Israël mag mijn jasje wel hebben, als ik mijn broek maar mag houden' Waarom waren er maar vierhonderd? iMuM Elias Chacour, melkitische Palestijn: 'Misschien wil God wel dat de joden vreedzaam met ons hier zullen samenwonen' ll Vandaag - Voorbede in kerken voor zondagsrust Trouw Kwartet Beroepingswerk Nieuwe boeker TROUW/KWARTET DOXDERDAG 30 JIEI1974 KERK. T2/ Elias Chacour Op de laatste vergadering die Pax Christi besteedde aan het conflict in het Midden-Oosten was een pastoor aanwezig uit een dorpje bij Haifa in Israël. Een Palestijn, die opviel door zijn pleidooi voor meer begrip tussen Palestij nen en Israëliërs. door Aldert Schipper In zijn eigen dorp probeert hij op bescheiden schaal reeds iets te doen. Voor de jongeren, die drie maanden van het jaar vakantie van de middel bare school hebben, heeft hij een dorpsbibliotheek ingericht Een twee de bibliotheek is in opbouw in een aangrenzend dorp. De middelbare scholieren onder de Palestijnen dreigen een verloren ge neratie te worden. Zij vinden geen aansluiting bij hun traditionalistische ouders ook niet bij de Israëlische schooljeugd. De drie vakantiemaanden hangen ze rond in het koffiehuis. Hun leeshonger wordt alleen bevre digd door ophitsende schriftuurtjes van obscure oorsprong. Pater Chacour biedt hun in zijn dorpsbibliotheek een alternatief. Daar ligt alle lectuur voor het grijpen, van strips tot weten schappelijke boeken. Pater Chacour is christen, Palestijn en Israë.isch staatsburger. Een trits van loyaliteiten, die niettemin geen gesplete persoonlijkheid van hem lij ken to hebben gemaakt 'Ik probeer de wereld te zien met de ogen van een christen. Tegelijk voel ik me verbonden met de Arabieren met wie ik mijn nationaliteit deel en met mijn talrijke joodse vrienden, met wie ik nog zoveel zaken te regelen heb'. Wat voor zaken dat zijn, daarover heeft pater Chacour het liever niet. 'Het is onze vuile was. Die hang ik niet zo graag buiten'. 'De vuile was doen we thuis, samen. De joodse Israëliër mag dan degene zijn, die de beslissingen neemt, ik houd mijn innerlijke vrij heid, die niemand mij kan afnemen. Daardoor kan ik oprecht met de jo den omgaan. Vriendschap vereist im mers dat je elkaar de waarheid zegf tv B re Vluchteling Pater Chacour zei tijdens het beraad van Pax Christi, dat hij zich een vluchteling in zijn eigen land voelt. 'Ik kom uit die twee christelijke dor pen, waarvan de inwoners in 1947 op de vlucht gejaagd werden met de belofte van het Israëlische leger dat zij twee weken later zouden kunnen terugkeren. Wij wachten nu, dat 26 jaar nog steeds tot die twee weken Oennendal Nu gebleken is dat noch de commis- sie-Langemeyer, noch de beheerder van Dennendal, dr. Gray Balmaz, hun taak van tussen de partijen staan de organen naar behoren hebben vervuld, verzoekt ondergetekende bei de genoemden op non-actief te plaat sen. Hij stelt bovendien voor, de stichting Nieuw-Dennendal onafhankelijk te verklaren, en haar alle ruimte te geven, die een stichting dan toekomt, zoals subsidie e.d. Het kan niemand ontgaan zijn, dat alle goede wil uit sluitend van de zijde van Nieuw-Den- nendal is gekomen. Nieuw Dennendal zal dan ook rechtstreeks onder verant woording van het Ministerie van Volksgezondheid moeten komen. Amsterdam F. J. Colon Dennendal Het tekent wel de mentaliteit van de Nw. Dennendallers. dat zij nu weer dr. Gay Balmaz de schuld gaan geven van de moeilijkheden. Schuld bij zich zelf zoeken is er bij deze groep niet bij. Dat de pupillen op Dennendal verwaarloosd zijn en Dennendal 5 jaar achterloopt, door de 'leiding' van Carl Muller, daar zwijgt men over. Nu er mensen ontslagen worden die niet deugen voor hun taak, vindt men dat erg. Dat zij echter zelf goede groepsleiders weggetreiterd hebben, daar hoor je niets over. Dat ouders, na de zuivering van pv. 'Heihoek' twee dagen nodig gehad hebben om het paviljoen schoon te maken, vindt men niet erg. Bij hen gaat het alleen om het eigen 'ik', maar niet om de pupillen. En waar praat de Kamer nog over? Als de cijfers van de enquête bekend zijn, zal blijken dat maar een handjevol mensen achter hen aanloopt Amsterdam F. W. v.d. Veste jr. Terreur In de krant van 18-5-'74 stond een hoofdartikel waarin de terreur die Israël heeft uitgeoefend na de kinder moord van verleden week, minstens even erg, zo niet erger werd bevon den als de moord door de Palestijnen. De schrijver geeft echter niet aan wat Israël in zo'n geval moet doen als hij zich niet wreken mag. Graag zou ik daarom vernemen of de schrijver vindt of Israël zich in dergelijke geval len net eender moet gedragen als de Joden in de oorlog. Die hebben zich ook niet verzet en daardoor zijn er 6.000.000 afgemaakt. Nootdorp A. van Luijk Naschrift hoofdredactie: de heer Van Luijk doet alsof er twee mogelijkhe den zijn: óf zichzelf laten afslachten óf zich wreken op onschuldige man nen, vrouwen en kinderen. Wij heb ben een te hoge dunk van de Israëli sche regering dan dat we kunnen aannemen, dat zij aan deze mogelijk heden geen andere alternatieven kan toevoegen. ADVERTENTIE Orgels n.j. verkruisen b.v. amsterdam ITÏÏ1 Stadhouderskade 116 telefoon: 721755 766787v voorbij zijn. Terwijl wij onze huizen zonder enige reden moesten achterla ten, hebben wij met ons gezin van acht personen in een naburig dorp in een kamer bij vrienden gewoond' Ik: Waarom vestigen de Palestijnen zich niet in een of ander ruim Ara bisch broederland? Elias Chacour: De Palestijnen hebben een gevoelsband met het land dat hun erfdeel is. Een voorbeeld uit de bij bel. Koning Achab wil de wijngaard van Naboth de Jizreëliet. Hij biedt hem in ruil een veel mooier stuk land aan. Maar Naboth zegt nee. Dit is het erfdeel van mijn vader, dat kan ik niet opgeven. De koning biedt Naboth aan wat hij ook mag wensen. Maar Naboth weigert. Deze wijngaard is van onschatbare waarde voor hem. Via een intrige van koningin Izebel komt Naboth aan zijn einde. De pro feet Elia spreekt dan een oordeel uit: U hebt gemoord, denkt u dat u kunt erven? Nooit! Onverklaarbaar De joden hebben hetzelfde gevoel, recht tc hebben op die grond. Daarom kunnen wij de joden zo goed begrijpen. Het bezwaar is echter dat de Israëlische regering ons niet ver staat. Ik heb tegen mevrouw Meïr in haar kantoor gezegd: Jullie zijn de enige mensen in de wereld, die de band kunnen begrijpen tussen het volk en zijn eigen land. En niettemin verbieden jullie ons naar ons eigen land terug te keren. Dat is onver klaarbaar. De sympathie in ons land voor Israël beschouwt pater Chacour niet in de eerste plaats negatief. 'Ik zelf sta ook sympathiek tegenover de joden. Maar jullie moeten niet zo eenzijdig zijn. Jullie moeten tegen de joden zeggen dat zij in hun eigen belang ook oog moeten hebben voor de Arabische kant van de zaak. Ik hoop dat Holland zo'n bijdrage zou kunnen leveren aan de oplossing van het conflict. Van mijn part mag dc hele wereld sympatiseren met Israël zolang dat maar niet betekent dat men tegen de Arabieren kiest. Ik begrijp heel goed waarom jullie in Holland open staan voor de joden. Wegens de ervaringen in de Tweede Wereldoorlog. Maar daarvoor zijn wij niet verantwoordelijk hoewel ons wel de gevolgen in de schoenen worden geschoven Nederland heeft vaak het gevoel dat Israël alleen staat scheppen van een situatie waarin deze. gedijt'. Elias Chacour weigert de profeten mantel. Als wij hem vragen naar de toekomst van van het Midden-Oosten, zegt hij: 'De toekomst hebben de joden en Arabieren in hun eigen hand. Maar een ding is zeker: als er ook maar een plaats in de wereld is, waar de Jood in rust en vrede kan leven, dan is dat de Arabische ge meenschap, niet in Europa, niet in Amerika. Er zal een proces nodig zijn van wederzijdse aanpassing'. Dat is een mythe. Zelfs al zouden de Arabieren Israël willen vernietigen, VGrpIlChting ook dan nog moet het een weg vinden naar het Arabische hart. Maar Israël is niet zo geïsoleerd als jullie denken. Zelfs niet in de Arabische landen. Jullie mogen natuurlijk overdrijven wat je wilt, maar de zaak heeft twee kanten. Talrijke christenen in Nederland me nen dat Israël bijzondere rechten heeft, omdat het het volk van God is. Israël moet zich integreren in het Midden-Oosten. De Verenigde Staten staan achter Israël, Holland staat ach ter Israël, maar het Midden-Oosten niet. Dat moeten de Israëliërs voor zich winnen De zee in Maar de Arabieren hebben gedreigd Israël in de zee te gooien. Er is nog nooit een systematische jodenvervolging in een Arabisch land geweest. En ook dit conflict is een politieke tegenstelling. Jodenvervol ging is een Europese specialiteit. 'De Arabieren zullen nooit kunnen vergeven, zolang zij worden vernederd en verslagen. Maar zij zullen een wonder van vergevingsgezindheid ver tonen, als zij als gelijken worden behandeld. Zij waren de eeuwen door beroemd wegens hun gastvrijheid en wegens hun bereidheid zelfs een moordenaar te vergeven, als hij in Oph06p6l6n hun huis moet vluchten. Des te meer zullen de Arabieren open staan voor de joden, die in hun land een schuil plaats zoeken. Wij zijn bereid de joden en ons huis te ontvangen. Hij mag mijn jasje hebben, maar ik wil mijn broek houden. Dat de Arabieren Israël willen vernie tigen is echt gezegd door Sjoekeii. Er is zoveel gezegd. In de laatste oorlog riep generaal Elihazar (de Is raëlische bevelhebber) dat Israël de benen van alle Araieren zou breken en hen de woestijn in zou sturen. Dit soort dingen zijn geen maatstaf om een volk te karakteriseren. Sjoekeiri was gek. Vindt u niet dat de Palestijnen zich zouden moeten distanciëren van de uitssraken van mensen als Sjoekeiri? Elias Chacour: 'Iedereen moet zich onthouden, niet alleen van dit soort gespierde taal, maar vooral van het Israël is het volk van God. Maar dat legt het juist bijzondere verplichtin gen op als dienaren van God ten overstaan van ons, de heidenen. Maar ik ben nog niet uit deze kwestie. Aan de ene kant zie ik dat dit volk een speciale band heeft met de enige God, maar aan de andere kant vind ik het onmogelijk om te aanvaarden dat God de god van Israël is. Ik kan inzien dat Israël het volk van God is, met omge keerd. Ik kan van niemand aanemen dat hij God bezit, wel dat God hem bezit. En hoe moet ik het nieuwe verbond door Christus opvatten. Kan ik het anders opvatten dan dat alle volken der aarde op gelijke wijze door God zijn aangenomen als zijn kinderen? Daarom bestaan er ook geen heilige plaatsen meer in het nieuwe verbond'. Chacour verwijst naar Johannes 4:20- 21. 'Jeruzalem heeft geen betekenis meer en evenmin Gerezim. Maar de Samaritaanse vrouw, die heeft beteke nis gekregen. Zij is een kind van Abraham in het nieuwe verbond. In de bijbel wordt door de profeten als Gods wil geopenbaard dat de jo den naar Zion terug zullen keren. Verzetten de Palestijnen zich niet te gen Gods wil? Het is Gods wil dat de joden naar Zion terugkeren. Maar het is niet Gods wil dat anderen maar moeten ophoepelen voor de joden. Dat is de kern van het probleem in het Midden- Oosten. Misschien is het Gods wil wel dat de joden vreedzaam met ons sa menleven.' 'Stel dat er morgen een boeddhist komt met een dik boek onder zijn arm, waarin staat dat hij recht op een bepaald stuk land. Moeten we hem dan maar ons land afstaan? Wat is de waarde van zo'n geloof tegenover an deren? Kan de geschiedenis als crite rium gebruikt worden? God staat bo ven de geschiedenis. De bijbel is een goed argument, maar alleen voor die genen. die in de bijbel geloven, niet voor de moslims. Van een onzer verslaggevers EDE De Nederlandse vereniging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging heeft een verzoek gedaan aan alle kerken, om op zondag 9 juni de zaak van de eventuele wijziging van de zondagswet in de voorbede te gedenken. De vereniging wekt ook ieder persoonlijk daartoe op. De Tweede Kamer aanvaardde reeds het voorstel van de kamerleden Goudsmit en Jungens, om het gemeen teraden onmogelijk te maken, ge meentelijke sportvelden en zwemba den om principiële redenen des zon dags gesloten te houden. Het voorstel moet nu nog de Eerste Kamer passe ren. Alle leden van de Eerste Kamer hebben al een brief van de vereniging tot bevordering van de zondagsrust ontvangen. 'Wij kunnen allen weten, dat de Heere een dag gesteld heeft, waarvan Hij heeft gezegd: Gedenk de sabbat dag, dat gij die heiligt Om de over treding van dit gebod, zou men kun nen zeggen, werd Israël in balling schap gevoerd, aldus de vereniging in haar oproep. Het verzoek om volgende week zondag voorbede te doen, heeft de steun gekregen van een aantal predi kanten, onder wie ds. W. L. Tukker, de voorzitter van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, ds. P. J. Dorsman uit Staphorst, de christelijke gereformeerde ds. G. Blom uit Meer kerk en ds. D. Slagboom uit Baren- drecht en verder ds. F. Mallan uit Vlaardingen (geref. gem. in Ned.), ds. E. du Marchie van Voorthuysen uit Leersum en anderen. end wa het G.Pi de k; De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank {rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. door A. J. Klei Een paar dagen voor hemel vaartsdag kwam een nummer uit van 'Waarheid en Eenheid het blad van de verontrusten in de gereformeerde kerken. Vroeger hadden we dan de beroem de Bondsdag. Dat is in de kring van ome Kerken verleden tijd. Een klei ne groep P.P.R.-gerichte leiders van het Landelijk Centrum voor Gerei. Jeugdwerk houdt 't nog vol een jongeren-dag te organiseren. Dit maal in Dalfsen (Ov.). Thema: 'Van wege Jezus'. Medewerkers: Louis van Dijk en Jules dc Corte. Spre ker: o.a. dr. A. Jelsma. Gezien de begeleidingsactiviteiten door staf en bestuur van 't L.C.G.J van de gang van zaken ter Synode en in onze kerken altijd precies tegengesteld aan de opvattingen van S. en G.! raden uij onze jongelui aan niet naar Dalfsen te gaan. maar naar Mayday van Youth for Christ in de Ahoyhal, Rotterdam-Zuidplein, gemakkelijk bereikbaar vanaf hel Centraal Station met de Metro Het bericht (waarin de letters S. en G. slaan op 'Schrift en Getuigenis', de naam van de vereniging van verontrusten) gaf verder nog wat bijzonderheden over de dag van Youth for Christ en behelsde in dat verband oók deze zin: Wij verwachten, dat dr. Brucks 's avonds een duidelijk Schriftuurlijk antwoord zal geven op de vraag: 'Geloven, wat doe je er mee in het dagelijks leven'?; nl. niet op d" maatschappij-kritische toer'. Afgaande op de cijfers zou je zeggen dat het advies van 'Waarheid en Eenheid' niet in de wind geslagen is. In Dalfsen waren zo'n vierhon derd bezoekers, terwijl Youth for Christ een dikke zesduizend man op de been bracht. Overigens zeggen deze cijfers natuurlijk niks over het meer of minder duidelijk schriftuur lijk-zijn van de bijeenkomsten. Is de zaak bekeken als je zegt dat van accentsverschil sprake is? Dat de één wat harder dan de ander 'van wege Jezus' op de maatschappij af- vliegf Piet gooit er eerder een opwekkingslied uit, Jan brengt lie ver stencils rond en evcen goeie vrienden.Ligt het zo? Als ik op een afstandje de kerkelij ke jeugd bekijk, zie ik ze aan de éne kant verdwijnen in Youth for Christ en aan de andere kant in wereldwin kels. Wat moet je nu als je in het jeugdwerk aan de gang bent? Hier wat af en daar wat bij doen? Youth for Christ-mensen zeggen vaker de straat op te gaan en de wereldwin kelaars attenderen op de binnenka mer? Maar zo keurig verdeeld liggen de zaken nu ook weer niet. Ik leg mijn overpeinzing voor aan Nico Schouten, publiciteitsman van het gereformeerd jeugdwerk, en it be gin met de vraag: Waarom waren er maar vierhonderd In Dalfsen? Nico Schouten: Wisten we dat maar. dan waren we verder. Heb je het idee dat, wanneer jullie een paar gerenommeerde sprekers uitnodigen en een bekende muziek groep. dat je dan wel weer een voIIp tent had? Vast en zeker. Waarom doen Jullie dat dan niet? Omdat we vinden dat er van derge lijke bondsdagen zo weinig blijft hangen. Ik zie de positieve kanten heus wel, er is het gevoel van: wij sémen, dat pept op en daar maak ik geen grapje over. Maar als de schare vddaan in de bus naar huis rijdt, is het voorbij, er komt verder niks uit. Het is natuurlijk ook mis als ze je gehalte gaan afmeten naar het aan tal bezoekers op hemelvaartsdag. Wij kunnen ook met duizendtallen Tekening bij een artikel over bio-induslrie in het blad Toesj/ Combo, dat gespreksmateriaal voor jongerengroepen biedt. komen: als we de deelnemers aan de provinciale bijeenkomsten meetel len, want die lopen goed. We heb ben bijvoorbeeld praatzaterdagen waarvoor flinke belangstelling be staat. En voor wie een erg indruk wekkend cijfer wil: aan het gere formeerde jeudgwerk, zoals dat ge beurt door en voor meisjes en jon gens van acht tot, zeg maar, twintig, doen in totaal tachtigduizend jonge ren mee. Blijf Je vasthouden aan een bijeen komst op hemelvaartsdag? Het is best mogelijk dat we daarvan moeten afstappen omdat het blijkt geen geschikte vorm te zijn voor wat wij willen, namelijk écht en persoonlijk bezig zijn met de vraag wat je met het evangelie kimt en moet in je leven en in de maat schappij van alledag. Begrijp me goed. we zetten ons niet af tegen Youth for Christ, maar we vinden wel dat je met die beweging te ver uit de buurt van de wereld blijft of althans je te veilig opstelt in dat opzicht. Wat hebben de verontrusten nu pre cies tegen het LCGJ? Dat we ons bezig houden met Viet nam of Angola. Een dominee zei: bij het LCGJ kennen ze wel de vrij- heidssitrijders van Angola maar niet de Jezus van Galilea. Dat we een 'zonderdag' belangrijk vinden, dat we te weinig aan bijbelstudie doen. Is dat zo? Laat ik je vertellen dat de boekjes die gericht zijn op omgang met de bijbel wegvliegenMaar dan zijn de auteurs weer niet goed. Waarom moet E. Pijlman dat perr-é doen?, hoor je. Maar samenvattend geloof ik dat een hoop klachten terug te brengen zijn op deze noemer: dat ze ons werk zien of willen zien als plaatsvervangend voor alles wat in de kerk niet meer mopt en niet meer deugt. Als jullie het niet meer doen!, roepen ze dan verwijtend. Maar aan zó'n verwachtingspatroon kun je nooit beantwoorden. NA DE SLAG Als dit stukje in de krant verschi weten we de uitslag van Feyenoo Tottenham-Hotspurs en die van gemeenteraadsverkiezing (in opkL mende volgorde van belang), strijd om de zetels in stad en d< hebben we hier en daar de gemoe ren behoorlijk warm gemaakt. Dat een gezonde zaak. Stel je voor iedereen er lauw onder bleef, dan dat een teken zijn dat we er allem onder zitten. Je vraagt je wel eens of die lui onder de diktatuur 0 generaals of van het proletariaat) niet saai vinden. Nooit eens zo'n zellige strijd om 'beginselen en ba tjes'. Niet alles sierde intussen demokratie. Er waren weer heel eendagsvliegen onder de lijsten, len die nog altijd denken dat je u een paar vriendjes rondom een h reltje wel een gemeenteraadszetel versieren. Maar ja, dat hoort erlj Het doet geen enkel goed, maar fr* lukkig ook erg weinig kwaad. I aantal zetels in een grote raad wo er hoogstens enigszins door ingek* omdat men moeilijk deze eenling een konstruktieve rol kan toekenn Maar goed, 't moet maggen. Wel men hier en daar wat meer bescl denheid wensen. In mijn bus ro twee dagen voor de verkiezingen prachtig uitgevoerde folder van GPV in de bus. Uiteraard lees zoiets. De achterkant trof mij bijz der. Daar stond met duidelijke lett Het GJP.V. is nog de enige christe ke partij in Amsterdam. Ik mo even m'n ogen uitwrijven. Maar stond er echt Niet: wij zijn meniing, maar: is Wie reikt zo'n b vet eigenlijk uit? En op grond van? Bij mijn weten heeft het in Amsterdam nog nooit de gehad om hier ook maar iets waar te maken. Wat de gemeenteli overheid volgens deze partij m munt ook niet uit door helderheid, lees: voor een goed functionere openbaar verveer zorgen, waarbij persoonlijke vrijheid zo veel mogel gewaarborgd blijft Kan iemand zi daarbij iets voorstellen? Hij mag 1 zeggen. Dat hebben we dus weer a ter de rug. En dat is maar goed o< Verkiezingstijd is aardig, maar moet ook weer afgelopen zijn. En moeten we vooral samen aan 't w voor een rechtvaardiger samenlev en dan moeten al die miezerige par belangen wijken voor wat werkel goed en rechtvaardig is. NED. HERV. KERK Beroepen: te Ridderkerk W. E. Ste* beek te Nieuw-Leusden. Aangenomen: naar 's Gravenha (wijkgem. 10) F. D. Emous te 's Gi venhage (wijkgem, 30)1 J- Bedankt: voor Amersfoort (toez.) Jongerden te Veenendaal; vol Nieuw-iLekkerland H. v. d. Post I Bergambacht. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rijnsburg Ch. C. Smij kamp te Grouw. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Drogeham J. A. 1 Velde, voorheen miss. pred. wonenj te Enschede-N.; te Lutten, te venhage-Z. Loosduinen, te Tem* te Siegerswoude-Duurswolde en Zaamslag H. Hidding, kand. te men. Bedankt: voor Schildwolde J. C. Pcjt te Den Helder. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Middelharnis P. Zonneveld te Leerdam. Marie Dormoy: Het geheime lev van Paul Léautaud. De Arbelderspe j Grote ABC nr. 228 - 176 blz - 18,50 - vertaald door Matthieu K< kelkoren. Paul Léautaud is in Nederland j lang geen onbekende meer. En dat in hoofdzaak te danken aan de Arbi, derspers die al zeven boeken van he In het Nederlandse liet vertalen. O langs belegde de uitgeverij samen m' de VARA een Léautaud-avond in A' tis waar de Franse tv-film over he' werd vertoond en geprekjes werd*1 opgenomen met enkele Léautaud-fai Een en ander is inmiddels al uitg zonden. In die film kwam Marie D(' moy, de literaire erfgename en b' zorgster van de negentien delen da" boek menigmaal in beeld. In 19 verscheen van haar in Frankrijk 'H geheime leven van Paul Léautau waarvan nu de vertaling uit is. H bevat niet eerder verschenen tekst die Léautaud schreef ter aanvullii op 'Le petitit ami', 'In memoriam' i 'Amours' om zodoende één boek krijgen dat hem de Prix Concourt z< moeten bezorgen. De affaire, die Ocl ve Mirbeau hem had geadviseerd, nooit uitgevoerd. In dit boek sta: die fragmenten aaneengebre door Marie Dormoy. De titel sugg reert onthullingen. Dat is geenszii het geval, want een man als Léa taud, met negentien dagboeken, hi weinig geheimen. Maar over die tit ben je snel heen. Het boek staat v met voorvallen uit Leautauds leve die alles goedmaken. Over die tit zou hij zelf vermoedelijk scherp cynische opmerkingen hebben losgel ten als we lezen: 'Ik ben bepaald gei schrijver zoals vele anderen, die veel fantasie in hun werk doen en bezorgd zijn zelf buiten schot te bl ven. Ik heb nauwelijks iets ande geschreven dan over me zelf, over w me geraakt of beziggehouden heeft dit leven, over de mensen van wie gehouden heb of die van mij geho den hebben, en ik heb mezelf alti opgevoerd als hoofdrolspeler'. Fa verrukkelijk boek, onmisbaar vo wie eerder via de Arbeiderspers m| hem in kennis kwam J. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2