Ontslagen leidster wil in hongerstaking gaan 'Niet afsluiten van auto moet strafbaar zijn' Woonsituatie nog steeds troosteloos Romantisch Festival in '7 5 bijna onvermijdelijk Personalia Melden van een Sliedrecht wil dijkplan aangehouden zien In beroep zeven jaar voor Deil Gedeputeerde W. Mensink te Haarlem overleden Nederland vraagt bescherming van consulaten Gevangene gn verloor geding tegen de staat Door vrachtwagen gedoofd Op brug omgekomen prijsverhoging blijft verplicht Geen urinoir in Noord wijk Stichting I.K.W. in jaarverslag: Woningbouw Sliedrecht Schoolhoofd krijgt meer tijd voor algemene leiding '2f TKOI W KW \RTET DONDERDAG 30 MEI 1974 BINNENLAND I>5W", Jascha Silberstein door R. N. Degens ARNHEM In een nu heel goed bezette zaal werd dinsdagavond het laatste concert van het 'Romantisch Festival Arnhem 1974' ge geven door liet Gelders Orkest o.l.v. Leo Drieliuys. Van een verslaggever DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft de 26-jarige Daan D. uit Den Haag en de 25-jarige Jan B. uit Den Bosch wegens gijzeling van het gezin Smits in Deil veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hen was acht jaar met aftrek geëist. Daan D. en Jan B. had den hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Den Bosch, die hen tot zes jaar cel had veroordeeld. De twee werden veroordeeld wegens het plegen van verschillende banko vervallen, onrechtmatig vuurwapenbe zit en de gijzeling, alles in januari 1973. Evenals destijds de rechtbank, achtte het hof de eveneens ten laste gelegde roofoverval niet bewezen. Jan B. en Daan D. staan dinsdag 4 juni terecht voor de rechtbank in Den Bosch, wegens het aanvallen van de officier van justitie in de zittings zaal, toen zij zich eind november vorig jaar voor de rechtbank moesten verantwoorden voor de gijzeling in Deil. Jan en Daan kregen toen steun van enkele tientallen mensen op de publieke tribune, die de zaal instorm den. Van een verslaggever HAARLEM Op 63-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de heer W. Mensink, lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland voor de Partij van de Arbeid. De heer Mensink maakte van 1958 af deel uit van het college van gedeputeerde staten en was daar voor lid van de provinciale staten. Van 1939 tot 1958 zat hij in de gemeenteraad van Haarlem. Ook is hij waarnemend secretaris geweest van de landelijke PvdA. Tot zijn dood toe heeft de heer Men sink talrijke functies bekleed, onder meer bij de culturele raad van Noord- Holland en bij de regeringscommissie voor bescherming van het grondwater ZETTEN Annego Stramphler, jeugdig groepsleidster van de 150 jaar oude Heldring Stichtingen in Zetten, beeft aangekondigd dins dag op het Binnenhof in Den Haag in hongerstaking te gaan. Zij wil daannee de aandacht vestigen op het ontslag met onmiddellijke ingang, dat zij enkele weken geleden als groepsleidster heeft ge kregen. Volgens haar heeft het ontslag een politieke achtergrond: zij werd bij de raadsverkiezingen kandidaat gesteld voor de PvdA en verder stortte zij zich nog in een aantal andere sociaal maatschappelijke activiteiten. Haar partijgenoot H. O. T. Finkesieper, jeugdpsychiater, mede-directielid van 'Zetten', ontkent die relatie met stel ligheid. De ondernemende mejuffrouw Strumphler heeft voor wat levendig heid in de rustige Betuwse gemeente Valburg, waartoe Zetten behoort, ge zorgd. De Verenigde Protestantse Lijst beschikte er over drie zetels, de SGP over 1 en de KVP over 4 en verder waren er een paar kleine groe peringen. Voor het eerst hebben dit maal WD en PvdA meegedaan. Tot de oprichting van de afdeling van de PvdA gaf mejuffrouw Strumphler een belangrijke stoot. Zij kwam zelfs als nummer twee op de kandidatenlijst te staan. Buiten dat activeerde ze Amnesty In ternational in Zetten, richtte zij een afdeling op van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) en begon zij de linkse jongeren politiek te organiseren. Overal kon men haar in het voorjaar tussen de bloesemende boomgaarden in spijkerbroek op haar bromfietsje signaleren. Binnen de wat zij noemt nogal beslo ten gemeenschap van de Heldring Stichtingen liet mejuffrouw Strumph ler zich evenmin onbetuigd. Zij liet niet na bij iedere gelegenheid die zich voordeed, kritiek te uiten op wat zij als foutief ervoer. 'Ik heb vooral bezwaar tegen de sfeer waarin ge straft wordt. De volwassenen doen onbeheerst tegen de kinderen. Zij overweldigen de kinderen met vecht partijen. De pupillen worden dan geï soleerd'. De Belangen Vereniging Minderjari gen heeft zich intussen ook met de •zaak Zetten bemoeid. Zij deed dezer dagen zelfs een (overigens mislukte) poging tot bezetting. De Belangenver eniging wil één keer per veertien dagen met de 'leefgroepen' praten, met de meisjes alléén, maar dat kan volgens de heer Finkesieper niet, want die leefgroepen bestaan uit pu pillen plus leiding. Het is al zover dat volgende week 'Zetten' bezoek krijgt van enkele leden van de vaste Tweede Kamercommissie van justitie. Intussen werd er een tijdje geleden in Zetten een afdelingsvergadering DEN HAAG Nederland heeft de regeringen van landen waar Neder landse ambassades en consulaten zijn gevestigd gevraagd, deze extra te be schermen als morgen in Haarlem twee Palestijnse vliegtuigkapers wor den berecht. Dit zegt het Spaanse persbureau EFE in kringen van het ministerie van buitenlandse zaken in Santiago de Chile te hebben verno men. van de PvdA gehouden. Daar traden mejuffrouw Strumphler en de heer Finkesieper tegen elkaar in het krijt. De heer Finkesieper verklaarde daar dat naar zijn mening mejuffrouw Strumphler niet geschikt was voor de tweede plaats op de kandidatenlijst, een niet helemaal onverkiesbaar ge achte plaats. Mejuffrouw Strumphler verwijt de heer Finkesieper dat zij naar de derde plaats is gezakt Kort daarop kreeg ze op staande voet ontslag. Zij heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau meteen protest aange tekend. Door dinsdag op het Binnen hof in Den Haag in hongerstaking te gaan, wil zij haar pogingen om terug te keren bij de Heldring Stichtingen kracht bijzetten. Een beetje teleurge steld in de PvdA is zij wel. Deze liet haar weten hier geen taak te hebben. Ze moet het verder maar klaren via de ABVA van het NW. De heer Finkesieper: 'De politiek heeft hier niets mee te maken. Het zijn hier allemaal welzijnswerkers. De Heldring Stichtingen zou je een link se groepering in deze gemeente kun nen noemen. Mejuffrouw Strumphler is ontslagen omdat zij fundamenteel een andere visie heeft op de behande ling van onze kinderen. Zij mag na tuurlijk kritiek hebben en daar wordt zeker ook naar geluisterd, maar fun damenteel kunnen er geen al te grote verschillen zijn. Wij hebben als mede werkers een stel overeenkomsten ge maakt en daar moet je aan meewer ken. Mejuffrouw Strumphler vindt, bijvoorbeeld, dat we vrijheidsbeper kende maatregelen toepassen. Dat doen wij ook, maar dat is voor deze groepen goed. 70 pet van onze pupil len komt uit andere inrichtingen, waar het niet meer ging. Mejuffrouw Strumphler ls ook voorstandster van een politiek gerichte opvoeding. Ik vind dat je dat niet kunt doen via de kneuzen van onze samenleving, die bovendien veelal nog minderjarig zijn', aldus de heer Finkesieper. DN HAAG De 24-jarige Italia erk bankrover L. L. heeft een kort gefB, tegen de staat verloren. Hij had q geding aangespannen om te vocLj men dat hij tijdens het uitzitten zijn straf (vier jaar gevangenis) tre eens in een huis van bewaring wjt p geplaatst. t e De president van de rechtbank in 5 Haag heeft de vordering afgdweze lde 'e 1 I/. was veroordeeld wegens het pl jjn da van een gewapende overval op bank aan het Valeriusplein in sterdam. De president van de r< bank, mr. J. II. C. Slotemaker, ming dat voor de eis van L. geen aa(ter ding bestaat. Die eis was dat tijdens de rest van zijn gevangen» niet meer in een huis van bewajkin wordt geplaatst. De president n%ge dat de vrees voor een nieuwe oM plaatsing naar een huis van bewat ongegrond is. De president zou rn' niet tot toewijzing zijn ovdrgeJtl daar volgens hem de gevangenisnjpai regel een tijdelijke plaatsing in JTV(T huis van bewaring wel toestaat. was namelijk aanvankelijk geplat in de C-vleugel van de gevangen iiraii Scheveningen. Deze vleugel is| maart opgeheven in verband met snappingen. L. werd toen, in af ting van herplaatsing in een gevangenis, ondergebracht in het van bewaring in Amsterdam. Naa^, L. was in het kort geding betoogd, de wet plaatsing van gevangeneif een huis van bewaring verbiedt. InM pi rtn Van een verslaggever WIERINGEN De 63-jarige f' Manshanden uit Ouderdijk ({f Wervershoof) is gistermorgen ovejn-1 den door een achteruitrijd» vrachtwagen en daarbij om het gekomen Het enthousiasme van de toehoorders liet geen twijfel bestaan aan de moge lijkheid van een succesvolle herhaling van dit evenement. Dat het publiek in Arnhem na elke solistische prestatie zich 'als één man' van zijn stoelen verheft' om de concertgevers 'een wa re ovatie' te brengen, behoort tot de regionale muzikale folklore. In de randstad pleegt men selectiever met blijken van waardering te werk te gaan. Maar het door een klein groepje toehoorders op gang gebrachte ge juich en bravo-geroep werkte toch wel zo aanstekelijk en overtuigend dat ie dereen in de zaal en op het podium tenslotte gesterkt werd in de mening dat er iets groots was verricht In zekere zin is dat ook waar. Want de speurzin en de ondernemingslust die nodig zijn voor het terugvinden en uitvoeren van vergeten romanti sche muziek ik heb daar in een vorige recensie al op gewezen mo gen niet worden onderschat. De for mule die de drie Amerikaanse musici (Frank Cooper, Aeron Rosand en Ja scha Silberstein) met succes voor hun romantische muziekfestival in Indiana polis al sinds 1968 hanteren, lijkt ook in Nederland bruikbaar te kunnen zijn. Zolang de kleding, de meubelen en de gebruiksvoorwerpen uit (over-) grootmoederstijd in ae belangsteling staan is er ook hier wel vraag naar vergeelde muziek. Het heeft weinig zin over de vijf stukken van dit laatste programma afzonderlijk na te praten. Het Viool concert van de Hongaarse violist com ponist Jeno Hubay werd voor de tweedemaal in deze feestweek ge speeld, omdat het geprogrammaeeerde stuk van Ries om technische redenen niet uitgevoerd kon worden. Met het Celloconcert van Georg Goltermann (1824-1898) en het Dun brillant voor viool, cello en orkest van Henri Vieuxtemps (1920-1881) had het in elk geval dit gemeen, dat je het melodische en harmonische verloop altijd al lang tevoren voelt aankomen en dat zo'n stuk alleen maar geschre ven is om te laten horen hoe goed iemand noool (of piano, of cello) kan spelen. Het enige verrassende van dit soort stukken vind ik de in het algemeen bescheiden lengte ervan. Vele hedendaagse componisten zouden er uit kunnen leren dat als je niets te zeggen hebt, je dat ook in een kort stuk kunt doen. Rosand en Silberstein deden het deze avond met de van hen verlangde vir tuositeit op de viool en de cello, en het orkest maakte vooral een goede beurt in het oer-zoete, maar met meesterhand geschreven (nog door Wagner geleid overigens (symfonische gedicht 'Viviane' van Ernest Chaus- son. Ook de uitvoering van de erg langdurige Derde Suite van Maurice Moskowsky (1854-1925) bewees dat het Gelders Orkest wel ten vruchtcbare klankbodem voor deze muziek kan zijn. Zodat, wanneer ae nostalgie niet optrekt een Romantisch Festival Arn hem in 1975 wat de muziek betreft bijna onvermijdelijk is. Beeldhouwerssymposium in Gorinchem GORINCHEM Prinses Beatrix gaat woensdag 5 juni een beeldhouwers- symposium in Gorinchem openen. Vijf tien internationale bekende kunste naars zullen in juni in het stadje een aantal kunstwerken vervaardigen. Men is hier en daar al begonnen, bijvoorbeeld op het plein, waar men aan het graven is voor de plaatsing van het Symposium-vignet dat is ont worpen door de onlangs overleden Ad Dekkers. Inwoners van Gorinchem hebben al tegen de graafwerkzaamhe den geprotesteerd; zij vinden dat speelterrein voor kinderen er on.iodig door verloren gaat. Verder wordt er al gebouwd aan een 'spiegelhuisje' naar ontwerp van de Italiaan Alviani. Dit komt in de tuin van het gemeen schapsgebouw De Kolfbaan. Nadat Prinses Beatrix het symposium vol gende week heeft geopend, begmt Herman de Vries aan een 'rookobject'. waarbij hij foto's maakt van rook afkomstig van in brand gestoken ba len stroo. Hij gaat daarmee een pons je door totdat er genoeg foto's zijn om te exposeren. De hele zaak wordt gefinancierd door het bedrijfsleven in Gorinchem en omgeving dat materiaal en mankracht levert voor de uitvoe- ln strijd tegen autodiefstallen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeentelijke politiekorpsen uit westelijk Zuid- Holland gaan gezamenlijk actie voeren tegen het toenemende aantal diefstallen uit en van auto's. Eén van de maatregelen is een poging om in de algemene politieverordening opgenomen te zien, dat het niet afgesloten achterlaten van een auto strafbaar is. Daarnaast zal via opvallende borden de aandacht van de automobilist getrokken worden. Promoties: gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen aan de landbouwhogeschool te Wageningen L. P. van Reeuwijk. Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde e.» natuurwe tenschappen aan de Vrije Universiteit A. C. van der Burg. Benoeming: Benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de elektrotech niek aan de TH Eindhoven G. A. L. van Hoek. Van een verslaggever HILVERSUM De 22-jarige R Reijnders uit het Noordhollandse Burgervlotbrug is op de brug over het Arasterdam-Rijnkanaal in de pro vinciale weg Hilversum-Haariem urn het leven gekomen De heer J B Kloppenburg, die als lifter bij hem- in de auto zat. moest met zware verwon dingen naar een ziekenhuis worden gebracht. Het ongeluk gebeurde gisternacht, toen de heer Reijnders op de brug wilde inhalen. Hij raakte een tege- rwetkomende auto. De twee inzitten den van deze wagen werden lichtge wond. Van een verslaggever DEN HAAG Met het oog op de voortdurende opwaartse druk op do prijzen heeft de regering opnieuw een meldingsbeschikking van prijsverho gingen afgekondigd. Deze komt in de plaats van de beschikking melding prijsverhogingen goederen en dien sten 1973. Deze beschikking is precies een jaar van kracht geweest, de maxi male duur die de prijzenwet toelaat. De nieuwe beschikking is praktisch gelijk aan de vorige en verplicht ondernemingen prijsverhogingen een maand voor drorvoering te melden. Niet meldingsplichtig zijn onderne mingen. waarvan de omzet op de binnenlandse markt in 1973 minder was dan één miljoen gulden, of min der dan een half miljoen bij een dienstverlenend bedrijf. De besch.k- king is gisteren in de staatscourant gepubliceerd. De acties zijn een initiatief van dc Intergemeentelijk Commissie Crime Prevention, die zich bezighoudt met het coördineren van de voorkoming van misdrijven. Aan de commissie nemen Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Leidsehendam, Monster, Naaldwijk, Wassenaar, Delft. Leiden, Zoetermeer en Alphen aan de Rijn deel. Voorzit ter is de Voorburgse inspecteur J. M Hafkenscheidt. Actie 'In 1972 hebben wij een grote actie gehouden, waarbij 's nachts op afge sloten en onafgesloten auto's werd gecontroleerd. Daaruit bleek toen dat één op de acht auto's niet afgesloten was', aldus inspecteur Hafkenscheidt. 'We hebben daarna folders verspreid en affiches, maar willen nu een wat permanentere actie gaan voeren. Erg belangrijk is dat in de algemene poli tieverordeningen (APV) kan worden opgenomen, dat het onafgesloten ach terlaten van een auto strafbaar wordt, net zoals dat al met fietsen en brom fietsen het geval is. In het Wegenver keersreglement staat nu al dat men de contactsleuteltjes niet in de auto mag laten zitten. Je voorkomt op die manier niet altijd ue autodiefstal, maar als een auto leeg is en afgeslo ten beperk je wel de kans op een misdrijf. Voorburg is momenteel het verst met de wijziging van de APV. Alleen de gemeenteraad moet er nog over beslis sen. Inspecteur Hafkenscheidt en zijn commissie hopen dat de andere ge meenten ook spoedig dergelijke maat regelen zullen nemen Borden Behalve ac-ze wettelijke maatregelen gaat men de auiomobilist ook anders zins duidelijk maken dat hij zijn auto af moet sluiten. Bij parkeerter reinen en in of bij parkeergarages zal in de genoemde gemeenten op in totaal ongeveer 100 plaatsen een bord komen te staan met -ie vraag 'Buit er uit?', een bord zoals ud de foto. welke genomen is bij de parkeerplaats op de Haagse Turfmarkt. In Zoetermeer hebben zelfs de woningbouwverenigin gen extra borden aangevraagd, om deze in hun particuliere - parkeerga rages te kunnen ophangen. 'Diefstal len uit auto's nemen in Zoetermeer grote vormen aan', zegt inspecteur Hafkenscheidt. 'Elk jaar worden daar ongeveer 300 tot 400 van dergelijke diefstallen gepleegd uit auto's die in de nieuwe parkeergarages staan. Onrustbarend Het aan tail diefstallen uit en van au to's stijgt nog jaarlijks. In Den Haag nam het aantal diefstallen van voor werpen uit auto's toe van 1224 in 1971 tot 1575 in 1973. In het eerste kwartaal van dit jaar werden al 472 diefstallen geboekt. Ook het aantal diefstallen van auto's stijgt onrustba rend. In 1973 raakten 861 Hagenaars hun auto kwijt, terwij1 dat dit jaar nu al 478 is. Het aantal opgeloste diefstallen schommelt Het ene jaar worden er meer opgelost dan in het andere jaar. NOORDWIJK Dinsdagavond werd in de vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad weer uitgebreid gedis cussieerd over het bouwplan Huis ter Duin. Er was tegen het voorberei- dingsbesluit, voorafgaande aan de vaststelling van een bestemmingsplan voor het gebied van Huis ter Duin een drietal bezwaarschriften inge diend. B. en W. stelden voor deze ongegrond te verklaren. De meerder* heid van de raad ging hiermee uitein delijk akkoord, maar toch kreeg men tijdens de discussies min of meer de indruk, dat verscheidene raadsleden het niet zo'n ramp zouden vinden als het voorbereidingsbesluit zou worden getroffen door het veto van Ged. Staten of de Kroon. De bedenkingen tegen het bouwplan richtten zich hoofdzakelijk tegen de grootschalig heid en de massaliteit van de bouw. Bij de behandeling van een voorstel om aan de Stichting JOIN een exploi tatie-subsidie te verlenen van 17.000 raakte de beer los. Wat heeft de gemeente nu al in JOIN geïnves teerd? wilde Vogelaar weten. In grote lijnen maakte wethouder Jansen zich geen zorgen over JOIN. Een deel van de aktiviteiten draait goed. Het probleem houdt verband met een aantal andere aktiviteiten. De wethouder zegde toe een rapport te zullen uitbrengen. Er zijn inderdaad een aantal facetten, die het college zorg baren, zei de heer Jansen nog. De snackbars en dergelijke eetgele- genheden zullen voortaan op hetzelfde tijdstip als de bar-dancings moeten sluiten. Een bewoonster van de Jan Kroons- weg had de raad verzocht in de omgeving van deze straat een urinoir aan te brengen. 'Stinkdingen zijn het'fc zei burgemeester Bonnike. 'Dan doen ze het niet meer door de brievenbus', meende De Ridder. Mej. Koopman zag in een openbaar urinoir een vorm van discriminatie van de andere sekse. Met één zo'n urinoir zijn we er niet, merkte Vogelaar op. Daarom zag hij er meer in een beroep te doen op de houders van een bar-dancing. Dezen zouden bij de uitgang van hun eta blissement een bordje kunnen hangen met het opschrift: 'Eerst plassen. Be vuil de straat niet'. ildi Itio DEN HAAG In de afgelopen maanden verschenen er nogal $s1 optimistische berichten in de pers waaruit zou blijken dat de woj "j situatie sterk aan het verbeteren is. 'Droomspel' in LAK LEIDEN Op 30 en 31 mei, vandaag en morgenavond dus, en op 7 juni om 8.15 uur wordt in het LAK-theater aan het Levendaal het stuk 'Droom spel' van August Strindberg een eNVe Drama-produktie onder regie van Huub Jansen uitgevoerd. In het stuk, dat een sterk surrealistische inslag vertoont, wordt de absurditeit van het leven in beeld gebracht. 'De mens op zijn weg door liet leven', wordt op symbolische wijze in een droomsfeer weergegeven. De voorstelling, ge speeld door negen studenten, kwam tot stand via improvisaties op het oorspronkelijke toneelstuk. De Stichting Interkerkelijke Kommis sie Woonruimtebemiddeling stelt ech ter in het werkverslag 1973 dat de situatie dn Den Haag nog steeds troos teloos is. De kwantitatieve oplossing van de woningnood is wel gevonden, maar de kwalitatieve woningnood schuift daarvoor in de plaats. Indrin gender dan ooit! Wat helpt het- zo wordt in het verslag vermeld- indien er een overschot aan woningen ont staat dat onbetaalbaar is voor het grootste deel der Haagse bevolking. Onvoldoende bouw van woningen voor gezinnen met een bruto inkomen van 1.600 en minder per maand is er de oorzaak van dat de doorstro ming nauwelijks op gang komt. 'Wij vragen ons af of aan de bevolking niet duidelijk moet worden gemaakt dat in de toekomst een groter deel van het inkomen aan huur zal moeten worden besteed. Dat met 'sociale wo- SLIEDRECHT Het bouwplan van 192 woningen in Westwijk 11-Zuid, waar loco-burgemeester R. C. de Bruijn mededeling heeft gedaan, om vat 100 woningen met een gevel van 6.20 m en 92 woningen met éen gevel van 5.40 breed. Het plan is van Leo de Jonge, te Rotterdam, en wordt uitgevoerd door de bouwvereniging Banienoe. De woningen bevatten 4 kamers, te weten een woonkamer en 3 slaapkamers, een keuken, een douche cel en berging. De 35 hoekwoningen zullen bovendien een slaapkamer op de zolder hebben. De 100 woningen zijn van het type doorzonwoningen, de 92 zijn tuinkamerwoninigenDe 100 woningen zullen een voor- en achter tuin hebben, de andere hebben uit sluitend een achtertuin. Aan de voor zijde wordt de berging aangebouwd. De Indelingen is tot stand gekomen met medezeggenschap van de Vrouwen adviescommissie. De woningen zul len met 6 per week worden opgele verd. De huren zijn voorlopig becij ferd op 330, 360, 285 en 310 ningbouw' geenszins wordt bedoeld^, bouw van huizen met huren lager I 175,- tot 200,- bericht het veriaJ De stichting werd in het af gele*2 verslagjaar steeds meer geconfjng teerd met de toenemende verkoop L woningen in de goedkope prijsklai Hoge verkoopprijzen en een laag r dement doen vele, vooral kleine e^ naren, maar ook beleggers, beslui hun bezit aan de meest biedende t, de hand te doen. f Mede door de komst van Surinaaa rijksgenoten en buitenlandse wte nemers, die nauwelijks op andere 11 ze passende woonruimte kunnen i I den, is er een willige markt. Raad Alkemade blij mf woningbouw in Oud-A» ALKEMADE CDA-fraktievoorz W. v d Meer complimenteerde B.U W. met het voorstel tot verkoop grond te Oud-Ade voor de bouw 12 woningwetwoningen door de ningbouwvereniging 'Alkemade', premiekoopwofimgen en 20 pre huurwoningen voor bejaarden. De \f ningbouw in Oud-Ade komt eindel na moeizame besprekingen van J grond. De heer Th. van der (V.G.A.) was niet gelukkig met" verdeelsleutel, omdat uit een enqitx) bleek dat slechts drie bejaarden L Oud Ade belangsteling hebben vPt pen bejaardenwoning. Voor de bd wide de heer Van der Meer aaifd mers uit eigen gemeente. De kornet" tien jaar zal een verdere uitbreidf'i van de woningbouw in Oud- uitgesloten zijn. Ij1 Uitvoerig werd gediscussieerd overP1 bestemming van het pand Julianalp 2 en 4 in De Kaag. Gezien de L spraak van Kaagbewoners zou afbrL de voorkeur hebben. De heer Duvkeren (VGA) voelde meer vf restaurantie van de 100 jaar oiL huizen.. B. en W. zullen de kwei Bouwrijp SLIEDRECHT B. en w. willen de minister vragen het plan tot dijkopho- ging aan te houden en wel omdat het gebaseerd is op 'voorlopige ontwerp- peilen". die wellicht zullen worden verlaagd. Met een gedeeltelijke dem ping van het Middeldiep, zodat op de kaart is aangegeven, kan het college zich niet verenigen. Uit milieuhygië nische overwegingen is onaanvaard baar dat het overblijvende gedeelte via een duiker in de ter plaatse van de Oosterbrug aan te leggen dam in open verbinding zal staan met de rivier. Het zal niet meer gebruikt kunnen worden voor het meren van bootjes. B en w. willen het hoog heemraadschap verzoeken het plan zo te wijzigen dat het gehele Middeldiep wordt gedempt. Verschillende recla manten hebben bezwaren tegen het tracé ter hoogte van de Middeldiep straat. Dit heeft geleid tot een alter natief. waarbij de W ilmelminastraat als verkeersverbinding wordt gehand haafd en er direct tpn noorden daar van een smallere nieuwe dijk zal worden aangelegd, die niet voor het verkeer toegankelijk zal zijn. B. en w. willen compensatie voor de bij het ziekenhuis te vervallen parkeerplaat sen voor zij zich met dit alternatief akkoord verklaren. Als de raad met het desbetreffende voorstel akkoord gaat zal het gebied tussen Deltalaan en Scheldelaan, waar een sporthal is geprojekteerd, bouw rijp worden gemaakt De kosten hier van zijn 225.000. Ten noorden van de Deltalaan zal langs de Waalstraat een trottoir worden aangelegd. Ten behoeve van de bouw van een kleuter school ten zuiden van de Scheldelaan zal ook een strook grond bouwrijp worden gemaakt De kosten daarvan zijn 18.000. Academische examens LEIDEN 28 mei geslaagd: kerk. ex. mej. H. J. Kuper Leiden: kand. ex. Franse taal- en letterkunde de heer L. P. Kemmeren Aalst. Keer-omme ook zaterdag LEIDEN Zaterdag 1 juni om 20.30 uur wordt in het microtheater 'Impe rium' aan de Vestestraat 40 nog een voorstelling gegeven van het stuk 'Keer-omme'. Men kan telefonisch kaarten bespreken donderdagavond tussen 8 en 10 uur (tel. 41035). nader bezien en er t.z.t. op telj: komen. B. en W. lieten weten dat ernj wordt gestreefd om per 1 augu: 1975 te beginnen met een openbf, school. De raad ging akkoord met L huren van een verplaatsbaar loWj voor de basisschool en de kleur school. DEN HAAG Hoofden van kleulfc en bassisscholen krijgen per 1 augpl tus meer tijd voor de algemene 1 ding van de school. Zo mag het hoae van een zesmansschool zich één lestr per week (morgen of middag) latk. vervangen door een invaller. Hoof®| van zeven- en achtmansscholen mogii hun eigen klas twee lestijden pi. week overdoen aan een invaller, (g scholen met negen, tien of elf leci krachten wordt het hoofd drie hafc dagen vrijgesteld van zijn lestaak, t twaalfmans scholen krijgt hij vijf K op dertienmansscholen zeven lestijd! vrij van zijn eigen klas. Op grotdt scholen is het hoofd helemaal vrijj; steld van zijn lestaak. In totaal zulm 1850 bassisscholen van deze maatree profiteren. In het kleuteronderwj krijgen hoofdleidsters van zesmaf) (in de praktijk zijn dat dan zes vr» wen) -scholen één vrije lestijd. HIJ gaat het om 135 scholen. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6