Ondanks alles Israel en Strik? Bremner en Johnstone bereiden zich voor Minister Boersma grijpt niet in Johan Cruijff in Italiaans blad: 'Finale West-Duitsland-Italië' l/VIM 74 Te weinig mogelijkheden voor Cees van Ierssel zich waar te maken geeft Eddy Merckx Fuente geen kans Groenendijk vervanger van Hazelhekke IOC bereid opzet amateurreglement wat te wijzigen Barcelona in kwartfinales Weer dode op Man TROUW/K/WiAiRTET WOENSDAG 5 JUKI 1974 SPORT T11/K8 DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) zal niet ingrijpen in het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de Nederlandse spelers die deelne men aan de eindronden van het voetbaltoernooi om het wereldkam pioenschap. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Er be staat, volgens de minister, geen di rect refenentiekader waaraan de be loningen van de betrokken spelers zonden kunnen worden getoetst In antwoord op vragen van het CH- Kamerlid Scholten zegt de bewinds man dat de spelers een percentage is toegezegd van het bedrag dat de KNVB zal ontvangen van de organi satoren van het toernooi. Indien het Nederlandse elftal na de eerste drie wedstrijden in de eindronden van verdere deelneming is uitgesloten zal per speler ten hoogste een be drag van omstreeks 16.000 worden uitgekeerd MILAAN Johan Cruijff heeft voorspeld dat West-Duitsland en Ita lië de finalisten zullen zijn in het toernooi om de wereldbeker voetbal in Miinchen. 'En West-Duitsland gaat die finale winnen. Ze spelen thuis en het is een traditie gewor den dat thuisploegen bij wereldkam pioenschappen winnen'. aldus Cruijff in een vraaggesprek met het Milanese tijdschrift 'OggP. Cruijff voorspelde verder dat Neder land de halve finale zal halen maar daarin waarschijnlijk zal worden uit geschakeld. 'Brazilië komt niet in de finale', aldus de Nederlandse ster speler. 'Nu Pele, de enige echte ster van de jaren zestig er niet meer bij is, is de Braziliaanse ploeg erg ver zwakt'. Cruijff legde uit dat Italië en West- Duitsland favoriet zijn 'omdat zij bij belangrijke wedstrijden fel en trots plegen te spelen'. Hij noemde Gigi Riva, de schutter van de Italiaanse ploeg, de beste linksbuiten die er op het ogenblik Is. 'Riva is bij het doel altijd bijzon der gevaarlijk. Hij is een grote spe ler die elke tegenstander angst in boezemt. Rivera (de architect van de Italiaanse ploeg) leek mij echter bij de laatste Europa Cup-finale voor bekerwinnaars wat vermoeid. Mis schien is het na zijn lange carrière met hem afgelopen', aldus Cruijff. Cruijff zei ook dat hij nooit stimule rende middelen gebruikt. 'Die vui ligheid heb ik nooit genomen. Mijn geheim is een dieet gebaseerd op groente en fruit, geen salami, veel vis en een beetje vlees. Ik drink alleen op maandagen wat wijn. Ik heb ook een seksueel dieet. Ik be drijf elke dag de liefde, behalve op zondag', aldus de Nederlandse ster. Van onze speciale verslaggever ZEIST In het Feyenoord-stadion hoopt Rinus Michels, supervisor van het Nederlands elftal, vanavond licht in de (nog gedeeltelijke) duisternis te brengen, waar het zijn definitieve bedoelingen met het basis-elftal voor het wereldkampioenschap voetbal betreft. Zoals hij zaterdag na afloop van de oefenwedstrijd tegen Kickers Offenbach in Den Bosch zelf verkondigde, zal zijn eerste keus voor de WK vana vond in de laatste interland vóór het eindtoernooi, tegen Roemenië in het veld komen. Bondsarts dr. Frits Kessel verklaarde gisteren in het KNVB-sportcentrum in Zeist dat de complete selectiegroep fit is Ook Johan Cruijff en Wim van Hanegem zijn weer genezen van hun blessures. Rotterdam zal het Oranje-elftal aan het werk zien, dat straks in West-Duitsland zo goed als zeker in die opstelling begint. Vooral de bezetting van de plaatsen in het hart van de verdediging zijn in dat licht van groot belang. Want naast de andere twijfelgevallen de derde middenvelder bij Wim van Ha negem en Johan Neeskens en de be zetting van de linksbuitenplaats: Rob Rensenbrink of toch Piet Keizer draait het vooral dSSr nog niet opti maal bij Oranje. VERMOEID Michels heeft tot dusver voor Rinus Israel als laatste verdediger en Pleun Strik als voorstopper gekozen. Het ligt rtiet in de lijn der verwachting dat de supervisor nu nog op die keus zal terugkomen. Maar wel is Michels vooral in Den Bosch weer voor dilem ma's in relatie tot die vitale plaatsen gesteld, toen een vanwege vermoeid heid van de laatste wekep gewisselde Israel plaats imaakte voor Cees van Ierssel. Pleun Strik naar het midden veld opschoof en Arie Haan als aus- putzer ging fungeren. Het liep toen plotseling beter in Oranje; voora' door de komst van Van Ierssel. Natuurt ijk had Israel een waterdicht alibi. Het grote aantad wedstrijden, dat de nog maar juist teruggekeerde Feyenoorder binnen korte tijd had gespeeld, fungeerde als zodanig. Maar de realiteit was wel geweest, dat Is rael tegen Kickers Offenbach niet had kunnen overtuigen. De lef, die hij in de wedstrijd tegen Argentinië wel bezat, leek uit zijn spel weggevloeid, krampachtig speelde hij op zeker. Respect is zeker op zijn plaats voor zijn sterke come-back, maar aangezien het Nederlands elftal straks in West- Duitsland ook te maken krijgt met meerdere wedstrijden binnen ééii week, doeant de vraag op of Israel het dan wel zal houden. Vooral omdat Michels geen tijd meer heeft voor andere experimenten, lijkt het duo Israel-Strik toch zeker van een plaats in de basis-elf. Hetgeen dus betekent dat de zaterdag voortreffelijk spelende Cees van Ierssel buiten de ploeg zou vallen. In ruim een half 1 uur presteerde Van Ierssel het zater dag om tot de beste speler uit te groeien in een verder falend team. De tijd schijnt eChter in het nadeel van de Brabander te werken. Zelf relati veerde de Ausputzar van FC Twente zijn prestatie al in Den Bosch. Met een: 'We moeten maar afwachten. Mi chels beslisf, nam hij bij voorbaat genoegen met welke beslissing dan ook. WEINIG ILLUSIES Ook gisteren in Zeist maakte Var Ierssel zich maar weinig illusies: 'Ik ben al blij dat ik bij de laatste 22 ben. Wanneer ik niet in de basis opstelling sta, hoeft dat tenslotte niet te betekenen dat ik helemaal niet speel. Met een club begin je toch ook De complete selecüe van het Nederlands elftal in Zeist bijeen. Achterste rij van links naar rechts: Rob Rensenbrink Piet Schrijvers, Piet Keizer, Wim Suur- bler, Ruud Krol Rinus Israël, Jan Jongbloed, Eddy Treljtel, Johan Neeskens, Theo de Jong, Ruud Geels. Middelste rij: Willy van de Kerkhof, Arie Haan, Johan Cruijff, Pleun Strik, Johnny Rep, Wim Rljsbergen, Wim Jansen. Voorste rij: Wim van Hanegem, dr. Frantisek Fadhronc, supervisor Rinus Michels, René van de Kerkhof, Harry Vos, Cees van Icrsel. Franco Bitossi gaat als winnaar van de achttiende etappe van de Ronde van Italië over de streep. Achter hem Eddy Merckx. SELLA VALSUGANA (AFP) Eddy Merckx heeft de achttiende etappe van de Ronde van Italië volko men gecontroleerd. De Belg, leider in de algemene rangschikking heeft zijn rivaal Jose Manuel Fuente geen kans gegeven hem dichter te benaderen. Voor de Spanjaard begint de tijd te dringen. In feite heeft hij nog slechts twee mogelijkheden om de rose trui op de Belg te heroveren. Dat is het geval in de ritten naar respectievelijk Tre Cime di Lavarredo en Bassano del Grappa, die donderdag en vrijdag worden gereden. De Spanjaard had maandag nog uitgeroepen dat hij de volgende dag zijn slag zou slaan. Na 138 kilometer bij het passeren van het op 1166 meter hoogte gelegen Folgaria zette Fuente de aanval in. Hij zag kans een veertigtal seconden voorsprong te nemen, doch moest bui gen onder het geweld dat Merckx, die de jacht organiseerde, ontwikkelde. In de afdaling van de Croce da Sommo. werd de Spanjaard ingelopen. In de eindsprint van de groep van tien renners toonde zich de Italiaan Fran co Bitossi dc snelste. Eddy Merckx werd tweede, Fuente ging als zevende over de eindstreeo Algemeen klassement: 1. Merckx 90.41.27, Z Gimondl 90 42.00. 3. Baroncheltl 90.42.0S. 4. BatUgUn 90.42 38. 5. Conti 90.43.47. 6. Moser 90.43.00. 7 Gosta Pettersson 90.45.07. S Bitossi 90.45.44 9. fuente 90.48.36. 10. Urlbe- lubta 90.48.59. 11. 1-opez Carril 90.49.43. 12 Hennle Kuiper 90.51.24. MACON De Nederlander Gerrie Knetemann. heeft de tweede etappe van de Dauphine Libere gewonnen, een rit over 75 kilometer van Chalon naar Macon. Hij had een voorsprong van 13 seconden op de als tweede eindigende Fransman. Cees Bal werd vijfde. Eerder op de weg had de Spanjaard Domingo Perurena de eerste etappe gewonnen MIDDLESBOROUGH De Zweed Sven-Ake Nilsson heeft de achtste etappe van de Ronde van Engeland gewonnen. Hij legde de afstand af in 2 uur 37 min. 26 sec. De Nederlander Jan Aling, die in dezelfde tijd ais de Zweed twaalfde werd, behoudt de lei ding in de algemene rangschikking. Raas werd gisteden vierde en Van den Hoch zevend» Algemeen klassement: 1 Allng (Ned.) 24.51.32. 2. Siurkowskl (Pol.i 24.51.44. 3 Filipsson (Zwe.) 24.51.45. 4. Kondr (TsJ.) 24.52.00. 3. Van den Hoek (Ned.) 24.52.21. 6 Fagerlungd (Zwe.) 24.52.50. 7. Johansson (Zwe 24.53.34. S. Nilsson (Zwe.) 24.53.39, 9 Matuslak (Pol.) 24.53.47. 10. Schuiten (Ned.) 24 53.52. Algemeen ploegenklassemcnt: 1. Nederland 74.35.51. 2. Zweden 74.37 09. 3. Polen 74.39 04. 4. Tsjechoslowaklje 74.40.30 3. West Duitsland 74.42.38. met meer dan elf man. Er kan altijd iemand geblesseerd raken'. Overigens erkent Van Ierssel wel dal er onvoldoende mogelijkheden zijn ge weest om welke verdediging dan ook ingespeeld te laten raken. Hij zegt dan ook: 'Het is niet te hopen, dat hot Nederlands elftal in de verdedi ging wordt gedrongen tijdens dat eindtoernooi'. Een visie, die bena drukt, dat Midheds met élke verdedi ging een risico neemt. Israel dus toch laatste verdediger en Pleun Strik dus toen voorstopper'' Eigenlijk is het eigenaardig'dat voor al de positie van Pleun Strik in deze dagen aan enige kritiek onderhevig is. Juist omdat de defensie nog in de door Michels gekozen samenstelling moest wennen, verliep met alles zon der problemen, maar het was wel Pleun Strik, die bijvoorbeeld in de enige interland, tegen Argentinië, de Europese topschutter Yazalde van Sporting Lissabon aan banden legde. De spits kwam bij Strik niet aan de bak. Strik over zijn waarschijnlijke verkie zing, die mede mogelijk werd door het wegvallen van Barry Hulshoff: 'Ik vind het tot nu toe zeker niet slecht verlopen. Het is inderdaad wennen Zowel aan Israel als aan Krol en Suurbier. Het is niet zo dat het duo- Strtk-Israel alleen zo belangrijk is. Drie spelers hebben een directe tegen stander en Israel staat achter ems'. De PSV'er, die vorige week dertig jaar werd ('De leeftijd van een voet, ballar wordt te veel als een gegeven gezien. Op mijn leeftijd moet je per sé oud zijn') krijgt in het toernooi te maken met zijn clubgenoot Ralf Edström, wanneer hij inderdaad als voorstopper wordt opgesteld. Een pi kant detail, waar hij evenwel met al te zwaai- aam tilt: 'Er zitten in deze groep ook een aantal jongens, waar ik tegen gespeeld heb. Elke wedstrijd, speel je om te winnen. Edström wil winnen en ik ook. Je bent gewoon eikaars tegenstander. Het is helemaal Het 'is te hopen dat de technische leiding voor de wedstrijden in de poules, inmiddels beter is ingelicht, dan momenteel het geval is. Want zelfs een internationaal georiënteerde coach, als Rinus Michels toch is, gaf onlangs blijk van enige onwetendheid inzake de komende tegenstanders, toen hij melding maakte van een gevaarlijke spits bij Uruguay. Michels daarover: 'Die Kempes, schijnt een erg goede voetballer te zijn'. Ter attentie van vooral Pleun Strik: Kempes speelde reeds mee in de in terland van Nederland tegen Argenti nië. Gewoon omdat Kempes een Ar gentijn is MATTY VERKAMMAN dingen te maken. Wei is Edström in n-An natuurlijk een vreselijk moeilijke te- Dll W agenillgeil ppmstamdprr. Voor iedereen. Toen wil u BRUGGE Rinus Israel, de 31-jarige verde diger van Feyenoord die een vrije transfer heeft gekregen, zal volgend seizoen voor geen probleem, om dan ook overtre- genstamder. Voor iedereen. Toen wij mest PSV tegen Ajax speelden, heeft Barry Hulshoff hem ook niet hele maal uitgeschakeld. Terwijl Barry toch een lange jongen is. Misschien is Edström de beste kopspecialist van Europa'; Strik krijgt in de voorronde voorts te maken met de in Uruguay razend gevaarlijke Morena en de Bulgaar De- nev. Pleun Strik heeft nog weinig kennis omtrent die tegenstanders. Hij stelt: 'Dat zal ik nog wel horen'. WAGENINGEN-DEVENTER De koploper in de nacompetitie, Wage- ningen, hoopt deze week met Go Ahead tot overeeneenstemming te ko men over de transfer van Jan Groe nendijk, de spitsspeler die vooral in zijn tweede seazoen in Deventer bijna constant op de res en-eb ank heeft doorgebracht. Groenendijk moet de opvolger worden van Wageirings schotvaardige voorhoedespeler Herdo Hazelhekke die, zoals al enige weken geleden gemeld, volgend seizoen voor De Graafschap speelt. Groenendijk (27) verwierf destijds in Utrecht een grenzeloze populariteit door bij de plaatselijke FC in twee seizoenen tijd maar liefst 35 doelpun ten te produceren. .Bij Go Ahead dreigde Groenendijk volledig in de anonimiteit te verdwijnen, 'ik zelf', zegt hij, ben voor 90 pet rond met Wageningen. Alleen die clubs moeten nog 'rond' komen'. Go Ahead zelf heeft nadrukkelijke belangstelling voor Harry Aben van Fortuna SC die zich vooral in de nacompetitie tot één van de beste linkervleugel verdedigers uit de eerste divisie heeft opgewerkt. Op tweede pinksterdag was Go Ahead-rainer Jan Notermans aanwezig bij Vitesse-Fortu- na SC om Aben te bekijken. Noter mans ontkent vreemd genoeg alle be richten rondom Groenendijk en Aben. Hij zegt: 'Over Groenendijk is geen woord gesproken en Aben interesseert me met'. LUZERN (ANP) Het be- -stuur van het IOC heeft beslo ten enige wijzigingen aan te brengen in het nieuw ontwor pen reglement met betrekking tot het amateurisme. De wijzigingen werden met klem bepleit tijdens de vergade ring van de internationale sportfederatie in Luzern en door een aantal nationale Olym pische comité's. De internatio nale federaties wilden dat het IOC zijn aanvullende bepalinr gen zou vervangen door advie zen in het reglément dat het amateurisme nauwkeuriger zou omschrijven en tevens tot doel heeft professionalisme en recla me te weren van de Olympische Spelen. De sportfederaties willen tevens dat reclame op een bepaalde wijze toegestaan zal worden. Een individuele sportman zal geen reclame mogen maken, maar hij dient wel toestemming te krijgen indien de nationale bond, die hij vertegenwoordigt, een contract heeft afgesloten. Een deelnemer zou bovendien toestemming moeten krijgen zijn trood te verdienen als sportleraar of ondenvijzer licha melijke opvoeding, niet als ge specialiseerd trainer in een be paalde tak van sport. Een ver ruiming van de vergoeding voor gederfde inkomsten tijdens de training en wedstrijden is te vens voorgesteld. In de persconferentie werd Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, gevraagd of hij tevre den was met de stand van de werkzaamheden in Canada, waar in 1976 de Zomerspelen worden gehouden. Killanin antwoordde: Het zou' bijzonder angstig zijn indien 'de plannen voor accommodatie en dergelij ke in Montreal tijdens de bij eenkomst van het IOC in We nen in oktober nog niet volle dig uitgewerkt zouden zijn'. Volgens Killanin is de Chinese kwestie geen punt van gesprek geweest tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur van het IOC. Het bestuur van het IOC heeft aanbevolen na Mont- treal het aantal sporten voor dames met een uit te breiden, namelijk met hockey. 'Een be slissing hierover', voegde Killa nin er aan toe, 'is echter geen zaak van het IOC, maar van de internationale hockey-federatie'. MADRID (AFP) Barcelona met Michels op de bank heeft zach geplaatst voor de kwartfinale van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker, de Copa del Generalissimo. De club die zonder zijn buitenlander Johan Cruijff uit moet komen won in de achtste finale met 4-1 van Oviedo. De eerste wedstrijd had Barcelona reeds met 1-2 gewonnen. In de kwartfinales spelen Granada tegen Real Madrid, Valencia tegen Las Palmas. Atletico Madrid tegen Zarago- za en Espagnol tegeh Barcelona. Benfica en Sporting Lissabon hebben zich geplaatst voor de finale van de Portugese bekercompetitie. In de hal ve finales won Benfica met 3-0 van Oporto en Sporting met 2-1 van 01 ha- nense- DOUGLAS De TT races op het eiland Man hebben opnieuw een leven gekost. De Brit David Nixon werd gisteren de 304e renner die op het bergachtige circuit verongelukte. Nixón was tijdens de 1000 cc klasse betrokken geraakt bij een valpartij. Per helikopter werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na aan komst overleed. De Westduitse combinatie Heinz Luthringhauser-Hermann Hahn be haalde bij de zijspannen de eerste TT- zege. Na overwinning op Wales in vroege morgenuren in bootje op de Clyde 'om te vissen' OSLO De Schotse voetballers Billy Bremner en Jonny Johnstone bereiden zich op een geheel eigen wijze voor op de eindronden van het toernooi om het wJc. voetbal. Bei den werden maandag bijna uit hun Oslose hotel gezet, toen zij na uit voerig drankgebruik zich in de ogen van de eigenaar misdroegen. Het bestuur van de Schotse voetbal bond, in speciale zitting bijeen, nam aanvankelijk het besluit zowel Bremner (aanvoerder) als Johnstone te schrappen uit de selectie van 22. Na nader overleg kwam men even wel tot de slotsom dat het zonder deze sterren in Duitsland wel eens wat minder goed zou kunnen gaan. Een verontschuldiging van B.B. en J.J. werd vervolgens geacceptterd. Voor Jimmy Johnstone is het trou wens de tweede keer binnen korte tijd dat hij in kennelijke staat wordt aangetroffen. Nog onlangs vond men hem, in de vroege morgen uren na de overwinning van Schot land op Wales, in een boot op de Clyde. Johnstone verklaarde zijn aanwezigheid op de rivier uit het voornemen te willen gaan vissen. Overigens is de trainer van de Schotten Willie Onnond, niet onder de indruk van de matige prestaties van zijn team de laatste dagen. Te gen België hebben wij zaterdag niet op dc top van onze mogelijkheden gespeeld', verklaarde Willie Or- mond. 'Ik heb gezien dat mijn men sen zuinig met hun krachten zijn omgesprongen en daar heb ik niets op tegen. Donderdag in onze laatste vnorbereidingswedstrijd in Oslo, te gen Noorwegen, zullen wij het waar schijnlijk net zo rustig aandoen. Het belangrijkste is dat mijn spelers af en toe wedstrijden spelen en kun nen ervaren hoe hun conditie in een duel is. Wanneer wij in Dortmund tegen Zaire spelen zullen wij wat 'anders laten zien dan in de vriend schappelijke wedstrijden'. -De vrij heid die Ormond zijn mensen had gelaten, leidde tot een duidelijk ge brek aan organisatie binnen de ploeg. McQueen en Blackley maak ten in de verdediging duidelijke fouten, routinier Bremner kreeg weinig greep op het middenveld op het sterke spel van de Belgen, John stone verloor zich herhaaldelijk in uitzichtloze en doelloze dribbels en de aan de knie geblesseerde Holton werd duidelijk gemist in het elftal. Schotland speelde met: Harvey; Jar- dine, Blackley, McQueen. McGrain; Bremner, Hay, Johnstone (70. Mor gan), Dalglish (80. Hutchinson). Jordan en Lorimer 110 miljoen FRANKFURT Er zullen 1700 man van de schrijvende pers, 1400 televisiecommentatoren en radiover slaggevers en 350 fotografen het eindtoernooi in Duitsland gaan vol gen. Geschat wordt dat ruim 800 miljoen mensen de t.v.-uitzendingen van het voetbalgebeuren zullen vol gen waarbij een uitzondering is ge maakt voor de eindstrijd. Daarvoor ligt de schatting op 110 miljoen kijkers. De totale inkomsten van deze uitzendingen worden geraamd op zo'n slordige 80 miljoen gulden. Tijdens een persconferentie maakte een lid van het Duitse organisatieco mité bekend dat Argentinië een goe de gooi maakte voor het volgende toernooi met als tegenkandidaten Spanje en Columbia. Oostenrijk, Hongarije, Tsjechoslowakije en Joe goslavië hadden reeds hun voelhorens uitgestoken voor de organisatie in 1990. Geblesseerd FELDBERG De Braziliaanse doelman Wendel is zondag in een ziekenhuis van Freiburg opgenomen. Gevreesd werd dat Wendel een ern stige verwonding had aan de menis cus van zijn rechter knie. Volgens de medische staf van de Brazilianen moet het vrijwel uitgesloten worden geacht dat Wendel actief zal zijn bij wedstrijden in de eindronde van het wereldkampioenschap. Kanonnenvoer FRANKFURT Het voetbalteam van Zaire, de Afrikaanse vertegen woordiger van de eindronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap, is in de Bondsrepubliek aangekomen. Bij de aankomst van de scherp bewaakte Afrikanen op het vliegveld van Frankfort ver klaarde trainer Vidinic, dat zijn team geen kanonnenvoer zal zijn tij dens het toernooi. 'Zaire, ingedeeld met Schotland, Brazilië en Joegosla vië, zal zich niet onder de voet laten lopen. Wij zullen onze huid zo duur mogelijk verkopen. Mijn favorieten, voor zover ik dat kan bekijken, zijn West Duitsland, Brazilië, Nederland en Italië', aldus Vidinic, die in 1970 trainer was van Marokko, dat toen deelnam aan het toernooi om de wereldtitel in Mexico. Na de aankomst begaf het gezel schap zich naar het trainingskamp in het plaatsje Ascheberg. 'Het eni ge. dat wij nu nog nodig hebben, is rust, rust en nog eens rust', zei Vidinic. De spelers van Zaire wer den ook door de regen verwelkomd. Een vreemde bijkomstigheid, want zij hebben nog nooit zo'n kille re gen meegemaakt 'Het is verschrik kelijk', reageerde de trainer op het uit de hemel neerdalende vocht. De telefoons in het gebouw, waarin de Afrikanen verblijven, zijn allemaal voorzien van afluisterapparatuur. Elk binnenkomend gesprek wordt op het politiebureau geregistreerd. Fair Play Cup FRANKFORT Het elftal dat ge durende het eindtoernooi om het wereldkampioenschap het sportiefste speelt, ontvangt naast een diplo ma van de FIFA tevens de Fair- Play Cup, die door de president van de Duitse Bondsrepubliek beschik baar is gesteld. Om in aanmerking te komen voor deze trophee krijgt iedere ploeg voor een wedstrijd vijf punten toegewezen. Voor de volgen de overtredingen krijgt de ploeg strafpunten: berisping; een punt, waarschuwing: twee punten, uit het veld zenden: drie punten, wanneer de scheidsrechter de aanvoerder bij zich roept voor een waarschuwing voor het elftal: vijf punten, verlaten van het veld door een speler zonder toestemming: twee punten, verlaten van het veld door het hele elftal: 22 punten. Alle andere voorwaarden, die niet zijn vermeld, zullen door een FIFA-commissie worden beoor deeld en met strafpunten worden beboet. De Fair Play Cup zal op 7 juli. na de finale, worden uitgereikt. Freddy Quinn FRANKFORT Een uur voor de eindstrijd van het toernooi om het tiende wereldkampioenschap zal de bekende Duitse zanger van het le venslied, Freddy Quinn, zijn speci aal voor dit evenement geschreven schlager 'Das grosse Spiel, es kan beginnen' ten gehore brengen. Freddy wordt daarbij begeleid door een koor van 1500 zangers en zange ressen die met populaire liedjes uit de gehele wereld de toeschouwers voor de wedstrijd zullen bezighou den. Topscorers FRANKFORT In de thans 34- jarige historie van de wereldkampi oenschappen voetbal is het nog niet voorgekomen dat de ploeg die de wereldtitel behaalde, ook de topsco rer leverde. In 1962 scoorden de Brazilianen Vava en Garrincha wel iswaar elk viermaal, maar maar dit aantal werd ook gescoord door Al- bert (Hongarije). Iwanow (Sowjet Unie), Jerkovic (Joegoslavië) en San chez (Chili). De topscorertrophee werd toen niet toegekend. De lijst van de scherpschutters ziet er als volgt uit: 1930 (wereldkampioen Uruguay): Stabile (Arg.) 8 doelpun ten; 1934 (Italië): Nejedly (Tsj.) 6; 1938 (Italië): Leonidas (Braz.) 7; 1950 (Brazilië): Fontaine (Fr.) 13; 1962 (Brazilië): Geen topscorer; 1966 (Engeland): Eusebo (Port.) 9; 1970 (Brazilië): MUIIer (Did.) 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8