtste jaar de grond beginselen van de muziek bij. Maar dat gebeurde vrceger op een dorre manier en van algemeen vormend mu ziekonderwijs bestond de naam nog niet eens. Op de lagere school deed een van de juffrouwen véél aan muziek. Ze maak te zelfs uitvoeringen van kinderope rettes, waarin Louis, die een mooie stem had, ook mocht meezingen. Louis en de muziek; ze hebben elkaar nooit in de steek gelaten. In zijn ulo- tijd, aan de Hooglandse Kerkgracht, kreeg hij pianoles van Henri Welboo- ren. Dat hij nog ooit dirigent zou worden, kwam zelfs niet in hem op. De aanloop kwam na de oorlog 'Ik zeng graag en werd lid van drie koren. Door de pianostudie kon ik vrij vlot van het blad lezen'. Waren dat koren hier in de buurt? 'Ja, alle drie in Wassenaar; Bel Canto, Zingt den Heer en het Mannenkoor. Ze hadden dezelfde dirigent, Gerard van der Water. Nee, ze bestaan niet meer. Vlak na de oorlog wilde ieder een wat doen, was er een plotselinge hausse, ook in de koorzang. Maar dat duurde meestal rui et zo heel lang. Van der Water is mijn mentor ge weest. Hij merkte, dat ik kon zingen en pianospelen, vroeg mij daarom de repetities te begeleiden. Zelf was hij, als employé bij de Nederlandse Spoorwegen in Leid- schendam, in de muziek ook amateur. Hij had nog zangles gehad van de vermaarde Cornells van Zanten. Op een keer vroeg hij, onverwachts, of ik zin had dirigent te werden. Nou, daar hebben we eerst heel wat over gepraat. Hoe moet dat dan, wilde ik weten. Ik zal je wel les in zang en directie geven, beloofde hij. Zo is het dan begonnen. Ik heb drie jaar les van hem gehad en véél ge leerd in die tijd. Hij drukte me al dadelijk in de praktijk. Vrijdagsa vonds hadden we met Bel Canto repe titie. Van der Water stuurde mij met de vrouwen naar boven; zelf bleef hij bij de mannen. Zo werkten we gelijk tijdig. Het was in 't begin wel erg moeilijk, maar ik heb er het vak door geleerd'. U kunt toch zeker wel goed parituur- lezen? 'Ja, ik lees goed. Maar ik moet wel de partituur altijd voor me hebben; 'k heb geen visueel geheugen'. Van Wijngaarden heeft nooit gesolli citeerd, werd altijd gevraagd 'Daar ben ik blij om, omdat ze me nu in de beroepswereld niet als een beunhaas zullen aanzien en ook omdat ik altijd voorwaarden heb kunnen stellen. Tijdens een repetitie, begin 1949, kwam er iemand binnenstappen. Hij vroeg me of ik geen zin had, dirigent van het dubbelmannenkwartet 'Inter Nes' te worden. Ik zag er eerst wel spijt van gehad. In februari 1949 traden we voor 't eerst op in een kerkdienst in de Kooikapel, nu Beth- tegenop, maar heb er later toch nooit lehemkerk. Later werkten we mee aan een Heyermans-avond in de Burcht. Tussen de bedrijven door na tuurlijk. Eigenlijk traden we voor 't eerst in 't openbaar op in Overschie, bij een wedstrijd, waar .ik al meteen de dirigenten prijs veroverde. Overal hadden we veel succes. We werkten met prominente spelers en solisten samen, zoals Piet van Eg- mond en Erna Spoorenberg, ook met allerlei orkesten, zoals 'Neerlandia'. Inter Nos werd bekend, ook om de heel mooie stemmen van de acht zangers. Van Wijngaarden ging nog andere het zingen met orkest een nieuwe ervaring. Aanvankelijk werkten we met amateur-ensembles, zoals 'Euter pe uit Den Haag. Ons eerste grote cptreden, samen met 'Kunst na Ar beid' en 'Jubilate' bracht een massa mensen op de planken. We concer teerden in één week op drie plaat sen, brachten het Gloria van Vivaldi de Kronungsmesse en Brahms' Alt-Rhap- sodde. Het vied Euterpe niet mee, maar het is toch bijzonder goed ge gaan. Later zongen we met beroepsorkesten, o.a. het ZuidiholLands, tegenwoordig Gewestelijk Orkest. We zijn toen aan muzikaal verant woorde programma's gaan bouwen. Ik verbaas me erover, dat sommige ko ren zolang in hetzelfde stramien blij- LEIDEN In de volgende straten wordt vrijdag grof huisvuil opgehaald, Ter Haarka- de. Bosfouizerlaan. Boshuilzêrkade, 5 Meilaan en plein, Bevrijdingsplein, Gvd Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat, Joh. Pontstraat, Walraven van Halstraat, Wiardi Beckmanstraat. van der Helmlaan, Arent Brunsstraat, Lievan de Keystraat, Zoeher- straat, van Banchemhof, de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Vihg- boenshof, Jacob van Campenlaan. Voorscho- tenveg, Stalpaerthof, van 's Gravensande- straat, Berlagestraat. Veilingkade, Lammen- schansweg (van Vellingkade tot Lammen- schansplein), Lammenschansplein, Zoeter- woudseweg, Meloenstraat, Appelstraat, To- matenstraat, Druivenstraat, Kersenstraat, Carbutreweg, Planteynstraat, Kanaalweg (van Lammebrug tot spoorlijn), Vlletweg, Vrouwenweg, Cronestein (woonschepen:. (ADVERTENTIE) Deze week Kijk in de etalage van Doezastraat 22-24 Fotiek: Vijf Meiplein 9 StudioDiamantplein 5 ven vastzitten. Soms heb ik er wel gehad, die met mijn visie niet mee konden of wilden. Mijn doel is steeds geweest, echt muziek te maken, samen met anderen en dan, met een gelijk waardige inspanning van iedereen, een bevredigend resultaat te behalen. Daarbij vlieg ik door een werk heen. neem telkens enkele maten, blijf er niet lang bij stilstaan. Later gaan we afwerken. Ze noemen me wel eens een beul. Maar toch blijkt deze me thode heel geschikt om wakker te blijven. Je moeit er wel af en toe een gekke opmerking doorheen gooien; niemand kan het hele jaar op zijn tenen lopen'. Het Voorschotense koor met zijn dui delijk aanwezige selectie-gevoel, zijn doelbewuste toewijding bevredigt hem bijzonder. 'Samen bouwen we iets moois op, om dit op de uitvoering aan een zeshonderd mensen door te geven'. De belangstelling is altijd groot. Het koor heeft zich met de vertolking van waardevolle komposities een goede re putatie, ook in de omgeving, verwor ven. Terecht, mag ik wel zeggen. Van Wijngaarden werkt nauwkeurig; hij is met middelmatigheid niet tevreden. 'Heel belangrijk is, daarbij hoe een dirigent tegenover zijn bestuur staat. Als dat niet meekomt, bereik je niets. Maar een vooruitstrevend bestuur pept je juist op.' Een heel bijzondere aktiviteit is de training van het Minerva-studenten- koor. Het orkest 'Semper Crescendo' geeft ieder jaar een uitvoering. Enke le jaren geleden rees de vraag hoe ook de muzieklievende, maar geen instrument bespelende studenten op zo'n avond ingeschakeld zouden kun nen worden. Het antwoord was: een koor vormen voor één concert. Van Wijngaarden werd als leider aange zocht. 'Eerst had ik alleen mannen. Later kwamen er cok meisjes bij. Het is een heel aparte wereld, die studen ten onder elkaar. Ik voelde me er al gauw in thuis. We studeren ruim twee maanden voor de uitvoering, één avond in de week. Met de mannen heb ik onder meer het Soldatenkoor uit Faust en 'Lan- derkennung' van Grieg gezongen, la ter met het gemengde koor ook mo derne dingen van Andriessen en Stra- tegier, maar ook 'Der Sturm' van Haydn. De eerste keer zing ik zelf mee, onder aanvoering van de orkest dirigent, ik sta dan tussen de tenoren en de bassen om eventueel bij te sturen. Gewoonlijk wordt het stuk gebisseerd en dan dirigeer ik zelf'. Van welke muziek houdt u het meest? 'Ik ben een romanticus en een fervent bewonderaar van Mahler, ben ook lid van de Mahlerverenlging. Prachtig werk, die symfomiëen, ik heb er ver scheidene op de plaat'. Met zijn Vocrsohotense koor is hij alweer met de Johannes Passion be zig. Op 18 maart 1975 zal dit machtige werk bij leven en welzijn voor de tweede keer onder zijn leiding wor den uitgevoerd. Johan van Wolfswinkel. LEIDEN De Leidse politie heeft met de aanhouding van drie jongens een grote serie inbraken opgelost. Het betreft hier twee 17-jarige scholieren en een 18-jarige monteur resp. afkom stig uit Voorschoten en Leiden. Het drietal heeft bekend te hebben igebroken in kantoren en kantines in Leiden en in bedrijven in Valkenburg en Voorschoten. De buit bestond voor een belangrijk deel uit elektrische apparatuur, drank en sigaretten. Bromfietsonderdelen werden gestolen uit een grossiersbedrijf in Voorscho ten. Uit clubhuizen in Zuid-West en Leiderdorp platenspelers, bandrecor ders en versterkers, uit een woning en restaurant in Voorschoten een ste reo-installatie en geld, uit een Leids lyceum 120 gulden en uit een sigaret tenautomaat aan het Bevrijdingsplein rookartikelen. De rooftocht strekte zich uit over mei en begin juni. VOORSCHOTEN In Voorschoten komt heel voorzichtig het overleg op gang over het te vormen college van B. en W. Voor de raadsverkiezingen deelden o.a. WD en PPV hun kiezers reeds mee ieder te beschikken over twee wethouderskandidaten. De WD schoof mr. Begeer en W. Oosterbaan naar voren, de eerste voor openbare werken en de tweede voor financiën. De progressieven wezen op J. Visser voor onderwijs en cultuur en A. Eve- leens voor openbare werken. Nu de verkiezingen in tegenstelling tot alle prognoses minder gunstig zijn uitgevallen voor de WD en de pro gressieven en bovendien het CDA ge zien de resultaten van de laatst ge houden statenverkiezingen grote winst maakte, is alles weer open komen te liggen. Daar komt nog bij dat do huidige wethouder van financiën W. J. Iestra als eenling in de raad terug keert door zijn eigen lijst. De VVD wordt de grootste partij met 7 zetels, dan het CDA met 6 zetels, de PPV met 5 zetels en Iestra met J zetel. Vast staat inmiddels wel dat zowel WD als PPV niet 2 wethouders kunnen claimen. Het zo eenvoudig zijn indien het aantal wethouders werd terugge bracht tot drie, maar daar voelen de partijen weinig voor, hoewel burge meester Van der Haar heeft meege deeld wel iets meer te willen gaan doen binnen het dagelijks bestuur dan alleen hoofd van de politie en brandweer zoals nu het geval is. In het huidige college van B. en W. hebben VVD en PvdA ieder 1 wet houder en de confessionelen 2, ter wijl ook de burgemeester als confessi oneel wordt gezien. Voor het nieuwe college maakt de heer Iestra, hoewel hij als eenling in de raad terugkeert, een kans wederom wethouder van fi nanciën te worden. Dit is een weinig begerenswaardige portefeuille, maar de afgelopen vier jaar is er nimmer door een partij direktc kritiek op deze wethouder geuit. Het CDA stelt prijs op de portefeuille voor onderwijs en cultuur, nu in handen van de heer Esselaar, die lijsttrekker voor het CDA was. De heer Eveleens, hoewel nieuw als raadslid, maar bekend door o.a. zijn vroegere functie van gemeentesecreta ris, is acceptabel voor alle partijen als wethouder en de portefeuille van open bare werken behoort tot de mogelijk heden, omdat zowel de progressieven als het CDA deze portefeuille niet willen geven aan de VVD. De WD heeft in N. Oosterbaan een kandidaat voro milieuzaken en public- relations, terwijl middenstandszaken hem ook niet vreemd zijn. Mr. Be geer, president-commissaris van de Kon. Van Kempen en Begeer, is aller minst gebrand op een wethoudersze tel. LEIDEN Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden: Hooglandse Kerkgracht 4. De ope ningsuren zijn dinsdagochtend van 9.30 lot 12 uur; woensdagmiddag van 14 tot 16 uur: donderdagmiddag van 14 tot 16 uur, vrijda gochtend van 9.30 tot 12 uur. Telefoonnum mer 01710-30360. Films in Leiden tot 13 juni. Studio. Steensitraat 39, tel 33210, 'Le Magnifi- que' 18 jr. dag 14.30, 19. en 21.15 uur en zo extra voorstelling 16.15 uur. Lldo, Steenstraat 39. tel 24130, 'Bad man bolt' 18 Jr tijden zie Studio. Luxor, Stationsweg 19, tel 212S9, 'De eenar mige zwaardvechter' 18 Jr, dag 14.30, 19. en 21.15 uur en zondag extra voorstelUng 16.45 Camera. Hogewoerd 49-51, tel 24919, 'Heat' 18 jr, dag 19 en 21.15 uur en do, vr, ma en di 14.30 uur. Kindermatinee, 'Louis de Funes als taxichauffeur' a.l. za en wo 14.30 en zo 14 en 16 uur, Nacbtv vr, za 23.30 uur 'Steelyard Blues' 18 jr. Trianon, 'Breestraat 31, tel 23875, 'Dr Zjiva- go' 14 jr, dag 14 en 20 uur. Rex, Haarlemmerstraat 52, tel 25414, 'Ero tisch Speelgoed' 18 jr, dag 14.30 en 19 en 31.15 uur. Nachtv vr, za 23.30 uur De vijf sterke mannen' IR Ir. APOTHEKEN REGIO LEIDEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waarge nomen van vrijdag 31 mei tot tweedo pinksterdag 's morgens 8 uur door de Doeza- apotheek, Doezastraat Leiden en de apotheek Van Breest Smallenburg Loevesteln Leider dorp. Tevens op zaterdag tot 1 uur door de Oegstgeester apotheek. Wilhelminapark 8, en de apotheek Voorschoten. De dienst wordt waargenomen van maandag tweede pinksterdag 's morgens 8 uur tot vrijdag 7 Juni door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd te Leiden, de apotheek meester Smeetsweg, onderzoek winkel- Voorschoten en de apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest. DONDERDAG 6 JUNI Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur snc. raads vrouw. VRIJDAG 7 JUNI LISSE De organist van de Hoog landse kerk te Leiden, Joop Brons, zal zaterdagavond om kwart over 8 een orgelconcert verzorgen in de St. Agatihaikerk te LIsse. Hij speelt wer ken van L. Marahand, G. Bohm. L. N- Clérambault, J. S. Bach. C. Franck en J. Lamglais. Het volgende concert wordt gegeven op zaterdag 13 juli door de organiste Dorthy de Rooij te Eindhoven. LEIDEN De venkoop van wollen dekens was in 1973 lager dan in het voorgaande jaar. Aldus het jaarver- slag van Zaalberg Leiden. Grote prijsstijgingen en een teruglo- pende markt waren hiervan de oor zaak. Desondanks is het procentuele marktaandeel van Zaalberg gestegen De export handhaafde ach. De spin nerijen in Vlijmen en Ede waren goed van orders voorzien. De perso neelsbezetting baarde zorgen. De ver verij in Tilburg gaf een gunstig resul taat te zien. De investeringen zijn het afgelopen jaar bewust beperkt gehou den. Deze bedroegen slechts 150.000 Voorgesteld wordt, een dividend van 9 procent uit te keren. Door de moeilijkheden in de perso- neelsvooraiening, de 'voortsnellend a kosteninflatie en een algemene druk op de marges zijn de resultaten over de eerste maanden van dit jaar on gunstig beïnvloed. De verwachting is, dat het resultaat van 1974 dat over 1973 niiet zal evenaren RIJNSBURG/OEGSTGEEST De 5- jarige Jan Willem van Egmond, uit de Molenkamp, die sinds dinsdagmid dag 3 uur werd vermist, is gisteroch tend gevonden. Zijn stoffelijk over schot werd opgehaald uit de Oude Rijn. Om kwart voor drie dinsdagmid dag was de kleuter nog gezien. Vijf tien minuten later was hij verdwenen. De politie van Oegstgeest ging dreg gen tot het donker werd; gisteroch tend werd het dreggen voortgezet. Omstreeks 11 uur werd het jongetje gevonden. Vermoedelijk is de jongen spelenderwijs te water geraakt in de Oude Rijn. die grenst aan het com- postbedrijf van zijn vader. LAK-theater, Levendaal 150. 8.15 uur: opvoe ring van 'Droomspel'. ZATERDAG 8 JUNI Gehoorzaal, 8 uur: jubileumconcert Kath. Leidse Ilarmonlekapel t.g.v. 25-jarig bestaan. LEIDEN Tot en met 30 juni expo seert Hanfci van Wijngaarden bij drukkerij De Bink aan de Roosevell- straat 3 illustraties, gouaches en druk werk. De tentoonstelling is geopend maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. Op zaterdasr van 13.30 tot 15.30 uur. HAZERSWOUDE Het stond de le den van de kommissie Millieuhygiëne Hazerswoude al geruime tijd voor de geest, een vaartocht door een deel van de gemeente. Welnu, dinsdagavond kwam het er dan van. En niet alleen de millieucommissieleden namen plaats in een van ae roeiboten van 'Klein Giethoorn', het restaurantje en het Rietveld waar werd ingescheept en afgemeerd, maar ook leden van de camrnissue Openbare Werken. De Riet- veldse Vaart werd van 'Klein Giet hoorn' naar de Compierkade v.v. be varen en daarna was het koffiedrin ken voor het gezelschap. Eerste conclusie van het gezelschap: er bevinden zich in het gebied, dat werd 'afgestroopt', nogal wat illegale bouwsels. En dan werd ook maar al •te zeer duidelijk dat menig slootje of vaartje niet goed wordt onderhouden. Ieder zag dat de Jan Dekker-brug zich in een niet al te beste staat bevindt (De binten zijn aan het verslijten)). VALKENBURG Er is een begin gemaakt met de eerste fase van de reconstructie van de Voorschoterweg. De weg krijgt een verharde breedte van 6 meter met aan de ene kant een voetpad en aan de andere kant een fietspad. Ook de brug in de Voorscho terweg wordt vernieuwd en verbreed. HAZERSWOUDE In verband met het werkbezoek van de commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk, op maandag 10 juni aan Hazerswoude. wordt die avond geen bijeenkomst gehouden van de woonruimte advies commissie. Op 17 juni, 19.30 uur, wordt in het voormalige raadhuis in het dorp de eerstvolgende zitting van de commissie gehouden. ALPHEN Op een overweg tussen Oudenbosch en Zevenbergen is gister morgen een personenauto onder de trein Roosendaal-Leiden gekomen. De auto werd 400 meter meegesleurd. De bestuurder, de 27-jarige J. Snijders uit Alphen aan den Rijn, die alleen in de auto zat, kwam om het leven. Pleit voor autovrije Ri jnsburgertueg LEIDEN Het aantal leegstaande woningen in Leiden had per 1 april 1974 het ongekend hoge peil bereikt van 1.146, wat ten opzichte van 1 april 1968 een verdubbeling beteken de. Uiteraard dient deze grotere leeg stand wel bezien te worden in relatie tot het aantal aan de teldata vooraf gaande gereedgekomen woningen. Dat waren er dit jaar 1.309 en in 1968 620. Van de woningen, die per 1 april leeg stonden waren er slechts 79 onge schikt voor bewoning. Dit lage aantal houdt verband met de afbraak van woningen in de loop der jaren, vooral in het saneringsgebied Heren gracht/Zijlsingel. Op te merken valt verder, dat vooral sedert 1 april 1973 het aantal nog nimmer bewoond geweest zijnde wo ningen sterk is gestegen, hetgeen weer verband houdt met het gereed komen van nieuwbouwwoningen, vooral in de Merenwijk. De 513 per 1 april 1974 leegstaande nieuwbouwwo ningen betroffen flats aan de Boer- haavelaan (74), Jan Luykenlaan (78) en Merenwijk (337) en 12 eengezins woningen van de woningbouwvereni ging 'Ons Doel' in Merenwijk, Para- maribohof (4), Cruquiuslaan (5) en Apollolaan (3). Van deze 513 wonin gen stonden er 116 korter dan 1 maand leeg. 277 een tot vier maan den, 34 vier tot zeven maanden. 4 zeven tot tien maanden en 82 tien maanden of langer. Geconcludeerd kan worden, dat de woningmarkt zich de laatste jaren heeft verruimd. LEIDEN Tijdens een bespre king van het pre-advies, behoren de. bij de nota 'Openbaar vervoer op korte termijn' in de commis sie Stadsontwikkeling merkte het raadslid Wim van Rooijen van D'66 op, dat het gebruik van de in de nota aangewezen hoofdrou te voor het openbaar vervoer (Rijnsburgerweg, Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaar- straat, Levendaal, omgeving Jan van Houtbrug en marktroute) een te zware belasting gaat betekenen voor een deel van het winkelge bied. Van Rooijen zou liever zien, dat het busvericeer, dat nu gebruik maalkt van de oity-rinig (Langegracht, Hooi gracht) daar blijft, zodat het gespreid wordt. De city-ring zou uitsluitend gebruikt moeten worden voor busver- keer en voor bestemmingsverkeer naar het centrum, terwijl de singel- route gebruikt kan worden voor het verkeer naar de buitenwijken. De Breestraat en de marktenroute wil hij dan sluiten voor het particuliere auto verkeer. Hij vindt, dat de binnenstad wel bereikbaar moet blijven maar niet doorrijdbaar. dus geen doorgaand verkeer. Wethouder Kret reageerde hierop met te zeggen, dat dan de voorgestelde vermindering van de wachttijd (tien minuten in plaats van vijftien) niet te verwezenlijken is. Overigens speel de ook Kret met de gedachte dat op den duur het autoverkeer uit de Breestraat en de marktenroute zal moeten verdwijnen want er blijft wei nig ruimte meer over voor de gewone auto als het busvericeer zoveel ruimte krijgt toegewezen. Bij het opengooien van de Breestraat voor riolerings werkzaamheden zal al het busverkeer over de marktroute (Aalmarkt, Boter markt) moeten en dan zal het auto verkeer ook al een andere route moe ten gaan zoeken. Bekijkt Kret het meer vanuit de prak tijk, die bepaalde ontwikkelingen wel zal uitwijzen, Van Rooijen ziet het meer principieel. Overigens kon Van Rooijen tot zijn verheugenis opmer ken, dat dn feite Kret zijn stap^voor- stap-visie (van het wegbannen van de auto uit de binnenstad) deelt. Sociale functie Een verschil van mening tussen Van Rooijen (D'66) en Waal en Kerling (beiden PvdA) kwam naar voren, toen mevr. Kerling zei, dat zij voot haar partij nog veel sterker dan in het pre-advies werd uitgedrukt een voorkeur wilde uitspreken voor de tien-minutendiensten terwijl Van Rooijen liever wil vasthouden aan de kwartier-frequentie omdat je dan een deel van het busvericeer over de ring- lijnen kunt laten rijden, wat de socia le functie van het busverkeer ten goede komt. Cees Waal brak nog een lans voor het gebruik van mini-busjes in de Breestraat maar wethouder Kret zag dat niet zo zitten; zoiets zou een totaal ander vervoerssysteem vereisen. Waal ziet verder ook graag op de lange duur de tram terug in de stad. Als tweede grote punt in deze com missievergadering kwam het busba nenplan ter sprake. Dit plan voorziet de komende vier jaren in een syste matische aanleg van busbanen en het treffen van verkeersvooraieningen, die daarmee in verband staan op of in de directe omgeving van de Rijnsburger weg, het Stationsplein, de Jan van Houtbrug, de Korevaarstr., de Heren gracht, het Levendaal, de Prinsesseka de, het Galgewater en het Noordeinds- plein. Te zijner tijd zullen de raad deelplannen worden voorgelegd voor de afzonderlijke busbanen. Busbaan De voorgestelde busbaan op de Rijns burgerweg maakte de meeste tongen los. Waal en Van Rooijen wilden de Rijnsburgerweg geheel afsluiten voor gewoon autoverkeer, zodat een aparte busbaan niet eens nodig is. Plesman- weg en de Oegstgeesterweg zijn duide lijk toereikend als toegangsweg naar Leiden, zo meenden ze. Kret durfde dit de raad echter niet voor te stellen en hij wilde ook de resultaten van het verkeers- en ver- voersonderzoek eerst afwachten. Dit deed Wim van Rooijen opmerken, dat er beslist geen maandenlang onder zoek voor nodig is om te kunnen constateren, dat de Plesmanweg als toegangsweg volstrekt voldoende is. Kret zag echter allerlei haken en ogen zoals het verkeer naar het Aca demisch Ziekenhuis. Wel zag hij wat in het afsluiten van een beginstuk Rijnsburgerweg bij de Johan de Witt- straat. Maar dan zouden de auto's toch weer vanaf de Wassenaarse weg op de Rijnsburgerweg komen, aldus Krets opposanten, die het helemaal niet erg vonden als het verkeer naar instellingen aan de Rijnsburgerweg eens een eindje moesten omrijden, waarbij je dan in bepaalde gevallen een uitzondering kan maken. De voorgestelde busbaan op de Prin sessekade deed bij Van Rooijen het bezwaar rijzen, dat bij eventuele ver breding van de kade de fraaie bomen daar wellicht moeten verdwijnen. Geen verbreding dus, vond hij. Voor een speciale bejaardenlijn langs de bejaardentehuizen voelde mevrouw Kerling niet veel. Het streven is im mers om bejaarden zoveel mogelijk verspreid over de wijken te laten wonen. kort-nioui.-G-uit-^c-Te/Tio, kort-nirruvr.-n ït-öe-TOtfio kori-T) i oUKO-uit-3ö-Wï£io kor h-moiwr.-nit-5 o-Tcfflo VALKENBURG De bazaar van Valken 68 voor het nieuwe clubge bouw heeft 2600 opgebracht. HAZERSWOUDE Het bestuur van de Stichting Het Anker is zo ver gevorderd met de voorbereiding voor de toestandkoming van een multifun- tioneel centrum ten behoeve van de bewoners van de Hazerswoudse Rijn dijk, dat een voorlopig programma van eisen moet worden vastgesteld. Om de gehele bevolking zoveel moge lijk bij de totstandkoming te betrek ken, wordt op donderdag 13 juli, 20 uur, in het gemeentehuis de eerste hoorzitting gehouden. HAZERSWOUDE Vandaag, don derdag, brengt burgemeester Ten Heuvelhof een bezoek aan mevrouw W. M. Heij-Spijker, Rijndijk 245, ter gelegenheid van haar 102de verjaar dag. ZOETERWOUDE Zondagavond om 6 uur wordt in 'Ons Huis' een jeugd dienst gehouden, waarin ds. S L. Srhock hoopt voor te gaan. LEIMUIDEN Vrijdag 14 juni om 8 uur komt de gemeenteraad bijeen. Uit de agenda: onbewoonbaarverklaring Willem van der Veldenweg 73a, ver huur strook water van de Drecht. subsidie Vee Bescherming van Rieren afd. Alphen, beroep van F. van de Oudeweetering ivm weigering bouw vergunning, aanleg parkeerplaats zwa re vrachtwagens, verkoop bouwgrond, overeenkomst tot aankoop van een woonhuis en verkoop van bouwterrein met A. J. Beuk, subsidie Ver. Vreem delingenverkeer Leimuiden en Rijnsa- terwoude. LEIMUIDEN Een kostenbegroting voor volledige renovatie van de wo ningwetwoningen aan het Noordeinde heeft uitgewezen, dt het niet verant woord is, deze woningen, die ruim 60 jaar oud zijn, te vernieuwen. De kos ten zouden te hoog zijn. B. en W. hebben besloten, de bewoning van de panden met vijf jaren te doen beëin digen en in die tijd slechts noodzake lijk onderhoudswerk te doen verrich ten. LEIMUIDEN Het polderbestuur heeft vergunning verleend tot het dempen van een deel van de sloot aan de Nokweg. LEIMUIDEN De heer J. van de Oudeweetering, Herenweg 47, heeft zonder vergunning een loods ge bouwd. Toen de gemeente hem af braak aanzegde, vroeg hij alsnog een vergunning aan. B. en W. beslisten afwijzend, op grond van bestem mingsbepalingen. De heer Van de Ou deweetering tekende hij de raad be roep aan. angezien zijn bezwaarschrift te laat is ontvangen, menen B. en W. dat de mogelijkheid van beroep daar mee is vervallen. Zij stellen de raad dan ook voor, het beroep niet ontvan kelijk te verklaren. LEIMUIDEN B. en W. stellen de raad voor, 65.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een par keerplaats voor zware vrachtwagens aan de Kerklaan. RIJNSATERWOUDE De gemeente raad van Rijnsaterwoude komt 13 juni om 8 uur bijeen. Uit de agenda: verwarming openbare school, aankoop grond voor uitbreiding en stichting van schoolgebouwen, subsidie Vreem delingenverkeer Leimuiden-Rijnsater- woude, ontslag hoofdleidster oenbare kleuterschool. Grond voor scholen is nodig in verband met de te verwach ten uitbreiding van de chr. school en de bouw van een nieuwe rk. school. A. Kempenaar wil de gemeente grond verkopen voor 12.670, WOUBRUGGE Op zaterdag 8 juni wordt in de Hervormde kerk een zanguitvoering gegeven door de kin derkoren van De Lofstem met een zomers proeramma. Aanvang 7.30 uur WOUBRUGGE Op maandag 10 ju ni vergadert de sportvereniging S'70 om 8 uur in hotel De Weeger. De agenda vermeldt ondermeer bestuurs verkiezingen. LISSE De heer A. F. Nieuwenhuis te Beverwijk is benoemd tot nieuwe trainer van Liser Boys. Hij volgt Piet Wassenaar op, wiens contract ten einde liep. De heer Nieuwenhuis heeft een 20-jarige ervaring als trai ner. LISSE Van 8 tot 12 juni zullen in een grote tent aan de Ruishoornlaan evangelisatiebijeenkomsten worden ge houden. Tot de sprekers behoren ds. Boeijinga, radiopredikant te Bloemen- daal, en Bob Meyer, nieuwslezer van het NOS-journaal. De bijeenkomsten, waarin ook zanggroepen optreden, be ginnen steeds om 8 uur. LISSE Op zondag 9 juni om 3 uur wordt in de Kapel Nieuw Vredehof te Heemstede een aangepaste kerkdienst gehouden met gehandicapten uit de Bollenstreek. Ds. Spijkerboer zal spre ken over 'Een stampvol feest'. Er zal in deze dienst ook belijdenis worden afgelegd LISSE Vrijdag kwart over 8 zal in het jongerencentrum Qbus te Lisse een thema avond worden gehouden onder de titel 'Gek zijn-beter worden'. Dit gaat over de psychisch zieke mens. LISSERBROEK Het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer wil In Lisserbroek komen tot de aanleg van een tweede sportveld. Afmetingen 60 bij 90 meter. Met de aanleg is 36.000 gemoeid. De sportvereniging Abbenes telt 80 leden. LISSE Op zondag 9 juni om 7 uur zal in de Gereformeerde Kerk aan de Heereweg een jeugddienst worden ge houden, waarin ds. A. L. Lapré uit Noordwijk zal voorgaan. Het onder werp voor deze dienst luidt: 'De no zem en de vader* n.a.v. Lucas 15 vers 11-32. Dit keer wordt muzikale mede werking verleend door solozang van Rika van Eenenaan. HAZERSWOUDE In het kader van het toernooi, waarin wordt uitge maakt welke sportvereniging uit Ha- zerswoucje zich het meest allround mag noemen, heeft de Hazerswoudse Tennis Club bij het volleyn en het trimmen de meeste punten verzameld Het door De Hazelaars georganiseerde volleybaltoernooi werd door de ten nissers gewonnen. Er deden in totaal twaalf teams mee aan dit (heren-) toernooi. Bij de dames werd HTC ook al eerste; de turners van Hou Vast eindigden op de tweede plaats. Zaterdag 8 juni worden de prijzen uitgereikt tijdens een barbecue op het sportcomplex van Bernardus. KATWIJK AAN ZEE Aan de harlngalslag verschenen woensdag: KW 144, 137 kantjes; IJM 57, 767 pakken ad 22 kg; KW 41, 94 kantjes. Prijzen k.k. 350-376, kl. 401-468, gr. 300-341. Pakken kl. 90-103, gr 64,10-68. AANVOER IJMUIDEN 70 kg. tong, 1 kist tarbot cn griet, 5 kisten kabeljauw, 36 kisten schelvis, 49 kisten wijting, 88 kisten schol, 38 kisten schar, 364 kisten makreel, 1053 kisten varia. 10.14-9.93, II 8.54-8.45. Per 40 kilogram: tarbot 291-268, griet 120-116, kabeljauw 11 200, kabeljauw IV 158-234. schelvis I, II en III 90.00, schelvis IV 76.00, schol II 114-110, V 77-65, makreel I 26.40- 20.00, II 23.40-14.40, schar 73-48, horstma- krecl 10.50-7.20, bot 16-15, r. poon 102-73, wijting 11 84-61, IV 80-76, haal 65.00, pilchards 19-16. BESOMMINGEN VAN WOENSDAG Zes enkelingen en drie spanners: YE 25 1.600, ZL 6 1.800, VL 90 4.100, VD 6 630. VD 25 1.790, HD 46 4.100, Spanvlssers: Volen- dammers: VD 9 en 115 3.700, 15 en 128 8.400, 53 en 180 8.200.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3