ollywood-kitsch van ertig jaar geleden i 'The Way we Were' Lange termijn sparen... Rijkspostspaarbank LMPREMIËRES VAN DEZE WEEK The Sugarland Express: stevig gebouwde film met sociaal sentiment „Wil de RPS-leeuw mij /„Graag! Wilt u dan eveïf alles vertellen over het de coupon opsturen? lange termijn sparenTy V Of 0017 bellen?" Corsicaan: gangster het land nonnen van nt Arcangelo In de eerste cirkel: naar boek van Solzjenitsin Jefferson Bolt karate-expert En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Coupon uw nationale spaarinstellinff The Sleeper: Woody Allen in de toekomst Way-out: Vlaamse film met sfeer Le Magnifique: Belmondo in een dubbelrol AW/K.WiARTET ZATERDAG 25 MEI 1974 FILMS T19/K17 Vay we Were is weer een ttory' die moeilijk verloopt ter een nostalgieke terug aar de jaren dertig, veertig, tk niet zo gelukkig waren. 15 eens een meisje stil ver- )p een knappe, gevierde ttudent, maar ze kreeg hem later pas, in de oorlogstijd, tij hem, als stomdronken je-officiermee naar huis |st nog wel een paar maal flink igen voor regisseur Sydney i aan de langzame close-ups van mgen bij de open haard met nzwellend symfonie-orkest ach- gondijnen toe was. Het raakte ijna uit en toch weer aan. I schrijver van een boek, kreeg an in Hollywood, en daar er- In een heerlijk strandhuis in bloeide even de huwelijksidyl- een blijde verwachting. Maar jing het mis. En de oorzaken a maken deze liefdesgeschiede- slotte nog interessant. Want zij f doortastende, Joodse, vrouw- het nooit gemakkelijk had en inmuniste, altijd geëngageerd Échten. En hij was de innemen- iachende all-American-boy, die •el te gemakkelijk kreeg, en echten wou. Daar hadden zij, jmet zijn vrienden, al meer last ehad, en dat werd ondragelijk McCarthy's Un-American Corn- Hollywood ging terroriseren, is voor verzet, hij en velen er onderdoor. Hij was niet de >als zij hem wilde. En later, als rear getrouwd is, ziet hij haar nog} demonstreren, tegen de H- Barbra Streisand en die kan Ook met veel, maar beheerst, en wat zelfspot, zo'n oprecht en vrouw spelen, met een over- de felheid en een ontroerende mlijkheid. Barbra maakt het i Robert Redford, precies de gde figuur. jr Pollack, die toch ook They horses en Jeremiah Johnson i, ging als regisseur zo'n dertig rug, en dat lijkt wel redelijk in ral. maar hij bleef kleven aan Üywood-kitsch van die tijd en er niet eigentijds van los. Het it van die twee mensen wordt Mai ■■eel Barbra Streisand en Robert Pedford in The Way we Were. ttontand is een acteur, die on- g is om iets verkeerd te doen. em een rol eti hij is er nu ook to'n Maffia-man die naar zijn "eland Corsica terugkeert om- h moeder stervende is. Hij t daar de bergen en de scha- i bijen en de bloemen en het an zijn jeugd dat intussen met iroer is getrouwd.en de •aak. Zijn vader is indertijd ird, moet hij hem niet wreken? ■Ét er vanaf, maar intussen wach- fee gehuurde mooordenaars op van zijn moeder om hem het om te helpen. Het zijn schur- Corsicaanse piëteit, vandaar, ir Pierre Granier-Deferre :n weinig materiaal een elegi- m gebouwd met mooie land- m, tedere gevoelens die niet de jgen om te rijpen en stil spel, |van Lea Massari als Montand's de. Gelukkig gespeend van •lijk geweld en duizelingwek- autoraces. Een stille film van "e middelmaat. r" W. W. B. (Amsterdam -City III, 14J) hnen van Sant Arcangelo zaten (liet allen uit roeping in dat tde eeuwse kloosser in de buurt ipels. Ze waren er, door allerlei 5. is, in opgeborgen door hun ge families. En als moeder- •n-» kon zo'n non weer concessies i- Ivileges voor haar familie los- dei. Vandaar dat zuster Giulia om r-overste te worden haar oudere Lavinia zwaar ziek hield met jen de andere gegadigde, zuster la, gemakkelijk klein kreeg er,|t die 's nachts een minnaar L 'b, tot die vermoord werd. Maar ld zij de novice Agnese verko- iven haar geliefde zuster Chiara schreef jaloers anonieme brie- enfcar de kardinaal over de toe- l.n. De kardinaal, denkend aan phenkingen aan de kerk, wilde :1 wat door de vingers zien, vicaris zette een onderzoek met martelingen kwamen de er uit. Giulia kreeg de gifbe- liara en Carmela levenslange raf, en er wordt even gezegd R.K. kerk even machtsbelust ipt was als de nonnen. Wat al it is voor een Italiaanse film. die dan veiligheidshalve vier terug. lominici heeft deze historie, op van historische gegevens en •haal van Stendhal, zeer ernstig irzichtig geregisseerd, en daar- igal nadrukkelijk ook. (Amsterdam -City 18 j). vaak te zoet overgoten en leuk opge maakt met parties, spelletjes en grap jes. Een van die grapjes is dat op zo'n vervelende partij alle gasten moeten verschijnen als een van de Marx- brothers. En aan die Marx-imitatie werd ongeveer evenveel aandacht be steed als aan die andere, waarop het huwelijk stukliep. Ber Huising (Amsterdam-Calypso, 14 jr.) In de eerste Cirkel is gemaakt naar het boek van Solzjenitsin en dat is moeilijk overtuigend te verfilmen. Zelfs voor Alexander Ford, die in Polen voor de oorlog (sinds 1930) en daarna, tot aan 1968, toen hij naar Israël uitweek, een van de belangrijk ste filmers was, en gedurende de oorlog in de Sowjet-Unie werkte. Maar waar zou hij daarbuiten de karakteristieke Russische atmosfeer en mensen vinden? Hij zocht het in Denemarken, met Kopenhagen in de sneeuw, het vier eeuwen oude kasteel Elsinore (van Shakespeare's Hamlet) als de Lubyanka-gevangenis, en vele Skandinavdërs als Engels sprekende Russen. Allemaal net niet echt, hoe goed ook nagemaakt. Bovendien is het in 'In De eerste Cirkel' niet zo belangrijk dat er mannen van de wetenschap gevangen zaten, maar wel waarom zij daar waren. En die politieke wille keur en onderdrukking is in een film m'dt wat gesprekken niet zo duidelijk te stellen. Dat heeft Ford vermoede lijk bewogen tot een bijna karikatura le overdrijving van de slaafsheid der gezagsgetrouwen in uniform. Die doen en praten als bange automaten, Stalin incluis. Terwijl de gevangenen daar dan, even schematisch en oppervlak kig, kritiek op hebben. En eenmaal veroordeeld, hoe onrecht vaardig en te zwaar ook, verschilt hun lot niet veel met dat van alle gevangenen, waar dan ook. Arrestaties harde verhoren met vuistslagen, ver nederende ontkledingen, botte bewa kers en gemis aan vrijheid komen in elke gevangenisfilm voor. Daarbij komt nog dat de geleerden in 'de eerste cirkel' aan hun wetenschap werkten, niet in cellen waren opgeslo ten, nog wel eens een verjaardag met wodka konden vieren, en verhoudin gen hadden met him bewaaksters, die in de film jong en aantrekkelijk zijn. Het kon erger en Ford heeft er dan ook wat martelingen en een verkrach- tig van elders aan toegevoegd, tenvijl aan het slot gevangenen naar een werkkamp in Siberië worden gevoerd. Daarbij is Gleb Nerzhin, die voor niemand bang is, die een verhouding met een bewaakster verbreekt na het bezoek van zijn altijd nog trouwe vrouw, en een uitvinding waarop Sta lin zit te wachten (stemmen herken nen als vingerafdrukken) liever ver brandt, dan dat hij daarmee vrijkomt. Hij is in zekere zin de onverschrok ken Solzjenitsin zelf. Er is een jonge diplomaat bij die een geheim per telefoon doorgaf om een dokter te redden. Er zijn vele figuren, te veel. Niet voor het beschrijvende boek, wel voor een dramatische film. Die overi gens vakkundig werd gemaakt en wel degelijk ook 'mooie' taferelen heeft (de oorlogsherinneringen bijvoor beeld). Maar die mij niet werkelijk ontroerde, en vermoedelijk geen ver ontwaardiging wekt bij hen die al niet verontwaardigd zijn bij voorbaat. B. H. (Amsterdam-Studio K, 14 J) Als het geen Hongkong-Chinezen zijn die voor karatedivertissement zorgen, dan moeten het Amerikaanse negers wezen. In 'That Man Bolt' van regis seurs Henry Levin en David Lowell Rich speelt Fred Williamson, een ex- voetballer, de rol van een koerier, die geld overbrengt van het ene land naar het andere. In Hong Kong wordt hij in een louche zaakje verwikkeld en dat kan hij zijn karate-kunsten kwijt, reken maar. Het begint vrij vriendelijk, maar als een vriendin en vriend door de schurken zijn ver moord gaat hij er volgens oud ge bruik goed tegenaan. De ene man wordt in de wasmachine geduwd, de ander krijgt een glasscherf in zijn nek.enfin, het bijbehorende bloed wordt weggelaten en de hand van een filmcriticus is tegenwoordig gauw ge vuld. Overigens schijnt de enige in stantie waar men respect voor heeft de dierenbescherming te zijn. Zwart, geel, blank en rood, alles moet dood alleen de waakhond krijgt een lief spuitje om hem een paar uur lekker te laten slapen. W. W. B. (Amsterdam-Cineac Damrak, 18 jr.) Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 91% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of vraag informatie op het postkantoor. Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS j Naam: j Adres:» I |^(in een envelop zonder postzegel sturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam) Plaats: Vorige week is 'The Sugarland Express' op het filmfestival te Cannes vertoond en nu is hij al hier. Een promptere bediening is nauwelijks npogelijk. Het is dan ook een film, die het waarschijnlijk bij het publiek goed zal doen. Een typisch Amerikaans dra ma, dat herinneringen wekt aan Billy Wilder's 'The big Carnival' en Arthur Penn's 'Bonnie and Clyde*. Regisseur Steven Spielberg baseerde zijn eerste speelfilm (voordien ver wierf hij vermaardheid als televisiere gisseur) cp een gebeurtenis, die zich in 1969 in Texas afspeelde. Een jonge vrouw (in de film Lou Jean Poplin genoemd) dwingt haar man uit een open gevangenis te vluchten om sa men met haar hun kind- te gaan halen, dat door de kinderbescherming uit de ouderlijke macht is ontzet. In het nauw gedreven gijzelt het paar een politieman plus politiewagen en dan begint de rit door Texas naar Sugerland, waar het kind aan pleegou ders is toegewezen. Als het nieuws van de kidnapping eenmaal bekend is, stromen van alle kanten de nieuws gierigen toe, tenslotte is praktisch de gehele politiemacht van Texas op de weg, een karavaan van meer dan tweehonderd auto's volgt het drietal. De Poplins krijgen al rijdende het aureool van volkshelden: in de steden en dorpen die ze passeren juicht de bevolking hen toe en overlaadt hen met geschenken voor het kind. Maar velen zijn even schietgraag als jubel- graag: er werdt niet alleen met pop pen gegooid, er worden ook schoten afgevuurd en de rit eindigt in een bloedbad: in het huis van de pleegou ders, heeft de politie een val opgezet. Drie typisch Amerikaanse trekken worden in 'The Sugarland Express' aan de kaak gesteld: de neiging om William Atherton, Goldie Hawn en Michael Sacks in 'The Sugerland Epress'. zich met misdaad en misdadigers te vereenzelvigen, de hang naar show en carnaval en de lust in het schieten. Alles zou met een sisser zijn afgelo pen, als politie en bevolking het ge beuren niet hysterisch ha 'den geësca leerd. Het Amerikaanse landschap in het Zuidwesten speelt in de film een grote rol: de wijde vlakten, de rode velden, de brede wegen, de trieste autokerkhoven en de protserige mo tels en snackbars, die als totempalen opstijgen uit het lege land. De camera blijft ook langdurig rusten op de gezichten van mensen die bij deze landschappen passant: het slagen van de film is niet in de laatste plaats aan cameraman Vilmos Zaigmond te dan ken. Van de acteurs levert Goldie Hawn als het ordinaire, warhoofdige, primi tieve, lichtelijk getikte vrouwtje de meest spectaculaire prestatie, maar ei genlijk is William Atherton als haar man indrukwekkender. Goldie krijgt ook wel eens een claus in de mond gelegd die lelijk uit haar rol valt ('De gevangenis heeft een vrouw van me gemaakt'). The Sugarland Express is zeker geen meesterwerk, maar wel een stevig ge bouwde, lofwaardige publiekfilm met sociaal sentiment. W. Wielek-Berg (Amsterdam-Nöggerath, 18 jr.)! Woody Allen is een mooie solo-ko miek, maar hij kan meer dan rare bekken trekken. Hij werkte mee aan beroemde Amerikaanse TV-shows, hij schreef toneelstukken, hij maakte films (Bananas; Play it again, Sam; Everything you always wanted to know about sex) waarin hij altijd zelf de hoofdrol speelt. In zijn nieuwste film 'Sleeper', trekt hij de toekomst in: na twee eeuwen bevroren te zijn geweest wordt hij in het jaar 2173 ontdooid en wat zijn loenzende ogen dan zien zal de liefhebbers van scien ce fiction niet verwonderen. Vreemde voertuigen, robots, hersenspoelingen, dictatuur.Kortom, de mensen heb ben het gemakkelijk als zij zich maar met hun eigen kleine zaken bemoeien. Er zijn ook wel fijne dingen in die toekomststaat: alles wat nu verboden is wordt daar zeer gezond geheten, sigaretten; en vet en pudding met slagroom.Woody Allen, klein en lelijk, komt terecht in avonturen, die hem rijkelijk dc gelegenheid geven zijn slapstick-jargon te gebruiken. Hij wordt in het verzet gedrongen en ziet, samen met een mooie dichteres, kans de neus van de dictator te vernieti gen, waarmee de man zelf ook ten dode is opgeschreven. Er zijn bijzon der aardige gedeelten in 'Sleeper's een ondervraging over het verleden bijvoorbeeld waarin wordt ingegaan op een zekere geheimzinnige Nixon, van wie geen enkel boek of bandje bewaard is gebleven en een parodie op Tramlijn Begeerte, compleet met een vrouwelijke Marlon Brando. Woody Allen is verder altijd goed voor bizarre malligheden. Maar het is zonde, dat hij uiteindelijk toch weer verzandt in het bekende kluchtige hol en vliegwerk. Om de dialoog kan men overigens vaak en hartelijk lachen. W. Wielek Berg (Amsterdam, Alhambra I 14 jr.) In 'Way-out' tracht de Belgische re gisseur Luc Monheim voortdurend twee tegendelen met elkaar te vereni gen; een trieste, stille sfeer en een hevig verhaal met vlucht, moord en zelfmoord. Zolang de sfeer overheerst onder de drop-out' in de Antwerpse havenbuurt kan men er met instem ming naar kijken en luisteren: de dialogen (deels van Lodewijk de Boer) zijn in hun wezenloosheid en eentonigheid tenminste redelijk Ier vensecht, Joris Collet is een aanvaard bare kruimeldief die het leven niet meer zo ziet zitten en Roger van Gooi als de waardige, zwijgzame Poolse vluchteling wekt een vertedering die zijn abrupte liefdesaffaire met Moni< que van der Ven aannemelijk maakt. Maar dan prikt dat verhaal er weer doorheen: dat geheimzinnige meisje moet met alle geweld gezocht worden, haar man moet doodgestoken en Mo nique moet het water in. Tenslotte zit je met een tweeslachig geval waar je niet goed weg mee weet: een document taire over de Antwerpse zelfkant was waarschijnlijk beter geweest. W. W. B. (Amsterdam-Leldsepleintheater 18 J) Philippe de Broca heeft een aantal aardige komedies gemaakt en zijn spektakelstukken met Jean Paul Bel mondo ais brokkenmaker L'Homme de Rio Les Tribulations d'un Chinois en Chine) mochten er ook best zijn. In 'Le Magnifique' borduurt hij op het oude stramien voort, maar het gaat een weinig moeizaam. De film begint als een burleske: Bob Saint Clare, een walgelijke superagent, lijkt zo weggelopen uit een goedkope spi- onnenserie en dat blijkt ook letterijlk het geval te zijn: hij moet de hoofdrol delen met zijn schepper, een brood schrijver. Die tikt dag en nacht op een gammele schrijfmachine en ver taalt alles wat er in zijn kleine leven tje gebeurt in bloedige onzin. Als de liefde tot hem komt gaat hij Saint Care haten en spant hem allerlei valstrikken, maar zijn aangebedene, die een sociologische studie over zijn werk wenst te schrijven, wil van deze liquidatiepogingen niets weten. Enfin, zo gaat het door tot het gelukkige einde. Veldslagen in Mexico wisselen af met loodgieters- en uitgevers-peri kelen in Parijs en het is net alsof we het allemaal al eens eerder hebben gezien. De spirit is er uit, al doet Jean Paul Be'mondo met felle glim lach en bole spieren ook nog zo zijn best. W. W. B.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17