dag, maandag voor woorden Bum Verbiesen is te geestig Uw probleem ook het onze Animator van de jet-set over: koken, rijk zijn, beroemdheden, boeken schrijven en zijn carrière Het ontbijt van Iwan Rebroff Thema gezinsweek 19* 'Geloven met het gezin* Sophia Loren over collega's^ Andrea Domburg is 'Keetje Tippel' TROUW KW i VK I KT MAANDAG 27 MEI 1974 BINNENLAND door hette visser zien de subsidies zal dat niet zoveel zijn. We zouden het erg prettig vin den, als we het oordeel van de expert eens te horen kregen, niet alleen over uw bijlkling maar ook over mogelijke, andere vindplaatsen bij u in de buurt. Vraag: Graag wil ik weten of er in Nederland of Duitsland kindertehui zen bestaan, die (voor een groot deel) uit liefdadigheid werken. Daarbij be doel ik voornamelijk christelijke te huizen. Waar kan ik die adressen krijgen? Antwoord: Uw vraag is niet duidelijk: Wat wil u er mee? Zelf er voor niets gaan werken of iemand gratis ergens onder brengen, dan wel een geldsom beschikbaar stellen? Wat bedoelt u met, 'uit liefdadigheid'. Dit woordt heeft een niet al te prettige beteke nis. Wij kunnen wel een hele rij kindertehuizen en verzorgingsinrich- tinigen noemen, waar men werkt, ge dreven door liefde tot God en de naaste, maar we zijn verschrikkelijk blij als een dergelijk tehuis niet op aalmoezen hoeft te steunen, maar te rug kan vallen op een behoorlijke subsidie, waardoor alles op verant woord peil geleid kan worden. Echter zal men in dergelijke huizen heel blij zijn met een gift voor een bepaald doel gegeven: Er blijft altijd wel een wens, die steeds tussen de wal en het schip valt Ook wordt er niet voor niets ook in ons blad vaak gevraagd naar jonge mensen, die vakantiewerk willen komen doen in ziekenhuizen of plaatsen, waar gehandicapten worden verzorgd. Het Ls niet de bedoeling dat wij met deze vraag een grote stroom brieven met goedbedoelde adressen in onze postbus doen belanden. Als we de vragenstelster aan het praten krij gen, weten we waar we aart toe zijn. Rectificatie:Een onder lezers heeft ons er op opmerkzaam gemaakt dat het adres van ACI (Alg. Ver. v. d. Centr. 'Verwarming en luchtbeh. Industrie is, Surinamestraat 24 te Den Haag (tel. 070-469210).- Abusievelijk hebben we meld nummer 23. Advies van een huisarts inzake de aankoop van nieuwe bedden en ma trassen door oudere mensen (met har telijke dank): De hoogte van het bed moet zithoogte zijn (zoals die van een gewone stoel). Men hoeft dan minder te bukken bij het opmaken, terwijl bedlegerigen gemakkelijker geholpen kunnen worden. Men moet in bed liggen met gestrekte werlvelkolom. (de ouderdom veroorzaakt aan de wervelkolom meestal vrij intensieve veranderingen, waardoor uittredende zenuwen gemakkelijk in de knel kun nen komen, met als gevolg rugklach ten en zenuwpijnen in armen en be nen. Bij het liggen moet de wervelko lom de houding hebben alsof men staat. Men moet de ruimte tussen Zo af en toe zoekt hij al zijn broekzakken na om te kijken of er ergens nog een paar vergeten kwartjes inzitten voor een haring, omdat er toch gegeten moet worden en het beursje leeg is. Maar meestal beiveegt hij zich in de krin gen van de jet-setde glamour van filmsterrenfotomo dellenhard-iverkende miljonairs, toneelacteurs en men sen die niks uitvoeren omdat de dividend van hun aan delen hun dat toestaat: Bum Verbiesenjournalist, boe tiekhouder, modeadviseur, kok, organisatorschrijver en public relationsman. Een portret van een vreemde vogel, met als stopwoord dat alles te geestig, te gek of te mal voor woorden is. Hij zit geen ogenblik stil, zwijgt geen seconde en loert voortdurend naar je glas en het kaasplankje met worst om te kijken of de boel nog niet moet worden aangevuld. Hij heeft kleine roofvogel oogjes en zijn tanden zijn wat vreemd afgevuld. In moderne jeans gekleed met een ruitjes-overhemd met korte mouwen en een slip-over zit hij op de punt van de bank; startklaar om opnieuw witte wijn met een wat onduidelijke maar om de drommel wel alcoholhoudende vreemde sinaasappelsiroop bij te schenken. Bum Verbiesen is onder meer de schrijver van de boeken: 'Bum op zoek naar lekkerbekken' en 'Man in de pan', twee werken waarvan ze in de oorlog, toen veel mensen er de masochistische hobby op na hielden om kookboeken te lezen, gesmuld zou den hebben. Het zijn beide boeken waarin hij gesprekken met verschrik kelijk beroemde mensen combineert met het geven van recepten. Van Pierre Cardin tot Jeroen Krabbé en van Jeanne Morreau tot Rita Reys. Bum stelde ook een 'kijk in de ster ren' samen wat eten betreft, oftewel: wat een Ram, een Weegschaal of een Kreeft graag eet. Hoe komt het dat Verbiesen zoveel van eten weet? Hotelvakschool 'Ik heb in Tilburg, waar ik toen werkte in een garage, eens mensen ontmoet die zeiden: Je zit hier ver keerd, jij bent een geboren gastheer, jij moet naar de hotelschool in Maas tricht En ach, dat leek me wel wat, want na het gymnasium was ik op de kunstacademie terecht gekomen waar ik teleurgesteld vanaf ben gegaan om dat ik dacht dat ik binnen twee maanden een groot kunstenaar zou zijn en dat viel nogal tegen. Ik wil altijd alles heel snel.' De, moeder van Bum had, na het debacle van de academie gezegd dat hij 6f medicijnen moest gaan stude ren, óf een baantje moest zoeken, Het werd dat baantje, maar daarné die hotelvakschool, waar Bum veel schik in kreeg. Na de school ging hij haar het Zwitserse Lausanne waar ook een hotelvakschool staat en vervolgens werkte Bum in hotels: keukenwerk, kelner, toiletschoonmaker, liftboy en uiteindelijk was hij directie-assistent in het Amsterdamse Amstelhotel. 'Tussendoor ben ik nog purser ge weest op een passagierschip, waarbij je de mensen moest vermaken. Je kent dat wel: een beetje een Britse Somerset Maugham-sfeer met super rijke mensen die zich de hele dag verveelden en met wie ik spelletjes moest doen. Je was gewoon kinderjuf frouw.' Bum mag dan graag voor mensen zorgen en ze verwennen, maar het heeft zijn grens. "Ik werkte in het Amstelhotel en er zou een grote par tij worden gegeven voor Toon Her mans. Op die avond was er ook een toneelstuk waar ik ontzettend graag met mijn vriend naar toe wilde. Dus ik moest en zou vrij hebben. De directie zei dat het niet kon. Toen heb ik op staande voet ontslag geno men en dat was het slot van mijn hoteltijd.' Publiciteit Bum ontmoette regisseur John van de Rest die destijds het Mickery Theater had in Loenen. 'Daar ben ik toen public relationsman geworden. Ik deed de reclame voor het theater, zorgde ervoor dat er zoveel mogelijk mensen naar de toneelstukken kwa men, lette op het restaurant enzo voorts. We organiseerden er ook ten toonstellingen van beeldende kunst en tijdens zo'n opening ontmoette ik Ce cile Dreesmann, van Vroom en Drees- mann, de naaldkunstenares en toen ben ik voor haar gaan werken. Ik deed de publiciteit, ik verkocht haar werken en we gingen samen op reis om zaken voor de filialen van Vroom en Dreesmann in te kopen. Er waren tentoonstellingen in New York en Mexico van haar geborduurde wand kleden.' Opnieuw worden de glazen gevuld, draagt Bum salami en osseworst aan en wordt er gevraagd of we goed zitten. 'Het is jammer', zegt Bum, 'maar ik moet over een kwartier weg. Ik ga met mijn vriend Kees naar een toneelstuk, dat van Noel Coward, waar Bob de Lange en Pleuni Touw in spelen'. We pruttelen tegen, want er zijn nog veel vragen. Zoals: hce kent Bum toch iedereen, van Tony Bennett tot Alexander Orlow? En wat-is zijn geheim waardoor hij bij iedereen in de pul valt? 'Weet je wat,' zegt Bum. 'kom mor genmiddag maar naar Bloemendaal. Daar zijn we dan op het buiten van een heel goede vriendin van me, An ne Polak, je weet wel, van die stoffen- import-firma. Daar logeren we erg veel. Dat is leuk voor je, als je daar komt. Leer je ook eens dat soort mensen kennen.' Enthousiast ja-roepend, verlaten we de flat van Bum en na enig zoeken vinden we de volgende dag het riante huis met fiks wat hectaren grond, geheel verscholen achter huizenhoge bomen. 'Ze is heel eenvoudig, die Anne,' had Bum ons al gezegd, en inderdaad, mevrouw Polak en haar zoontje beginnend kleuter be vinden zich gewoon bij het zwembad in de tuin en rondom de tafel en stoelen op het gazon zitten Bum met vriend Kees en de heer en mevrouw Orlow, van de Turmac sigarettenfa- briek. Er wordt witte wijn gedronken en wat onduidelijke Indische dinge tjes gegeten. 'Mode-ontwerper Edgar Vos heeft gisteren hier gekookt', ver duidelijkt Bum. 'Zélig, gewoon. Té lekker voor woorden!' Het echtpaar Ortow stapt op en Anne Polak en vriend Kees verdwijnen in de keiiken aan de afwas, nadat eerst nog het tuin-drank-wagentje is gerepa reerd. Anne: 'Fijn dat het is gelukt, anders wordt m'n tuinman morgen boos omdat hij het moet doen.' ledereen kennen We zitten alleen in de gigantische tuin en vragen Bum hoe hij zo mak kelijk contact maakt met mensen. Bum: 'Toen ik pas in Amsterdam kwam wonen, wilde ik iedereen leren kennen. Ik was erg streberig. Tegen woordig is dat er een beetje af. Eigenlijk wel helemaal. Tja, je komt dan op party's en raakt met mensen in gesprek. En soms vallen er stilte's tijdens feesten en recepties. Nou, dan stort ik me er maar in, want dan Ellen Vogel Marylin Monroe Een moeilijke, die van twee weken geleden (vorige week was er wegens ziekte geen Dag Maandag). U kon kiezen tussen Alexander Pola. Ivo Samkalden en Willy Walden. Veel lezers zijn er toch uitgekomen en dit zijn de winnaars: D. T. Boele-de Hoogh, Van Straelenlaan 19, Soestdijk (Tuinboek); L. Otterspeer. Boerhaavelaan 40, Krimpen aan den IJssel (Kook boek): R. Wildeman, Ac. Ziekenhuis VU, Amsterdam (Handenar- beidboek). Emmy Verhey HET WAS ALEXANDER POLA! Waren het de vorige keer drie heren, nu weer drie vrouwen in de wedstrijd: 'Wie is dat kind?' Het zijn ELLEN VOGEL, actrice; MA RILYN MONROE, de overleden filmster en EMMY VERHEY, de violiste. Aan u de vraag: wie is de kleuter op de vierde foto? Zet haar naam op een briefkaart die is gefrankeerd met DERTIG CENT en stuur die vóór donderdag naar: Trouw/Kwartet, Dag Maandag, postbus 810 in Amsterdam. Schrijf behalve de naam ook op het kaartje welk boek u wilt hebben mocht u winnaar worden: tuinboek, knutselboek of kookboek. De wilde jaren van de mannelijke mode voor vrouwr zo'n beetje voorbij en onmiddellijk snellen de cosmk huizen te hulp om ook het opmaken weer een wat t ivelijker gezicht te geven. Marbert brengt de serie 'IFq& Again'. Eerst de foundation aanbrengen en verv een blosje creëren met 'Blushing Cream' of 'Blm Compact'. Belangrijke kleuren: bruinroze, roze-brui. van licht-roze tot donker-roze. Nagellak in dezelfde ren. Dat moet vandaag de dag weer. |v ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ml springlevend, zouden we wel kunnen zeggen. De bewoonsters hebben grote bekendheid door het prachtige werk dat ze verrichten bij het restaureren van missalen en oude boekwerken. In de serie Nederlandse kastelen no 6 is bij de ANWB een kleinboekje te bestellen (ƒ2,25), waarin op blz 16 een gedeelte gewijd is aan proost Balthazar-Oruyt die het klooster te Oosterhout heeft gesticht in hetzelfde boekje vindt men een foto van een grote zaal, waarop een schilderij te zien is. Wij menen te mogen aanne men dat dit de stichter voorstelt. In het boekje een interessante literatuur lijst Vraag: Sedert wanneer is het Wilhel mus ons officiële volkslied, inplaats van het Wien Neerlands bloed? Antwoord: Het Wien Nderlands Bloed, werd in 1815 volkslied, maar later, terecht door het Wilhelmus ver drongen. Bij ministerieeel besluit van 10 okto ber 1932 werd het Wilhelmus als officieel Nederlands volkslied erkend. Vraag: Kent iemand de naam en het werk van de schilder J. van Seghem Seghers. Antwoord: Hendrik Seghers (1878- 1956) Daniel Seghers (1590-1661) Her cules Pieter Seghers (1598-1638) wél, maar J. van S. niet. Een van onze lezers misschien? DEN HAAG Voor de interkf ke gezinsweek van dit jaar, dL 20-27 oktober wordt gehouden,j de voorbereidiingscommis9ie h<|( ma 'Geloven met gezin' gekozen Voor het gesprek in gezinsverba kringen enz. over geloven in den en ter voorbereiding op de weit zal in juni het gezinsweekboekjj verschijnen. In het boekje treerd door Arend van Dam voorzien van een hoofdstukji suggesties hoe ermee schrijven de gereformeerde, rei vormde theologen ds. E. G. mond, dr. J. Rinzema, dr. H. ga, prof. dr. E. L. Smel'ik, ds.| Aalbers en dr. A. v.d. Meiden oe de oude en de nieuwe wen ouders, die voorgaan, kinder volgen?; 3e geloven wij-oud< wel?; 4e het gebed in het gt gezin, school en kerk; en 6e communicatiemiddelen. Prijs franco thuis, doch indien bestel vooruitbetaling via giro 54 981 zinsweekcommissie, Driebergen, 'Bestelling voor boekje 1974, bi G 909'; 3.95. WIE IS DAT KIND? Nieuw boek Een uitgever vroeg aan Bum of hij niet een kookboekje wilde schrijven en zodoende ontstond 'Bum op zoek naar lekkerbekken', waarin gedachten cn filosofieën, alsmede interviews en recepten van de schrijver staan. Het boek dat oorspronkelijk 25 gulden kostte ligt nu helaas bij De Slegte (boekhandel die uitgeversrestanten opkoopt) maar dat mag de pret niet drukken. Bum deed reeds een nieuw werkje het licht zien: "Man in de pan', interviews met beroemde man nen plus him lievelingsrecepten. Bum: 'Het vervelende alleen was dat niemand een recept had dus die din gen in het boek zijn allemaal van mij. Alleen Paul Huf had geloof ik een lekkere saus. Nou ja, het gaat om het idee. Nu volgt uiteraard ook een boekje met vrouwen en hun recepten. Daan-oor heb ik tot nu toe alleen Diana Ross, je weet wel, die negerzan geres die vroeger bij The Supremes zat'. Mantine Bijl schrijft in het voorwoord van het boekje: 'Ik ken Bum als een echte levensgenieter, die vooral uit bundig plezier kan beleven aan het zich hapyy voelen van anderen. Zit je bijvoorbeeld met hem aan een welver zorgde dis, dan laten zijn rusteloze ogen het geen seconde afweten: voort durend is hij bezig de stemminjg van zijn tafelgenoten te peilen.' 'Ik heb een paar jaar over dat hoek gedaan,' zegt Bum. 'Toen ik met mijn moeder in Amerika was heb ik al die Amerikaanse mensen ontmoet. Zanger Rod McKuen heeft veel afsprajeen voor me geregeld en platenmaatschap pij CBS cok.' Zodoende kan Bum onder meer Tony Bennett en Pierre Cardin tot goeie relaties rekenen. en dat zijn alle maal heel gewone mensen hoor! Je moet heus niet denken dat die altijd kaviaar eten. Hier, een vrouw als Anne Polak, die heeft ook wel eens geen geld in huis. Het personeel is erg duur vandaag de dag. Ze werkt heel hard. En meneer Orlow, die je net zag, bij hem gaat ook iedere ochtend tegen zeven uur de wekker en om negen uur zit hij op zijn fabriek. De mensen kijken altijd tegen de gla mour aan.' Anne Polak meldt dat ze morgen eens lekker een hele dag in de zon gaat zitten. En de volgende dag staat de auto van Alexander Orlow om elf uur noe voor de deur op de Apollolaan. De wekker was zeker stuk. onderlaag en hoofd doelmatig opvul len met een kussen van de juiste dikte. De matras moet vliak zijn. Is de staaldraad-matras ingezakt, dan een plank er over heen. De polyetherma- tras is dikwijls vrij stug, een binnen- veringmatras is beter. Daarover heen een schuimplastic met van 4 5 cm dikte om een onderlaag te krijgen, die veerkrachtig is en de bloedcircula tie niet belemmert. De bloedvaatwan- den van oude mensen zijn minder elastisch, doordat ze verdikt zijn en zodoende nauwer. Onze hoogbejaarde lezer, die ons advies zond, beëindigt zijn brief, terwijl hij de hoop uit spreekt, dat de oude mensen naar deze goede raad willen luisteren. Vraag: Notaris Hartman de Custu te Rotterdam (1687-1780) legde aan een Wapenboek, geschilderd door Jan Da niel Bisschop. Weet iemand misschien iets meer over deze beide heren te vermelden, hun bronnen en de au thenticiteit van hun werk. Antwoord: Onze-eigen naspoirngen zijn op niets uitgelopen. Kunnen onze le zers ons misschien helpen? Vraag. In de 16e eeuw schijnt een zekere Cruyt proost geweest te zijn geweest in de abdij Catharinadal bij Breda waar een schilderij van hem hing. Bestaat dit klooster nog en hangt dat schilderij er nog? Antwoord; Het klooster bestaat. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden Ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: Op een bouwterrein heb ik een vreemdgevormde steen gevonden, die ik hierbij voor u uitteken. Zou het een stenen bijl kunnen zijn? Zo ja. hoe oud is zoiets dan wel? Heeft dit ding enige waarde? Antwoord: Onze waardering voor het feit. dat u die steen niet zonder meer tussen het andere puin wegschopte! Het betreft een 'bijlkling' (de naam vuistbijl slaat op andere vormen). Deze steen was vastgemaakt aan een steel en werd zo gebruikt. De ouderdom kan liggen tussen 3200 v C en 1000 jv C. Het is bij vondsten van dit soort van belang, waar ze precies gevonden werden in verband met andere vind plaatsen. Wij gaven uw vondst door aan een van de experts van het oud heidkundig museum te Leiden. Een van de oudheidkundigen van uw ray on zal u wel eens komen opzoeken. Men kon ons nog niet zeggen wan neer. maar dat zal men u wel melden. Wat de waarde betreft: Bij potten met guuden munten kan men dat vrij eenvoudig berekenen. Er zijn voldoen de catalogi en de handelswaarde is daar ook aanzienlijk. Bij een vondst zoals die van u is dat helaas niet zo. Een museum zal, als het inderdaad een oudheidkundige vondst is. daar wel iets voor over hebben, maar ge denk ik: wie zegt er anders iets?' Over zijn verdere carrière in de we reld van VIP's: 'Ik werkte dus bij Cecile Dreesmann en er kwam altijd een mode-ontwerper bij haar aan huis om haar kleding te passen en te maken. Op een keer had ik aan ie mand van de krant verteld dat de jurken die' Cecile droeg, van Edgar Vos waren, want dat was het zwarte jongetje dat altijd kwam doorpassen. Razend, was Cecile. Té kwaad voor woorden! Nou en toen ben ik opge stapt en ben voor Edgar gaan werken. Dat doe ik nu nog af en toe en verder heb ik een boetiek in Maas tricht. Bums Boetiek. Met kleren voor vrouwen van twintig jaar tot .eh tot de dood. Van de opbrengst daarvan betaal ik m'n vaste lasten en alles wat ik daarnaast doe. nou. dat is m'n beleg, hè.' De Duitse zanger met de zeer lage en zeer hoge stem, die zich meestal als Rus voordoet, heet Iwan Rebroff. In 'Story* staat wat deze fors gebouwde heer eet nadat hij 's morgens de ogen heeft geopend: twaalf sne den tarwebrood en de overge bleven plekjes in de maag worden opgevuld met vier ge kookte eitjes en diverse glazen melk. Als hij moe thuiskomt slaat hij twee flessen wijn, een flesje wodka en vier karbona den achterover. Iwan bewoont geen normaal huis maar een heus slot in de buurt van het Duitse ^Frankfort. Een Duits blad vroeg aan st ster Sophia Loren wat in een aantal van haar cj eer vond. Er kwamen antwoorden. Over do: 'Een typische waar ik niet graag zou zijn. Hij heeft karakter en is Gina haar en We zijn lend genre en hebben verschillend Frank Sinatra: 'Hij en bitter en voor niks mand bang'. d Er is weer flink wat beroering in het Nederlandse filmwereld- je. Aan de ene kant gaat de film 'Geef die mok eens door* naar het boek van Heere Heeresma niet door (Rijk de Gooyer zou er in meespelen) wegens uit blijvende steun van het produk- tiefonds. Producent Rob Hou wer is wel druk in de weer met 'Keetje Tippel', waarin de titel rol zal worden gespeeld door Monique van de Ven. Andrea Domburg zal uit haar Franse boerenstulp naar ons land ko men om er ook een rol in te spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6