Woonwagenwet zal op de helling gaan Weinig kansen meer voor dagblad De Tijd Nota grondwetsherziening zal het moeilijk halen Verstikkingsdood miljoenen kuikens n Tekort standplaatsen wordt ingehaald Formateur VNU niet van plan meer geld uit te geven Prins Bernhard opent verblijf in Artis Beeld van Fedde Schurer slop liet ii it hollen van kostbaar meubilair... Vrouw tegen ontslag in hongerstaking Dierenbescherming: methoden afzichtelijk Vrouw bekent poging kind te vergiftigen Jongetje verongelukt A MW/tKJWRTMT WOENiSDlAlG 5 JONI 1974 BINNENLAND T3/K5 DEN HAAG De regering zal binnen enkele maanden met een nieuw plan komen voor het beleid ten aanzien van woonwagenbewoners. In het plan zal in het bijzonder aandacht worden besteed aan de noodzakelijke wijzigingen in de huidige woonwagenwet, het inhalen van het tekort aan stand plaatsen voor woonwagens, de werkgelegenheid voor de woonwagenbewoners en het onderwijs voor hun kinderen en het verlenen van bijstand op basis van de individuele behoefte van de woonwagen bewoner. Minister Van Doorn (CRM) die dit gisteren meedeelde tijdens het be leidsdebat over zijn begroting in de Eerste Kamer, zei in grote lijnen de kritiek op de huidige woonwagenwet te kunnen onderschrijven. Die kritjek, die door meerdere senatoren werd ge uit, trof vooral het uitgangspunt van de huidige wet: het concentreren van grote groepen woonwagens op een aan tal plaatsen. Ook zou de overheid, zo zeiden onder anderen de senatoren me vrouw Wassen (D'66) en de heer Ma ter (PvdA), meer druk op de Gedepu teerde Staten moeten uitoefenen om op hun beurt gemeenten ertoete bewe gen, woonwagencentra te openen. Het doorsturen van woonwagenbewoners door gemeenten, zoals momenteel vaak gebeurd, was het mikpunt van de kri tiek van met name de PSP-senator Van Wijk. Staatssecretaris Meijer kondigde, naar aanleiding van kritiek op het natuur behoud en de recreatie, aan, dat in augustus drie nota's zullen verschijnen, die een beeld zullen geven van het be leid van de regering. De eerste nota gaat over het instellen van nationale parken, waarin reeds concreet gebie- den zullen worden aangeduid. Daar- naast komt ei; een nota over de crite ria voor nationale landschapsparken, waarin voorstellen voor enkele proef gebieden worden gedaan, en in een derde nota zal de verhouding tussen enerzijds agrarische belangen en an derzijds de belangen van het natuur behoud worden doorgelicht. Sportletsels Volgens prof. Diepenhorst (ARP) zal de overheid iets moeten doen tegen het toenemend aantal verwondingen dat sportbeoefenaren oplopen. Ook het gebruik van doping keurde hij af: er zouden, zei hij, gewichtheffers zijn die door het gebruik van steroiden zul ke gezwollen bovenarmen hebben ge kregen, dat ze zich niet meer kunnen scheren. Het 'afknijpen' van jonge beoefenaren van bijvoorbeeld de zwemsport, is ook een zaak die de heer Diepenhorst met zorg vervult. Ook al, omdat hier sprake is van het weer in ere herstellen van de kinderarbeid. Minister Van Doorn zei de kritiek van de heer Diepenhorst op de medische ethiek in de sport in het bijzonder en op de sportethiek in het algemeen te begrijpen, maar hij kan er nauwelijks tegen optreden. Het boek van Theo Koomen over doping en de dreigende staking van wielrenners, in Woerden, toont aan, aldus minister Van Doorn, hoe moeilijk het is in de sport iets 'hard' te maken. j Van een onfer verslaggevers AMSTERDAM Nog dit jaar zal de VNU (Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven), uitgeefster van liet dagblad, De Tijd, liet besluit nemen de uitgave van dit blad te staken. Het uitgeversbedrijf is niet van plan meer geld in dit dagblad te steken dan in januari met minister Van Doorn van CRM is overeengekomen. Daarbij werd afgesproken, dat vooruitlopend op de nota mediabeleid van de minister de -VNU en over heid samen tot een maximum van drie miljoen, de bedrijfsverliezen zou den dragen in de verhouding tweeder de (overheid) eenderde (VNU)'. De VNU neemt daarbij tevens de zoge naamde overheidskosten voor haar re kening. Voorwaarde voor dit alles is, dat De Tijd minimaal 55.000 abonnees houdt. In een gesprek vorige week met mi- Bister Van Doorn is van de kant van ie VNU duidelijk gesteld, dat de verwachtingen voor de tweede helft van dit jaar voor De Tijd zeer somber zijn en dat de situatie zeer ernstig as. Gewezen is daarbij op de sterke stij ging van de papierprijs en de noodza kelijke verhoging van de abonne- ments- en advertentietarieven per 1 juni. Tijdens dat gesprek heeft de VNU te kennen gegeven niet langer met de uitgave van De Tijd te willen doorgaan, waarbij minister Van Doorn van zijn kant gezegd heeft dit te betreuren, maar geen mogelijkheid te zien het subsidiebedrag te verho gen. Dat was voor hem een onmogelij ke zaak. Hoewel noch de vakbonden noch de ondernemingsraad zijn ingelicht, wordt verwacht dat voor 1 september het besluit om de uitgave van De Tijd te staken zal worden genomen. Daar mee zal een eind komen aan een dagblad, dat bijna 129 jaar heeft be staan. Ernstig Drs. F. Sweens, directeur van De Tijd, verklaarde gisteren met zorg tegen de ontwikkelingen aan te kij ken, maar noemde berichten over sta ken van de uitgave vooralsnog voorba- Hij zei verder de toestand ernstig - vinden. Het abonneanentencijfer loopt terug. l)e kosten vertonen, mede lis gevolg van het duurder worden van het papier een steeds stijgende lijn en dit betekent ook een stijging van de advertentie^ en abonnementen- kosten. 'Voor veel abonnees van De Tijd betekent dit een probleem', aldus drs. Sweens, 'omdat ons blad voor velen van hen nü eenmaal een tweede dagblad is naast hun plaatselijke krant'. Dat de dagen van het dagblad De Tijd geteld zijn, wordt ook op de redactie als een onontkoombaar feit onder ogen gezien. lp drie j^ar tijd, toen de redactie het heft in eigen handen nam en met de succesvolle actie 'De Tijd moet blijven' wist te voorkomen, dat de VNU het blad toen zou ophef fen, is iedereen hier nu wel plat. aldus een zegsman. 'Nu blijkt duide lijk, dat de financiële toestanden de doorslag geven en misschien is dat na alles wat we hier hebben meegemaakt ook wel beter zo'. De kans is overigens niet uitgesloten, dat De Tijd zal worden omgezet in een weekblad, dat dan eind van het jaar zou moeten verschijnen. Een zegsman van de redactie: 'Daar zijn inderdaad speculaties over, maar of de VNU er zelf in gelooft waag ik te verscheen het blad ook met een och tendeditie. Het dagblad De Tijd, dat jarenlang de naam had een 'pastoors- krant* te zijn de meeste abonnees vond het blad dan ook onder de geestelijkheid en de katholieke intel lectuelen heeft een belangrijke rol gespeeld in de emancipatiebeweging van de katholieken in Nederland. Tot nog in de jaren vijftig werden ency clieken vertaald weliswaar in extenso in dit blad afgedrukt. Met instemming van de Nederlandse bisschoppen bleef het blad gedurende de tweede wereldoorlog verschijnen. Nu niet bepaald de beste bladzijden uit de geschiedenis van De Tijd en beperkende maatregelen leidden er toe, dat het blad uiteindelijk nog slechts eenmaal per week verscheen. Bekenden In 1959 ging De Tijd een fusie aan met het dagblad De Maasbode, dat zijn hoofdzetel in Rotterdam had. Tientallen jaren is De Tijd een N.V. geweest, maar secert 1964 eigendom Van de VNU. In 1971 voorkwam een actie van lezers en redactie de reeds aangekondigde opheffing, waartoe de VNU besloot wegens de moeilijkhe den in de exploitatie als gevolg van stijgende kosten. Wel werd in 1972 de eigen drukkerij afgestoten. Belangrijke redacteuren, die bij De Twee weken hechtenis voor Joodse Russen MOSKOU (Reuter) Vier Joodse Russen die zondag tijdens een demon stratie in het centrum van Moskou waren aangehouden, zijn tot twee we ken hechtenis veroordeeld, zo is in Joodse kringen meegedeeld. Ze protes teerden tegen de weigering van de autoriteiten om hen naar Israël te laten emigreren. Prins Bernhard heeft gisteren met zijn kleinzoons Maurits en Bernhard het nieuwe verblijf voor de oli fanten en neushoorns in het Amsterdamse Artis geopend. Dit verblijf kon tot stand komen, omdat de Prins de 800.000 gul den. die het comité 'Prins Bernhard 60 jaar' in 1971 bijeen bracht, voor dit doel bestemde- Na de officiële ope ning, waarbij de Prins een paar man chetknopen met ge graveerde olifanten kreeg, maakte het ge zelschap een rond gang door de tuin. De kleine prinsen, die geheel in de stijl van het gebeuren t-shirts van het Wereld Na tuur Fonds droegen, mochten toen twee jonge orans aaien. Tijd hebben gewerkt, zijn onder meer Anton van Duinkerken, die zich er ooit op heeft beroepen zich met zijn wetrk bij deze krant op zijn (latere) hoogleraarschap in Nijmegen te heb ben voorbereid, Alph Laudy, de dich ter Jan Engelman, Jan Derks, de componist Matthijs Vermeulen en A. van Domburg, die later lector werd in Nijmegen. Alleen al deze namen dui den aan, hoe sterk steeds de kunstre dactie bezet is geweest. De Tijd wordt overigens nog steeds algemeen be schouwd als een kwaliteitskrant Het dagblad had in 1973 nog ongeveer 65.000 abonnees. De oplage zou nu nog rond de 55.000 liggen. HEERENVEEN In het centrum van Heerenveen is gisteravond een beeld onthuld van de Friese dichter en politicus Fedde Schurer, die in maart 1968 overleed. De onthulling geschiedde door zijn vrouw, mevrouw W. Schurer-de Vries in tegenwoordig heid van de commissaris der konin gin, mr. H. Rijpstra en een groot aantal figuren uit de Friese beweging en het politieke leven. De dichter D. A. Tamminga hield een rede over de betekenis van Schurer. Deze was, aldus Tamminga, niet een kunstenaar die ziah terugtrok in een ivoren toren, maar iemand die een klankbodem zocht bij het gewone volk, zonder zijn kunstenaarsschap te grabbel te gooien. Als dichter, als socialist en als Frie heeft hij gevoch ten voor zijn idealen. Hij stelde zich teweer tegen cnrechten. Van hem is gezegd dat zijn leven het beste ge dicht is dat hij geschreven heeft Het Heerenveens vocaal ensemble zong Eederen van Fedde Schurer. Het beeld, dat op de sokkel het opschrift 'dichter en strieder' heeft, is gemaakt door de beeldhouwer Guus^ Hellegers. DEN HAAG Noè voordat de fracties in de Tweede Kamer zich hebben gezet aan de studie over de nota grondwetsherziening die minister De Gaay Fortman giste ren heeft ingediend, kan al met vrij grote zekerheid worden voor speld, dat de belangrijkste voor stellen uit deze nota in de Twee de Kamer niet de gekwalificeerde meerderheid) van twee-derde zul len halen die nodig is. Gisteren kwam alleen van de kant van de PvdA-fractie meteen een posi tief commentaar op de nota. De PvdA meent dat de regering de directe invloed van de kiezer op de regerings vorming centraal heeft gesteld. Zij doelt daarmee uiteraard op de direct gekozen formateur en het gematigd districtenstelsel dat het kabinet inge voerd wil zien. Te verwachten is ook, dat D'66 zich zonder reserves achter deze voorstellen zal scharen. Maar voor het overige bestaat geen onverdeelde steun voor beide voorstel len. WD en CPN wijzen beide vier kant af, bij de PPR bestaan ernstige aarzelingen over het districtenstelsel, ARP, CHU en minstens een deel van de KVP zijn tegen de rechtstreeks gekozen formateur. Ook bij DS'70 en de kleine fracties bestaat geen sympa thie voor een grondwetsherziening in deze vorm. De regering hoopt, dat het parlement nog dit jaar over de in de nota opgenomen voorstellen zal discussië ren. Daarna zullen afzonderlijke wets voorstellen worden ingediend. De me ning van de Kamer zal voor deze ADVERTENTIE Pyrodee maakt voor goed een einde aan houtwormterreur. Pyrodee be strijdt radicaal die nare houtverslin- dende (lees geldverslindende) hout worm en zijn even gevaarlijke vriend de boktor. Zo'n handige spuitbus Pyrodee kost maar 5,75, een flacon (100 cc) 2,60 Zorg gewoon dat U 'm in huis hebt. 't is goed 't is van Kleine wetsvoorstellen doorslaggevend zijn, omdat het weinig zin heeft voorstel len te doen waarvan tevoren al vast staat dat daarvoor geen meerderheid te vinden is. Krijgen de 'ingediende wetsontwerpen in de Kamer een meerderheid dan zullen ze, na de verkiezingen in 1977, zogenaamd in tweede lezing opnieuw aan Eerste- en Tweede Kamer worden voorgelegd. Willen ze dan aangeno men worden, dan moet een tweederde meerderheid zowel in de Tweede- als in de Eerste Kamer zich er achter stellen. Pas bij de dan volgende ver kiezingen normaal in 1981 als er geen tussentijdse kabinetscrisis komt, zal de verkiezing eventtueel via het be perkte ditrictenstelsel plaatsvinden en kan de kabinetsformateur aanwij zen. DEN HAAG De 29-jarige Ann ego Strumphler uit Amsterdam is gister morgen op het Binnenhof in Den Haag in hongerstaking gegaan tegen haar ontslag op staande voet door de Heldring Stichtingen in Zetten. Begin mei werd mejuffrouw Strumph ler op staande voet ontslagen, waarte gen ze in beroep is gegaan. Zij hoopt te bereiken, dat het ontslag ongedaan wordt gemaakt, omdat ze weer aan de slag wil. Ze heeft haar veldbed bij de gaanderij van de Tweede Kamer gespreid. Zij wil zien, hoe lang ze het zonder eten en met een heel klein beetje drinken vol kan houden. Van het Haagse ge meentebestuur kreeg ze vergunning om tot vrijdag op het Binnenhof te bivakkeren. Volgens mejuffrouw Strumphler zit er politiek achter haar ontslag. Ze kreeg ontslag, nadat zij had meegehol pen in Valburg een afdeling van de PvdA op te richten. Zij was voor de gemeenteraad kandidaat gesteld, maar werd vervolgens door de afdeling op zij gezet. Van een verslaggever -AMSTERDAM Zeventien miljoen net uit liet ei gekropen eendagskuikens worden jaarlijks in ons land verdronken of in afgesloten plastic zakken bij bon derden tegelijk door verstikking om bet leven gebracht. De redep is dat ze voor de mens geen nut hebben. In een zojuist verschenen rapport van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren worden deze methoden "in meerdere of min dere mate afzichtelijk" genoemd. De kleine, gele, donzige slach toffertjes h bben de kortston digheid van hun leven te wij ten aan hun geslacht. Het zijn uitsluitend de eendagshaant- jes, die op de eerste of tweede u Ti k k~«. j s j. u - dag van hun bestaan worden betwijfelen. Bc heb het'idee, dat het.k gedood. Hun zusjes mogen op meer een doekje voor het bloeden isgroeien tot leghennen. Ook directeur F. Sweens van De Tijd sluit de mogelijkheid van een week blad niet uit. Daarover wordt zowel intern als extern gesproken, zo ver klaarde hij. Het dagblad De Tijd werd op 17 juni 1845 in Den Bosch opgericht door mgr. Judocus Smits. Een jaar later verhuisde het naar Amsterdam, waar het aanvankelijk enkele dagen per week verscheen, maar vanaf maart 1848 dagelijks. Van 1929 tot 1942 Zo gauw de 1 gkuikentjes in de broedmachine bij duizen den tegelijk uit het ei zijn gekropen, worden de haantjes van de hennen gescheiden. Dit wordt 'sexen' genoemd. Ieder kuikentje moet daartoe met de vingers word n gecontro- leeed. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telt ons land meer dan zeventien mil joen legkippen, die meer dan vijf maanden oud zijn. Aange zien elk broedsel ongeveer venveel hanen als hennen omvat, moet eenzelfde aantal haankuikens worden gedood Mis Wie mocht denken dat. met het oog op de energie en de ruimten besteed aan het uit broeden van de broedeieren, het economisch g zien nutig zou zijn de haantjes vet te mesten voor de slacht, heeft het mis. De tegenwoordige kippe-rassen zijn ofwel ge schikt voor het leggen van veel eieren, dan wel voor het snel aanzett n van vlees. De zeventien miljoen eendags- haantjes behoren tot het ras der legkippen. Het vetmesten zou niet lonend zijn. Boven dien levert het doden nog eng rendement op, want de dod haantjes worden ver werkt tot veevoer. Voor het doden zijn twee me thoden in zwang: verdrinken in bakken of vaten en verstik ken in plastic zakken. Volgens de studiecommissie Intensieve Veehouderij van de dierenbe- sch rming, die het rapport sa menstelde, bestaat bij deze methoden de mogelijkheid, dat de diertjes onnodig lang lijden. Het rapport wijst erop dat een nieuwe methode verstik king met koolzuurgas de doodsstrijd aanzienlijk zou kunnen verlichten en geen x- tra produktiekosten met zich meebrengt. In het Instituut voor Pluim vee-onderzoek 'Het Spelder- holt' te Beekbergen is een eenvoudig dpparaat van ruim 400 gulden ontwikkeld, waar door de be stjes een 'rustige verstikkingsdood' kunnen on dergaan. Het toestel bestaat uit een plastic zak, waarin de kuikens via een ruime trech ter uit de kuikendozen kun nen worden gedeponeerd. In de zak wordt door middel van een plastic slang koolzuur uit een cylind r gestuwd. Bij deze methode is aldus het rap port 'van schrik- en vlucji- treacties niets te zien, in te genstelling tot de reacties bij het verdrinken'. 'De beestjes springen hoogstens een of twee malen op, laten dan langzaam d kop zakken en al liggend wordt nog een poosje de bek geopend en gesloten'. De commissie, die het rapport samenstelde, spreekt de wens uit dat deze methode algeme ne ingang zal vinden. Om dit Van onze correspondent ASSEN De 29-jarige vrouw H.S.-G. uit Nieuw Ba lange heeft bekend haar ruim driejarig dochtertje Wilma te hebben willen vergiftigen. Zij is gis termorgen voorgeleid voor de officier van justitie mr. C. J. van Oldenbeek in Assen, daarna is ze overgebracht naar het huis van .bewaring voor vrouwen in Rotterdam. De politie zei dat het motief jalouzie is geweest. Het kind zou zich meer tot de vader dan de moeder aange trokken hebben gevoeld. De vrouw was reeds eerder gehuwd geweest. Uit dat huwelijk zijn tivee kinderen gebo ren die bij de scheiiding aan de vader werden toegewezen. Ook het tweede huwelijk, dat vier jaar geleden werd gesloten, tvas niet zo goed. Wilma is hersteld en komt binnen kort weer thuis. Zij wordt onderge bracht bij fami'Ee. Ruim een half jaar heeft de vrouw getracht het kind te vergiftigen. Zij deed dat door het kind een te grote dosis van haar eigen medicijnen toe te dienen. Bo vendien kreeg het kind medicijnen van de moeder zelf. De vfouw deed het alleen als de vader er niet was. Reeds meermalen werd het kind voor onderzóek naar het Bethesdazieken- huis in Hoogeveen gebracht, waar men reeds eerder achterdocht had. Toen het kind vorige week woensdag bewusteloos was. w«»rd de politie inge schakeld. Vervolg van pagina 1. deze procedure is ip het algemeen geen verbetering van kabinetsforma ties te verwachten en geen verhelde ring van de politieke situatie voor de kiezers, veeleer soms het tegendeel', aldus de Raad van State 'Ik %ie niet in, waarom directe verkie zing van de formateur, de formatie moeilijker zou maken dan hij nu al is', reageerde minister De Gaay Fort man hier gisteren od. De meerderheid van de Raad van State is het wel eens met de in de nota opgenomen voorstellen, om de Eerste Kamer gelijktijdig met de Tweede Kamer om de vier jaar direct te laten kiezen (inV plaats van indirect door provinciale staten) en die ver kiezing via een beperkt districtenstel sel te laten plaatsvinden. Het land zou dan in bijvoorbeeld vijftien kies- gebieden worden verdeeld waar tien Kamerleden gekozen moeten worden. De regering spreekt zich nu nog niet voor directe koppeling van gekozen formateur en invoering van een dis trictenstelsel uit, maar wijst er wel op, dat juist de combinatie van beide voorstellen de politieke partijen voor de verkiezingen tot samenwerking zal bewegen en zo de kiezer meer invloed en duidelijkheid zal geven. Eerdere voorstellen van de progressie ve partijen om niet de formateur maar de minister-president direct te kiezen, een kiesdrempel in te voeren om het aantal partijen te beperken en de Eerste Kamer af te schaffen, wijst de regering van de hand. Wel wil zij de bevoegdheden van de Eerste Ka mer inperken, door haar het recht te onthouden begrotingen vast te stellen, wetsontwerpen zelf in te dienen, te wijzigen of naar de Tweede Kamer terug te sturen of een minister naar huis te sturen. De Eerste Kamer zal de taak krijgen wetsontwerpen, die in de Tweede Kamer zijn aangenomen, nog eens te heroverwegen en dan eventueel af te. keuren. Open De regering spreekt zich in de nota niet uit over de vraag of de burge meester en de commissaris van de koningin in plaats van benoemd, di rect door de bevolking gekozen moe ten worden. Wel vindt men dat deze zaak uit de grondwet moet en eventu eel bij gewone wet gewijzigd moet worden. De regering wijst invoering van de mogelijkheid van een referendum of volksinitiatief (waarbij de bevolking zich direct over een bepaalde zaak kan uitspreken) van de hand. Ook wordt het idee afgewezen, dat de rechter wetten aan de grondwet mag toetsen. Hij zou hierdoor in politiek vaarwater komen. Die toetsingsbe voegdheid blijft bij regering en parle ment. In de nota grondwetherziening wordt voorts nog voorgesteld: invoering van sociale rechten (zo als recht op werk) in de grondwet; instelling van gewesten met een minimum takenpakket mogelijk te maken, ook als deze in plaats van een gemeente of provincie komen; opneming van het recht tot inza ge en eventueel van verbetering van persoonlijke gegevens die in een com puter zijn opgeslagen. MEDEMBLIK De 11-jarige Robby Wybeciga uit Medemblik is gistermor gen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij stak plotseling de Zuiderzeedijk- weg over en werd aangereden door een personenauto. In het streekzieken huis te Hoorn overleed hij korte tijd later aan zijn verwondingen. Eendags-haantjes worden gedood te bereik n is het noodzake lijk dat zij dwingend wordt voorgeschreven door middel van het stellen van regels, krachtens artikel 1 van de Wet op de Dierenbescherming. Rita 'Ik heb mijn vaders kleur ogen, maar mijn moeders oog haren

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5