Is er dan niks meer heilig? 'Samen op weg' met geloofsgetuigenissen fhmfalll Kerk in de wereld Vandaag Trouw Kwartet Geref. kerken vragen dit jaar 135 miljoen Actie tot redding vogels Nederlanders bij herdenking in Normandië Chileense politie ruimt verzetshaard van priesters op Beheerder Dennendal met vakantie Religie niet in trek bij jongeren in VS Wat nut ons geld de zwarten in Zuid-Afrika: niets Conferenties* Nieuwe boeken TROOT/KWAiRTET WOENSDAG 5 JUNI 1974 KERK T2/K2 door A. J. Klei Is er dan niks meer heilig?, vroeg Mischa de Vreede zich zaterdagavond af in VARA's radioprogramma Boemerang. Ze dacht aan de manier waarop vooral de televisie onttakelde mensen levensgroot voor je neerpoot. Een van de voorbeelden die ze gaf was de pedicure die een lintje kreeg, uit Het gat van Nederland van de VPRO. Ze had ook de twee argeloze zielen kunnen nemen die genietend van en biddend voor do minee Toornvliet te kijk werden gezet Als ik Mischa de Vreede goed be grijp, heeft ze ook moeite met pro gramma's die je ten gerieve van je medische opvoeding met je neus bovenop zieken en zelfs stervenden duwen. Zo voel ik me in hoge mate onbehaaglijk bij uitzendingen zoals die van Henk Mochel voor de NCRV: onder het mom van je te verdiepen in menselijke problemen zit je te gluren naar zielige kinde ren, tobbende ouders en noem maar op. Maar het schijnt dé manier te zijn, Henk Mochel en Het gat vallen in de prijzen. Maar mijn onbehagen reikt verder. Ik begin, merk ik, een hekel te krijgen aan de veelgeroemde open heid van allerlei overleggingen. Het is vaak gênant om de reportages ervan te zien. Onbarmhartig dichtbij zijn al die kakende mannen en snaterende vrouwen en ook de meest serieuze gedachtenwisseling komt als een lachertje de huiskamer binnen. Moet je die vent zien! En dat mens! Ik maak me dit (weer) bewust nu we hier op de krant de papieren bij elkaar zoeken, die we morgen nodig hebben, wanneer de gereformeerde synode de zaak-Wiersinga in openba re zitting behandelt Stel je voor: teen aanschouwe van heel Neder land, want de perstafel is goed be zet, en onder het toeziend oog van Dr. Herman Wiersinga de publieke tribune, gevuld door kerkgenoten die vurig hopen dat je flink wordt aangepakt, bekijken en betasten ze jouw opvattingen. Begrijp me goed, ik heb er niks op tegen dat de gereformeerde synode zich bezighoudt met de visie van dr. Wiersinga op een bepaald leerstuk. Mijn vaste afnemers kunnen weten dat naar mijn mening het een syno de eerder past zich te buigen over kwesties aangaande de belijdenis dan zich te verdiepen in de positie van Guinee-Bissau. Dit laatste moet wel gebeuren, maar dan liever via en door het Angola-comité, waarvan synodeleden nog best wat kunnen opsteken. Er zijn lieden die de gereformeerde synode een overleefd instituut vin den omdat dit eerwaard gezelschap zich een dag lang, of nog langer misschien, stort op leerstellige vra gen, alsof er anno 1974 niks anders aan de hand is. Dit gevoelen deel ik allerminst. Daargelaten dat gerefor meerden heus wel weten wat er in de wereld te koop is, een kerk die niet alleen met de mond belijden wil loopt sowieso tegen zoiets als een zaak-Wiersinga aan. Dat is ge woon een kwestie van eerlijkheid. En vergeet niet dat allerlei actie groepen minstens zo tuk zijn op zuiverheid in de leer als een gere formeerde synode. Alleen: waarom moeten morgen het synodaal debat en de synodale bezin ning in het openbaar plaats vinden? Wat en wie is ermee gediend? Wie staat er garant voor dat de synodele den niet bezwijken voor de verlei ding van het lonken naar de tribu ne? Mag een kerk toestaan dat een predikant, die zijn verhaal niet op een achternamiddag heeft verzon nen, een geriefelijke prooi wordt van kerkelijk gekrakeel? Ik zou zeg gen: praat erover achter gesloten deuren en deel na afloop een keurig communiqué uit. Maar dr. Wiersinga bracht zelf de zaak in de openbaarheid, wordt me tegengeworpen. Onzin, hij legde de vrucht van zijn overpeinzingen neer in een proefschrift, d.w.z. dat de zaak voor hem in de sfee? van de academische discussie thuishoorde. Anders had hij wel een vlammende Mischa de Vreede brochure geschreven. De zaak is in de openbaarheid gegooid door die dominees, die zo nodig in hun kerk blad moesten laten merken hoe knap en hoe gereformeerd ze wel waren. Zij zijn het die onrust ver wekten, niet dr. Wiersinga. Partijgangers der armen (slot) Ten tijde van de doorbraak beschouw den de Barthianen het annexeren van Jezus als heidens. Het was een van de vele gevallen door Barth samengevat als de 'inclusio Dei', het gevangenne men van God, die wezenlijk anders is dan het schepsel. Vanuit dit Barthi- aans denken werd bijv. gezegd: 'De zaak van de AR is niet identiek aan de zaak van het Koninkrijk Gods en de zaak van Jan Schouten is niet te vereenzelvigen met de zaak van Je zus'. De consequentie hiervan is, dat de zaak van het Marxisme dan ook niet identiek is met de zaak van het Koninkrijk Gods. Toen (niet alleen op dit punt) de Barthianen zich kritisch moesten opstellen tegenover de pro gressieve nieuwe theologie, bleek de natuur sterker dan de leer, m.a.w. de theoloog moest het tegen de partij ganger afleggen. Enkele Barthkenners hebben zich wel kritisch opgesteld en zijn hun grote leermeester trouw ge bleven. Dat waren de Barthianen! Het is niet onwaarschijnlijk, dat vele re negaten van Barth thans hun partijtje meeblazen in het korps van de pro gressieve theologen. Zij doen dan mee de Christus der schriften te reduceren tot Jezus Rebel en Jezus Strukturen- vernieuwer. Inclusio Dei!! Schoorl TJ. Epcma Oberman-Buskes (4) Het lijkt mij geen juiste benadering van het probleem, wanneer J. Holle man de armoede van de zwarte bevol king in Zuid-Afrika vergoeilijkt door te verwijzen naar nóg armeren in andere landen. Arm zijn in een arm land is iets anders dan arm zijn in een schatrijk land. Zuid-Afrika is één van de drie rijkste landen ter wereld. Toch is meer dan de helft van de zwarte bevolking ondervoed. De ge middelde leeftijd van de zwarten is 35 Jaar. De helft van de zwarte kinderen sterft onder de tien jaar. Voor elk 450 blanken is er een arts, evenals voor elke 10.000 zwarten. Amerongen A. Burger Oberman-Buskes (slot) Het vergelijken van de positie van de Afrikanen in Zuid-Afrika met die van andere landen in Afrika is vele malen dwazer dan het vergelijken van pak weg de positie van bejaarden in Nederland met die van bejaarden in enig ander Europees land. Het komt er op neer dat men redeneert: De bejaarden in Nederland behoeven geen aow te krijgen omdat bejaarden in Portugal of Sicilië dat ook niet krijgen. De situatie van bejaarden in Nederland dient vergeleken te worden met het levensniveau van andere groepen in de Nederlandse samenle ving. Moeten de Indische Nederlan ders geen aow krijgen omdat de voor zieningen in Indonesië voor bejaarden niet zo rooskleurig zijn? Den Haag L. J. de Boer Buskes-Obermari (5) J. Holleman gaat (Tr.-Kw. 29. 5) Bus- kes met vergelijkingsmateriaal te lijf dat nergens op slaat. Het gaat bij Buskes om Zuid-Afrika en Zuid-Afrika alleen. Daar gaat Holleman niet op in; met geen woord. Het betoog van J. Holleman komt bij mij over als volkomen niet terzake doende, onzake lijk en gezien de apartheidspolitiek antichristelijk. Nog kortelings schreef prof. H. Ridderbos: wie Buskes aan pakt, moet wel weten wat hij doet. Holleman weet dat blijkbaar niet Tenslotte: volgens mij heeft Buskes ook Oberman als persoon volkomen recht gedaan. Hilversum Van Itterzon: voorrang aan belijden Van een onzer verslaggevers ZEIST Om het samen op weg' gaan van hervormden en gereformeerden een nieuwe stimulans te gevenheeft prof. dr. G. P. van Itterzon voorgesteld, dat leden van beide kerken zich samen gron dig gaan bezinnen op de inhoud van zowel het gereformeerd Geloofsgetuigenis (van de hoogleraren Berkouwer en H. N. Ridderbos) als het hervormd Getuigenis van prof. Van Niftrik c.s. L. Zielhuis Ma'alot (2) Met verbazing heb ik het stukje gele zen van de heer C. P. de Vruen in Tr.-Kw. van 21-5 waarin mevr. Marga Klompé verweten wordt dat ze een telegram stuurde naar Yassar Arafat o.a. door flirten met misdadige groe peringen enz. Ik vind dit onwaar, Palestijnen is een broedervolk van Israël. Leest u eens Genesis 27. Voor de grote uittocht, in ik meen, '47, plaatsvond en al de joden uit Europa naar Palestina vertrokken na '40-'45 leefde men rusig met elkaar, na de vreselijke kampen zijn de joden Euro pa ontvlucht, en daarna pas is er een omwenteling gekomen. En in '67 moesten de Palestijnen weg; sindsdien zijn het zwervers geworden; geen plaats meer, alleen in tenten. Heeft Europa hier ook geen schuld aan? Kort geleden was er een conferentie. Daar besprak men dit vraagstuk voor de tv. Alles was er vertegenwoordigd o.a. een Palestijn. Deze man zei: Ik heb mijn broeder in Israël lief, ik ben een christen. Ik had deze man graag de hand willen drukken, nie mand zei hier iets over. Hoe vind u zo'n belijdenis? Den Haag J. J. Lankaster v. d. Kruk De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe ijke Pers Directie: Ing O Postma, F Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Nieuwe echtscheidingswet De commissie die ingesteld is om een aantal verbeteringen aan te brengen in de nieuwe echtscheidingswet, dient zich volgens mij terdege bezig te hou den met de positie van de 65-plusser, die alimentatie-plichtig is. In de eerste plaats krijgt deze ongehuwde-AOW terwijl het bedrijfspensioen gehuwde- AOW ln mindering brengt op zijn pensioen. Dat is de eerste klap van een paar honderd gulden per maand. De tweede klap brengt de rechter hem toe door van het meestal geringe bedrag van het niet-waardevaste be drijfspensioen een naar verhouding fiks bedrag tot alimentatie te bestem men, omdat door pensionering het te verdelen koekje kleiner is geworden. Dan volgt nu eik jaar de lugubere confrontatie der voormalige echtelie den om aan de indexering enigermate te ontkomen. Veelal is de situatie zo, dat het wachten is op het einde. De een voelt zich dan vrij door de toe kenning van het bedrijfs-weduwenpen- sioen en de andere omdat hij geen alimentatie meer behoeft te betalen. Van een onbezorgde oude dag. waaro ver zo vaak huichelachtig en senti menteel gesproken wordt, is na vele alimentatie-jaren, veertig pensioen dienstjaren en hard werken geen sprake. Amsterdam J. Kooijman Van een onzer verslaggevers UTRECHT De 880.000 gerefor meerden zullen dit jaar naar schat ting 135 miljoen moeten opbrengen voor het werk van hun kerk. Voor het plaatselijke kerkewerk is 103 miljoen nodig. De zending vraagt dit jaar 11 miljoen en het diakonaat (binnen- en buitenland) 16 miljoen. Verder is er 5.4 miljoen nodig voor de algemene kerkelijke arbeid, dat is vier pet van het totaal. Van deze laatste post van 5,4 miljoen is 1,4 miljoen bestemd voor geestelij ke verzorging van hen, die door aller lei omstandigheden niet in staat zijn, deel te nemen aan het leven van een gewone plaatselijke gemeente, zoals studenten, varenden, doven en men sen in ziekenhuizen. Gemeenteopbouw (het evangelisatiecentrum te Baarn het bureau Kerkopbouw tc Utrecht e.d.) vraagt 1.3 miljoen. Voor onder linge bijstand (hulpbehoevende ge meenten, evangelisatienoodgebleden is 1,1 miljoen uitgetrokken en een miljoen voor het werk van de genera le synode. Sprekend op de jaarlijkse conferentie van de (hervormde confessionele vere niging, noemde prof. Van Itterzon het een blunder van de eerste rang, dat de hervormde synode het gerefor meerde Geloofsgetuigenis als voor hervormden niet relevant terzijde leg de. Anderzijds was hij er ook teleur gesteld over, dat verschillende voor mannen uit de gereformeerde kerken zich zo zuinig uitlieten over het her vormd Getuigenis. In beide kerken zou men een streep door alle vooroordelen moeten halen. Het gaat er niet om welk getuigenis het beste is, maar wel hierom, dat de kerken der Reformatie zich naar aan leiding van beide stukken met ernst en spoed bezinnen op het waarachtig belijden van de Christus in deze tijd, aldus prof. Van Itterzon. Moeite Het spreekt vanzelf, dat elk van beide geschriften speciaal met de problemen van de eigen kerk heeft gerekend. 'Doch als we waarlijk samen op weg zijn, zullen we ons over en weer de moeite moeten getroosten om niet alleen de spanningen in de eigen kerk, maar ook die in de andere te leren kennen om zo gezamenlijk tot een verantwoord broederlijk belijden ZANDVOORT —Vandaag, op wereld- milieudag, begint de Stichting Mondi aal Alternatief uit Zandvoort de actie 'Red een vogel met twee kwartjes'. De actiegroep roept de Nederlanders op twee kwartjes te storten. Twee kwartjes is de prijs van een gevangen trekvogel in Italië. De stich ting wil in het najaar in Italië nog levende trekvogels vrijkopen om ze op een veilige plaats de vrijheid te geven, zodat ze de trek kunnen vervolgen. De actiegroep, die is opgericht op ini tiatief van de heer E. Bartels te Zandvoort. heeft het afgelopen voor jaar een handtekeningenactie gevoerd uit protrest tegen de moord op de trekvogels in Italië. Het resultaat hiervan was dat op 9 april 257.000 handtekeningen werden aangeboden aan de Italiaanse ambassadeur. De actie 'Red een vogel met twee kwartjes' kan worden gesteund door twee kwartjes, of meer. te storten op girorekening 3141400 ten name van 'Mondial Alternatief" te Zandvoort, onder het motto 'Bliksemactie vogels' en handelen te komen. Het belijdend karakter van onze heide kerken is zulk een bezinning meer dan waar', aldus de Utrechtse emrjtus-hoogle- raar. Zorgelijk Prof. dr. G. P. van Itterzon DEN HAAG Vandaag en morgen zullen delegaties van de geallieerde strijdkrachten de invasie in Norman dië herdenken. Het is dertig jaar geleden dat met 'D-day* het einde van de tweede wereldoorlog werd inge luid. Over 130 Nederlandse militairen, afgevaardigden van verschillende krijgsmachtonderdelen, zullen bij de herdenking aanwezig zijn. Minister van defensie Vredeling wordt ver tegenwoordigd door luitenant-generaal A. J. W. Wijting, de voorzitter van het comité verenigde chefs van sta ven. Onder de Nederlandse officieren bevinden zich twee veteranen, die de invasie hebben meegemaakt als lid van de Prinses Irenebrigade: kolonel R. W. Hemmes en generaal-majoor Th. van Besouw. De delegatie, die naar Normandië zal worden overgevlogen met vier troops- ships F-27 van de Koninklijke Lucht macht, zal aanwezig zijn bij de parade op Utah Beach, een openlucht kerk dienst op Omaha Beach, een militaire ceremonie bij Ver-Sur-Mer en bij kransleggingen od oorlogskerkhnven Volgens prof. Van Itterzon staat het er met de kerk in Nederland uiterst zorgelijk voor. De statistieken liegen er niet om. Van de hervormden gaat 37 procent nooit meer naar de kerk. Niet meer dan 33 procent leest dage lijks de bijbel. Predikantsplaatsen moeten worden opgeheven, kerkge bouwen worden gesloten. Het aantal katechisanten loopt terug. Veel kerke lijk jeugdwerk verkwijnt. Het prestige van de synode is enorm gezakt. Expe rimenten geven misschien een verade ming voor het ogenblik, maar belem meren de genezing en verspillen no deloos kostbare tijd en kracht. Prof. Van Itterzon betreurde het vooral, wanneer door experimenten in de ge meenteopbouw het pastoraat in de knel komt. Want aan versukking van herderlijke zorg kan men niet zwaar genoeg tillen. De kerk is in nood. Maar ze heeft het er ook naar gemaakt, aldus prof. Van Itterzon, door voortdurend al te veel tijd te besteden aan bijkomstige zaken en haar eigenlijke getuigenis-opdracht uit te stellen. Hij verwachtte, dat als de synode en synodale functionarissen de eerste tijd eens niet keer op keer over de wereldraad en de wereldpoli tiek zouden spreken en eindelijk voor rang zouden geven aan het belijden der kerk, het medeleven van de ge meente zeker zou toenemen. SANTIAGO (KNA) De militaire politie in Chili heeft in ccn voorstad van Santiago een 'verzetshaard' opge ruimd, waarvan de leden bestonden uit priesters en diakenen, allen leden van de beweging 'christenen voor het socialisme' en van d e ondergrondse revolutionaire beweging 'Mir'. Vier van de vijf priesters en diakenen wisten te ontkomen. De vijfde is Ma rio Irarrazaval, diaken en zoon van de Chileense ambassadeur in Bonn. De groep zou een gewapende opstand te gen de junta voorbereiden. Als leider wordt genoemd de voormalige pries ter Juan Cortes. Ook de vroegere secretaris van de beweging 'christenen voor het socialisme', de priester Mar tin Garate. zou lid van dè groep zijn. Opvolgers nog onbekend Van een verslaggever UTRECHT Hoewel de beheerder van Dennendal, de arts R. W. Gay Balmaz, gisteren voor een korte va kantie naar Texel vertrok, waren gis teravond de namen nog niet bekend van zijn opvolgers. De heer Gay Balmaz zou wórden op gevolgd door een 'driemanschap', dat vorige week donderdag door staatsse cretaris Hendriks (Volksgezondheid) in de Tweede Kamer werd aangekon digd. Gay Balmaz had aanvankelijk Der 1 juni zijn ontslag genomen, maar ver klaarde zich daarna bereid zijn taak nog enkele dagen te vervullen in afwachting van de behercommissie, die het beheer over de zwakzinnigen inrichting in Den Dolder van hem zou overnemen. Gsteravond was van het driemanschap echter alleen de naam bekend van prof. dr. G. Bren- ninkmeiier. Hij maakt deel uit van de commissie-Langemijer, die in februari door de staatssecretaris werd inge steld om een oplossing te zoeken voor het conflict op Dennendal. Ken woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid kon gisteren na mens de commssiie-Lagemeijer alleen verzekeren, dat er na het vertrek van de heer Gay Balmaz geen gezagsva cuüm zal ontstaan. Aangenomen wordt dat dit betekent dat prof. Bren- ninkmeijer het beheer voorlopig al leen voor zijn rekening zal nemen, totdat er ook een arts en een psycho loog in de beheerscommissie zijn be noemd. Er bestaat onzekerheid over de positie van de vijf groepsleiders uit het pa viljoen Lorenz, die op staande voet zijn ontslagen door de heer Balmaz en die met twaalf pupillen op zeilva kantie waren gegaan, zonder dat de beheerder daarvan af wist. Deze groepsleiders kregen namelijk van de heer Balmaz toestemming nog tot en met dinsdag op het terrein en het betrokken paviljoen te komen. De niet-ontslagen stafleden en de 'b*- stuursgetrouwe personeelsleden had den er gisteren geen idee vart wie verantwoorelijk was voor de gang van zaken en wie de zorg krijgt over dp pupillen in Lo^entz. NEW YORK (KNA) De godsdien stige belangstelling onder de Ameri kaanse jongeren is de laatste vijf jaar sterk gedaald. Dit blijkt uit recente opijieonderzoeken. In 1969 vond 64 pet. der Amerikaanse jongeren tussen 16 en 25 jaar de godsdienst nog een 'zeer belangrijke waarde'. In 1974 blijkt nog maar 42 pet. er zo over te denken. Bij de studenten ligt het percentage nog lager, namelijk 28 pet. doorAldert Schipper Wat hebben zwarte Zuidafrikanen aan beleggingen in hun land die van ons geld worden betaald. Dit is geen vraag waaraan je zo maar voorbij kunt gaan, want het Zuidafrikaanse bedrijfsleven is innig verbonden met het Europese en Amerikaanse. Uw bank werk' vast in Zuid-Afrika of werkt met dat land samen; uw pensi oenfonds heeft mogelijk wel aandeel tjes in firma's die er filialen hebben of aan Zuid-Afrika leveren en uw kerk heeft zich gebogen over de op roep van de wereldraad van kerken om het geld uit Zuid-Afrika terug te vragen. W^t hebben dc zwarte Zuidafrikanen aan het geld dat in hun land belegd is. Is het goed of slecht voor ze. Deze vraag stellen zich vooral ook Ameri kaanse kerken, die zich, doordat ze zelf ook zwarte leden hebben, erg interesseren voor Zuid-Afrika. De ver enigde presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten heeft een van de grotere Amerikaanse bedrijven bij de hoorn gevat en het Zuidafrikaanse filiaal van dit bedrijf laten doorlich ten door twee deskundigen. Peter Randall en Horst KleinschmidL Immigranten In Zuid-Afrikr ls een dochteronderne ming gevestigd van de Amerikaanse multinational ITT. Deze dochter heel Standarc telephones and cables (sa), afgekort tot stc. Het bedrijf is geves tigd bij Johannesburg, waar het pro- dukten op electronisch gebied veelal voor de regering cf haar organen maakt. Er werken ongeveer 2000 men sen, van wie er 42 percent zwart zijn. Van de blanken is bijna de helft geïmmigreerd uit Europa of de Vere nigde Staten. 'Beter' De stc hoort tot de 'betere' bedrijven in Zuid-Afrika voor wat het sociaal klimaat voor niet-blanken aangaat. Dat komt onder meer doordat het bedrijf Lijna alleen maar geschoolde mensen in dipnst heeft. Er zijn vrij goede werkomstandigheden. De lonen zijn niet al te dol: gemiddeld 500 per maand voor de zwarte werkne mers. Niemand van hen verdient min der dan het absolute minimumloon, dat nodig is om het leven te behou den. Wanneer je alles bijeen neemt kun je de stc indelen bij die bedrijven, die een beetje christelijke werkgever zich zou wensen: een kapitaal-intensieve onderneming, waar een betrekkelijk stabiel arbeidsklimaat kan worden ge handhaafd. Maar het bedrijf voegt zich wel geheel in de bestaande apart heidswetgeving. De winst (1,2 mil joen dollar in 1970 met een gemiddel de winstgroei van twaalf percent per jaar) is daaraan te danken. De zwarte arbeiders kunnen niet als vakbond onderhandelen. De afstand tussen de zwarte en de blanke lonen neemt absoluut en relatief toe. Gemiddeld verdienen de blanken dertien maal zoveel als de zwarte arbeiders. Niets Enkele conclusies. Er is geen enkele aanwijzing dat hoogwaardige industrie ook maar enige verbetering tot stand brengt in de afstand tussen het werk klimaat van zwarten en blanken in Zuid-Afrika. Een onderneming, ook zo een van de goede soort als de stc toch is, breekt het apartheidssysteem niet af, maar versterkt het. Blanke immi gratie is niet voordelig voor de zwarte Afrikanen. Het antwoord op de vraag, waarmee dit stukje begon is dus: niets. een stille fluit in de middag springend en dansend glijdend en stotterend door valleieën vol rododendrons en zacht mos met hier en daar een helle boterbloem en over bergen van zwaar geboomte contouren zettend langs de melken lucht en een jonge visser ergens langs de waterkant verward en hulpeloos ziet hij om zich heen wie helpt hem bij het ontwarren van zijn tuig een vliegtuig davert hoog over hem heen de fluit huppelt verder en dartelt door een land dat hier niet is ik zie hem aan de overkant en kan hem niet bereiken maar opgeklaard zie ik hem opnieuw inwerpen en turen naar de dobber de fluit ijlt weg tussen de struiken en nog stiller wordt het nu De kerken hebben opgeroepen het belegde geld uit Zuid-Afrika terug te halen. Niet zo'n gek idee, naar een onderzoek uitwijst. NED. HERV. KERK Beroepen: te Papendrecht: J. den Bes ten te Huizen. Aangenomen naar Boskoop (toez.): J. Stelwagen te Nieuwpoort. Bedankt voor Voorthuizen: J. de Vreugd te Haaften: voor Gouderak: T. J. Kamerbeek te Waarder. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostkapelle: J. Bruyn, kand. te Hattem, die dit beroep heeft aangenomen; te Muiden-Muiderberg: A. G. Bosma, kand. te Amsterdam; Zweelo: P. A. C. Bongers, kand. te Haarlem, die dit beroep heeft aange nomen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven: J. van Mulli- ge'n te Rotterdam Z. NED. PROT. BOND Aangenomen naar Driebergen: T. C. C. Scholten van Iterson, kand. aldaar. AGENDA UT HZ Zendingsbezinningsconferentie van de Gereformeerde gezindte, vrijdag avond 7 juni 19 u. geref. kerk, Witte- vrouwensingel 33, Utrecht Drs. C. Fah- ner spreekt over bijbelvertalen in de contekst van bestaande culturen. Internationaal reformatorisch con gres van 5 tot 10 augustus op Woud- schoten te Seist. Thema 'Christus on ze vrede'. Sprekers: Gerhardt Blocher, George Goyder, Ferguson Macdonald, Pierre Marcel en Herman Ridderbos. Inl. Phil Brouwer, Nic. van der Steen straat 51, Mijdrecht. Het grote aquariumboek van II. Frey. Derde geheel herzien en uitgebreide druk. Uitg. Becht te Amsterdam. 358 blz - ƒ32,50. Politisering en lijdelijkheid in de Ne derlandse politiek, door H. Daalder. De inhoud is: Leiding en lijdelijkheid in de Nederlandse Politiek, inaugure le rede bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de Politieke Wetenschap aan de universi teit te Leiden, maart 1964 en Politici en politisering in Nederland, college voor alumni gehouden ter gelegen heid van de dies van de universiteit te Leiden, februari 1974. Uitg. Van Gorkum, Assen. 78 blz - 10,85. Prisma-hengelboek, door A. van Onck. Uitg. Het Spectrum, 144 blz., ƒ4,- Een handleiding voor de beginnende hen gelaar (met 25 foto's en 40 tekenin gen), geschreven door iemand die al zestig jaar hengelt en er al twintig jaar over schrijft Vakantieparadijzen in Europa, door J. de Wijn. Uitg. Het Spectrum. Prisma- reeks. geïll., 198 blz., 4,50. Gedetail leerde tips voor 25 vakantiereizen, met een beschrijving van de route naar het dorado in kwestie (vanuit Utrecht en Brussel). Prisma-schaakboek voor dc jeugd, door H. Bouwmeester en T. de Rui ter, Uitg. Het Spectrum, 142 blz., 4,50. Een goede inleiding (met opga ven en aanwijzingen voor schaakin- structeurs)' tot de waardevolle, tiende lige schaakbibliotheek die schaakmees ter Bouwmeester een aantal jaren gele den voor de Prismareeks heeft ge schreven. Jamaica, nr 177/178 in de serie lan dendocumentatie, uitgave van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Prijs losse nummers ƒ6,- (enkel nummer) en ƒ7.50 (voor een dubbel nummer). Jaarabonnement: ƒ47,50. Amerika en Hanoi WASHINGTON (DPA) Het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft met 273 tegen nul stemmen een reso lutie aanvaard, waarin wordt vastge steld dat Noord-Vietnam en de Viet Cong niet voor hulp of erkenning in aanmerking komen, zolang zij niet ten volle meewerken bij het opsporen van vermiste Amerikaanse militairen. Er zijn op het ogenblik nog 1.088 namen op de lijst van Amerikaanse vermisten in Zuidoost-Azië. Onder hen bevinden zich naar de mening van het Pentagon waarschijnlijk 56 als gevan gene in Noord-Vietnam, Zuid-Viet- nara. Laos of Cambodja.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2