edactie Haagse ost is woedend p de directeur Meeste spoedgevallen huisarts 'echt' Jonge Vodka van Bokma Chanterende' uitspraken her mogelijke opheffing CNV wil geen kier maar royale opening Ontvoerde Sossi is weer vrij Verplegers bezetten inrichting Hartekamp ed er land is izorgd over vjdiase bom 'Voorzichtigheid grof doorbroken De nieuwe Nederlandse borrel Drink'm puur of gemixed Perquin oneens met Boersma over inhoud loonmaatregel Van Leijenhorst: 'dinsdag slaat uur der waarheid' Jongen verongelukt Vrouw (60) op straat doodgestoken Messenfabriek in Lelystad failliet: ontslag 41 man Dokter Smit onderzocht zijn eigen praktijk _JW/K.WÜMTET ZATERDAG 25 .MEI 1974 BINNENIiAM)/BümBNiLAiMD T3.K5 al; jsi -m. eri een onzer verslaggevers 'fSTERDAM De redactiecommissie van het weekblad de Haagse Post °(nt het 'een ongehoord schandaal', dat directeur Henny ten Brink gisteren giiogelyke opheffing van dit blad over één week voor 1 juni heeft 'Jfekondigd. Dit zonder, dat hy daarover tevoren enig overleg heeft ge- wd met de redactie, met de Nederlandse Vereniging van Journalisten ;rfJ) of met Weekbladpers-directeur H. Bockma, met wie hij al bijna een jaar onderhandelde over een mogelijke overdracht van dit weekblad'. lactiecommissie heeft dit in een ATing bekend gemaakt. Zij stelt y dat Me afgelopen maanden trokkenen, ook de HP-redactie, '"erste behoedzaamheid in acht t genomen om het delicate met de ministeries van CRM, Zaken en Financiën over Mnteloze lening aan HP niet te e: en. Deze voorzichtigheid is nu ebve wijze doorbroken door de '"jigen van Ten Brink. Er bestaat ;t Elsevier-concern geen enkele ide noodzaak om de Haagse 3P termijn van één week op te t Ondanks de verliezen, die vol- Ten Brink op HP worden gele- 1 bekte het Elsevier-concern vorig len winst van 26,5 miljoen gul- 13,8 procent meer dan in 1972', 4de HP-verklaring. gl n de aanneming door de Tweede n i van de motie Scholten-Van der lk|i was behoedzaamheid meer dan iboden, om de mogelijkheid van iplossing, die zowel voor de Post als de Kamermeerderheid 'dbaar zou zijn, niet te door- Door de uitspraken van Ten kan minister Van Doorn nu in 2ositie worden gebracht, dat hij, afiP nu in enigerlei vorm hulp te aten, zich het verwijt van de Ie Kamer op de hals haalt, dat ijkt voor ongeoorloofde pressie Jonaventura-Elsevier. Ten Brink d.t alles bij ons de verden- arop, da:, aldus de verklaring, dat iet zi.il chanterende uitspraken ust(probeert elke gunstige op- voor de Haagse Post te torpe- itiade' vo 1 een verslaggever n efERDAM De Nederlandse re- g betreurt de Indiase kernproef, jlederlandse vertegenwoordiger in ïuleneefse ontwapeningscommissie, M. J. Rosenberg Polak, heeft iezorgdheid van de Nederlandse •vÖng vertolkt. 'jei dat de politieke schokgolf die „|diase bom heeft veroorzaakt heel is. Hij sprak de vrees uit dat pyohologisohe dam die de staten alteden toe ervan weerhield nucle- Jexplosieven te ontwikkelen, nu is. Het is bijzonder onze- 't geworden of de omvang van de ijl kernmogendheden in de toe- beperkt kan blijven, idiase kernproef in Rajastan (het ijngebied aan de grens met Pa- li is een ernstige tegenslag bij itreven om verdere verspreiding kernwapens te voorkomen, of «roeven te verbieden, aldus de rlandse vertegenwoordiger. Zoals ind is de Indiase bom op 18 mei ïëxplodeerd. Het KVP-Kamerlid P. J. A. van der Sanden mede-ondertekenaar van de motie noemde de uitlatingen van de heer Ten Brink moreel hoogst bedenkelijk'. Het is ontoelaatbaar dit pressiemiddel te gebruiken en de poli tici op deze manier voor een blok te zetten, waar ze niet voor gezet willen worden. Het is nu aan de minister om duidelijk te maken dat dit niet kan'. Het ARP-Kamerlid mr. J. N. Scholten zei, dat er voor hem niets veranderde. 'Het standpunt van mijn fractie is duidelijk en daar blijven we bij.' Bonaventura-directeur H. ten Brink heeft gisteravond commentaar gewei gerd. 'Ik wens niet te communiceren via dagbladen', zei hij. ADVERTENTIE ®^is de heer P. J. Vinken, lid van Niad van bestuur van Elsevier, Bonaventura deel uitmaakt, Mi dit concern er niet aan de 'eie Post op te heffen. 'Wij wach- vjjog steeds op wat de minister Joen, nu de motie in de Kamer eijigenomen. Binnenkort zal daar gesprek over komen', aldus her Vinken, die het verder on- nfear noemde, dat er binnen het b verschillende standpunten mi bestaan. zoemend voorzitter Max de Bok NVJ verklaarde 'gisteren, dat e^eur Henny ten Brink 'beter zijn jji had kunnen houden, omdat nu [gjlijkt, dat hij geen enkel benul et van tactisch spel en op deze de HP alleen maar schade Voorzitter Kees Tamboer Ii nog mee, dat hij zich heeft ;etrokken uit de onderhande- elegatie van de opinie-weekbla- lie gistermiddag met de NOTU 'aten'over een nieuwe CAO. Jan heeft daar voor het begin van als voorzitter van de 'ie de HP-verklaring voorgele re kant van het ministerie van zei een woordvoerder de uitla- di van directeur Henny ten Brink lJde HP voor zijn rekening te ig 'Die zijn niet normgevend en lofachten is gewoon op een orden- n» gesprek met de directie van aSer en van de Weekbladpers, dat lijrte termijn zal plaats vinden'. De officier van justitie van Genua, Mario Sossi, is vrijgelaten. Sossi, die na zijn ontvoering vijf weken gevan gen is gehouden en met de dood bedreigd, werd bevrijd in een park in Milaan. Vermoeid en getekend door wat hij heeft moeten meemaken wuif de Sossi gisteren naast zijn vrouw (links) en zijn dochter (rechts) vanaf zijn balkon naar de persfotografen. Sossi werd donderdagavond in Milaan achtergelaten nadat hem eerst verdo vende middelen waren toegediend. Zijn ontvoerders, leden van de anar chistische organisatie Rode Brigades, hadden ook een eerste klastreinkaart- jes in zijn zak gestopt, waarop Sossi naar Genua kon reizen. Zijn ont voerders hebben de acht gevangen leden van de groep 22 oktober niet vrijgekregen, zoals door hen was ge- eist. HILVERSUM De heer Perquin voorzitter van het Nederlands Katho liek Ondernemingsverbond is het on eens met de opmerking van minister Boersma (Sociale Zaken), dat de loon maatregel in overeenstemming is met het standpunt, dat het NKOV samen met de werkegevers in de Stichting van de Arbeid was overeengekomen. Dit zei de heer Perquin gisteren in het KRO-radioprogramma 'Interlokaal op vrijdag.' 'We waren het in de Stichting van de Arbeid eens over bepaalde doelstellin- en van het loonbeleid', aldus de heer Perquin. 'De zwaksten zouden er iets beter op worden en de sterksten zou den iets moeten laten vallen. Natio naal economisch vertaald betekende de loonmaatregel een loonkostenstij ging van veertien en een half procent. Als je nu ziet dat 67 procent van de laagstbetaalden in het midden- en kleinbedrijf zit, dan betekent de loon maatregel dat de loonkostenstijging voor het midden- en kleinbedrijf 20 tot 25 procent is. Het gevolg is, dat het inkomen van de werknemers in deze bedrijfstak er veel verder op vooruit gaat dan het nationale gemid delde, en dat het inkomen van de werkgevers hier er reëel tien procent op achteruit gaat.' De heer Perquin vindt dat dit kabinet niet overvloeit van liefde voor het midden- en kleinbedrijf. 'Bij het kabi net Biesheuvel hebben we tijdens de formatie met de formateur-Steenkamp gesproken over hPt programma. Daar was de zorg voor het midden- en kleinbedrijf een der prioriteiten'. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Ongeveer dertig van de 150 verpleegkundigen van de zwakzinnigeninriclitiiig De Hartekamp in Heemstede houdt sinds gistermiddag een deel van het administratieve centrum van de inrichting bezet uit protest tegen de schorsing van de cursuslei der Peter Jansen. De schorsing werd gistermorgen uit gesproken nadat de heer Jansen te kennen had gegeven zich niet te kun nen neerleggen bij de instructies, die het bestuur op 15 mei in een brief aan de verpleegkundigen had gegeven. In deze instrudties werd onder meer verboden geen andere dan verkwerga- derinigen te houden, terwijl de ver pleegkundigen tevens werd bevo\n zich alleen te nichten op het werk in de engste ziin van het woord. Deze gedragsregels waren bedoeld om voorlopig rust te brengen in de onder de Daniël de Brouwerstichting ressor terende Hartekamp. Al bijna half jaar Al bijna een half Jaar bestond hier een conflictsituatie tussen een aantal verpleegkundigen enerzijds en be stuur en directie anderzijds. De ver pleegkundigen vonden onder meer, dat zij te weinig inspraak kregen in het beleid en klaagden er tevens over, dat directie en bestuur bij de verzor ging van de (350) pupillen teveel nadruk legden op de pedagogische en te weinig op d e verplegende 'kant Een en ander leidde enkele weken geleden al tot de ontslagaanvrage van Van een verslaggever HARDENBERG Op een verkie zingsbijeenkomst van de CHU in Har- denberg heeft het CH-kamerlid drs. G. van Leijenhorst gisteravond gezegd, dat dinsdag 'het uur der waarheid' slaat, als in de Tweede Kamer wordt gestemd over de CH-onotie, waarin gevraagd wordt een einde te maken aan de bezettingen van de Universi teitsgebouwen. 'Dan zal blijken welke partijen de verloedering laten voort duren', aldus het kamerlid. De schade als gevolg van deze bezettingen be loopt volgens hem vele miljoenen gul dens. DUIVENDRECHT Gistermorgen is op de Spaklerweg in Ouderamstel (ge meente Duivendrecht) de 12-jarige René Otten uit Amsterdam bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Het slachtoffer stak met zijn fiets de weg over en werd door een aankomende vrachtauto overreden. Hij overleed ter plaatse. geneesheer-directeur dr. A. A. de Zeeuw. De bezetters zeggen de actie te zullen voortzetten zolang de schorsing van Peter Jansen en de instructies niet zijn ingetrokken. Van onze correspondent STADSKANAAL De 60-jarige me vrouw W. L. Smith-Moerland is gas termorgen in de Hoofdstraat te Stads kanaal door messteken om het leven bracht. Het slaohtoffer kon na de aanslag nog naar een 25 meter verder gelegen bloemenwinkel strompelen, maar daar zakte ze in elkaar en overleed. Op aanwijzingen van getuigen is de 30-jarige H. J. H. S. uit Musselkanaal als verdachte gearresteerd. De man, die een overspannen indruk maakte, heeft tegen de politie gezegd dat het slachtoffer hem chanteerde. Hij zou de vrouw verschillende keren hebben gestoken met een vrij groot mes. Volgens zijn zeggen zou hij haar ver schillende keren hebben gewaar schuwd met de chantage te stoppen omdat hij haar anders zou vermoor den. Gistermorgen reed hij in zijn auto door Stadskanaal en zag de vrouw lopen. Hij parkeerde zijn auto, liep haar achterna en stak haar ver schillende keren. LELYSTAD De Lelystadse machi nemessenfabriek Tebra is door de pre sident van de Zwolse rechtbank fail liet verklaard. Alle 41 werknemers ziji hierdoor werkloos geworden. Dit betekent voor Lelystad ongeveer een verdubbeling van het aantal werklo zen. Het is bovendien de grootste sluiting van een bedrijf in deze stad tot nu toe. In oktober 1973 werd het bedrijf door een groep bedrijven overgenomen. Men zag grote mogelijkheden voor de messenfabriek. Dit kwam ook wel tot uiting in een fikse omzetstijging. Vo rig jaar was dat per vier weken circa f 40.000. Nu is dat opgelopen tot 140.000. Het zijn vooral problemen rond de financiering van deze omzet stijging geweest die het bedrijf, dat in surseance van betaling verkeerde, de das omdeed. Lanser op jubileum besturenbond: Van onze sociaal-economische redactie MIDDELBURG CNV-voorzitter J. Lanser heeft de suggestie, dat bij een federatie van NW en NKV de deur voor het CNV op een kier zou blijven staan, van de hand gewezen. 'Laat niemand zich daarover zorgen maken. Het CNV neemt geen genoe gen met kieren, maar verlangt royale openingen. Alleen op basis van een zelfstandig bestaan zijn wij bereid met NW en NKV maar ook met anderen samen te werken'; aldus de CNV-voorzitter op de druk bezoch te herdenking van het zestigjarige bestaan van de Christelijke Besturen bond in Middelburg. De heer Lanser wees er nog eens op dat het CNV jarenlang daadwerkelijk en royaal heeft bijgedragen aan de samenwerking van de 3 vakcentrales, maar dat men er anderzijds nooit twijfel over heeft laten bestaan dat de christelijke vakbeweging een bepaalde mate van zelfstandigheid wenste te behouden. Met name wanneer het gaat over zaken, die het wezen en de bestemming van de mens raken, zal de eigen levensovertuiging een belang rijke rol moet kunnen spelen. Zou men daar niet aan vasthouden, dan zou het bestaansrecht van het CNV worden prijsgegeven. Daarover valt met ons niet te praten'. Spanningen Lanser Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Als dokter Smit in Emmeloord wordt geroepen voor een spoedgeval, is dat zeven van de acht keer terecht. Dat was een ook voor hemzelf verras send resultaat van een onderzoek naar spoedgevallen in-zijn praktijk, waarop hij gisteren in Nijmegen promoveerde. Dr. Smit vindt die uitkomst voor zich zelf en voor zijn collega's een waardevol steun tje in de rug, als zij op ongele gen momenten er op uit moe ten. Je bent geneigd om geval len van loos alarm beter te onthouden, en zo een scheef beeld van de werkelijkheid op te bouwen, zegt hij. 'Maar wanneer ik mijn spoedgeval len uit de onderzoekperiode (1970-'71) probeer in te delen, kan in ongeveer 70 procent medisch inderdaad noodzake lijk noemen. Twintig procent was medisch niet noodzakelijk maar vanuit de patiënt bezien wel begrijpelijk. En maar twaalf procent was niet nodig geweest Dat 'de' patiënt zich redelijk en verantwoordelijk gedraagt wanneer hij de onmiddellijke hulp van de dokter inroept, wordt bevestigd door de be- vindiig dat de bij zo'n bood schap verschafte inlichtingen in meer dan negentig procent van de gevallen ter zake zijn. Of dit beeld voor heel Neder land geldt, is na dit verken- n'cidfi onderzoek nos moeilijk te zeggen. Volgens dr. Smit hangt dat in ieder geval af van plaatselijke omstandighe den. In de grote steden doet de huisarts minder of geen bevallingen, en worden onge lukken via de ambulance dienst van de GGD opgevan gen. Maar verloskunde en on gevallen maakten samen een kleine helft van de spoedge vallen van dr. Smit uit. Wor den deze groepen uit het cij fermateriaal gelicht, dan stijgt het aandeel van de 'onnodige' spoedboodschappen tot één op de vijf. Met name in de weekenddien sten ('die tegenwoordig onge veer eenderde deel van de to tale werkweek bestrijken') speelt nog een andere factor mee. Wie de dienstdoende arts niet kent, heeft minder nei ging om hem te sparen ('hij zit er toch voor'). Spoedgeval de en 15 procent op ongeval len. Daarna waren de sympto men acute pijn op dc borst (14 procent), acute buikpijn (11) en bewusteloosheid (6) het belangrijkst. Zes procent betrof acute psychische pro blematiek. Als belangrijker dan het ver zamelen, van dit soort cijfers, ziet dr.' Smit het medische deel van zijn proefschrift, waarin hij per 'alarmsymp- toom' de mogelijke ziektebeel den, de diagnose en de behan deling bespreekt aan de hand van de literatuur en twintig jaar ervaring. Zijn promotor, prof. dr. F. J. A. Huygen, is van mening dat dat 'onmis baar studiemateriaal' voor de huisarts in opleiding is gewor den. terwijl ook de meest er varen huisarts er nog wel nut tige dingen in vindt. Van de 548 spoedgevallen, die dr. Smit in twee jaar te be handelen kreeg, had 33 pro cent betrekking op verloskun- Nascholing Dr. Smit vindt nascholing erg belangrijk. 'De ontwikkeling van het vak gaat erg snel op het ogenblik. Ik ben twee jaar bezig geweest met het schrij ven van dit deel, en toen ik klaar was moest ik sommige eerdere hoofdstukken al weer omwerken omdat er intussen nieuwe inzichten waren ge groeid.' Een van de inzichten die zo nieuw zijn dat ze alleen nog maar als open vraag gepresen teerd worden, is, of je patiën ten met een hartinfarct nu wel zo nodig naar een zieken huis moet brengen. Weliswaar kan men daar onmiddellijk in grijpen bij de gevreesde le vensbedreigende storingen in 't hartritme, maar buitenlands onderzoek wijst er op, dat die storingen in het ziekenhuis ook vaker ontstaan. Per saldo was de sterfte bij verpleging thuis iets lager. Maar dr. Smit durft er nog niet aan. In Emmeloord gaan infarcten vooralsnog naar het ziekenhuis. Maar hij is wel erg benieuwd naar de resulta ten van een in Rotterdam lo pend onderzoek naar de beste behandeling hartinfarct. van (dreigend) Bij zijn behandeling van de groep 'acute psychische pro blematiek' signaleert dr. Smit dat die maar zelden a\s zoda nig aanleiding is om hulp in te roepen. Van de lichamelijke symptomen als acute benauwd heid, buikpijn, pijn op de borst, was twintig tot dertig procent tot psychische oorza ken terug te voeren. Een groot percentage van de pa tiënten is 'wellevend genoeg' om hun levensproblemen als lichamelijke klacht aan te bie den, 'zodat de dokter ze niet hoeft te herkennen as hij dat niet wil of kan.' Uit de vele beschreven gevallen blijkt dat dokter Smit het wil kan. Ook uit dat oogpunt lijkt zijn boek een aanwinst voor de medi sche opleiding. Dr. P. Th. Smit, Spoedgeval len In een huisartsenpraktijk. De Erven Bohn. Amsterdam, 1974. De heer Lanser herinnerde eraan dat NW en NKV het niet aanvaardbaar vonden, dat het CNV de mogelijkheid zou behouden om zich vooraf in eigen kring te beraden over zaken die in de federatie aan de orde zouden komen. 'Ze wensten niet te accepteren dat het CNV als een eenheid binnen de federatie zou optreden. Kennelijk stond hen een alles overkoepelende eenheidsvakcentrale voor ogen. Sprekend over de vorming vrn de federatie NW/NKV zei de heer Lan ser dat er nogal wat spanningen bin nen de twee vakcentrales zijn opge roepen. Het uitstel, waartoe zij inmid dels hebben besloten, kwam dan ook niet als een verrassing. 'Onduidelijk is echter in hoeverre NW en NKV van de eerder vastgestelde procedures gaan afwijken en wat zij onder een fundamentele discussie in eigen kring verstaan. Vanzelfsprekend volgen wij de pogingen van de andere vakcentra les om tot een federatie te komen met belangstelling. Maar de proble men die zich bij die pogingen voor doen, bevestigen de juistheid van ons beleid', aldus de CNV-voorzitter. Geen eenheid Er bestaat volgens hem geen eenheid van opvatting over karakter, doel en beleid van een door NW en NKV te vormen federatie. Of die eenheid er alsnog zal komen, moet worden afge wacht.' Zoals de voorstellen nu luiden komt men niet uit bij een federatie, maar bij een eenheidsorganisatie. De voorwaarden van het CNV waren er op gericht een echte federatie mogelijk te maken. Daarmee hebben wij een duidelijk keuze gedaan en daar hou den wij ook onverkort aan vast' RITA 'Nu moet u dj dokter betalen, wat u aan het zelf maken ver diend hebt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5