'Onze inbreng in Ethiopië positief' DAF voorziet verlies bij personenauto's Bezig bedrijf Derde wereld praat over EG-preferenties Industriële produktie verdubbelde in 11 jaar Olielanden willen afzet coördineren en prijsbederf voorkomen HVA-directeur Van der Made: China koopt enorme staalfabriek in Japan Hengelo Bier mogelijk naar Stella Artois Lockheed mogelijk in Textron-groep ABN opent op Jersey kantoor NEW YORK VAST GESTEMD Ei reOOT/KWMCTBT WOENSDAG 5 JUNI 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T13/DRL13 AMSTERDAM De Verenigde HV A-maatschappij en zijn tot in hun diepste vezels verbonden met de ontwikkelingslanden. De HVA produceert suiker in Ethiopië, zij handelt in tropische landbouw- produkten en is door regeringen uit de derde wereld belast met de tijdelijke leiding over bedrijven aldaar. In de huidige politieke discussie staat een groep als de HVA vaak in de schijnwerpers, i Leeft zo'n concern, dat zijn acti viteiten voor het grootste deel richt op de ontwikkelingslanden niet ten koste van die landen9 HVA-directöiir C. van dor Made: 'La ten we als voorbeeld nemen niet een [ontwikkelingsland met een kapitalisti sche structuur, maar het naar socialis me tenderende Tanzania. In dat land zijn wij destijds' op verzoek van enke le buitenlandse financiële instellingen de suikercultuur Kilombero gaan lei den, toen nog buitenlands bezit. Ki lombero is inmiddels staatseigendom, maar het contract, krachtens welk wij de onderneming besturen is verlengd. We hebben ook de opdracht gekregen voor het bestuur (management) van 'een tweede suikerfabriek in Tanzania. Wij zijn geen profiteuns, we zijn dienstverleners, brengen kennis en technieken in en vragen geen overdre ven betaling. Kennelijk wil me van onze diensten gebruik maken. Dat bleek ook in Ghana, waar we de leiding hebben over de rehabilitatie van twee suikerfabrieken.' Ook de HV A-inbreng middels de sui kerfabrieken in Ethiopië worden door de directie als positief voor het land gezien. 'Door er mensen, geld en organisatie heen te brengen hebben we een substantiële bijdrage aan de economie van het land geleverd', al dus de heer Van der Made. Hij is er ziah overigms van bewust, dat die bijdrage maar een druppel op een gloeiende plaat is. Toch wijst de HVA-directeur op het zg. 'multiplier effect', van de suikerfabriek. Met deze economische vakterm wilde hij zeggen, dat een bedrijvigheid in een bepaald gebied allerlei andere activi teiten aanzwengelt, bijvoorbeeld bij toelevering door lokale bedrijven. Een 'niet onbelangrijk deel' van de winst blijft bovendien in Ethiopië zelf, een winst die overigens niet zo geweldig groot is. Investeerders in politiek onstabiele ontwikkelingslan den verlangen vaak als ze puur zakelijk denken een hoger rende ment van hun kapitaal dan in Euro pa. Een soort risicopremie. Dat extra stukje winst verdient HVA in Ethio pië niet, maar op lange termijn ge zien durft men het aan in dat land Van der Made: 'Er is de afgelopen maanden een zekere revolutie ge weest. Maar het is geen chaos gewor den en dat klinkt nogal bemoedigend. Men zal in Ethiopië de kop niet kwijtraken. Tijdens de jaarvergade ring, vorige week deelde presiden f- commissaris P. Cellarius mee, dat de nieuwe regering in haar beginselver. klaring buitenlands Kapitaal van harte welkom had geheten. De HVA is er zich van bewust, dat de door haar in het keizerrijk betaalde lonen naar onze maatstaven gerekend, zeer laag zijn. Het wettelijk vastge stelde minimumloon is 2,80 per dag, maar daar komt het merendeel van de werknemers in de suikeronderneming Metahara ruim boven. 'Plaatselijk zit ten we aan de top en bovendien zorgen we voor huisvesting', zegt de heer Van der Made. Verder wil hij op dit ogenblik met i betaling niet gaan. HVA-Metahara is met 5.000 werknemers het grootste bedrijf van Ethiopië en lonen, die er al te zeer zouden uitspringen, zouden zijns in ziens ontwrichting kunnen veroorza ken. De overheid zou een al te hoge salariëring de HVA niet in dank afne men.' Het heeft hier en daar verbazing gewekt, dat de HVA in het laatste jaarverslag min of meer uitvoerig schrijft over de suikerfabrieken, de fiheeproeftuin, de veeteelt en de ver bouw van groente in Ethiopië, maar met geen woord rept over de hongers nood Sin hetzelfde land. De directie heeft dat bewust niet gedaan, omdat men diit niet in het kader van het jaarverslag vond passen. De maat schappij heeft echter wel degelijk ge holpen, met geld en met voedsel. In het gebied van de HVA-vestigingen was geen honger en het duurde enige tijd voordat de omvang van de ellen de (aan de andere kant van het land» tot de HVA-leiding begon door te dringen. 'U hebt er geentidee van hoe gebrekkig de verbindingen nog zijn. in de regentijd zijn sommige gebieden volledig van de buitenwereld afgesle ten.' Maar toen mem eenmaal op d* hoogte was is 'datgene gedaan, wat gedaan kon worden.' De HVA laat het, wat de produktie betreft niet bij Ethiopië. De groep heeft een minderheidsbelang in en het bestuur over een sappenfabriek, een palmolieplantage in Suriname Waarschijnlijk zal de oliepalmcultuur in Brazilië uitgebreid worden en wordt ook over produktie in Indone sië gedacht. In dat Laatste land be perkten de activiteiten zich de laatste jaren tot adviseurs-weerkzaamheden Voorwaarde voor uitbreiding van pro duktie is wel de verzekering tegen politieke risoco's, aan welke voorwaar de voldaan wordt Handel Spreiding van risico's zoekt de groep ook in spreiding Van de activiteiten, vindaar de expansie, van handel in tropische landbouwprodukten, mede mogelijk door de verwerving van Mi- randolle Voüte, enkele jaren geleden én van een 51 pet. belang in Hey- broek en Co, in het begin van dit jaar. De HVA heeft zeker geprofiteerd van de sterk opgelopen markt voor tropische produkten in 1973. Daarbij speelt een rol, dat de prijzen in het afzetgebied bij een opwaartse markt meestal sneller stijgen dan in de produktielanden, zodat de marges voor handelsbedrijven dan ruimer worden. De laatste tijd is er enige reactie in de prijzen, vooral bij olieën en vetten wat in de praktijk iets smallere mar ges ten gevolge heeft: in de afzetge bieden dalen de prijzen harder dan in de produktielanden. Toch gelooft de heer Van der Made niet, dat het prijspeil naar het niveau van begin 1973 zal teruggaan. Oorzaak: de grote re vraag, en het feit, dat de prijzen, van sommige natuurstoffen wordt meegetrokken door het duurder ge worden synthetische vervangings middel op oliebasis (denk aan rub ber). De heer Van der Made acht het ook in het belang van de ontwikkelings landen, dat sommige prijzen hoger blijven. De waag is zijns inziens al leen in hoeverre het westen bereid is iets op te offeren, willen we niet nog meer voedsel geven aan de inflatiespi raal. Gemeten naar hoeveelheid DEN HAAG De Nederlandse industriële produktie, gemeten naar hoeveelheid, is in elf jaar tijds verdubbeld. Dit blijkt uit de (voor seizoensbeweging) gecorrigeerde hoeveelheidsindexciifers van het C.B.S. Voor het eerste kwartaal 1974 be draagt deze index (basis 1963 100) 203. Dit betekent, dat de produktie in het eerste kwartaal van dit jaar op een 103 procent hoger niveau lag dan 1 in 1963. Een belangrijk aandeel in deze stijging had de chemische indus trie, die in deze elf jaar haar produk tie meer dan verviervoudigde (index eerste kwartaal 1974: 435). De schoenindustrie, de lederindustrie en de kledingindustrie blijven bene den het peil van elf jaar geleden, terwijl de textielindustrie thans tus sen de 10 en 20 procent meer produ ceert (de indexcijfers van deze be drijfstakken over het eerste kwartaal zijn nog niet samengesteld). De rub berindustrie en de voedings- en genot middelenindustrie vervaardigen nu 50 a 60 procent meer dan elf jaar gele den, evenals de fabrieken van bouw materialen. De metaalnijverheid kon haar produk tie ongeveer verdubbelen, evenals de papierindustrie en de aardolieraffina- derijen. Deze laatsten produceerden in het eerste kwartaal van dit jaar op een jaarniveau, dat 133 procent boven dat van 1963 lag. De rijwielindustrie [produceerde in maart .1. op vrijwel hetzelfde niveau als dn 1963, na in 1973 ongeveer 20 procent onder dat TOKIO Een veertig man sterke delegatie van de Japanse industrie is naar Peking vertrokken voor de on dertekening van een contract ter waarde van 65 miljard yen (circa 620 miljoen gulden) voor de bouw van een gigantische staalfabriek in China. Naar verluidt is het nog nooit eerder voorgekomen dat de Japanse staalin dustrie een staalcomplex van deze grootte in het buitenland moest bou wen. Volgens een woordvoerder van Nippon Steel heeft de opdracht be trekking op de produktie van band en stalen plaat, terwijl de Japanse Indus trie tevens moet zorgen voor techni- sche kennis en dienstverlening. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 29%-% Unilever S 41%-% (41%-42); Philips $11%-% (11%) en KLM 23%-24',4 (23%-%). Opgave Hornblower and Weeks. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand i tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteravond): Akzo (59.10); Hoogovens (69,10); Kon. Olie 78.20-78.50 (77.80); Philips 30.70-30.80 (30.80); Unilever 111.10-111.30 (111.30); KLM (64.50). niveau te hebben geproduceerd. Een uitschieter binnen de Chemische in dustrie is de produktie van kunststof fen en kunstharsen, die nu ruim ne genmaal zo groot is als elf jaar gele den. In vergelijking met het eerste kwar taal van het vorige jaar was de Ne derlandse industriële produktie (ge corrigeerd voor seizoen beweging) 7 procent groter dan in het eerste kwar taal van het vorige jaar. De produktie van de papierindustrie steeg 18 pro cent, die van de chemische industrie 10 procent HENGELO/LEUVEN Hengelosche Bieren in Hengelo en Stella Artois uit Leuven voeren oriënterende be sprekingen over een. overneming van de Twentsche brouwerij door de Bel gische groep. Bij oen eventuele over neming zal de continuïteit van het bedrijf in Hengelo, alsmede de werk gelegenheid verzekedn zijn, aldus een communiqué. Hengelo Bier zal als zelfsfandiige dochter van Artpis op dezelfde manier met dezelfde directie doorwerken. Be de Hengelosche Bierbrouwerij en haar dochters werken 280 mensen. De heer F. Westenbrink, districtsbestuur der van de Industriebond NW, zei desgevraagd dat de bonden de garan ties met betrekking tot de continuï teit en het behoud van de werkgele genheid graag zwart op wit willen zien. Volgende week is er- nog een gesprek met de directies. Omdat de Hengeloscne bierbrouwerij een aantal jaren geleden niet al te best floreerde, lopen de arbeidsvoor waarden van de wedknemers volgens de heer Westenbrink op sommige punten achter bij die van him colle ga's in andere brouwerijen. De bon den zullen daarom proberen een deel van de koopsom die Stella Artois betaalt voor liet personeel te bestem men. De bestaande belangen van Artois in Nederland worden behartigd dood de Nederlandse Bierbrouwerijen Artpis, waarin zijn ondergebracht de vroegere Dommelse Bierbrouwerij in Val- kenswaard en de Brouwerij de Schaapskooi in Tilburg. Kleine winst Rademakers ROTTERDAM Metaalbedrijf Rade makers zal voorstellen de winst over 1973 van 38.738 af .te boeken van het verliessaldo en het dividend te passeren. Over 1972 boekte Radema kers 418.000 verlies. Uit de in 1971 behaalde winst van 343.000 werd 35 dividend per aandeel van f 500 betaald. Mees en Hope verhoogt rente AMSTERDAM Bank Mees en Hope heeft dinsdag de rente op 8-jaars kasbiljetten verhoogd van 9,25 pro cent naar 10 pet en die op 5-jaars kasbiljetten van 9 naar 9,5 pet. De rente op 2-jaars kasbiljetten blijft on veranderd 7,75 pet, zo heeft de bank bekendgemaakt. Bovendien heeft de bank de rente op termijnspaardeposi- 'to's vijf jaar vast verhoogd van 9 naar 10 pet en die op termijnspaardeposi- ;to's vier jaar vast van 8,75 naar 9,25 [pet. Lagere winst b(j Braat Bouwstoffen |DEN HAAG Braat Bouwstoffen hoopt in 1974 in staat te zijn een redelijk resultaat te behalen. De geld- omzet in het eerste kwartaal van dit jaar is met 7 pet gestegen t.o.v. dezelfde periode in 1973. De orderpor tefeuille blijft zich al maandenlang op een niveau van circa 40 miljoen bewegen. In 1973 hebben kostenstijgingen, druk op de marges en te geringe omzettoe- neming geleid tot een lager exploita tiesaldo. De geconsolideerde omzet steeg van 72,9 miljoen tot 83,8. Het bruto-exploitatiesaldo daalde van 4,3 miljoen tot 3,7 miljoen en het winstsaldo ter verdeling.belandde van 1,8 miljoen op 1,6 miljoen. Voor gesteld is het dividend te handhaven op 25 pet in contanten. Lagere winst Batenburg stallatiebedrijf en Handelsbureau v/h B. Batenburg ziet 1974 met vertrou wen tegemoet. Vorig jaar werd een winst na belas tingen behaald van 532.000 tegen 760.000 in 1972. Voorgesteld is het dividend onveranderd vast te stellen op 20 pet in contanten en 2 pet toe te voegen aan de dividendreserve. Resultaten Heybroek bevredigend AMSTERDAM De resultaten van Heybroek en Co's Handelmaatschappij zijn over de eerste maanden van 1974 bevredigend geweest. Hoewel de aan zet goed is geweest acht de onderne ming het nog te vroeg om een verant woorde prognose voor het lopende jaar uit te spreken. Heybroek is verheugd met de stijging van de omzet van 96 min tot 118 min in 1973, mede in verband met de ontwikkeling van de kosten. De netto winst nam toe van 390.000 tot 619.000 ofwel van 39 tot 41,27 per aandeel van 100 over het van 1 min tot 1,5 min verhoogde aandelenkapitaal. Eerder werd voorge steld over 1973 een onveranderd divi dend uit te keren van 16 pet, waarvan ditmaal naar keuze 5 pet in aandelen uit de agioreserve. Bang, dat voordelen zijn verminderd BRUSSEL Deze week wordt in Dakar, de hoofdstad van Senegal, een ministersconferentie gehouden van 44 ontwikkelingslanden. On derwerp van gesprek is het uitstippelen van een strategie met be trekking tot de onderhandelingen met de Europese Gemeenschap over handel en hulpverlening. Deze onderhandelingen vinden volgen de maand plaats, in de Jamaicaanse hoofdstad Kingston. De DAF 2800 op de eindmontageband van de bedrijfswagenfabriek in Eindhoven. Bedrijfswagensector staat er goed voor EINDHOVEN Bij alle gerechtvaardigde hoop voor de toekomst, zal 1974 een moeilijk jaar zijn voor de personenauto-onderneming. Hierdoor zal, ondanks de veelbelovende verwachtingen in de be drijfswagensector, ook het resultaat van de bolding in 1974 nadelig worden beïnvloed. Vooral op kostengebied zijn derhalve maatrege len genomen om het effect daarvan zoveel mogelijk te beperken. Aldus de raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabrieken (DAF Doorne's Automobielfabrieken (DAF Holding) in het jaarverslag 1973. Op gemerkt wordt, dat DAF Truck (be drijfswagens) het jaar 1974 inging met een goed gevulde orderportefeuil le, terwijl de orderstroom niet werd onderbroken door de oliecrisis. Hoe wel het niet uitgesloten is, dat in de tweede helft van dit jaar het orderrit me enigszins zal dalen, zal dit de gang van zaken over 1974 nauwelijks beïnvloeden. WENEN Een groot aantal belangrijke olie-exporterende landen is van plan hun afzetbeleid te coördineren en prijsbederf te voorkomen. olie waarvan de prijs drie tot vier dollar lager is dan wat de produktie landen voor hun participatie-olie wil len hebben. Om deze redenen spelen zij de diverse olielanden tegen elkaar uit waardoor zij lagere prijzen kun nen bedingen voor de participatie-olie en tegelijkertijd hun grote winstmar ges kunnen handhaven, menen de olie-exporterende landen. Een beslissing hierover zou kunnen worden bereikt tijdens de komende ministersconferentie van de OPEC 15 juni a.s. in Cuito, de hoofdstad van Ecuador. Men hoopt dat het meren deel van de OPEC-landen (dat zijn Aboe Dhabi, Algerije, Ecuador, Indo nesië, Irak, Iran, Koeweit, Libië, Ni geria, Qatar, Saoedi-Arabië en Venezu ela) zich achter deze plannen zal scharen. Men neemt echter aan dat Raoedi-Arabi niet aan een dergelijk programma zal meewerken. Dat land is namelijk voorstander van een prijs verlaging in plaats van een prijsver hoging voor olie. De economische commissie van de OPEC heeft zaterdag een tweetal an- hevelingen opgesteld die zullen wor den voorgelegd aan de OPEC-minis- tersconferentie in Quito. De zogehe ten posted prices (theoretische waar de waarover belastingen en realty's aan de oliemaatschappijen worden be rekend) zouden dusdanig verhoogd moeten worden dat zij gelijke tred houden met de inflatie in de geïndus trialiseerde wereld. Verder wil de eco nomische commissie dat de belastin gen die de westerse olieconcerns over deze posted prices moeten betalen aanzienlijk worden verhoogd. Als de ministers van de OPEC-landen met deze voorstellen akkoord gaan, zou de olie waarop de westerse con cerns nu recht hebben bijna even duur worden als de participatie-olie die zij van de produktielanden kopen. Van prijsbederf zoals in het recente verleden zou dan in feite geen sprake meer kunnen zijn, menen de deskun digen der olielanden. Functionarissen van deze landen die het afgelopen weekeinde in Wenen waren in verband met een vergade ring van de economische commissie van de OPEC (organisatie van olie- exporterende landen) zullen hun mi nisters een aanbeveling doen om re gelmatig gegevens uit te wisselen over de biedprijzen voor hun olie. Deze plannen zijn verleden week oo- gesteld tijdens een vergadering in Beiroet waaraan vertegenwoordigers deelnamen van Algerije, Venezuela, Iran, Irak en Libië. Andere oliestaten, zoals Aboed Dhabi en Koeweit zijn geïnteresseerd in deze plannen maar zij waren niet in staat de bijeenkomst in Beiroet bij te wonen. Nigeria, dat het overgrote deel van zijn olie zelf verkoopt, as eveneens voor nauwere contacten tussen de staatspliemaat- schappijen van de produktielanden. De vertegenwoordigers van de staatsn- liemaatschappijen zijn van mening dat de grote multinationale oliemaat schappijen hebben samengewerkt om de prijs die zij aan de produktielan den moeten betalen voor de zoge naamde participatie-olie omlaag te drijven. Op het ogenblik geldt in de produktielanden een stelsel van zoge naamde produktiepartlcipatie, op grond waarvan ongeveer de helft van de olie naar de staat gaat en de andere helft ter beschikking komt van de westerse oliemaatschappijen. Voor die helft van de produktie betalen de olieconcerns in het Midden-Oosten een prijs van ongeveer zeven dollar per vat van 159 liter (met inbegrip van belastingen en royalties). De produktielanden willen uitgaande van wat zij redelijke marktprijzen vinden, minimaal tien of elf dollar krijgen voor de zogeheten participa tie-olie (de produktiehelft die aan de staat toekomt), die zij weer aan de olieconcerns verkopen. D eolie-expor- terende landen nemen een steeds gro ter wordend belang in de produktie en afzet van olie. De olieconcerns hebben daarentegen nog steeds de beschikking over grote hoeveelheden In de bedrijfswagensector wordt dan ook een flinke omzetstijging ver wacht. Het resultaat zal echter waar schijnlijk niet parallel daaraan om hoog lopen, gezien de loonontwikke ling en de nog steeds voortdurende wisselvalligheid van valutakoersen en grondstoffenprijzen. Het inflatie-tem po baart de meeste zorgen in verband met het bereiken van een redelijk rendement ter financiering van de groei. Langzaam herstel Voor DAF Car (personenauto's) ligt de situatie geheel anders. De auto markt herstelt zich veel langzamer dan verwacht. De psychologische na werking van de oliecrisis, de oplopen de prijzen en benzinekosten en de anti-auto-campagnes vormen een com plex van factoren, die een snel herstel in de weg staan. In elk geval, aldus het verslag, moet voor 1974 worden gerekend met een dusdanig verlaagde afzet en produk tie, dat vcor 1974 een verlies voor DAF Car niet meer te vermijden zal zijn. De zware lasten in verband met de financiering van de zeer hoog opgelopen voorraden, samenvallend met een eveneens zeer hoog renteni veau dragen daar het hunne toe bij. De netto-omzet van de totale DAF- groep vertoonde in 1973 een stijging van 25,7 pet t.o.v. het jaar tevoren en bedroeg ruim 1,2 miljard. Hoewel de bruto-winst een lichte stijging te zien gaf, is de netto-winst met 17,5 pet gedaald tot 15,7 miljoen in verband met de hogere belastingdruk. Het totale vermogen van de Groep steeg met 223 miljoen tot 1,2 miljard. Dat de resultaten over 1973 bij de tot de DAF-groep behorende ondernemin gen niet in lijn liggen met de geste gen cmzet, heeft een aantal externe oorzaken. DAF Car exporteert 70 pet van zijn produktie en DAF Truck 57 pet. Het is dus geen wonder dat in- 1973 de sterke en veelvuldige schom melingen in de wisselkoersen waaron der de revaluatie van de gulden, de resultaten nadelig hebben beïnvloed. Stijgende kosten De voorthollende inflatie ging voorts gepaard met een voortdurend oplo pend renteniveau en met stijgende kosten, die niet geheel in de prijzen konden worden doorberekend. Boven dien vertoonde op een belangrijke afzetmarkt als West-Duitsland in de tweede helft van 1973 de konjunktuur een geleidelijke daling, terwijl de sombere ontwikkelingen Ln Engeland een halt toeriepen aan de snel stijgen de afzet aldaar, vooral van persone nauto's. Uit de verslagen van DAF Car en DAF Truck, waarin de DAF Holding een belang heeft van 67 pet, blijkt, dat hun omzetten vrijwel gelijk wa ren, maar dat het resultaat van de trucks aanmerkelijk beter was. De netto-omzet van DAF Trucks over 1973 beliep 637 (497) miljoen en van DAF Car 634 (510) miljoen. De netto-winst van eerstgenoemde be droeg echter 13,1 (10,8) miljoen en van DAF Car 7,0 (7,4) miljoen. DAF produceerde in 1973 98.750 per sonenauto's tegen 92.000 in 1972. Het aantal geproduceerde bedrijfswagens beliep 9400, of 15 pet meer dan in 1972. Daarbij trad een verschuiving op naar de zwaardere typen. De 44 ontwikkelingslanden verspreid over Afrika het Caraibisch gebied en de Stille Oceaan, menen dat de prefe rentiemarge voor hun export op grond van de nieuwe EG-regeling be treffende handel en hulpverlening is geslonken door de voordelen die ande re arme landen onder het preferentie- programma van de EG hebben ver worven. Dat algemene preferentiepro gramma heeft to doel de export van een groot aantal agrarische en indus triële produkten uit ruim 100 ontwik kelingslanden naar de Euromarkt te bevorderen. De groep van 44 ontwikkelingslanden wordt bij de onderhandelingen met de EEG vertegenwoordigd door de NEW YORK Het reusachtige Ame rikaanse lucht- en ruimtevaartconcern Lockeed Aircraft Corporation zal wor den opgenomen in Textron Incorpora ted. Deze samensmelting maakt deel uit van een plan om Lockeed uit haar financiële moeilijkheden te helpen. De definitieve uitvoering van dit plan hangt echter af van de vraag of Lockeed meer orders kan vangen voor haar grote straalverkeersvliegtuig de Tri-Star. Het plan houdt in dat Textron, een conglomeraat van ondernemingen op het gebied van o.a. lucht- en ruimte vaart en consumptiegoederen, een be drag van 85 miljoen dollar zal inves teren in Lockeed. Verder zal de gi gantische schuldenpositie van Lockeed een herstructurering moeten onder gaan. Voorwaarde voor dit alles is dat Lockeed voor 10 november een aan zienlijk aantal bestellingen ontvangt voor de Tri-Star. Als deze plannen werkelijkheid wor den, zal Textron nog geen 100 miljoen dollar betalen voor ongeveer 45 pro cent van een maatschappij die verle den jaar op eigen kracht haar omzet met ongeveer een miljard dollar wist uit te breiden. Lockeed beschikt op het ogenblik over orders voor 202 Tri-Stars, waar van er 135 definitief zijn besteld ter wijl 67 van deze vliegtuigen opti eis genomen.. De maatschappij verwacht dat zij minimaal 300 Tri-Stars zal kunnen afzetten. Zij hoopt dat dit produktieprogramma in ieder geval tot in de jaren tachtig kan worden voortgezet. Nigeriaanse ambassadeur bij de Ge meenschap, Edward Olusola Sanu, wiens denkbeelden over stabilisering van de exportinkomsten verder gaan dan de voorstellen die de Europese Commissie verleden jaar heeft gedaan om de export van suiker aardnoten, katoen, koffie, bananen en koper te beschermen. Volgens de ideeën van Sanu zouden beide partijen moeten overeenkomen de prijzen van produkten uit de 44 ontwikkelingslanden binnen vastge stelde grenzen te houden. Als de exportinkomsten van een land afzon derlijk dalen door een onvoorziene achteruitgang van de produktie, moet de EEG compensatie bieden in de vorm van een schenking ineens. Om te bewerkstelligen dat de exportiiv- komsten van de ontwikkelingslanden groot genoeg blijven zouden beide partijen regelmatig prijzen moeten vaststellen waartegen produkten aan de Gemeenschap worden verkocht. Te vens moeten dan hoeveelheden wor den vastgesteld waarop die prijzen betrekking hebben. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft van de desbetreffen de autoriteiten toestemming gekregen op het Britse eiland Jersey het bank bedrijf te mogen uitoefenen. Als uit vloeisel van deze toestemming zal in de tweede helft van dit jaar een kantoor worden geopend in St. Heiier. de hoofdstad van Jersey. DOW JONES INDEX Itidukl. sporen Uilll. Obi. Muds 30 mei 803.58 159.86 73.59 68.73 779.5 31 mei 802.17 160.09 73.36 68.72 781.7 3 juni 821.26 1 64.46 74.39 68.78 778.5 Aaiid. <lbl. lol. H. L. 30 mei 13.580 14.940 1750 735 628 31 mei 12.990 - 3 juni 12.490 14.370 1.734 1.027 357 Koersen in Montreal 31/5 3/6 4/6 Bovls I 48b 1.59 1.59 Doni Tai Chern 24% 25% 24% Husky 15% 15% 16% Nat. Gas 8% 8% 8%b Mass Ferguson 16% 13% 17% Nat. Resources 4.44L 4.611. Shell Canada 13% 14 14% NEW YORK 3/6 4/6 ACF Industries 42% 44 Alreo 11% 11% Allied Chemical 40% 49-7', Alom Co of Am. 41% 43'. American Brands 34% 35% American Can 28% 28% Am Cyanamtd 20% 20% •Am Electr Power 21 «1 Am Metal Climax 40% 41 Am Motors 6% 6% Am Smelt Ref 21% 22% Am Tel Tel 46% 46% Ampex 3% Anaconda 29 Armco Steel 19% 20 Ailant. Richfield 91 91% Bendlx 28% 28% Beihl Steel 29% 30% Boeing 16% 17% Burlington lnd. 22% 22 Can PacaflC Ky 143. 15 Celanese 31% 37 Chase Manhaltan 40% Chessie System 44% 45% Chrysler 16% 17 Cities Service 37% 377/, Colgate Palmolive 28% 77 Coll Industries 19% 19% Commonw Edison 27 27 Cons Edison 17% 7% Cont. Can 25 24% Cont. Oil 35% 37% Curtis» Wright 11% 11% Curtlss Wright A 22% Dart Ind. IS 17% Deere and Co. 39% 40% Dow Chemical 65 66% Du Pont (El) 162% 163% Eastman Kodak 108% 110% First Nat City 36% 37 Admiral Corp Allerighenv Pow S 19% 16% Akzona 18% 19 Am Standard 1474. 14% Gen Elecirlc Gen Foods Gen Motors Gen Pubi ilill Gen Tel Tel Getiy Oil Gilette Glmtiel Brothers Onndvear I and B Gulf Oil Illinois Centra) Ind. In-llco (nl K.islo \lach. Ini Nick of Can Int Faper Int Tel t, Tel 49 49% 23% 23% 51% 51% 12% 12% 22% 22% 101% 104% 33% S3»4 21%e 21% 23% 24% 19% 20% 15%e 7% 7% 219 22n% 23% 26 28% 28% 44% 45 22% 7.1% Ling Lemco Vough 10 10% LI lion lnd. 8 7% Lockheed Aircraft 5 Marcut 25% 26% Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 23 23% McDonnell Doug] 16 15% Mohl) Oil Corp 43% 43% Nabisco Nat Cash Regis! Nat Distillers Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead lnd. 33%e 34% 34% 35% 15 14% 11% 11% 33% 33% 13%0 13% Pac Gas and El Venn Central Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Proctei Garal 22 22% 2% 2% 55%e 59 35% 36% 58su 59% 50% 51 99% 97% RCA 16% 16% Republic Steel 22% 23% Revnolds tod. 43% 44% Roval Dutch Petr 29% 29% 30% 31 Can Breweries Cetto Chadhuurn Goth Chase Select Fd Columbia' Gas Cominco Cnnt. Telephone - 26.03 22 - 29 Int Hank Tor Rec 68%148%b Int Flav Fras 38'38 Int Paper (1 4) 35 35% Kansas Cits Ind 10% Kansas Power 17 16% KI.M 23% 23% Kroger 59% 60% Madison Fund Southern Hallway Sperrv Hand Stand Oil Calif. Stand oil Indiana Exxon Corp. Studehaker Worth Texas Gulf Texas lust. Transamerlca Unilever Union Carbide Urn Hoyal drilled Aircraft United Brands US Steel West Union Tel. Westlrighouse El. Woolworth Nat Can NV Coi.tr A North West R N Am Philips Co Occidmital Petr. Tandy Union Electr. United Corps United Gas Western Bancorp 84% 49% c 50 14% 14% 31% 32% 40% 43 38% 39% 27% 28% 82% 83% 75% 75% 28 28% 37% 38% 41% 41%. 42% 8% 8% 12% 12% 15% 16% 15% 15% 23% 23% 12% 12%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13