Synode bespreekt rapport-W ier singa Geref. synode over studentendominees en blad 'Voorlopig' fllSlllSill Zeven dagen uit het leven van een dorpsdominee Vandaag Deputaten adviseren: geen leertuchtprocedure Vóór december aanmelden voor universiteiten Japan beperkt betrekkingen met Zuid-Afrika De Nijenburgh los van de geref. kerken GESPREK MET MR. LUNS Trouw Kwartet □Dfl! DU Nieuwe boeken TROUW/KAV'tABTEfT DONDERDAG 6 JUKI 1974 KERK T2/K2 Van een onzer verslaggevers LUN'llEHEN De gereformeerde synode bespreekt vandaag liet rapport over de samenwerking met de Amsterdamse studentenpredikant dr. H. Wiersinga inzake diens visie op de verzoening. De vorige synode diroeg prof. d/r. J. T. Bakker, dsJL H. Grosheide, ds. P. N. Kruyswijk, H H. Rutgers, drs. C. P. T. Rijper en ds. P. B. Suurmond op. met dr. Wiersinga te praten ten einde tot meer helderheid te komen aan gaande zijn opvattingen en een oplos sing te zoeken voor de problemen, die zijn publikaties en de daarop inge brachte bezwaarschriften in de kerk hadden opgeroepen. Deze zes vergaderden in totaal zeven tig uur met dr Wiersinga. In hun rapport stellen zij de synode voor, geen leertuchtprocedure tegen dr. Wiersinga te beginnen. Zij zijn van mening, dat de gemeenschap in geloof en belijden groter is, dan het ver schil Christus gegeven werkelijkheid in het sterven en de opstanding van de Heer gegeven en bezegeld is'. Verbondenheid Het staat voor hen vast, dat dr. Wiersinga wel van de belijdenis af wijkt, maar dat er inhoudeflijk toch overeenstemming is. Het resultaat van de vele gesprekken wijst duidelijk in de richting, dat de geloofsverbonden- hedd met dr Wiersinga, ondanks zijn afwijkende mening op een belangrijk onderdeel van het belijden, is blijven DriJIVCCr bestaan. 'In en ondanks de verschillen vonden wij elkaar, religieus, gelovig gesproken, telkens weer tn het geloof in de verzoening als het grote werk van Gods genode voor en aan ons'. gesteld zou worden. Zij stellen de synode daarom voor, nog eens nadruk kelijk uit te spreken, dat zij blijft bij de belijdenis der kerk ten aanzien van de aard van het plaatsbekledende verzoeningswerk van Christus, ook als het dragen van het gericht van God. Ook wekken zij de synode op, vertrou wen uit te spreken, dat dr. Wiersinga bereid zal zijn zich nauwgezet te be zinnen op de vraag, of zijn confessio nele en theologische positiekeuze toch geen herziening behoeft. Verschilpunt Het belangrijkste verschilpunt, dat ln de gesprekken tussen deputaten en dr. Wiersinga overeind is blijven staan, is, dat dr. Wiersinga niet kan zeggen, dat 'Christus ia» onze plaats in het gericht Gods gestaan heeft'. Hij wil niet weten van een zich recht streeks keren van God tegen Christus. Hij aanvaardt niet, dat God in het lijden van Christus aan het kruis het gericht over de zonde voltrok, en daarin ook de bevrijding van het gericht Deputaten noemen dit verschil van groot gewicht Maar het is een ver schil binnen de fundamentele over eenstemming, "dat ons heal niet als een door ons te realiseren mogelijk heid, maar als een door God zelf in "Met de Oude Kerk blijven wij belij den en dat in gemeenschap met dr. Wiersinga dat Christus om ons mensen en om ons behoud neerge daald is van de hemel. Met de Cate chismus blijven wij en dat ook in gemeenschap met dr. Wiersinga belijden, dat wij het eigendom zijn van Jezus Christus, door Wie wij verzoend zijn met God. Als onze Plaatsbekleder vervult Hij zijn ambt, het ambt van de Ene, die sterft en opstaat voor de velen. Het gebleven verschil valt binnen deze overeen stemming'. Daarom zijr. deputaten te gen een leertuchtprocedure. Tegelijk benadrukken zij in hun rap port, dat het verdragen van dit ver schil niet mag worden uitgelegd, alsof een fundamenteel gedeelte van de belijdenis in feite dan toch dubieus Deputaten zijn gevoelig voor de drijf veer van dr. Wiersinga, zijn opkomen voor een effectieve verzoeningsleer. Zij schrijven in hun rapport, dat hij terecht wijst op een te veel verwaar loosd aspect van het verzoeningswerk van Christus, namelijk de vóórtgaande overwinirmngsmacht van Christus door zijn Geest in een leven van geloof, bekering en heiliging. Zij zijn het met dr. Wiersinga eens, dat de kerk •in haar belijden, haar verkondiging en beleving te weinig metterdaad leeft uit de wereldwijde kracht van de verzoening in Christus. Dan is een roemen in het volbrachte werk van Christus een ijded roemen, schrijven zij. Daarom vragen zij de synode ook uit te spreken, dat de opvattingen van dr. Wiersinga geen werkelijk antwoord ontvangen zonder een persoonlijk en gemeenschappelijk dagelijks leven uit de verzoening, waarin de vernieuwen de en herscheppende bracht van de Geest van Christus zich baanibreekt. Pater Chacour De Palestijnse pater Chacour schaart rich in de rij van hen, die beweren dat er nooit sprake is geweest van Arabische jodenvervolging (Tr/Kw. 30-5-74). Als iets maar lang genoeg wordt herhaald, krijgt het op den duur de schijn van werkelijkheid. Ter vermijding van misverstand derhalve nogeens enige feiten. Arabische 'gast vrijheid': een jood moest hoge be- lastng betalen om in zijn eigen land te mogen wonen, moest kenbaar zijn aan een gele lap op zijn kleding (in Spanje; zwarte mantel en puntmuts). In Jemen moesten joodse vrouwen •choenen dragen van verschillende kleur. Weeskinderen werden bij Isla mitische families ondergebracht. Her haaldelijk is sprake van pogroms: vernietiging van het ghetto van Cairo (1012) op bevel van Hakiem, pogrom te Granada (1066) waarbij kruisiging van Josef ben Nargela, moord op duizenden joden, joodse meisjes in de harems gesleept De annalen der Ka liefen getuigen herhaaldelijk van der gelijke slachtpartijen. Van de 12e tot de 20e eeuw zijn minstens één miljoen Joden ln het Nabije Oosten •verdwenen'. Wat de gastvrijheid der Arabische landen sinds 1948 voorstelt: meer dan een miljoen Joden hebben het vege lijf kunnen redden door te vluchten naar Israël, wie niet tijdig ontsnapte is overgeleverd aan gruwe lijke willekeur (informatie-bulletin van de Stichting tot Steun aan Joden in Arabische en Oost-Europese lan den, postbus 127, Doorn). Vlissingen Y. van der Schoot Heldring Stichtingen De uitstekende berichtgeving in Tr/Kw. 30.5 over de moeilijkheden rond groepsleidster Strumphler bij de Heldring Stichtingen vraagt m i. om een standpuntbepaling. Wat is het toch jammer, dat vele bestuurders in deze tijd het enthousiasme en de frisse aanpak van opvoedend perso neel niet ten nutte van hun inrichtin gen weten te maken. Wat een energie is beschikbaar voor een andere visie op jeugdzorg. De menselijke benade ring moet ongetwijfeld een positieve- pedagogische invloed op de pupillen hebben. Kan men allerlei bezwaren niet openlijk doorspreken of voor lief nemen (zoals men dit bij functiona rissen uit de groepen te-laat-komers, ochtend-humeurigen, niet-over-ijveri- gen enz. overal doet?). Ontslagen op staande voet lossen weinig op; ze zijn de machtspolitiek van hen die bij voorbaat y'ljk hebben. Zijn er al niet genoeg jonge mensen bij het vormge- De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. ven aan hun idealen gefrustreerd ge raakt? Culemborg M. Ooms Premiedruk Is de premiedruk voor de sociale wetten werkelijk te hoog? Weet men wel wat er met de mensen die een uitkering van één van de sociale wet ten ontvangen verder gebeurd? Wie profiteert er van de sociale wetge ving? Het is goed als alles eens grondig wordt uitgezocht, voor men tot verkeerde conclusies komt. Amsterdam H. ter Pas Partijganger der armen In het artikel over de Tunesische vluchteling Ben Kassem Daieb (29 mei) die het verzoek richtte tot mi nister Van der Stoel om bij zijn bezoek aan Tunesië het lot van de politieke gevangenen naar voren te brengen, en waarbij dat verzoek werd ondersteund door enkele kerkelijke or ganisaties (gelukkig) en politieke par tijen, miste ik de namen van de christelijke politieke partijen. Het is mij in de afgelopen jaren vaker opge vallen, dat, wanneer 'de mens die geen steun heeft', hulp nodig heeft. in de berichtgeving daarover, de christelijke partijen ontbreken. Waar aan en waarom willen zij hun christe lijke vingers niet branden? In dit verband betuig ik graag mijn instem ming met de brief van A. P. de Winter uit Rotterdam (Tr/Kw. 27 mei) die twee teksten aanhaalt waarop m.i. juist de christelijke partijen zouden moeten drijven: 'Wat gij aan één van Mijn minste broeders hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan' en 'Wanneer hebben wij U arm, hongerig en ellen dig kunnen zien'. Schoonebeek J. DL Rhebergen-Bolwijn STER op zondag De Ster wil nog meer miljoenen uit de TV-reclame halen, en hiervoor des noods de zondag gebruiken. Allen die hier tegen zijn, roep ik op, de dan op het scherm gebrachte artikelen nim mer te kopen, en dit zo mogelijk de desbetreffende fabrikant even te laten weten. Zaandijk W. Sleegers Blanke 'Indianen' Dat Columbus niet de ontdekker van Amerika was, is al jaren bekend. Vikingers-Scandinaviërs-Ieren waren hem al eeuwen voor. Hele Vikinger kolonies waren er al omstreeks het jaar 1000 bij Labrador en Massachu setts en Florida. Expedities van over ste Fawcett in 1925 ontdekten al, dat er 'blanke Indianen' waren in Brazilië die hij beschrijft als: Mensen met rode haren en blauwe ogen. Later heeft prof. Jacques de Mahieu uitvoe rige onderzoekingen verricht en kwam hij tot de ontdekking, dat ook de Inca's en de Maya's blank waren. Men kan deze uitermate interessante geschiedenis vinden in zijn boek Le grand Voyage du Dieusoleil, of in de Duitse vertaling: Des Sonnegottes grosze Reise. Den Haag T. Lybaart Luilakviering Als de wereldmilieudag wordt inge luid met het 'feestgedruis' van knette rende brommers (van half drie tot half zeven 's morgens) dringt zich opnieuw de vraag aan mij op, of het geen tijd wordt met de traditie van luilakviering te breken. Er zijn wel betere tradities afgeschaft. Het maandblad 'Voorlopig' (ondertitel: evangelisch commentaar bij de tijd), dat op de gereformeerde synode ter sprake kwam, is sterk in het publiceren van cartoon. Hier is er een, willekeurig gekozen uit het mei-nummer. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Uw studentenpredikanten verdienen uw twijfel niet of ze wel loyaal genoeg zijn ten opzichte van de gereformeerde ker ken. Ze werken hard in die bonte jongerenwereld en willen met al les wat in hun is de geloofboodschap die hen zelf in de gr*>ep heeft, doorgeven. Delft A. Geljon Ze trachten dat in hun jongerentaal te doen. Uiterst moeilijk in een perio de, die je met 'de gelijktijdigheid van de omgelijktijdigen' kunt omschrijven, het vervreecndingsprocea waar we middenmaitten'. Deze hartekreet, op bewogen toon voorgedragen, is van ds. A. Schippers, studentenprddïkant van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en was te horen op de gisteren hervatte gerefor meerde synodevergadering in Lun te ren, waar een tussentijds rapport van deputaten voor de kerkelijke arbeid onder de studerenden aan de orde was. Hij zei dit naar aanleiding van opmer kingen uit de synode zoals: komt het persoonlijk geloof wel voldoende tot zijn recht in dit pastorale werk? (dr. B. Wentzei, Den Haag), en: waarom juist zo uitvoerig bezig met het blad 'Voorlopig' in het studentenpastoraat' (ouderling N. J. de Koning, Apel doorn). Maar ds. Schippers zei het ook naar aanleiding van opmerkingen uit het op tafel liggende commissie rapport. Hierin werd namelijk de vrees uitgesproken 'dat de studenten predikanten zich wel eens te veel aanpassen bij degenen onder wie ze arbeiden en dat het onbehaag lijke gevoel is ontstaan dat de studen tenpredikanten te veel van het kerke lijk leven vervreemden en ongewild de weg bij de kerk voor vele studen ten blokkeren'. Ds. Schippers en trouwens ook de voorzitter van de deputaten, prof. dr. H. Mulder (oudtestamenticus aan de VU) maakten duidelijk, dat het blad "Voorlopig' in studentenkringen niet zo'n merkwaardige zaak is. Het vroe gere blad voor studerenden 'Sermo' is er immers on opgegaan. Enkele stu dentenpredikanten maken deel van de DEN HAAG Mensen die in 1975 aan een universiteit of hogeschool willen studeren, zuilen zich vóór de cember van dit jaar centraal moeten aanmelden. De Central** Commissie Plaatsing en Aanmelding eerstejaars heeft een advies hierover opgesteld dat binnenkort naar minister Van Kemenade van onderwijs zal gaan. De voorgestelde maatregel is volgens de commissie nodig om de technische verwerking van de aanmelding en in schrijving van aanstaande studenten sneller klaar te krijgen. Op het ogen blik mogen studenten zich tot juni van het jaar waarin ze met een studie willen beginnen, aanmelden. Doordat nogal wat mensen zich né die datum aanmelden, (en de commissie laatko mers met enige soepelheid tegemoet- treedt) duurt het véél te lang voordat alle studenten 'verwerkt en verdeeld' zijn. redactie uit. Maar er is geen financië le of formele binding mee, net zomin als met heit Gereformeerd Weekblad of met Centraal Weekblad. Ds. Schip pers: Als een kwart van de abonnees uit gereformeerde studenten bestaat, op een blad dus dat toch ook zijn kerkelijke binxüg heeft, dan is dat toch een goede zaak? Ja, maar die kerkelijke binding, daar gaat het nu juist om. Synodeleden en ook rapporteur ds. D. J. Roos, Over- vean, vinden 'Voorlopig' vaak zo koud, zo hard en weinig liefdevol. Voor deze visie werd een aantal cita ten aangedragen. Ds. Roos: natuurlijk mag er kritiek zijn, maar dan toch wel graag in nauwe verbondenheid met de kerk. Ds. Roos zette namens de oommissie recht, dat er aan de loyaliteit van de studentenpredikant niet in het minst getwijfeld wordt. Er is grote bewon dering voor hun werk met moeilijkhe den, waarvan een buitenstaander vaak geen weet heeft. Maar het gaat over het naar buiten treden. Daarin zijn soms negatieve tendensen. Hieraan voegde de praeses, dr. A. Kruyswijk, aan het slot van de behandeling toe: de generatieproblematiek vergt erg veel flexibiliteit en aanpassingsvermo gen van de studentenpredikant. Het is voor hen een voortdutend zoeken hoe zijn taak te realiseren. Daarbij kan hij wel eens op sleeptouw worden genomen of soms tot afstandelijkheid komen. Dat zal steeds moeten worden bijgetrokken. Een en ander ds terug te vinden in de besluirvonmng, die aanstuurt op in tensievere samenwerking tussen depu taten en academiekerken, meer rap portage, bredere deputaten (alle aca demieplaatsen er in vertegenwoor digd) met een verfijnder taakstelling. Een amendemant-Wentsel om deputa ten en sfcudentenpredikanten dringend te verzoeken alles te doen om jonge ren te bezielen voor de opbouw van de ambtelijk geleide kerk, werd ver worpen (tien stemmen voor). Hetzelf de gebeurde met dr. Wentsels amen dement alle invloed aan te wenden om 'Voorlopig' een meer kerkelijke en minder eenzijdige koers te doen varen. Hier stemden zestien synodele den voor. TOKIO (DPA) Japan zal op 15 juni zijn betrekkingen met Zuid-Afn- ka op het gebied van sport, cultuur en onderwijs verbreken. Naar gisteren in Tokio werd bekendgemaakt, wil Japan op deze wijze protesteren tegen de apartheidspolitiek. In toenemende mate hebben de zwart- Afrikaanse staten de laatste tijd ge protesteerd tegen de uitbreiding van de handelsrelaties tussen Japan en Zuid-Afrika. Ook zou Japan de econo mische boycot van Rhodes! waartoe de Verenigde Naties hébben opgeroe pen, hebben doorbroken. LUNTEREN De gereformeerde kerken dragen geen enkele verant woordelijkheid meer voor de oplei ding aan sociale academie De Nijen burgh. Deze uitspraak achtte de gere formeerde synode nodig nu naar vo ren is gekomen dat deze onder de synode van Sneek (1969'70) zelfstan dig geworden opleiding niet die grondslag heeft gekozen die een, om in synode-taal te spreken, aan de Schriften genormeerd onderwijs waar borgt. In feite komt het erop neer, dat door allerlei omstandigheden van het de mocratiseringsproces, de onmogelijk heid om voldoende christelijk geïnspi reerde én gekwalificeerde docenten te vinden, slechts tot een vage algemeen christelijke grondslag voor de oplei ding kon worden gekomen, die het bovendien, toen daarover in de acade mie-raad van De Nijenburgh-nieuwe- stijl moest worden gestemd, het maar met de hak over de sloot haalde. Een ontwikkeling die de synode ern stig betreurde, omdat de verwachtin gen die destijds bij het loslaten van De Nijenburgh zijn gewekt inzake het positief christelijk karakter van de opleiding niet zijn gehonoreerd. Van daar. dat het 'geen binding meer met De Nijenburgh' uitdrukkelijk en met de nodige informatie onder de aan dacht van de kerken kon worden gebracht. Ds. J. L. van Apeldoorn, Bilthoven, zelf destijds mede bij de oprichting betrokken, vond het pijnlijk dat de naam De Nijenburgh, die vroeger in relatie tot de kerken zoveel zendings-, evangelisatie-, en andere kerkelijke werksters en werkers heeft opgeleverd (opleidingen die nu elders worden gegeven), onder de nieuwe stichting blijft voortbestaan, want, zo stelde hij vast 'de echte Nijenburgh is bij deze begraven'. Ds. Besselaar Aan bvt begin van de synodezitting heeft de praeses, dr. A. Kruyswijk, ds. A. T. Besselaar herdacht, de onlangs plotseling op 46-jarige leeftijd overle den studentenpredikant in Eindhoven, die hij een pionier in het studenten pastoraat noemde. Hij heeft ook be langrijk werk gedaan voor de contac ten met de r.k. kerk (Reformatie- Rome). De synode betrachtte enkele minuten stilte. De praeses deelde verder mee, dat dr. L. Zielhuis, industrie-predikant in al gemene dienst te Amersfoort, ver vroegd emeritaat heeft aangevraagd en verkregen. Dit in verband met zijn gezondheid. Hij was eerder ojn. evan gelisatie en missionair predikant. Dr. Zielhuis is nu 60 jaar ADVERTENTIE Deze week in HERVORMD NEDERLAND o.a.: Roscam Abbing: Strijd tegen de bevolkingsgroei. Visser 't Hooft: Gustav Hei- nemann een staatsman uit één stuk. Het dubbele leven van wet houder ds. Bram Kret. Jongeren stellen vragen aan een generaal, een theoloog, een schrijver en een minis ter. Boekarest: ontmoeting tus sen kerk en samenleving. Gesprek tussen Oberman en Beyers Naudé. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogen blik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.ijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. door ds. E. Pijlman Het is gemakkelijk genoeg de op tweede pinksterdag door de NCRV vertoonde film *Zeven dagen uit liet leven van dorpsdominee' van je af te schudden met de (juiste) opmerking dat deze film toch wel erg op de Duitse toestanden slaat. Tocli valt er voldoende te ver gelijken. Ook wij kennen een crisis van het ambt Net als in Duitsland vinden we bij ons een aantal jonge theologen die grote moeite hebben om de (dorps)- pastorie in te gaan. Zij stellen vra gen naar de zin van het bijzondere? ambt en naar de wijze waarop dat in een moderne samenleving zou moeten funktioneren. Dus wel dezelfde vraag maar vanuit een geheel andere achter grond. Want de problemen die in de film voorkomen, zijn meer de proble men van de kerk dan van de predi kant, terwijl bij ons de problemen meer liggen op het vlak van de predi kant en samenleving. Als ik het goed zie, zijn het in ons land vooral twee grote vragen waar mee de kerken vandaag te maken hc4>ben en waardoor predikanten het vaak moeilijk hebben. In de eerste plaats hebben wij te maken met een duidelijker afwijzing van kerk en ge loof. Wij hebben minder te maken met mensen die hun kinderen willen laten dopen omdat het zo hoort, hun huwelijk in de kerk willen laten be vestigen omdat de familie het wil, of omdat het zo feestelijk is. Die dingen komen wel voor, maar zijn geen regel, zoals dat blijkbaar bij ds. Hösz uit de film het geval is. De schijn wordt vaak niet langer hoog gehouden. Men uit zijn kritiek, ver klaart ronduit geen enkele binding meer met geloof en kerk te hebben en laat zich uitschrijven. Men kan dat eén kwestie van eerlijkheid noemen en het van die kant positief waarde ren. Wie er dertig jaar geleden op die manier over dacht, volhardde langer in het kerkgaan en uiterlijk meele ven. Het kerkbezoek bleef zodoende lang op peil en het zielental groeide in sterkere mate dan dat van de bevolkingsaanwas. Aan die toestand is in vele plaatsen een radicaal einde gekomen. De gegevens te vinden in het laatste jaarboekje van de gerefor meerde kerken in Nederland (waar over wij j.l. dinsdag berichtten, red.) Theologie-studeren betekent niet altijd dominee-worden, zoals deze tekening van een les-preekstoel van cartoonist Arend van Dam suggereert. staan daar min of méér model voor. Dat brengt mee dat predikanten vaak de gedachte hebben in veel gevallen een soort achterhoede-gevechten te moeten leveren.'Zij moeten het geloof en de kerk op de een of andere manier verdedigen en dat in een tijd dat juist die beide op een diep-ingrij- pende wijze in discussie zijn. En dat op vrijwel alle punten, zodat een dominee vandaag werkelijk wel van alles op de hoogte mag zijn. Hij is een apologeet (geloofsverdediger) te gen wil en dank. En ziet hij geen kaas om in individuele gevallen in te gaan op gezegden als 'het zegt mij niets meer', dan zal het niet zelden voorkomen dat hij met een verzwaaTd schuldgevoel afscheid neemt. Een schuldgevoel waarmee we elkaar voor al niet moeten bezwaren, maar dat ook wel eens al te gemakkelijk van ons afgenomen kan worden. Van het een komt het ander. De vraag die er op volgt is deze: waar maakt die kerk, waar maken die kerk mensen dan wéér wat zij gelovén? Er zullen niet velen tonen, zo weinig van het evangelie begrepen te hebben dat zij ronduit verklaren dat het mensen leven in de kerk ten einde loopt en dat de geborgenheid einddoel van alle TERZAKE Het kan moeilijk ontkend worden dat de dag van vandaag een bijzonder belangrijke dag voor de Gereformeer de kerken is. Vandaag komt de syno de van genoemde kerken bijeen zich uit te spreken over de bezwaar schriften van dr. Wiersinga ten aan zien van de verzoening. De slechts weinigen, hopelijk niemand, willen vervallen in de misstappen van een vroegere methode om dit soort zaken af te handelen, nl. in de justitiële tucht (schorsen en afzetten) is een belangrijk positief gegeven. Maar wat dan wel? Hier is iemand die zijn visie heeft gezet tegenover de voorstellings wijze van de belijdenisgeschriften. Een voorstellingswijze die vierhon derd jaar geleden op die manier zijn verwoording vond. Van dat 'tegeno ver' is intussen gebleken dat het hem niet verhindert de door een vorig» synode gedane verklaring ten aanzien van de verzoening te onderschrijven. Men kan zich hier afvragen of de standpunten te dien aanzien wel vol doende zijn doorgsproken. Zo oud is het proefschrift waarin deze inzichten op wetenschappelijke wijze werden voorgedragen nu ook weer niet Het betreft bovendien een geheim waaro ver op velerlei wijze te spreken valt. Een gebeuren tussen God en mensen dat de kerk van alle eerwen altijd al aan het denken heeft gezet en van wege z'n geheimeniskarakter niet ge makkelijk uitputtend onder woorden te brengen valt. Ten aanzien van het effect van het gebeuren, vergeving van zonden, verzoening, samen te vat ten als levenwekkende genade is er eeen enkele verschil Ook voor dr Wiersinga is Jezus Christus degene die ons verlost, met God en met elkaar verzoent Wat kan het de kerken dan kosten om de verwoording van dit geheim op een veel langer termijn inzet te maken van discussie en christelijke samenspreking? Er wordt de tijd niet zijn dat derge lijke problemen samen met andere kerken tot bestemming worden ge bracht? NED HERV KERK Beroepen te Terkaple toez.)T. B. Hop kand. te Groningen. Aangenomen naar Bergum: J. Bulb huis te Leens. Bedankt voor Oene: A. Vlietstra te Doornspijk. GEREF KERKEN Beroepen te Meliskerke: G. J. van i Pijkeren kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen: te Asperen: A. Oostenbrink te Opeinde. Aangenomen naar Bergum: J. Bul thuis te Leens. Bedankt voor Bodegraven: F. J. van der Wal te Nijverdal. GEREF KERKEN (VRIJG) Beroepen te Zuidhorn: J. J. Wilden- boer te Hardenberg; te Aduard en Hooghalen-Beilen: H. Hidding kand. te Emmen: te Emmen: J. A. v. d. Velden te Enschede N., voorheen mis sionair predikant. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Lynden (USA): C. Hege man te Tholen; te Nunspeet, Klaas waal, Oudemirdum en Katwijk aan Zee: A. Moerkerken kand. te Rotter dam. VRIJE EV. GEMEENTEN Beroepen te Franeker: H. Raven te Goes. geloven is. Maar hoe moet het dan realiteit worden. Hoe wordt het gelo ven op maandag, zoals het een aantal jaren geleden heette? Wie daaraan konkreet gestalte pro beert te geven en in zijn gemeente bereidheid ontmoet om dit samen op gang te brengen (door het evangelie td laten brengen) moet op weerstand rekenen. Al gauw wordt de wet tegen over het evangelie uitgespeeld of de betekenis van het evangelie ln de samenleving tegenover het heil in Christus. Zelden werd mij dit duide lijker dan toen iemand mij op mijn vraag waarom hij zijn eigen kerk niet bezocht maar wel een bepaald soort traditionele diensten, antwoordde dat hij daar tenminste rustig kon zitten genieten van een preek en daarna niets meer met die mensen te maken had. Een anoniem kerkgaan kan in bepaalde gévallen en in bepaalde le vensperioden gewettigd zijn, maar men kan moeilijk volhouden dat dit gemeente-vormend werkt en bijdraagt aan de werkelijke opdracht van de kerk om een licht in de wereld te zijn. Dit zijn, dacht ik, onze grote vragen. Een film aan deze problemen gewijd zou m.i. het door de betreffen de omroepvereniging gestelde doel be ter dienen. Elisabeth Adler: A small beginning, 102 pagina's, uitgave Wereldraad van kerken, P. O. Box 66. 150 route de Ferney 1211, Genève 20. Zwitserland. Elisabeth Adler, een Duitse theologe, die verbonden is aan de staf van de wereldraad van kerken, heeft de moei te genomen om de hele geschiedenis van de bemoeienis van de oecumeni sche beweging met het probleem van het raoisme nog eens na te pluizen. Vijftig jaar geleden begon de oecume nische discussie, toen J. H. Oldham zijn boek schreef over het christen dom en het rassenvraagstuk. Thans staat de wereldraad voor de vraag om verder te gaan met het vijf jaar geleden begonnen programma tot strijd tegen het racisme. In de afgelopen halve eeuw is ontzet tend veel gebeurd. Er zijn adembene mende uitspraken gedaan, waarin het racisme niet alieen werd afgekeurd, maar tevens werd veroordeeld als in strijd met Gods wal. Ook in ons land zal niemand er aan twijfelen of racis me tegen Gods wil is. Het komt thans echter aan op daden. En daar blijken met name die christenen die belang hebben bij racisme in de opperste verwarring te komen. Om deze verwarring te boven te ko men kan dit boekje van de wereld raad helpen. Reeds in 1919 vroeg het Afrikaanse nationale congres gelijke rechten voor alle burgers en leverde het kritiek op het feit dat de Volken bond Zuid-West-Afrika als trustgebied in handen gaf aan de republiek Zuid Afrik-a Sindsdien is de zwarte bevol king doorgegaan met roepen om haar rechten en met de strijd tegen de apartheid. Wie nu nog beweert dat de zwarte Zuidafrikanen best tevreden zijn met hun plaats in hun eigen land. moet dit boekje maar eens le zen. A.S. Leve de aarde. Ondertitel: de kerken en de milieucrisis. Met bijdragen van: mevrouw E. G. Akking-van Wagenin- gen, ds. Hans Bouma, prof. dr. J. de Graaf, drs. J. E. van Veen, e.a. Uitg. Mednema, Delft, in reeks Ter Sprake, 46 pag., prijs 2,80 (bij 25 ex. 1,60). Dit boekje bevat de (uitwer king van de) toespraken die gehouden zijn op de zgn. miüeudag van de raad van kerken op 10 oktober 1973 in Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2