Benzineverbruik leidt tot tekort aan nafta Bezig bedrijf Accent op seriebouw bij Van der Giessen-De Noord HAL Ministers teleurgesteld over OESO-vergadering Mogelijk nieuw leven in Duitse goudmijnbouw 'Chemische industrie is zeer veilig' Olie-embargo mogelijk gehandhaafd Winst van BP verveelvoudigd Italië leende in twee jaar 10,5 miljard dollar DOW JONES INDEX New York nauwelijks prijshoudend TROUW /KW ARTHT ZATERDAG 1 JUNI 1974 FmWCIEN EN ECONOMIE TPNOUS27/DRiL25 Wagner: Probleem voor petrochemische industrie Van-een onzer verslaggevers DEN HAAG Het olieprodukt nafta is de grondstof voor benzine en voor de petrochemische industrie. De opmars van de auto is in de laatste jaren echter zo sterk geweest, dat er op korte termijn niet voldoen de nafta gewonnen kan worden om aan de behoefte van de automobilist én van de chemische industrie te voldoen; autobenzine en nafta voor de petrochemische industrie worden eikaars concurrenten. Mr. G. A. Wagner, de president-direc teur van de Koninklijke/Shell-groep, uitte deze mening tijdens de jaarver gadering van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI). Om de probleemstelling iets beter te begrijpen eerst even aandacht voor de ontwikkeling, welke tot het de 'con- currentiesituatie' leidde zoals mr. Wagner die schetste. In de jaren vijftig, tijdens de periode van sterke industrialisatie in Nederland, groeide de vraag naar het zwaardere deel van de ruwe olie sneller dan de vraag naar het lichte deel van de ruwe olie sneller dan de vraag naar het lichte deel. De industrie had snel meer stookolie nodig, terwijl het benzine verbruik langzaam steeg (de auto explosie kwam pas later op gang). De grote behoefte aan de zwaardere olie soorten veroorzaakte daarom een over schot aan nafta ('t lichte olieprodukt) terwijl de chemische industrie behoef te had aan een grondstof. Geen won der, aldus mr. Wagner, dat men in de zestiger jaren overging tot het bou wen van naftakrakers, dat zijn fabrie ken die uit nafta etthyleen, propy leen, butadieen en ook pyrolyse-benzi- ne maken, alle stoffen, die in de chemische industrie toepassing vin den. Tijdens de recente energiecrisis nu, ontstond een situatie, precies anders om aan die van tien, vijftien jaar geledén: door de verviervoudigde olie prijzen werden kolen weer een econo misch alternatief voor stookolie en werd nok door de zachte winter de vraag naar huisbrandolie veel minder. Dm deze redenen was er een geringere ruwe olieproduktie, kwa men er dus ook minder lichte oliede- len beschikbaar, hoewel de vraag daarnaar eerden groter dan kleiner werd. Vandaar de concurrentie tussen de automobilist en de chemische fa brikant, de beide verbruikers van lichte delen. ton benzine 6 procent van het verbruik verloren doordat men met verwaarloosde, slecht onderhou den en slecht afgestelde motoren rijdt. Naast het publiek, moet ook de indus trie maatregelen nemen, vindt de Shell-topman. In veel gevallen neemt de industrie die ook al zij liggen voor de hand. De olie-industrie dient veel meer nafta uit de ruwe olie te halen door zoveel mogelijk zwaardere delen van de olie te kraken. De petrochemische industrie moet ook zo veel mogelijk zwaardere delen ver bruiken als dat bijvoorbeeld door ombouw van bestaande installaties mogelijk ls. De petrochemische in dustrie moet ook werken aan een maximale naftaproduktie door het be talen van een verantwoorde nafta- nrijs, meet mr. Wagner De overheden, nationaal en inter nationaal, zullen snel moeten reageren en gewapend moeten zijn. Snel moe ten reageren als er werkelijke tekor ten gaan optreden, gewapend met pas sende, dan te treffen maatregelen. De overheid zal ook een politiek moeten volgen die dn kans op het ontslaan van tekorten minimaliseert. Dat houdt o.a. in, een zinvolle prijspoli tiek. Nafta voor de chemische indus trie en nafta .als benzinecomponent moeten in prijs vergelijkbaar zijn, waarbij dan natuurlijk rekening ge houden moet worden met produktie-, verwerkings-, en verkoopkosten. Een situatie als in Frankrijk, waar de naftaprijs op ongeveer de helft van de benzineprijs wordt gedicteerd, is on juist. Maar het gaat niet om de nafta prijs alleen: de regeringen moeten de olie-industrie toestaan voor alle pro-, dukten: benzines, gasolie, stookolie zulke prijzen te maken, dat voldoende fondsen beschikbaar komen voor de nodige investeringen en uitgaven. Lange termijn Zuinig Mr. Wagner vindt daarom, dat we zuinig moeten zijn met de schaarse en dure benzine. Dat kan bijvoorbeeld door niet te hard te rijden, door het gebruik van onze auto's te matigen en onze,auto's goed te onderhouden. In Engeland gaat jaarlijks een miljoen Sprekend over het beleid op langere termijn bepleitte mr. Wagner het meer en meer kraken van de zwaarde re delen uit de ruwe olie tot chemi sche bouwstenen. Hierop wordt bij Shell gestudeerd. De studies omvatten ook de bouw van kraakinstallaties, die flexibel zijn wat betreft de grondstof fen onze Moerdijkfabriek is daar van al een voorbeeld. De noodzaak deze zwaardere fracties te gebruiken, gaat des te meer klem men nu zij door de veel hogere olieprijzen als brandstof econo misch vervangen kunnen worden door kolen en atoomenergie. Men heeft dan de keuze: of minder ruwe olie verwer ken, in overeenstemming met de ver minderde vraag naar stookolie, of meer zware fracties afbreken: of natuurlijk een combinatie van beide. Eén ding wordt steeds duidelij ker; men zal de beschikbare energie bronnen moeten gebruiken voor de doeleinden, waarvoor zij het meest geschikt zijn en dat leidt dan tot de huidige Shell-strategie van zoveel mogelijk kraken van de zwaardere fracties. Olie, zéi de Sjah, is te kost baar, te waardevol om verbrand te worden. Andere grondstoffen Mr. Wagner: De chemische industrie is natuurlijk niet gebonden aan grondstoffen, die uit olie afkomstig zijn. Voor andere mogelijkheden denkt men direct aan aardgas en steenkool. Gas uit Slochteren en ook het Ekofisk-aardgas (Noordzee) zijn bij de huidige prijsverhoudingen ech ter niet geschikt als grondstof voor de produktie van ethyleen. In de Verenigde Staten kan dat wel, maar dat is een gevolg van de Ameri kaanse prijspolitiek, die overigens heeft geleid tot aardgastekorten. Aardgas kan in Nederland wel ge bruikt worden voor het maken van ammoniak, voor kunstmesten en voor methanol. Er is natuurlijk te denken aan niet uit olie afkomstige grondstoffen en een terugkomst van bijv. natuurrub ber, katoen in plaats van kunstvezels, papier, karton en glas in plaats van plastics. Om technische redenen of uit hoofde van de kosten is die oplossing naar de mening van mr. Wagner ech ter niet waarschijnlijk. De Shell-directeur besloot zijn betoog met te zeggen, dat de toekomstige naftaprijs moet kunnen concurreren met de vanouds hoger gewaardeerde benzine. Dat eist zodanige prijzen voor de chemische eindprodukten, dat de chemische industrie ook met de duurdere nafta een acceptabele winst kan maken. DEN HAAG De chemische industrie, is, in vergelijking met de gehele rest van de samenleving, bijzonder veilig, aldus de scheidende voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse chemische indus trie (VNCI), mr. W. A. van Dorp, in de jaarvergadering. Hij vergeleek de ongelukken, die in het totaal van de Neder landse industrie gebeuren (130.000 in 1971), met die in de chemische industrie (1.800 in 1971) en kwam tot de conclusie, dat de chemische industrie dus al betrekkelijk veilig is in ver gelijking met de overige be drijfstakken. Mr. Van Dorp, die in zijn ver gelijking ook het verweer (in 1972 60.000 ongevallen met per soonlijk letsel) en de huishou dingen (waarin jaarlijks alleen al 8.000 kinderen letsel oplo pen) betrok, maakte deze verge lijkingen, omdat ongevallen in chemische bedrijven met grote koppen de voorpagina's van de kranten halen, terwijl an dere ongelukken (de automobi list die verkeerd inhaalt, de huisvrouw die van de trap valt) het met een paar regels op een achterpagina moeten doen. Mr. Van Dorp had hiervoor een ver klaring: 'onbekend maakt onbe mind'. In tegenstelling tot al die andere vertrouwde maat schappelijke sectoren waarvan men de gevaren kent en accep teert, is de chemie nog iets vreemds, iets onbekends. 'Wij zijn een veilige bedrijfstak met over het algemeen zeer strenge veiligheidsmaatregelen. De risi cofactor is natuurlijk niet nul, maar hij is bijzonder klein', aldus mr. Van Dorp. Na magere jaren nu betere tijd Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De scheepsbouwdivisie van Van der Gies- sen-deNoord legt zich steeds meer toe op.de seriebouw. In het algemeen noodzaken de hoge kosten van ont werpen, tekenen, voorbereiden en pro duceren het bedrijf om, als het enigs zins mogelijk is, niet langer één enkel schip op maat aan te bieden. Dit vertelde het lid van de raad van bestuur, P. J. van der (Hessen tijdens een toelichting op het jaarverslag. Hij wilde niet uitsluiten, dat de werf nog eens een opdracht voor een 'maat'- schip zou willen aanvaarden, maar de gegadigde zal er dan wel fors voor moeten betalen. Vooral de tanker en bulkcarrier lenen zich, gezien de Le vervoeren soort buiklading, voor verkoop in serie aan verschillende afnemers. Van der Gies- sen heeft nogal succes met de bouw van produktentankers. Voor een in 1971 begonnen serie van produkten tankers van 30.000 ton zijn tot nu toe acht orders geplaatst. Daarnaast is een Mexicaanse order geboekt voor drie tankers van 22.000 ton, als vervolg op een al bij de Hoop-Lobith geplaat ste order voor drie schepen. (Met De Hoop' wordt vaak samengewerkt.) Mo menteel is ook een serie van produkt- tankers van 55.000 ton onderhanden. De scheepsbouwdivisie was de belang rijkste factor in de vorig jaar opge treden verbetering, terwijl de huidige orderportefeuille een volledige bezet ting garandeert tot en met 1976 waar bij het resultaat voor zover men het nu kan overzien veelbelovend wordt genoemd. In het algemeen trouwens is aldus het verslag na enkele magere jaren nu een gunstiger periode aangebro ken. De resultatenprognose opent, zo staat in het verslag, mogelijkheden om de diversificatie (verbreding van het werkterrein) te vergroten. De conti nuïteit zal dan minder afhankelijk worden van de scheepsbouw. Het be stuur heeft met de diversificatie voor bezigheden te vindén, waarvan het conjunctuurverloop tegengesteld is aan dat van de scheepsbouw, maar concreter kon of wilde men niet zijn. De diversificatie zou in ieder geval niet liggen bij offshore-activiteiten, hoewel Van der Giessen wel wat doet op dit gebied. De onderneming houdt zich trouwens al lang bezig met ande re zaken dan scheepsbouw: reparatie, verbouw van marineschepen) en de produktie van bouwmaterialen. Bij haar activiteiten worstelt de on derneming met personeelsproblemen. De arbeidsreserve is in de Rijnmond zo gering, dat dit voor het op peil houden van een voldoend aantal men sen nauwelijks perspectief biedt. Er is een toenemende afkeer tegen pende len over grote afstand en er is weinig belangstelling voor bij- of omscholing. De eigen opleidingsschool werd een flop. Van der Giessen-De Noord kwam vo rig jaar op een exploitatiesaldo van 13 miljoen tegen 6 miljoen in 1972. Dat de nettowinst nochtans maar steeg van 5.3 miljoen tot 5.9 miljoen, komt omdat vorig jaar geen gebruik meer kon worden gemaakt van een fiscale verliescompensatie. De omzet daalde vorig jaar van 170 min tot 167 min, omdat het bouw bedrijf Variet niet meer in de omzet meegeteld wordt. (Ballast-Nedam neemt daar voor 50 pet in deel). CAIRO De Arabische olieministers zullen vandaag op een speciale bijeen komst de opheffing van het olie-em bargo ten aanzien van de VS opnieuw bevestigen, zo is gisteren in conferen tiekringen vernomen. De vandaag en morgen gehouden con ferentie is gericht op coördinatie van de Arabische politiek in aangelegen heden die verband houden met de energievoorziening in de wereld. De olieboycot van Zuid-Afrika, Rhode- sië en Portugal zal zeker en die van Nederland waarschijnlijk worden ge handhaafd. LONDEN British Petroleum heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een winst van 295,5 miljoen pond sterling behaald, vergeleken met een batig saldo van 47,1 miljoen pond in dezelfde periode van 1973. Volgens de maatschappij gaat het om een zeer uitzonderlijke winstverbetering en mag er niets uit worden afgeleid omtrent de gang van zaken in de rest van het jaar. Verkocht werd in jan./mrt voer 1.775 miljoen pond, te gen 695 miljoen pond in de eerste drie maanden van 1973. In de winst over het eerste kwartaal van dit jaar is een bedrag van 175 miljoen pond sterling opgenomen als niet terugkerende bate uit de verkoop van voorraden, die de maatschappij bezat toen de prijzen begonnen te stijgen na de sterke verhoging van de prijzen van ruwe olie door de landen m het Midden-Oosten sinds het begin van het jaar. Bij de energievoorziening in onze toe komstige wereld zal mogelijk een be slissende rol worden gespeeld door een volkomen nieuw type krachtcen trale de fusiereactor. Tot het zover is moeten er echter nog omvangrijke technologische problemen worden op gelost. In de fusiereactor moet net zoals in het binnenste van de zon energie worden vrijgemaakt door het versmelten van atoomkernen bij tem peraturen van meer dan 100 miljoen graden Celsius. In het Max Planck Instituut voor plasmafysica te Gcr- ching bij München staat men thans voor een nieuwe serie omvangrijke proefnemingen. Daarbij zal de weten schappelijke staf moeten werken met buitengewoon sterke magnetische velden, die alleen kunnen worden opgewekt met stroomsterkten van 45.000 Ampère. Siemens is thans bezig met de bouw van een buitenmodel energiecentrale (onze foto) die deze gigantische ver mogens moet opwekken. Een reusach tig vliegwiel (midden) wordt met een elektromotor (links voor) geleidelijk op een snelheid van 1650 toeren per minuut gebracht; bij dit toerental heeft het vliegwiel even veel energie 'gehamsterd' als een met 216 km-u voortdenderende, 800 ton zware D-trein. Via een aan het vliegwiel gekoppelde draaistroomgencrator (achteraan) en een aantal gelijkrichters kan men daarna elektrische vermogens van maximaal 150 miljoen watt opwekken althans stootsgewijs in impulsen van vijf tot tien seconden tijdsduur. Vervolg van pagina 1. In een bekendmaking zeggen beide concerns dat samenwerking kan lei den tot enkele aantrekkelijke voorde len. De HAL voegt daaraan toe dat het bedrijf door de samenwerkings- besprekingen uiting geeft aan reeds eerder uitgesproken voorkeur voor in tensivering van de internationale be trekkingen. 'Bij het onderzoek naar samenwerkingsmogelijkheden zal de vergroting van de economische activi teit met de daaraan verbonden werk gelegenheid op de voorgrond staan', aldus de gezamenlijke verklaring. De Broström groep en de HAL wer ken op het ogenblik al samen in de Atlantic Container Lijn, die tien jaar geleden werd opgericht. Begin maart van dit jaar maakte de HAL al be kend dat de maatschappij zou nagaan of er samenwerkingsmogelijkheden met andere grote scheepvaartbedrij ven en vervoersondernemingen waren. De wijd vertakte Zweedse Broström- groep heeft een vloot van ongeveer 70 schepen en tal van dochtermaatschap pijen die zich richten op het land- zeevervoer. Bij het concern werken ongeveer 12.000 mensen. De Holland Amerika Lijn heeft ongeveer 6.000 man personeel in dienst. Vakbondsbestuurder Gerritsen heeft nog gezegd, dat, zoals de zaken er nu voorstaan, het slecht renderende crui- sebedrijf niet zal kunnen profiteren van de samenwerking, omdat dat be- drijf er buiten valt. Cindu verwacht hoger resultaat DEN HAAG Cindu-Key en Kramer (bouw, chemie) verwacht, voor zover thans kan worden beoordeeld, over 1974 een hoger resultaat te zullen behalen dan over 1973 (omzet 268 min, nettowinst 3 min, dividend 3,75, waarvan 2,25 in contanten en 1,50 naar keuze in contanten of 1 in aandelen belastingvrij ten laste van de agioreserve). SCHIPHOL Enigszins teleur gesteld over het verloop van de jaarlijkse vergadering van de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), die in Parijs is gehou den, is staatssecretaris Brinhorst van buitenlandse zaken op Schip hol teruggekeerd. De staatssecre taris maakte de reis in gezel schap van minister Lubbers van economische zaken. De heer Brinkhorst toonde zich met name teleurgesteld over de resultaten die de vergadering heeft opgeleverd met betrekking tot de ontwikkelings samenwerking. 'We hadden gehoopt dat er een iets directere reactie zou zijn gekomen op de oproep van de secretaris-generaal om een speciaal fonds van anderhalf miljoen dollar in het leven te roepen om steun te verlenen aan de door de energiecrisis meest getroffen landen. In de resolu tie zijn wel de begrote tekorten, die rond de drie k vier biljoen dollar zouden liggen, aangegeven, maar bij die constatering is het ook gebleven', aldus de bewindsman. Centraal bij deze jaarvergadering stond de wereldinflatie die het afgelo pen jaar geweldige vormen heeft aan genomen. 'Het is opvallend dat er in de analyse over wat er nu verder moet gebeuren een grote mate van overeenstemming bestond. Er is een gemeenschappelijke basis gelegd van waar men nu verder moet gaan', zo zei staatssecretaris Brinkhorst. 'Opval lend was dat van geen enkele kant het geluid gekomen is dat men die inflatie alleen wel aan kan. Er moet zoveel mogelijk worden samenge werkt, maar de concrete verwerking van dat idee is wel een probleem omdat iedereen zich in een andere positie bevindt. Het is niet alleen een kwestie van bereidheid van landen om elkaar te steunen, maar ook de mogelijkheid van afzonderlijke landen om een eigen politiek in handen te houden. ROME Italië heeft de afgelopen twee jaar 10,5 miljard dollar (27 mil jard gulden) aan kredieten opgeno men. Daarover moet het per jaar 700 miljoen dollar aan rente betalen. Dat heeft de president van de Italiaanse centrale bank, Guido Carli, bekendge maakt bij de publikatie van het jaar verslag over de toestand van de eco nomie. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren 20',4 <29%- Unilever S 41%-42 (41%-%); Philips S 11% (11%-%) en KLM S 23%-% (24-%). Opgave Hornblower and Weeks. Indust. Sporen (Mill. Ubl. Mods 29 mei 795.37 20 mei 795.37 159.38 73.33 30 mei 803.58 159.86 73.59 68.73 779.5 29 mei 12.300 1.662* 308 1.000 29 mei 12.300 15.510 1.662 308 1.000 30 mei 13.580 14.940 1750 735 628 Koersen in Montreal 29/5 30/5 31/.". Bovis 1.45 1.45b 1.48b Dom Tar Chem 24% 24?» 24% Husky 16 15% 15% Nat. Gas 8% 8% 8^4 Mass. Ferguson 16',4 16% Nat. Resources 4.401. 4.45 1 Shell Canada 13'» 13»!, (ADVERTENTIE) Hogere winst Van Melle ROTTERDAM Van Melle (biscuits en suikerwerken) heeft 1973 afgeslo ten met een geconsolideerde winst na belastingen van 1,74 min. In verge lijking met 1972 betekende dit een vooruitgang van 102.000, die behaald werd bij een stijging van de omzet met 17,6 pet, aldus het jaarverslag. Het exploitatieresultaat verbeterde van 3,43 min tot 3,97 min. Voorge steld wordt een onveranderd dividend van 160 in contanten per aandeel van 1.000 plus naar keuze vijf maal 20 in aandelen of 100 in contanten, resultaten zullen in 1974 onder druk blijven staan. SHV leent 40 min dollar AMSTERDAM SHV Holding heeft een overeenkomst gesloten om te kun nen beschikken over 40 min dollars (ongeveer ƒ105 min) kredietfacilitei ten dn de vorm van een 'Euro-rol 1- over krediet-faciliteit'. De rente wordt om de drie, zes of twaalf maanden vastgesteld op basis van de rente op de Eurovalutamarkt voor interbancai- re deposito's. SHV heeft een optie om het krediet in andere valuta's op te nemen. De looptijd van de faciliteit is 7 jaar, aldus de Amrobank, een der leiders van het 18 banken tellende syndicaat. Ballast Nedam krijgt order van Koeweit AMSTELVEEN Nadat dc Ballast- Nedam Groep reeds eerder in Koeweit de opdracht werd verstrekt voor het bouwen van een nieuw radio- en tele visiestation, dat inmiddels dn uitvoe ring is, is thans opdracht ontvangen voor de bouw van de tweede fase van Kuwait International Airport. Op drachtgever voor beide 'Turnkey' pro jecten is het Ministerie van Publieke Werken van Koeweit De totale aanneemsom voor het radio- en televisiestation is ca. 100 min, aldus Ballast-Nedam. Architect is Bu reau d'Etudes Cordonnier in Parijs De bouwtijd is 3,5 jaar. De totale aanneemsom voor het vlieg veld bedraagt ca. 250 min. Architect is Pacific Consultants International in Tokio. Dit werk wordt in een joint venture uitgevoerd met Societe Liba- naise de Construction et d'Entreprise in Beiroet. Het is de eerste maal dat de Ballast- Nedam opdrachten voor utiliteitsbouw van deze omvang in het buitenland heeft verkregen. Fors hogere winst Noordeuropese Hout AMSTERDAM Noord-Europeesche Houthandel heeft in 1973 de omzet sterk kunnen verhogen. De sterke stij ging van de houtprijzen en de ver wachting van verdere soortgelijke ont wikkelingen is hieraan debet geweest. De totale omzet steeg van 34,8 min tot 54,5 min, het bedrijfsresultaat ging omhoog van 1,2 min tot 2,6 min en de nettowinst steeg van 0,5 min tot 1,2 min. Eerder werd gemeld dat het contante dividend onveranderd blijft op 17 pet, terwijl bovendien ten laste van de agioreserve een bonus van 2,5 pet in aandelen zal worden uitgekeerd. Kleine winst Nieaf UTRECHT Nederlandsche Instru menten- en Electrische Apparaten Fa briek Nieaf heeft over 1973 een be scheiden positief saldo van 40.380 behaald tegen een verliessaldo in 1972 van 52.068. Aan de op 28 juni te houden jaarvergadering zal worden voorgesteld, het dividend te passeren en het w nstsaldo aan de algemene reserve toe te voegen. FRANKFORT De sterke stij ging, die dc goudprijs de afgelopen maanden te zien heeft gegeven, zou er wel eens toe kunnen leiden, dat de sluimerende goudmijnbouw in de Bondsrepubliek tot nieuw leven wordt gewekt In de nabij heid van Korbach in Hessen be vindt zich een voorkomen, dat vol gens ruwe berekeningen tenminste 10 ton goud bevat. Een hoeveel heid, die op basis van de huidige prijzen zo'n 150 miljoen gulden waard moet zijn. Het goud nabij Korbach zit in de zgn. Eisenberg. In de middeleeu wen werd hier al goud gewonnen, zij het ook niet in omvangrijke hoeveelheden. Jaarlijks ging liet om niet meer dan 7 kg. Na de dertigjarige oorlog was het met dc goudwinning in de Eisenberg even wel afgelopen, aldus het Duitse 'Handelsblatt'. Een groot deel van de bevolking en daarmede de ken nis omtrent dc plaats van het goud verdween tijdens deze oorlog uit Korbach. In 1931 deed de Duitse mijnbouw- maatschappij Preussag een poging het goud te bereiken, doch tever geefs. De schacht die werd aange legd naar men dacht op de goede plaats bleek niet bij het gele metaal uit te komen. De we tenschap, dat er goud in de Eisen berg zit, is echter steeds de ver beelding blijven prikkelen. Nu er torenhoge prijzen voor het goud worden betaald is het niet verwon derlijk, dat dc gedachte om het goud uit de berg te halen opnieuw post heeft gevat. Of het zover zal komen is nog onzeker, al worden de kansen op eer. hervatting van de goudwinning niet gering aange slagen. NEW YORK 30/5 31/5 Ford Motor Fruehauf 51% 21% 51% 21% ACE Industries 42% 42 Al ren 11 Gen Klecirlc 48", 4% Allied Chemical 40% 40' i 23% 40 4fl:,( Gen U..I.HS 49% 5C American Brands 34% 33". Gen Fuhi Dill 12% 12% American Can 27% 27% Gen Tel Te) 22 22% Am Cyanamid Am Elect r Power 20% 20 Getiy Oil 104 100% 19% 20% Gilelle 33% 33% Am Metal Climax 37 38% Otmhe) Brothers 20% 20", Am Motors 6 6'4 Goodvear 1 arid B 23% 20% 23% Am Smelt Ref 20% 20% Gulf Oil 20 Am Tel 4 Tel 46% 46 3* 3% Illinois Anaconda 21% 207'» Central Ind. 16% 16 Armco Steel 19% 19% Insllco 7% Atlant. Richfield 85% 85% Int Biistn Mach. 214% 212% Intern Harvester 2544 25% Bendix 27% 27% lnt Nick of Can 28% 27% Hethl Stee) 28% 28% Inl Paper 42% 43'4 Boeing 17 16% Int Tel Te) 19% 20% Burlington Ind. 22 21% lohns Manvllle 16% 16% Can Facaflc Ry 14% 14% Iolies arid Laugh 19 19% Cclanese 31 30% Chase Manhattan Chessie System Chryslei 40% 44 16 39% 43% 16% Keiiriecuit Copper Krall Co 33% 37% 333.:, 38 Cities Service Colgate Pulmollve 37 26% 36% 26% Ling 1 asmco Vouyh l.illnn |nr|. 9% 9(4 7% 4% 24% Colt Industries Commonw Edison Cons Edison 19% 19% 26% 7% Lockheed Aircraft 4% 24% Com. Can 24% 24% Com. Oil 34 34 '4 Martiri Marietta 16 15% CurtIss Wright 13% May Dep Stores 23% 22% Curliss Wright A McDonnell Doug) 16 16 Uart Ind 18 18 Mobil Oil Co 1 p 41% 41% Ueeie and Co. 37% 37 Duw Chemical 64 64% Nabisco 33% 33% Du Font (El) 161 159 Nal Cash Reglsl N a 1 Distillers 33% 14% 27'/» 15 Eastman Kodak 108% 105% Nal Cypsum 11% 11% Nat Sleel 33% 33% First Nat City 36 35% Nal Lead Irid. 13% 13% Pac Cas and El Ferm Central Fep.slco Phelps Uudge Fhlllp Morris Philips Fetr Procter Gam) RCA Republic Steel Reynolds Ind. Royal Dutch Fetr Santa F6 Ind. Sears Roebuck Shell Oi) Southern Co Southern Pacific Southern Hallway Sperry Rarid Siand <>11 Cm It f Stand (Ml Induna Exxon Corp. Sludebaker Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Inst. Transametlca Unilever Union Carbide Urn Royal Utilled Airciaft United Brands US Steel 16H 16% 23 21% 42% 42% 29% 29% 30% 29% 83% 83% 48% 59 14 14"» 29% 30 39% 39% 37% 37", 28% 26% 78% 79% 71% 72% 27% 27% 36 36% 9 110% i 7". 39% 40 8% 8'i 26% 26% West Union Tel. 12% 12% WestlriKbou.se El. 15% 15'4 Woolworth 1514 15% Admiral Corp Allengheny Fow S 16% 16% Akzona 18% 18% Am Standard 14% 14?» Amsled Ind. 39% 39 Can Breweries Cetto Chadbourn Goih Chase Select Kd Columbia Gas Comtnco Corit. Telephone 25.97 26.00 21% 21% 28% 13 13% Int Bank for Ree 98%b 98%b Interspar Kansas Cllj Ind Nat Cao NY Centr A North West R N Am Fhlllp» Co occidental Fetr. Reliance Group Tandy Union blectr. United Coip» Untied G.a» Western Bancor 8% 5% 5% 57% 57% 17 17 24% 23% 11% 11% 7% 7% 11% 11% 19% 19%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 25