KRIJGT GESTALTE Mulder en Brokamp vallen uit de boot Twee logische afvallers 4 fïnus Michels: 'Er zijn tekenen van eenheid tussen de linies' jSelectie - met Feyenoorders - nu helemaal rond Niet veel overtredingen 'Gevonden voorwerpen' bUW/K-WiAfifriET MAANDAG 27 MEI 1974 SPORT- T9/K9 AMSTERDAM De definitieve selectie van het Nederlands elf tal voor het eindtoernooi van 't vereldkampioenschap'voetbal, is vrijwel rond. Supervisor Rinus Michels heeft beslist Willy Bro- kamp en Jan Mulder niet mee te nemen naar West-Duitsland. Dat houdt in dat eerdere 'twij felgevallen' als Ruud Geels, Wil ly van de Kerkhof, Rinus Is- ^raël en Pleun Strik wel tot de 'plaatste 22 behoren. De selectie, waar Michels tot nu toe ïfeee te maken had (zonder Mulder eien Brokamp en mèt Van Hanegem 'meegerekend, in totaal zeventien dman) wordt nog aangevuld met vijf l»pelers; allemaal Feyenoorders. Het jziet er naar uit dat van de lands- ikampioen Harry Vos als tweede jlinksback wordt geselecteerd, Wim iRijsbergen als eventuele stand-in lijvoor Suurbier mee gaat en naast Van Hanegem de twee andere middenvelders van Feyenoord ■Wim Jansen en Theo de Jong worden toegevoegd. Eddy Treytel zal "de zeker opengevallen plaa'ts van Jan van Beveren innemen. De totale WK-selectie zou er dan als volgt uit zien: keepers- Piet Schrij vers, Eddy Treijtel en Jan Jong bloed; verdedigers: Wim Suurbier, Wim Rijsbergen, Rinus Israel, Cees (van Ierssel, Pleun Strik, Ruud Krol en Harry Vos; middenvelders: Johan Neeskens, Arie Haan, Wim van Ha- jnegem, WinT- Jansen, Theo de Jong Willy van de Kerkhof; aanvallers: IJohnny Rep, René van de Kerkhof, siRuud Geels, Johan Cruijff, Rob Ren- bsenbrink en Piet Keizer. Overigens id maakt Rinus Michels eerst woens dag na de tweede UEFA-cup-finale- wedstrijd van Feyenoord tegen Tottenham Hotspur de defenitieve selectie bekend. Het elftal, dat de Interland tegen Argentinië speelde leek ook te ver wijzen naar de basisopstelling, straks in West-Duitsland. Uiteraard resteren er nog enige onzekerheden, zoals de bezetting van de posities van voorstopper en linksbuiten. Per linie is er echter al enige duidelijk heid. DOELMAN De test, die Michels doelman Jan Jongbloed gisteren gunde, betekent uiteraard niet, dat de 33-jarige doel man van FC Amsterdam eveneens dé keus voor het eindtoernooi zal zijn. Jongbloed zelf daarover: 'Nee, natuurlijk niet. Het maakt mij trou wens ook niets uit, dat ik als re serve mee ga. Voor mij is het alleen maar fantastisch dat ik dit op mijn leeftijd nog mee kan maken'. Eerste keus Piet Schrijvers had er ook alle begrip voor, dat Jongbloed voor een keer mocht wennen in een interland overigens officieel niet zijn eerste, aangezien hij twaalf jaar geleden zes minuten als vervanger van Piet Lagarde in een interland tegen Denemarken mocht optreden. Schrijvers over het feit, dat Jong bloed speelde: 'Ik vond dat uit stekend. Ik weet zelf wat het is om op die bank te zitten. Ongeveer dertig keer heb ik dat gedaan. Het is dan ook alleen maar een goede zaak, dat Jan eens geprobeerd is. Al was het alleen maar om er niet helemaal vreemd tegenover te staan, wanneer hij eventueel zou 'moeten Invallen'. DEFENSIE In de verdediging was het gisteren Rinus Israel, die zich als de aange wezen laatste verdediger voor Oran je aandiende. Michels was zelfs bij zonder ingenomen met het spel van de Feyenoorder, die woensdag in ieder geval niet tegen Tottenham Hotspur van de partij zal zijn. 'Hij had zelf niet meer verwacht bij de selectie te komen. Daarom heb ik bewondering voor de manier, waarop hij deze kans heeft aange grepen. Hoewel hij nog beter moet kunnen', aldus Michels. En Israel, die een vrijwel foutloze wedstrijd speelde, zelf: 'Donderdag verspeelde ik tegen Hamburg nog wel eens een bal, vanmiddag ging het weer een stuk beter. Het moet nu kunnen'. Een mening, die van toegenomen zelfvertrouwen getuigt. De posities van vleugelverdediger worden in West-Duitsland zeker in genomen door Ruud Krol en Wim Suurbier, maar die van voorstopper is nog met de nodige vraagtekens omgeven. Pleun Strik scoorde welis waar een fraai doelpunt, toen hij nog geen halve minuut op het mid denveld stond (Van Ierssel nam toen de bewaking van Ayala over), maar zijn optreden daarvoor tegeno ver achtereenvolgens Hector Yazalde en later Ruben Ayala, getuigde niet altijd van dé grote vdrm. De PSV'er ging nog wel eens in de fout bij het afstoppen van de twee centrumspitsen. Strik daarover: 'De samenwerking met Israël moet in derdaad nog groeien, wanneer (ik tenminste voor die plaats ben voor bestemd'. En vervolgens over het feit, dat hij bij zijn club op een andere plaats speelt: 'Het maakt me weinig uit, of ik als verdedigende middenvelder speel of als voorstop per. Je staat op beide plaatsen ten slotte in de mandekking.' Naast de mogelijkheid, die Michels heeft om Johan Neeskens van het middenveld terug te halen en vóór Israel te posteren maar die ge zien de ook tegen Argentinië weer ge toonde grote aanvallende kwaliteiten van de Ajacied, een weinig waar schijnlijke oplossing lijkt is er dan nog Cees van Ierssel, die bij zijn club FC Twente ook al op een andere plaats speelt ausputzer maar als mandekker zeker moge lijkheden heeft. MIDDENVELD Gezien de prestaties van Wim van Hanegem en Johan Neeskens op het middenveld, is dat een vast tweetal voor de basis. De derde plaats lijkt voorbestemd voor Feyenoorder Wim Jansen. Dat moet dan ten koste gaan van Arie Haan, die overigens gisteren zeker ruim voldoende was. Een middenveld Neeskens-Jansen- Van Hanegem "houdt wel in dat de momenteel in grote vorm verkeren de Theo de Jong uit de boot zou vallen. In welk verband dan vooral de mogelijkheid van Neeskens als voorstopper naar voren wordt ge haald. VOORHOEDE In de voorhoede is Johan Cruijff uiteraard de ster bij uitstek. Cruijff was na afloop gisteren een tevreden man: 'Een uitslag van 4-1 tegen een dusdanig verdedigende tegenstander als Argentinië is niet niks. Zeker na slopende dagen, zoals we die de afgelopen tijd in het trainingskamp hebben doorgemaakt. Iedereen was behoorlijk kapot, door die training5. De Nederlandse aanvoerder gaf voorts tekst en uitleg omtrent zijn teruggetrokken positie in de eerste helft: 'Er liepen zo veel verdedigers rond, dat het noodzakelijk was om Pleun Strik, nauwelijks enkele minuten op het middenveld, scoort met een hard schot het derde doel punt voor Nederland. op die manier ruimte te maken voor de andere spitsen en opkomende spelers'. Vooral voor rust was het Rob Ren- senbrink die op de linkervleugel uitstekend paste in de driehoek met V Cruijff en Van Hanegem. De toen niet zelden verdediger Enrique Wolff uitspelende Nederlander leek, de combinaties met Van .Hanegem -• en Cruijff uitstekend aan te voelen. Rensenbrink was ook degene die via zijn soli voor chaotische taferelen in de Argentijnse afweer zorgde. 7" rust evenwel een totaal andere-R< senbrink. Alle overtuiging was uit zijn spel verdwenen en de Argentij nen hadden geen kind meer aan hem. Rensenbrink klaagde na afloop voor namelijk over het harde optreden na rust van de tegenstander: 'Er werd wan alles getrokken. Voor rust had ik daar weinig last van. Bovendien liep ik erg moeilijk door een grote blaar onder mijn voef. En over de concurrentie voor de linksbuitenplaats met Piet Keizer: ^Wanneer je de training bekijkt, wil iCeizer. kennelijk graag terug komen. Ook tegen Hamburg speelde hij een goede tweede helft. Ik heb geen idee, wat het gaat worden, voor dat eindtoernooi, werkelijk niet'. De onzekerheid ligt er in mindere mate voor Johnny Rep op de rechts buitenplaats. Hij heeft in eerste in stantie te maken met de concurren tie van René van de Kerkhof, maar toen hij in de tweede helft het veld verliet, werd hij niet door de Bra bander, maar door Ruud Geel ver vangen. Johnny Rep lijkt kandidaat nummer één als rechterspits. MATTY VERKAMMAN in onze speciale verslaggever ^htbaar. Na het rijkelijk teleurstellend optreden vorige week tegen AMSTERDAM Langzamerhand wordt het echte Nederlands elftal BV Hamburg in het eerste oefenduel, kwam gistermiddag in de con- met Argentinië, zo'n beetje uit de verf waar Rinus Michels °et zijn selectie naar toe wil, Nederland won met 4-1, maar belang ijker nog was het feit dat bij vlagen zichtbaar werd dat er iets heel spois uit kan groeien. Kan, want terecht stelde een opgeluchte Rinus- c ichels vast: 'Er moet nog veel werk verzet worden. We zijn nog niet liar we willen komen'. [derland-Argentinië heeft aan twee als aanvoerder beslist dan wie er zal verhelderend gewerkt. Op de rste plaats natuurlijk om te kijken de selectie voor het wereld- impioenschap is gekomen niet een (forceerde en verschrikkelijk straffe inpak onder het regiem van Michels. 1 op de tweede plaats hoe een elftal -it er een voor Zuid-Amerika ken merkende voetbalstijl op na houdt "-eden kan worden. ïBstrei DE >rhelderend was het inderdaad om zien hoe het in de prille voorberei- ;sfase ervóór staat met de selectie, spelers zijn moe, er is £en forse dag gepleegd op de conditie. Maar blijkt uitstekend gewerkt te heb- De spelers dienen nu inderdaad ntig minuten lang alles tevoor- Jm te halen wat er nog aan lucht om op de been te blijven. En lang s^g zweefde gisteren boven de selec- isf het zwaard van Michels waarmee el weg naar het wereldkampioenschap elor een enkele speler afgesneden un worden. Michels later: 'Bij vlagen er gadd gevoetbald. Er zijn werke- zeker acht aanvallen geweest van ddklasse. En wat nu ook tevoor- ijn is gekomen, er zijn tekenen eenheid tussen de drie linies. Er duidelijk sprake van dat men >r ingespeeld was geraakt dan bij- irbeeld tegen HSV. Deze Zuidameri- .jfnen immers zijn het sterkst als ze lit spel kunnen maken, als ze niet Ihter komen. Dat gebeurde nu wel 4 hoeveel echte aanvallen heb je 'Jen, nog gezien?' Ïter, in de beginfase van het duel er nog duidelijk sprake van zoe- naar die eenheid. Wat angstig ts voor de Argentijnse tegenstoten en de. impulsen vanuit het mid- fnveld toen niet al te nadrukkelijk, -het veranderde eigenlijk allemaal na eerste gevaarlijke aktie van Argen- 'hië toen Pleun Strik gedwongen alerd een schot van Ruben Ayala van i doellijn te koppen. Toen ineens H-am er meer durf. Lukte het ook Sqlemaal soms wonderwel op de lin- wvleugel met de driehoek Van Ha- efcgem-Cruijff-Rensenbrink. Het eerste (ken was een buitenspeldoeflpunt van, oïnus Israël. Hij. kreeg toen een stuk rfijheid na een schitterende pass van fiLlem van Hanegem. aj Keffer 5er minuten later toen Argentinië 4§on te kreunen onder de Neder- indse aanvalsgolven viel de eerste teffer. Slechts centimeters binnen att strafschopgebied werd Rob Ren- Imbrink hij had net drie Argen- en bij een solo voor aap gezet r Enrique Wolff onderuit gehaald, eidsrechter Adolf Prokop (DDR) een strafschop voor. Johan skens verzilverde met een ver- rikkelijk hard schot de geboden s. Michels: 'Er waren tevoren drie Iers aangewezen die een eventuele afschop zouden nemen: Neeskens, n Hanegem en Rep. Misschien lie er bij hun wel even koude rillin- over de .rug toen er echt een afschop kwam, maar Johan Cruijff schieten'. Op dat moment werd de geest hele maal vaardig over de selectie. Er rolden den paar gave combinaties uit en uiteindelijk nog een doelpunt. Jo han Cruijff plaatste de bal uit een vrije trap voor het doel waar Rob Rensenbrink opdook en scoorde: 2-0 Nog voor rust werd de voorsprong ongelukkig verkleind. Na een overtre ding van Johan Neeskens mocht Wolff een vrije trap nemen. Twee Argentijnen haalden toen zoveel schijnbewegingen uit, dat de muur uiteen week. Via de rug van Pleun Strik verdween de bal vervolgens ach ter doelman Jongbloed: 2-1. VLAGEN De aanvalsmachine haperde daarna soms even. Vooral bij vlagen kwam Nederland er ineens verrassend uit. Bijvoorbeeld bij twee inzetten van Rob Rensenbrink. De eerste keer haalde Perfumo de bal voor htft oog althans achter de lijn weg. Johnny Rep soms zakte hij ineens hele maal weg kogelde een keer net over en Johan Neeskens kopte de bal naast nadat hij schitterend was aange speeld door Johan Cruijff. Dat topvoetbal bij vlagen bleef ook na rust gehandhaafd. Eerst tien minuten waarin Nederland de Argentijnen heel ver terugdrong zonder dat echter in doelpunten uit te kunnen drukken. En toen weer een lange pauze waarin het publiek de selectie helemaal af viel met tergend handgeklap. Cruijff: 'Het is knap rot om dat te horen als je" zo voetbalt na zo'n zware voorbe reiding. Het was toch een oefenwed strijd'. En Rinus Michels: 'Ik begrijp ook wel dat het Nederlands elftal in de voor gaande periode een stuk sympathie verspeeld heeft. Dat publiek in Am sterdam en Rotterdam is door Ajax en Feyenoord zo verwend, dat het prestatievoetbal wil zien. Gaat het langzaam, dan pikken ze het niet'. En over het aantal toeschouwers: 'Ik kom uit een stad waar er zoveel mensen naar de training komen kijken. Maar vooruit, na die wedstrijd tegen HSV mocht je ook weer niet al teveel verwachten'. OPLEVING De opleving van Oranje kwam na zo'n 25 minuten. Toen ging het ineens weer draaien. Nederland verloor in die periode weliswaar Johan Neeskens (Cor van der Hart: 'Ze speelden soms wel erg gemeen die Argentijnen, Neeskens heeft een stuk of wat af drukken van noppen op zijn benen staan') maar Cees van Iersiel kwam hem vervangen waardoor Pleun Strik naar het middenveld verhuisde en Van Ierssel voorstopper werd. De eer ste actie van Strik op 'zijn eigen' middenveld leverde ook meteen een doelpunt op. Uit een combinatie waar Johan Cruijff, Wim van Hanegem en Pleun Strik aan deelnamen verscheen de laatste alleen voor Carnavali: 3-1. AMSTERDAM Ondanks de kwalijke reputatie, die het Ar gentijnse voetbal heeft opge bouwd, is Nederland-Argentinië geen harde wedstrijd geworden; althans waar het 't aantal over tredingen betrof. De Oostduitse scheidsrechter Prokop floot ne gentien maal voor een overtre ding van de Argentijnen, ter wijl Nederland dertien maal vyerd beboet. De grootste 'boosdoener' was bij Nederland Johan Neeskens, die vier maal In de fout ging. Suur bier volgde met drie overtredin gen. Haan, Krol, Rep en Ren senbrink werden tweemaal be straft en Strik, Israel, Van Ha negem en Cruijff ieder een maal. Bij Argentinië waren Perfumo en Squedo topscorer met drie overtredingen. Perfumo kreeg ook een gele kaart gepresen teerd, toen hij Cruijff vast greep. Die overtreding van deze speler, die in 1966 tijdens het wereldkampioenschap in Enge land al deel uitmaakte van de toen berucht geworden ploeg van Argentinië, was indirect de Inleiding tot het tweede Neder landse doelpunt, dat Rensen brink scoorde. AMSTERDAM Willem van Hanegem, zoals bekend altijd wel te vinden voor een grapje, bevestigde gisteren weer eens zien een linie verderop Johan Halverwege de tweede helft liep Van Hanegem plotseling met een groene aanvoerdersband om. Een merkwaardige zaak, aange zien een linie verder op Johan Cruijff al een hele wedstrijd lang Oranje's aanvoerder liep te zijn. Van Hanegem desgevraagd: 'Ik hoorde dat die aanvoerder van Argentinië (Perfumeo red) op een gegeven moment zijn aanvoerdersband kwijt was. Ik zag dat ding toen liggen en heb hem toen maar ongedaan. Ge woon gevonden voorwerpen.' Overigens bespreekt Van Hane gem vandaag met de Feyenoord- leiding de gerezen problemen rond zijn wel- dan niet aan blijven. Hoog boven de Argentijnse verdedigers uit kopt Rob Rensenbrink het tweede Nederlandse doelpunt achter doelman Carnavali. Weer twee Johnny Rep minuten het veld later toen had moeten ruimen, Ruud Geels kwam hem ver vangen, werd de eindstand bereikt. Na een ren van Geels gaf Johan Cruijff een leep passje naar de snel inkomende Arie Haan (hard werkend maar niet zo opvallend) die met een strakke schuiver voor het vierde doel punt zorgde. Zei Rinus Michels over de wissel Rep-Geels: 'Het is beslist niet zo dat ik Ruud Geels inzet als een soort pinch-hitter. Ik heb gewoon meerdere mensen voor een plaats. Ik heb een speler als Ruud Geels bij voorbeeld nodig als we een sterke man in de lucht zoeken. Daarnaast kan zijn snelheid soms goed uitgebuit worden. Dat was nu ook al 'zichtbaar bij het vierde doelpunt' APOTHEOSE Het was de apotheose van een middag waarop heel wat pessimisten vertrou wen hebben gekregen in de mogelijk heden van het Nederlands elftal tij dens het wereldkampioenschap. Assis tent-coach Cor van der Hart: 'Het was al een beetje aan' te zien komen toen we tegen Ede speelden. Het ging steeds beter. Nu is het er al wat meer uitgekomen'. Maar Rob Rensenbrink: 'Na Ede en na Argentinië moet ik concluderen dat het nog beter kan. Er kan nog meer vooruitgang komen. We hebben' zeiker nog vijf kansen laten liggen. Een eenheid is het zeker ook nog niet. Over drie weken kun je pas echt zeggen wat het worden gaat*. NEDERLAND-ARGENTINIË 4-1 (2-1). 29. Nees kens (pen.) 1-0. 31. Rensenbrink 2-0. 34 Strik e.d.) 2-1, 75. Strik 3-1. 77 Haan 4-1 Scheids rechter: Prokop. Toeschouwers: 20.000. ARGENTINIË: Carneval; Wolff. Perfumo, Bargas. Sa; Squeo. Telch (Poy). Horedia; Vazalde (Chezarctla). Kempes (Houseniann), Ayala. NEDERLAND: .longbloed: Suurbier, Strik. Israel, Krol: Haan. Neeskens (Van Ierssel). Van Hanegem; Rep (Geels), Cruijff, Rensen brink. RUUD VERDONCK AMSTERDAM Willy Brokamtf en Jan Mulder zijn afgevallen van de Oranje-selectie voor het eindtoernooi van het wereldkam pioenschap voetbal. Direct rta af loop van Nederland-Argentinië informeerde Rinus Michels de pers omtrent de twee afgeval- lenen Michels: 'Het is voor mij. eeri moeilijk besluit geweest. Brokamp en Mulder hebben het echter als een man opge- vat. Natuurlijk w'aren zeteleurge steld, maar beiden hebben toegezegd beschikbaar te blijven, wanneer er eventueel nog iemand afvalt'. -Voor Jan Mulder lag het in de lijn dér verwachtngen, dat hij het eind toernooi niet zou halen. Mulder train de bij Ajax niet meer dan tweemaal per week; de Groninger kreeg bij Afax een aangepaste training vanwege zijri langdurige knieblessures. Boven dien had hij de pech, dat hij kort voor het eind van de competitie in een wedstrijd tegen Telstar weer ern stig geblesseerd raakte aan zijn knie. Het loodzware trainingsprogramma in Zeist, dat Mulder niet meer gewend was, beeft hem uiteindelijk de das omgedaan. Ajax's spitsspeler kon die inspanning niet opbrengen. Voor Willy Brokamp is de uitschake ling voornamelijk op basis van een teruggelopen vorm geschied. Dg Lim burger was donderdag in Hengelo te gen HSV Hamburg duidelijk de zwak ste aanvaller in het toen teleurstellen de Nederlands elftal. Zijn prestaties reikten ook in het afgelopen seizoen bij MVV nooit naar het niveau, dat hij een jaar eerder wel haalde. Bovendien werd Brokamp dit jaar met een lang durige beenblessure geconfronteerd. Eerst in de slotfase van de competitie kwam hij weer enigszins in vorm met als uitschieter een topwedstrijd tegen PSV waarin hij liefst drie maal scoorde maar die top haalde hij daarna niet meer. Vrijdag in de oefenpartij tegen Ede op het KNVB-sportcentrum in Zeist werd al duidelijk, dat Brokamp de eindselectie niet zou halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9