Eis: verpleging dader brand bij Rijk de Gooyer Personeelsstop voor ziekenhuizen blijft voorlopig van kracht 'Slachting' dreigt als Engeland uit Ulster vertrekt Werkgroep wil voor zomer naaktstranden aan kust realiseren 'Supporters' van het Frans blijven nog toestromen ndonesië ziet in visie Jronk geen dreigement n Suriname kritiek p uitkomst topoverleg Antiekdiefstallen (buit van half miljoen) opgelost Zegel voor Tsjaikowsky-concours EG-Engeland Actie duurt nog voort OUW/KlWAiRfHET WOiENiSOAlG 5 JUNI 1974 BINNENLAND T9/lDiRiLll Kes maanden voor medeplichtige Yan een onzer verslaggevers 1WOJÜLE Tegen de dader van de brandstioliting bij de artiest jjk de Gooyer in Giethoorn, de 26-jarige timmerman Hendrik M., eeft de officier van justitie te Zwolle gisteren, conform het advies aa de Psychiatrische Observatiekliniek te Utrecht, plaatsing in krankzinnigcngestkJit Brimkigeven te Deventer) geëist. r. IL A. Sluijter vorderde bovendien - en dat in afwijking van het rap- ort ter beschikkingstelling van de ■gering als de openbare orde dat wenst mocht maken, egen de 24-jarige stratenmaker Bar- lolomeus K, die als medeplichtige ordt beschouwd, ondermeer omdat met een rieten dak overdekte boer- •rij met zijn gasaansteker werd aan stoken, eiste mr. Sluijter een on- lonvaardelijke gevangenisstraf van maanden met aftrek van negen igen voorarrest. De officier van jus- tie tilde zwaar aan de rol van K, meer omdat deze blijkens zijn ver- aringen wist dat .M., diie gezegd had heb er wel vier jaar voor over' en e in een gesticht had gezeten, 'wat iart' was. Inderonsje' ichtbankzittingen bijwonen doet en in het algemeen niet voor zijn moegen. De mogelijkheid ertoe be iert echter tot het wezen van de emocratie. Openbaarheid van de ;ohtspraak een paar uitzonderin- ;n, waarvoor men begrip moet kun- i opbrengen, daargelaten hoort principieel bij. In Zwolle echter aakt men er nogal eens onderonsjes n. De verdachte wordt als het ware tgenodigd even gezellig bij te schui- m. Hij zit vlak tegenover de presi- ■nt, slechts gescheiden door een nalle groene tafel. De pers hoert iitwelijks wat er gezegd wordt, de ïblieke tribune helemaal niet. Eén sr overigens weinige belangstellen- in gaf gisteren op hartgrondige wij- aan haar ongenoegen over deze irsmalling van de openbaarheid tot ■n onderonsje uiting, e brand bij het gezin De Gooyer ind begin '74 plaats. Van de boerde- bleef geen spaan over. Alle bezit ingen, waaronder veel waaraan de ieinkunstenaar ook vanuit zijn vak eer gehecht was, gingen verloren, emauwernood brachten Rijk de Goo- ir, zijn vrouw en zoon het er levend ;t plan om de boerderij In brand te eken werd op een zondagavond tij- ms een toernee langs de Giethoorn- kroegen geboren. Achteraf is ge- obeerd duidelijk te maken dat het et werkelijk de bedoeling zou zijn weest zover te gaan. Het zou wat de hand zijn gelopen. Men had niet gedacht dat M. zijn dreigende taal in daden zou omzetten. M. deed dit wel. Aanvankelijk was men met zijn vieren. Twee van hen zijn buiten schot gebleven. K. wees M. de weg. Hij braaht hem er met zijn bromfiets heen. De brandstich ting geschiedde voorts ook met zijn aansteker. Niet duidelijk is geworden of M. deze zelf heeft gepakt of dat deze hem werd aangereikt. Toen het dak eenmaal brandde, heeft K. nog geprobeerd het vuur te doven, maar hij ging niet zover, dat hij de familie De Gooyer waarschuwde. De zaak diende al eerder voor de Zwolse rechtbank, maar werd uitge steld tot gisteren in afwachting van het rapport van de Psychiatrische Ob servatiekliniek te Utrecht, omdat M. al eerder in een krankzinnigeninrich ting werd verpleegd. Volgens het rap port mc eten zijn geestvermogens zoda nig zijn gestoord geweest, dat men hem het delict niet kan toerekenen. Hij handelde 'vrijwel zeker in een schizofrene defecttoestand.' De verple ging werd destijds voortijdig beëin digd. Hij onttrok zich aan nazorg. Wat K. betreft kwam uit de -bus dat deze ondermeer ook al eens betrokken is geweest bij het gewelddadig bin nendringen van ee nkerk, bij het leegtappen van benzinetanks van bromfietsen en bij het in brand ste ken van rietvoorraden. Raadsman blij roegentocht De raadsman van beide verdachten een ook al vreemde situatie omdat tijdens een vorige zitting op een gege ven ogenblik één van hen tegenover de ander als getuige moest optreden mr. J. P. Tuin, was blij met de eis tot heropname in Brinkgeven te De venter. Hij verklaarde zich echter te gen de ter beschikkingstelling van de regering. Naar zijn mening staat het geval op zichzelf. Er is weinig kans op herhaling. M. gaf nooit blijk van pyromane neigingen. Het is praktisch zeker dat zijn behandeling tot gene zing zal leiden, aldus mr. Tuin. Met betrekking tot K. merkte mr. Tuin op dat medeplichtigheid uit de feiten niet. is af te leiden. Toen hij tot de ontdekking kwam dat het menens was, heeft hij alles gedaan om M. van zijn daad terug te houden. Een voor waardelijke straf leek hem in dit geval voldoende. De president, mr. G. J. M. Knottnerus zal over een week uitspraak doen. fAKARTA (AFP) De opmer- ngen die minister Pronk (Ont- kkelingshulp heeft gemaakt er hulp aan Indonesië lijken lornamelijk te zijn bedoeld voor nnenlands gebruik. Dit heeft de donesische minister van Buiten- ndse Zaken Adam Malik ver aard. iniister Mallik zei de opmerking van iniister Pronk, dat wordt onderzocht de huilp geschikt is als een imstru- ent om politiieke en sociale veran- iringen te weeg te brengen, niet te schouwen als een dreigement dat ze hulp zal wordien gestaakt. Men oet rekening houden met die tijdstip larop, en de omstandigheden waar- ider, zij is gemaakt, aldus minister ilik. Het huilpverlenimgisbeleid is n intern Nederlands probleem, en t zal nauwelijks van invloed zijn op I bedragen die Indonesië via de GI (Intergouvernementele groep •or Indonesië) ontvangt en zal ont- ngen. regeringsblad 'Suara Karya' hreef dat, indien minister Pronk's rklaring juist is overgekomen, zij jna neerkomt op inmenging in de nnenilandse aangelegenheden van In- doesië. Djakarta zou opheldering moeten vragen, omdat het hier om een zaak van beginselen gaat. Volgens 'Merdeka' moet de Indonesi sche 'regering niet afwijken van het principe dat hulp slechts kan worden aanvaard indien geen economische en politieke voorwaarden worden gesteld. Indien de hulpverlening inmenging in de biinnenllandse aangelegenheden be tekent zal 'het Idonesiscfhe volk' graag zien dat de IGGI wordt ontbon den. aldus 'Merdeka'. Afrikaan gedood Eén Afrikaan kwam om het leven en twee werden er gewond toen de Rhodesdsche politie maandagavond tij dens een ordeverstoring in de stad Gwelo het vuur opende, z owerd giste ren officieel bekend gemaakt Verder werden er acht Afrikanen gearres teerd, aldus de politie. Volgens politieke waarnemers hangt het incident samen met de afwijzing van de jongste regeringsvoorstellen in het onafhankelijkheidsgeschil door de Afrikaanse nationale raad. De Afri kaanse nationale raad wenst dat de negerbevolking in Rhodesië een haar toekomend aantal zetels krijgt in het parlement, waarvan de 66 zetels over- in een onzer verslaggevers EN HAAG De waarnemend leider van de oppositie in het Suri- tamse parlement, dr. L. Mungra van de (hindoestaanse) Vooruit- revende Hervormingspartij heeft in de Paramaribo kritiek gele- rd op de resultaten van het topoverleg in Den Haag over de toe- imstige onafhankelijkheid van Suriname. tgangspunit voo de heer Mungra as daarbij de overeenkomst die pre- ier Arron als waarnemend minister in financiën in Den Haag had ge nten en waarbij Nederland toezegde miljoen Surinaamse guldens bij te agen aan de 'lopende Surinaamse grobing ter dekking van het gat van miljoen Surinaamse guldens in die •grobing. heer Mungra hanteert dit bedrag anelijk als de defeinitieve 'afkoop- m van Nederland en van dit uitgangs int uit is hij 'na zorgvuldige analy- tot de conclusie gekomen dat ook aderland. evenals premier Arron, ge- kkig zal zijn met deze over- nkomst, omdat men in Den Haag er •oit op had gerekend zo goedkoop n Suriname af te zullen komen'. 'De regering-Arron', aldus deze woord voerder van de Surinaamse oppositie, "heeft tot nu toe het specifiek Neder landse belang gediend met verwaarlo zing van het Surinaamse belang. Zelfs op de drempel van het loslaten van Suriname heeft Nederland ons niets gegeven. Ons land is door deze over eenkomst met Nederland afhanke lijker geworden'. Deze kritiek van de heer Mungra trof met name de Nederlandse voorwaarde bij deze (eenmalige) hulp, namelijk dat 57 procent of wel 13 miljoen Surinaamse guldens zal moeten wor den gebruikt ter afrossing en betaling van rente over de geconsolideerde schulden van Suriname over de jaren 1972. 1973 en 1974. In augustus weer gesprek over gevolgen LEIDSCHENDAM De vorig jaar noveanber voor de ziekenhui zen afgekondigde, en sindsdien veel gekritiseerde, personeelsstop wordt voorlopig gehandhaafd. Staatssecretaris Hendriks van volks gezondheid deelde dit gisteren mee, na afloop van een gesprek met de samenwerkende bonden van overheidspersoneel over deze maat regel. LONDEN/BÊLFAST (REUTER/UPI) Premier Wilson heeft de rooms-katholieke minderheid in Noord-lerland verzekerd dat Engeland zich niet uit Ulster zal terugtrekken. In het parlement zei hij dat de enige oplossing voor Noord-lerland het verdelen van de macht tussen katholieken en protestanten is. Als dat niet ge beurt, kunnen volgens de bewindsman de Britse troepen niet wor den terugtrokken zonder een 'slachting' te riskeren. Wilson sprak tijdens de tweede dag van een debat in het Lagerhuis, waar voor de parlementsleden vervroegd van reces zijn teruggekeerd. Aanlei ding is het splijten van de Noordierse bestuursraad van katholieken en pro testanten, vorige week. Daarna is het Noordierse parlement door Londen voor enkele maanden naar huis ge stuurd en wordt Ulster in feite recht streeks vanuit Westminter bestuurd. Wilson zei dat zolang Westminster de verantwoordelijkheid heeft voor de le vens en de veiligheid van alle burgers in het Verenigd Koninkrijk er geen sprake van kan zijn dat de Britse regering zich aan deze verantwoor ding zal onttrekken. Wilson reageerde daarmee fel op de steeds sterker wor dende tendens om Noord-lerland te laten voor wat het is, de troepen terug te trekken en de Ieren zelf hun problemen te laten oplossen. Wilson zei dat in dat geval leiders van zeer kleine groeperingen ('sectaristen', zo als hij ze noemde) een greep naar de macht zouden doen en een gebrokpn samenleving en een gebroken econo mie zouden willen riskeren om hun eigen wensen verwezenlijkt te zien. Limiet In Londen verklaarde het invloedrijke lid van de liberale partij David Steel echter dat hij van zijn Noord-Ierland- politiek is teruggekomen en nu vindt dat de regering een limiet moet stel len aan het verblijf van de 17.000 Britse soldaten in Noord-lerland, zelfs als de datum niet wordt bekendge maakt. Steel zei dat de ineenstorting van het experiment van de gedeelde macht tussen kathplieken en protes tanten definitief is en het geen zin heeft haar nieuw leven in te blazen Wat nu gedaan moet worden, meent hij, is het opnieuw trekken van de grens tussen katholieken en protestan ten. Dat wordt een dure scheiding tussen do bevolkingsgroepen waaraan de Britse regering financiële hulp zou moeten geven Hongerstaking- De dood van een hongerstaker heeft de spanning in Noord-lerland verder vergroot. De 24-jarige Michael Gaug- han, die schuldig was aan bomaansla gen in Londen, stierf gisteren na 65 dagen niet gegeten te hebben. Hij zat gevangen op het eiland Wight. Voor Van een verslaggever ARNHEM Na drie maanden speur werk en nauwe samenwerking tussen de politiekorpsen van Arnhem, Nijme gen en Apeldoorn zijn ongeveer 100 antiekdiefstallen opgelost. De politie verwacht dat de totale buit meer dan een half miljoen gulden waard zal zijn. Tot heden toe zijn vier Arnhemmers aangehouden, die allen oude beken den van de politie zijn. De dieven hadden het voornamelijk gemunt op vakantie- en weekendhuisjes. Hun buit bestond vooral uit antieke klok ken, Friese staartklokken, stoeltjes- klokken, Franse pendules. Perzische tapijten en schilderijen. Het recher cheteam verwacht zeker nog vier we ken nodig te hebben om de hele serie inbraken tot klaarheid te brengen. Men kwam de dieven op het spoor toen bleek dat daags voor de inbraken altijd dezelfde auto werd gezien. Daar na leidde het spoor spoedig naar Arn hem. Bij de daders en helers werden antieke voorwerpen in hun huizen aangetroffen. Premier Wilson zijn dood, waarvoor de autoriteiten 'longontsteking' als oorzaak opgeven, heeft de IRA met wraak gedreigd. Daarom zijn de veiligheidsmaatrege len in Ulster en in Engeland ver scherpt. De IRA noemt in een gisteren uitgegeven verklaring de dood van Gaughan 'een brutale moord'. Volgens hen had IRA als ben politieke delinquent behandeld moe ten worden. 'Als resultaat bracht hij maanden in eenzaamheid door in een met ratten vergiftigde Cel'. De werkgroep, die vorig jaar door Haagse voorstanders van naaktstran den is opgericht, maar zich inmiddels een groot aantal symphatisanten bui ten Den Haag heeft verworven, streeft ernaar om nog voor het begin van de zomer te bewerkstelligen dat er bij Zandvoort, Den Haag en Rijnmond een flink stuk strand voor naakte recreatie wordt gereserveerd. Volgens mr. C. A. Troost uit Den Haag, woordvoerder van de werkgroep VNS, is het 370 meter lange naakt strand bijCallandsoog veel te klein gebleken om alle Nederlandse naak- trecreanten (naar schatting 2 3 pet van de bevolking) op te vangen. 'Een behoorlijk naaktstrand moet tenmin ste 750 meter lang zijn', aldus mr. Troost. Vorig jaar heeft het gemeentebestuur van Den Haag afwijzend gereageerd op een groot aantal verzoeken uit de bevolking om een stuk als naakt strand vrij te geven. Dit heeft in de afgelopen twee weken al tweemaal In de Sowjetunie is voor de tiende keer een postzegel uitgekomen met de beeltenis van de componist Tsjaikowsky. De zegel is uitgegeven ter gelegenheid van het internationale Tsjaikowsky-concours, dat deze zomer in Moskou wordt gehouden. Wilson in Lagerhuis: Vervolg van pagina 1 uitgaven van de Gemeenschap voor de armste lidstaten te verhogen. Zodra zo'n land een produktie heeft die beneden een bepaald peil ligt, moet zo'n staat de 'daartoe geëigende be handeling? krijgenl aldus Callaghan. verder had hij zijn hoop gevestigd op het Regionaal Fonds van de EG, waar door de investeringen in de arme streken moeten worden bevorderd. De bewindsman legde er de nadruk op dat een eventuele regeling niet alleen voor Engeland moet gelden, maar een oplossing moet zijn voor alle lidstaten die in moeilijkheden zitten. Callaghan riep verder op tot een besnoeiing van de landbouwuitgaven van de Gemeenschap, (éen vergroting van de hulp aan de ontwikkelingslan den (met name de Zuiidoostaziatische landen omdat deze staten het meest zijn getroffen door de 'oliecrisis'). Dat Britse toon milder was dan ge vreesd, wordt door waarnemers toege schreven aan een 'ommezwaai' van minister Callaghan zelf en van minis ter president Wilson. De twee zouden aanvankelijk neutraal over geweest van Engelands uittreding uit de EG als niet aan haar wensen werd tege moet gekomen, maar neigen nu naar een standpunt als 'lid blijven, maar proberen de voordelen zo groot moge lijk te maken'. Callaghan zei dat het vinden van een oplossing een wezen lijke eis is in de nieuwe onderhande lingen, maar voegde daaraan toe dat Engeland zonder meer blijft samen werken binnen de Gemeesnschap zo lang over de Britse eisen wordt onder handeld. Hij besloot zijn toespraak zéér Europees toen hij zei: 'De lan den die samen de Europese Gemeen schap vormen moeten een nieuwe start maken. En ik twijfel er niet aan dat dat kan als d« wil ervoor bestaat'. 'Amerikaans komplot' SAN JOSE (AFP, AP)' De ambas sadeur van Panama in Costa Rica, David Pere, heeft meegedeeld, dat er een komplot is ontdekt om de Pana mese regeringsleider, generaal Omar Torrijos, te vermoorden en de presi denten van Costa Rica en Honduras af te zetten. De samenzwering zou zijn georganiseerd en betaald door de maatschappij 'Standard Fruit'. Ameri kaanse en Britse 'huurlingen' zouden van plan zijn de helikopter van presi dent Torrijos door sabotage te laten verongelukken. De staatssecretaris zei, dat als er pun ten zijn diie opgelost kunnen worden, daar im alle redelijkheid over te pra ten valt. Het is echter de vraag, aldus de heer Hendriks, of hij alle klachten en bezwaren even zwaar moet laten wegen. Hij merkte ondermeer op, dat er bijzonder weinig ziekenhuizen zijn geweest, diie bij het centraal orgaan ziekemhuistanieven om ontheffing van de maatregel hebben gevraagd. Volgens de staatssecretatiis mag d e kwaliteit van de zorg niet onder de personeelsstop lijden. Overigens tonen recente cijfers aan, dat de bezettings graad van de ziekenhuizen, dalende is. In augustus zal er opnieuw een bij eenkomst met alle betrokkenen zijn om de problemen die met de perso neelsstop verbandhouden te bespre ken, ondermeer de werktijdverkor ting, uitbreiding van de vakantie en de opleiding. Ontevreden De heer Van Geffen van de ABVA toonde zich namens de samenwerken de bonden van overheidspersoneel niet tevreden over toezegging van dit geisprek. Met deze 'schandelijke' toe zegging schieten de ambtenarenbon den en het landelijk actiecomité 'stop personeelsstop' volgens hem helemaal niets op. Uit de bereidheid van de staatssecretaris die gevolgen van de stop ter discussie te stéllen, leiden de bonden alleen maar af. dat de heer Hendriks moet toegeven, dat de perso neelsstop feitelijk onhoudbaar is. De manifestatie van werkers in de ge zondheidszorg tegen de personeels stop, zaterdag in Utrecht, gaat dan ook gewoon door. 'Ik verwacht nu een nog massalere opkomst', aldus de heer Van Geffen. Tijdens het onderhoud stelden de bonden, dat in een aantal ziekenhui zen een voor het personeel onhoudba re situatie is ontstaan of dreigt te ontstaan. Temeer daar de ingevoerde arbeidstijdverkorting en de verlenging van de vakanties niet door personeel suitbreiding mogen worden opgevan gen. De staatssecretaris is nu bereid om. met handhaving van de personeelsstop als uitgangspunt, nogmaals te praten over alle facetten van deze maatregel en over de gevolgen van de arbeid stijdverkorting en de vakantieuitbrei ding. Er stond voor augustus al een bespreking op het programma met de nationale ziekenhuisraad, het gemeen schappelijk overleg van ziekenfondsor ganisaties. de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der ge neeskunst en het centraal orgaan zie kenhuistarieven over de huidige situa tie en over wat er eind november (als de stop 'afloopt') moet gebeuren. De samenwerkende boniden van overheid spersoneel zijn nu ook voor dit ge sprek uitgenodigd Medewerking autoriteiten ontbreekt nog Van een onzer verslaggevers DEN HAjA'G 'Als wc voldoende medewerking van de autoritei ten krijgen, is liet in principe mogelijk dat er over twee dagen langs de gehele Nederlandse kust voldoende gelegenheid is tot naakte stramdrecreaitie.' Dit deelde het uitvoerend comité van de werk groep VNS (vrije naturistische stranden) gisteren tijdens een pers conferentie in Den Haag mee. De handtekeningen voor het handhaven van het frans in dc brugklas stromen binnen. Ruim 270 reacties zijn nu geteld, waar van slechts vijf zich tegen het frans uitspraken. Wij krijgen nü veel lijsten met handtekeningen binnen, en dat tikt lekker aan. Leerlingen en leraren van mid delbare scholen sturen ons brie ven of briefkaarten vol handteke ningen. Particulieren doen daar overigens niet voor onder. Een aantal lezers is de familie afge gaan, of heeft een kleine actie onder vrienden en kennissen ge organiseerd. Dat leverde in veie gevallen heel wat krabbels op. Lezers die nog willen reageren kunnen dat overigens voorlopig blijven doen. Gezien het grote succes van de actie hebben ook andere groeperingen, flie tegen afschaffing van het frans ageren, besloten nog een tijdje op deze voet door te gaan. Voorname re den voor het doorgaan is ook dat politiek Den Haag op zijn zachtst gezegd verbaasd begint te staan van het grote aantal reacties dat de diverse acties hebben opgele verd. Hoe politiek? Hoe ligt deze zaak nu politiek? Dat vroegen ons een aantal le zers. De vraag is vrij moeilijk te beantwoorden. Tegenstander van de harmonisatieplannen, en dus van de afschaffing van het frans, zijn de CHU, de CPN en de VVD. Hoe deze kwestie bij de andere partijen ligt is niet geheel bekend. Binnenkort zullen wij dat peilen, maar eenvoudig zal dat niet zijn omdat binnen een aantal partijen zowel voor- als tegenstanders te vinden zijn. Een andere vraag die lezers ons stelden was wanneer er nu over die harmonisatie van de brug klassen beslist wordt Daar valt weinig over te zeggen. Officieel had de Tweede Kamer zich al begin dit jaar over de harmonisa; tieplannen moeten buigen. Voor het zomerreces zal deze zaak ze ker niet meer aan de orde ko men. Wij zullen dus tot na de zomer moeten wachten. Elke handtekening die binnenkomt kan dus nog bijdragen om de Kamerleden van gedachten te doen veranderen. Die reacties die binnen kwamen zijn grofweg in vier groepen in te delen. Vele leraren en leerlin gen van middelbare scholen wil len het frans niet kwijt Voor de minister van onderwijs moet dat een teken aan de wand zijn: de personen die direct bij deze on derwijshervorming betrokken zijn willen het frans niet kwijt De tweede groep is een heel bijzon dere groep: mensen die (meestal om financiële redenen) alleen de lagere school konden doorlopen en het ontbreken van enige ken nis van een vreemde taal als een gemis hebben ervaren. Via avondstudie hebben zij hun scha de ingehaald, maar zij zeggen dat talenstudie op latere leeftijd vaak een zeer inspannende bezigheid is. Zij wensen dat hun kinderen of kleinkinderen niet toe. De der de groep wijst op het belang van de franse taal, cultureel, weten schappelijk, economisch en poli tiek gezien. De laatste groep de kleinste zou je de franco- fielen kunnen noemen; mensen die hun vakantie vaak in een franstalig land doorbrengen en daarbij profiteren van hun ken nis van deze taal. Esperanto Het aantal tegenstanders is na tuurlijk te klein om hun argu menten in groepen in te delen. Wel kregen wij nu enige brieven binnen van mensen die vinden dat het esperanto een goed alter natief is voor alle problemen rond het onderwijs in de vreem de talen. Wij kunnen hun me ning niet delen. In de eerste plaats spreken op deze aardbol nog maar zeer weinig mensen esperanto, en je leert een taal tenslotte om met anderen te kun nen praten. Bovendien valt met alleen de studie van esperanto bovendien een brok cultuur weg. Tot zover deze 'tussenstand' van de handtekeningen-actie. Wij be danken alle lezers voor of tegenstander die ons zoveel lange en interessante brieven schreven. En nogmaals: de actie is nog niet afgelopen. Postbus 859, Amsterdam, onder vermel ding van 'frans'. JAN BROKKEN geleid tot protestacties, waarbij een aantal naaktbaders (meest jongeren) een stuk strand 'kraakten'. Inmiddels heeft de werkgroep VNS de gemeente besturen van Rotterdam en Zandvoort schriftelijk verzocht om een stuk naaktstrand. 'Voor wat betreft het Rotterdamse gebied zou een dergelijk strand op de Maasvlakte kunnen ko men', aldus mr. Troost. Volgens de heer Troost loopt Neder land in haar tolerantie met betrek king tot naaktstranden ver achter bij hèt buitenland. 'Het is hoog tijd dat er nu eens naar ons geluisterd wordt. Momenteel worden langs de gehele kust tot aande waddeneilanden toe al stukken strand illegaal voor naakt recreëren gebruikt. Waarom zou dat niet gewoon gelegaliseerd kunnen worden? Volgens opiniepeilingen is de minderheid van de Nederlandse bevolking beslist tegen naaktrecreatie. De overigen bestaan uit voorstanders en mensen die het geen lor kan schelen', aldus mr. Troost. 'Waarom waarschuwde Je de voorman niet, toen Je machine te heet werd?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11