E ttUFHïl Van Agt: eis tegen kapers is verstandig Algerije zet punt achter olie-boycot We hadden 750.000 gasten |ei- Israël handhaaft harde koers jegens Arabieren tn deze krant 3 v. d. Velde Ierse hongerstaker in Londen overleden Zwitser (21) bij ruzie gedood Sportvissers op wad omgekomen Fabrieksramp: 29 doden MEDEDELING Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Anti-Nederlandse club verdeeld hogere spaarrente bij de Rabobank Q tot Rabobank G3 Bij spelen omgekomen Nieowe Leidse Coolant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 DINSDAG 4 JUNI 1974 55ste jaargang no. 51 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 13. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJcvellstraat 372, telefoon 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN HAAG Het afgelopen plnksterweekeinde hebben 750.000 buitenlanders per auto ons land bezocht, hetzelfde aantal als tijdens de pinksterdagen van vorig jaar. Het record van 1972, 800.000 toeristen, werd dus niet geëvenaard aldus het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat steek proeven nam bij zestien gyens- doorlaatposten. De bezettingsgraad van de Duitse auto's was hoger dan vorig jaar, waaruit volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme een stuk energiebewustzijn van onze oos terburen spreekt. Hun auto's wa ren in de regel door vijf of zes personen bemand. Het lag volgens het bureau in de lijn der verwachtingen dat het recordbezoek van 1972 niet zou worden gehaald, enerzijds omdat de bollenvelden niet meer in bloei stonden, anderzijds omdat de zomervakantie voor de deur staat. De verblijfstoeristen Duitsers, Fransen, Belgen en in Duitsland gelegerde Amerikanen die vrijdag en zaterdag Nederland binnenreden, hadden een duide lijke voorkeur voor de kuststreek en de watersportgebieden. On danks deze geconcentreerde be langstelling deden zich geen lo- giesproblemen voor. Dit kan deels worden toegeschreven aan het feit, dat zich onder de bui tenlanders vele kampeerders be vonden. Daarnaast hebben veie VVVs kunnen steunen op een aanzienlijk adressenbestand van particuliere verhuurders die ook ou weer voor uitkomst zorgden. Door de minder goede weersom standigheden op Tweede Pink sterdag kwam de terugtocht van de bezoekers in de morgen al op gang. Het regenachtige weer heeft verder recordcijfers bij de diverse attraktlepunten in de weg gestaan. Op verscheidene auto snelwegen ontstond gistermiddag filevorming. SCHIPHOL Minister van Agt (justitie) vindt de eis van vijf jaar gevangenisstraf van de Haar lemse officier van justitie mr. J. J. Bredius tegen de twee Pales tijnse vliegtuigkapers verstandig. 'Gezien de belangen en de verant woordelijkheden die hier meespelen, vind ik een eis van vijf jaar een verstandige', zei hij gistermiddag op Schiphol. Minister Van Agt heeft in Wenen deelgenomen aan de vergade ring van ministers van justitie van de Raad van Europa. De minister, die vóór zijn vertrek de mogelijkheid van uitlevering van de twee kapers aan een land dat 'serieus de straf wil uitvoeren' niet onmoge lijk achtte, zei het onwaarschijnlijk te vinden dat Engeland alsnog om uitle vering zal vragen. Op de vraag of Israël tot de landen behoort die de strafuitvoering van Nederland wil overnemen, zei de minister: 'Ik geloof niet dat Israël volgens het verdrag voor uitlevering in aanmerking komt. Het betreft geen Israëlisch vliegtuig, er zijn geen Israëlische slachtoffers en het misdrijf is niet in dat land gepleegd'. De twee kapers, die cp 3 maart op Schiphol een VC-10 van de Engelse maatschappij British Airways in brand staken na het toestel, dat van Beiroet op weg was naar Londen, te hebben gekaapt, hebben duidelijk te LONDEN (Reuter, UPI) In een Londens gevangenishospitaal is giste ren de 24-jarige Michael Gaughan, een Ier, overleden aan de gevolgen van zijn hongerstaking. De man, die een straf van zeven jaar wegens een bank roof uitzat, begon zijn hongerstaking op 30 april. Gaughan gaf destijds tijdens de rechtzitting toe dat hij een voormalig organisator was van de 'Workers for Eireann', een politieke groepering die nauw verbonden is aan de Ierse Republikeinse beweging. Vol gens de politie was Gaughan een belangrijk IRA-functionaris. Het Brit se ministerie van binnenlandse zaken had eerder gemeld dat Gaughan sinds zondag aan longontsteking leed. In een Londense gevangenis zitten ook twee Noordierse zusters, Dolores en Marian Price, die al sinds novem ber in hongerstaking zijn. Zij hebben sinds vijftien dagen geleden alle voed sel geweigerd en verkeren in levens gevaar. De zusters eisen overbren ging naar een Noordierse gevangenis. Zij waren tot levenslang veroordeeld wegens hun aandeel in een reeks auto-bomaanslagen in Londen. De IRA heeft gewaarschuwd dat hun overlijden de 'zwaarste consequenties' zal hebben. De Britse regering heeft geweigerd de zusters Price naar Ul ster over te brengen. Zonnig Droog weer met zonnige perio den en een zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. Maximum-temperaturen 14 gra den Celsius aan zee tot 18 gr. C. in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig met plaatselijk re gen en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 04.23 onder: 20.1*4 maan op: 21.36 onder: 04.37 Confectiebedrijf wil inkrimpen kennen gegeven niet naar Beiroet te willen worden teruggestuurd. Minis ter Van Agt heeft tijdens zijn verblijf in Wenen niet gesproken met Arabi sche ministers, die in de Oostenrijkse hoofdstad deelnamen aan een vergade ring van de OPEC-landen. AMSTERDAM In de nacht van zondag op maandag is de 21-jarige Zwitser Claude Cruz uit Genève op de Nieuwmarkt in Amsterdam door een Nederlander doodgestoken. Het slach toffer bezocht Nederland als lid van een voetbalclub iri zijn woonplaats. Hij was in gezelschap van drie andere leden van die club, toen hij ruzie kreeg met de Nederlander, die daarbij met een mes begon te zwaaien. De moordbrigade van de hoofdstedelijke politie, die de zaak in onderzoek heeft, was de dader gisteravond nog niet op het spoor gekomen. Ook het motief van de ruzie is onbekend. De Nederlander die de messteek heeft toegebracht, was in gezelschap van een oudere en een jongere vrouw, die eveneens spoorloos zijn. ADVERTENTIE) Een publïkatie van de Stichting Voorlichting Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven, Den Haag. JERUZALEM, GENEVE (AP, Reuter, UPI) Israël trekt zich niet terug tot de grenzen van voor de oorlog van 1967 en is tegen een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever, zo heeft Israëls nieuwe premier Jitzak Rabin ver klaard. In Genève is gisteren al een Israë- lisch-Syrisch akkoord bereikt over de technische details van de troepen scheiding. Palestijnse leiders zuilen- vermoedelijk niet deelnemen aan het vredesoverleg over het Midden-Oosten in Genève. Zij hebben een aantal eisen gesteld, waardoor zij wellicht niet worden uitgenodigd naar Genève te komein. Maar ook zouden zij, aldus zegslieden in Cairo,' zelf niet eens willen. Het Israëlische parlement heeft giste ren met 61 tegen 51 stemmen en vijf onthoudingen zijn vertrouwen uitge- We zijn uit ons jasje gegroeid. vrienden Algerije viert het einde van het stookseizoen met de opheffing van zijn olie-embargo. Dat geeft ons een warm gevoel, we blijken weer ergens Arabische vrienden te hebben. Hoewel onze beste vrienden natuurlijk dichter bij huis zitten. Juist. V daar. Abonneer eens iem&nd. MEUWE AIIOWEE NAAM: STRAAT GIHO: PLAATS Wenst abonnement op: l'KOUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI NIEUWE LE1DSE CRT DORD'I'S DAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: A d res Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Ge/.ellige rookverdrijver. Brochure 'Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Altijd paraatmap (4- briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792 A'dam. sproken in de nieuwe coalitieregering van de 52-jarige premier Rabin. In een rede vóór de stemming over de vertrouwensmotie had Rabin verkl aard, dat zijn kabinet zal blijven stre ven naar een echte vrede met de buurlanden van Israël. Maar Israël kan niet terugkeren tot de grenzen van voor de jund-oorlog van '67 omdat die onverdedigbaar zijn, aldus Rabin. De nieuwe regering is bereid met Jordanië te praten, maar niet over de stichting van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever. Over de Palestijnen zei de premier: 'Israël is tegen de uitnodiging van vertegenwoordigers .of waarnemers van sabotage- en terreurorganisaties als deelnemers of waarnemers (op het Geneefse overleg). De regering zal geen onderhandelingen voeren met terroristische organisaties, die hebben verklaard rlat zij ziHi de vernietiging ten doel stellen van de staat Israël'. Volgens waarnemers zal Rabin in gro te lijnen het beleid voortzetten van het kabinet van Golda Meir. Zie verder pag. 2, le kolom. DEN HELDER Gistermiddag is het lichaam van de 38-jarige L. G. J. Hol lander uit Alkmaar voor de kust van Wieringen aangetroffen. Zijn collega, de eveneens 38-jarige S. A. Agema, wordt nog vermist. De beide mannen waren op eerste pinksterdag met een bootje het wad opgegaan tussen Texel en Wieringen om te gaan vissen. Toen de familie zondagavond nog niets had gehoord werd alarm geslagen. Inmiddels is ook dc polyester boot waarin beide mannen waren uitgeva ren, gevonden. Zij aan zij staan tientallen brand weerauto's voor de brandende ruïnes van de Britse chemische fabriek Nypro, waarin 29 werk nemers bij explosies om het le ven waren gekomen. Zie ook pa gina 6. Johan Neeskens knalde zaterdag uit een strafschap Nederland nog net langs het Duitse Kickers Offenbach. Het was de beslissing van een voor Nederland weer slecht uitvallende oefenwed strijd. Evenals tegen HSV werd het nu slechts 2-1. Als voor naamste excuus gold dat Cruijff (geblesseerd) niet speelde en Van Hanegem al snel meest uit vallen. Zonder die twee is Ne derland een dolend elftal. Meer over deze wedstrijden en de sportgebeurtenissen van dit weekeinde op de sportpagina. aan de adverteerders in de rubriek In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. CAIRO (U'PI, Reuter) De Arabische olieproducerende landen vormen niet langer één front tegen Nederland. Eén lid van deze olieclub, Algerije, komt er rond voor uit, dat de boycot tegen ons land nu lang genoeg geduurd beeft. Op eeri bijeenkomst van Arabische olieministers, met Pinksteren in Cairo gehouden, heeft Algerije zich inge spannen om het embargo tegen Ne derland opgeheven te krijger. Dat is niet gelukt, maar Algerije zal zich van het besluit van de Arabische broeders om de boycot nog te laten voortduren, niets aantrekken, zei de Algerijnse olieminister, Belaid Abdes- salam, gisteren vóór zijn vertrek uit Cairo. Volgens hem voelden de meeste van de acht andere Arabische olielanden wel voor het standpunt van Algerije, maar lieten ze zich bepraten door sjeik Achmed Zaki Jamani van Saoe- di-Arabië, die een scherp anti-Neder landse houding aannam. Contra Nederland Deze sjeik heeft tegenover het Egypti sche persbureau voor het Midden-Oos ten gezegd, dat Nederland ongevoelig is gebleven voor de pogingen van 'Europa' om Nederland te overtuigen van de noodzaak, dat Israël alle Ara bische gebieden ontruimt: 'Nederland blijft vasthouden aan het Israëlische standpunt'. De stem van Saoedi-Ara- bië, de grootste olieproducent in het Midden-Oosten, weegt zwaar in de Arabische olieclub. Algerije had al eerder laten merken, dat het voor een beëindiging van het embargo tegen Nederland voelde. In het officiële Algerijnse partijblad El Moejahid werd als motief daarvoor aangevoerd, dat Nederland zijn hou ding ten opzichte van de Arabieren heeft gewijzigd door akkoord te gaan met het voorstel, een conferentie tus- ADVERTENTIE de bankvoor iedereen sen de Arabieren en de Europese gemeenschap te houden. Op de bijeen komst in Cairo zouden de ministers van Libië. Bahrein en (met enige reserve) Egypte hebben laten weten, dat ze eigenlijk de Algerijnse opvat ting delen. Op 10 juli zullen de Arabische olieministers de kwestie-Ne derland opnieuw bespreken. Olieprijzen Tijdens de Pinksterdagen heeft ook de economische commissie van de OPEC (waarin vrijwel alle olieprodu cerende landen zijn verenigd, ook b.v. Indonesië en Venezuela) vergaderd, en wel in Wenen. De commissie heeft voorstellen gedaan, die tot nieuwe Zie verder pag. 5,4c kol. ROTTERDAM De 8-jarige Mike Rens uit Rotterdam-Ommoord is zater dagmorgen tijdens het spelen op een bouwplaats getroffen door een houten balk. Met ernstige verwondingen werd hij naar het Bergwegziekenhuis over gebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Binnenland 'Pink Pop' Festival groot succes 4 Europese vliegtuigindustrie is springlevend 5 Uurtje filosofie van Toon Hermans7 Buitenland Senaat wil Nixon nog niet kwijt 6 Kerk Prof. Popma een ongewone man2 Gereformeerde kerken groei en niet verder2 Nieuwe boeken 2 leadlo en tv 4 Mrlps, feuilleton 4 Puzzel, recept 4 Weer Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1