Dr. Kraan:'Kerk moet ook zieken genezen' ^VDOMINEES Hervormde sympathie voor boycot-acties Meer aandacht voor de gebedsdienst op Prinsjesdag Rome kapitti Leuven weg< eredoctoraat Sehillebeeck: Trouw Kwartet TROUW/KWARTET ZATERDAG 25 .MEI 1974 KERK w/IKV door prof. dr. G. N. Lammens Zal een herstel van de Dienst der Genezing in de komende jaren veelvuldig op de kerkelijke dagorde staan? Dr. K. J. Kraan meent van wel en als de voortekenen niet bedriegen kan hij wel eens gelijk krijgen. We zien immers in heel de wereld een sterke groei va n de charismatische beweging met haar specifieke aandacht voor de werking van de Geest en voor de gemeente als draagster van de verschillende Geestesgaven. Over een van deze gaven: de Dienst der Genezing schreef dr. Kraan het voor zover mij bekend meest omvang rijke handboek ooit in ons taalge- Bediening bied over dit onderwerp verschenen. Een paperback van maar liefst bijna 600 bladzijden. aan de invloed waarvan lichaam noch geest zioh kunnen onttrekken. Engels Het boek is een bewogen en krachtig pleidooi voor herstel van de Dienst der Genezing, ndet~ alleen als onder deel van het pastoraat maar als pu blieke eredienst van de kerk. Model er voor staat de in 1944 door William Temple gestichte Churches' Council of Healing van de Kerk van Enge land. Althans tot op zekere hoogte. Want Kraan beweegt zich meer op de charismatische dan op de liturgisch- sakramentale lijn, zij het dat hij beide lijnen zich naar elkaar ziet toebuigen, wat met name in de angel- saksische wereld inderdaad het geval is. Blijvend Uitgangspunt van heel het boek is dat de christelijke gemeente op het ge bied van de genezing een eigen speci fieke taak heeft die ze aan geen enkel instantie - dus ook niet aan de medi sche wetenschap - kan overdragen. Christus heeft zijn leerlingen opge dragen het evangelie te prediken en de zieken te genezen. Het gaat hier om een blijvende opdracht. De Dienst der Genezing kan het werk van de dokter omvatten maar valt er niet mee samen. Kraan spreekt van twee ërlei vorm van diakonaat, beide dienstbaar aan het ene heilswerk van Christus. Maar waarom kan in onze moderne samenleving de gemeente het genezen van zieken.niet volledig overlaten aan de medische wetenschap? Vooreerst vanwege de blijvende opdracht en de magna charta van Jakobus 5. Vervol gens omdat - willen medische zorg en genezing niet in secularisme vervallen - het besef levendig gehouden moet worden dat waarachtige genezing uit Gód is.: 'Ik, de Here ben uw Heel meester*. Verder omdat genezing in naam van Christus veel meer omvat dan genezing in medische zin. Van werkelijke gezondheid is eerst sprake wanneer God als bron van alle leven tot zijn recht komt en de mens goed (tof) is in bijbelse zin, dat wil zeg gen, geschikt om de aarde te maken tot een oord waar heil, bevrijding geschiedt voor ieder. Maar bovenal omdat de medicus geen monopolie heeft op het gebied van genezing. God kan vele wegen gaan. De medicus handelt bij de gratie Gods maar God handelt niet bij gratie van de medi sche wetenschap. De Dienst der gene zing is daarom geen aanvulling op wat dokters doen maar een geheel vreemde greep op de mens, een in werking van de levende Heer langs de geheimzinnige gangen die Woord en Geest met een mens kunnen gaan en De Dienst der Genezing mag niet beperkt blijven tot zielzorg en voorbe den. Hij omvat vooral ook een sakra- menteel machtswoord begeleid door een handeling als zalving of - en daaraan geeft Kraan gezien ons kui tuurpatroon de voorkeur - handopleg ging. Wat in dit boek zoal te lezen is over handoplegging als non-verbale kommunikatievorm en sympathische verbinding tussen mensen is m.i. van verstrekkend belang, vooral nu ook in reformatorische kerken de handopleg ging - o.a. bij doop en openbare geloofsbelijdenis - meer en meer in gebruik begint te komen. De zin er van wordt door Kraan diep opgehaald uit het oude en nieuwe testament. Handoplegging en zegen blijken in de bijbel nauw verbonden. De handopleg ging is de toespitsing van de oudtesta mentische zegen. Zegenenen is meer dan wensen of bidden. Het is een toezeggen onder volmacht van de ver horing. De gezegende is de met ze genskracht vervulde, die op zijn beurt heel zijn milieu, met heil, sjaloom en welzijn vervult. Aan de zieke mag door handoplegging bevestigd worden dat hij deel heeft aan de vernieuwen de kracht van de Geest en aan de sjaloom als de voleindigde zegen. Dus ook aan de genezing. Want sjaloom is iets heel anders dan innerlijke ziele- vrede - terecht waarschuwt Kraan voortdurend tegen de kanker van de vergeestelijking - het is de door braak van het heil waartoe cok heling behoort. Wonderen Dit betekent dat in de Dienst der Genezing mag worden uitgezien naar het wonder. Want er is geen tegen stelling tussen zegen en wonder. Uit de vele bladzijden die Kraan aan het wonder wijdt blijkt zijn affiniteit met het nieuwere theologische denken. God is geen ingrijp-God en het won der is geen willekeurige verstoring van de natuurorde of een bovenna tuurlijk gebeuren. Termen als natuui en bovennatuur zijn ontleend aan een niet-bijbels taalgebruik. Onder won der moet worden verstaan heel het bondgenootschappelijke en bevrijden de handelen van God in de geschiede nis dat ingaat tegen de verstoring, het nietige, de onorde, de demonie. Daar om zijn 41 Gods daden wonderen en *e hebben een wónd er karakter omdat de goddelijke bevrijding ons vermo gen en begrip ver te boven gaat. Ook bij Kraan zijn - om met prof. Kuitert te spreken - God en het heil dus binnenwerelds. Daarom hoeft het wonder ook geen onmiddellijk hande len Gods te zijn en is het menselijk bemiddelen vaak kenmerkend. 'Het is nu eenmaal de eer van God dat Hij zo menselijk mogelijk met ons omgaat'. Dit wonder van zegen en sjaloom als doorbraak van een toekomst die reeds is begonnen mag aan de zieken door handoplegging worden bevestigd. Ziekte behoort Immers tot de oncrde, de chaos, het nietige van de oude wereld. De bevrijder-God wil deze ziekte niet Hij maakt er nooit geme ne zaak mee. Ziekte dient daarom scherp onderscheiden te worden van lijden. Het lijden behoort tot de nieu we wereld die nog zo vaak botst met de oude. Daarom kan er wel vreugde zijn om het lijden maar nooit om ziekte. In de bijbel wordt dan ook nooit met het oog op een zieke van lijden gesproken. De enige uitzonde ring is de vrouw met bloedvloeiingen in Markus 5 maar die heeft nu juist veel geleden van véle dokters. Niet eenzijdig Niet onvermeld mag blijven dat Kraans boek niet de eenzijdigheid vertoont die we in soortgelijke litera tuur nogal eens aantreffen. Zo staat heel zijn betoog in een maatschappij kritisch verband. De Dienst der Gene zing mag zich niet beperken tot de enkele mens maar strekt zich uit tot de samenleving. Herinnerd wordt aan de gemeente van Corinthe waar velen ziek zijn omdat de avondmaalsge- meenschap is verstoord door een kloof tussen arm en rijk. We kunnen veel (genezings-) krachten doen in zijn naam en toch buiten staan als wer kers der ongerechtigheid. Evenzo is er geen zweem van goedkope triomfan telijkheid. Het vermag volgens Jako bus véél maar niet Alles. Daarom gaat de Dienst der genezing vaak met aanvechtingen gepaard, een realiteit waarvan het pinksterextremisme nau welijks weet schijnt te hebben. Vragen '■•r Met veel in dit sympathieke boek stem ik van harte in. Zo ook met de kritiek op zondag 10 van de kathechis- mus en op de vroegere Ziekentroost, 'opium in het gereformeerde kerk boek' volgens Kraan. Toch kwamen er bij het verder lezen - vooral in het praktisch deel - nogal, wat twijfels bij mij op. Ik noem ze vragenderwijs. Ontbreekt in het boek ondanks het goede dat gezegd is over verhoring, genezing en teleurstelling niet een grondige analyse van wat in de bijbel is bedoeld met het verkrijgen van een belófte. Is de auteur soms niet met zichzelf in tegenspraak? Wordt wat in het eerste deel gezegd wordt over de mens als intermediair in het heilsgebeuren niet opgeheven door- wat later wordt opgemerkt over de mens als leeg kanaal voor de goddelij ke liefde? Gaat de Geest zo depersona liserend te werk? Als het Gods eer is zo menselijk mogelijk met ons om te gaan waarom dan - heel anders dan bij Barth en Van Niftrik - zo'n na drukkelijke tegenstelling tussen eroos en agapè. Waarom wordt zodra psychische of paranormale verschijn selen binnen het gezichtsveld komen vrijwel zonder uitzondering verwezen naar okkulte infekties? Zijn niet - Dr. K. J. Kraan volgens Jakobus - alle goede gaven van boven, van de Vader der lichten? Weet de auteur soms niet te veel? Vooral wanneer nauwkeurig wordt ge- nalyseerd waarom genezing aanvanke lijk niet en later wel gelukte? Ik denk o.a. aan het verhaal op bladzij 433 v. Soms deden die methodische opmerkingen me denken aan de Jood se dokter die toen hij hoorde dat een van zijn patiënten de behandeling te duur vond en medische literatuur had aangeschaft om zichzelf te kunnen helpen, zei: De man zal nog aan een drukfout sterven!' Ik waag het maar met dit grapje. Dr. Kraan heeft im mers zelf gezegd dat we bij alle charismatische ervaringen ons gevoel voor humor niet hoeven te verliezen. Tenslotte De charismatische beweging wil leven op de rand van het wonder Dat kèn. Het koninkrijk is in het verborgene onder ons. Daarom is de bijbel met wonderen niet zuinig. Maar ik moet eerlijk bekennen dat ik aarzel me zo ver in wonderland te begeven als dr Kraan. Ik denk aan wat hij schrijft over de opwekking van doden. Voor mijn besef is in onze bedeling de beker van het heil nog te vermengd en zien we nog maar al te vaak in een beslagen spiegel. Anderzijds besef ik meteen dat we ons te veel. kunnen afschermen tegen wat Luther noemde 'de troostvolle nabijheid' ook al weet ik dat hij daarbij dacht aan het avondmaal. Blijkbaar ligt de één toch anders in de hand van God dan de ander. Als ik hier en daar mijn twijfels houd komt dit in ieder geval niet in mindering op mijn waardering voor het werk van dr Kraan en zijn team in hun proefveld: de Oase in Rotter dam. Ik weet dat dit werk voor velen van diep ingrijpende betekenis is. Nog altijd ook in een periode van mondiale aandacht - geldt het woord van Vinet: 'De zorg voor de zieken is de heiligste plicht van de pastor, de toetssteen voor hemzelf en voor ande ren van zijn roeping.' Het christen dom is een zaak met meer dan één kant. Ieder is bezag aan zijn eigen kant. En Christus?....? Sinds pasen weten we dat hij meestal niet op de plaats is waar wij Hem gelegd heb- SCHRIJVEN IN EN OVER 'DIA' door A. J. Klei Naar de christelijke gereformeerde kerken heb ik altijd met een zekere genegenheid gekekenik vond ze en oase van rust in de woestijn van kerkelijk gekibbel, waarin andere soorten gereformeerden zich graag storten. Bedachtzame SGP-ers eti parmantige AR-mannen, streng bevindelijke dominees en har telijke opwekkingspredikers liepen elkaar in christelijke ge reformeerde kring tegen 't lijf zonder dat je meteen van dat gelijkhebberige gedram vernam. Ik schrijf dit in de verleden tijd en dat is met opzet. Ik meen dat de sfeer in de christelijke gereformeerde kerken tegenwoordig minder ontspannen is en dat ook daar de tegenstellingen zich toespitsen. 'Rechts' is, volgens mijn journalistieke ervaring, harder aan het worden en laat meer barse geluiden los. Hiermee is niet gezegd dat het bij 'links' allemaal lieverdjes zijn, maar de harde linksen hebben al de wijk genomen naar de niet al te zware hoek van de hervormde kerk of de gereformeerde kerken. Wat vandaag 'links' is in de christelijke gereformeerde kerken zijn mensen met evenveel begrip voor als bezwaren tegen wat 'rechts' drijft, zonder evenwel in een kleurloos midden te geraken. Tussen haken: ik gebruik vrijmoedig de aanduidingen 'links' en 'rechts', want al hoor je om de klipklap beweren dat deze termen niet deugen, iedereen weet drommels goed wat ermee bedoeld wordt. Deze christelijke gereformeerde 'linksen' dan kun je tegenkomen in het maandblad 'Dia'. Onlangs werd ik met kracht bij deze periodiek bepaald, nl. toen me gevraagd werd er iets in te schrijven. Ik zou de toon en de kleur van 'Dia' willen vergelijken met die van het onlangs opgerichte gereformeerde maandlbad 'Credo'. Dat je deze vergelijking kunt maken is typerend voor het verschil tussen gereformeerde en christelijke gereformeerde kerken: 'Credo' is voor gereformeerde begrippen 'rechts', het leunt tegen de verontrusten aan, maar het ongeveer op dezelfde golflengte zittende 'Dia' is in het christelijke gereformeerde huis 'links'. De overeenkomst ligt, als ik goed zie. hierin: zowel 'Credo' als 'Dia' willen de betekenis van het evangelie voor het leven van alledag onderstrepen. Tegenwoordig noemen ze dat met een afgrijselijke mondvol 'de maatschappelijke implicaties' van het evangelie, vroeger hadden ze het over 'op alle terreinen des levens', maar dat is precies hetzelfde en de vooroorlogse kiesverenigings-ijveraar en de tegenwoordige actiegroeper zijn in de grond gelijk. Bij 'Credo' en bij 'Dia' zet men zich af tegen het alleen maar klaagzangen aanheffen en het louter koesteren van de belijdenis. Je moet er wat mee doen. Een verschil is dat 'Credo' óók bedoeld is al- tegenwicht tegen 'links' en dat je dit van 'Dia' niet kunt zeggen. 'Dia'- mensen willen best eens met een jaloerse blik naar het voortvarende 'Voorlopig* (dat in een gereformeerde wieg gelegen heeft) kijken, maar de redactie van 'Credo' zal eerder 'Voorlopig' misnoegd aan de kant gooien. Ik leg deze mijn overwegingen voor aan Dia's redacteur H. W. van den Brink, een oud-collega van me, nu nog directeur is van de stichting Noord-West-Veluwe in Harderwijk en straks burgemeester van Langedijk. Hij kan zich wel vinden in mijn typeringen. De Apeldoornse kerkhistoricus en orgelkenner prof. dr. W. van 't Spijker is voorzitter van de stiohting die 'Dia' uitgeeft en daarmee kan duidelijk zijn dat 'Dia' niet links-buiten speelt. Vroeger had je een gestencild blad van christelijke gereformeerde jongeren dat 'Branding' heette. Wanneer wij daar iets uit overnamen voor de rubriek 'uit de kerbladen' kwam er altijd prompt een brief van een notabele christelijke gereformeerde, die ons er op wees dat 'dit geluid' voor zijn kerk 'niet representatief' was. Dit blad is in 'Dia' opgegaan, evenals trouwens het studentenblad 'Canon'. Zoals gezegd, hebben hevig linkse lieden inmiddels een ander geestelijk onderdak gevonden en 'Dia' houdt het bedaard. Toch grijpen ze in de christelijke gereformeerde kerken niet naar 'Dia', het aantal abonnees ligt onder de duizend en Henk van den Brink vermoedt dat er in christelijke gereformeerde kring evenveel 'Voorlopig'-lezers als afnemers van 'Dia' zijn. Hij zet de bedoeling van 'Dia' nog eens voor me uiteen: 'We richten ons op die christelijke gereformeerden die niet zozeer door de strikt kerkelijke problematiek geboeid worden als wel door de vraag hoe je je christen-zijn (wat voor hen belangrijker is dan ons christelijk-gereformeerd-zijn) in de samenleving kunt waarmaken. Dat dot,n we zo open en onbevangen mogelijk. Het nummer waarvoor mijn medewerking werd gevraagd ging over de christelijke pers. Ik druk hierbij af de tekening die mijn verhaal sierde. TERUG Verontwaardigd hebben de 1 voor Mozes en ASron l verweten dat ze hot met 1 om de uittocht alleen nog map ter voor die mensen hebben Jullie hebben de Farao de handen gegeven om ons t daarin culmineert hun vervÉ moet Mozes doen? Alles ds Het is om er bij te wanhopi keerde Mozes terug tot de zei: Heer, waarom behandeltflu Ga volk zo hard?' McNeile zegt Lu 0l) 'De uitdrukking is prachtig" 1 eenvoud en bevat zijn gemeensahap met God'. Moj terug tot God. Dat is ook 3 wat er dan nog te doen geeft aan God de klacht va zwaarde slavernij door en antwoord hem daarop met nieuwde belofte. Farao zal I maar laten gaan, maar hij za land uitdrijven. De rollen zulf den omgekeerd. Farao zal zijn dat hij van hen af ds. 3 moet er nog heel wat gebi de Israëlieten wel rijp uittocht? Zijn ze bereid de van Egypte' los te laten, hui kelijke zekerheden op te de tocht alleen op het woon belofte? In de Gulag-Archi. Solzhenitsyn van de arrestati^ methode die de Russen da; teerden. Ze speelden op de 1 van de mensen, op hun ondei heid. Niemand die het waagdj vluchten, om zioh te ve hoopte men nog op een siti aansloot bij de zekerheden kende. Hij schrijft dan: een I nii-g schaap is een makkie Ca B de engelse vertaling) voor de moet iets groeien van het vë de uittocht, de bevrijding ivan leven, werkelijkheid kunnen trtroi Dat groeien is Gods werk. ons zien wat echt mensen!» zolang we dat niet zien heet? macht over ons. Mozes gaatÉ terug: het is Gods zaak. gaat, dan moeten we terug, I bewijs van een voortdurende schap (Exodus 5, 22-24). ben. Maar meestal tref je Hem wel aan op zulke plekken als de Oase. Daarom willen we met deze aankondi ging ook liever geen heerschappij vce- ren over andermans geloof maar veel eer medewerkers zijn aan hun blijd schap (2 Cor. 1, 24). Prof. dr. G. N. Lammens, directeur van het Convent van Kerken en bij zonder hoogleraar te Amsterdam (VU) en Kampen (geref. theol. hoge school) bespreekt 'Opdat u genezing ontvangt' van dr. K. J. Kraan, Hand boek voor de Dienst der Genezing. Uitg. Gideon - Hoornaar; prijs 18.90. Redactionele toelichting vreemde woorden. Magna charta: grondregel. Non-verbale kommunikatie: woorde loos contact. Sympathische verbin ding: gevoelsband. Sjaloom: vrede. Af- finieit: verwantschap. Intermediair: tussen persoon. Depersonaliseren: aan tasten of uitschakelen van de persoon lijkheid. Eros en agapè: twee vormen van liefde, waarbij agapè vooral duidt op het dienend karakter ervan (vel. 1. Cor. 13). Psychisch: zielkundig. Mon diaal: op de hele wereld betrekking hebbend. Beroepen: te Papendrecht J. sten te Huizen; te Sebaidebfj Lutjegast (toez.) C. v. d. Noordhoorn, Niezijl en Saai Den Haag F. D. Emous te Del te H. I. Ambacht J. de Vi| Haaften. Bedankt: voor Bruchem, Groenekan en Wouterswoude Post te Bergambacht. GEREF. KERKEN Beroepen: te Roden H. A. van] burg te Voorburg en F. J. v.j te Nijverdal. Overleden: S. Wouters (72) E Drachten; stond in DrondïOos Soestdijk en te Dordrecht. Len BAPT. GEMEENTE Benoemd tot geest, verzorger chr. centr. voor geestesJ Noorderhaven te Julianadorp Jong maatschappelijk werker phen v.h. pred. te Emmen-K, veen. BRUSSEL De katholieke i teit in Leuven is door Rol of meer op de vingers getikt V het feit dal ze op 2 februari jaar een ere-doctoraat heeft v aan de Vlaamse dominicaan I Schillebeeckx, hoogleraar aan tholieke universiteit in Nijmej rector van de universiteit, prol Somer, heeft hierover een brie] gen van kardinaal Garone in van de congregatie voor de kal instellingen. Prof. De Somer brief naast zich te zullen neerl Gebruikelijk is dat de facult godgeleerdheid, wanneer ze eei da at op het oog heeft voor e promotie] de instemming vrai het episcopaat. In dit geval over het hoofd gezien. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courar Nieuwe Leidse Couran Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pei Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Vooi burgwal 280. Postbu 859, A'dam. Telefoo 020-22 03 83. PostgirC 2612 74. Bank: Ne< Midd. Bank (rek.ri 69 73 60 768). Gem.gir X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2