Regering zoekt beter systeem distributie 'Met het oog op onderweg' 'Zambia in tekening' 8 BBK wil antwoord van minister Oostduitse zanger niet naar Keulen Lichtpuntje voor Proloog Russische musici ontkennen plan voor emigratie Concerten op eeuwenoud orgel 'mo ■OXJiW/HCWlAElIBT DONDERDAG 6 JIM 1974 T8/KR1LH Vandaag verschijnt het boek van de maand: Van onze Haag9e redactie DEN HAlAG De regering bestudeert welk systeem moet worden toegepast en welke maatregelen nodig zijn, wanneer plotseling weer een schaarste optreedt van belangrijke produkten voor onze econo mie. Dit is de les, die de regering uit de oliecrisis beeft getrokken. In het bijzonder is een onderzoek nodig in verband met de voorberei ding van de verdediging van het land, waarbij vooral aandacht moet worden besteed aan de civiele verdediging. Minister-president Den Uyl en minis ter Lubbers van economische zaken delen dit mee in een verslag over de oliecrisis, dat aan de Tweede en Eer ste Kamer is verzonden. De ervaring van de oliecrisis heeft geleerd, zo schrijven de ministers, dat ziah bij schaarste aan Vitale produk ten moeilijke puzzels voordoen, die ook op langere termijn niet direkt zijn op te lossen. Een voorbeeld uit de periode van de oliecrisis was het probleem van het woon-werk-verkeer. Een voordeel in de situatie was, dat er toen de oliecrisis optrad voldoende voorraden waren. De ministers stellen daarom nu de vraag of niet meer gelet moet worden op een voorraadpo- litielk met het oog op industri le rampen. Vandaar ook, dat een onder zoek wordt aangekondigd voor het nog beter opvangen van nieuwe cri- Bonnen In het verslag aan de staten-generaal wordt uitvoerig ingegaan op die disitri- I butie van benzine. Achteraf, aldus de ministers, is het standpunt te verdedi gen, dat de distributie achterwege had kunnen blijven. Van tevoren kon dit met gezegd worden. De kaarten wezen niet in die richting, aldus het verslag. De regering heeft gekozen voor een I veilige koers. Ernstiger zou het ver- I wijt achteraf zijn geweest, dat bij het beleid onverantwoorde risico's zijn ge nomen. Een les van de crisis is ook geweest, dat de distributie dieper ingreep dan was gedacht. In het systeem zaïten onvolkomenheden. En deze wogen des I te zwaarder naarmate de bevolking f minder overtuigd was van de nood zaak van de beperking in deze vorm. De conclusie is echter niet juist, dat de bondistributie in de toekomst on geschikt zou zijn. Wed is het duidelijk geworden, dat dit systeem alleen kan worden toegepast, wanneer er sprake is van een aanzienlijke krapte. Vrijwillig gebruik voor. In het algemeen was de effectiviteit van het beleid zeer afhan kelijk van het psychologisch klimaat. Dit klimaat werd weer sterk bepaald door de mate, waarin de noodzaak van de distributie duidelijk kon worden gemaakt. Een moeilijkheid van de regering was nu, dat de gegevens over de olietoevoer (met het oog op de Arabische landen) geheim werden ge houden. Hierdoor kon niet de juiste informatie aan net publiek worden gegeven en werden minder juiste be richten in de pers niet weersproken. Machtspositie Voor de gedragslijn van de oliemaat schappijen tijdens de crisis heeft de regering waardering. Tegelijkertijd heeft de machtige positie van de con cerns vragen opgeroepen. Deze vragen werden kritisch, toen bleek, dat de winsten parallel stegen met de olie prijzen. Binnen de gegeven beperkin gen maakt de regering gebruik van de mogelijkheden die zij heeft om gedra gingen van oliemaatschappijen binnen Nederland, die specifiek op de Neder landse markt betrekking hebben, in overeenstemming te doen zijn met het algemeen belang. In dat verband kan allereerst worden gewezen op het ge bruik van de bevoegdheden die de regering heeft op grond van prijzen wet om maximumprijzen vast te stel len. Hierbij wordt de winstontwikke ling van de oliemaatschappijen mede betrokken. Van onze Haagse redactie In Haastrecht, een miniatuurstadje in de buurt van Gouda, staat een groot huis dat de allure heeft van een deftig landhuis. Achter de voordeur van dit huis staat de tijd stil: sinds in 1923 de laatste bewoonster overleed, is er niets veranderd. Het is een groot mausoleum voor haarzelf en haar familie; een museum vol fami liestukken, portretten, antieke meube- ln, zilver en porselein. Een museum ook dat een blik biedt in het leven van een vrouw, die tot haar dood in een koets reed, weigerde elektriciteit in haar huis aan te laten brengen, schrijlings sliep in haar 18e eeuwse hemelbed dat te klein was om in te liggen en bonnen maakte voor de Haastrechtse armen. Ze schreef die bonnen, voor koffie, boter en suiker, uit zuinigheid op doorgescheurde hu welijksaankondigingen. Ze had dit dis tributiesysteem voor de behoeftigen bedacht, omdat ze geen geld wilde geven, daarvoor zou toch maar drank worden gekocht. Dit is een van de talrijke anekdotes in het vandaag verschenen, boek van de maand 'Met het oog op onderweg', dat de verhelderende ondertitel draagt: 'Een tocht in woord en beeld langs monumenten in Nederland'. Prins Claus juicht in het voorwoord het boek toe en niet ten onrechte, want schrijfster Noortje de Roy van Zuydewijn geeft 144 pagina's lang een even indrukwekkende als boeiende handleiding langs talloze bekende en onbekende schoonheden die Neder land rijk is. Het is geen werk vol zwaarwichtige kunsthistorische ver handelingen, en het is evenmin een toeristische gids: het is een tocht door Nederland langs al die dingen waar we, voortjagend in de auto over ons geperfectioneerde wegennet, gewoon aan voorbij zien. et boek beschrijft niet alleen wag bekend is, maar wijst juist ook op het onbekende, het on verwachte, op boerderijen, stadsge zichten, dorpskernen, een watermolen, een rij huisjes weggekropen tegen een dijk, een pastorietuin met opmerkelij ke kruiden, een spoorwegstation, et wijst ook op vergeten kleinooden als het 'vergeten' IJsseldorpje H Winde heim, met het risico dat de stilte verdwijnt en lndesheim het voor beeld van het door toeristWHen ove stroomde Usselstadje Bronkhorst volgt Het boek laat verder zien dat er ook in streken die onaantrekkelijk lijken toch nog heel wat moois te ontdekken valt en vrolijkt ten slotte het geheel op met talloze onbekende Anekdotes. 'Met het oog op onderweg', is een dam, en kost t/m 6 juli 12,50, daar na f22,50. uitgave van Kampen en Zoon, Amster- DEN HAAG Vandaag vindt In ge bouw Pulchrl ln Den Haag een lande lijke manifestatie plaats van beelden de kunstenaars die gebruik maken van de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR). Aan minister Boersma is verzocht een delegatie uit deze verga dering te ontvangen die de minister een petitie wil overhandigen betrek king hebbend op de toezeggingen voor verbeteringen op korte termijn in de BKR. De minister deed deze toezeggingen als resultaat van een landelijke BBK- actie in 1973. De actie was destijds gericht op het verwijderen van de beperkende bepalingen (o.a. leeftijds grenzen) in de gewijzigde regeling. In november 1973 had een gesprek plaats van de minister met de BBK. De hieruit voortgekomen toezeggingen en afspraken bevatten, aldus de BBK, in het kort: het verzoek van de minister aan de Centrale Commissie om advies betreffende gelijktrekking kostwin ners en met-kostwinners; betere mate- riaalkostenvergoeding; BKR als stimu lans voor opdrachten; uitbreiding toe passing BKR en beloning kunstenaars beneden 25 jaar. Sindsdien aldus de BBK heeft geen verder overleg plaats gevonden en van de toezeggingen heeft men ook niets gemerkt. De nu aan te bieden petitie omvat een drin gend vensoek aan de minister zijn toezeggingen, althans de eerste fase van enkele voorgenomen verbeterin gen, op korte termijn, bijvoorbeeld 1 juli aanstaande, ten uitvoer te leggen. Internationaal congres voor blaasmuziek ARNHEM De Koninklijke Neder- landse Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen organiseert een internationaal congres dat van 30 juli tot en met 2 augustus in Arnhem wordt gehouden. Men wil van Am- hem een ontmoetingspunt maken voor muzikanten, dirigenten, bestuurders, componisten en uitgevers die betrok ken zijn bij de blaasmuziek. Er zullen op drie werkbijeenkomsten enkele zuiver technische punten aan de orde worden gesteld. Het geheel wordt om lijst door drie concerten. Er worden ruim honderd congresgangers uit ten minste vijftien landen verwacht. Ter sprake zal onder meer worden ge bracht het stimuleren van belangrijke componisten tot het componeren voor blaasorkest. Een van de geëxposeerde stukken (Jagers, van Samuel Katilunga) op de aantrekkelijke en instructieve tentoonstelling 'Zambia in teke ning' die tot 31 augustus in het Tropenmuseum te Amsterdam te zien is. OOST-BERLIJN De in Oost-Berlijn wonende zanger en tekstdichter Wolf Biermann heeft van de overheid van de DDR geen toestemming gekregen naar Keulen te reizen voor het in ontvangst nemen van de Jacques vOf- fenbach-prijs. Biermann bevestigde dit zelf tegenover het Westduitse persbu reau DPA. Waarom hij geen toestem ming heeft gekregen wilde hij niet meedelen. Ondanks Biermanns afwe zigheid zal de prijs (20.000 mark) toch op 21 juni in Keulen worden uitgereikt. De nu 37-jarige Biermann vestigde zich in 1953 uit de Bondsre publiek in de DDR, waar hij niet mag optreden en niet mag publiceren. Zijn grammofoonplaten verschijnen bij fir ma's in West-Duitsland. Hij heeft zich meer dan eens gekeerd tegen de cul tuurpolitiek van de Oostduitse 'rege ring. DEN HAAG Minister Van Doom is bereid met het Eindhovense toneel gezelschap 'Proloog' te overleggen, hoe het nog bestaande exploitatiete kort van 45.000 gulden kan worden overbrugd. Dit tekort Is overgebleven nadat het rijk 50 procent van het totale exploitatietekort voor zijn reke ning nam, en de provincie Brabant van het daarna resterende tekort voor 66 2/3 procent insprong. De bewindsman van CRM meent, dat hij het gezelschap in staat moet stel len zijn activiteiten in het seizoen 1974-75 voort te zetten, zonder vooruit te lopen op de uitslag van een nog lopend kort geding en de houding van zuidelijke subsidiënten. Op het ogen blik willen de gemeenten hun aan deel, zijnde 45.000,-, niet leveren. De minister zei een en ander in de eerste kamer tijdens het beleidsdebat over de CRM-begroting dinsdag. Een markante ervaring was vooral, dat een beroep op de vrijwillige me dewerking van de burgerij binnen zekere grenzen gedurende een be paalde periode niet minder effect heeft dan een stelsel van gebods- en verbodsbepalingen. Zo deed zich vrijwillig een aanmerke lijke beperking van het electriciteits- MOSKOU De pianist Sviatoslav Richter en de dirigent Gennady Rosj- destwensky hebben ontkend van plan te zijn de Sowjet-Unie voor langere tijd te verlaten, aldus het nieuwsa gentschap Tass. Vorige week werd uit Sowjet-bronnen aan westerse journa listen meegedeeld dat Richter, Rosj- destwensky en Rudolf Barsjai (ook een dirigent) verlof hadden gevraagd ln het buitenland te gaan wonen voor enkele jaren. In het laatste bericht van Tasi wordt niet over Barsjai gesproken, maar wel wordt gemeld dat Richter en Rosjdestwensky de hun toegedichte plannen hadden ont kend. 'Ik heb er nooit over gedacht en ben ook niet van plan om de USSR te verlaten', had Richter desge vraagd geantwoord. En Rosjdest wensky zou de berichten als 'venijni ge laster' hebben gekenschetst. Voor zon op de benen: Voor zon op de rue: Halterjurkje van T-shirtmetgekfuisde katoen, opgestikte zak, rugbandjes, in azuur,geel, rood, Allerlei kleuren, groen en gebleekt MtS,MenL: MtS, M en L:1 A Pantalon,div.kleuren irfr." met wit gestreept Mt 36 t/m44:J0 Voor'n zomers buitje: Gabardine regen mantel met sjaalkraag en kopmouw, o.a camel, groen of bruin. Mt 36 t/m 44: HO Voor echte trendsetters: Dit wordt de Grote Mode: pitkatoeri mantel met kop- mouwtje, in de nieuwe lengte, o.aécru, kobalt ofzwartMt36t/m42: Voor kittige kleuters: Jurkje van katoen, rokje en'hartje'met balletjes. Div.kleuren. Mt 86 (15,-) t/m 128 (26,-). Ir- ValD," Voor sportieve meisjes: Gebloemd T-shirt, div.kleuren. Mtl04(7,-) w ƒ- t/m 164(9,0-V-a*» Denim broek met rode biesj'es.Mt98 (19,-) t/m 167(29,-). Voorde modieuze vrouw: Mouwloze zomer- japon van trevira, zwart-wit-rood gestreept Mt38t/m46:l-ft Voor hartje zomer: Effen polyester chemisier.doorgeknoopt in groen, écru of kobalt Mt38t/m46:/IO Eervol ontslag voor Louis Toebosch TILBURG Langdurige bemidde lingspogingen van mr. P. Grosheide tussen bestuur en directeur van het Brabants Conservatorium hebben niet tot overeenstemming geleid in het conflict over beleidskwestie* dat daar tussen beide partijen was gerezen. Directeur Louis Toebosch heeft nu besloten de voorwaarden te accepte ren waaronder hem eervol ontslag zal kunnen worden verleend. Het bestuur van het conservatorium heeft er de nadruk op gelegd dat de heer Toe bosch bijzondere verdiensten heeft ge had dn een fase van het bestaan die als zeer moeilijk kan worden aange merkt. Het ontslag kan worden ver leend per 1 september van dit jaar. AMSTERDAM Deze zomer zal een viertal jonge organisten een serie van zes orgelconcerten geven dn de kerk 'De Boom' aan de Admiraal de Ruy- terweg 406. Het 'orgelcomité De Boom vermeldt hierbij dat het de orgelliefhebbers de gelegenheid wil bieden te genieten 'van de klanken van het prachtige orgel in deze kerk, dat in 1750 werd gebouwd door orgel bouwer Hilllgers en dat in 1860 door de meester-orgelmakers L. van den Brink en Zonen in Amsterdam verder werd verrijkt in klankmogelijkheden'. Later werd het orgel nog een keer gerestaureerd en wel in 1920 door Jos Adema. De concerten zullen worden gegeven door Bemhard Winssemi- us, Nico Waasdorp, Dorothy de Rooi] en Gemma Ooebergh- en wel op de vijf zondagavonden vanaf zondag 30 juni, alsmede op zondag 25 augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11