Syrië herstelt band met Amerika Nixon begint trip in Egypte Enoch Powell speelt nu Noordierse Oranjetroef Robert Kennedy verstootte Marilyn Monroe Soares maant blanken in Afrika tot kalmte Twee ministers in Cambodja na gijzeling gedood Nixon schaft lijst met subversieve organisaties af Djakarta plaatst gevangenen over TROUW'/KiWlAJRfPET WOENSDAG 5 JUNI 1974 BUITENLAND T7/K9 Robert Kennedy LONDEN (AFP) Wijlen Marilyn Monroe was kort voor haar dood diep ongelukkig over het gedrag van de toenmalige Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, die be loofd had met haar te zullen trouwen, maar haar vervolgens in de steek heeft gelaten. Dit schrijft de Amerikaan Robert Slatzer in een boek over Marilyn Monroe, dat volgend jaar in Engeland zal verschijnen, maar waarvan het dagblad 'Sim' nu al uittreksels publi ceert, Slatzer is twee dagen met de fllmactrice getrouwd geweest, hetgeen beiden niet verhinderde, nadien op vriendschappelijke voet met elkaar te blijven. Slatzer suggereert, dat er wellicht Ver band bestond tussen Kennedy's versto ting van de weelderig gevormde film ster en haar dood. 'Ik ben bang', zou Marilyn kort voor haar dood tegen Slatzer hebben gezegd, 'Bobby (Ken nedy) heeft zoveel relaties met de onderwereld'. Slatzer beweert ook dat de beruchte president van de bond van vervoerspersoneel, James Hof fa, van de liefdesbetrekkingen tussen Kennedy en Marilyn op de hoogte w.as. Om die reden kon Hoffa, die het een en ander op zijn kerfstok had, pas gevangen worden gezet, nadat Ro bert Kennedy was afgetreden. Voor de opheldering van de omstan digheden waaronder Marilyn Monroe stierf, zou men volgens Slatzer inzage moeten hebben in een rapport van 723 bladzijden, dat verzegeld in de kluizen van het archief van Los Ange les ligt. Dit zou ook een gedetailleer de verklaring van Robert Kennedy, afgelegd tegenover de politie, bevat ten. Marilyn Monroe Weer guerrilla-strijders gearresteerd in Israël DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Henry Kissingers geslaagde poging om een akkoord tussen Israël en Syrië te bewerkstelligen, heeft Amerika nog een diplomatiek succes opgeleverd: de regering van Syrië wil de betrekkin gen met Washington hervatten. AP) De Cambodjaanse minister van onderwijs, Keo Sangkim en zijn adviseur, onder-minister Thach Chea. zijn gisteren om het leven gekomen toen de militaire politie de middelba re school bestormde, waar beide man nen door oproerige studenten gevan gen werden gehouden. Over de directe oorzaken van de dood van de minister en zijn adviseur zijn cle meningen verdeeld. Volgens de politie werd de minister door studen ten in het hoofd geschoten en werd de enderminister door de studenten zodanig gewond dat hij later in een hospitaal overleed. Volgens de UPI- correspondent Tea Kim Ileang, die bij de bestorming aanwezig was, werden beide mannen doodgeschoten door de politie, toen de studenten hen als schild gebruikten tegen de politieko gels. Volgens de politie zijn bij de gevech ten ook twee studenten gedood, wer den er acht gewond en 49 gearres teerd. Israël op vierde plaats in reisprogramma WASHINGTON (Reuter, UPI) President Sadat van Egypte is het eerste staatshoofd dat de Amerikaanse president, Nixon, op zijn ko mende trip door het Midden-Oosten zal bezoeken. Niron neemt zijn vrouw en zijn minister van buitenlandse zaken, Kissinger, mee. Syrië's minister van buitenlandse za ken, Abdel Halim-Khaddam. heeft daar gisteren officieel melding van gemaakt. Syrië verbrak de diplomatie ke banden met Amerika tijdens de zesdaagse oorlog van 1967, uit misnoe gen over de Amerikaanse steun aan Israël. Waarnemers achten het waar schijnlijk, dat de betrekkingen hervat zullen worden, voordat president Nixon (vólgende week) een bezoek aan Syrië brengt. Kissinger, Amerika's minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren meegedeeld, dat Amerika onder voor behoud aan Syrië hulp ten bedrage van 100 miljoen dollar heeft beloofd. Dat bedrag komt voor in de wet op de buitenlandse hulp, die op het ogenblik kritisch wordt bekeken door het Huis van Afgevaardigden. Syrië kan het, althans wat Jlixon en Kissin ger betreft, krijgen, als het zich aan het troepenscheidingsakkoord met Is raël houdt Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft giste ren de posten geïnspecteerd, van waaruit eenheden van de VN toezicht moeten houden op de naleving van dat akkoord. Hij reed later door naar Israëlisch gebied, waar hij meedeelde, spoedig een uitwisseling van gevange nen tussen Libanon en Israël te ver wachten (Waldheim had kort tevoren Libanon bezocht). Libanon houdt vier Israëlische piloten gevangen en Israël heeft dertien Libanezen in arrest. Aan de grens met Libanon hebben Israëlische militairen twee comman do's gegrepen, die verklaard zouden hebben, van het Fataeh-hoofdkwartier 'Voor half november kiesivet in Portugal' LISSABON/DAR ES SALAAM (Reuter, UPI) Portugals minister van buitenlandse zaken, Mario Soares, heeft een beroep gedaan op de 250.000 blanken is Mozambique om 'zich rustig te houden'. Hij verzekerde hen, dat 'de voorlopige regering (van Portugal) voortdu rend aan hun leven en aan hun belangen denkt'. Soares zei dit, kort voordat hij uit Lissabon vertrok naar Loesaka in Zambia, waar hij vandaag besprekin gen zal beginnen met vertegenwoordi gers van de FRELIMO. de bevrij dingsbeweging in Mozambique. Of de gemiddelde blanke in deze Afrikaanse kolonie veel waarde zal hechten aan de oproep van de minister, valt te betwijfelen. De vluchten van Mozam bique naar Lissabon die de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP onder houdt, zijn al tot eind augustus volge boekt. En de capaciteit van het vrachtvervoer tussen Mozambique en Portugal is onvoldoende gebleken om het zeer forse aanbod te verwerken. Soares prees de president van Zambia, Kaoenda, die als bemiddelaar tussen de Portugese regering en het FRELI MO was opgetreden. Volgens diploma tieke bronnen in Zambia gaat Soares er van uit, dat Mozambique over ne gen maanden of een jaar onafhanke lijk kan worden onder leiding van de FRELIMO. Aanvankelijk zou de FRE LIMO (die gisteren nieuwe militaire successen in de strijd tegen het Por tugese leger meldde) afwijzend heb ben gestaan tegenover de vredesinitia tieven van Lissabon. De president van Zambia en zijn collega van Tanzania, Nyerere, zouden de guerrillastrijders echter duidelijk hebben gemaakt, dat ze deze kans moesten aangrijpen. De nieuwe Portugese regering is erop uit, snel een eind te maken aan de oorlogen in Afrika, die 40 procent van de nationale begroting opslokken Kieswet De Portugese premier, Adelino da Palma Carlos, heeft voorgesteld, voor 15 november van dit jaar een kieswet in te voeren, zulks ter voorbereiding van 1975 zullen worden gehouden, naar verwacht wordt, in het voorjaar van de algemene verkiezingen die, Een commissie is inmiddels aan de WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Witte Huis heeft de lijst met subversieve organisaties, een over blijfsel uit de tijd toen men nog bang was voor een communistische machts overname, afgeschaft. De lijst werd samengesteld onder pre sident Harry Truman en werd op be vel van president Nixon door procu reur-generaal William Saxbe afge schaft. De lijst, waarop ongeveer 300 organi saties vermeld stonden werd nog steeds aan regeringsambtenaren uitgedeeld. Iemand die lid was van één van de or ganisaties kwam niet in aanmerking voor een overheidsbetrekking. slag gegaan om de Irieswet op te stellen. Haar werikstuk moet worden goedgekeurd door de 21 leden tellen de staatsraad, waarin militairen een doorslaggevende stem hebben. in Beiroet instructie te hebben gekre gen om iedereen te doden die ze op hun weg in Israël zouden aantreffen. De twee zijn Israëlische Arabieren, die enkele jaren geleden naar Liba non waren uitgeweken. Ze hadden explosieven, wapens en handgranaten bij zich. Vandaag gelden in heel Israël strenge veiligheidsmaatregelen om aanslagen te voorkomen, die wellicht beraamd zijn ter gelegenheid van het feit; dat op 5 juni 1967 de zesdaagse oorlog begon. In Oost-Jeruzalem hebben Arabieren een gebaar van protest tegen de Israë lische bezetter .gemaakt door een on derkomen van golfplaat te bouwen voor een gezin welks woning met de grond gelijk was gemaakt. Dat was gebeurd nadat zeven zonen' tem het gezin waren gearresteerd op verden king van terroristische activiteit. Dp golfplaat-'wonioig', neergezet op de fundamenten' van het afgebroken huis, is inmiddels op last van de politie verplaatst, omdat het stuk grond in kwestie aan de staat verval len was verklaard. Sadat: voorwaarts! President Sadat van Egypte is giste ren voor het eerst sinds zeven jaar het Suez-kanaal overgestoken. Hij in specteerde de op de Israëli's verover de Bar-Lev-linie en riep in aanwezig heid van duizenden Egyptische mili tairen: 'Vanaf vandaag geen neder laag maar voorwaarts!' Op de oos telijke oever van het Suez-kanaal had de Egyptische legerleiding het hele derde leger geëtaleerd. Sadat inspec teerde het in een open auto, terwijl straaljagers en helikopters door hel •- '••te- KW- kt De Egyptische legerleiding etaleerde gisteren, ter ere van een be zoek van president Sadat, het hele derde leger (waartoe deze tanks behoren) op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. Het is vandaag zeven jaar geleden dat de zg. zesdaagse oorlog begon. luchtruim scheerden. Onder de uit spraken van Sadat bij deze gelegen heid was er een, waarin hij zei, dat de Arabische missie 'niet zal eindigen, voordat de wettige rechten van het Palestijnse volk zijn hersteld'. Palestijnen Op de (besloten) zitting van de Pales tijnse nationale raad een 60ort parlement in Cairo zou de afgelo pen dagen zijn gebleken, dat de Pales- tijnse organisaties sterk verdeeld zijn over de vraag, of ze. moeten deelne men aan de conferentie over het Mid den-Oosten in Genève. Ook zijn ze het er niet over eens, of de Palestijnen een eigen staat moeten stichten op een deel van hun vroegere grondge bied, als ze daar de kans toe krijgen Drie guerrilla-organisaties de grootste van alle, Al Fatach, plus de door Syrië gesteunde Al Saiqa en het Democratisch volksfront voor de be vrijding van Palestina bepleiten deelneming aan de Geneefse conferen tie en zijn ook voorstander van de stichting van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gaza-strook. Drie andere organi saties het Volksfront voor de be vrijding van Palestina, het door Irak gesteunde Arabische bevrijdingsfront en het Algemene commando van het volksfront voor de bevrijding van Pa lestina voelen daar niets voor. Zij wijzen elk compromis af en kennen maar één oplossing van het Palestijn se probleem: 'Een wereldlijke demo cratische staat die heel Palestina om vat en waarin moslems, joden en christenen samenleven'. Fiat verhoogt prijzen fors - voor Italianen TURIJN (Reuter) Fiat, de grootste autoproducent van Italië, heeft giste ren voor de Italiaanse markt een forse prijsstijging bekendgemaakt. Fi at en Autobianchl worden 13.2 pro cent duurder. De verhoging geldt niet voor het buitenland. De reis van de Amerikaanse president begint volgende week maandag. Hij vliegt dan naar Salzburg, in Oosten rijk, waar hij twee dagen zal blijven. Van 12 tot 14 juni zal hij Egypte bezoeken, op 14 en 15 juni Saoedi- Arabië, op 15 en 1G juni Syrië. Na déze drie Arabische landen komt Is raël aan de beurt. Nixon besluit zijn reis met een visite bij koning Hoes sein van Jordanië. Op 18 juni ver trekt Hij weer naar Washington. Een weet later begint Nixon, opnieuw in gezelschap van Kissinger, aan een nieuwe buitenlandse reis. Het hoofd doel daarvan is Moskou, maar het is niet uitgesloten, dat hij ook Japan zal bezoeken. De Russische partijleider Breiznjew-heeft intussen van de Ame rikaanse veteraan-diplomaat Averell Harriman te horen gekregen, dat hij zich niet te veel zorgen moet maken over de vraag, of Nixon misschien zal worden afgezet. 'Kissinger blijft' Harriman, die 82 is en in de tweede wereldoorlog als ambassadeur in Mos kou werkte, had een onderhoud van meer dan drie uur met Breznjew. Na afloop vertelde hij, de Russische lei der te hebben verzekerd, dat Amerika in de komende twee jaar over een stabiele regering zal beschikken, onge acht de vraag, of Nixon vervangen wordt door zijn vice-president, Ford. Ook onder Ford zal Kissinger het departement van buitenlandse zaken beheren, had Harriman Breznjew ge zegd. Breznjews 'toewijding aan het beginsel van ontspanning' had indruk op Harriman gemaakt, zei hij. In Amerika heeft inmiddels de bond van automobielarbeiders (bijna ander- half miljoen leden) zijn stem laten horen in het koor van hen die Nixons aftreden eisen. Op de jaarvergadering in Los Angeles staken nagenoeg alle 3.000 afgevaardigden hun hand op om een resolutie in die richting te steu- Boter op hoofd De reputatie van de commissie van justitie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die de mogelijk heid van-afzetting van Nixon onder- zoekt, is in de ogen van sommige Amerikanen enigszins aangetast door het bericht, dat 16 van de 38 leden van deze commissie boter op hun hoofd hebben. Die zestien hebben voor ham vedciezingscampagnle in 1972 bijdragen ontvangen van de zui velindustrie. Bijdragen uit dezelfde bron, maar dan aan Nixon verstrekt, spelen een belangrijke rol in het onderzoek waarmee de commissie is belast. Overigens waren de bijdragen aan de volksvertegenwoordigers overeenkom stig de wet vermeld op de daarvoor bestemde registers die door het pu bliek kunnen worden geraadpleegd. Twee van de zestien hebben intussen de zuivelmaatschappijen ham geld te ruggegeven, om de schijn van beïn vloeding te vermijden. De meesten hebben echter volstaan met een ver- door Chris Blankenburgh De politieke chaos in Ulster, die is ontstaan door het aftreden van het protestants-katholieke provinciale bestuur, heeft er een nieuwe dimensie bijgekregen nu de rechts-conservatieve Britse politicus Enoph Powell zich onmiskenbaar heeft opgeworpen als de pleitbezorger van de zaak van de Noordierse mili tante protestanten, die zoals een Brits commentator opmerkte met hun massale stakingsacties niets minder dan een 'kleine staatsgreep' hebben uitgevoerd In een rede in het stadje Eniskillen in westelijk Ulster heeft Powell maandag publiekelijk opgeroepen de rol van het Britse leger in Noord- Icrland drastisch in te perken. Er moet een eind komen aan 'het tragi sche en schrikwekkende misbruik' van Engelse troepen, die het burgerlijk gezag in de provincie heeft onder mijnd en vernietigd, aldus Powell. De politiekorpsen moeten massaal worden versterkt en het leger mag slechts bij hoge noodzaak worden ingeschakeld om de politie te steunen, zo vervolgde hij. Maar daarnaast eiste Powell de weder oprichting van het beruchte korps reservepolitie, de 'B-Specials', die in 1969 na de hevige augustusrellen en een vernietigend 'Cameronrapport' was opgeheven. Het korps had zich in de loop van zijn bijna vijftigjarig bestaan van de reputatie van 'katho- lieke-knuppelaars' voorzien. In zijn toespraak tot een menigte •loyalistische' protestanten vervolgde Powell dat het gebruik van een paspoort verplicht moet worden voor alle Ieren die heen en weer reizen tussen de Ierse Republiek en Groot- Brittannië, waartoe ook Ulster be hoort, omdat de Ierse Republiek im mers buitenland is. Tenslotte eiste Powell de intrekking van de Noord-Ierland Constitutie van 1973. die onder meer voorzag in een deling van de bestuurlijke macht in Ulster tussen protestanten, die een twee-derde meerderheid bezitten en de katholieken die met één derde van de bevolking in de minderheid zijn. Met Enoch Powell hebben de onbuig zame Noordierse protestanten in En geland een politieke woordvoerder ge kregen, die niet alleen van groter formaat is dan alle Noordierse .politi ci, maar tevens een man die in di verse delen van Engeland op omvang rijke steun kan rekenen. Powell is de man die in 1968 een vlammende rede hield tegen de aanwezigheid en de sterke groei van de kleurlingen in Engeland. Powell, die in het toenma lige Conservatieve schaduwkabinet van Edward- Heath minister van defensie was, werd daar onmiddellijk uit verwijderd. Maar uit de reacties van vele Britten op zijn rede bleek dat Powell behendig onder woorden had gebracht wat toen onder een deel van het Engelse publiek als een in grijpend probleem werd beschouwd: het moeten wonen, leven en werken in wijken, die in toenemende mate met Aziaten en Westindiërs, met voor Britten ongewone leefwijzen, moesten worden gedeeld. PANIEK OVE RN IET BLANKE IM MIGRATIE Nadat de na een reeks iminigratiebe- perkende maatregelen van de Britse regeringen tot bedaren was gebracht mikte Powell op een nieuwe frustra tie: de kwestie van Engelands toetre den tot de EEG. Powell, die nog steeds parlementslid was voor de Con servatieve partij met een hevige per soonlijke rancune tegen partijleider en later premier Heath, hekelde het EEG-lidmaatschap in alle toonaarden. Eerder dit jaar, vlak voor de algeme ne verkiezingen die Heath en zijn regering tot struikelen brachten, propageerde Powell dat het beter was dit keer op Labour te stemmen, dan op de Conservatieve Partij, omdat Labour zich tegen de'EEG had beslo ten te verzetten. Powell, die zich niet herkiesbaar had gesteld voor een parlementszetel, trad vervolgens uit de Conservatieve partij. Maar kort geleden liet hij weten dat hij wel weer partijlid zou willen worden en zich eventueel weer kandidaat stellen voor het Lagerhuis mits hij zijn ideeën vrijelijk mocht blijven propa geren. De' partij nog steeds door Hèath geleid is daar niet op inge gaan. Randolph Churchill Nu heeft Powell kennelijk, evenals een prominent voorganger, de groot vader van sir Winston Churchill, Ran dolph Churchill, besloten de Noord ierse politiek als hefboom te han teren om zijn politieke invloed te vergroten. Randolph Churchill speel de destijds, zoals hij noemde de 'O- ranje-kaart' uit in de Britse politiek om te voorkomen dat Noord-Ierland bij de te vormen Ierse Vrijstaat van 1921 zou worden ingelijfd. 'Ulster zal vechten en Ulster zal gelijk hebben', aldus een gespierde uitdrukking van Randolph Churchill omstreeks de eeuwwisseling. Het was de periode waarin het Britse Lagerhuis in een soort patstelling ver keerde en gezocht werd naar een oplossing voor de slepende Ierse kwestie door de Ierse vrijheidsbewe ging haar zin te geven en onafhanke lijkheid toe te staan. In het Britse Lagerhuis zat echter een formatie Noordierse afgevaardigden, die ge woon waren de Conservatieven te 1 o L saIa» -&««• grewösr wnWtfcj «orwnmakln# ImmMrtwW» worwrtrtlnq steunen, mits aan hun eisen werd voldaan. Het gevolg ervan was dat in 1921 zes van de negen Noordierse graafschappen deel bleven uitmaken van Groot-Brittannië en de Ierse Vrijstaters knarsetandend moesten toezien dat hun ideaal, een van Enge land onafhankelijk Ierland, bestaande uit Ulster, Leinster, Munster en Con- naught, de mist inging. Overeenkomst Merkwaardig genoeg lijkt de situatie van 1974 als twee druppels water op die van rond de eeuwwisseling en voor 1921. Opnieuw een patstelling in het Britse Lagerhuis met Noordierse protestantse Lagerhuisleden in een soort wippositie. Opnieuw een promi nent Brits politicus, zij het met een dubieuze reputatie, die zich opwerpt als de belangenbehartiger van <le Noordierse 'loyalisten'. Het enige in grijpende verschil is dat zwowel La bour als Conservatieven zich nog ta melijk eensgezind tegenover de Noord ierse protestanten hebben opgesteld en dat Powell zich volstrekt buiten zijn vroegere partij heeft gemanoeu vreerd. Maar gezien de positie van de Conser vatieve partij, die nu in de oppositie is en verbitterd de wonden likt van haar verkiezingsnederlaag en de werf kracht van Powell op grote menigten Engelsen blijkt uit te oefenen, bestaat de kans dat de eenstemmigheid van de Britse partijen over de Noord- Ierland-politiek verdwijnt en dat Po well opnieuw opduikt als de politieke leider, die menig Conservatief meent nu nodig te hebben. De doortrekking van het verleden zou dan voor het heden betekenen dat Ulster nog lange tijd Brits blijft en dat Engeland in de toekomst, over vijftig jaar, opnieuw aan de-gang kan met het zoeken naar een oplossing voor de nooit geregelde Ierse kwestie. klaring, dat de bijdragen volkomen legaal waren en dat hun onpartijdig heid er niet door ln het gedrang komt. AMSTERDAM (ANP) Volgens Amnesty International worden velen van de meer dan 55.000 politieke gevangenen in Indonesië overgeplaatst naar permanente werkkampen. Deze gevangenen zitten al acht jaar vast zonder enige vorm van proces, zegt de organisatie. Amnesty maakt zich ook zorgen over de geringe financiële toe wijzingen voor voedsel voor de gevan genen. Ze krijgen weliswaar veelal aanvullende rantsoenen van hun fami lie, maar daar zou een eind aan komen, als ze worden overgeplaatst Goed geprikt LONDEN (AP) Eddie, een giraffe in het safaripark van Windsor, is na jaren van zijn jicht genezen dank zij een Chinese acupunctuurbehandeling. Dierenarts dr. Taylor was op het idee van deze behandeling gekomen, toen hij begin d'it jaar een studiereis langs dierentuinen in China maakte. Chinese luchtmacht PEKrNG (Reuter) De Chinese Volksrepubliek heeft een. nieuwe be velhebber van de luchtmacht: Ma Ning, over wie weinig bekend is. Hij volgt Woe Fa-hsien op, die ten tijde van de mislukte staatsgreep onder leiding van oud-minister van defensie Lin Piao in 1971 van het toneel verdween. De Chinese luchtmacht be staat uit ongeveer vierduizend toestel len, merendeels van Russische make lij. Terreur in Oeganda GENEVE (Reuter) De internatio nale commissie van juristen heeft het Oegandese bewind van president Idi Amin ervan beschuldigd, een terreur bewind te voeren. In een rapport van ruim 60 pagina's, opgesteld op basis van verklaringen van mensen die het bewind van Amin hebben meege maakt, stelt de commissie vast, dat 'door een systeem van willekeurige onderdrukking, dat buiten een wette lijk kader functioneert, de rechtsze kerheid in Oeganda volkomen ineen gestort as'. President Amin Rechter vermoord PASCO (Reuter, AFP) Een voor aanstaande Amerikaanse rechter is op Tweede Pinksterdag om het leven ge komen, toen op zijn kantoor een kort tevoren afgeleverd pakje ontplofte. Het slachtoffer, de 50-jarige James Lawless, verbonden aan het hoogge rechtshof van Pasco in de staat Was hington, stond bekend als een harde, maar eerlijke jurist. De politie heeft nog geen motief voor de aanslag kun nen vinden. Concorde onwelkom LONDEN (AFP) Nigeria heeft En geland een landiirgsvergunning gewei gerd voor het supersone passagiers vliegtuig Concorde. Dit vliegtuig zou ingezet worden op de lijn Londen- Joharmesburg en dan een tussenlan ding in Lagos, de hoofdstad van Nige ria, moeten maken. De regering van Nigeria wil hier niet aan meewerken, omdat de lijn in kwestie in het bij zonder bestemd zou zijn vóór Zuidaf- rikaansfi zakenlieden. Verloofde gegijzeld OBERHAUSEN (AFP) Een 23-ja- rige Westduitser uit Oberhausen in No o rdrij n-Westfalen heeft zijn ver loofde gegijzeld om de politie ertoe te bewegen, hem met rust te laten. Hij had maandagnacht ln een café drie mannen met pistoolschoten verwond, en was vervolgens naar het huis van zijn vriendin gevlucht, om haar en haar kind te gijzelen. Het kind liet hij gistermorgen gaan. Niet lang daar na wisten een broer van de man en een collega hem ertoe over te halen, zich aan dc politie over te geven. Schotse zuinigheid EDINBURGH (Reuter) In Schot land is gisteren een rantsoenering van benzine ingevoerd, omdat een staking van het persoenel van de raffinaderij en de olievoorraden ernstig heeft doen slinken. Tussen 's morgens ze ven en tien uur mag alleen nog benzine en olie worden geleverd aan het openbaar vervoer en aan hulp diensten. De bussen in Schotland rij den alleen nog maar op spitsuren. Velen kunnen daardoor hun werk niet bereiken. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9