SPAANSE FISCUS 'GRIJPT' BEZITTERS ZOMERHUISJES Pop op de plaat Ouders minder in conflict met school Lage prijzen zijn voorgoed van de baan Oudercommissies op ruim de helft van christelijke scholen Eigenaars krijgen vaak een barre rekening gepresenteerd Dr. John swingt verder ftOOT/KWAIRTIET Z ATMDtAO 1JUNI1974 door Dick Ringlever ZOETERMEER De eens met goud beslagen rotsen van de Spaanse costa's blijken voor enkele tien- luizenden Nederlanders sinds enige tijd lang niet meer zo zonnig te blinken als handige verkopers hen hadden doen vermoeden. Nu de Spaanse fiscus wakker is geworden en komt incasseren, wat de bui tenlandse huisjeskoper in al die jaren naliet aan belasting te betalen, staan velen ineens voor een tegen valler, die in sommige gevallen tot enkele tienduizzenden guldens oploopt. Zo zijn ze bij honderden verrezen: torenhoge flats, die van de sfeer aan de Spaanse kust weinig overlieten. Een strop, dlie overigerts voorspelbaar was, want de koper van die riante bungalow of die flat-met-hoog-rende- ment-en-uitaichtHop-zee uit de adver tenties van toen bad het kunnen we ten, als hij zidh degelijker had geo riënteerd en niet alleen was afgegaan op wat de verkoper beloofde, maar vooral op wat hij verzweeg. Dat Spanje een paradijs zou zijn voor hen, die belastingpenningen in eigen zak willen houden, is namelijk niet waar. De fiscus mag er dan wat bescheidener to zijn verlangens zijn, rekenen kan hij wél. Alleen: tot nu toe heeft hij zich weinig actief be toomd. Waar belasting to Spanjie niet zoals bij ons een haalsdhuld is, maar een brengsohuld en de betalingsplich- tige geacht wordt zelf opgave te doen van zijn inkomsten zonder te wachten op de bekende enveloppe, hoefde hij dat wettelijk ook niet. Boetes De praktijk heeft echter geleerd, dat velen dit óf niet wisten óf het voorde liger vonden er voorlopig (maar het twijgen toe te doen. Aanvankelijk teek dit goed te gaan. De belasting diensten in de vakantiedorpen, die sinds jaar en dag maar gebrekkig waren bemand omdat er onder de arme vissersbevolking toch maar wei nig viel te halen, beschikten nauwe lijks over het apparaat om hun ineens in omvang verveelvoudigde taak uit te voeren. Maar nu die vissersdorpen van toen zijn Uitgegroeid tot vafcamtie- metropoles, waarin miljarden werden gestoken, heeft Madrid zich aangepast. Gevolgd daarvan was, dat de meeste flat- en bungalow-eigenaars een forse aanslag kregen opgelegd, niet alleen voor het laatste jaar maar voor al de jaren, dat zij in het bezit waren geweest van hun eigendom. Een ambtshalve gedane aanslag, die nog eens werd vermeerderd met een forse boete van twintig procent. Wie daar bezwaar tegen wilde inbrengen, kón dat, maar moest dan wél een volledi ge boekhouding op tafel kunnen leg gen. Miljoenen Die verhoogde activiteit trof ruiet al leen de particuliere koper, maar ook Van onze on derwij sredactie De oudercommissie is in het christe lijk onderwijs een betrekkelijk recent verschijnsel. Aanvankelijk was er wei nig behoefte aan aparte oudercommis- sies: het schoolbestuur was immers de directe vertegenwoordiging van de ou ders. Maar naarmate schoolbesturen steeds meer scholen te beheren kre gen groeide de afstand tussen bestuur tot ouders. Vandaar het streven om oudercommissies en soms zelfs school commissies waarin behalve ouders ook besfcuiurs- en personeelsleden zit ten) op te richten. Inmiddels heeft het parlement een wetswijziging aan vaard, waardoor het bestuur van een bijzondere school verplicht is de ou ders in de gelegenheid te stellen tot het oprichten van zo'n commissie. Of ficiéél gaat deze bepaling pas volgend jaar augustus to, maar veel scholen lopen daar al op vooruit. Magere reactie Een werkgroep van de protestants- christelijke schoolraad heeft door middel van een enquête de activitei ten van ouders op school nader onder zocht. De reactie vanuit het voortge zet onderwijs was zo mager dat je daaruit geen conclusies kunt trekken. Of het moest deze conclusie zijn, dat grote organisaties, die to het verleden tientallen flats of bungalows tegelijk hadden gefcodhit Zo kwam twee jaar terug no geen grote Nederlandse tour operator in financiële moeilijkheden toen hem de rekening werd gepresen teerd voor jarenlange niet betaalde belasting. Slechts met kunstgrepen kon de aanslag plus de boete worden voldaan. Mr. H. van Alphen, voorzitter van de Vereniging Buitenlands Bezit, die als informatiecentrum voor kopers van onroerend goed in het buitenland zegt te willen fungeren, verwacht dat deze verhoogde activiteit de kleine veertig duizend Nederlandse huizenbezitters ito Spanje op een tegenvaller van im totaal tientallen miljoenen guldens zal komen te staan. 'Zij, die dn het begin zo'n tien jaar terug nog erg voordelig een flatje kodhten, komen er misschien nog met een aanvaardbare aanslag af, maar de mensen, die later en duurder kochten zullen veel meer moeten betalen. Net als bij ons werkt ook de Spaanse belasting progressief, variërend van negen tot zestig procent van de ge raamde Inkomsten. Zelfs als men het het verschijnsel van de oudercommis- sies hier kennelijk weinig leeft. Dat ligt anders to het kleuter- en basison derwijs, waar 1857 scholen aan da enquête meededen. Uit het nu door studenten van de pedagogische academie De Klokken- berg te Nijmegen bewerkte materiaal, blijkt dat meer dian de helft van de christelijke scholen een oudercommis sie heeft. Wanneer je de activiteiten van de ouclers indeelt blijkt dat: aan veertig procent van de scho len ouders hand- en spandiensten ver richten (koffie zetten, feesten organi seren, schoonmaken, enz.) aan vijftien procent van de scho len doen ouders activiteiten ter on dersteuning van het onderwijs: helpen bij het maken van stencils, documen tatie, schoolbibliotheek, maken van lesmateriaal, enz. aan elf procent van de scholen nemen de ouders deel aan 't eigenlij ke onderwijs: hulp bij groepslezen en niveaulezen, individuele hulp, creati- viteits-lessen, hulp bij correctie, enz. aan zestien procent van de scho len hebben de ouders een stem in het kapittel bij de opzet en organisatie van het onderwijs. Het commentaar hierbij van de heer D. G. Bijl, secretaris van de werk- 'bezit niet aan anderen verhuurt, wordt die aanslag opgelegd. De fiscus gaat gewoon uit van een bepaalde verhuurwaarde. Weliswaar ligt die on der Nederlandse normen, maar be taald moet er in ieder geval'. Duurder Dat daardoor niet alleen het rende ment omlaag ,gaat, maar ook de huur prijzen omhoog worden getrokken, ligt voor de hand. Dat laatste wés trouwens al enkele jaren het geval. Een flat of bungalow to Spanje huren lis al geruime tijd nauwelijks voordeli ger meer dan een vakantiehuisje el- diers to het buitenland. Belangrijke oorzaak daarvan vormen ook de gestegen bouwkosten. Vorig jaar zijn deze verdubbeld. En die ontwikkeling zet zieh nog steeds voort. Begin dit jaar lagen de bouw prijzen al weer dertig procent hoger dan vorig jaar en werd ook de grond zo'n dertig procent duurder. Voor een deel komt dit door de ook Spanje teisterende inflatie, maar daarnaast speelt ook een rol, dat de sociale voorzieningen voor de Spaanse arbei- groep, is: 'We zijn wel blij met die veertig procent hand- en spandien sten. Daaruit blijkt dat ouders ten minste iets doen. Ouderparticipatie is een prachtig woord, maar het bete kent niet dat ouders dan ineens alle maal moeten meebeslissen over het onderwijsprogramma. Ik heb wel eens de indruk dat scholen die ouderparti cipatie te gemakkelijk als een soort visitekaartje 'hanteren. En dan begint men van de ene op de andere dag met ouders-iin-de-klas en meebeslissen over cle leefstof. Dat ds op zichzelf natuur lijk prima, maar je kunt ook gewoon beginnen met die hand- en spandien sten. Dat vtojd ik al heel waardevol'. Conflicten In de enquête is ook gevraagd naar conflieten in de school. Ongeveer tachtig besturen antwoordden dat zich wel eens moeilijkheden voor deden. Enkele problemen die daarbij ge noemd werden: gespannen verhoudin gen tussen oudercommissie en onder wijzend personeel, een dominerende positie van het schoolhoofd, moeilijk' contact met het bestuur, te weinig belangstelling bij de ouders, de ouder commissie wordt gauw een 'praat groep', leden voor de commissie zijn soms moeilijk te vinden en te hou den, de onderwijzers vinden dat de leden van de commissie teveel vanuit de situatie van hun eigen kind pira ten, onderwijzers vinden de ouders te bemoeizuchtig, de financiering is soms onduidelijk geregeld, enz. Hoewel de complete lijst nog wel even langer is, heeft de heer Bijl toch de indruk dat het aantal conflicten afneemt Vooral vorig jaar heeft hij (vanuit de protestants christelijke bond van onderwijzend personeel) nogal eens te maken gehad met scho len waar onderwijzers en ouders met elkaar overhoop lagen. Veel hangt dan af van de reglementering. Wan neer in het reglement is vastgelegd wat wel en niet tot de bevoegdheid van de oudercommissies behoort, zul len de conflicten minder makkelijk oplaaien. Niet kerkelijk Een van de problemen die zich nogal der zijn verbeterd, premies, die uiter aard to de bouwprijzen worden door berekend. Kwaliteit 'Overigens', zegt mr. Van Alphen, 'kan men de bouwprijzen uit het ver leden niet zomaar met die van nu vergelijken. Wie dat doet, moet ook de kwaliteitsverbetering incalculeren'. Ten aanzien van die kwaliteit stelt Madalid sedert enige tijd duidelijke eisen. De tijd, dat de belegger onders hands een stukje grond kon kopen en daar naar eigen goeddunken op kon bouwen, ds voorgoed voorbij. De Spaanse overheid is teruggekomen van dlie politiek, die wél veel deviezen binnen de grenzen deed stromen en het land in enkele jaren tot Europa's populairste vakantiegebied maakte, maar aan de andere kant ook een sterke miiieubedervende invloed had. Steenkolossen als Benidorm en Torre- moiltoos (om er nu maar een paar te noemen) zijn er treffende voorbeel den van. Ongecontroleerde uitbouw van wat eenst rustieke vissersdorpen waren, heeft wetoiig van de sfeer overgelaten. Eisen Vandaar dat de overheid nu slechts en die wet treedt op 1 juni in werking laat bouwen to door haar aangewezen gebieden. Dat betekent, dat alleen gebouwd mag worden to van tevoren op papier gezette uitbrei dingsplannen, die voldoen aan duide lijke voorwaarden: er moet een goed rioleringssysteem zijn, er moeten ten minste acht meter brede wegen naar toe voeren, de verlichting moet in orde zijn en tevens wordt een percen tage groenbeplanttog vereist. Mr. Van Alphen: 'het effect daarvan is, dat de kleine bouwers van het toneel verdwijnen. En daarmee ook de avonturiers. Dat is ook to Neder land te merken. Zo'n vijf jaar terug stonden de advertentierubrieken to de media nog bol van de aanbiedingen, van mensen, dlie ais agent Voor Spaan se of buitenlandse bouwers an Neder land vakantiehuizen probeerden te verkopen. Die mogelijkheid was er in feite voor iedereen. Wie op zijn va kantie wat leuke bungalows of flats had ontdekt en bij de bouwer was binnengestapt, kon zonder veel moeite tot agent worden gebombardeerd. Nu Lijkt dat te veranderen. Het aantal agenten, dat op die manier in Neder land opereert, is aanzienlijk uitge dund. Waar de prijzen stijgen en bouwen meer en meer een zaak wordt van het ontwikkelen van projecten, moet de kleine man plaats maken voor de grote maatschappijen, die met miljoenen op tafel kunnen komen'. Veelal zijn dat combinaties, waar ook verzekeringsmaatschappijen bij zijn betrokken. Niet alleen Spaanse, maar vooral ook buitenlandse groe pen. Als voorbeelden van Nederlandse deelname daaraan noemt mr. Van Alphen onder meer de initiatieven van de Hollandse Beton Groep, Pak hoed (waarvoor Eurowontogen als verkooporganisatie optreedt) en de Steenkolen Handels Vereniging. Slechts bedrijven van die omvang zijn in staat het geld op te brengen, dat nodig as om aan de nieuwe voorwaar den van de Spaanse overheid te vol doen. Een ontwikkeling, die overigens inliet allen in Spanje merkbaar is. Zo heeft, zegt mr. Van Alphen, een com binatie van de verzekeringsmaatschap pij West-Utredht, de Bijenkorf en de Stevtogiroep (een bouwonderneming een vakantieproject van 125 miljoen gulden aan de tweede Franse Rivièra in voorbereiding. Meer luxe De Vereniging Buitenlands Bezit ziet daarin een duidelijke aanwijzing, dat het toerisme andere wegen inslaat. De tijd van het avonturieren, het trekken ©n op goed geluk huren van een flatje aan de costa's lijkt voorbij. In plaats daarvan verrijzen omvangrij ke vakantieparken met alles erop en eraan, toolusief maneges, zwembaden, kegelbanen, feestzalen en restaurants. Dorpen, dlie alles bieden wat de toe rist (dlie betalen wil) verlangt. Een nieuwe ontwikkeling, die tege moet komt aan de vraag naar meer comfort, noemt mr. Van Alphen dat. 'De fiattorens, dlie in het verleden werden gebouwd en vaak lukraak wer den neergezet, zullen snel verpaupe ren'. De toerist van vandaag waagt luxe, wil alles bij de hand hebben. Dat die accommodatie duur zal zijn, ligt voor de band. Voor de grote massa zal ze dan ook vrijwel onbereikbaar zijn. Voorlopig althans, want waar ook die massa elk jaar meer geld uitgeeft en ook meer geld krijgt voor de vakan tie, komt die luxe straks eveneens voor dlie groep binnen bereik. Wat zich nu voltrekt aan de zoncosta's, is voor een belangrijk deel ook op de toekomst gericht', zo meent mr. Van Alpben. eens voor blijkt te doen ds de mede werking van ouders van niet-kerkelij- ke huize. Vooral to grote steden be staan nogal wat christelijke scholen waar de meerderheid van de kinderen uit nietkerkelijke gezinnen komt. Mo gen hun ouders ook in de oudercom missie zitten? De heer Bijl: 'Als ou ders hun kind aanmelden moet hun verteld worden dat het een school is dlie van een bepaalde visie uitgaat Ze kunnen wel to de oudercommissie gekozen worden, maar dan moeten ze wed loyaal tegenover de grondslag staan. En ze moeten ook genoegen nemen met een minderheidspositie. Ik vind dat miet-christelijke ouders geen meerderheid kunnen vormen to een oudieroommissiie van een christelijke school. Uit de enquête is niet gebleken dat oudercommissies vooral bevolkt wor den door mensen uit de hogere inko mensgroepen. Toch ziet de heer Bijl hier wel een probleem. Het is niet ondenkbaar dat de onderwijzers een eenzijdige keus maken uit de groep ouders die beschikbaar is voor hulp op schooL Wanneer dat zou bereke nen dat de ouders uit de lagere inkomensgroepen er niet aan te pas kwamen, zou je toch je doel voorbij schieten'. De werkgroep-ouderparticipatie van de schoolraad is van plan om met de nu verkregen resultaten verder te werken. Copy Na de zomervakantie begint via de onderwijsbladen een informatie-cam pagne over activiteiten van ouders. Tegelijkertijd wil men copy gaan leve ren aan schoolkranten die over dit onderwerp informatie vragen. In het voorjaar van 1975 verschijnt dan een cahier van de Unie School en Evange lie over ouders in school. Vlak daarna wil de werkgroep een landelijke bij eenkomst houden, waar dan moet blij ken of de ouders in het christelijk onderwijs behoefte hebben aan een eigen landelijke organisatie. Naast de besturenorganisatie en de personeels- bonden. BINNENLAND T11/K13 door Willem-Jan Martin Over de positieve ontwikkelingen to bet werk van dr. John (The Nite Tripper) is in deze krant ai eens eerder bericht. Dat gebeurde naar a anleiding van de elpee In The Right Place, dlie in april van het vorig jaar werd uitgebracht Op deze plaat werd definitief het accent verlegd van de tot dan toe beproefde Voodoo- achtige bokuspobus (eigenlijk alleen sterk genoeg en voldoende konsekwent gebracht op Johns eerste, Gris-Gris) naar een meer R B-getinte benadering, al bleven daarin wel de invloeden van de streek rond New Orleans gehandhaafd. In deze muzikale metamorfose vervuilde Allien Toussatot een belangrijke rol. Danspop De pas verschenen elpee DESITTVELY BONNAROO (Atco Records SD 7043) is to vrijwel elk opzicht de logische voortzetting van de ontwikkeling in kwestie, die de produktie van dr. John aan vaart en vrolijkheiid deed winnen. Met precies dezelfde mensen (The Meters, een plaatselijke groep kanonnen, waarvan met name gitarist Leo 'Breeze' Nocentelid en bassist George 'Freak Man' Porter een opvallende rol vervullen) en onder precies dezelfde uitstekende leading (Allen Toussatot, die 'produoete', arrangeerde en bovendien diverse instrumentale partijen voor zijn rekening nam) wordt precies dezelfde stampende, opgewekte danspop gemaakt Geen enkel wezenlijk verschil met In The Right Place. Slechts wat bijkomstige afwijkingen, zoals een wat minder scherp geluid. De 'producing' heeft iets aan volheid en warmte gewonnen, waar vorige keer het orgeltje van Arthur 'Red' Neville er wel eens wat al te snerperig uitsprong. Maar ook en dat is dan een iets substantiëler bezwaar een minder konstant repertoire: de eerste kant is zonder meer fantastisch, verplichte kost voor het swinglusti'ge volkje, maar de tweede zijde zakt na een vlot begin (Let's Make A Better World) toch een beetje in elkaar ,de stukken gaan enigszins op elkaar lijken, terwijl het titelnummer, dat de boel moet afsluiten', ronduit modderig dooricomt Maar meer dan d'eze ene echte imlisser telt de plaat toch niet, zoadt de conclusie duidelijk zal zijn: Desitively Bonnaroo is weer een prima elpee van 'de dokter' en zonder meer een afdoende medicijn tegen alle somberheid en-of verveling. Echtgenote Onverwacht aardlig is vervolgens I Want To See The Bright L/ights Tonight (Island ILPS-9266) van Richard Thompson en zijn kakelverse echtgenote Linda. Onverwacht, omdat RiChard die als solo- gitarist bij Fatoport Convention ondanks zijn onmiskenbare kwaliteit nooit hélemaal tot de verf 'kwam, bij een eerste solo poging (Henry The Human Fly) een portie zeurkouserij het daglicht deed zien, die het droefgeestige en monotone karakter van het Fairport- oeuvre-op-het-moment-van- zijn-vertrek nog leek te kwadrateren. I Want To See etc. is daartegenover juist een stuk muziek, dat de beginperiode van Fatoport Convention doet herleven, toen hun veelbelovende modernisering van het Britse folfcwezen nog niet was uitgelopen op een minitieuze kopiëring van allerhande 'traditionals'. Het titelnummer bijvoorbeeld lis zo ongeveer het eerste stukje opgewekte soft- rock uit die hoek, sinds FC op de elpee What We Did On Our Holidays het nummer Mr. Lacey opnam. Thompsons hele plaat herinnert trouwens nogal sterk aan juist deze Faïrpurt- elpee, al is dat minder om de klank of de nummers dan door de ook hier origtfmiel© en geïnspireerde verwerking van traditionele invloeden. Echtgenote Linda is een vokale revelatie, die in de agressiever stukken het ijzige timbre van Nico (een elpee lang zangeres bij The Velvet Underground, sindsdien op eigen kracht dn touw) benadert. Niet leuk dus Tot slot dan nog kort aandacht voor de geiegenheidsfcoanbtoatie Muleskinner (hierin onder anderen Clarence WMte, Peter Rowan en David Grisman, de beide laatsten afkomstig uit de al weer enige tijd verdwenen legendarische groep Earth Opera), die onder het motto A Potpourri Of Bluegrass Jam precies biedt, wat de titel belooft; een swingend werkstuk Keep On Smiton* van de zoveelste goede, nieuwe Capricomformatle Wet Willie, vijf man sterk en to het bezit van een gelui'd, dat nog het meest in de buurt komt van het voor het zelfde label werkende gezelschap The Marshall Tucker Band, en White Witch met een elpee van dezelfde naam die een pretentieuze boodschap verpakt in minstens zo pretentieuze muziek. Niet leuk dus. Bungalows staan nog steeds te koop, maar zijn in prijs fors gestegen. Wie echt waar wil voor zijn geld betaalt daarvoor nauwelijks minder meer dan in Nederland DEN HAiAG Ruim de helft van de protestants-oliristelijke kleu ter- .en basisscholen heeft nu een oudercommissie. De heer D. G. Bijl, hoofdbestuurslid van de P&BO, heeft de indruk dart het aantal conflicten tussen ouders, schoolbesturen en onderwijzend personeel ook minder wordt. II «HBETiess ifrwrówENrss.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13