Koevoet in de bureaucratie Stadspost loopt als een trein ïuLwiel Sf PPR, PSP en D'66 aan de vooravond van belangrijke politieke rol Margriets Gouden Sleutelspel margriet groeit uw geld met een GROEISPAARBEWIJS aan TOONDER LEIDSE SPAARBANK Familieberichten Doorgeefschaak in 'De Zolder' Flora-nieuws v.d.wiel W/KWAKmET ZAiTERD VG 25 MEI 1974 SltAlD EN regio L3 (ADVERTENTIE) door Willem Schrama LEIDEN PPR, PSP en D'66, vier jaar geleden nog samen met de 'n erg enge visie'. PvdA verenigd in het Progressief Akkoord (PAK), gaan dit keer ge- x/prtrni,wpn drieën als Lijst 4 de gemeenteraadsverkiezingen in en hopen donder- verirouwen dagochtend met vier a vijf raadszetels in het vooruitzicht te ontwa ken. Losgekoppeld van de PvdA, 'omdat wederzijds de wens te ken nen is gegeven om wat losser van elkaar te gaan werken', zo zegt men. Oosterman (D'66), de enige lijst 4-kandidaat met raadservaring, laat er desgevraagd nog op volgen dat vier jaar fractiediscipline bij hem soms 'duidelijk ongelukkig' is gevallen. Wie is wie bij de progressieve drie? betrekken'. Deze vraag, alsmede het antwoord daarop, poogt de kiezer via een sten cil wat meer inzicht te geven in de mensen, die de PvdA gedurende de komende raadsperiode aan de zo fel begeerde 'werkbare meerderheid' voor een links programcollege moeten hel pen. Lijsttrekker van lijst 4 is Kees du Gardijn (38), stafdocent sociaal beleid in arbeidsorganisaties, tot op heden voorzitter van de PPR-afdeling Leiden. Heeft als slogan: 'Van Leiden in last naar Leiden in lust'. Nummer 2 is de PSP-ster Anne van de Zande (30), docente russisch, studeert econo mie. Lijfspreuk: 'Eerlijk delen en sa men doen'. Nummer 3 tenslo' e is Bert Oosterman (53), was onderwij zer, combineert nu zijn antiekwinkel aan het Pieterskerkhof met de ge meentepolitiek, onder het motto: 'Hard werken aan de kwaliteit van ons bestaan'. g ,van de Zande (TSP) en trtrouwen ndïOosterman (D'66) een manager Meningsverschillen De progressieve drie staan op het punt een belangrijke politieke rol te gaan vervullen in de komende vier jaar. Zonder hun medewerking zal de PvdA haast geen stap kunnen verzet ten, Daarbij in aanmerking genomen, dat er gedurende de afgelopen raads periode legio onderwerpen zijn ge weest, waarover de twee groeperingen onderling geen sterke, dan toch sub tiele doch verstrekkende meningsver schillen hébben gehad, dan is veler verwachting gerechtvaardigd dat links Leiden wel eens minder eendrachtig zou kunnen gaan optreden dan nu al algemeen wordt verondersteld. Van de Zande: 'Maar onze ledenverga dering heeft toch uitdrukkelijk ge steld: we moeten niet van tevoren denken dat we het tóch niet zullen halen. We moeten vertrouwen hebben in onze eigen overtuigingskracht ten opzichte van de PvdA'. Oosterman: 'Ik geloof dat de PvdA ons gewoon nodig heeft, maar (grist naar een krante-artikel) als ik nou weer Kret hoor praten over de nieuw bouw van C A, dan valt daar toch niet mee samen te werken?' Anne van de Zande: 'Hetzelfde geldt voor H*m. Die ze; zich af r-egen de actievoerders in de TuinstadOijk. Er is nogal wat kritiek geuit op de eerste fase van de renovatie. Het actiecomité heeft die mensen er op gewezen dat je renovatie ook kunt weigeren. Daar heb je het nou, dat is ook 'n punt wat ons bindt: wij staan achter actie voerende mensen'. Du Gardijn: 'Mensen als Ham hoe integer ze ook zijn zien actiegroe pen als lastig. Maar actie voer je ook niet voor je lol, dat doe je ook vanuit een noodsituatie. Dat zien wij als een belangrijke taak voor de toekomst: juist die mensen in je besluitvorming tesi orp ;er n-K 3ei da's helpen èn winnen tegelijk... Deze week begint 't: het nieuwe Gouden Sleutelspel van Margriet. Met prijzen van f 500 tot f 5.000. Twaalf weken lang. En met een algemene hoofdprijs van f 50.000. Dat is mooi natuurlijk. Maar wat veel belangrijker is: u dóét het ergens voor. Elke postzegel van een gulde'n, die u extra op een briefkaart plakt, is voor het Prinses Beatrix Fonds. En met dat geld worden speciale vakantie-bungalows gebouwd voor invaliden. Huizen waarin zij gemakkelijker van hun vakantie kunnen genieten. En waar de rest van het gezin natuurlijk ook welkom is. Een mooie taak voor het Prinses Beatrix Fonds. Maar ook voor u! Want als u mee doet aan het Gouden Sleutelspel bouwt u ook mee aan de bungalows. Erg fijn om prijzen te winnen. Maar dit is méér dan een wedstrijd. U kunt er anderen gelukkig mee maken. Margriet méér Vakantie in Friesland: vreemdeling in eigen land *Wie is (Cofumbo) Peter Falk? 6 Manieren om uw tuin al in huis te laten beginnen Margriet, overal verkrijgbaar èf 1,25. U kunt zich ook abonneren (f 13,- per kwartaal). Stuur een open envelop met uw naam en adres op de achterkant naar Margriet, Antwoordnummer 3987, Amsterdam. Plak geen postzegel, die betalen wij. daar staat het in Pieterskerk De verkiezingen. Worden het nog meer dan vier zetels? Du Gardijn: 'We rekenen op vier. maar bij de Statenverkiezingen zou den we er ruim viereneenhalf hebben gehad'. Oosterman: 'We hopen op vijf. Maar ach, al die rekenarij is toch dn wezen zinloos'. Volgens PvdA-lijsttrekker kan de DS'70-zetel van Zunderman gaan sneu velen, mede ten koste van jullie. Zien jullie Zunderman overigens ook zo graag gaan? Oosterman: 'Ach, ik heb wel gemerkt dat er in de PvdA nog altijd een zekere wrok bestaat tegen het uittre den van Zunderman in 1970. Maar ik vind het in elk geval een heel waar devolle man, met soms wonderlijke denkbeelden, maar een man van grote bewogenheid. Slaat de plank er wel eens meters naast, maar heeft toch als mens een echte inbreng in de raad. Ik heb veel liever te maken met hem dan met bijvoorbeeld Driessen'. Ademt jullie politiek ook dat mense lijke? Mag ik dat daaruit opmaken? Du Gardijn: 'Haha, dat is jouw stok paardje hé? Oosterman: 'Nou, ik kan misschien een voorbeeld geven. Het behoud van de Pieterskerk hè, daar heb je toch de hele Leidse gemeenschap voor no dig. Ik geloof niet zo in dat comité met Kret en Vis. Je moet gewoon beginnen met die keik in eigendom te verwerven. Toen heb ik het idee geopperd: als het nou eens lukt om de Pieterskerk eigendom te laten wor den van de Leidise gemeenschap, en er op de begroting een onderhoudspost voor te creëren. Dat vond bij de linkse partijen aanvankelijk weer klank, maar toen werd door iemand van Pvd A-zij de gezegd: 'Ja, maar wat zet het ons politiek voor zoden aan de dijk als we de lasten daarvan op ons nemen'. Dat is nou een typisch voor beeld. De manier waarop je zoiets benadert, hoeft niet politiek te zijn'. Van de Zande: 'Wel politiek, maar niet partij-politiek'. no Oosterman: 'Je hebt gelijk. Maar ik vind het toch een benadering vanuit Jullie zijn dus toch een andere partij dan de PvdA? Van de Zande: 'Ik kan nog wel 'n ander voorbeeld noemen. Toen de PSP ons gezamenlijk kernprogramma aanvaardde, zijn daarbij nogal wat opmerkingen gemaakt over het stem gedrag van de PvdA bij de vaststel ling van het bestemmingsplan Heren gracht/Zij lsingel (PSP, D'66 en slechts één PvdA-lid waren tegen - red.). Maar nogmaals: je moet 'n beetje vertrouwen in jezelf hebben, en we verwachten dan ook dat dit soort zaken in de komende periode anders zal komen te liggen. Je hoopt ook op 'n doordachter beleid. Maar ja, dat zeggen alle linkse partijen: wij zijn doordachter. Maar vaak blijkt dat helemaal niet zo te zijn'. Du Gardijn: 'Ja, maar tochzo'n CDA-club bijvoorbeeld, die heeft wel 'n politieke visie, maar het blijft allemaal zo impliciet. Volgens hen zouden we het best met z'n allen op één lijst kunnen gaan staan. Leef je nou bijvoorbeeld in de Duitse over heersing, dan doe je dat natuurlijk. Dan zeg je: hup. die Mof eruit. Geen gezeur' Oosterman: 'Ik vind het CDA-program ook nogal grijs van kleur. Op die manier komen de tegenstellingen in zo'n stad niet naar buiten'. Du Gardijn: 'waarom ben je bijvoor beeld tegen hoogbouw? Is dat een politieke keuze of vanuit een esthe tisch gevoel? Ik vind, dat als je een bepaalde maatschappelijke visie hebt opgebouwd, dan krijg je behoefte om dat ook zoveel mogelijk tot uitdruk king te laten komen in het b stuur van een stad. Nou. dat kan niet in een afspiegelingscollege'. Willekeurige keus Oosterman: 'Kijk je nou bijvoorbeeld naar zo'n gebouw van Studentenhuis vesting aan de Pelikaanstraat, of naar het nieuwe Oudeliedenhuis aan de Nieuwe Rijn, dan vraag je je af: is er met de buurt gepraat? Het antwoord is nee. Er is niet gekeken of je nog langer mensen zo moet opbergen, en een gebouw krijgt wéér zo'n massaal karakter'. Du Gardijn: 'De vraag of je mensen of dat nu studenten of bejaarden zijn überhaupt in 'n hok moet opbergen, is nog belangrijker dan de vraag of er een hoog gebouw in de stad moet komen. Kijk, voor mij is politiek: bouwen aan je samenleving. En die samenleving heeft ook te ma ken met de manier waarop je woont. Dat moet op menselijke waarden wor den afgestemd. Als je het zó bekijkt, kan een zekere mate van hoogbouw best op zijn plaats zijn Oosterman: 'Als je er maar van uit gaat hoeveel mensen voor een flatje voelen. Maar tot nu toe is hoogbouw helaas maar al te vaak een tamelijk willekeurige en economische keus van bouwmaatschappijen'. Oosterman wordt vaak Bert-van-het- bankieen-h t-boompie genoemd. Doet dat pijn? Oosterman kwijnt even weg, buigt het hoofd, zegt dan: 'Nee, helemaal niet'. Van de Zande: 'Waarom zou dat pijn doen? Het is toch belangrijk?' Oosterman: 'Als je een wijk gaat plan nen en dat vind ik nou het jam merlijke van de samenleving dan is die altijd afgepast op een minimaal welvaartsbestaan'. Van de Zande: 'Een typisch voorbeeld. Er is gevraagd om die braakliggende gronden in het gebied Heren gracht/Zijlsingel diep om te ploegen, zodat er de komende jaren nog wat kan groeien. Dat is niet gebeurd. Men heeft slechts geëgaliseerd. Nu groeit er niks. En wat zie je daar vlak voor het gebouw van de Sportstichting? Een schitterend aangelegd parkje'. u betaalt 1.000,-en krijgt na 5 jaren 1.500,- Geen manager We zijn even afgedwaald. We hadden het over wezenlijke verschillen tussen jullie en de PvdA. Van de Zande: 'Ik geloof dat ik 'n mooi voorbeeld weet. We hebben met de PvdA samen wethoudersbesprekin gen gehad. Gepraat over het profiel van toekomstig wethouders. Bij de PvdA vond men dat onze kandidaat geen managerskwaliteiten had. Van onze zijde werd er de aaandacht op gevestigd, dat een wethouder ook nog politieke visie moet hebben. Daar had men niet aan gedacht. Toen wij de vraag stelden waarom dat niet voorop staat, zei Roel (In 't Veld red.) dat zoiets niet het belangrijkste is, omdat een wethouder op de eerste plaats een beleid moet uitvoeren'. Oosterman: 'Ik heb het gevoel dat de PvdA- vooral de rechtse kant- teveel denkt in structuren, en wij meer aan mensen, die in die structuren moeten leven'. Van de Zande: 'Het idee van luisteren naar wat mensen te zeggen hebben, en daarop ingaan, in plaats van zeg gen dat 't in orde komt'. Ham'. Is dat niet 'n beetje inconsequent? Wel geschikte kandidaten, maar ze zijn van de verkeerde partij. Van de Zande: 'Het is niet zo belang rijk of iemand CDA-kandidaat is, maar het gaat erom wat zijn achter ban is'. Oosterman: 'Ik zou het niet eens leuk vinden als een vent daarvoor uit het CDA zou stappen. Ik zou het een onbetrouwbaar iemand vinden'. Het kan wel eens moeilijk worden, zo'n links college, met voor het me rendeel jonge, onervaren toethouders. Du Gardijn: 'Het zal wel moeilijk worden, ja'. Oosterman: 'En toch blijf ik bij een links college. Want als ik hier weer eens lees wat Kret zegt, dan denk ik: die man kan niet diametraal denken. Maar een man als Kret kan het ons met z'n kennis en het achterhouden van informatie wel moeilijk maken, dat denk ik ook wel, ja'. Inspraak Moeilijk Jullie houden - in tegenstelling tot de PvdA- de deur dicht voor CDA, VVD enzovoorts, als het gaat om college vorming. Van de Zande: 'Als Stronk uit het CDA stapt, villen we met hem pra ten'. Du Gardijn: 'En hetzelfde geldt voor Is Oosterman een serieus wethouders kandidaat? Oosterman: 'Het zou wel eens de wel zijnssector kunnen worden ja. Onder wijs en culturele zaken. Nee, geen stadsontwikkeling, dat hoort bij een grote fractie thuis, vind ik'. Maar je bent geen manager. Du Gardijn: 'Dat vind ik juist een erg positief punt. Er zijn al genoeg mana gers in onze samenleving'. Oosterman: 'Ja, Leiden is al zo'n beet- Initiatiefnemer Ruben: 'Gewoon doen wat wettelijk is toegestaan' door Jan Hoekema LEIDEN Iedere werkdag worden vanaf een uur of vier meer dan duizend poststukken bij particulieren, bedrijven en instellingen bezorgd. Een parti culier initiatief, waardoor Lei den de tweede stad in Neder land is geworden met een zoge naamde 'stadspost'. Achter de opzet van deze stadpost, die nog maar heel kort draait, staat bouwkundige B. Ruben. 'Het ging in die bouw nogal slap de laatste jaren, ik had weinig werk'. Enthousiast geworden door contacten met de Apeldoornse stadspost, die al een jaar of vijf heel goed draait, besloot hij de kans te wagen. Een circulaire ging uit naar allerlei bedrijven, ver enigingen enzovoorts. Met daarin een gloedvolle aankondiging van het kostenbesparende dienstenpakket van de Stadpost Ledden'. Er kwamen zoveel reacties ('boven alle verwach ting') dat in de tweede week van mei al gestart kon worden. Vijftien duizend poststukken werden in die wede 'verwerkt', en de verwachting is dat dit aantal wel spoedig zal toenemen. Besparingen Wat houdt nu precies die stadspost in? Ruben wil allereerst even duide lijk maken dat hij niets te maken heeft met de nogal in opspraak gekomen Leeuwarder stadspost. 'Zij kregen de postale recherche op hun dak, maar dat komt omdat ze ook gewone briefpost bezorgden'. Want daar gaat het om bij zo'n staidsbezor- ging. Zolang er maar geen gewone brieven bij zijn, is alles geheel le gaal en in overeenstemming met de Postwet. Voor de rest kan werkelijk alles bezorgd worden: foldermateri aal, brochures, convocaties, accept girokaarten, bladen, catalogi, jaar verslagen, pakjes, wenskaarten, hu- welijkskaarten en ga nog maar even zo door. Dit alles met besparingen van 20 tot 50 procent. Om een simpel voorbeeld te noemen: druk werk van een kwartje voor vijftien cent. En naarmate de opdracht gro ter is, zijn de kortingen aanzienlij ker. We gaan met Ruben de exacte gang van zaken bij de bezorging na. Bij aantallen onder de 250 stuks moet men de post zelf naar zijn woning op de Willem de Zwijgerlaan 389 brengen; bij méér kan er desgewenst worden afgehaald. Dat geldt trou wens ook voor particulieren, want een minimumaantal is er niet. 'Ik denk dus ook gewoon aan mensen die gaan trouwen en de kaartjes door ons laten bezorgen. Ik heb al gc-le contacten met drukkers om dö' Tverwezen te worden'. In het huis van Ruben ('nu is het Stadspost-initiatiefnemer Ruben: alleen voor de foto even zelf bezorger zijn nog wel groot genoeg, maar als het zo doorgaat zal ik toch echt naar een kantoorpand moeten verhuizen') wordt door hemzelf en een paar medewerkers de post gesorteerd op zestien wijken in Leiden, Leider dorp en Oegstgeest. Om het tech nisch te zeggen: postrayons 2400 t.m. 2405. 's Middags komen (vol gens de folder) 'zorgvuldig geselec teerde bezorgers' de post ophalen en bezorgen die als het goed is dezelfde dag nog. 'Tenminste, daar werken we naar toe, we hebben wat kinder ziekten gehad, maar daar zijn we nu wel overheen'. De klant kan zelf bepalen op welke termijn hij de bezorging wil laten gebeuren. Bezorgers De bezorgers zijn voor het meren deel werkstudenten en middelbare scholieren na het eindexamen, die Ruben via advertenties geworven heeft. De 65plussers zijn 'helaas nog niet gekomen'. Controle op de afle vering geschiedt via bonnen en du plicaten daarvan, èn controle-adres sen in elke wijk. De bezorgers wor den betaald per hoeveelheid post, met inhouding van loonbelasting en AOW. 'Ook al zo'n punt waarop die vent in Leeuwarden fout zat. Die betaalde iedereen zwart, en na een paar jaar kreeg hij plotseling do belasting op zijn dak'. Een heel belangrijk facet van de stadspost zijn de postzegels. 'Waar schijnlijk zo tegen drie oktober ko men de Leidse zegels met het wapen uit. Voor filatelisten, maar ook voor mensen die ze gewoon vinden opval len, erg leuk. In de officiële catalogi zijn de Apeldoornse zegels trouwens erkend'. Ruben laat er een paar zien. Vooral sport, schaatsen en voetbal, blijkt naast het gemeentewapen populair. 'We komen heel binnenkort met een grote stunt, maar daar kan ik nog niks over zeggen'. De post wordt nu nog, bescheiden, voorzien van het stadspost-stempel. Maar Ruben ziet de toekomst met veel attractieve zegels en concurrerende prijzen voor de bezorging duiddlijk optimistisch tegemoet. 'De komende jaren ga ik me hier ook full-time mee bezig houden'. Vertrouwen Hoe is de houding van de PTT nu tegenover de stadspost? 'Ik ga bin nenkort een aantal zaken met de directeur doorpraten, en ik heb al een gesprekje met een PTT-er ge had. Die zei dat hij me als mens veel succes toewenste, maar dat hij dat als ambtenaar moeilijk kon doen'. Toch is dat wel raar, want volgens Ruben is een stadspost in het bui tenland de gewoonste zaak van de wereld. 'In Duitsland heeft iedere grote stad er een, en in Amerika en Canada komen ze ook veel voor'. Het succes van Apeldoorn, onlangs het miljoenste poststuk, geeft hem het vertrouwen ook in Nederland zo iets op te zetten. 'We streven naar een met van stadspostdiensten in een paar jaar'. De onvangst in Leiden van het plan is zeker succesvol te noemen. 'Ik zit al met een grote klanten kring, die varieert van het CDA tot het ziekenfonds. Het wordt steeds drukker, want met een aantal be drijven ben ik nog in onderhande ling. Ik ben ook al benaderd om verzendlijsten op te gaan stellen'. De Leidse stadspost, telefoon 25691, is als een trein van start gegaan. 'Je moet gewoon doen wat wettelijk toe gestaan is, daar zijn wel eens mis sers bij geweest. En verder natuur lijk geen fouten maken. Mond-tot- mond reclame is er al genoeg". je kapot gemanaged'. Du Gardijn: 'Ja kijk, het leveren van wethouders is natuurlijk voor ons altijd een riskante zaak. Je bindt je meer. De PvdA icil het graag, natuur lijk, dat maakt de binding groter. Maar wij krijgen minder vrijheid'. Laatste vraag. Wat wordt nou jullie belangrijkste punt van inbreng in de komende vier jaar? Van de Zande: 'Voor mij is belangrijk dat meer aandacht moet worden gege ven aan wat actiegroepen doen'. Oosterman: 'Medezeggenschap honore ren, dat is 't in feite wel'. Du Gardijn: 'Ten behoeve van de inspraak proberen een wrik in de bureaucratie te krijgen. Een koevoet erin zetten. Opengooien ten behoeve van de bevolking. Het gescheiden op trekken met de PvdA is trouwens beter zo. Nu zijn we volwaardige partners. In de afgelopen vier jaar zijn de kleinere fracties opgeslokt. En zogauw je bent ingelijfd, heb je niets meer te vertellen'. Overleden, Chr Haneveld. 80 Jaar. S» Elisa beth Gasthuishof Lelden. Rouwdienst maan dag 10.30 uur In aula Rhljnhof. Allegonda van Vondcren- van Haasteren. 80. Huize Roomburgh, Lelden, Uitvaart maandag 9.30 uur In kapel van het tehuis, waarna begrafenis op Rhljnhof. Gerardina Swaak-van der Veen. 74. Thorbec- kestraat 27, Lelden. Uitvaart maandag 11 uur In Hartebrugkerk Haarlemmerslraat, waarna begrafenis. Catharlna Logeman-van Weeren, 83. Drift straat 19 Lelden. Begrafenis maandag 12.30 uur op Rhijnhor. Hendrikus Bary. 76, Burggravenlaan 108 Lelden. Uitvaart zaterdag 11 uur In Petrus- kerk, waarna begrafenis op begraafplaat* Zijlpoort. Adrlana Straathof-Rietbroek, 88. Noordetnda 179. Roelof arends veen, Begrafenis Is ge schied. Theodorus Bcrbéc, 68, Parklaan 24, Sflsscn- heim. Uitvaart zaterdag 10.30 uur In Panera- tluskerk, waarna begrafenis op rk kerkhof. LEIDEN Van-'aag (zaterdag) kun nen de doorgeefschakers hun hart ophalen in de Leidse jeugdschaakso- ciëteit, Morsweg 114. Daar zal om het Nederlandse doorgeefschaakkampioen- schap gespeeld worden. Het doorgeef schaak is de variant van het schaak spel, waarbij het de bedoeling is om samen met een partner te spelen. De één speelt met zwart, de ander met wit. De tegenpartij bestaat eveneens uit een duo. Er zal van 13.00-18.00 uur gespeeld worden in het jeugdhonk 'D Zolder'. RIJNSBURG Druk was het deze week bepaald niet. Zelfs vrijdag was de veiling al omstreeks half tien afge lopen. 't Was ongeveer hetzelfde beeld als vorige week. uizendschoon was over 't algemeen even duur. Spi ders Spinnekoppen) brachten om en nabij een daalder op. Er kwamen méér loemen van buiten, zoals irissen en allium. Uit Frankrijk werden veel gemengde statiesen ingevoerd. Lagere prijzen verwacht men volgende week niet, omdat het weer niet meewerkt. Pinksteren doet daar weinig aan af, omdat dan niet zoals voor Paasdagen een extra bloemetje in huis wordt gehaald. Met pinksteren gaan velen een paar dagen vakantie nemen. ADVERTENTIE 'n montuur past uiterlijk bij uw innerlijk... Dat is die wonderlijke v.d. Wiel verdienste. Die merkwaardige eigenschap om haast wiskundig zeker en psychologisch zuiver uw uiterlijk en innerlijk in 'n harmonische balans te brengen. Tóch knap. weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3