Mannen schrijven vaker op een cursus in dan vrouwen eoeo dsgpecepf Yerseke wil vuil rioolwater lozen in Westerschelde Orimoa-fiets naar Valkenheide Onderzoek naar brand in Apeldoornse boetiek ...OPROEP CODE WALTER JOST TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 JUNI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/KI Veel belangstelling voo r opleidingen na dagonderwijs Van onze onderwgsredactie UTRECHT Een van de vera ieu win gscommissies voor het onderwijs die mi nister Van Kemenade van onderwijs vorig jaar instelde, was de commissie die de oprichting van een Open School moet voorbereiden. Die Open School is een 'multimediale' onderwijsinstelling, een school waar de 'leerlingen' via ra dio, televisie en schriftelijk onderwijs zullen kunnen studeren. Hoe de commissie Open School zal worden samengesteld, is nog niet rond. Voorzitter is in ieder geval dr. G. H. Veringa, oud-minister van on derwijs en op het ogenblik onder meer voorzitter van de stichting Tele- ac, een stichting die, zoals bekend, zich bezighoudt met bet verzorgen van onderwijs- en vormingscursussen via de televisie. Dat Teleac heel goed zou zijn om te bouwen tot een Open school, is een voor de hand liggende gedachte, al zullen er ongetwijfeld nog wel meer gegadigden zijn die multimediaal onderwijs willen gaan verzorgen. Zoals de omroepverenigin gen. De NCRV bijvoorbeeld heeft er in een nota voor gepleit ook in open onderwijs de zuilen een rol te laten spelen. Teleac zélf is er wel van overtuigd dat haar toekomst ligt in het opzetten van de Open School. In dat kader heeft zij onderzoek laten verrichten naar de behoefte die er in Nederland bestaat aan studeren na het dagonder wijs. Daartoe werden 1639 Nederlan ders van vijftien jaar en ouder onder vraagd over cursussen die ze volgden of zouden willen volgen. De uitkom sten werden neergelegd in een rap port dat een inventarisatie van getal len en gegevens werd. Het is de bedoeling dat er meer onderzoeken zullen volgen, al is nog niet bekend hoe die onderzoeken eruit zullen zien. De belangstelling voor cursussen en opleidingen na het dagonderwijs blijkt groot te zijn: 42 procent van de ondervraagden was (ooit) aan een of Kenmerk: reportage over moeilijkheden op Belgische school HILVERSUM In Kenmerk is vana vond om 10.05 op Ned. II een reporta ge te zien over de moeilijkheden op een technische school in het Belgi sche Leuven, waar jonge over het algemeen progressief denkende lera ren zonder opgave van redenen wor den ontslagen. Uit protest hiertegen gingen de leerlingen in hongersta king. Verder zendt Kenmerk ook een gesprek uit over de verhouding manc- isme-christendom met een aantal jongeren uit de DDR, en besluit met een interview met de nieuwe Israëli sche minister mevrouw Shulamit Alo- ni. VLISSINGEN Als de gemeente Reimerswaal instemt met de aanleg van een rioolpersleiding van Yerseke naar de Westerschelde bij Waarde, zal Yerseke de zoveelste gemeente zijn, die zijn afvalwater ongezuiverd in de Westerschelde loost. Aanleg van een persleiding en een zuiveringsinstalla tie tegelijkertijd achten B. en W. uit financieel oogpunt niet haalbaar. Momenteel loost Yerseke zijn ongezui verd rioolwater op de poldersloten. Volgens B. en W. van Reimerswaal is deze toestand onhoudbaar. Men wil ook niet langer wachten, omdat de waterschappen in Zeeland nog steeds geen koninklijke goedkeuring hebben ontvangen op de wijziging van de reglementen in verband met de wet verontreiniging oppervlaktewater. B. en W. stellen de raad dan ook voor het waterschap de benodigde ruim drie miljoen gulden voor te schieten, in afwachting van het moment, waar op de waterschappen met de daadwer kelijke uitvoering van die wet kan starten. meer cursussen begonnen. Maar één op de drie van deze mensen had wel eens én of meer cursussen afgebro ken. Mensen die ouder dan veertig jaar zijn, studeren zelden meer in de avon duren. Die ouderen bleken ook in het verledeai minder cursussen of oplei dingen gevolgd te hebben. Mannen schrijven vaker in op een cursus dan vrouwen. Trouwens, uit de enquete bleek (nog eens ten overvloe de dat veel meer jongens dan meisjes na hun vijftiende op school blijven. MIXDER VROUWEX Vrouwen blijken niet alleen minder cursussen te volgen, maar ook minder vaak een cursus af te maken. Mensen met alleen lagere school, of met een middelbare of hogere opleiding maak ten cursussen vaker af, dan mensen die de leerplicht alleen hadden 'volge- maakt'. Wat leeftijd betreft: vooral de veertig tot vijftig-jarigen maakten cursussen af. Dat hangt samen met het feit dat deze mensen tamelijk vaak bedrijfsopleidingen volgden, die dan ook werden voltooid. Het wel of niet afmaken van een cursus hangt ook samen met de in houd van cursus. Als de cursus ge richt is op toepassing in het be roep/werk wordt ze vaker afgemaakt dan wanneer het gavt om een cursus algemene ontwikkeling (zoals talen cursussen) en een opleiding voor al gemeen voortgezet onderwijs. Ook het soort cursus is belangrijk: schriftelijke cursussen werden vaker afgebroken dan andersoortige oplei dingen. Dat kan komen omdat veel algemene ontwikkelingscursussen bij het schriftelijk onderwijs zijn onder gebracht, maar uit het onderzoek bleek dat eigenlijk alle schriftelijkecursus- sen slechter liepen dan andere oplei dingen. Mensen vooral mannen die van plan zijn een cursus te gaan volgen hebben de voorkeur voor beroepsopleidingen. Als ze algemeen voortgezet onderwijs wilden gaan volgen, dachten ze dat vooral aan de MAVO. Daarna komt de HAVO en op de derde plaats universi tair onderwijs. Aan de mensen die belangstelling voor dit soort onderwijs hadden, vroeg het onderzoeksbureau hoe ze erover zouden denken als Teleac de door hen gewenste opleiding zou gaan verzorgen, en dan in een multimedia le vorm, via televisie, radio en schrif telijk onderwijs. In de vraag werd verder een tipje van de sluier opge licht over hoe Teleac zelf over de uitwerking van Open School-plannen denkt Net als de Engelse Open Uni versity zou de Nederlandse variant de mogelijkheid openen om als open schoolleerling studiedagen te bezoe ken. Toelatingseisen zouden niet ge steld worden voor het volgen van zulke cursussen en de opleiding zou met een examen worden afgesloten waarvoor een erkend diploma wordt uitgereikt. Altijd leuk om via zulke omwegen te weten te komen welke plannen er voor een Open School in de toekomst bestaan. De ondervraagden reageerden nogal voorzichtig op deze vraag. Er kwam geen groot percentage uit de bus van mensen die met zo'n cursus zouden willen meedoen. Maar als zo'n open school (al of niet als Teleac-voortzet- ting) er niet zou komen, dan zou bijna de helft van de mensen die graag een opleiding zouden willen volgen, het er verder bij laten zitten. Mary Perkins Pittig Pittige uitspraken waren te beluiste ren in een reportage van Achter het Nieuws over de situatie in de Verenig de Staten. De als politiek statenloze. Amerikaan gekwalificeerde advocaat Eric Schmit zei dat de heersende klasse drijft in de richting van het fascisme en daarvoor de basis legt En over het geen alternatieven biedende tweepartijen-stelsel in Amerika: Als de democraten bij de volgende verkie zingen winnen, komen zij waarschijn lijk met de slechtste kandidaat voor een presidentschap die ze maar kun nen vinden. Of volgens het Nederland se spreekwoord: het maakt niet uit of je door de hond of door de kat wordt gebeten. Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, liet zijn licht schijnen over de voorgestelde grondwetswijziging met betrekking tot onze senaat. Erg helder zal het voor de leek niet zijn geweest. Die zal gedacht hebben dat er meer handig werd omgesprongen met het geven van antwoorden die geen antwoord waren op de gestelde vragen. Als ik er iets van heb begrepen, dan wil de heer Van Thijn de Eerste Ka mer als een soort doublureclub zo vlug mogelijk van tafel vegen Het functioneren als tegenwicht en rem schijnt hij alleen maar hinderlijk te vinden. Laat ik nu altijd gedacht hebben dat het nuttige elementen zijn om te voorkomen dat hardlopers donrdravers worden. Maar ja, wat weet ik van politiek? Er is onrust onder de leerling- verpleegkundigen. Dat is bekend en begrijpelijk. Maar de reportage in Achter het Nieuws was een ,te oppervlakkige en ook wel eenzijdige benadering. Waarschijnlijk zullen de jonge verontrusten daarover het minst van allen te spreken zijn, on heel wat meer facetten van de moeilijkheden kunnen opsommen dan hier werden aangeroerd. Ik denk bijvoorbeeld aan het flinke aantal leerlingen dat tijdens de opleiding gedesillusioneerd afknapt. Vanwege de botsingen tussen ideaal en realiteit. De KRO begon dinsdagavond aan Ir> een voetbalkwis met een enthousiasme ERDINANü en entourage alsof dergelijke spelletjes tot de zeldzaamheden be horen op de buis. Het lokkertje is het raden van beroemde benen. Dat typeert dan het niveau van deze tijd, zegt de cynicus. Nieuw in het KRO-pakket was ook De Melchiors, een Duitse sefie over een familie van handelaren in de vijftiende eeuw. Er is alles aan gedaan om de zaak mooi aan te kleden, maar de avonturen lijken nogal clichématig in elkaar te zijn gezet. Misschien dat de volgende aflevering meer gaat boeien. Het is bijna een vorm van majesteits schennis om iets ten nadele van Charles Laughton te zeggen. Dat mag eenvoudig niet tegenover een zo bewierookte en bekroonde acteur. Maar zelfs in zijn als klassiek aangemerkte films doet hij soms gedateerd aan. Dan ervaar ik zijn speelstijl als hinderlijk ouderwets: meer mimiek dan van binnenuit komend. 'Ja zeker!' vervolgde hertog Ego- neel Diederhart von Zwiebelbeiss zu Heisserwursten zijn relaas. 'Ja zeker! Al kijk je dan ook ongelovig, waarde Verholen, de schavuit deed het om de goudschat te veroveren.' 'Welke goudschat?' vroeg smidje Ver holen. 'De goudschat van Uw familie soms? Die is er toch niet meer? U zei toch zelf, dat U niet meer bezat dank zij de bezitsspreiding?' 'Nee, nee nee, het ging om de goud schat die jaarlijks in de postkoets over de bergen wordt vervoerd', ant woordde de hertog. 'Nou dan weet ik het goed gemaakt', zei smidje Verholen 'We kunnen die schurk niet helpen bij het uitvoeren van zijn plannen. Kom mee hertog. We vluchten en we gaan naar de herberg In 't Zwarte Paard. Die ligt hier vlak in de buurt en daar stop ik U lekker in bed. Als dat gebeurd is bel ik de politie op en die kan dan komen om de valse hertog te arreste ren.' 'Neen! Dat nooit!' zei de hertog fier terwijl een vastberaden trek rondom zijn edele mond het bewijs van een krachtig en vastbesloten karakter le verde. 'Nee driewerf neen!' riep hij nogmaals. 'Ik verlaat mijn kasteel niet. Nu niet en nooit. Ik 'ïeb die gelofte eens afgelegd en door die gelofte ben ik gebonden. Bovendien kan ik mijn zieke bediende Joducus niet in de steek laten.' 'Da's waar ook!' riep de smid uit. 'Ik heb die brave Joducus nog helemaal niet gezien. Waar hangt die eigenlijk uit?' 'Hm.tjaa.kijk 'es hij is en blijft per slot van rekening een bediende, ook al bevinden wij ons, dan toevallig in dezelfde onaangena-' me omstandigheden,' zei de hertog een tikje schuchter. 'Ik heb hem daar om een eigen vertrekje verschaft. Een soort bediendenkamer zou men kun nen zeggen.' De hertog opende een klein deurtje en toen kon de smid naar binnen kijken in een klein, héél klein nisje, dat vrijwel geneel gevuld was door het bed, dat er in stond. In dat bed lag de zieke Joducus, wieni waardigheid grotendeels verdwenen was door het feit dat zijn fraai staart- pruikje ontbrak, en door het zonder ling voorkomen, dat hij toonde door een koortsthermometer in zijn mond te houden. 'Wat? De brave ziel ligt al de hele tijd met de thermometer in zijn mond!' riep de hertog uit. 'Ik was hem helemaal vergeten! Laat 'es even kijken..eh.nou nou! Nog steeds veertig graden koorts!' Radio vandaag Ad Interim De merkwaardige fiets uit het populaire kinderprogramma Orimoa (van de N.C.R.V.) die ook bij de leden van het Farce Majeur-team in gebruik is ge weest, heeft een definitieve bestemming gevonden. Het rijwiel voor grocpsge- bruik wordt definitief gestationeerd in het jongensdorp Valkenheide (Leer- sum). Dit jeugdbeschermingscentrum van de hervormde kerk beschikt over een moderne technische streekschool op het terrein en dat is een voor waarde voor een mogelijk lang leven van deze tee-vee-flets. Van een verslaggever APELDOORN De Apeldoornse re cherche vermoedt dat de felle brand, die de kunst- en modeboetiek De Poe ma in het centrum van Apeldoorn teis terde, is aangestoken. De brand in de nacht van maandag op dinsdag richtte een schade aan van naar schat ting 150.000 gulden. De politie heeft het gerechtelijk laboratorium in Den Haag ingeschakeld om de oorzaak van de brand te achterhalen. HILVERSUM I VARA: 7.0 ONws. 7 li Ochtendgymn. 7.20 fS> Akt.show. (7.45 VPRO: Deze dag; 8.00 Nws en 9.00 Van alle markten thuis.) 9.35 Waterst. 9.40 <S> Koor en ork.: melodleen uit films en musicals. 10.00 (S) Radioweek blad. 11.00 Nws. 11.03 V.d. kleuters. 11.13 (S> Melodieenboeket. 12.10 Ach Ja het beste v.d. Jaren 50 En verder? 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje Stoomradio. 16 00 Nws. 16.03 Mandolaspeler. 16.20 (S) VARA-Dansork. met solisten. 16.50 <S) Nederl. cabaret op de plaat. 17.20 (S) Met de muz. mee. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. 18.20 PP: Uitz. v.d. A.R.P. VARA: 18.30 <S) Trio-klass.: lnstrum trio. EO: 19.00 Act. 19.15 (S) WIJ hebben een woord v.d. wereld: gewijde muz. 19.45 Bijbelstudie. 20.00 (SJ Kerkorgelconc.: klass. muz. 20.25 (S) Evan gel. Landdag Velsen. 21.00 <S) Schertzando: licht klass. muz.progr. 21.15 (S) Avondslui ting. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte: verzoekpl.progr. 23.55-24.00 Nwi. Televisie vandaag HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Soos, met 7.30 Nws, 7,41-8.00 Aktua, 8.3 ONws en 8.36- 8 45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kabouter- tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) Vd. vrouw. 11.30 Nws. KRO: 1145 Bejaardenprogr 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met 12.26 Med., 12.30 Nws. 12.41 Echo en 13.00 Raden maar 14.00 Hulsbezaek. NOS: 14.10 Onder de Groene Linde: oude liedjes en balladen. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Dultsl. 16.00 Meer over minder: stem v.d. sprekende mlnderli. 17.00 (S) Eurolight. 17.20 Overheidsvoorl.: Terzake. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. NOS. 18.00 Bopthema's en Swingsessións. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Brltt. 19.00 Openb. Kunstbezit. 19.10 RVU: En waarom zou lk stille staan - Ik heb van mijn leven geen kwaad gedaan kind in onze samen- lev. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdagavond-Muz.magazlne. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III Ar- betdsvitamlnen. 11.03 Drie draalt op Postbus 700. 12.03 Radiojournaal. 12.0. Drie tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hitmeesters met o.a. Amerlk. Top-Twintlg. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III: lichte platen, sport en akt. 22.55 Med. 0.02 (SI Methode. BELGIE 324 m NED. 12 00 Nws en med. 12.08 Swing en soul. (12 50 Bultenl. persoverz. 13.00 Nws. akt., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beursbcr. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15.00 Nws.) 15.30 Schoolkorcn. 16.00 Nws. 17.00 Nws, 17.10 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws, 19.30 Lichte muz. 21.10 Losjes In de blues. NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.10 Schooltelevisie VARA 17.00 ilm van Ome Willem 17.30 Hier komt.de zebra NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal Horizontaal: 1. opperste rand van een dak, 5. Europeaan: 8. gelijkenis, 10. voorteken. 12. kerkgebruik. 14. her dersgod, 15. voorzetsel, 17. insekt, 18. balustrade, 20. breedvoerig. 21. huid mondje der planten, 22. schrijfkosten, 24. hoofddeksel, 26. ontkenning, 27. van elk evenveel, 29. vervelend wezen, 31. delfstof, 32. klaarblijkelijk, 33. meisjesnaam, 34. aansporing. Verticaal: 2. niet gesloten, 3. oude inhoudsmaat, 4. zuidvrucht, 5. lof. 6. leep, 7. los omhulsel, 9. keurig, 11. vleesketel (Z.N.) 13. kwelling, 15. ver langen, 16. persoon om wie men alge meen lacht, 18. waterblaasje, 19. wand versiering, 23. meisjesnaam, 24. kle verige stof, 25. stap, 27. geneesheer. 28. droogoven (Z.N.) 30. schortje. 31. loot OPLOSSIXG 1. meter, 2. elite, 3. tiran, 4. etage, 5. renet 6. Lagos, 7. arena, 8. genet. 9. onera, 10. satan. 109 Er staat een DC-6 van de Balair te wachten. Het Rode Kruis heeft de machine gecharterd. Daar wachten journalisten en fotografen om ons te overvallen zodra we naar de trap toekomen. Maar ze vissen achter het net, want we vliegen niet met die machine. Aan de andere kant van het vliegveld wordt namelijk een Comet van de Middle East Airlines klaargemaakt voor de start. Men vertelt ons. dat deze machine door de Britse regering ter beschikking is gesteld. Zo gauw het teken komt, dat we kunnen in stappen, moeten we ons haasten. We moeten onder alle omstandigheden proberen aan de verslaggevers te ont komen. Pas in de laatste minuten komt het bericht, dat we 7.ullen star ten. Het iszover. We hollen de trap op. De motoren zullen starten. Het is zover. We hollen de trap op De motoren draaien Het toestel begint over de startbaan te rollen. Bij de Balair-machine staan nog altijd de gefopte en teleurgestelde journalisten te wachten. De vlucht is geulkt. Ein delijk komen we weg van Amman, van Jordanië en van het Nabije Oos ten! Pas als we het Europese luch truim bereikt hebben, kunnen we ein delijk vrijut ademen. We zitten eerste klas. De beide Liba nese stewardessen doen alles om ons te verwennen. Zij brengen beer cn sandwiches cn ik krijg een draagtas om mijn 'vermogen' in op te bergen: een paar sokken, een paar onderbroe ken en een interlock. Een vertegenwoordiger van Swissair komt naast me zitten. 'Ik ben blij. dat u weer bij ons bent', zegt hij, mij de hand drukkend. 'Gisteravond voelde ik me helemaal down. omdat ik de direktie moest telegraferen, dat er één ontbrak. Ik heb nog tot laat in de nacht zitten wachten en toen kwam eindelijk het blije bericht en kon ik telegraferen: ze zijn allemaal gered!' We vliegen de Jordaan over. In het sobere landschap liggen groepjes hui zen, dorpen en kleine stadjes. Het 'HMEY' gele oppervlak wordt door waterstro men doorsneden. Daar ligt een meer te spiegelen in de zon. Het moet het meer van Tiberias zijn. We vliegen nu boven Israël. Hier zijn we veilig. Hier kan geen vijandelijk jachtvlieg tuig ons onderscheppen. In het Westen zien we de zee liggen. Op een landtong ligt een grote stad. Is dat Haifa? De motoren lopen rus tig. We vliegen naar huis. Is het geen droom? Onder ons strekt zich einde loos de kust uit. Zijn we nog in Israël of al in Libanon? Als we maar niet in Beiroet landen! In Beiroet zouden de Palestijnen wel eens op ons kunnen staan wachten. We vliegen verder naar het noorden. Daar ligt een grote witte stad tot ver in zee. Het is Beiroet. Duidelijk her ken ik de Duivengrot in het blauw van het water. Twee maanden geleden heb k daar op een zondagmorgen lopen flaneren en de bruine rotsen gefotografeerd. We vliegen hoog bo ven de stad, terwijl de machine nu naar links zwenkt, naar zee toe. We duiken een oneindig blauw in. Tegen 13.30 uur verschijnt er weer land. We vliegen boven Cyprus. Men heeft ons gezegd, dat we daar zullen landen en een kwartier later staan we aan de grond op de Britse luchtbasis Akrotiri. Ook hier blijven we van verslaggevers verschoond. Zij mogen niet in de buurt van ons vliegtuig komen en ook niet in dat van het militaire vlegtuig, waarmee we ver der getransporteerd zullen worden. Ze onderzoeken onze bagage. Ik heb niets. Men vraagt naar onze passen. Mijn pas is in het bezit.van de Palestijnen. 'In orde. Stapt u maar in!' Het is een viermotorige Bristol Bri tannia van de Royal Air Force, die ons naar Londen zal brengen. Dit type is weliswaar langzaam, maar men vliegt er comfortabel mee. We zitten achterwaarts. Dat is veiliger in geval van een harde landing. Onze steward Is een Britse soldaat. Hij brengt vruchtesap en sandwiches. We moeten hem een hadntekening geven. We staan nu in het middelpunt van hei wereldgebeuren. De hele wereld spreekt over ons. We zijn zo'n beetje de helden van de dag geworden. De propellers draaien ons zoemend steeds dieper het lichtruim van Euro pa binnen. Tegen 21 90 uur zullen we in Londen aankomen. Onder ons golft het diepe blauw van de Middellandse Zee. Hier en daar vaart een schip. We zien nu een hele vloot. Majesteite lijk als een adelaar, omringd door een zwem kraaien, glijdt een reusachtig vliegdekschip over het water. Het is een onderdeel van de Amerikaanse Zesde Vloot.P as een paar dagen gele den hebben wij nog met beklemming gehoord, dat er een kans bestond dat zij zich in de strijd zou mengen. Nu vaart een deel ervan vredig onder ons. Het zijn onze vrienden. Mijn horloge wijst al 16.00 uur. Geen vijan delijke jager zal ons nu nog kunnen onderscheppen. Wij naderen het Eu ropese vasteland. Ons vaderland. Wij zijn uit de hel vanhet Oosten ontko men. Tegen 21.00 uur zullen we in Londen zijn. Op deze 26e steptember meldden de kranten in Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk, Groot-Brittannië, Neder land, Denemarkej en elders in de wereld: 'Acht Britten, twee Duitsers envijf Zwitsers, die door het Volks front als gijzelaars werden vastgehou den, zijn gister-voormiddag door Jor daanse troepen in een kelder van een huis in het zwaar gebombardeered vluchtelingenkamp El Wahdat bij Amman gevonden Van de zesde Zwit ser, de PTT-ambtenaar Walter Jost, ontbreekt elk spoor*. 'Dat nieuws trof me als een slag', vertelde mijn vrouw me later. 'Was het werkelijk zo? Waarom zou jij de enige zijn, die niet naar huis terug keerde?' De vrijdag was veelbelovend begonnen. Tegen 12.00 uur rinkelde de telefoon. 'Hier Swissair. We hebben een goed bericht voor u. De vijftien in Amman gevangen gehouden gijzelaars zijn door de Jordaanse troepen bevrijd.- mEr bevinden zich vijf Zwitsers on der. Eén ontbreekt, maar wij hopen, dat uw man zich onder de vijf be vindt. Zo gauw we meer nieuws heb ben, zullen wij u weer opbellen'. Om half één 's middags werd het bericht over de radio gegeven. Ik had een gevoel van beklemming. Eén Zwitser ontbreekt nog. Wie is dat? Onophou delijk rinkelde de telefoon. 'Is uw man onder de geredden?' Ik hoopte het. Maar een innerlijke stem zei steeds: 'Mijn man is er niet bij. (Wordt vervolgd) KRO 19.05 Licht muz.prog^. SOCUTERA 19.50 ilmpjev.h. Nederlandse Rode Kruis NOS 20.00 Journaal PP 20.20 K.V.P. KRO 20.31 Wrekers 21.20 Papieren Nederlandertjes 22.05 Waar gebeurd NOS 22.40 Studio Sport 23.10 Den Haag vandaag 23.25 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Nederpopzien NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Operetteconcert 21.00 Van Onderen 21.25 Panorama Woensdag Show IKOR KRO RKK 2205 Kenmerk NOS 22.30 Journaal TELEAC 22.35 Computerkunde - les 22 DUITSLAND I I0.0O Journaal. 10.05 Dagboek. 10.20 Kenn- zelchen D. 11.05 Amusem.progr. 11.35 Rep. 12.20 Akt. magazine. 1250 Persoverz. 13.ou- 13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Muzi kaal amusem.progr. 17.05 Bekroonde kinder films. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Bremen: Bottcherstrasse. 18.30 Akt. 18.45 Sandraann. 18.55 Nordschau-magazlne. 19.26 Mann vermisst. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05-8.35, 8.55-9.25, 10.00-11.30 en 11.45- 12.15 TV-kureussen. <9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Dlese Pechvogel. 18.40 Akt. 19.28 Op zoek naar een groene planeet.) 20.00 Journaal en weero- verz. 20.15 10e W.K. Voetballen. 20.30 Neder- saksen v.d. verkiez. 21.30 Amusem.magazlne. 22.15 Bultenl. rep. 2300 Journaal, komm en weeroverz. 23.20 Rep. v.d. prom.wedslr. v.d. Bundesllga. 0.05 Journaal. DUITSLAND II 1650 Zwemles. 17.00 Journaal. 17.10 Flip- per. 17.40 Voetbalmagazine. 18.25 lm Auftrag von Madame. 19.00 Jour naal. 19.30 Sportsplegel. 20.15 Inf. en menin gen uit het econ. leven. 21.00 Journaal. 21.15 Kult. magazine. 22.00 Klein TV-spel. 22.50 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.45 Schooltelevisie. 16.30 t.e.m. 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Inf. progr. 19.00 TV-cursus. 19.30 Gymn. v.d. vrouw. 19.45 Weekjournaal In het Engels. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Jazz Rock - Pop etc. 21.00-21.45 Natuurwetensch. film. DUITSLAND III WDR 8.05 t.e.m. 11.00 Schooltelevisie. (9.30 Se samstrasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 eo 17.30 Schooltelevisie. 18 00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.0' Sandmann. 19.05 Progr. voor Spaanse gast- arb. 19.15 Handel en Verkeer. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Komm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Russ. speelfilm. 21.45 Journaal. 22.05-23.00 Voorlezing. BELGIE NEDERLANDS 16.30 Jeugdprogr. 17.25 Magister Maesiu», 17.55 Fabeltjeskr. 18.00 Heren van Bibelebom. 18.14 Natuur film. 18.53 Volksuniversiteit. 19.20 Yoga, 19.33 Kortweg. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.20 Here's Lucy. 20.45 Pano "4: akt.rubr. 21.35 Standpunten. 22.0 SAmusem.- progr. 22.50-23.10 Journaal. BELGIE FRANS 16.45 Jongerenprogr. 18.25 Jeugdultz. 18.55 V.d. kleuters. 19.00 Deux ans de vacances. 19.30 Reg. magazine. 19.45 Journaal. 2.015 Licht muz.progr. 21.29 Doc. progr. Aansl.: Disc. 22.35 Journaal. Gevulde paprika's 4 grote paprika's 300 gr. gehakt 100 gr. champignons 1 kleine rode paprika 1 ui 2 eetl. boter peper, zout Paprika's wassen en schoonmaken. Kook ze in water met zout ongeveer tien minuten. Maak de ui schoon snijd hem klein. Fruit de ui in een eetl. boter. Voeg het gehakt al roeren de toe en laat het tien minuten bakken. Was de champignons en snijd ze in plakjes. De rode paprika in stukjes snijden. Smoor de paprika en champions in een eetlepel boter. Roer dit mengsel door het gehakt en breng het op smaak met peper en zout. Vul de paprika's met het gehakt mengsel en verwarm ze nog tien mi nuten in een pan of schaal met een bodempje water. Menutip: Ossestaartsoep, gevulde pa prika's, macaroni, aardbeidenkwark.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4