Rotterdams rose wijk nog niet uit brand KATENDRECHTERS ROTSEN WEER MET SEX-KAPITAAL Brandstichting 'om wijkorgaan te intimideren' Commentaar Slecht advies Jongensboek het weer Pinksterzon weerrapporten Strandverwachting Medici zien mens als robot Kostenstijging mag direct doorberekend Bromfietser aangereden J'HOl KWVIiïKT ZAOTERIDuG 1JTONT1974 BENMENLAND/COMMEWBAiAiR T5/K7 Toegegeven: het is zeker vooreen prins onaangenaam om op een'nel- weg waar hij zich keurig ai de voorgeschreven maximum-scheid houdt, om de haverklap doorte ge wone man te worden ingehaai Nie mand wil graag gepasseerd /orden, maar dat deze ervaring voor <n prins extra pijnlijk is, zal iederee;een enkele verblinde republikein'wellicht uitgezonderd zich zond" moeite kunnen indenken. Dat prins Bernhard in ee toespraak voor artsen-automobilisterhet thema van de snelheidslimieten *eeft aange roerd, behoeft dan oc nauwelijks rechtvaardiging. Minder>egrijpelijk is evenwel, dat de prins, i-plaats van de overtreders van deze eperkingen te vermanen, zich tegenbeperkingen zelf heeft gekeerd. Waarop berust deze enswijze? Aller eerst kennelijk op 'e opvatting, dat de meeste automc'hsten toch heel redelijke mensen Jn> die dat is gebleken best >n vaart wat willen matigen, alleen 50 drastisch als de overheid vai hei verlangt. Een vervolgens blijkbar op het principe, dat de overheir de natuurlijke goed willendheid va- de burgers niet moet frustreren doe eer al te grote kloof te scheppen «ssen wat de automobi list doet en *at h) moet. Het is dit pmcip', dat onze bevreem ding wekt. len :an dit beginsel, met behoud var de trekking, ook anders formuleren Zó lijvoorbeeld: de rege ring moet de ïatuurlijke bereidheid van de birger om de overheid zo'n béétje te gehofzamen, niet frustreren door te eise; dat die burgers de overheid heleiaal gehoorzamen. Wie zich de gevo^n eens probeert voor te stellen, als beginsel zou worden toegepast c bv. de belastingheffing (waar de 'ken misschien niet veel anders ligp dan op de snelweg), die zal er wefë moeite mee hebben, de ondeugdekheid ervan te onderken nen. Het lijkpns toe, dat de adviseur die in prins*ernhards toespraak voor de artsen-?orn°t>ilistcn de hand heeft gehad,'et alleen de prins, maar ook de re van onze samenleving een slechfdienst heeft bewezen. Zijn ad vies 1 niet alleen krenkend voor de veleoitomobilisten die de overheid wè}3ehoorzamen, maar het verleent boiidien een soort van koninklijke goikeuring aan snelheidsmaniakken, p wat misschien nog erger is: het fag van de overheid wordt erdoor /-knact. Er zijn twee mogelijkheden om het verslag van de rekenkamer te lezen. De eerste is verontwaardigd en zit boos voortdurend 'n hoofd te schudden over zoveel ongerechtigheden, die on der ons bedreven worden door men- len, die op een of andere manier kans hebben gezien de overheid met haar schijnbaar onuitputtelijke geldmiddelen te behandelen als een goedige en wat sullige suikertante. Het is ook mogelijk uit lezing van het verslag een zekere voldoening te put ten. Immers: alleen het feit al dat j alles hier zo netjes, zo nuchter, zo proces-verbaalachtig op papier staat, bewijst dat dit verborgen gedoe (om het even of het nu te goeder of te kwader trouw is bedreven) toch maar voor het voetlicht kon worden ge haald. Wij zouden dus kunnen adviseren: Lees het maar als een jongensboek met duidelijk gelegde onderscheidin gen tussen goed cn kwaad en een tot tevredenheid stemmende afloop. Het kwaad is niet alleen gesignaleerd, maar ook zijn de wegen aangegeven om herhaling te voorkomen. Toch blijven er ook bij deze beschouwingswijze, die beslist onze voorkeur heeft nog wel een paar angels haken, namelijk daar waar de rekenkamer moet herhalen wat vorige 1 jaren al gezegd is. Dat is akelig niet alleen omdat herhalingen verve lend zijn en overbodig zouden moeten zijn, maar vooral omdat die noodzaak van herhalingen er op wijst dat er j toch hier en daar in het overheidsap paraat een zekere mate van autonomie zit dat het niet- of nauwelijks mogelijk is ook maar iemand een greep te doen krijgen op een bepaalde gang van zaken. Wat bijvoorbeeld te denken van de (herhaalde) klacht van de rekenkamer dat de universiteiten en hogescholen kennelijk geen enkele haast maken met het opzenden van accountantsrap- I porten over hun jaarrekeningen? Het zal duidelijk zijn dat bij een I achterstand van twee tot vijf jaar een dergelijke controle achteraf geen enkel effect heeft. Ja, zelfs moet worden gevreesd dat in de loop van die tijd allerlei niet gesignaleerde fouten en misstanden tot een bedenkelijke wild groei hebben geleid. Het heeft er waarschijnlijk wat mee te maken, dat een groot aantal over heidslichamen cn dan denken wij niet alleen aan de universiteiten) zo onper soonlijk geworden is. Misschien ver dient daarom ook hier een suggestie van de Rotterdamse hoogleraar Koop- mans een positieve overweging. Koop- mans wilde goed lopende cn goed beheerde overheids- en semi-ovcr- door Huib Goudriaan ROTTERDAM De Katendrechters, de ongeveer 2900 bewoners van de Rot terdamse rose wijk, zijn nog niet uit de brand. Hoewel het in de nacht van 20 augustus vorig jaar ernstig door vlammen geteisterde wijkgebouw vandaag wordt heropend door wethouder drs. J. G. van der Ploeg, en het wijkorgaan Katendrecht op de uitnodiging heeft laten drukken 'wij zijn uit de brand', is vorige week de vuurhaard de strijd tussen 'gewone' bewoners en sex-ex- ploitanten opnieuw opgelaaid. In de nacht van donderdag op vrijdag 24 mei werd geprobeerd het miieuwe wijkigehouw weer dn brand te steken. Door een ingeslagen ruit werd een fles met een brandende vloeistof naar binnen gegooid en ook werd een der- Spanningsn gelijke fles tegen de voordeur ge plaatst. Volgens mevrouw Louise Lembke, secretaresse van het wijkor gaan Katendrecht, moeten de nog on bekende daders onder de -bordeel- en sexdubhouders worden gezocht. vensgevaarlijk spelletje'. Er wordt in Nederland wel rekening gehouden met souteneurs en prostituees, maar niet met de slachtoffers'. Meepraten over gestichte branden Mevrouw Lembke kan meepraten over door sex-exploitanten gestichte bran den: anderhalve maand geleden, in de nacht van 16 april, ontsnapten zij en haar gezin op het nippertje aan de dood in de vlammen, aangestoken door sex-exploitant Rinus Smit. Me vrouw Lembke: 'Ik werd wakker toen werd aangebeld door twee onbekende voorbijgangers, die zich nog steeds niet hebben gemeld op een oproep van de politie; als we niet gewekt waren, hadden imijn man, de twee kinderen en ik niet meer uit ons huis kunnen ontsnappen'. Rinrus Smit (26), tegen wie proces verbaal is opgemaakt, heeft inmiddels in een interview met het Rotterdams Nieuwsblad gezegd dat hij bedreigd was door een 'Aktiegroep Katen drecht*, die zou proberen de prostitu tie op Katenidredht stuk te maken. Daarom had hij, om het wijkorgaan te intimideren, mevrouw Lembke met de brandstichting willen 'waarschuwen'. 'Vanaf de overkant van de straat heb ik staan kijken of de brand niet uit de hand zou lopen', aldus Rinus Smit, van beroep glazenwasser in Den Haag en tevens eigenaar van een bordeel en een seclub op Katendrecht. 'Geen zedenmeester' Mevrouw Lembke ontkent ten stellig ste dat er een 'Aktiegroep Katen drecht* zou bestaan en ook dat het wijkorgaan zedenmeester zou willen spelen tegenover de prostitutie als zodanig. 'Wij zijn geen zedelijkheids- apostelen en er is hier vroeger vol doende tolerantie geweest voor de prostituees, maar wij komen nu op voor ons recht hier normaal te kun nen wonen en aanvaarden de terreur van de sex-exploitanten niet. Wij ac cepteren niet dat Rinus Smit ons in een interview bedreigt met de opmer king: 'Het wijkorgaan speelt een le- Mevrouw Lembke vertelt dat er sinds augustus vorig jaar, toen de spannin gen tussen sex-kapitalisme en wijkbe woners explodeerden (vechtpartijen, benzinebommen en wijkgebouw in vlammen) al vier branden zijn ge sticht als repressaille-maatregelen te gen het wijkorgaan, dat het onleef baar worden van Katendrecht door de harde prostitutie heftig bestrijdt. Katendrecht, dat 1200 woonhuizen, 150 bordelen, 80 café's en nu 21 sexclubs telt wordt hoofdzakelijk be woond door havenarbeiders. Deze be- Harde sex en porno In het midden van de jaren zestig begon ook de harde sex en porno op te komen. Verschijnselen, dlie door de autochtone Katendrechters als volgt worden ervaren. Mevrouw Lembke: 'Met behulp van veel kapitaal, onder andere van brouwerijen, worden pan den opgekocht voor het stichten van bordelen en sexlbioscopen. Woon je in een huis waar een sexclub naast is, dan word je weggesard of je vertrekt eigener beweging door het ge schreeuw, het plassen tegen de voor deur, het nachtelijk gelal en de om standigheid dat je kinderen alles waarnemen wat er in een bordeel gebeurt. Nu kun je, in geval van wegpesten, wel een beroep doen op de Mevrouw Lembke ivijst de plaats aan waar vorige week opnieuw werd geprobeerd brand te stichten in het wijkgebouw. schoon te worden opgeleverd. U gelie ve hiervan goede nota te nemen!' Lastig vallen volking bracht tot zo'n twintig jaar geleden, toen de wijk hoofdzakelijk zeelieden trok en 'de meisjes rekening hielden met de buurt' (aldus me vrouw Lembke) voldoende verdraag zaamheid op voor de prostitutie. Naarmate de zeeman, doordat de ha vens verder weg kwamen te liggen en de schepen dankzij moderne losme thoden steeds sneller vertrokken, uit Katendrecht verdween, en bovendien Nederlandse prostituanten uit de om geving en buitenlandse werknemers als nieuwe klanten verschenen, veran derde het karakter van de buurt. De 'meisjes' wonen nu bijna niet meer in Katendrecht zoals vroeger en komen Uit onder andere Den Haag en de slaapsteden van Rotterdam om alleen 's avonds te tippelen. wet op de huurbescherming, maar bij dergelijk verzet krijg je de hele bor deelwereld tegen je'. Harde methoden Mevrouw Lembke laat als bewijs van de harde methoden van de bordeel houders een brief lezen, waarin een bordeelhouder de inwoner van een door hem gekocht huis het volgende meedeelt: 'Mijnheer, als nieuwe eigenaar van het pand, waarin u momenteel woonachtig bent, deel ik u mede, dat ik u met ingang van 2 november (brief was op 28 oktober geschreven red.) de huur op zeg. Het perceel dient op 9 november e.k. door u verlaten te zijn en bezem- Hermanus van Eijk, voorzitter van het wijkorgaan Katendrecht, voegt hieraan toe dat het verschijnsel sexbio- scoop met zich meebrengt dat opge wonden kijkers na de voorstelling de straten bevolken en vrouwen lastig vallen, die niets met de prosti tutie te maken hebben. 'Bovendien veroorzaken de sexclubs de nodige overlast door harde muziek, schetter- licht enz. Daarnaast is er elke nacht het af- en aanrijden van auto's, het claxonneren en rondjes maken van zware vrachtauto's met chauffeurs die het leuk vinden om naar tippelende vrouwen te kijken enz. Maar de bevol king, die uit arbeiders bestaat, wil 's nachts slapen'. De heer Van Eijk heeft geconstateerd dat het aantal sexclubs op Katen drecht in een jaar is toegenomen van drie tot eenentwintig. Het wijkorgaan Katendrecht beschuldigt de Rotter damse samenleving ervan, dat de las ten van de prostitutie (die als een noodzakelijk kwaad wordt gezien) eenzijdig op de schouders worden ge legd van de bewoners van Katen drecht. Gastarbeiders en sexuele nood 'Prostituees, souterneurs en prostituan ten komen uit andere steden of de betere wijken van Rotterdam hier hun. geld verdienen of uiegeven. Gast arbeiders, die in sexuele nood verke ren komen hierheen. Dit alles moge dan een noodzakelijk kwaad zijn, wat overigens nog nooit is onderzocht, maar dit mag dan niet worden afge wenteld op de gezinnen hier', aldus mevrouw Lembke. 'Wij worden nu als lastige actievoer ders gezien, maar de overheid, zeg maar burgemeester Thomassen, zou moeten toegeven dat de zaak dan wordt omgedraaid. Niet wij gaan te gen de wet in, maar de sex-exploitan ten en de overheid die het gelegen- Het ziet er niet slecht uit voor het Pinkster-weekeinde. 'Na de regen van gisteren dringt een rug van hoge druk over de Britse eilanden de zon terug. Het weer zal overal droog zijn en deze situatie houdt ook zondag aan .De temperatuur kan dan bij naar zuidwest tot zuid terugdraaiende toind wat hoger worden in de richting van 20 graden Celsius, in Limburg en oost-Brabant wellicht 22 tot 23 gr. C Dit speelt zich af aan de voorzijde van nieuwe Oceaanfronten, die ver moedelijk op onze breedte niet al te vervelend zullen worden. Hoewel ze in staat zijn de onbestendigheid maandag te vergroten, is op de meeste plaatsen geen regen van betekenis tc verwachten; hoogstens wat nattigheid in het noordwesten of een plaatselijke bui in het binnenland. De onweerdepressie, die van Frank rijk naar Polen trok, bracht hier en daar in Europa wel zware neerslag. Terwijl in ons land Eindhoven met 10 millimeter de hoogste ogen gooide, incasseerde Brussel vrijdagmorgen 27 mm. Grenoble kwam toen op 30 mm. In Bern en Geneve is in de vooraf gaande 24 uur respectievelijk 49 en 48 mm water gevallen met tegelijk door onweer. Slecht was het ook aan de Franse Riviera, waar Nice gistermor gen alleen al 32 mm kreeg. Tot gister avond over de voorafgaande 24 uur: 55 mm. Het vliegveld Wahn bij Keulen kreeg vrijdagmiddag een zware bui met onweer van 24 mm. Met Pinksteren zal het in Frankrijk heidslichamen belonen met een bonus (en daarmee natuurlijk gelijk de bozen straffen door het onthouden van die bonus). Ook dat klinkt allemaal wat erg in de sfeer van het jongensboek, maar hoe zouden wij anders al die logge over heidslichamen nog een paar 'persoon lijke' prikkels kunnen geven? en België wisselend bewolkt zijn met 18 tot 20 gr. C. luchttemperatuur en 24 tot 28 gr. C. in het zuiden. Strandverwachting voor vandaaq en zondag: droog weer met flinke zonni ge perioden. Een zwakke tot matige wind uit noordwest tot zuidwest luchttemperatuur vandaag maximaal 15, zondag 17 6 18 gr. C. Temperatuur zeewater 12 6 13 gr. C. Vooruitzichten voor maandag: wat minder zeker met vooral in noord- Holland en op de Waddeneilanden mo gelijk wat nattigheid. Het blijft zacht. Amsterdam regen 17 0.5 De Bilt regenbui 17 6 Deelen. onweer 17 5 Eelde zwaar bew. 16 0 Eindhoven zwaar bew. 18 10 Den Helder geheel bew. 14 0 Luchth. R'dam regen 17 3 Twente geheel bew. 16 0 Vlissingen geheel bew. 16 1 Zd. Limburg regenbui 18 4 Aberdeen zwaar bew. 13 0 Barcelona onbewolkt Berlijn zwaar bew. 16 0 Bordeau regen Brussel licht bew. 18 22 Frankfort regen 21 10 Genève onweer 23 40 Helsinki zwaar bew. 10 2 Innsbrück zwaar bew. 24 0 Kopenhagen licht bew. 16 0.2 Lissabon onbewolkt 19 0.3 Locarno regen 1 Londen regen 18 0.1 Luxemburg licht bew. Madrid licht bew. Malaga half bew. Mallorca onbewolkt München zwaar bew. 21 0 Nice regen Oslo onbewolkt 18 0.1 Parijs geheel bew. Stockholm onbewolkt 13 2 Wenen onbewolkt 24 0 Casa Blanca geheel bew. 21 0 Istanboel onbewolkt 20 0 heid geven (in strijd met artikel 250 bis van het Wetboek van Strafrecht en met de artikelen 48 en 49 van de politieverordeningtoestaat'. Eroscentrum Burgemeester Thomassen heeft de wijkbewoners vorig jaar min of meer beloofd dat de prostitutie in Katen drecht zou worden 'ingedamd'. Ook kwam de mogelijkheid van het stich ten van een eroscentrum om Ka tendrecht te ontlasten ter sprake. Hoe staat het daar nu mee? Het nogal omstreden denkbeeld van een eroscentrum. een soort grootwin kelbedrijf in prostitutie buiten de woonwijken, zou op een voorstel van B. en W. dat op 18 april door de raad werd aanvaard, aan een werkgroep van de Erasmusuniversitedt worden voorgelegd. Bij de universiteit is ech ter nog niets van een dergelijk ver zoek om de mogelijkheid van een eroscentrum te onderzoeken be kend. Wethouder G.Z. de Vos van sociale zaken vertelt desgevraagd dat dezer dagen een brief aan de universiteit zal uitgaan, waarin gevraagd wordt in overleg te treden met de gemeente over de doelstelling van het onder zoek. Op de vraag of de gemeente met het bevorderen van zo'n onderzoek al niet in strijd is met artikel 250bis van het wetboek van strafrecht, antwoordt de wethouder: 'Het probleem is dat bij het bedenken van iets nieuws altijd het verwijt kan komen, dat je in strijd met een of ander artikel handelt'. Brief Inmiddels heeft de Rotterdamse poli tie vorige week aan 63 sexclubs een brief gestuurd, waarin wordt meege deeld dat voortaan de naleving van de bioscoop- en drank- en horecawet zal worden gecontroleerd, op straffe van een proces-verbaal. Wie nu weet dat volgens het wijkorgaan Katendrecht praktisch alle sexclubs op Katen drecht verstoken zijn van de nodige voorzieningen voor het vertonen van films en van horecavergumningen, concludeert hieruit dat de justitie is begonnen met het 'indammen' van Katendrechts harde prostitutie. Maar volgens officier van justitie mr. A. C. 't Hart moet deze maatregel niet als een 'offensief' worden opgevat. 'We treden niet op tegen toestanden, die we niet zedelijk vinden; het gaat hier om maatregelen tegen de afwezigheid van horeca- en bioscoopvergunningen. En ik weet niet of inderdaad zoveel sex-exploitanten niet over deze ver gunningen beschikken: in Schiedam zijn er sexclubs, die wel degelijk vergunningen hebben.' 'Geeri uitbreiding' Burgemeester Thomassen zegt, dat de ze actie uitsluitend een zaak van de justitie is. Over eventuele maatrege len om de wijkbewoners tegemoet te komen, kan hij niets vertellen, in afwachting van een vergadering van de raadscommissie van algemene za ken, die als enige agendapunt heeft: het probleem prostitutie. De burge meester wil nog wel kwijt, dat de constatering van de Katendrechters dat het aantal sexclubs toeneemt, er naast is. 'Sinds 1972 is er geen uit breiding geweest van het aantal pan den, waarin we prostitutie tolereren: de situatie is bevroren'. 'Overheid te laf' Het wijkorgaan Katendrecht: 'De bur gemeester wordt verkeerd voorgelicht door zijn functionarissen en wij tellen niet alleen de panden, maar ook de vertrekken, die als bordeel of sexbio- scoop worden ingericht. De overhead is te laf om het probleem wezenlijk aan te pakken een eroscentrum te stichten en bij voorbeeld de verant woordelijkheid op zich te nemen voor de seksuele nood van de gastarbei ders, die we naar Nederland halen maar laat wel de mensen hier onder de terreur van de sex-exploitanten leven'. UTRECHT De crisis in de medi sche wetenschap is een gevolg van het fanatisme waarmee zij vasthoudt aan haar inmiddels eeuwenoude dogma, dat luidt: het menselijk lichaam is een robot'. Deze stelling poneert de heer W. Metz, psychiater van Het Dorp in Arnhem, in Medisch Contact. Hij noemt het toenemend ziektever zuim een gezond antwoord van de samenleving op de toenemende in vloed van het medisch dogma. De verantwoordelijkheid daarvoor kan volgens hem niet worden afgewenteld op de zieke leden van die samenle ving. Dc heer Metz pleit voor een vernieu wing van de medische wetenschap tot 'een geneeskunde van de levende mens'. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers heeft de verplichting, die sinds 21 januari 1974 gold, om een zekere wachttermijn in acht tc nemen alvo rens kostenstijgingen in de prijzen door te berekenen, per 1 juni inge trokken. Deze 'wachtkamerregeling' hield in dat producenten 8 weken en verhuurders en dienstverlenende be drijven 6 weken moesten wachten al vorens kostenverhogingen in de ver koopprijs door te berekenen. Voor de handel was de 'wachtkamer regeling' al op 1 mei jl. vervallen. De plicht blijft bestaan om prijsverhogin gen een maand van te voren te mel den. zo heeft het ministerie van eco nomische zaken meegedeeld. HEIJEN De 59-jarige J. Co melis sen uit het Limburgse Heijen is gister morgen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man reed met zijn bromfiets op de weg Venlo - Nijmegen toen hij werd gegrepen door een passerende auto. HOOG WATER 2 Juni 1974 Vlissingen: 12.30 - Harlngvlietsluizen: 1.21-13.48; Rotter dam: 2.22-15.01; Scheveningen: 0.51-13.23; IJ- uiden: 1.30 - 14.00; Den Helder: 5.46 - 18.10; Harlingen: 8.12 - 20.25; Delfzijl: 10.05 22.15. 3 Juni 1974 VUssingcn: 0.37 - 13.02; Haring- vlietsluizen: 2.14 - 14.40; Rotterdam: 3.12 - 15.48; Scheveningen: 1.43 - 14.12; IJmuiden: 2.20 - 14.47: Den Helder: 6.36 - 18.50, Harlingen: 8.58 - 21.13; Delfzijl: 10.53 - 22.15. 4 Juni 1974; Vlissingen: 1.17 - 13.39; Haring- vlietsluizen: 3.00 - 15.26Rotterdam: 4.00 - 16.34; Scheveningen; 2.30 - 14.58: IJmuiden: 3.03 - 15.31: Den Helder: 7.15 - 19.40; Harlingen: 9.35 - 21.56; Delfzijl: 11,37 - 23.53 3 Juni 1974: Vlissingen: 1.57 - 14.16; Harling- vlietsluizen: 3.44 - 16.09; Rotterdam: 4.49 - 17.15; Scheveningen: 3.13 - 15.40; IJmuiden: 3 46 - 16.13; Den Helder: 7.51 - 20.15; Harlingen: 10.08-22.33; Delfzijl: 12.19 - 'Voor die zwarte moet Je wel uitkijken. Die zit vol streken

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7