Onzekere toekomst voor universiteit en student Tweede Kamer is nieuwsgierig naar beleid van minister Trip Commentaar Aan beperkingen valt niet te ontkomen Onafhankelijk Wederzijds Na eindexamen is strijd nog niet beslist Socialistische leiders ontmoeten elkaar deze maand het weer Minder bestendig weerrapporten Strandverwachting Berghaus bespreekt problemen met economische zaken TROUW/KIWlA®I®r WOENSDAG 5 JUNI 1974 BINI®]NLAM)/COMiMENrrAAjR TS/K7 Minister Van Agt van justitie heeft gezegd de eis van de Haarlemse offi cier van justitie tegen de Palestijnse vliegtuigkapers 'verstandig' te vinden. Naar de inhoud gezien is dat niet zo'n opzienbarende mededeling. Immers: niemand zal gedacht hebben dat Jiet hele gigantische apparaat van de uit voerende macht van justitie in een zo delicate zaak als deze een willekeurige officier van justitie in alle eenzaam heid heeft laten ploeteren. Deze zaak is zó uniek, kan zóveel consequenties hebben en trekt zó alom de aandacht dat het alleen maar lo gisch genoemd kan worden als de tactiek bij het optreden van de officier van justitie van tevoren met een groot aantal beleidsfunctionarissen is door gesproken en, vastgesteld. Het hoeft zelfs niemand te verbazen als de hoogste baas van deze officier van justitie (en laat niemand zich vergissen: dat is minister Van Agt) bij dat overleg betrokken is geweest. In feite zegt de minister niet zoveel meer dan: 'het beleid van justitie is goed' en onderstreept hij de verantwoordelijk heid van de regering in deze zaak door zich zo uitgesproken achter de eis van de officier van justitie te stellen. Het kan ook zijn welke commen taarschrijver achter zijn bureau zal ooit de diepste motieven van een bewindsman peilen? dat de heer Van Agt zijn uitspraak heeft gedaan als een signaal naar het buitenland. Dat zou dan nog niet zo vreemd zijn, gezien de vreemde wijze waarop nog niet zo lang geleden de Perzische regering reageerde op de houding en uitspraak van een rechter in Den Haag over de bezetting van de Perzi sche ambassade. Dat was een vreemde reactie, omdat daarin kennelijk niet betrokken was de overweging dat in Nederland de rechter onafhankelijk is cn bij zijn rechtsprekende werk geen boodschappen, van wie dan ook. heeft aan te nemen. Door zich nu zo expliciet uit te spreken over het werk van de Haar lemse officier van justitie heeft minis ter Van Agt als het ware gezegd: 'tot hiertoe strekt zich de verantwoorde lijkheid van de regering, wij hebben er aan gedaan wat er aan gedaan kon en moest worden. ,De uitspraak van de Haarlemse rechtbank van donderdag aanstaande wachten wij met evenveel nieuwsgierigheid af als wie dan ook in Nederland. Daar kunnen wij niets aan toe of af doen dan afwachten om straks die uitspraak loyaal uit te voe ren'. Deze interpretatie is ook mogelijk en daar houden wij- het voorlopig ook meer op. Laat dan ook niemand in de komende dagen zich bezondigen aan het hanteren van minister Van Agts uitspraak als een soort maatstaf om een van de eis afwijkende uitspraak van de Haarlemse rechtbank te meten naar de mate van 'verstandigheid'. Het is waar: de minister zelf zal hiertoe heel wat mensen hebben ver leid door zelf zo gemakkelijk in te gaan tegen de ongeschreven regel dat iedereen (en zeker een minister) zich dient te onthouden van uitspraken over enige zaak, die bij de rechter aanhangig is. Dat is een op zich zelf niet onheuse stelregel, die echter met verstand moet worden gehanteerd en niet uitsluitend uit gewoonte of bijgelovigheid. Het was zeker geen onsympathiek pleidooi dat minister Callaghan giste ren in de Europese ministerraad in Luxemburg hield om andere voor waarden te krijgen voor Engelands deelneming aan de EG. Engeland heeft, zeker op korte termijn, de ver wachtingen die de Conservatieven met het lidmaatschap van de EG hadden verbonden, geenszins verwezenlijkt ge zien. Callaghan wees trouwens op een aantal punten waarmee niet bepaald alléén de Engelsen moeite hebben, zoals de Europese landbouwpolitiek en het voortwoekerende protectionis me 'tegenover vroegere Gemenebest- partners, zoals India, Pakistan, Bang- ladesj en Sri Lanka (Ceylon). Daar moet 'echter tegenover worden gesteld dat ook de verwachtingen van Europa's kleintjes, met name Neder land, van Engelands bijdrage aan de Europese Gemeenschap grotelijks zijn tegengevallen. Die verwachtingen lagen niet zozeer op het gebied van Enge lands economische inbreng, maar wa ren gericht op de grote democratische traditie van het land die in de strijd kon worden geworpen voor de verster king van de Europese instellingen en het Europese parlement. Daar is he laas niets van terechtgekomen. De regering-Heath volgde helemaal het model van president Pompidou namelijk om de bij het Verdrag van Rome afgesproken procedures te om zeilen door een periodiek treffen van de staatshoofden. De Britten ook onder Labour hebben zich geheel bij dit spelletje van de grootmogols aangesloten, hetgeen de onbehaaglijk heid van de kleine landen in de Gemeenschap slechts kon versterken. Dat Engeland nu handenwringend er kent, niet zo'n grootmogol te zijn en dus ook niet zoveel te kunnen betalen, roept dan ook geen golf van mededo gen op. De teleurstelling is geheel wederzijds. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De einexaniens zitten er op, maar voor hen die studeren willen is de strijd allerminst beslist. Hun toekomst ligt in de echoot der computers verborgen. Om te beginnen moeten de kandidaten wachten op de uitslag van het centraal toetsdnstituut in Arnhem. Die worden op 6 of 7 juni naar de scholen verstuurd en dan duurt het nog een paar dagen voordat de echolieren het resul taat vernemen. Maar dan weten velen nog niet waar ze aan toe zijn. Voor een tiental studierichtingen, zal waarschijnlijk een studentenstop gel den. In die gevallen beslist het lot of ze al dan niet toegelaten worden. En de uitslag van die zifting wordt pas na de zomervakantie bekend. Bij deze loting zullen dit jaar een paar duizend slachtoffers vallen. Zij zullen niet toegelaten worden tot de studierichting van hun eerste, mis schien zelfs niet die van hun tweede keus. Vooral gegadigden voor de me dische studie moeten door het oog van een naald: volgens het advies van de academische raad aan de minister is de capaciteit van de gezamenlijk medische faculteiten in het eerste stu diejaar niet groter dan 1745 plaatsen. Reeds op 22 april waren 4215 liefheb bers geregistreerd. Behalve bij medi cijnen zal waarschijnlijk ook een stop gelden voor biologie, diergeneeskun de, tandheelkunde, engels, sociale geo grafie, geschiedenis, nederlands, licha melijke opvoeding en farmacie. Het is voor een scholier een hard gelag, wanneer hij per post krijgt aangezegd dat er geen plaats voor hem is in de studierichting van zijn keus. Het is dan een schrale troost, wanneer je weet dat het in andere landen nog erger is dan hier. In West-Duitsland b.v. met een vier maal zo grote bevolking boden de gezamen lijke medische faculteiten nauwelijks meer plaats aan eerstejaars dan in Nederland. Het helpt ook niet te weten dat aan vele instellingen van hoger beroepsonderwijs al jarenlang scherp wordt geselecteerd. Je zou kunnen zeggen dat het eigenlijk aan de universiteiten nogal meevalt: niet iedereen kan precies datgene studeren waarop hij zijn zinnen heeft gezet, maar is er nog genoeg plaats in talloze andere studierichtingen. Recht Maar de uitgelote artsenzoon die zijn leven lang niet beter geweten heeft of hij zou ook arts worden schiet daar weinig mee op. Hij heeft (niet gehèel ten onrechte) het idee dat in Neder land zoiets als recht op toelating tot de universiteit bestaat voor elke bezit ter van een diploma gymnasium, h.b.s. of atheneum. Hoe zit het dan met het recht op onderwijs? Het is een gekke 6ituatie: aan de ene kant wordt iedereen aangemoedigd verder te leren en hogerop te klim men, maar wie dan de drempel van het hoger onderwijs bereikt wordt geconfronteerd met een stop. Minis ters en staatssecretarissen hebben de mond vol over het ombouwen van elitair hoger onderwijs tot massaal hoger onderwijs, maar tegelijkertijd verkondigen zij links en rechts dat niet te ontkomen valt aan beperkende maatregelen. En dat terwijl het per centage jongeren boven 18 jaar dat aan het hoger onderwijs deelneemt in Nederland in vergelijking met andere landen zeer laag is. Toch zijn er klemmende redenen om althans in bijzondere gevallen een studentenstop af te kondigen. -Wan neer zich in een jaar plotseling twee maal zoveel gegadigden voor een be paalde studie aanmelden (zulke mode grillen komen voor), dan kun je van de universiteit niet verwachten dat ze in een paar maanden voldoende do centen uit de grond kunnen stampen. Wanneer zich zoveel aspirant^medici aanmelden, dat zij later alleen vol doende werk zouden vinden wanneer Nederland continu door zware epide mieën geteisterd zou worden, dan zal iedereen inzien dat het bijna onver antwoord is al die 4200 jongens en meisjes toe te laten. Wanneer die studie nu niks kostte en er docenten genoeg waren, zou je zoiets misschien nog kunnen overwegen. Maar nu de staat in elke medische student drie honderdduizend gulden moet investe ren, is dat niet vol te houden. Eén generatie van vierduizend medische studenten zou dan 1.2 miljard kos ten. Op die manier zou er voor ande re studierichtingen geen cent over blijven. Het is begrijpelijk dat minis ter Van Kemenade en staatssecretaris Klein de aanvankelijk als noodmaatre gel bedoelde stop dan meer en meer gaan zien als een reguleringsmecha nisme om enerzijds al te modieuze pieken af te zwakken en anderzijds om te voorkomen dat we als gemeen schap ongehoorde bedragen verspillen aan de opleiding van toekomstige werk loze artsen. Al te makkelijk Werkloze academici, het is een ver schrikbeeld dat ook tè gemakkelijk kan worden opgeroepen om de stu dentenstop te rechtvaardigen. De be hoefte aan academici laat zich moei lijk voorspellen. In het verleden zijn hiermee grandioze vergissingen ge maakt Bovendien is het bij veel stu dies niet zo erg als er een (tijdelijk) overschot is. Veel afgestudeerden ko men terecht in andere beroepen dan waarvoor ze opgeleid zijn en op zich zelf is dat niet erg. Er zijn nu evenveel biologen in oplei ding als er biologen werkzaam zijn. Dat hoeft niet perse verontrustend te zijn. Grotere aandacht voor het milieu waarin de mens leeft kan nog steeds geen kwaad. Maar dan moet die biolo giestudent er na zijn studie niet van uit gaan dat hij meteen leraar of onderzoeker tegen een riant salaris kan worden, maar ook bereid zijn misschien iets minder te verdienen in een ander®, zo mogelijk verwante sec tor. Hoe berekend? Wanneer de toelating tot het hoger onderwijs moeilijk afgestemd kan worden op de maatschappelijke be hoefte doet zich wel de vraag voor waarop de huidige berekening van de capaciteit van de universiteit dan moet berusten. In het verleden was het zo dat de studenten die'capaciteit bepaalden. Zij kozen in volkomen vrijheid hun studierichting en in de jaren zestig honoreerde de overheid die vrije keus met royale investerin gen in elke groeiende studierichting. Maar inmiddels is die financiële be voorrechting van de universiteit om geslagen in zijn tegendeel. Andere onderwijssectoren (werkende jongeren bijvoorbeeld) krijgen voorrang en de universiteit moet vaak met dezelfde mankracht grotere aantallen studen ten verwerken. Dat valt natuurlijk hard tegen, vandaar dat de universi teiten eerst schoorvoetend, maar al gauw met een nieuw soort werkelijk heidszin de studentenstop als onont koombaar kwaad aanvaard hebben. Toch blijft de vraag naar hoger on derwijs en dus de druk op de univer siteit toenemen. De universiteit moet dan maar uitmaken hoe ruim het oog van de naald kan zijn zonder afbreuk te doen aan minimale eisen voor onderwijs en onderzoek. Overal zijn rekenaars aan het werk geslagen om op vernuftige wijze de capaciteit te berekenen. Het college van bestuur van de Vrije Universiteit trok er onlangs een hele middag voor uit om de verzamelde journalisten eens haar fijn uit te leggen op welk een discre te wijze dat gebeurt. Eerst wordt van de betrokken studie- richting gevraagd om een opgave van het onderwijsprogramma. Daarin zijn de (sulb)faculteiten vrij en een uni versiteitsbestuur (of zelfs een minis ter) heeft geen been om op te staan, wanneer zij daar kritiek op hebben. Als een subfaculteit zegt dat een bepaald practicum nodig is, dan is dat zo. Daarna wordt per onderwijsaktivi- teit vastgesteld hoeveel docentenuren daarvoor nodig zijn. Een hoorcollege is dan natuurlijk het zuinigst. De docent heeft enige voorbereidingsuren nodig (hoeveel precies is een zaak waar soms over getwist wordt), maar als je een grote zaal hebt waar je een paar honderd studenten met papier en balpen in stopt kun je goedkoop onderwijs geven. Het gebeurt nogal eens dat faculteiten onder druk beslis sen wat minder Werkgroepen te ma ken en wat meer hoorcolleges in te voeren. Zo wordt dan aan de hand van het aantal benodigde docentenu ren (elke docent wordt geacht ten minste de helft van zijn tijd, dat is duizend uur, aan onderwijs en voorbe reiding te besteden) vastgesteld hoe groot de capaciteit is. Daar komt dan voor studierichting X uit: honderd eerstejaars. Dan begint het touwtrek ken. Het universiteitsbestuur zegt bij voorbeeld: kunnen het er geen 130 worden? Want we moeten toch probe ren zoveel mogelijk studenten op te vangen. Uiteindelijk stelt de universi- Amsterdam 1961: verleden tijd teit het maximum van bijvoorbeeld op 120. Per studierichting worden die maxima van alle universiteiten opge teld en dan adviseert de academische raad de minister het landelijke maxi mum vast te stellen op de som van deze cijfers. Onwrikbaar? Die cijfers zien er onwrikbaar uit. Toch blijft het mogelijk de universi teit lastige vragen te stellen en de heiligheid van die cijfers in twijfel te trekken. Die vragen gelden zowel de universiteiten als het ministerie: Is het juist er vanuit te gaan dat elk lid van de wetenschappelijke staf gemiddeld minimaal duizend uur aan onderwijs besteedt; kan die norm niet hoger? In hoever re wordt de rest van de beschik bare tijd zinvol besteed aan on derzoek? Is het niet beter het universitaire onderzoek apart te financieren? Hoeveel stafleden zijn er teveel in minder volle studierichtingen (wis- en natuurkunde bijvoor beeld?) In hoeverre kun je formatieplaat sen van minder snel groeiende universiteiten overhevelen naar snel groeiende universiteiten (zo als de VU, Groningen en Utrecht?) Heeft een verkorting van de cur susduur van vijf k zes jaar tot vier a vijf jaar werkelijk zo wei nig effect op de capaciteit als de universiteiten beweren? Hoe zijn de grote verschillen te verklaren tussen de capaciteitsbe rekening van vergelijkbare stu dierichtingen aan verschillende universiteiten? Wordt het niet tijd dat er, net zoals in de rest van het onder wijs, van overheidswege nauw keuriger bepaald wordt aan wel ke eisen een studie moet vol doen? En tenslotte een heel pijnlijke detailvraag: is de voor volgend jaar aangekondigde start van de geldverslindende medische facul teit in Maastricht werkelijk no dig? Het is makkelijker zulke vragen te stellen dan ze te beantwoorden. Maar het is wel duidelijk dat het parlement om zulke vragen niet neen kan wan neer het straks besluit de studenten stop te aanvaarden als een min of meer permanent reguleringsmechanis me. De ontsluiting van de universiteit voor al die jongeren die vroeger niet aan bod kwamen vergt waarschijnlijk pijnlijke ingrepen. Minder vrijheid De universiteit zal daarbij een stuk vrijheid moeten prijs geven. In ruil daarvoor zou zij dan wel meer finan ciële zekerheid mogen hebben. Terwijl de rest van het onderwijs kan rekenen op een vast bedrag per leer ling, is de universiteit bijna geheel afhankelijk van de grillen van een al of niet beknibbelende regering. Zelfs een financiëel meerjarenplan ontbreekt op dit moment. Door een vast bedrag per student en per studierichting vast te stellen, kan het parlement dan zelf beslissen hoe groot de capaciteit van de universiteit moet zijn. DEN HAAG Premier Den Uylis van plan aan hert einde van deze maand deel te nemen aan de in Engeland te houden informele bijeen komst van socialistische leaders. Op deze bijeenkomst worden ook ver wacht de Britse premier Harold Wil son, de WestJduirtse bondskanselier Helmut Schmidt, de Franse oppositie leider Frangois Mitterrand, de Zweed se premier Olof Palmen, de Oosten rijkse kanselier Bruno Kredsky en do Israëlische premier Yitzhak Rabin. De socialistische leiders zullen op zon dag 30 juni op het buitenhuis Che quers van de Britse premier niet elkaar van gedachten wisselen over de internationale situatie, met name over de oost-west-relatic, het Midden-Oos ten, de derde wereld en Europa. Minister Trip Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Trip (Wetenschapsbeleid) krijgt vanmiddag de gelegenheid in de Tweede Kamer zijn wetenschapsbeleid uiteen te zetten. Vorige week is door de Kamerleden herhaaldelijk naar'een dergelijk beleid, dat nog geen gestalte zou hebben gekregen, geïn formeerd. Toch waren de Kamerleden niet on welwillend tegenover minister Trip. Hij zat aüs minister in het kabinet om coördinerend tussen de verschillende departementen op te treden en zo een eigen "winker op te zetten en een eigen beleid te ontwikkelen. De de partementen, die met zo'n weten schapsbeleid te maken hebben, zullen dan een stukje verantwoordelijkheid prijs moeten geven aan de minister voor wetenschapsbeleid. De moeilijkheid nu is, dat minister Trip haast geen bevoegdheden heeft en daarmee weinig ruimte om te werken. Zelf heeft hij geschreven, dat een belangrijke taak voor hem is het op gang brengen van de discussie over de wetenschap en de maatschap pij. Vandaag kunnen we in ieder geval meer horen over deze discussie. Aan de orde din dit debat ds ook de brief van de rekenkamer over de doelmatöieid van de bestedingen van het overheidsgeld voor wetenschappe lijk onderzoek. De klacht ds, dat er geen controle is op het geld, omdat een deugcMijke administratie ont breekt Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen onderwijs en research. Hierbij komt ook nog de grief van de rekenkamer, vorige week dm het jaar verslag geuit, dat grote vertraging is ontstaan dm hert afsluiten en inzenden van de jaarrekeningen van de univer siteiten en hogesdhorte. DoOr deza vertraging wordt weer een stuk con trol© onmogelijk gemaakt Dennendal De Tweede Kamer begint vanmiddag met de stemming over de motie van mevrouw Veder-Smit van de WD, waarin het beleid van staatssecretaris Hendriks in de zaak-Dennendal wordt veroordeeld. Het is het staartje van een weken slepend debat, dat steeds weer door actuele gebeurtenissen werd doorkruist Het is met waar schijnlijk, dat de motie wordt aange nomen. Verder staat op de agenda een voor stel tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Het gaat om het opleggen van heffingen aan onderne mingen met een ondernemdgsraad Va de opbrengst wordt de scholing en vorming van de leden van de ondernemingsraad betaald. De bedoe ling is, dat door de stichting van de arbeid een Gemeenschappelijk Bege- L. M. de Beer: interpellatie Vandaag blijft het op de meeste plaat sen in ons land nog wel droog, met vooral aanvankelijk hier en daar de zon. In de tweede helft van de week wordt het onbestendiger. Tijdelijk komt e r van het noordwesten u it regen op, die in de latere fase ge volgd wordt door oceanische opklarin gen en enkele plaatselijke buien. De temperatuur reikt eerst nog tot 19 of 20 graden om daarna lager te blijven 15 d 18 gr. C. Zolang de westelijke- tot noordweste lijke circulatie in de hogere niveaus de vaart erjn houdt, blijft het juni- weer wisselvallig met na periodieke regenval telkens weer terugkeer van de zon. Grote regenhoeveelheden zijn niet erg toaarschijnlijk. 'Aanwijzingen in de richting van een periode met werkelijk vol gas gevende depressies, met als resultaat dagen of zelfs weken achtereen, zijn er in feite niet. In deze trant heb ik gisteren dan ook een opbellende hooiende boer infor matie gegeven, zonder uiteraard een plotselinge, onverwachte wijziging in weertype geheel uit te sluiten. De in onze kolommen wel eerder aangehaal de weerprofeet L. Pruiksma te Boxum bij Leeuwarden, voorziet zomerweer aan de natte kant met in juli zeer PLOATS9LYKE 5NW9DERS M9T STO plaatselijke onweders met stortbuien. Dit op grond van de vroegtijdige onweders. Nu alle Nederlandse gegevens nog niet binnen zijn, hier alvast enkele buitenlandse maandcijfers. Mei is op de Britse eilanden in zuidr en zuid west Ierland het natst geweest met Valentia en Cork op 152 mm tegen normaal respectievelijk 86 en 65 mm. Gorleston aan de Engelse oostkust was erg droog met 11 mm (38) en een lentetotaal van niet meer dan 46 mm (111). Plymouth kreeg een lentehne- veelheid van 173 mm (193), Lerwick on de Shetlands van 101 mm (197), Valentia 286 mm (241) en Cork 250 mm (194). Te drooo meiweer ivas er ook meer Max. 24 uur temp neersl. Amsterdam zwaar bcw 18 3 De Bilt zwaar bew 18 6 Deelen half bewolkt 18 Eelde zwaar bew 17 2 Eindhoven zwaar bew 17 2 Den Helder zwaar bcw 15 0.3 Luchth. Rtd, zwaar bew 17 3 Twente zwaar bew 17 6 Vlisslngen licht bew 16 4 Zd. Limburg onbewolkt 17 3 Aberdeen zwaar bew 17 0 Athene zwaar bew 27 0 Barcelona onbewolkt Berlijn zwaar bew 20 1 Bordeaux onbewolkt 28 0 Brussel licht bew 17 3 Frankfort half bew 26 0 Genève onbewolkt •26 0 Helsinki half bew 11 0.3 Innsbrück onbewolkt 28, 18 0 Kopenhagen half bew Lissabon onbewolkt 33 0 Locarno rwaar bew Londen licht bew 21 0 Luxemburg half bew 23 0 Madrid licht bew 30 0 Malaga zwaar bew Majorca half bew Mdnchen licht bew 24 n Oslo zwaar bew 17 Parijs geheel bew '22 0 onbewolkt Spilt onbewolkt 27 0 Stockholm zwaar bew 18 4 Wenen onbewolkt 25 0 Zürich zwaar bew 27 0 Casa Blanca onbewolkt 24 0 Istanboel motregen Las Palmas zwaar bcw New York onbewolkt Tunis licht bew 27 0 naar het noorden. Kopenhagen 22 mm (42), Bornholm 16 mm (32), Helsinki 21 mm (38) en Sodankyld in noord- Finland 17 mm (31). Vandaag eerst nog vrij zonnig, vooral in Zeeland en Zuid-Holland Daarna meer bewolking, later op de dag ge volgd door wat regen, het eerst in de kop van Noord-Holland en de Wadden eilanden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Luchttemperatuur 15 tot 18 gr. C., zee water 12 tot 13 graden. Verdere vooruitzichten: na regen weer opklaring en plaatselijk een bui. Koel juniweer. <K^/ y SJ^, 20 i BEWOLKING MAX. TE MP. MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER 6 JUNI 1174 Vlisslngen: 2.37-14.55; Harlngvlletsluizen: 4.25-16.50; Rotterdam: 5.34-17.53; Schevenln- Sen: 3.53-16.20; IJmulden: 4.26-16.53; Den elder: 8.25-20.47; Harllngen: 10.42-23.09: Oelfzljl: 0.39-12.56. Ondernemingsraden (GBIO) wordt opgericht De besteding van de opbrengst van de heffing wordt overgelaten aan de SER. Het GBIO zal, volgens het voorstel, toe zicht houden op de kwaliteit van het vormingswerk van de ondernemings raadsleden. Morgen kan het WEM id de Beer eindelijk zijn interpellatie houden over het feit dat de eerste vier maanden van dit jaar circa twaalfdui zend woningen minder in aanbouw zijn genomen. De heer De Beer had gehoopt dat dit debat voor de ge meenteraadsverkiezingen was gehou» EG-crisis Voor dat de heer De Beer aan het woord komt zal de heer Patijn (PvdA) de minister van buitenlandse zaken enkele duidelijke mondelinge vragen stellen over de crisis in de Europese Gemeenschap. Minister Van der Stoel zal moeten vertellen welke maatregelen de regering denkt te ne men om de voortdurende crisissituatie in de EG het hoofd te bieden en waar de problemen liggen van het Europe se fonds voor regionale politiek en van het begrotingsrecht van het Euro pese Parlement. Ook heeft de heer Patijn nog een vraag over de verhou ding van de EG met de Verenigde Staten. Ook houdt de Tweede Kamer zich morgen bezig met het wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld het splitsen van oudere, in slechte staat van on derhoud verkerende panden tegen te gaan, door een toezicht vooraf. De gesplitste panden worden in de prak tijk aan de huurders verkocht die niet op de hoogte zijn van de gevol gen van zo'n verkoop: UTRECHT De directie van de con- fectiegroep van Berghaus gaat de structurele moeilijkheden, waardoor bijna 400 van de 1100 personeelsleden in het najaar moeten afvloeien, van daag bespreken met het ministerie van economische zaken. Daarna zal de directie de vakbonden laten weten of zij bereid is een onderzoek naar de noodzaak van de reorganisatie te laten instellen door een in de recente nota van de Stuurgroep Confectieindustrie aanbevolen commissie. Goelag-archipel II PARIJS (Reuter) Het tweede deel van Solzjenitsin's 'Goelag Archipel' zal eind deze week te koop zijn, zo heeft de Parijse uitgever 'Ymca Press" bekendgemaakt In dit deel beschrijft de Nobelprijswinnaar, die na de pu- blikatie van deel I uit de Sowjet-Umie werd verbannen, de uitbreiding van het aantal concentratiekampen onder Stalins bewind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7